PASC H E N. De fcanflletorljsn in Frankrijk 'T EEN EN T ANDER Een diefstal van 250.000 fr. Drama der jaloerschheid nabij Rijsel O Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen- PASCHEN De schat der (l Oceana Eens nieuwe banüisterij rond Parijs Brusselsche briefwisseling. Achttiende Jaargang n' 83 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 7 en Maandag 8 April 1910« ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ifc TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE AALST TE BRUSSEL 72S, Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qenc't. Oi AANKONDIGINGEN KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Finane. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Rcsurrexit, sicut dixit. Aan alle onze beminde lezers en lezeressen, wenschen wij eenen zaligen Paschen. Zooals de Zaligmaker het voorzegd had, is het geschied. De zoon Gods, door de handen der boozen gedood, is den derden dag verrezen. Zoo Christus niet verezen is, dan is ons geloof ijdel en valsch, verklaart de H. Paulus. Inderdaad, door de eeuwen heen, heeft de II. Kerk, als bewijs harer goddelijke zending, gesteund op de verwezenlijking van Jezus' voorzeg ging, aangaaande Zijne verrijzenis. Zoo Christus verrezen is, werd er een wondergepleegd.dat alle mensche- lijke krachten te boven gaat, en eene goddelijke tusschenkomst vereisekt. De Zaligmaker was waarlijk dood toen men Hem in het graf legde. De H. Joannes die een ooggetuigen was en de andere Evangelisten, verklaren dat Jezus aan het kruis stierf. Dit zal niemand in twijfel trekken, als men overdenkt welke ijselijke folteringen Jezus ondergaan heeft, alvorens aan het kruis genageld te worden. Ten anderen het was een gebruik dat de soldaten de beenen braken van dezen, die aan het kruis gespijkerd werden, om hunne dood te verhaasten. Zij deden het met de twee moordenaars, doch niet met den Zaligmaker. Daar zij zagen dat Jezus reeds dood was, braken zij niet Zijne beenderen, doch eene der soldalen doorstak met eene lans het hert van Jezus, waaruit water en bloed vloeide. Dus dit zijn al bewijzen dat Jezus werkelijk gestorven was. En nochtans heeft Jezus geheel levend, na Zijne dood zich verscheide ne malen vertoond. Dit is bevestigd door talrijke perso nen,die Hem later-weer levend hebben gezien,niet in eenen droom noek in den slaap, maar in klaren dage en toen zij ten volle in het bezit waren hunner zinsvermogens zij hoorden Hem spreken, ontvingen Zijne bevelen, raakten Zijn lichaam aan, betasten Zijne wonden en aten niet Hem. Het was gedurende veertig dagen en in de meest verschillende omstau digheden, dat Zij Hem zagen en met Hem waren aan het graf, op den oever van het meer. op den weg van Emaus, op den Olijfberg enz. eifz, Nu eens waren het de heilige Vrouwen, dan weer Petrus, d de discipelen van Emmaus, dan de Apostelen allen te zamen uitgenomen Thomas welke afwezig was. Deze weigerde geloof te hechten aan hetgeen men hem mededeelde, doch eene week later vertoont Jezus hem nogmaals, ditmaal was Thomas met hen en nadat hij zich goed overtuigd had, dat het wel Jezus was, riep hij uitMijn Heet en mijn God Een andermaal verscheen Jezus in het midden van.500 Zijner leerlingen. Hetgeen in aanmerking moet geno men woi den is dat de Apostelen het punt der verrijzenis niet lichtzinnig annamen, doch: dat door de herhaalde .ersckijningen, zij als het ware er toe gedwongen geweest zijn, allen twijfel nopens de verrijzenis daar te laten Niets is klaarder bewezen dan dit ieit. Merkt nog aan dat alle de apostelen de waarheid van dit punt met hur. hoed hebben bezegeld. Zij zijn ter dood gebracht om lmne overtuiging. Ik geloof volgeerne de getuigen, die zich laten dooden tot bevestiging der leering die zij verkondigen, riep Pascal uit, Dat het klaar inzien van de bewijzen van het grootsche feit der opstanding van de dood van Jezus-Christus, ons allen meer en meer overtuige van de waarheid en de goddelijkheid van den katholieken godsdienst. F. (Regina Cceli) Verblijd U 's Hemels Koningin, Alleluia Nu zegepraalt Uw Moedermin Alleluia Hij dien Gij draagt op Uwen schoot Alleluia Is nu verrezen van den dood. Alleluia 1 Weest, christen volkren, weest nu blij, Alleluia En viert dit plechtig hooggetij Alleluia Hij die voor U zijn leven gaf, Alleluia Is opgestaan uit 't killig graf. Alleluia Lijk Jesus nu verrezen is, Alleluia Verrijzen we ook een dag, gewis, Alleluia En krijgen 't.eeuwig loon der deugd, Alleluia Weest, christ'ne volkren, weest verheugd. Alleluia 1 De cinema's, In de Vereenigde- Staten zijn er thans 30 werkhuizen die zi^h bezighouden met het vervaardigen van films. Verleden jaar hadden die films, die 17,000 theaters bedienen, eene totaio lengte van 234 millioen voet. In New-York zijn er 600 ci nemas die dagelijks gemiddeld 4 millioen enlrées afleveren. Edison bestuurt een mekanieke theater, die de verbinding e.i den samenhang toelaat tusschen samenspraak, kleur, bewoging, enz. enz. De grootste opera's zullen weldra volle dig in de cinema's kunnen vertoond worden. Het schijnt een ware ramp te worden voor de tooneelkunstenaars. Reeds nu zijn er sterren van eerste gehalte, zonder verbintenis. Wat moet het dan zijn met kunstenaars van 2n, 3n, 4n en 5n rang. De spreuk is overal toepasselijk. De eenen zijn dood is de anderen zijn brood, en ook omgekeerd De eenen hun brood is de ande ren hun dood. Dat Mosrnt men onzijdig oro- dewijS. "Het rood blad van Brussel senreof op Dinsdag 2U April Het moet aan de socialistische onderwijzers veroorloofd zijn hunnen haat tegen het klerikalisme en het kajiitalisme te bevestigen, alsook hun walg, van de hersens der kinderenin de war gebracht door de gulzige hand van den priester en den kapitalist. We geven nog toe dat die officieele staats- onderwijzers zulk recht bezitten, maar wij vragen ons af, hoe een kristen mensch ooit zou kunnen verplicht worden zijne kinderen aan zulke onderwijzers te moeten toevertrou wen. En nochtans dat willen liberalen en socialisten. En zulke politiek wordt gesteund door de daensistenpartij Kristene kiezers, zijn er nu nog in ons arrondissement te vin den, die ziende blind blijven. Nergens kunnen wij als ware kristenen rust en veiligheid inden dan in de katholieke partij. M. Pawl Humans esi J cc Bes Sim©31- Den 17 Maart 1903 zegde M. P. H}'mans in de Kamer dat Jules Simon een groote liberal was. Weet ge wat Jules Simon, die grooto liberaal, over de kloosters verklaarde Wij gaan 't u zeggen De overgroote meerderheid (l'immense majorité) van de geestelijke gemeenschappon leveren zich over aan eene nijverheid zooals de werklieden, door noodzakelijkheid, omdat er een inkomen noodig is om het gewone leven te doen, en vele kloosters, zeker het grootste getal, al de produkten bijeenbren gend van de nijverheid van dezen die ze bewonen, geraken niet tot den welstand (n'arrivent pas k l'aisance). Al dezen die de zaak bestudeerd hebben, weten dat zij bijna altijd i:: de armoede zijn. De lieden die in de kloosters zijn, ver eenigen zich omdat het een natuurrecht is zich to vereenigen zij leven in gemeenschap omdat er geene enkele wet is die verbiedt in gemeenschap to leven zij gehoorzamen aan een overste, omdat er geene enkele wet is die verbiedt aan een overste te gehoorza men zij werken veel, omdat het goed is te werken meest van den tijd, omdat zij het noodig hebben om te bestaan, maar vooral omdat het recht van te werken een recht is dat nooit iemand heeft betwist. Men heeft, inderdaad, somtijds het recht op den arbeid betwist, maar nooit het recht van te werken Dit kapiteltje is opgedragen aan onze fanatieke godsdiensthaters. De eerste kieskus van pre sident Taft. M. Taft is dus terug kandiilaat tot het voorzitterschap der groote Amerikaansche republiek. Juffer Mary-Irena Barther, dochter van William, heeft dezen historieken kus ontvan gen. De miss is een bevallig kind van elf jaren. Het was verlegen toen liet dien kus ontving, omdat er zooveel volk dat zag zegde hetDie kleine gebeurtenis wordt in Amerika steeds druk besproken... De wereld houdt zich bij voorkeur bezig met kleine nie tige zaken. NABIJ PARIJS Op eene uitgestrekte villa te Neuilly, woonden sinds verscheidene jaren, de echt- genooten de Mier, gewezen gezant van Mexiko, te Parijs, die bij"het uitbreken der laatste onlusten in Mexiko, zijn ontslag ge geven had. Ook de gehuwde zoon van M. de Mier woont met zijne vrouw op de villa, benevens een personeel, bestaande uit 12 bedienden. Donderdag avond, rond 10 ure, had M. de Mier, vooraleer te bed te gaan, zijne juwee- len in eene kleine draagbare brandkofler geplaatst. Toen hij s'anderendaags morgends op stond bemerkte hij met schrik, dat het brand- koffer met de juweelen verdwenen was. Onmiddelijk werden opzoekingen gedaan. Men stelde weldra vast, dat de andere meu belen ook doorzocht waren. De waarde van het ontvreemde p^pet de 250,000 fr. over treffen. De dieven moeten langs de Borghèsstraat woggevluc'lit zijn. Men verdenkt een gewe zen bediende van M. de Mier, die slechts acht dagen geleden zijne bediening verlaten heeft, om naar Engeland te vertrekken. Het ophalen der kisten gouden en zilveren staven, met de Oceana gezonken, gaat moeilijk en is zeer gevaarvol, daar de duike laars groote moeilijkheden ontmoeten om tot de afgelegen schatkamer van den steamer te geraken. Op de vijf duikelaars, die gelijktijdig wer ken, houden twee zich eigenlijk maar bezig met het redden der kostbare lading de an deren zien enkel maar de luchtaanvoerbui- zen en de reddingkabels. Gisteren werd er uit het wrak voor een millioen opgehaald. Vrijdag morgend had te Henin-Liétard, op eenige minuten van Rijsel, een vreeselijk drama der jaloerschheid plaats. Sinds eenigen tijd hielden de echtgenooten Panquin. afkomstig van Quaregnon, aldaar eene herberg. De echtelingen kwamen goed overeen tot, eenige weken geleden, aldaar een landgenoot, Karei Liénard op logement kwam. Deze achtervolgde weldra de herber gierster met oneerlijke voorstellen. Deze scheen niet ongevoelig, en Zondag laatstle den leverde zij er zelf het bewijs van. De herbergier had twist gekregen met een verbruiker en Lienard trok voor déze laatste partij. Ook de vrouw kwam or tusschen en koos partij voor den verbruiker. Zij maakte van de gelegenheid gebruik, om met het geld, dat in huis voor handen was, de plaat te poetsen. Panquin dacht dat zijne vrouw naar Qua regnon, bij hare ouders, teruggekeerd was. Toen zij echter Donderdag morgend nog niet tehuis was, besloot hij haar le gaan opzoe ken, om haar naar de echtelijke woning terug te brengen. Hij werd daar echter zeer teleur gesteld, daar men hem verklaarde, dat zijne vrouw er niet gezien werd. Woedend en wanhopig keerde hij naar Henin Lielard terug, kocht een revolver en ging op zoek naar zijne vrouw en haren min naar. Vrijdag morgend ontdekte hij het koppel in een logement. Beiden namen onmiddelijk de vlucht, doch do man achtervolgde Lienard en loste drie revolverschoten op hem. Lienard werd doodelijk getroffen en in hopeloozen toestand naar het gasthuis ge bracht. De moordenaar werd aangehouden en ter beschikking van het gerecht gesteld. Da aangehouden» bandiel CAROUY Op het spoor van Garnier en Bonnet erucht doet te Parijs de ronde, dat Het het gerecht op bet spoor is van Garnier en Bonnot. Op het eerste oogenblik scheen dit gerucht wel wat zonderling, doch bij nader onder zoek moet zulks toch zoo wonderlijk niet schijnen. Wij hepben inderdaad reeds ge meld, hoe M. Jouin het spoor der bandieten gevonden en gevolgd had (e Parijs op den boulevard Rochecliouart en hij daar op het punt geweest was hen te doen aanhouden. Thans is het zoo goed als zeker,dat hunne aanhouding verzekerd is. Bij de veiligheids- policie weigert men volstrekt eenige inlich tingen te geven. Alleenlijk zeggen zij tot de dagbladschrij vers, die inlichtingen verzoeken, dat zij zich gereed houden, om op het eerste oogenblik te vertrekken. In afwachting wordt Carouy in zijne cel zeer nauw bewaakt. Twee wachters blijven gedurig hij hem in zijne cel. Ten gevolge van de poging tot vergiftiging kon Garouy slechts zeer moeilijk in slaap vallen, 's Anderendaags was hij echter we derom goed te pas en wist van niets meer. Aan den bestuurder van het gevang vroeg de kerel of bij in de boekerij van het gevang wijsgeerige boekwerken zou vinden. Carouy is een kerel die zeer gemakkelijk spreekt, zulks waarschijnlijk ten gevolge van de talrijke anarchistische meetingen welke hij bijgewoond heeft. Garouy heeft gisteren zijn advokaat gekozen. IJ ij is over eengekomen met meester Bouchoron, die reeds de verdediging van Dieudonné op zich genomen heeft. De opzoekingen Men vertelde Vrijdag nacht te Parijs, dat in den namiddag belangrijke aanhoudingen verwacht werden, en dat Garnier en Bonnol er ook zouden bij zijn. De policie zou er in gelukt zijn, te weet te komen, dat de beide kerels zich schuil houden in een huis nabij de meierij van Montmartre. Verscheidene huizen der wijk worden zorgvuldig bewaakt. Het Onderzoek Garouy, werd gasteren morgend, 'in het bureel van den onderzoeksrechter, gekleed mot een overjas zooals deze welke den bandiet droeg, die te Ghantilly met eene karabijn naar de voorbijgangers schoot. Men gaf hem eene karabijn in handen, en aldus werd de man gefotographeerd. Het moet dus zijn, dat de policie nog niet overtuigd is, dat de kerel die te Chantilly met de karabijn schoot, de anarchist Soudj' was. Hot moet ook zijn, dat de policie niet zelcer is, dat Garouy geen deel genomen heeft aan de aanslagen van de Ordenerstraat, van de Havreplaals, van Montgeron en van Ghantilly. Het was rond 4 ure, dat Garouy naar het kabinet van den onderzoeksrechter gebracht werd. Eenige personen tot de groote wereld van Parijs behoorende hadden toelating ge vraagd zich in de gangen temogen bevinden, ten einde den bandiet eens van nabij te zien Zulks werd hun toegestaan en de bandiet scheen zeer tevreden, over die blijken van waardeering, Alleenlijk, toen men poogde hem in de wandelgangen te pholographeeren bukte hij zich, zoodat het dan onmogelijk was zijn portret te maken. Ondervraging van Dieudonné. Do onderzoeksroehtor M. Gilbert heeft ook éen bandiet Dieudonné ondervraagd, over de diefte van een automobiel, ten nadeele van M. Vernieuwen van Gent. Men zal zich herinneren, dat in den automobiel van M. Vernieuwen een zakje heelkundige toestellen lag, toebehoorende aan Dr Walton en dat dit zakje in het bezit van Dieudonné terugge vonden werd. Dieudonné weigerdö te antwoorden op de vragen welke hem gesteld werden. Hij werd dan ook spoedig naar zijne cel teruggevoerd. De toestand van Carouy. De wetsdoktor M. Paul, gelast met het lichaamlijk onderzoek van Carouy, na zijne pogingen om zich te zelfmoorden, heeft ver telaard, dat de toestand niet de minste onrust inboezemt. De wonde welke Carouy zich toebracht bij middel van een priem,is slechts eene lichte schram. Ten gevolge van den val toen hij op de voettrede van het celrijtuig terechtkwam, heefl hij slechts eene onbe duidende kneuzing bekomen. Een opschuddingswekkend artikel. Het blad L'Anarchie de titel alleen duidt genoeg aan wat het is deelt in zijn num mervan Vrijdag een uiterst hevig artikel mede. Het einde van het artikel is eene erge bedreiging aan het adres van de policiea- enten gelast met de opzoekingen der ban dieten. Er wordt nog bijgevoegd, dat indien het noodig is, de bandieten dynamiet zul len gebruiken, in plaats van revolvers, dat zulks meer eftekt zal maken. Een onderzoek is tegen liet blad geopend en de schrijver van het artikel wordt ver volgd. Een veldwachter op de vlucht, Uit Pontoise wordt gemeld, de dat veld wachter van liet naburig dorpje Courtdiman- ch«, rond 5 ure 's avonds, op ronde was in liet bosch, toen hij een kerel op den boord van eenen gracht vond zitten. Daar het den veldwachter dacht, dat de kerel goed aan Ganiëi* geleek, sprak hij hem aan en vroeg hem zijne papieren. De kerel sprong schielijk recht, verborg zich het gelaat, en een revolver te voor schijn halende, bedreigde er den veldwach ter mede zegende Maak u weg, of ik vers moord u De veldwachter vroeg geen verderen .uitleg, en nam inderhaast de vlucht Hij liep recht naar de gendarmerie, alwaar hij het gebeurde verhaalde. Onmiddelijk ver trokken de gendarmen op ronde, doch van de geheimzinnige kerel was geen spoor meer te ontdekken. De veldwachter moest na het voorgoval- lene onmiddelijk naar huis, om van broek te veranderen Eene ouderlinge bij misgreep vermoord In den omtrek van Parijs werd gisteren morgend eene nieuwe gruwelijke misdaad ontdekt. Eene 75jarige ouderlinge, de Wed. Legendre, werd verwurgd in hare woning le Adrésy gevonden.' De arme vrouw, was 's avonds te voren, rond 9 ure tehuis gokomen, daar zij nog dagelijks moet gaan werken om aan haren kost te komen. In huis was alles opengebroken en door snuffeld. Men vond niet het minste spoor van den moordenaar. Alleenlijk vond men een beitel, waarop de letters G. M. gegraveerd waren. Men denkt echter, dat dit geen aanduiding kan zijn tot een spoor, -daar het best moge lijk is, dat ook de beiteldoorde moordenaars ergens getolen werd. In alle geval zijn de beste speurhonden onmiddelijk op zoek ge gaan, om den eigenaar van den beitel op te sporen. Daar de vermoorde ouderlinge geen geld of waarden bezat, en de moordenaars zulks ongetwijfeld wel zouden geweten hebben, denkt men dat zij zich vergist hebben, en zinnens waren in de naburige woning te dringen, waar eene oude renteuierster alleen woont. Deze mag zich vergenoegen gelukkig ont snapt te zijn. Uit de hoofdstad komt ons het volgend schrijven toe Zaterdag 6 April, 1912. De jaarlijksche prijskamp van vet vee, in gericht mot de ondersteuning der regeering en de hulp van de gemeente Andorlecht en de maatschappij van de Gureghemsche slacht huizen heeft 's morgens van Palmënzondag plaats gehad te midden eener ongewone menigte. Er waren 433 vleeschbeesten,ossen, koeien, stieren, kal vers, zwijn en en schapen. M.Ropsy-Ghaudron,boheerder-afgevaardigde der maatschappij, ontving M. den minister Van de Vyvere, M. den minister Levie, gou verneur Beco, de gekozenen De Bue, Wau wermans en Waroqué de Senator Gatteau,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1