De bandieterijen in Frankrijk BE BILAN DER KATHOLIEKE PARTIJ 'T EEN EN T ANDER DAGBLA Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen x. BsEangrijke diefstal te Mechelsn De automobiel, waarin de chauffeur vermoord werd te Montgeron en waarmede de bandieten naar Chantllly en Asnières vluchtten, alwaar hij achtergelaten werd Stoutmoedige bandierij Vreeselijk drama in eene kazerne Achttiende jaargang nr 77 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 31 Maart en Maandag I April 1912. BBgSMI III 1 -gggggB—B-S——B lil. I'.l - BSSa8g=BMg ABONNEMENTENs Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ijk 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <4 BUREELEN TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nu ff el-De Qendt. TE BRUSSEL 728j Steenweg van Waterioo( 728. AANKONDIGINGEN a KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) Ir. 0,50 4® biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aanl^m. (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Wij staan op een keerpunt van onze nationale geschiedenis. België moet door zijn eigen middelen zijn weg we ten te banen en het hoofd hoog weten te houden, tusschen de groote en mach tige landen die het omringen. Nooit beleefde België een gelukkiger tijd perk dan in deze 80 laatste jaren. In vroegere eeuwen waren we steeds de 'speelbal ol de twistappel in de handen of voor de begeerigheden der machtige naburen. Nu eens was het Oosten rijk, dan Spanje, dan Burgondië, dan Frankrijk dat ons volk overrompelde en verdrukte België was het slag veld van Europa, en onze voorouders mochten en moesten gelijdelijk al de afschuwelijkheden, al de barbaarsch- heden van die menschenslachting ver dragen. Geen tijdperk van 10 achter eenvolgende jaren is er aan te stippen, zonder dat België overgeleverd was aan het noodlot van een oorlog. Sinds 1830 zijn wij het gélukkigste tijdperk ingetreden van gar.sch de ge. schiedenis van ons volk. Slechts enkele droeve jaren hebben wij aan te stip- 'pen. In 1848 stond gansch Europa ten prooi der revolutie, een enkel land in Westelijk Europa bleef er van bevrijd het was ons land. In 1870 ontstond de geduchte oor log tusschen Frankrijk en Duitsch- land. De machtige legers bedreigden onze grenzen, doch de Belgen be schermden hunne grenzen en het on weer dreef af. Bevrijd van die interna tionale verwikkelingen zou er helaas weldra een droever feit voorvallen de Belgen zouden den burgeroorlog ken nen. 1879 bracht de goddeloozen aan 't bewind. 6 jaar zou dit noodlottig be stuur voortduren. Zes jaar lang werd de rust, de vrede en de eendracht uit het land verbannen, om de vervolging de verdrukking en dë tweedracht in België in te voerendie de eene reeks burgers tegen de andere in 'i harnas joegen. Doch in 1884 werd met mach tige meerderheid een einde gesteld aan den burgertwist en burgerhaat en van af dien dag zou België niet meer op houden zich geleidelijk, vreedzaam, aanhoudend, op wonderlijke wijze en onder alle opzichten te verbeteren, te volmaken, te ontwikkelen. 1912 is weer een der gewichtigste datums onzer Vaderlandsche Gesehie denis, het komt er op aan van 1912, geen droef 1830, geen neerslachtig 1848, geen noodlottig 1879 te maken, maar 1912 moet het sein wezen, voor de katholieke partij, gerugsteund door heel het ordelievende kiezerskorps, om voort, te gaan België steeds hooger te doen klimmen in welvaart en in voorspoed op alle gebied. We willen u echter een kort overzicht geven van den vooruitgang door België teweeg gebracht in de laatste 25 jaren. Wij zullen daarom in enkele alge- meene trekken België's toestand u voor oogen leggen, en zoo gij eenigzins de Vlaamsche deugd van dankbaarheid bezit,zult gij de katholieke Partij dank zeggen en dank bewijzen om hare groote onloochenbare verdiensten. De goede uitslag van een gezond politiek besfuur is voorzeker te be speuren in het geldelijk beheer. Maken wij daarom eene kleine doch sprekende vergelijkenis Van 1878 tot 1884, het is te zeggen onder de 6 jaren goddeloos bestuur, liet de Staat een tekort achter van meer dan 58 millioen franks. Sinds de katholieken aan 't hoofd van 't land staan, sluiten zij ieder jaar met overschot, en op de 27 jaren van hun bestuur laten zij in de Staatskas een overschot van 214 mil lioen De tegenstrevers zullen u misschien zeggen De Staatsschuld is verhoogd; zij beloopt meer dan 4 milliard. Een oogenblik Van 1878 tot 1884, ver meerderden de liberate regeerders on ze nationale schuld met 85 millioen per jaar De katholieken sinds zij aan liet bestuur zijn, met 75 millioen per jaar, of jaarlijks 10 millioen minder. De gelden der leeningen werden door het liberaal bestuur meest ver brast aan nuttelooze werken aan ver volgingsmaatregelen tegen de katho lieke burgers en huisvaders. De katholieke Regeering ge bruikt de gelden der leening om de nationale werktuigen te verbeteren, om meer ijzerenwegen, buurtlijnen. kasseiwegen aan te leggen, om de vaarten te verbreeden, om betere trei nen aan te koopen, wat regelrecht ten voordeele strekte en nog strekt van burger, werkman, landbouwer en han delsman. De Staat heeft zeker 4 milliard schuld, maar hij bezit de ijzerenwegen, die alleen reeds 3 milliard waarde be zitten; hij bezit de waterwegen, de steenwegen,de telegrafen en telefonen, de gerechtshoven, de Staatsdomeinen, de Staatsscholen en Staatsinrichtingen die zelf nog verscheidene milliarden frank vertegenwoordigen. De notarissen leelien geerne geld aan personen die land of hoeve of eigendommen bezitten de banken lee- nen aan België ook geerne geld omdat ze weten dat België zoo machtig veel Staatseigendommen bezit,die veelmeer waarde bezitten als het bedrag der lee. ning. De geldelijke toestand van ons land wekt de afgunst op van al de landsbesturen, omdat geene enkele re geering, buiten de onze, er kan toe komen met een overschot te sluiten. Builen bet financieel beheer, zeggen wij een woord over 't onderwijs In 1884 gingen er 320,000 kinderen naar de school thans in 1912, 950,000 De schoolbevolking is nagenoeg verdriedubbeld. Dat is genoeg voor vandaag, hel overige zal volgen. In de roode wolksbakke rijen wan Brussel.— Een werkman ze -1 daarover Die bakkerijen in de Peuple hebben een record. 160 opeenvolgende uren arbeid per week, in het zelfde lokaal, zonder de lucht te hernieuwen (waar is de gezond heid). 2) De bakkersgaaien zijn verplicht de meetings bij le wonen, 's Zondags gazetten te gaan verkoopen, 2 a 3 uren van de stad. 3) Zij moeten al hunne aankoopen doen in de Peuple - en zich aansluiten bij al de socialistische groepeeringen. Dat zijn de werkvoorwaarden in de roode voiksbakkerijen Dat is roode werkersliefde De dief aangehouden De genaamden Joannes en Gatharina Ver- schueren, rustende landbouwers, die eenige spaarpenningen bezitten, voor hunnen ouden dag, en die te Mee helen, op do IJzerenleen 13, opeen kwartier wonen, waren Donderdag uitgegaan, en, wanneer zij terug huiswaarts keerden, bestatigdeu zij eenen diefstal to hunnen na'deele, van 12.000 fr-. De vermoe dens vielen aanstonds op hunnen neef, Jozef Verschueren, wonende te heffen, die zoo t scheen, tijdens hunne afwezigheid op hun kwartier was geweest. De policie werd aan stonds verwittigd, en do rechterlijke agenten Neutiens en Van Gisborgen, gingen op zoek. Zij vernamen dat de vermoedelijke dader met den tram naar Rumpst vertrokken was, om alzoo onopgemerkt te Heffen te geraken. De agenten reden per velo in die richting, aan elke tramstatie inlichtingen nemende en alzoo kwamen zij te vernemen dat de man, dien zij opzochten, aan de Vosbèrg te Rumpst was van don tram gestapt, en te voet zijnen weg voortzette. In de herberg van Croons Frans, waar de verdachte nog eene vorver- sching was gaan nemen, werd hij door voor melde agenten aangehouden, nog in het bezit zijnde van al het geld on de waarden. De oneerlijke neef is te Rumpst in het gemeente gevang opgesloten, en zal door do gendar merie naar Mechelen worden ovérgebraclit. Aan de slippen. Het congres der Progressisten te Brussel gehouden heeft zich aangesloten bij het Algemeen Stemrecht op 21 jaren, De liberale «Journal de Liège» daarover zeer verbitterd en roept uit Daar de progressisten de overeenkomst heb ben verboden, trekken wij ons ook terug en zijn wij niet meer verbonden door de for muul van Algemeen Stemrecht op 25 jaar wat wij met den uitersten afkeer hadden toegestaan... Doch ondanks dit liberaal ge schreeuw zullen do socialisten de karakter- looze partij met de zweep voortjagen. Aciseele in nesten. De roode schepenen weigerden 1 fr. opslag per week aan de anne werklieden der slijkhoeve, die och arme, al 13 on 15 fr. te week winnen voor meer dan 10 uren werk daags. Nu vra gen de Gentsche ddkwerkers tot 6 fr. daags anders gaan ze in staking. Maar als ze dat doen,dan ligt de begrooting der stad Gent in deficiet, en dan moeten de lasten opgeslagen worden. Anseele is bang vóór de kiezing de lasten te moeten doen opslagen en daarom zal hij de werklieden aanzetten geen opslag te vragen. Hoe die kerels toch veranderen als zij zelf in de boter gebraden worden Dat komt er van. Minister Van de Vyvero had de grens voor Hollandsch vee van af 15 Maart opengesteld. Eenige dagen later worden in de quarantainestallen van Maesevck en te Heer-Agimont, gevallen van muilplaag vastgesteld. De regeering heeft beide bureelen doen sluiten. Zijn onze land bouwers nog niet hard genoeg getroffen ge worden, dat de grenzen weer wage wijd moeten openstaan om de muilplaag in ons land te zenden... Die goddelooze politiekers zouden om hunne vklsche politiek gansch de Belgische landbouw ten onder brengen. Hoe gelukkig dat wij eene katholieke regeering. hebben 1 Onvindbare bandieten. te Brussel. Donderdag avond, rond 8 1/2 ure, stelden de echtgenooten Duperoy, die een spijshuis houden op de Brandhoutkaai, vast dat die ven in hunne slaapkamer godrongen waren en de meubelen hadden opengebroken. Een som van 5200 fr. in geld en voor 5000 fr. juweelen waren verdwenen. De diefstal moet tusschen 6 en 8 ure gebeurd zijn door kerels op de hoogte der gewoonten van het huis. De policie stelde dadelijk een onderzoek in en vernam dat men een kelderwerkrnan en eene meid, onlangs in het huis had zien slui pen. Hij vernam verder dat het koppel in de Kerkstraat, te Koekolberg woonde. De poli cie kwam er echter te laat aan, want het koppel was verdwenen met pak en zak. Een huiszoeking in het huis gedaan, deed een volledig dievengereedschap ontdekken. De zoon van de meid werd in hechtenis geno men, wanneer hij te huis weerkeerde. Hij had 30 frank op zak, hem geschonken door Sen zijne moeder, die zegden op reis te gaan. Men denkt dat het koppel naar Straatsburg is vertrokken. Een soldaat doodl een officier en zelfmoord) zich. Een soldaat van het 18® Duitsche.liniere giment in garnizoen te Oslerode heeft zijnen overste, kommandant Reelsch, met een weerschot gedood en zich daarna gezelfmoord. De soldaat bevond zich in den gang zijner kompagnie on schoot van uit het gangvenster met zijn dienstgeweer naar don kommandant. Deze werd in do linker borst getroffen en stortte onmiddelijk len gronde. In de nabij heid van den getroffen officier bevonden zich nog eenige andere officieren, vooraleer zij echter van den eersten schrik hekomen waren en zich rekenschap konden geven van het gebeurde, weerklonk een tweede schonk in den kompagniegang. De soldaad had zich zelf door een schot in het hoofd gedood. De daad was geschied vóór andere soldaten en onder officieren der kompagnie den tijd hadden bij te springen. Beide lijken werden naar het doodenhuis van het krijgsgasthuis gebracht. De oorzaak van dit drama is hieriu te zoe ken, dat de hoofdman Reetsch uiterst streng en hard tegonover zijne ondergeschikten was, M. Guichard, de overste der Veiligheids- policie te Parijs, is overtuigd, dat heel de bende te Parijs nestelt. Na den aanslag der Ordenerstraat, bleef de bende gedurende elf dagen opgesloten in eene kamer der Gortot- straat. Eene vrouw waakte over hen en bracht hen de noodige spijzen, inlichtingen enz... Ongetwijfeld zitten zij thans wederoh) ergens op een kwartier verborgen, en wach ten zij nog enkel op het geschikte oogenblik om Frankrijk te verlaten. Toen zij erop uit waren om te Allais een belangrijken slag te slaan, was het alleen, om zich de noodige som aan te schaffen, ten einde gedurende geruimeu tijd in den vreem de te kunnen leven. Zij zouden er zestig duizend frank in gereed geld hebben gevon den. Thans hebben zij 49.000 frank. Indien zij de kans schoon zien, zullen zij vertrekken. Dezelfde bende zou ook in België niet. min dan zes moorden op haar geweten hebben. M. Guichard heeft lot hiertoe de kleinig heid van 1212 brieven ontvangen, waarin hem de verblijfplaats der bandieten aange duid wordt. Onnoodig te zeggen, dat al deze brieven een verschillend adres aanduiden. Waar verbergen debandiet^h zich Vruchteloos doorzoeken de agenten der veiligheidspolicie alle huizen der buiten wijken; vruchteloos houden gendarmen, met de karabijn in handen, de wacht,vruchteloos doorsnuffelen ue magistraten hunne dossiers, waar vele papieren,maar weinig belangrijke verklaringen in te vinden zijn. Thans wederom, zijn Garnier, Bonnet, Carouy en hunne handlangers in veiligheid. Ieder persoon, die in de dagbladen de por tretten der bandieten gezien heeft, komt dagelijks te Parijs en elders een persoon tegen, die sprekend op een der bandieten ge lijkt. Docli gewoonlijk is de verdachte reeds verdwenen, vooraleer policie of gendarmen ter plaats zijn. Was hetgeen goed spoor Men weet het niet, men zal het nooit weten. Er schijnt thans in Frankrijk een geheim zinnige grijze automobiel rond te rijden. Hij werd reeds op verscheidene plaatsen gezien, vijf mannen en eene vrouw vervoerende, doch overal waar zijn doortocht aangekon digd werd en voorzorgen genomen werden, om do zonderlinge reizigers te vangen, war en zij reeds lang voorbij Een chauffeur doet over den grijzen auto mobiel het volgende Zonderling verhaal. De chauffeur Viaud bevond zich met zijn auto-taxi in de Rivolistraat, te Parijs, toen drie personen naderden en verlangden naar St. Germain gevoerd te worden. Zij stapten in, doch Viaud vond, dat een hunner vreeselijk aan Bonnot geleek. De chauffenr vertrok, doch hoo meer hij er aan dacht, hoe meer hij zekerheid kreeg, dat de kerel niemand anders kon zijn dan Bonnot. Hij vatte dus het plan op, met de drie kerels in eens de gendarmerie van Saint Germain binnen te rijden. Zijn plan ware misschien gelukt, indien bij te Suresnes niet ndodig geoordeeld had, uit een hotel eens aan zijne vrouw te telefonee ren, dat hij met op tijd kon 't huis zijn, om te middagmalen. Nu, te Parijs, evenals in België, kan het soms lang duren, vooraleer de telefoon juffers de goedheid hebben, aan de kliënten het nummer te geven dat zij verlangen. Ook Viaud had eenige minuten noodig om de ver binding te krijgen, en toen zijn gesprek geëindigd was, en hij weder uit het hotel trad, vond hij naast zijn auto-taxi een grijze automobiel waarin twoe mannen en eene vrouw hadden plaats genomen. De drie rei zigers, door Viaud tot Suresnes gebracht, namen ook in den grijzen automobiel plaats, en deze vertrok pijlsnel. Viaud, reeds misnoegd over het niet ont vangen loon, was nu nog meer overtuigd, met bandieten te doen gehad te hebben. Hij achtervolgde den grijzen automobiel lot aan Saint Germain, doch daar verloor hij het spoor. Onmiddelijk reed Viaud nu naar den onderzoeksrechter, gaf het signalement der bandieten alsook dat van den automobiel op. Spoedig werden in alle richtingen berichten gezonden, doch het was vruchteloos. De rijze automobiel verdween. Wat M. Goron er van denkt M. Goron, de gewezen overste der veilig heidspolicie, nu op pensioen gesteld, een man die er in gelukte een vijftigtal moor denaars aan te houden, waarvan er22 ter dood veroordeeld en onthoofd werden verbergt het zich niet, dat de bandieten thans met ongehoorde stoutmoedigheid te werk gaan. Ondervraagd door een Parijzer blad, ver klaarde nagenoeg het volgende Een twintigtal jaren geleden, gingen de bandieten niet zoo vlug met revolvers om. Zij overlegden eerst eens goed, vooraleer zij iemand omver schoten. Nochtans had ik vroeger ook met gevaarlijke bandieten te doen, zooals met Berland en Doré, met Prado enz...., doch thans is de bende Garnier, Bonnot on Carouy veel sterker... De tegenwoordige bandieten, zijn zeer slim, behendig, sterk, goed ingericht en be- toonen eene huilengewone wilskracht. Zij maken weinig beslag van een mensèhenleven en wetende dat Deibier hen wacht, bijaldien z^j in handen der policie vallen,valt de onge wapende policie natuurlijk onder hunne vreeselijke wapens. Men zal deze gevreesde bandieten niet zonder gevecht, misschien wel niet levend vangen. Men is thans verwonderd, dat de veilig heidspolicie hen nog niet aanhield. Maar wat kan de arme polipie doen Waarom beticht men haar van onmacht Het is gemakkelijk work je en ik verze ker u, dat indien ik gelast ware de bandieten op te sporen, ik het niet gemakkelijk zou hebben en zeer in nesten zou zitten. De grootste oorzaak daarvan is, dat Carouy, Bonnot en Garnier en mogelijks wel nog eenige andere leden hunner bende, halve anarchisten te zijn, 'L is le zeggen aanhan gers der anarchistische princiepen, zonder daarom deel te maken van anarchistische kringen. Zij weten dat zij ten allen tijde een onderkomen en bijstand zullen ontvangen van de anarchisten. Een tweede punt van van hunnen machtigen bijval is, dat zij won derbaar goede werktuigen bezilleu, goed ingelicht zijn over de te plegen aanslagen en vast besloten er zooveel mogelijk profijt uit te trekken. Zij nemen hun voorraad waar zij hem vinden. Zij wachten niet, om een automobiel to nomen, tot men er hun de toe-.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1