OORLOG WITTEN DONDERDAG 'T EEN EN 'T ANDER Nieuwjaarsoiften vsorden Paus De oiijnwerkerssfakiag De bandieterljeu in Frankrijk Eerste katholiek Nederlantisch Tooneeicongres Het Staatsblad Italië en Turkyë. Achttiende jaargang n' 80 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dcnderdag 4 April 1912. ABONNEMENTEN: Zes maande» 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 0 TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 728» Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) tr. 0.60 3° bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 lieden viert de H. Kark den ver faardag van de instelling van het Al lerheiligste Sacrament des Autaars. Alhoewel wij op het einde van den vasten onze blikken naar Jezus kruis vestigen en in heilige overweging ver slonden, ons hert van weemoed en me delijden overstelpt voelen, schittert er ep heden toch eenenstraai van vreugde en dankbaarheid, omdat het de ver jaardag is van de heilige eerste mis en van de heilige eerste communie op deze Wereld. Op Witten Donderdag is het eerste autaar in het Cenakcl van Jeruzalem opgericht geworden en voor de eerste maal is het brood der engelen in 's menscheus herte gedaald. De Goddelijke» Zaligmaker, we tende dat nog denzelfden avond Hij door Judas zoude verraden worden, handelt als eenen goeden vader, die, vooraleer afscheid te nemen, zijne laat ste schikkingen neemt, zijne kinderen, zijne familieleden en vrienden verga dert, hen zijne laatste vermaningen en onderrichtingen geeft en hen met liefde alles nalaat wat hij bezit. Alzóó deed ook onze goddelijke Ver losser. Hij vergaderde al Zijne aposte len en mot eene stem trillende van aandoening geeft Hij Zijn laatste on derricht en schenkt daarna eene gift, niet van vergankelijk geld noch goed, doch Hij geeft hen eenen schat koste lijker dan alle schatten. Bij schenkt, zich zeiven. Ziellier hoe de Evangelisten ons do instelling van het II. Sacrament ver halen Jezus nam het brood in Zijne han den, zegende het en deelde het uit aan' Znne apostelen zeggende Neemt en eet, dit is Mijn lichaam, dal voor u ten beste zal gegeven worden. Daarna namHij den kelk, dienHij ook zegende en aan zijne tafelgenooten overreikte zeggende Neemt en drinkt, clü is im mers Mijn bloed, het bloed van het Nieuw Verbond dat zal vergoten wor den lot de uitboeting der zonden. Doet dit ter .mijner gedachtenis. O wonder Het brood was geen brood meer de wijn was geenen wijn meer, doch was veranderd in het li chaam en het bloed des Zaligmakers. Hetzelfde woord dat in de schepping weerklonk en uit den niet alles zoo wondervol deed te voorschijn komen, weergalmde nu. in het Cenakel en wrocht dit groot mirakel uit, het mi rakel der mirakelen, dat in naam van den Zaligmaker dagelijks door onze priesters op het altaar hernieuwd wordt. De Goddelijke Verlosser wilde ons geen® weezen laten en Hij schenkt ons het kostelijkste wat er kan gegeven worden Hij geeft zichzelven. Hij, die rijk en vermogend is, die alles bezit, kan diets kostelijker geven. Hij, die de wijsheid zelve is, kan niets beter uit denken. Hij die de almachtige is, kan niets beters uitwerken. O Hemelsch manna, brood der en gelen, die maagden voedt en heiligen voortbrengt, gij zijt de sterkte der zwakken en wij bedanken God op he den voor de onuitsprekelijken schat dien Hij ons in dit ballingschap ge schonken heeft. O welken troost in dit aardsche tranendal dikwijls, ja zelfs dagelijks, volgens de begeerte var. Zijne Heilig heid de Paus aan dit feestmaal te mo gen deelnemen. Dit is het brood dat uit den hemel gedaald is en dal in zich alle genuch- ten bevat. Heden zullen wij indien liet moge lijk is ter H. Tafel naderen om de instelling van het verheven Sacrament te vieren en om God te bedanken voor de uitstekende weldaad, welke Hij ons geschonken heeft. Wij zullen ook ter kerke ons bege ven om het H. Sacrament, dat tot onzer vereering is uitgesteld, te gaan aan bidden. Wij zullen God vurig smeeken dat Hij zijne mildste zegeningen zoude nederstorten over ons zeiven, over de zen die ons duurbaar zijn en over Kerk en Staat. Dat gedurende alle uwe levensjaren het H. Sacrament des Autaars, uwe sterkte, uwen troost en uwa wellust zij. F. Yegest de kloosters. De libe ralen en socialisten hebben kaarten uitge geven waarop de geestelijke onderwijsge stichten en de kloosters met zwarte printen zijn aangeduid. In Henegouwen zijn er meer dan 500. Niet vergeten dat de zustersseholen ook kloosters zijn. Zouden die goddelooze bladen niet beter doen het plan dor groote steden op te maken en daar met vurige gramschap de pestholen op aan te duiden peslholen die ramp, droefheid en wanhoop zaaien in duizenden familiën. Bójzo^dei(e handel in België. Het. is haast ongelooflijk maar oflicieële statistieken bewijzen het, de bijzondere han del van België overtrof in 1911 de zeven milliard. En dat voor een land-eken als Bel gië. En zeggen dat er nog Belgen zijn die ontevreden zijn over hun landsbestuur Hoe is 't mogelijk £5e$aS scheden in ^ntw@s*pen En i0eg©fk©ETaen. In de maand Maart zijn er 578 sioombooten met 1.107,998 ,lon binnengeloopen. In Maart' 1911 was het577 stoombooten met 4,105,388 ton. Eene aanwinst voor Maart 1912 van een schip en 2,600 ton. 0e misdadigheid in België.— Door de volgende statistieken kunt ge zien waar de misdaden van alle slaclx voorvallen. Op 1.000 inwoners zijn er 16,9 gevallen te Charleroi 14,3 te Tongeren 13,3 te Brug ge 13,1 te Gent12 to Kortrijk 12,1 te Bergen 11,5 te Arlon of Aarlen 11,3 te Antwerpen 11 te Brussel en Audenaerde 10;7 te Nijvel en te Namen 9,6 te Luik 9l5 te Veurne; 9,2 te Doornik8,8 te Turn hout en te Hasselt 8,6 te Mechelen 8,4 te Neufchaleau; 7,1 teDinant; 7 te Marche; 6,9 te Leuven 5,9 to Verviers en 4,8 te Hoei. giet getal kflachtesi Op 10,000 inwoners waren er in 1870, 71,30 Idachten en procesverbalen in 1880, 127.27 in 1890, 185,85 in 1900, 238,34 in 1910, 277,16. bevoordeelden In 1907 waren er 58,971 veroordeelden in 1908, 57,401 in 1909, 54,910 in 1910, 58,611. CBnheteugeSde misdaden: In 1900 bleven er 32.683 misdaden ongestraft. Het getal in 1910 kunnen wij niet aanhalen. De misdadigheid neemt too in verhouding met de uitbreiding van het ongodsdienstig onderwijs *n hot opvoeren van slechte thea terstukkek... De marconigraaf in de ko lonie. De proefnemingen met draad- looze telegrafie worden geregeld voortgezet in de kolonie. Een telegram uit Boma maakt hekend dat men er in gelukt is duidelijk mar- conigrammen te wisselen tusschen Kindu, ten noorden van Katanga, Lessala en Leo- poldslad. De vonkentelegraaf werkte dus op een afstand van twaalf honderd kilometers. Geven de verdere proefnemingen dezelfde bevrediging, dan zal men over een paar maanden marconigrammen kunnen wisselen tusschen Boma en Elizabethstad. 1552-1912, Een komiteit is te Ans tot stand gekomen, hebbende voor doel het inrichten van groote feesten om de nage dachtenis van Hubert Gofiin en zijnen zoon te vieren. Zooals men weet was Goffin een eenvou dige mijnwerker, die gedurende eene mijn- instorting de schoonste blijken van moed en zelfopoffering gaf. Reeds zat hij in de ben die hem naar boven moest halen, wanneer hij en zijn 12-jarig zoontje uitstapten, en de in gevaar zijnde makkers ter hulp vlogen. Ge durende zes dagen lang werkten zij op 600 meters diepte, zonder licht en zonder brood zij beurden den weifelenden moed hunner gezelion op, en gelukten er in oenen weg naar eene nabijgelegen© koolmijn te banen en de 26 hopoloozen to redden. Napoleon I schonk aan den dapperen werk man het kruis van eer. Zelden werd een eerbewijs beter verdiend. 'I Is dit feit dat de gemeenteAns binnen twee maand wil vieren Zes-en-dert,igste lijst. Overdracht der vorige lijsten frs. 99,050,48 De Deckersblad, Mechelen, 10 Congregatie De Decker, Mechelen, 44,71 Naamloos, Aalst, 100 Graaf en Gravin T'Kint de Roodenbeke, 100 M. Lecock, deken van Overyèsche, 50 Voor het geluk onzer zonen,. Karei en Franz 25 M. Grosjean, 50 Kanunnik G. Ulens, 100 A. J., 50 H. M. J. E. P. 100 Baron en Baronnes van Reynegom de Buzet, Herenthout, 100 Naamloos, 100 H. Vader zegen de Moerenaars, 25 Een oud soldaat van Pius IX, 2 Ëene dame van Sint-Truiden, 10 H. Vader zegen ons, 5 Naamloos, Mechelen; 10 Voor eene welgelukte zaak, Geeraardshergen, 2,50 L. D. Leuven, 5 C. V. idem. 2 Opdat de H. Vader als Paus Ko ning erkend worde, 20 T. V., Eecloo, 1 Oos tende, G. D., 59, 20 R. M. A. Van Heuverswyn, Aalst, 10; M. Ch. Van Heuverswyn, Asper, 5 M. Th. Van Heuverswyn, Syngliem, 5 A. V. D. A. priester, Veurne, 5 Naamloos, Ingelmunster, 2 Idem. Eghezée, 20 H. Vader bewaar onze kinderen, A. L. L., 20 Voluwe, 20 Een geabon neerde, St. Hubert, 5 D. en M Brussel 5 Lu en Ma Rochefort, 2 De H. Vader zegen mijne familie, 1 Voor eene genezing, Kortrijk, 2 Voor mijne genezing, weduwe B., 1 De II. Va der zegen mijne familie, 0,40 Omdat Ik in mijne ondernemingen zou gelukken, 0,50 J. L. Péru- welz, 0,50; Een geabonneerde, Hamme, 5; A. D. V. -apotheker, 10 Méjuffer Obert, 10 H. Va der zegen mijne familie, 2 V. Cen familie, 20 Naamloos, 20 Geluk; en toekomst mijner kinde ren, 5; Joselte, 10 Voor mijne overledene ouders, 1II. Joseph helpt mij, 1 Kanunnik Derkenne, 10 D. C., 20 Een werkman, 1J. C. D., 5 Naamloos, Jeneffe, 15 A. R. J. E., 5 Omdat E. B. terugkeere naar Doornijk, L. G. 1 Om eene gunst te bekomen, Doornijk, 1 Louis Philippart, zoon, Gauraïn, 1. Te samen frs. 100,230,00 Wij herinneren dat de inschrijving zal geslo ten worden den Zondag van Paschen. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van het blad of aan M. Léori Maliié, Secre taris, 7, Guldénhoofdstraat, Doornijk. -Fniyr^ynT a De werkherneming. Nieuwe droeve vooruitzichten. De schade Het is zonder meerderheid dat de werkher- neming is gestemd geworden. Er waren er 98.839 voor de herneming en 100.198 voor de voortzetting van de staking. Doch om de staking voort te zetten waren de twee derden der stemming van doen en daar bleven zij ver af. Het werk gaat dus hernomen wor den, doch het kan vrij lang duren eer op al de plaatsen het werk weer regelmatig her nomen is. N.og is de staking niet geëindigd of weeral klinkt het Het zal niet lang duren of het is opnieuw staking Want we hebben wel het minimumloon, doch dat is niet voldoende we moeten bovendien eene grootere loons- vermeerdering hebben. Bij de twee millioeh menschen zijn thans in 't geheel werkeloos zij verloren 49 mil- lioen 20 duizend werkdagen en een loon van 296.750.000 frank, hetzij meer dan in de 4637 stakingen der tien laatste jaren. De rol van Carouy. Eenigen tijd geleden, meldde een Parijzer dagblad, dat Carouy nog in geheime betrek kingen geweest was met de policie, 'tis te zeggen, dat hij de rol van verklikker zou vervuld hebben. Daarover ondervraagd, ant woordde het hoofd der Parijzer policie Ik heb in mijn bezit verscheidene aan houdingsmandaten ten laste van Carouy, uit gaande van de parketten van Belgie en Zwitserland. Zonder te spreken van diefstallen en valschmunterij, heeft hij nog verscheidene misdaden op zijn geweten. Ik hecht aan zijne aanhouding een groot belang, evenals aan die van Bonnot en Garnier. Nooit was hij onze inlichter en het is belachelijk te komen beweren, dat hij zou onschuldig zijn. Het schijnt alleenlijk bewrezen, dat hij zich niet in den automobiel bevond in de Ordenerstraat, noch op de Havreplaats. n Eene zaak is echter zeker. Carouy is een lid der bende. Ten andere, hij bevond zich bij Dettweiler, wanneer de automobiel, ge stolen te Boulogne, aldaar aangeslagen werd. Carouy is een gevreesde bandiet en het is van groot belang, dat hij zoo spoedig mo gelijk aangehouden worde. Men wapent zich. Men verzekert, dat de Fransche Bank, de Société Générale en het nationaal Escomp- teer kantoor van Parijs, eene bestelling van 3400 revolvers gedaan hebben, om er hunne inkasseerders on bewakers mede te voor zien. Soudy en de bandieterlj van Chantilly. De photographie van Soudy, de kerel die Zondag aangehouden werd te Berck-aan-Zee, is te Ghantilly aan verscheidene getuigen getoond .geworden. Veertien getuigen dierven ni^t bevestigen, dat zij den kerel nog gezien hadden en zou den liever eene konfrontatie afwachten. Een enkele, M. Masson, de bestuurder der So ciété Générale herkent in Soudy den bandiet die op de Godshuizenplaats met de karabijn naar de voorbijgangers schoot. Nog een spoor. Men weet dat in den automobiel, door de bandieten achtergelaten te Asnières, een be bloede zakdoek gevonden werd. Op dien zakdoek was eene letter J gebrodeerd. De policie deed opzoekingen en gelukte er in de persoon te ontdekken, die de letter op den zakdoek had gebrodeerd» Deze persoon werd ondervraagd en ziehier wat hij ver klaarde Ik had te Toulouse kennis gemaakt met zekeren Jules Caussade, rond de 30 jaar oud, een sterk gebouwde kerel. Eenige dagen later, ontleende hij mij een gouden ring en ondanks mijne herhaalde vragen, kon ik den ring niet terugkrijgen. Ik legde eene klacht tegen hem neder en alsdan bracht hij den ring terug. Gaussade kwam naar Parijs wonen en ik volgde hem. Wij woonden samen op eene villa te Courbevoie. Onlangs kocht ik eene doos zakdoeken en heb er de letter J.. op gebrodeerd. Het is niet te betwijfelen de bebloede zakdoek is een dezer zakdoeken, want ik herken zeer goed de letter. Is Gaussade nu een der bandielen van Chantilly Alles doet zulks veronderstellen want sinds den aanslag is hij op de villa te Cour bevoie niet meer gezien geworden. Garnier te Parijs Verleden week Dinsdag, das daags na den aanslag te Chantilly, nam eenyong-e kerel aan do St-Lazarusstatie te Parijs een rijtuig, en deed zich naar eene straat nabij het Tenongasthuis voeren. Ter bestemming aangekomen, betaalde de jongeling, en trok dan plotselings twee re volvers te voorschijn welke hij den koetsier onder den neus hield, zeggende Ziehier waarmede wij ons verdedigen. Indien gij het ongeluk hebt, te zeggen dat gij mij vervoerd hebt, zult gij er kennis mede maken De koetsier legde ijlings de zweep op het paard en vertrok, in volle vaart. Hij zweeg twee, drie dagen, verhaalde dan zijn weder varen aan een drietal vrienden en weldra kwam het feit ter oore der policie. Maandag werd de koetsier door de policie ondervraagd. Men toonde hem verscheidene portretten en de koetsier toonde zonder aar zelen het portret van Garnier, zeggende dat het wel deze kerel was di© hem bedreigd had. De valschmunters van Mantes 'en Carouy. De eehtgenooten Roblot, te Manies aan gehouden wogens valschmuntorij, hadden verklaard dat zekere Jacobs, een gekende anarchist, wonende te Septeuil, hun de val- sche muntstukken afkocht ©n uitgaf. Jacobs werd aangehouden en met de eeht genooten Roblot gekonfronteerd. Dezen hielden hunne verklaringen staan, doch Ja cobs loochende alles. Uit hunne konfrontatie bleek echter dat de eehtgenooten Roblot en Jacobs veel in betrekking geweest waren met Carouy. Het geval Anna Lecocq. Wij hebben gemeld, dat eenigen tijd ge leden te Rijsel een valschmunter, zeker© Rodriguez aangehouden word, hij zijne min nares Anna Lecocq. Rodriguez wordt ook verdacht van mede plichtigheid in de bandieterijen der bende Garnier, Carouy en Cle. Daar ten laste van Anna Lecocq, niets ver dachts gevonden werd in zake de valsch- munterijen, zou deze weldra in vrijheid ge steld worden. Het Fransch gerecht is echter zinnens, als medeplichtigen te vervolgen al degenen, die eene schuilplaats verleend hebben aan de leden der bende Garnier. Anna Lecocq zou dus als medeplichtige vervolgd worden. E@ne aanhouding te Rijsel. In een logement der Gambettaslraat te Rijsel, is zekere Jozef Lovigny, handelsrei ziger, wonende te Parijs aangehouden. Deze kerel wordt ook verdacht in betrekking te zijn met de bende Garnier. Was het Garnier Een landbouwer van Etampes, heeft aan den policiekomwnssaris verklaard, dat bij Dinsdag namiddag op de groote baan een 1 grijze automobiel ontmoette waarin drie kerels hadden plaatsgenomen» Een der kerels stapte af, kwam tot bij den landbouwer en vroeg hem of er veel gendar men Waren te Etampes. Daar de landbouwer verrast over die vraag opkeek, haalde do kerel een revolver te voorschijn, bedreigde er den landbouwer mede, zeggende Indien gij ons de waarheid niet zegt, vermoord ik De landbouwer zegde dat hij niet juist wist hoeveel gendarmen er waren, waarop de automobilisten vertrokken. Het portret van Garnier werd aan den landbouwer ge toond en de man herkende hem onmiddelijk. Op Paschen aanstaande, heeft door toe doen van de Katholiek© Tooneel- en Muziek- boekerij, te Brussel, het eerste katholiek Nederlandsch Tooneeicongres plaats in de feestzaal van het Patronaat, Vier Winden- straat, iff 60. Naar het programma te oordeelen zal er deugdelijk werk worden verricht. De lezer oordeele zelf. Ochtendvergadering, van 10 tot 12 uur 1. Studententooneel door E..H. Fr. Crols, Brussel. 2. Collegesopvoeringen, door Eerw. P. Stracke, S. J. Aalst. 3. Volksontwikkeling door hot tooneol, door M. J. Van den Eynde, Brussel. 4. Staatspremiën, door M. Mod. Vlie- bergh, Laken. Namiddag-vergadering, rail 2 tot 5 uur 1. Beschaafde uitspraak, door Prof. Ver- achtert, Brugge. 2. Algemeeno Tooneelboekerij, door M. L. Rock, Tienen. 3. Hoe komt een stuk tot opvoering (met lichtbeelden), door M. Frank Luns, hoofdre dacteur van 't Dramatisch Jaarboek, Am sterdam. Kunstavond te 6 uur Passieverhaal van Onzen Heer Jezus-Chris- lus, door J. Oorda (E. H. Verschaeve), ver tolking door Albert Vogel, uit Den Haag. I. Op weg naar den Olijfberg. II. Ghetse- mane. III. Sanhedrin. IV. Voor Pilatus. V. Kruisiging en Dood. VI. Begrafenis. VII. Verrijzenis. Al dezen die aan tooneel doen. hetzij leden van katholieke tooneelkringen, hetzij ander» belanghebbenden, kunnen we niet genoeg aanzetten tot dit congres toe te treden. Het eerste tooneeicongres moet zulkdani- gen bijval genieten, dat iedereen overtuigd zij dat het niet bij dit eerste congres mag blijven, doch besloten wordt tot regelmatig» bijeenkomst. Dit eerste congres moet gelukken om te bewijzen dat ons Vlaamsche volk ontwaakt ook op tooneelgebeid. Dit eerste congres moet slagen om te too- nen dat wij katholieken niet ten achter blij ven, doch voorop willen gaan wanneer het kunstbelangen geldt. Op ieders medewerking en ieders propa ganda wordt daarom gerekend. De dames zijn ook beleefd uilgenoodigd. Het eerste Katholiek Nederlandsch Too neeicongres moei een triomf zijn Benoeming van Burgemeestere. Provincie Brabant. Arrondissement BrusselSt-Laureins-Berchem, M. Van Wei rode Hekelgem', M. De Witte; Huyssingen, M. Van LaetMalderen, M. Rombauts Meysse, M. Van den Eynde Neder-Ocker- zeel, M. Bettens Oetingen, M. Dedoncker. Provincie Oost-Vlaanderen. x\rrondis- sement Aalst St-Lievens Hou tem, M. Ver- brugghen Impe, M. Claus Denderleeuw, M. J. Rollier Ninove, M. Van Impe. Arrondissement DendermondeMassemen, M. Verstraeten. Arrondissement Audenaarde, Ste Maria- Lierde, M. Waterloos Oycke M. Van Cau- wenberghe. Arrondissement St-Nikolaas, Zwijndrecht, M. Van Goey. TUSSCHEN De blocus in de Roode Zee. Maandag werd officieël door den kapitein van den Italiaanechen kruiser Piemonte openbaar gemaakt dat de haven Soheia, Ka- maran en Salif gebloceerd zijn. Te Satif zijn er stapelhuizen van zout; van de Turksche openbare schuld. Te Karaman komen talrijke bedevaartgangers voorbij.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1