DE BILAN DER KATHOLIEKE PARTIJ 'T EEN EN 'T ANDER fewjaarsöifa voorden Paus De bandieterijeo in Frankrijk DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Wereldtentoonstelling van Gent 1913 Achttiende jaargang nr 78 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 2 April i 912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. g» BUREEL. EN I TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, KerHstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 II. De tegenpartijen hebben in hun pro gramma het verplicht ondertfijs ge schreven, maar 't moet wol zijn dat de werking der katholieken op onderwijs gebied hun een heiligen schrik op het lijf heeft gejaagd, want het is maar met uitzondering dat z'er nog van ge wagen. Ware het ontwerp Schollaert in voege gekomen, we waren nu reeds onder het regiem van het verplicht onderwijs, want de verplichting ware reeds in October 1911 in voege geko men. Het is enkel en «itsluitend de schuld der tegenstrevers dat de verplichting nog niet bestaat. Doch dit neemt niet weg dat wij op onderwijsgebied een wonderen vooruitgang hebben ge maakt het lager onderwijs is zoowel in hoeveelheid van scholen, als van klassen, van leermeesters en van leer lingen verdriedubbeld het bewaar- schoolonderricht is vervierdubbeld het onderwijs der volwassenen is even eens verviervoudigd het middelbaar en het hooger onderwijs, zoowel het vrije als het officieële, is merkelijk vooruitgegaan. Het zijn enkel vrijwil lige en onzinnige blinden, die zulks niet willen zien. De sociale wetgeving der katholie ken is eenig in zijn aard. Wij zouden kunnen spreken van de wet op het uitbetalen der looneu, de wet op het verbod van de hoeveelheid voortgebracht werk, door artificieële middelen te verminderen, de vier wet ten op het nakomen van de gezond heidsvoorschriften het oprichten van het arbeidstoezichthet invoeren van 'tministerie van Arbeid en Nijverheid, de Verzoening- en Scheidsraden, de hoogere Arbeids- en Nijverheidsraad het stichten van het Office van Arbeid en Nijverheid de wet op de Zondag- rust op de beperking van vrouwen en kinderarbeid de beperking van den arbeidsduur in de mijnen en nog talrijke andere maatregelen, allen ge nomen ten voordeele van den werken den mensch. Zeker het is mogelijk nog meer te doen, en twijfelt er niet aan, er moet en er zal nog meer gedaan worden, maar alles kan niet komen in eenen slag. Doch bekennen moet gij, bekennen moet ieder rechtzinnig man, dat toen de liberalen het bewind in handen hadden, er van al die zaken geen kwestie was die heeren moesten pastoors, hoeren en burgers embê- teeren, de lastenbetalers uitwringen tot op het laagste en dan het land nog meer naar het bankroet voeren. Het is de eer der katholieke regeering, zulke prachtige, al is zij dan nog onvolledig, arbeidswetgeving tot stand te hebben gebracht. Doch de katholieke partij verge noegde zich niet met die bloote wer ken van bescherming zij ondersteun den op eene edelmoedige, breede en milde wijze al de werken van vooruit zicht, die het welzijn van den kleinen man voor doel hebben. Zoo de ziektekassen, de bonden van ouderlingen bijstand.de mutualiteiten. Onder de liberale regeering waren er enkel 89,000 leden in die bonden, die van Staatswege 600 frank ontvingen nu zijn er door de nieuwe wet der ka tholieken 1,600,000 leden in die krin gen van Onderlingen Bijstand, en de Regeering schonk ze, in 1910 alleen reeds,meer dan 6 millioen fr, toelagen en ondersteuning. Thans is het wetsontwerp aange nomen, waarbij de bonden die zich herverzekeren, zoodat zij aan hunne leden die levenslang ziek blijven toch minstens 360 fr. hulp per jaar verlee- nen, die honden krijgen van den Staat voor die herverzekering nog 60 centie men per frank. Wij vragen hier duidelijk aan onze tegenstrevers Waar, in welk land bestaat er nog zulke wet Eene prachtige wet is ook deze van 18S9 op het aanwerven van eene eigene woning. De wet van 1S67, door de liberalen ontworpen, had geen den minsten uitslag de wet van 1889 heeft voor gevolg gehad, dat er nu 110,000 werklieden eigenaar zijn van hunne woning en 50,000 andere ar beiders op weg om eigenaar te worden. Die uitslag is zoo prachtvol dat hij de afgunst opwekt van den Franschen oud-minister Laroche, van den Ita- liaanschen minister Luzatti en nog vele andere vreemde politieke regee- ringsmannen. Als derde wet op het vooruitzicht moeten wij vermelden de wet op de pensioenen. In 1900 tot stand gekomen, in 1903 verbeterd, heeft zij dezen uitslag gege ven dat thanseen millioen en half men sehen hij de pensioenkas zijn aange sloten, die gemakkelijk een frank pensioen zullen kunnen winnen. Doch de Regeering heeft uit eigen beweging eenjaarlijksch geschenk gedaan aan de ou le arbeiders van 65 fr. Al het dom en bot spotgelach der allesi eknibbelendepolitiekers zalnooit het feit wegcijferen dat sinds 10 jaren, de Regeering' aan de oude werklieden met die 65 frank te geven, een ge schenk heeft gedaan van 131 millioen! Leest goed honderd een en dertig millioen Het wetsontwerp De Lalieux, reeds in al de afdeelingen aangenomen,geeft een pensioen van 1 fr. per dag. De Regeering heeft er zich bij aan gesloten doch erbij gevoegd dat het nog meer en beter wenscht te geven Het werk der katholieke Regeering zal door ieder die het hart op de juiste plaats draagt, mot eer en lof cn eer bied besproken worden. Hulde aan zulke schoone regeering Weerdig van de politiek van Hr» OaenSc Te Namen sprak kamer lid Feron deze schandalige woorden Maar eilaas men ziet naar het kerkhof de lijken voeren van arme kleine kinderen, die de moeders bij gebrek aan melk, niet konden voeden 'n schoone en edele politiek, inder daad De Belgische regeering mag het capi- tolium bestijgen. Zij heeft den landbouw gered. Zulke schandalige taal voert de heer Féron. Zij mag samengaan met die van den heer Daens, die in 1008 overal ging uitbazuinen, dat de kleine kindors later naar den Congo zouden gezonden worden door de Belgische regeering. We vragen ons af Hoe toch, volk, is het mogelijk naar zulke bedrogtaai te luisteren In welk land is het leven goedkooper als in België Noemt dit land? Ge kunt niet, want het leven is het goedkoopst hier bij ons. Daarom roepen wij hard en luid. Leve het katholieke Bolgië. flnseele zit in nesten, M. Anseele, schepene te Gent. trachtte de werk staking aan do dokken tegen te houden. Hij deed al het mogelijke om ze te beletten, de socialisten spanden in meerderheid met hem, omdat de roode werklieden do slaven zijn van Anseele. De dokwerkers echter hebben Anseele en het rood syndicaat wandelen ge zonden en met eene groote meerderheid be sloten zij in staking te gaan... Anseele schepene, geeft geene voldoening aan de werklieden. Anseele, minister, zou de werklieden nog veel minder voldoening ge ven... Beloven en lawaai maken is niets, maar moeilijker gaat het, wanneer de roode opstokers zelf voor 't manneken staan Veel heioven en weinig geven doet enkel de zotten in vreugde leven. Dat zullen Anseele en zijn vrienden spoedig ondervinden. Bevolking van China. Het eigenlijke China heeft 304.003 000 in woners het Metropolitaansch distrikt 5 mil lioen Manchurië 14,917.000 j Hsinchang 2.491.000 Mandchuriaanselle militaire inrichting 1.700.000. De Ofhankelijkheder. tellen 760000 inwoners. Totaal 329.542.000 inwoners. Vroeger spraken ze altijd van 400 millioen. Dit was dus tamelijk overdreven. Kaftel verworpen. Met de gemeentekiezing sloten geuzen en revolution- nairen kartel te Antwerpen toen waren ze de beste vrienden van de wereld, net als nu Anseele en Braun te Gent. Maar voor de Kamers is het karkel te Antwerpen verwor pen, en nu worden de geuzen door de revo- lutionnairen uitgemaakt voor alles wat slecht en gemeen is. Dat is de komedie van die kartelmannen Bedevaart naar Lourdes, van 13 tot 21 Met. E. P. Hubertus der Car- melieten orde van Brussel, zal de sermoenen prediken. Voor alle inlichtingen zich te wen den tot den Eerw. Heer Parot, Bestuurder, La Lonvière. 3503 diamantbewerkers zijn het roode juk moe. Als het socialisme toch zoo n zoetekoek meebrengt hoe komt het dan. dat in Antwerpen 3500 diamantbewerkers zich met eèn slag hebben teruggetrokken uit de roode kwakzalvers partij Zouden de roode bazen die gebeurtenis niet kunnen ophelderen Vijf en dertigste lijst. Overdracht der vorige lijsten 97,451,68 A. V. Vichte, 50 Dc geestelijkheid en eenige parochianen van Bevercn-Roulers, 67 V. G. V. van Condroz, 100 De 4 priesters conferentie der Dekenij Denrne 476 H. Vader bekomt de vergiffenis voor de arme zondaars 200 Bon en Blies Th. de Roest d'Alkemade, 100 Van Ballaer, Mechelen, 100 Eenige personen van konings Hoycht, 52 Eenige parochianen van Clercken, 48 De eerw. Zusters Ursuiinnen van Londer- zeel 20 E. Bastin Gerardy, Houffalize, 25 Geestelijkheid en eenige parochianen van Nieuwpoort, 50 A. Buchet, Romerée, 5 Ter eere van O. L. V. van Schcrpenheuvel, 1 M. Tricot-Barthole- meus, Herenthals, 20 Voor de bekeer mg van mijn broeder en zuster, 2 Onbekend, Londer- zecl, 1 Voor de genezing mijner zuster, Jab- beke, 1Om eenen goeden herder. Oostduin- kerke, 10 Naamloos, Veurne, 5 Onbekend, id. 5 H. Vader zegen mij, 0,30 Om den zegen van God, 5 L. II., 2 Om eene gunst, 0,50 Ter eere van O. Ji. V. van goeden raad, 1 Grootmoeder Daelman, 10 H. Dujardin, ingenieur, Leuven, 10 Om den H. Vader toe te laten Gods rijk uit te breiden, 10 Familie J. C. Dujardin, 10 Uit dankbaarheid van weldaden, 5 E. V. D. B., 5 Naamloos, Meulebcke, 5; T. J. H., 0.50; Zegen onze familie, Dilbeek, 2 Naamloos, Vcrviers, 1 Ter eere van den H. Jozef, 2; Derde orde der mannen, Door- nijk, 24 Voor eene genezing te bekomen, 2 Naamloos, 10 H. Jozef help en red ons, Ieperen 6 A. V. S., Leuven, 2 Voor eene geestelijke gunst, Brugge, 5 ;-Voor eene goede Eerste Com munie. 20 Naamloos, Gent, 20 M. E. M. F. V. L., 2 H. Vader zegent onze familiën, 5; H.Vader zegent mijne kleine kinderen, 5 God zegene eene groote onderneming, 5 Voor het gelukken eener exaam, 5A. D. S., Deinze, 2 E. M., Sint- Truiden, 5 A. D., Thienen, 1,50 P. N., Ant werpen, 4 Arme zondaar V. B., 5 Twee onbe. kenden uit PoÜmchove, 5 Omdat de goede God mijn wenseh volbrenge, 10; Voor mijne genezing 1 H. Vader zegen mij, P. D. C., Kortrijk, 5 O. L. V. van Lourdes, geneest mij, 5 Ter cere van den H. Jozef, 1 Bedankingen aan den H. Jozef, J. S., 1 J. \V. B., Sottcgem, 1 Ter eere van den H. Jozef, 20 D... A....1 H. Jozef, helpt ons, 1. Totaal: 99,050.48 De inschrijving zal gesloten zijn den Zondag van Paschen de laatste lijst zal onmiddelijk daarna afgekondigd worden. Wij bidden onze lezers die nog verlangen in te schrijven dit zon der uitstel te doen. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van dit blad of aan M. Léon Mallié, sekre- taris, Gouden Hoofdstraat, 7, Doornijk. BEDEVAART DER KATHOLIEKE DRUK PERS NAAR ROME. 16 April-4 Mei. Het komiteit beschikt nog slechts over een klein ge tal plaatsen. De bijtredingen welke nog zouden komen, kunnen slechts aanvaard worden in de maat van het getal overblijvende plaatsen. Het Komiteit heeft uit Rome toelating gekre gen, niet te vasten tijdens de reis. Er wordt verzekerd dat de Belgische Re geering de toelating geweigerd lieeft voor de loterij welke het Uitvoeringskomiteit der Genlsche tentoonstelling meende in te lich ten ten einde de talrijke kosten te dekken welke de tentoonstelling vergen zal. Het is te verwachten dat de regeeringin vergoeding van die weigering grootere geldelijke toelagen zal verleenen. Het schijnt dat de minister van nijverheid en arbeid aan de ledon van het uitvoeringskomiteit beloofd heeft tusscben te komen hij zou nax&elijk door een amendement bij zijne begrooting aan het Parlement een krediet var, 7,500,000 frank vragen, welke ter beschikking zou ge steld worden van de inrichters der Gentsche tentoonstelling. Van een anderen kant wordt ook verze kerd dat do Regeering besloten lieoft geen geldelijken steun te verleenen aan gelijk welke tentoonstelling welke binnen de tien jaar zou gehouden worden. Dit gevoelen zou gedeeld zijn door de andere landen en er is, zoo het schijnt, spraak eene wereld- konventie te sluiten ten einde te bekomen dat in elk laud maar een tentoonstelling in een tijdstip van tien jaar wordt gehouden. Carouy te Parijs. De Parijzer Journal meldt, dat een be diende der Société Générale zich Donderdag in den Métropolitain spoorweg bevond in gezelschap zijner vrouw, toen hunne aan dacht gevestigd werd, op een kerel die te genover hen gezeten was. De bediende zegde luidop tot zijne vrouw, dat dc kerel niemand anders kon zijn dan Carouy. Deze had zulks gehoord en verloor het echtpaar niet meer uit het eog. Wanneer de bediende te Villiers wilde afstappen, versperde de kerel hem den weg, haalde e§n revolver te voorschijn en be dreigde er hem mede, zeggende Indien gij den trein verlaat, vermoord ik u. - Daarna sprong de kerel op de kaai en ver dween tusschen de menigte, Eene belangrijke aanhouding Wij hebben gemeld, datM. Jouin, onder overste der veiligheidspolitie, Vrijdag avond per outomobiel naar eene onbekende richting vertrokken was. M. Jouin was vergezeld van brigadier Calmar, en een vijftal onver saagde policiemannen. Thans vernemen wij, dat zij naar Berck-aan-zee getrokken waren, alwaar zij een anarchist een kerel, zekeren Soudy, aanhielden, dio verdacht wordt een der bijzonderste leden der bende Gamier on G10 te zijn. Sinds eenigen tijd had de policie kunnen ontdekken, dat André Soudy in de zaak der Ordener3traat betrokken was. Deze kerel was tevens ook neg verdacht van medeplichtigheid in verscheidene andere diefstallen en bandieterijen. Zijne fotographie werd te Chantilly aan verscheidene personen getoond en dezen her kenden hem, als zijnde deliandiet, die op de plaats vóór de bank de wacht had.gehouden, en schoot op do voorbijgangers met eene karabijn. Men wist ook, dat de kerel aan longtering leed en zinnene was te Berck-aan- zee te gaan verblijven. Een vlijtig en zorgvuldig geheim gehouden onderzoek, deed hem weldra ontdekken, bij een gekend anarchist, Emiel Baray. Do policiemannen hielden Goudy goed in :t oog en toen hij rond 3 ure namiddag den trein wilde nemen voor Amiens, vielen de agenten allen gelijk op hem. Hij bood hevigen legen- stand, doch moest spoedig voor de overmacht bezwijken. In zijne zakken vond men een browning revolver, geladen met acht kogels en eene som 960 frank. Eene huiszoeking, bij Baray gedaan, deed nog een andere revol ver en eene doos kogels ontdekken. Zondag morgend werd Goudy naar Parijs gebracht, en er na een vlug onderzoek opgesloten. Een geheimzinnige automobiel te Brussel. Zaterdag namiddagboden twee Luikenaars, die per rijwiel naar Brussel gekomen waren, om er den muzeum van het Jubelpark te be zichtigen, zich op het policiebureelvanElsene aan en deden er de volgende belangrijke verklaring Nog het onderzoek in Fransch-Vlaanderen Soudy had aan den overste der veilig- heidspolicie verklaard dat hij zinnens was to Amiens zekeren Inger te gaan bezoeken. Wij reden langs de Tervurenlaan, toen een automobiel waarin zich drie personen bevonden, ons in volle vaart voorbijreed. Een dezer kerels was Gamier en een der wielrijders herkende hem te 'gemakkelijker, daar hij er geruimen tijd mede gewerkt had te Luik. Ter hoogte van den Quatre Bras, reed de automobiel een wegel van liet Zoniënbosch in waar hij weldra stopte. Een der kerels stapte uit, drong een hon dertal meiers ver in het struikgewas. Daarna keerde hij terug en sprong in den auto welke pijlsnel in de richting Bosch- voordo wegreed. Carouy zou in België gezien zijn Het parket van Brussel heeft Zaterdag namiddag het volgende telegram ontvangen van do veiligheidspolicie van Parijs Een kerel is herkend geweest door drie getuigen met portret in de handeii als Carouy, Vrijdag middag te Veurne, in de «Restaurant de l'Europe Statie^laats. Hij was gekleed met oiijfkleurigeD regenmantel en zwarten bol hoed. In het koffiehuis wisselde hij een Bel gisch bankbriefje van 20 fr. on verklaarde zich naar Brugge te begeven met den trein van 1 uur 44 in bestemming YOorKortenKirk, Dit telegram werd zonder uitstel meege deeld aan al de policiecommissariaten en brigaden gendarmen, vooral te Brugge, Oostende en Gent.- Bovendien worden de staties van Brussel en voorsteden streng bewaakt. Garnier moet voor het Assisenhof van Henegouw verschijnen. In Mei moet Garnier voor medeplichtheid aan inbraak, voor het Assisenhof van Hene gouw verschijnen, doch natuurlijk zal hij bij verstek worden verwezen. De inbraak werd in Maart 1911 te Char leroi in eene herberg gepleegd en was ge volgd van moordpoging op een agent.. Een der twee dieven werd aangehouden *de an dere vluchtte, werd tweemaal omgeworpen door een policiehond waarop hij schoten loste, waarna de handiet vijf revolverschoten op den agent Desmarez afvuurde. Toch werd hij aangehouden. Garnier, die met eene ge wezen dienstmeid der herborg kennis had, heeft hun de noodige inlichtingen gegeven. Onmiddelijk werd ook tegen Inger een aanhoudingsmandaat afgeleverd en deze werd aangehouden en naar Parijs overge bracht. Zonderlinge zelfmoord. Een 20jarige-jongeling van Suresnes,Ber- guin genaamd, bevond zich ook te Berch- aan-zee, toen zijn vriend Soudy aangehouden werd. Berguin begaf zich naar het strand, ver scheurde er al zijne papieren, welke hij daarna in zee wierp. Vervolgens haalde da jongeling een revolver te voorschijn en zolf- moorde zich. Men vermoedt dat deze kerel ook vreesda in handen der policie te vallen, Na de aanhouding van Soudy Maar gemeld word, zou Soudy geweigerd hebben te antwoorden op de talrijke vragen welke hem door den onderzoeksrechter ge steld werden. Hij zou zich vergenoegd heb ben, met te zeggen Ik mag nu sterven de anderen zullen toch ook sterven Het verleden van Soudy Soudy is reeds lang geen onbekende meer voor de veiligheidspolicie. Hij heeft reeds verscheidene rekeningen met het gerecht vereffend, doch er slaan er nog verscheidene te vereffenen. Het is een zeer gevaarlijke kerel. Geboren den .23® Februari 1892 te Beangency, werkte hij eerst eenigen tijd in zijne geboortestad. In November 1910, kwam hij te Parijs wonen. Hij huurde eene kamer in dé Rue des Boudonnais. Men zag er hem nooit met vrienden en vele nachten bracht hij buitenhuis door. Zekeren dag was hij met een gezel tehuis gekomen en deze werd 's anderendaags om een of andere reden aangehouden. Eene huiszoeking werd gedaan op de kamer van Soudy en men vond er talrijke anarchistische schriften on drukwerken. Ondanks alle opzoekingen kon men er niet in gelukken te weet te komen, waar Soudy arbeidde. Alleenlijk weet men, dat hij s' Zon dags morgends in eene samenwerkende krui- denierdcrij dienst deed. Hij zou dus moeilijk kunnen bewijzen waar hij de som van 960 fr. gehaald heeft, welke in zijn bezit gevonden werd. Het onderzoek te Geneve Het onderzoek te Geneve heeft bewezen, dat het aldaar is, dat Bonnot en Carouy zich leerden kennen. Zij werkten samen in eene fabriek van motocycletten. Reeds dan be hoorde Bonnot tot anarchistische vereenigin- gen. In 1909 werd Bonnot te Genève veroor deeld tot eene gevangenisstraf wegens in braak te Chatelaine. Eenigen tijd later stool hij nog twee motocycletten, ten nadeele van M. Mcgovaud, te Genève. Eene nicht van Bonnot was destijds in dienst bij M. Mcgevaud en 't zou zij zijn, dio de noodige inlichtingen had verschaft. Het onderzoek bracht ook aan het licht, dat de eerste operatie door den trio Bonnot, Carouy en Garnier gedaan, ook te Genève afgehandeld werd. In den nacht van 15 tot 16 Januari 1909, drongen dieven in het huis van M. Cuénod le Chatelaine. Een braudkoffer werd opengebro ken, en eene soin van 150 fr. benevens voor 850 frank werktuigen gestolen. Er waren drie mannen in huis geweest. Vermoedens vielen dadelijk op Bonnot, die een gewezen werkman van het huis was. Hij werd aangehouden, doch men vond niets ver dachts bij liern. Later bevond men, dat al de gestolen voorwerpen, door Carouy waren verbeeld geworden. Nog eene bandieterij in automobiel Zondag avond werd uit Clermont gemoldv dat rond 8 ure, verscheidene kerels, welke mon denkt deel te maken van do bend*» Gar nier en C10, gepoogd hebben het kasteel van Rieux te plunderen. Dit kasteel staat nabij j de statie yap. Rieux-Angicourt.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1