m OE BOEREN 'T EEN EN T ANDER Ds liaMicterijen in Frankrijk He mljnwerkerssfaking Erge treinbotsing te Kemixem. ie ontploffing vaiBrasschaat DU1TSCHLAMD of) Se WereMientosmstelIing vaa Gent. Een kamiilot ontdekt Vreeselijk familiedrama Aohttiende jaargang n' 79 2 CENTIEMEN HET NUMMER WoensdagS April (918. DE VOLE ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4^ TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 720, Steenweg van Waterloo! 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. TEM AANKONDIGINGEN 3 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e blaöz. jde regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd mouws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In lijd van kiezing gebeuren er poli tieke wonderen de partijen die anders niets dan schimp, hoon- en spotgelach over hebben voor de büitenniensclien, komen met de vriendelijkste tronie der wereld naar onze platlelandsche ge meenten, om met zoetzeeme woorden hier en daar een stemmeken at te trug gelen. Doch de boeren zijn bij lange zoo stom niet gelijk onze hooggeleerde en helverlichte liberale en socialistische feniksen ze trachten af te schilderen in hunne bladen en tijdens tijdperken EATER GEENEKIEZINGEN OP KOMST ZIJN. Daarom is het van pas deze vragen te stellen Wat deed de liberale partij voor den landbouw, voor den buiten En wij moeten antwoorden :(NIETS! ZERO! Wat deden de socialisten, die gepa tenteerde volksvrienden Iets meer dan de liberalenAan die landbouwers die in nood verkeeren, en niet weten waar naartoe, leenen zij geld aan tien pergent, en het vee blijft zoolang de eigendom van meneer den socialist, totdat het ongelukkig boerken zijn dier heeft kunnen betalen. Wat deden de katholieken Onge looflijk veel. Zij stichtten de boeren bonden die den Belgischen landbouw een reusachiigen vooruitgang gaven. 42000 EAjiiuËN behooren thans t' huis in dsn Boerenbond. Daar worden de landbouwers door vacantieleergangen en bulletijns onderwezen in hun vak daar wordt de landbouwer door de kredietkassen ondersteund daarin i's eene verzekeringskas die mits een kleine bijdrage, den boer bijstaat bij het verlies van vee ofpeerd, daarin ontstonden bonden voor den gezament- lijken aankoop van vetten en van voe dingsstoffen Bestemd voor het vee daar kwamen die samenwerkende mel- kerijen tot stand die zoo hoogst voor- deelig zijn voor de landbouwers. Al dat werk is grootendeels toe te schrijven aan het privaat initiatief van de katholieken. Doch de Staat bleef niet achterwege. Hij kende toelagen toe aan de verschillende vrije land bouwinstellingen de convicen, de melkerijen, de coöperatieven, de maat schappijen van Omleidingen Bijstand voor veéverzekering. Om al die inrich tingen in orde te houden en alles op vasten voet te regelen, bracht de ka tholieke regeering het departement van landbouw tot stand. Door de werking der katholieken werd de landbouw eene beredeneerde nijverheid, die niet mee? aarzelde hulp en bijstand te zoeken bij de weten schap, bij het kapitaal en hij de veree- niging. De Staat maakte in de buitenge meenten het landbouwonderwijs ver plichtend in de lagere school. Jaar lijks worden er aan de onderwijzers 50,000 fr. premiën uitgeloofd om dit onderwijs krachtig door te drijven. De Staat richtte een middelbaar landbouwonderwijs in, waar de jonge lieden zich in hun vak degelijk kunnen bekwamen en voor de jonge meisjes kwamen er landelijke landbouwscho len... In 1890 ging onze boteruitvoer lee- lijk achteruit. De Regeering sprong toe, stak aan onze Belgische landbou wers eene reddende hand toe, stichtte de samenwerkende melkerijen niet het gelukkig gevolg dat in plaats van af te nemen, onze botei'handel meer en meer toenam. De groote groep landbouwkundigen gaan gansch het jaar door van dorp tot dorp om de landbouwers in te lich ten over alles wat hun vak betreft, en de nieuwste bevindingen mede te deelen. Om het landbouwonderwijs te Be vorderen gaf de Staat niet min dan 24 millioen uiten aan de private land- bouwwerken schonk hij 10 millioen fr. steun. Wanneer gij dit alles goed overleest en eens rijpelijk overweegt, dan ver staat men niet hoe eene partij, zöoals eene liberale,niet beschaamd is op den buiten te komen offi daar ook de stem men der buitenmenschen af te bedelen, dan begrijpt men niet boe een enkel buitenmensch zoo dwaas zou kunnen zijn, zijne stem te geven aan 'godde- looze partijen, in plaats van ze te scheuken aan zijne eenige, aan zijne ware vrienden, de katholieken Thans loopen de goudelooze libera len en socialisten den buiten af,om hier en daar een stemmeken af te pitsen van een verloren loopen zoon; doch zij kunnen het nu reeds voor verzekerd houden; de werking van de katholie ken op den buiten moet voor geene enkele onderdoen. Overal wordt mee ting op meeting ingericht en de katho lieken ontvangen van het dankbare volk den mifdsten, den meest aanmoe digenden steun. Ja, er moest gewerkt worden om ons volk wakker te schudden, doch dit werk is gedaan en het heeft schit terende uitslagen geschonken, want overal klinkt de strijderskreet Waakt 1 Waakt De vijand naakt Met kracht en macht hem neergehaald Bijgeschreven. Het Verbond der katholieke Kringen van België houdt zijne zitting- op 13 en 14 April te Luik. Den 14u is er een volksbanket ingericht, waarvan tot nu toe reeds 2500 personen aan deel nemen. Zulk getal zag men nooit. Een bewijs wat krachtig leven er zit in die immer jeugdig en jong blijvende katholieke partij. Hoezee Naar den strijd Hoezee Weerlichte scheidsraad in £hastLvaëÊëa Dit land heeft den ver plichten scheidsraad ingevoerd. Zij die zich aan de uitspraak van den scheidsraad niet onderwerpen, worden met strenge boeten gestraft. Minister Hubert is zinnens ook zulken scheidsraad in België in voege te brengen. Het is te hopen dat alleman het zijne zal bijdragen om die wet zoo volledig en zoo gelukkig mogelijk te maken. Liberale eendracht. De Journal de Liège speelt op haren poot omdat liet Congres der Jonge Wachten zich gaat bezig houdon met de kwestie der afschaffing van artikel 310. Is dat het werk der Jonge Wachten, vraagt hetblauw blad. In Brussel hebben de liberalen tegen de afschaffing gestemd. Is dat niet duidelijk genoeg. Of moet men de fout her beginnen door de progressisten begaan Hunne hoop. De geestdrift der liberalen is aan 't koelen. Een hunner bladen schrijft In 1910 behaalden de klerikalen in Ieperen 28508 stemmen, de liberaal Nolf 13.245. Dit jaar komen de socialisten alleen op. Zij hebben geen kans het quorum te behalen, en hun strijd kan enkel voordeel brengen aan de klerikalen. De moed der liberalen is deerlijk aan 't zakken. Fijn gelapt. Heer Buyl wist te vertellen dat de kloosterlingen en priesters, lid eener mutualiteit op 10 jaar 500,000 fr. trokken als toelage (juist zooveel als al de andere leden). Dit maakt per jaar 50.000 fr. of per lid 25 centiemen. Nu hebben ze gaan opzoeken wat M. Buyl aan 't land kost M. Buyl, kamerlid voor Oostende sinds twaalf jaar heeft hij daarvoor ontvangen fr. 48.000 Als schepen van Elsene gedurende twaalf jaar fr. 48.000 Als gepensionneerde onderwijzer voor dreigenden haaruitval. fr. 5.016 Voor ongerecht veerdigde vrije reiskaart, in reservé, op de ijzeren- weg, tusschen Elsene, zijne-verblijf plaats en Veurne-Oostende waar hij maar zelden komt fr. 11.400 Totaal, fr. 112.416 We zouden nog het gebruikt papier, pen nen, inkt moeten'rekenen. En zulke kostelij ke vogel wil een ander beknibbelen, die aan den Staat maar enkele centiemen kost. Hulde aan de Rechterzijde. Eenige, katholieke bladen hebben in wel gepaste woorden hulde gebracht aan den voorbeeldige» iever en den prachtige» strijd dooi1 de katholieke gekozenen in het parle ment gevoerd. Wij zijn gelukkig onzen dank, onze geluk wenscheen en onze hulde te voegen bij die onzer confraters. Leven onze katholieke gekozenen 1 Talrijke gekwetsten. Maandag morgend stond een reizigerstrein uit Willebroeck naar Antwerpen in do statie, toen rond k waart voor 6 ure, een koopwaren- trein uit Antwerpen naar Willebroeck binnen- sloomde enopde drie laatste wagons van den reizigerstrein holste. Deze laatste werden omgeworpen en de inzittenden waren ver plicht langs de venstergaten er uit te kruipen. Er waren wel een twintigtal gekwetsten, meestal vrouwen, doch gelukkig zijn de kwetsuren maar lichtelijk.- E)e lokomotief van den koopwarentrein is gansch ontredderd. Werklieden zijn dadelijk begonnen met de- baan vrij te maken, wat niet voor den middag kon gedaan zijn. De heer 'policiokommissaris, de comman dant der gendarmerie erf veldwachter Lessive waren spoedig ter plaats om met den statie overste de ordo te handhaven. Een onderzoek is geopend. Een der gekwetsten overleden. Wij vernemen dat een der gekwetste ka nonniers, Neckers genaamd, gisteren in het Krijgsgasthuis aan zijne wonden bezweken is. Een ander gekwetste, Masonnet, kan tot nu toe niet ondervraagd worden, zoo erg is hij gesteld. Mogelijk zal het krijgsparket eenen wacht meester van het v es tin ggesc.hu t van Luik, die toezicht had over het materiaal, dat het ongeluk veroorzaakte, tor verantwoording roepen. De heer professor Dr Becker, van Franc fort aan Mein, voorzitter van hel komiteit der Duilsche tentoonstellers bij do Wereld tentoonstelling van Gent in 1913, heeft in de lokalen der Duitsclie school van Brussel, voor een talrijk publiek, vooral bestaande uit vertegenwoordigers der groote Duitsche fir- mas in België, eene voordracht gehouden, waarvan de bijval oprecht schitterend was. Dr Becker deed vooreerst de uitbreiding uitschijnen die de inrichting der Duitsche deelnemingen aan de Wereldtentoonstelling genomen heeft. De Duitsche regeering had do tentoonstellers onder hare bescherming ge nomen en ambtenaars waren te dien einde tot commissarissen benoemd. Nochtans verkoos de Duitsche nijverheid zich op onafhanke lijke wijze in te lichten en slichtte de Be stendige commissie der Tentoonstellingen zoo trad bij de Tentoonstelling te Brussel de ondervoorzitter dezer commissie op naast den commissaris der regeering. Te Turijn, in 1911, nam de mandataris der Bestendige commissie der Tentoonstellingen de eerste plaats in. Op deze wijze had de Duitsche nijverheid voldoening bekomen. Verkeerd ingelicht, besliste het bestuur der Bestendige commissie echter over eenigen tijd, zich niet te doen vertegenwoor digen bij de Wereldtentoonstelling van Gent in 1913. Het was eene fout, verklaarde Dr Becker, waarvan de gevolgen erg konden wezen, omdat zij, ten nadeele van Duilsckland, de mededingende natiën die aan de Tentoon stelling van Gent zullen deelnemen, bevoor- deeligde. Duitschland zou zich op gevaarlijke wijze afzonderen, indien het de onthouding der commissie volgde het ware voor de natio nale nijverheid het allergrootste belang mis kennen van den Duitschen handel. Inderdaad, er blijkt uit de officieële stati stieken, dat Duitschland, in 1909, voor 100 millioen koopwaren in België invoerde, of 171 millioen frank meer dan in 1909, en dat de Belgische invoer in Duitschland in 1900 bijna 700 millioen frank bedroeg of meer dan 300 millioen meer sedert 1900. Wat betreft den handel der stad Gent met Duitschland, deze is zeker niet te versmaden, aangezien, in 1910, de Duitsche invoer te Gent, langs de zee, 18,614 ton bedroeg en langs de stroomen en kanalen 440,387 ton. Van den anderen kant, bereikte de Gentsche invoer in Duitschland, tér zee, 221,412 ton, langs stroomen en kanalen 266,899 ton. Wie zou zich dan, vroeg Dr De Becker, gezien dergelijke welsprekende cijfers, kun- jnen verzetten tegen eene belangrijke deelne ming der Duitsclie nijverheid aan eene Bel gische tentoonstelling Zouden de uitmuntende betrekkingen tus schen de beide landen verstoord zijn Wie zou het durven beweren Zou het peil der Duitsche nijverheid ge daald zijn Maar het tegendeel is waar. In Duitschland, verklaarde de spreker, zijn talrijke belanghebbenden tot mij geko men en hebben mij, ten gevolge van het ongelukkig besluit van de Bestendige com missie der Tentoonstellingen verzocht de Duilsche afdeeling der Tentoonstelling van Gent in te richten. Dr Becker, geestdriftig toegejuicht door de vergadering, noodigde zijne toehoorders uit om mede tö werken opdat de Duitsche firmas die zij in België vertegenwoordigen, hunne beste voortbrengselen zouden zenden naar de Tentoonstelling- van Gent in 1913. Ik ben overtuigd, aldus besloot de rede naar, dat de Duitsche afdeeling der Wereld tentoonstelling van Gent op duidelijke wijze den wonderschoonen bloei van onze nationale nijverheid zal doen uitschijnen on dat zij zal medewerken om do banden die de heide lan den vereenigen nog nauwer toe te halen. Een inkasseerder mosst vermoord en uit geplunderd worden. Maandag waren te Parijs en in den omtrek bijzondere polïciemaatregelen genomen, ten einde de inkasseerders der banken te be schermen tegen de aanslagen der misda digers. De policie was -er door een vlijtig onder zoek in gelukt, te weet te komen, dat ver scheidene aanslagen bereid waren. Zoo hadden twee kerels, Maurits Prevost, wonende te Boulogne en Roger Coulond, wonende te Montnïartre, besloten een inkas seerder die in een groot handelshuis, eene som-v-as- 5<Jt0Q0 fr. -moest-ko-mon-ontvangen, uit te plunderen. Prevost was een gewezen bediende van bet handelshuis en wist diensvolgens waar de inkasseerder het geld moest ontvangen. De twee kerels regelden alles vooraf. Coulond zou den inkasseerder met een hamer afmaken op een trap der bureelen van het handelshuis en Prévost zou den geldzak van den inkasseerder stelen. Vermomde policie- agenten hielden dus de wacht. JDe inkasseerder, M. Goussetkwam 'smor- gends naar het handelshuis en de verwittigde bestuurder gaf een kredietbrief van 50.000 fr in plaats van geld. 's Namiddags moest de inkasseerder echter terugkeeren en 't was alsdan dat de schurken hem afwachtten. Toen men aan den inkasseerder zegde wat hem te wachten stond, aarzelde de man ech ter wat om te vertrekken. De policieagenten die de wacht hielden, vreezende dat de bandieten zouden lont rie ken en vluchten, vroegen toelating om de beide kerels te mogen aanhouden, hoewel er geen begin van uil voering was. De toelating werd gegeven en de agenten wierpen zich op de twee bandieten. Coulond werd onmiddelijk overmeesterd en sterk ge boeid. Prevost gelukte er in te ontvluchten, doch op de Havre-plaats werd hij ingehaald en ook aangehouden. Prevost heeft volledige bekentenissen af gelegd. Coulond weigerde te spreken. In hunne zakken vond men een hamer, een re volver, eene sterke tang, een fleschje vergif, enz. enz. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat de kerels reeds afgesproken waren met een chauffeur, die hunne vlucht moest verhaas ten. De kerel had echter geen automobiel kunnen vinden en was dus niet gekomen. De chauffeur wordt opgezocht. De bende Garnier en Cnie. Een policie kommissaris aangehouden. Te Andrezieux, nabij S1 Etienne, hield tegen avond een grijze automobiel voor een hotel stil en twee personen stapten er uit. De automobiel werd in eene bergplaats ge bracht en de twee mannen na samen ontbe ten te hebben betrokken elk eene kamer. De hotelhouder vond dat het signalement van een der automobilisten goed overeen kwam met het signalement van Bonnot. Hij verwittigde de gendarmen, die onmiddelijk ter plaats kwamen en de kamers der auto mobilisten bewaakten. Om 5 ure 's morgends verliet de chauffeur zijne kamer, om den auto in gereedheid brengen. Hij werd onmiddelijk door de gen darmen vastgegrepen en geboeid, terwijl twee gendarmen met den revolver in de vuist, in de slaapkamer van den anderen reiziger drongen. Deze werd verzocht zijne zakken te ledigen. i Het eerste voorwierp dat hij uithaalde, was een sluier van poliniekommissaris en een onderzoekbevel afgeleverd door den onderzoeksrechter van Montbrison. De verdachte reiziger was niemand anders dan M. Fouillandeau, policiekoinmissaris te -Lyon. De chauffeur, die ook in dienst was van de policie, was vroeger in dienst bij M. Arislide Briand, toen deze nog kabinetsoverste was. De gendarmen boden don policiekommissaris hunne verontschuldigingen aan. Buiion stonden echter 200 personen, ge wapend met geweren en zeissen en roepende Ter dood Ter dood Deze lieden hadden reeds vernomen dat twee leden der bandie tenbende in het hotel aangehouden waren en de gendarmen hadden de grootste moeite om de menigte uiteen te drijven. De policiekom missaris was op zoek achtereen automobilist die eenige dagen geleden, nabij Fouillouss een ouderling hadverpletterd. Het onderzoek te Brussel. De bijzondere kommissaris der Parijzer veiligheidspolicie, M. Pierard, die sinds eenige dagen, met twee zijner brigadiers, t® Brussel verbleef, is Maandag morgend met zijne mannen terug naar Parijs vertrokken. Het is bewezen dat de bandieten sinds den laai sten aanslag niet naar Brussel gekomen zijn. M. Pierard is naar eene stad van bet Noorden van Frankrijk vertrokken, om daar zijne opsporingen voort te zetten. Eene grap welke slecht uitvalt. Een Franschman stapte Zaterdag avond af in een hotel der Grondwetplaats, waar hij gewoon was zich te begeven, telkens hij in de hoofdstad kwam. Tot nu toe kende de hotelhouder den naam niet van zijnen klant, M. Paul Bènoidt, een deftig handelaar der Rivolistraat, te Parijs. Voor de grap vroeg de Franschman, iets wat hij tot nu toe nim mer gedaan had, om zijnen naam op het rei- zigersboek te schrijven. Hij schreef zich op onder den naam van Garouy. Men oor- deele over de verslagenheid die in het hotel heerschte. De policie werd verwittigd en ëëhigeoógënblikken later werd de Fransch man naar hot policiebureel geleid, waar men na onderzoek van zijne papieren, proces-ver baal tegen hem opstelde, voor het dragen van een valschen naam. De man zwoer, doch te laat, nooit zulke grappen moer te zullen herbeginnen. De stemming duurt neg voort. De werk- herneming wordt beslist. In gansch Engeland houden de mijnwer kers stemming over het al of niet hernemen van den arbeid. Op de 23 distrikten waarvan de uitslag tot nog toe gekend is, zijn er 19 voor het hervatten van het werk. Verschei dene leiders maken geweldige propaganda voor de voortzetting maar de gewone mijn werkers hebben er dep huik van vol. Het is al wel geweest, meenen ze, en wij meenen dat ze gelijk hebben. Vandaag zijn er 20,000 mijnwerkers in de mijnen gedaald. Gaan die nu beginnen? Thans zijn de arbeiders die boven den grond werken mistevreden, zij moeten ook hun paart hebben van den opslag, zeggen ze. Zoo zij geene voldoening krijgen, gaan zij beginnen. Het ziet er lief uit. te Leuven. Zondag nacht werd Leuven door een vree selijk drama in opschudding gebracht. Rond 12 ure kwam de genaamde Ferdi nand Godts, 26 jaar oud, wonende in d® Entrepotstraat, eenigszins bedronken te huis. Zijne vrouw maakte hem opmerking-en over zijn lang wegblijven, en een hevige twist ontstond tusschen de beide echtgenooten. Rond 1 ure, verliet de man schielijk zijne» woning, zeggende dat hij zich ging verdan ken. Zijne vrouw greep haar tweejarig kindje en liep hem achterna. Godts richtte zich inderdaad naar de vaart en sprong er in. Zijne v:0uw legde haar kindje op den oever en sarong hem achterna. Maandag morgend rond 3 ure hoorde men een kindje luidkeels huilen langs de vaart. Men snelde ter plaats en vond er het kindje der echtgenoten Godts op don oever. Onmiddelijk vermoedde men hier een draro<u en opzoekingen werden gedaan. rJa eenigen tijd werden de beide lijken opgehaald. Vrouw Godts had nog den jas van haren echtgenoot vast. Men denkt dat de vrouw onmachtig was haren man op het droge te brengen, en aldus met hem ver dronken is. De lijken zijn naar het doodenhuis van Wilsele overgebracht. Het kindje werd bij de familie ingenomen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1