BUITENLAND. OORLOG Eene vadsrmoord nabij Bergen. Eene vrouw levens! verbrand NIEUWSBERICHTEN. Italië en Turkyë. JRME fjARRY EN fjiJKE [_ENA De Kiesstrijd op Zondag 31 Maar! Leening van 20.000.000 frank (1907). De algetneene staking aan de Haven te Gent 2 TUSSCHEN De daden der bestuurbare ballons De Italianen zonden hunne 2 bestuurbare ballons naar Zanzour waar ze boven het fort der Araben bommen lieten vallen die dan in 't kamp ontploften. Aanvallen te Tobruck De Turken en Araben hebben de Italiaan- èche stelling te Tobruck tweemaal aange vallen. Zij werden spoedig terug gedreven. Te Derna Het wordt bevestigd dat Derna zonder water zit. Het is een fijne streek van de Turken en Araben. Eene oude methode maar in alle geval eene goede. Verleden nacht kwam de mijnwerker Vital ,Cauwe, wonende te Ville-sur-Haine, dronken te huis en begon zijne vrouw te mishandelen. Deze riep om hulp en de 17-jarige zoon kwam toegesprongen. Hij wilde zijne moeder ver lossen, doch kreeg zelf eene rammeling van zijn vader. In den hoek der kamer eene mijnwerkers- piek ziende, greep de zoon deze vass en bracht er zijn vader twee geweldige slagen op het hoofd mede toe. Het slachtoffer was doodelijk getroffen en gaf eenige uren later den geest. De moordenaar liep naar de gendarmerie van Havre en verhaalde er zijne misdaad. Hij werd onmiddolijk aangehouden. Het parket van Bergen is ter plaats geweest. Vital Oauwe was een zeer naarstig mijnwerker, doch zijne vrouw heeft naar liet schijnt reeds verschei dene minnaars gehad en een drietal jaren geleden was de man zelfs naar Amerika gaan werken. Hij was slechts een jaar terugge keerd. Het parket doet een naarstig onder zoek, daar men overtuigd is, dat de moeder medeplichtig is. Franltrij it Gedeeltelijke kiezingen. Zondag was het kiezing in het 1-4" arrondissement van Parijs. M. Messimy, de gekozene van Ain, moet vervangen worden. Er is balloteering. Deradikaal socialist komt op deeersle plaats. Te Qu irn per is een b.-houdsgezi i de gekozen Te Alger in de eerste omschrijving is de zegepraal aVrf' d.rrjj vocfruil^trev^r. 32 maal'gedekt. De Staahhad voor de ti o ctflfv. d igji ca leu xv a n zko ijzeren weg;-•eene Ioening ui'tye^elipevi'n, aan 4 percent. De noodigzijnde som is lot-32 maal toe gedekt dooi'Moi getal inscJirijvers. r' IDiiitgcliland Nieuwe kruiser. Zaterdagia te Hamburg een nieuwe kruiser te water gelaten. Ilet is de Seydlitsz. Hij meel 186 meters, op 20 breed. Zijno bemanning telt 1000 koppen. De machienen hebben 50.000 peerdcnkracht. Ru.slandL Voorden Noordpool. De Douma heeft eene crediet gestemd van 150.000 roebels om don tocht van kapileit Seduil' naar den Noordpool te ondersteunen. TMfexiko. De revolutie. De regeeringslroepen ge ven den slag nog niet verloren. Zij vechten voort, hopen op versterking en zijn in hel gedacht de opstandelingen eens voor goed te verslagen. Oos tenrij ic-Hongarië De brief van den ouden Keizer. De brief van den Oostenrijkschen keizer aan den 31* vervolg. Een groot deel van den nacht bracht zij wa kend door en eerst tegen den morgend over meesterde liaar de afmatting zij verzonk in oenen slaap, die door aangename droomen vervroolijkt werd, en toen zij daaruit ont waakte, was liet reeds tien ure. Eerst tegen den middag bespeurde zij uit het venster, een van de beide knapen, Hairy, die met een pak je in de hand,zooals de winkeliers dié'maken, naar het huis kwam. Daar schoot haar eene gedachte in het hoofd. Zij had de knapen op dezen dag weder besteld zooals zy zich herin nerde. Zonder twijfel bevonden zij zich in de keu ken. Hoe was hethaar mogelijk geweest om op den dag voor een bal, zich met het lot van twee rondzwervers bezig te houden Blanche beval Jessy, Harry op hare kamer te laten komen. De knaap trad bedeesd bin nen. Zijt gy en uw broeder verzadigd, mijn jongen Ja jufvrouw, volkomen. Hier zijn twee schillingen voor u. Van daag en morgen heb ik het veel te druk, om den noodigen tijd te vinden om met mijnen vader over u te spreken. Kom dus overmor gen weder. Gaat nu beide in Gods naam heen! •u hoor eens hier, mijn jongen, houd voor zichtig uwen mond Misschien kunt gij bij den kapitein in dienst treden Harry en Sim waren hierdoor voor de twee volgende dagen vrijgelaten. Toen zij 's avonds terugkeerden naar liet huis van den heer Curt premier, Kliuen Hedervary luidt nagenoeg ais volgt Beminde Graaf Khuen Hedervary, Het is met diep leed dat ik vernomen heb, het meeningsverschil op mijne rechten als souverein, die mij door de wet zijn gewaar borgd en die u en uwe collegas hebben aan gezet mij uw ontslag te geven. Gedurende gansch het tijdperk van mijne regeering- die het weldoend herstel der grondwet als gevolg heeft gehad, heb ik met zorg- aan do handhaving dor wetten en der grondwettelijke orde gewerkt. De Hongaar- sclie natie bezit al hare grondwettelijke rechten erin begrepen het recht om do lich ting te stemmen en niets is verder van mij verwijderd dan dit recht aan te tasten of in to perken maar anderzijds moet ik even eens aan mijne souvereine rechten houden, die mij door de 1SU wet van 1888 zijn toe gekend, en door dewelke ik al de klassen der reservisten mag binnenroepen en onder de wapens houden, wanneer bijzondere om standigheden het noodzakelijk maken. Ik heb den vasten wil de rechten der Hon- gaarsche natie ongeschonden te behouden, maar ik moet met de zelfde beradenheid mijne grondwettelijke rechten als vorst on geschonden bewaren, on het is mij niet mo gelijk mijne koninklijke plichten te vervul len dan wanneer ik mij aan deze dubbele taak kan overleveren. Ook is hel met volle vertrouwen dat ik de Hongaarsche natie uitnoodig mij de vervul ling van mijn plicht op eene wijze overeen stemmend met mijn geweten te vergemak kelijken, en alzoo de voortzetting te waar- horgen van het grondwettelijk werk, dat gesteund is op eene goede overeenstemming van den vorst en de natie. Die brief heeft in Bredapest eene gewel dige opschudding veroorzaakt. De premier Kliuen weet niet wat hij moet doen. De laatste berichten echter doen den toe stand gunstiger inzien. Nog meetingen van den Katholieken Propagandistenbond van Aalst HEKELGEM. Om 10 uren had de katholieke meeting plaats in het Klooster. Meer dan 20U kiezers waren toegestroomd. Leo Crieh sprak eerst een woord over de Franschmans en deed hierna inzien om welke reden de kiezing niet kon plaats grijpen vóór 2 Juni, daarna week bij breedvoerig uit over do schoolpolitiek onzer tegenstrevers. Joseph De Vis kwam daarna aan het woord en wees op het schandelijk gedrag dor socialisten, de beleedigers onzer Missionna- rissen. Gustaaf 'D'Hct de. schrijnwerker, handelde oyer hot liberalismus en zijne nóócllotfigé gevolgen. Aieoandef Vu» de Veldewerkman, sprong daarna op den spreeksloel en sprak eene^meesterlijke redevoering,uit tegen .de «XHmnsiston. dio levendig- werd toegejuicht M<ior de aanwezige werklieden, die fier waren een werkman zoo schoon'te 'hoeren spreken. De sprekers wierden gedurig toegejuicht. Inlusschen zongen do katholieke Jonge Wachten van Aalst, hunne Vlaamsche strijd liederen. Een prachtige meeting voorwaar ELENE. Onze sprekers werden daar onthaald door den Heer Ingenieur De Beer. De toeloop was hier zoo groot dat de meeting moest plaats grijpen binnen en bui ten de bollebaan der herberg. De meeting begon om 4 uren. Joseph De Vis deed in eene flinke aan spraak het belang uitschijnen der aanstaande kiezing. Gustaaf D'Herdeschrijnwerker, toonde hoe do liberalen en do socialisten den gods dienst bestrijden en met de werklieden den aap houden. in Shortens Gardens, ontwaarden zij tot hun nen schrik eene groote verandering. Jack met de lantaarn was niet te huis. Curt en de kwa ker Elbcnezer Nott, waren stil bezig, om eeni ge in het rond liggende goederen bjj elkander te pakken, waarbij vrouw Curt, half dronken en zeer opgewonden, hevig aanging, enkele voorwerpen weder wegnam en op eenen ru wen toon beval niets weg te nemen dat haar eigendom was. Haar rampzalige man ant woordde niets op al hare schimpredenen,maar ging rustig zijnen gang. Slechts de kwaker zocht de woedende vrouw vau tijd tot tijd tot bodaren to brengen, hetgeen de vrouw ech ter steeds met spotten en lachen beantwoord de. Plotseling wendde jufvrouw Curt zich tot de jongens, die met angstige bezorgdheid, vragend naar de vreemde bezigheid van de beide mannen stonden te kijken. Wat moet gij bier nog hebben, nutteloo- ze sukkelsriep zy kwaadaardig uit. Het stond u zeker wel aan, in een andermans ka mer waar gij geen slaapgeld of huur behoeft te betalen Maar dat is nu uit. Uw schoon bor schermer kan zelfs niet meer boven Jan blij ven hij valt uit zijne kamer, waarvoor hij geeno huur betaalde, zoo goed als uit de ga ten van zijne kleeding. Als bij zijn geld met andere rondzwervers verdronken heeft, in ■plaats van de beloofde huur te betalen, dan mag hij nu door het gat gaan, dat de timmer man opengelaten heeft. Bij mij heeft hij uitge zongen, even als al zulk gespuis van manne- volk, dezen ezelskop (haren man) er bij gere kend Maakt dat gij wegkomt De kamer is aan een ander verhuurd, die beter betalen kan, dan uw zwendelaar Zij naderde de verschrikte jongens terwijl zij met eene ledi ge flesch zwaaide, alsof zij er mede wilde DE VOLKSSTEM Alexander Van de Veldedeed op eeii6 meesterlijke wijze de werking uitschijnen der katholieken in 't voordeel van landbou wer en werkman en sloot met een bijzonderen dank voor de talrijke aanwezigen, waaronder eenige brave huismoeders. Zulke geestdriftige meeting werd langdu rig toegejuicht cn belooft eenen schitteren den uitslag voor Juni aanstaande. LEEUWERGEM. Na de prachtige meeting van Elene trokken onze moedige strijders altijd vergezeld door den Heer Inge nieur De Beer, naar Leeuwergem,do toeloop was nog grooter dan le Elene, de meeting- begon om 6 1/2 uren. Joseph De Vis viel krachtdadig- het pro gramma der liberalen aan en toonde'dat België teveel te danken had aan de katho lieke partij om er niet dankbaar voor te zijn. Alexander Van de Velde kwam hier ook aan de spreekbeurt en schandvlekte de libe ralen en socialisten die na een 28jarig bestuur van rust en voorspoed een tijdperk zouden willen doen volgen van oorlog en achteruitgang. Zijne redevoering wierd door een langdurig handgeklap begroet. De sprekers wierden hartelijk gelukgewenscht door den Heer De Beer en de Overheden der Gemeente. Men schal de toehoorders op 300 man. Het land van Zottegem zal die drij prach tige meetingen nog vele jaren in het- geheu gen bewaren TE NIEUWERKERKEN had Zondag 31 Maart op de wijk Laer, een welgelukte mee ting plaats. Ruim 100 personen waren opge komen. De lieer Baron de Béthune trad als eerste spreker op. Gedurende ruim drij kwaart uurs. hield hij zijne aanhoorders ge boeid in eene prachtige rede. De geachte redenaar, werd verscheidene malen, door donderend, handgeklap toege juicht. Daarna nam de heerP. Van Schuylenhergh het woord- en sloeg geheel het programma der tegenstrevers in gruis. Een daensist oud-kandidaat voor den Pro vincieraad, mocht tegenspreken. Op Heel 't katholiek programma door de heeren sprekers uiteengedaan vond hij niets af te keuren, maar bekende dat alles om ter best was. Als 't katholiek programma goed is, waar om komen die mannen dan op Waarom beknibbelen hun doei is dus enkel twist stoken. Op al de andere tegenwerpingen door den Daensist gedaan, antwoorde Van Schuylen hergh op meesterlijke wijze, en bij vele Daensisten er aanwezig,, zal hun vertrouwen in do groen partij erg geschokt zijn. Nog eenige zulke meetingen en het daensism mag hier zijn matten oprollen. t& Oviltre Maandag gebeurde alhier eeii smartelijk ongeluk. Op het gehucht Molenhoek staat een huis gansch alleen; bewoond door vrouw Clementia De Baecker, 70 jaar oud. met hare dochter. Do vrouw kreeg dikwijls de vallende ziekte. Maandag, om 12 1/4 uren was de dochter om een emmer water naar den put der naaste geburen. Toen zij weder te huis kwam, zag zij hare moeder brandend-in den ingang der woning- liggen. Op het hulpgeroep der dochter snel den eenige personen toe en bluschten de arme vrouw, doch het was te laat. Zij was gansch verkoold en had reeds opgehouden te leven. Ook was er een begin van brand ont slaan in het huis. Spoedig was men ook de vlammen meester.In het huis vond men rond de stoof verbrand strooi. Men denkt dat de vrouw zal willen het vuur in de stoof aan wakkeren hebben met strooi, doch de hevige wind zal de vlam naar haar geslagen hebben slaan. De eersten weken verlegen achteruit en gingen naar de straat. Sim schreide, maar Ilarry trok in somberen trots do wenkbrau wen in de hoogte. Terwijl zij nu doelloos en radeloos voor het liuis stonden, trad de kwaker naar buiten, ging met de kinderen een weinig ter zijde, en zegde dat zij eenige oogenblikken zoude» wachten, totdat vrouw Curt naar de gelagka mer zoude gegaan zijn dan moesten zij zachtjes in zijne kamer sluipen en daarin tot morgen blijven. Zoodra hij mot het inpakken gedaan zou hebben, zou hij hun alles medc- deelen. Een uur later kwam hij en sloot de kamer toe. Arme jongens, het verwondert u, niet waar,dat hier sedert gister zooveel veranderd is? Ik moest zeggen, sedert eergister, want de ongelukkige zuippartij van Jacks geld heeft aan alles een eind gemaakt. Ilier in het huis zijn wij vreemdelingen geworden, ik en de baas, en gij, en Jack met de lantaarn er nog bij, want de straatschrijver heeft, helaas! al zijn verdiend geld spoedig verbrast, in plaats van te betalen, en vrouw.Curt heeft eenen an deren huurder gekregen. Maar wat mijn goe de baas aangaat, zijne dronken vrouw heeft hem niet alleen eergister nacht geslagen,maar1 zich bij dat werk des duivels door Squib en Paul laten helpen. Met hun drieën zijn zij den man aangevallen en mot moeite heb ik hem aan hunne klauwen ontscheurd. Op den volgenden morgend kwam, als van God gezonden, liet bericht van den broeder van Curt's vader uit Amerika, dat, als hij in Engeland niet gelukkig was, hij over zou ko men, en in zijiie zaak, eope groote boekbinde rij, als meestergast werkzaam zou zijn,om die later als erfgenaam over te nomen, omdat de oom geeue kinderen had cn het ham voorspoe- en zoo moeten hare klëederen vuur gevat hebben. De vrouw moet dan al brandende naar buiten willen loopen hebben en in de den gang, eensklaps aangetast geweest zijn door hare ziekte. Nauwelijks was het ongeluk bekend of eene groote menigte stond voor de woning. De policie geroepen heeft een eerste onderzoek geopend. Gansch het dorp betreurt de ongelukkige vrouw. Heden Woensdag om 8 1/2 ure zullen de lijkplechligheden van het slachtoffer plaats hebben, 4 GEMEENTE SCHAARBEEK. Serie 2513, n. 9, uitkeerhaar met 10.000fr. s. 510, n. 10, met 500 fr. s. 8844, n. 2. met 500 frank. Nummers uitkeerhaar met 200 frank 1151 17 2255 8 2255 23 2481 7 2543 4 3628 17 5392 19 8758 3 8844 6 8844 8 De hieronderslaande nummers zijn uitkeer- baar aan pari 510 752 115 t 2255 2481 2513 2543 3628 3845 5392 6745 8758 8844 Brussel Paard op hol. Op de Sl- Katharinaplaats ging Zondag een paard van een moeshovenier van Berchom-St-Agathe op hol. Een been hou wersg ast, die het paard wilde tegenhouden, werd omgeworpen en zwaar gewond. Op de Anspachlaan, scheen eene botsing met de train onvermijdelijk, wanneer MM. Pieler Haemels en Mathieu Dedoncker, van Hoeylaert, naar den kop van het ver wilderd dier sprongen en er, na veel moeite, in gelukten het te bemeesleren. Onder een auto. Gisteravond werd Jan Moleux, schilder veldstraat. te Etterbeek aan de Naamsche poort door eene auto om geworpen. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd en de bil en inwendig erg gekneusd. De gekwetste moest door een dokter ver zorgd worden. Een goed nieuws voor dezen met moei lijke spijsvertering. Men zegt wonderen van de Bitterpeeën der Trappisten Vincart, met of zonder melk te gebruiken. 1500G Terdonck. Lijk opgehaald. Het lijk van een onbekend persoon werd alhier uit de vaart van Terneuzen opgetrokken. Men denkt dat het een Brusselaar is. Hij had een hoed het merk dragende van een handelaar, wonende steenweg- van Leuven. De verdron kene schijnt tusschen de 30 en 35 jaar oud te zijn. In zijn geldbeugel vond men 1,65 fr. De policie van Brussel en omtrek werd ver wittigd. 1 Aankomst der Zomerstoffen. Groote keus voor mans- en vrouwenkleederen, bij Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutslraat, 41, Aalst. Nederhasselt-Leebeke. Poging tot diefstal. Maandag nacht hebben dieven gepoogd in te breken, in de Melkerij Sint- Tozef, op het gehucht Leebeke. Zij hadden eerst gepoogd de deur opon te breken bij middel van een ijzer, doch dat ging niet al te goed. J)an zijn zij in een opbouw zijndo huis eene ladder gaan halen, waarmede zij dan langs het dak poogden binnen te drin gen. Doch, geluhkiglijk. kwam Jan De Saede- leer huiswaarts, en de dieven sloegen op de vlucht. De man heeft dan aanstonds de ge- huren verwittigd van wat er voorgevallen was. Men kon de dieven niet aehlerhalen. Eene klacht is ingediend. Denderhautem. Hevige brand. Gis teren is brand ontstaan in de woning van Jozef Van don Bergh, op de Wip. Het vuur dst ontstaan was door eene fout aan de dig ging. Het reisgeld was in den brief inge sloten. Toen ging er op eens een licht in de ziel van den baas op. Hij vatte het besluit om zij ne ellende te ontvluchten en aan God de ver betering van zijne vrouw overlaten. Een man die eens ingeslagen is,is voor altijd vernederd. Het speet vrouw Curt volstrekt niet, toen h'(i haar zijn besluit bekend maakte zij jaagde hem weg. Maar ik, ik blijf den goeden man trouw ik ga met hem, werwaarts hij ook zij ne schreden richt, want hy verdient dat men hem getrouw blijft. Mijne spaarpenningen ik had nooit veel noodig zijn voldoende voor de reis daar, aan den overkant van den oceaan zal ik werken en God zal mij genadig leiden. Wees niet moedeloos, arme verlaten schep sels Gij moet op mijn bed slapen ik lig hier goed op mijne nieuwe reisdekenen op dit pak kleederen. Geene complimenten vriend Harry. Het is mijn wenschdat gy op dit bed gaat liggen, omdat de Heer voor dezen klei nen dienst, mijn hart met vreugde vervult, 't Is immers uw laatste nacht in dit huis van on deugd. Slaap zachtMogen Gods engelen over u waken Zoo brachten Harry en Sim hunnen laatsten onrustigen nacht in Short's Garden door. Zij hoopten, dat Jack met de lantaarn nog voor hun vertrek, 's morgens zou terugkeeren, maar hij bleef weg en toen nu Curt met den kwaker, inplaats van eenen zegenwensch, hevig door zijne vrouw uitgescholden werd, toen zij samen met hunne goederen in den omnibus stapteD, om naar de statie te ryden, toen verlieten ook Ilarry en Sim het huis. weenend het afscheid van de twee brave man nen. Zy hadden het nauwelijks verworven, of hunne slaapplaats was weder verloren. Wordt voortgezet. - 3 APRIL 1912 schouw, verspreidde zich zeer snel en weldra stonden huis, stallen en schuur in laaie vlam. Alles werd ten gronde vernield. De schade is zeer belangrijk, doch door verzekering gedekt. Welle. Arme vrouic. Maandag na middag heeft de 27-jarige vrouw, Nathalie Van don Broucke, gehuwd en moeder van 2 kinderen, zich in hare woning verhangen. De arme vrouw gaf sinds eenigen tijd teekens van zinsverbijstering. Lede. Razende hond. Maandag morgend rond 8 uren bestatigde men dat den hond van Camiel Peynsaert, teekens van razernij gaf. De hond had zich losgetrokken en liep op straat. De inwoners vluchtten hunne woning binnen. De landbouwer Joseph Melckenbeeck, bijgenaamd De Metser heeft den hond dood geslagen met eenen stok. Een veearts geroepen, heeft het dier onderzocht. Eerlijke vinder. Zondag namiddag ver loor Mejufter Laurentia De Prez,een gouden broche van groote waarde, alle opzoekingen bleven vruchteloos. De Heer Frans De Rybel van het Steentje, Lede, vond de broche, en droog ze onmiddelijk naar Mejuffer DePrez. Dwivencaclietten, 1,25 fr. met fleschje inkt, te verkrijgen tenbureele dezer. Berlaere. Schip gezonken. Zondag namiddag, rond 3 ure, had alhier op de Schelde eene aanvaring plaats tusschen een waalsch schip, geladen met zinksteen, en den zuiger welke op de Schelde ligt, aan het «Sluis», op de werken van M. Charles Ritte, aannemer der dijkwerken. Het waalsch schip werd lek geslagen en zonk op 15 minuten tijd. De schipper kon zich niet zijn huisgezin met veel moeite redden. Alles is verloren. Door dit voorval zal de scheepvaarrt gerui- men tijd belemmerd zijn. Wat is Catas t beste maagbitter. Wondelgem. Doodelijk ongeluk. Heden morgend is aan do inopbouwzijnde glycerine fabriek te Wondelgem een doode lijk ongeluk gebeurd. Mon werkte aan het ophouwen van de schouw. Een metser die er van boven op zat, liet een steen vallen, deze kwam terecht op den metserdiener Baetslê van Evergem die op de slag gedood werd. De aankomst der Duitschers Heden morgend zijn de Duitschers, door de patroons uit Hamburg ontboden, aange komen. De bijzondere trein, Duitsch materiaal, stopte rond 5 ure voor den laatsten hangaar van Port-Arlhur, ter hoogte van Melestede- brug, en toehoorend aan de Agence Mari time (E. Minne), waar reeds alles voor ■hunne ontvangst in gereedheid was ge bracht Rond deze loods was een belangrijke orde dienst ingericht. Twintig gendarmen, met de .haren muls on geladen karabijnen twintig agenten met den pjp helm en twintig pom piers, met den lederen helm en do hajonnet, hadden er plaats gevat. De Duitschers, ten getalle van 435, namen onmiddellijk bezit van den hangaar, die aldra in een uitgestrekt bivak herschapen was. Er zijn 400 mannen voor het lossen de overigen doen dienst als opzichters, helpers bij het klaar maken van het eten, enz., en 10 koks. De ruime hangaar dient als slaap-, toilet-, eet-, kook- en huisplaats. Een hoek is als keuken ingericht. Langs twee wanden, rondom ligt stroo uitgespreid, dat als slaapleger aan de Duit schers dient. Midden in verheffen zich eene lij schraagtafels waarom hoen banken ge plaatst zijn. Eene kolossale massa mondvoor raad is ingeslagen. De Duitschers hebben geenszins het voor komen van werklieden. Het meerendeel draagt een witten eol, dito overhemd en manchetten. Wij zagen er zelfs een paar met verlakte, doch gekerfde schoenen, anderen met gouden ringen aan de vingers. Tal hun ner hebben het voorkomen van mannen uit den burgersstand, wij schreven bijna hee ren Zoo zagen wij heden morgend een Duit- scher versche manchetten aandoen. Anderen verwisselden hunne schoenen ora gemakkelijke doffen aan te steken. Verscheidene hebben pakken reisgoed meê linnengoed voornamelijk. Wat er ook van zij, er heerscht tucht on der de mannen, waarvan een aanzienlijk deel wel verzorgde, blanke handen hebben. Bij het beschouwen dezer vreemdelingen krijgt men don indruk dat het meerendeel tot een beteren stand behoord hebben, maar niet meer wetend van wat hout pijlen ma ken, zich lieten aanwerven om naar Gent de stakers te komen vervangen. Heden brachten zij gansch den morgend door met zich een gemakkelijk plaatsje uit te zoeken en hunne zaken in orda te bren- gen. Eerst heden namiddag, om 2 ure, gaan zij aan het werk. De bazen, aangesloten bij het Weerstandsfonds, in den schoot van den Handels- en Nijverheidskring, die voor he den namiddag werkvolk wilden hebben tot het lossen der booten, stuurden heden mor gend. voor 10 uren, hunne aanvraag naar het Comiteit van het fonds, dat zetelde om de Duitschers over de verschillige booten te verdeelen. Heden namiddag, om half twee, zullen de Duitschers voor de Voorhaven en den Dok bestemd, aan boord van sleepbooten inge scheept en naar de plaats waar den arbeid hun roept, overgebracht worden. Eene bij zondere bewaking zal langs de kaaien en aan de bruggen ingericht en policie en gendar men aan de booten, waar men arbeidt, opge steld worden. De bereden gendarmerie is geconsigneerd.

De Volksstem | 1912 | | pagina 2