PAASGH6EBRUIKEN OPKIESRONDE WERKLIEDEN, VRIENDEN DEMOCRATEN GIJ MOET MINDER DRINKEN!!! ScSaaflalige Toaneelen verwekt te Brugge dear Marquet, den ogperkaas dei' tuisehkoten, en den afgevallen Baensistsnpriester Fcmteyne TE SRIiGSE ILseéclo GOED VOOR 16,000 FR. Landbouwbelangen 7 EN 8 APRIL 1912 Onze voorouders hadden gelijk Nieuwjaar te stellen op Paschen. Men zoude inderdaad zeggen dat de natuur niet wil herleven zoolang de groote feestdag der Verrijzenis niet Voorbij is Al is soms ook de lente wat vroeger begonnen toch heeft het goed seizoen geene officieels erkenning vóór Paschen. Tot heden immers, alhoewel wij van het weder niet te klagen heb ben is alles meer of min onzeker. De strijd tusschen winter en lente, tusschen koude en warmte heerscht nog en het is maar na Paschen dat wij de zoete balsemlucht mogen verwachten, die alles doet herleven en alles doet kleuren en geuren. Met den Paaschtijd doet men den grooten kuisch in de huizen. Het water wordt langs alle kanten gekletst, de vensterruiten worden gekuischt, kaders en printen worden afgenomen, de spin- nekopnetjes worden afgevaagd, de kassen worden met zeepsop uitge- kuischt en van op den zolder tot in den kelder wordt alles gereinigd en gezui verd. De ziel heeft ook op tijd nen kuisch noodig-. Gelijk op de meubels valt ook op de ziele het stof der zonde en soms ook hangt er hier en daar tusschen hare plooien de eene of andere spinneweb. Men moet met den Paaschtijd zijne ziel ne keer goed afstuiven door het spreken van eene rechtzinnige en rouw moedige biecht. O wat moet het daar vuil zijn,alwaar er nooit eens gekuischt wordt. Dus, vrienden kwijt u g< van uwen paaschplicht en gelijk men in een net en zindelijk huis verkwikt en opgeruimd leeft, alzoo ook zal men na eene goede biecht gesproken te hebben, een genoegen smaken dat alle genoegen te boven gaat. Na over den Paaschplicht gesproken te hebben, zullen wij eenige paaschge- bruilien aanstippen De oorsprong der Paaseheieren is vol strekt onbekend, men kan slechts gis singen daarover maken. Men weet dat het gebruik bestond op de feestdagen eieren ten geschenke te geven. De Paaschgeschenken dagteekenen van zeer oud en het ei dat men schonk was beschilderd met alle soorten var feuren, zooals met een Kruis, een Christuskindeken of het Lam met de vredevaan versierd, enz. Men moet daar eertijds veel werk van gemaakt hebben, want in onze muzeums van oudheidskunde vinden wij met honderde koperen platen, waar Paaseheieren voorgesteld worden en allen hebben een verschillig versiersel De Paaseheieren hebben hunnen oor sprong v aarschijnlijk nog aan andere omstandigheden te danken. Gedurende ganschden Vasten was het vroecrer ver boden eieren te eten en daar het volk in de lente gemakkelijk aan eieren kon geraken en zich gewoonlijk met eieren voedde,was het eene zekere voorliefde, dat men na den vastentijd de eieren aansprak. Oudftjds werden de .paaseheieren in de kerk gewijd en zij hadden gewoon lijk de kleur van hét altaar, purper, groen of geel. De Paaseheieren hebben aanleiding gegeven tot zekere sprookjes. Men maakt de kinderen wijs dat de klokken uit den toren gevlogen zijn naar Rome en dat zij den Zaterdag morgen, temg- keerende de Paaseheieren van Rome medebrengen en ze op hunnen weg overal rondstrooien. Nauwelijks heeft op Paaschavond de klok hare stem laten hooren, of de kinderen loopen ijlings buiten om in het gras en in de struiken de eieren te zoeken, die er soms voorafgaandelijk geschilderd, door de welwillende ouders geplaatst worden. Dit is een gebruik voor onze streken doch in andere landen vrordt Paschen op eene gansch bijzondere wijze ge vierd In Rusland onder andere onderhoudt men in alle huizen de volgende overle veringen Den Zaterdag van de Goede Week, van 11 ure 's avonds, hoort men alreeds het gerol en het gedaver der koetsen en der gerijen, die in alle richtingen weg snellende, de geloovigen naar het gral voeren van den Verlosser. Wanneer te St-Petersburg iedereen in de kerk op zijne plaats zit, is er een oogenblik van volstrekte stilte en van algemeene ingetogenheid. Eensklaps, op slag van middernacht, van uit de mondingen van het fort Sint- Pieter en Pauwel op de vestingen, en te Moscou van uit de schietgaten der muren van den vermaarden toren Krimlin, branden 121 zware kanonscho ten los, om met stalen monden aan de christenen te boodschappen dat de plechtige stond nadert. In de oude hoofdstad Moscou bijzon der is het schouwspel grootsch do groote stad, gansch verlicht, het gedon der der kanons, het gebrom der reuzen- klok op den ouden toren van Iwan, die buldert tusschen het geklingel en ge tingel aller klokken van honderden kerken die gelijktijdig luiden, dit alles roert de hardvochtigste gemoederen. Weldra galmt in de kerken de triomf zang Christus is verrezen I en zoo lang DE VOLKSSTEM de plechtigheid duurt, is dat gezang schier het eenig antwoord der geloovi gen op de gebeden der priesters In dien zoo gedurig herhaalden zang is iets zoodanig ingrijpend, dat onder dien indruk geen ander gedacht dan het ge dacht der Opstanding Christi, hert en geest kan raken. Op straat, in de huizen omhelzende Russen elkander wenscheu malkander geluk en herhalen het woord dat in de kerk weerklonk Christus is verrezen 't Is de greetenis van Paschen, die door iedereen beantwoord wordtJa, inderdaad Hij is verrezen IDan, ter eere van de Allerhei'igste Drijvuldig- heid, zonder onderscheid van weerdig- heid, omhelzen ze malkander. De keizer omhelst van elk regimenteenen soldaat, die door zijne makkers is afgeveerdigd. In alle besturen zijn de onderdanen verplicht in beste kleedij hunne over sten te gaan heilwenschen. In het win terpaleis des keizers is plechtige ont vangst, waar al de groote ambtenaars van het Rijk maeten aanwezig zijn. en overal heerscht eene beweging, eene blijdschap die nooit binnen het jaar worden waargenomen. Wij weten heel goed dat de onge hoorde onwetendheid van het Russisch volk veel wegneemt van de beteekenis van het schoone feestwe weten niet min goed dat de Russische kerk het alleen veilig bootje van Petrus heeft verlaten en hoe langer hoe ellendiger op de wereldzee voortdobbert we weten insgelijks dat het nihilism de kanker is die de afgescheurde of schis matieke Russen verknaagt maar toch bestatigen wij dat 1. ;t Russisch volk nog grootendeels godsdienstig is en dat het geloof eenmaal diepe wortels moet hebben geschoten om na zooveei. eeuwen nog zoo levend het Paaschfeest te behouden. CS-el-d t& gralatoelen Heer Marquet, zegt de Gazette van Brugge is Donderdag 28 Maart te Brugge geweest. Hij kwam 's morgens toe in luxe- trein. Aan de statie werd hij afgewacht door den afgevallen priester fonteyne en eenige andere mannen van den bl'au wen en groenen état-majoor. In twee rijtuigen vertrokken zij.naar Sint-Annetje. Ze bezochten onder ander de Snag- gaert- en Camersstraten. Hunne komst was aanstonds gekend. Ze gingen overigensin sommige huizen binnen. De baas der tuischkoten deelde hier en daar geld.vij ff rankstuliken, zelfs bank briefjes van twintig frank. Die het meest noodig had en het best kon ge bruiken kreeg.niets. Heer Marquet met den afvalligen priester en hun gevolg trokken weg ai het Genthofdaar smeet hij twee goudstukken en san den Aardappel- markt één, in de richting van het volk dat achter hem liep.Die menigte sprong naar het geld,in wilden,woesten drom; men stuikte en stootte malkander weg eene geheele bende rolde hoop over's hoop, worstelend en vechtend, op den modderachtigen grond,grijpend en snakkend naar de geldstukken In gedrang en gevecht werden verschilli- ge van de achterloopers hunne kleede ren gescheurd. De toeschouwers van dit tooneel waren verontweerdigd.-'tis walgelijk» zeiden ze. Handelen mei het volk zooals heeren Marquet, Fonteyne en Cie doen, toonen dat men het volk veracht di men het wil vernederen, verlagen, i plaats van verheffen. Men smijt geen geld naar de men- schen, gelijk men een been smijt naar eenen hond. Als men wil goed doen, men doet het in stilte men onder zoekt wie waarlijk en meest nood heeft en daar geeft men, niet in open rijtuig, gelijk een tandentrekker of charlatan, maar zonder beslag. Vervolgens is de heer Fonteyne met heer Marquet gaan smullen in het huis in de Hoogstraat, bewoond door M. den doctor Damon, die zijne hin ders niet laat doopen en algelijk eerste liberale candidaat is op de lijst van den Christeljhen heer Fonteyne. 't Was allichte geweten dat MM. Mar quet en Fonteyne daar met hunne voet jes onder tafel zaten En 't duurde niet lang of een geheelen hoop vrouwen van Sinte-Anna, die 's nuchtends niets jekregen hadden, kwamen voor het ruis staan van den heer doctor. Er waren er die aan de hel trokken,andere keken door het sleutelgat. Maar men gaf hun de eere van de zotten. De groote menheers en hadden geen tijd om vóór te komen ze willen niet ge stoord zijn als zij aan tafel zitten. Eenige vrouwen hadden eenen inval. Er is, zeiden ze, een achterpoortjen aan den doctor zijn huis ze zouden aldaar kunnen schampavie spelen En de vrouwtjes, gelijk slimme Eva's doch ters, verdeelden hen in twee ploegen de eene bleven in de Hoogstraat de wacht optrekken, de andere gingen naar het Hertsberghestraatje, om de achterpoort van des doctors huis te bewaken. Als hij alhier uitkomt, zeiden deze laatsten, zullen wij schuifelen. En als hij langs de Hoogstiaat zou uitgaan, moet gij ons ook roepen. De wacht werd ópgetrokken. Maar vruchteloos Devogei was reeds gaan vliegen hij was al langs het achter poortje gevlucht. Geheel de stad spreekt over deze zaak en 't is al schande dat men er vaB spreekt van de tooneelen die heer Marquet's bezoek te Brugge geken merkt hebben. M. Marquet en zijn knecht Fonteyne, behandelen dé Bruggelingen juist ge lijk het een hoop schooiers en onriooze- laars zouden zijn, SCHOOIF' S aan wie men, misprijzend, opdat eik het zien en weten «ou, een geldstuk toe werpt ONNOOZÉLAARS aan wie zij meenen alles te kunnen wijsmaken. In geheel het land, heeft M. Marquet, niettegenstaaude zijne millioenen, geene enkele plaats gevonden waar men van hem als politiek man wilde. En omdat M. Marquet eenen afgeval len priester lotzijnen lijfknecht maakte peist hij dat Brugge hem zal aanveer- den, - te gare" met den afgevallen priester I Zulke veronderstelling is onteerend voor onze stad, besluit de Gazette van Brugge. Die afgevallen priester aan wie het dragen van het priesterkleed ontzegd, is en die sedert jaren de H. Sacramenten niet meer wil ontvangen. Kan men nog lager zinken Waar zijn toch de droeve zinnen der Daensisten Plechtige sluiting der lessen der Katholieke Vlaamsche Hogeschooluitbreiding Onvergetelijke dag Wat voor een mensch is toch die Pater Stracke Hij was 't die in Septemuer de eerste les kwam geven, en Zondag heeft hij ons willen vergasten op een voordracht die als sluitingles moestdienen.Zijn onder werp was Slaap en ontwaken van 't Vlaamsclie volk. Onmogelijk op verre na eene schets slechts te geven van die rijke, diepe gedachten, die een gron dig bezit van zielekennis verraden en bewijzen dat voor den eerwaarden spreker dékwalen die onze hedendaag- sche samenleving bedreigen tot m haar edelste deelen, ja zelfs in haar bestaan, geene geheimen bezitten. Zijne zoet- luidende, zuiver Nederlandsche uit spraak was als eene veropenbaring voor ons volk onder de ongeveer 400 aanwezigen waren er vélen die niet wisten dat 't Vlaamsch zoo schoon is, en voor wien 't besluit was, dat schoon Vlaamsch.gesproken door een Vlaming altijd schooner moet zijn, dan 'tslocht Fransch dat wij dagelijks door slecht gebekte Vlamingen liooren verwurgen. De diepe stilte die gedurende ruim eene uur heerschte, is voor den achtbaren spreker, wel 't beste bewijs dat de minste onder allen hebben begrepen, en verrukt waren die schoone, zange rige taal te hooren. Wij drukken den wensch uit dat Lede zal voelen 't geen Pater Stracke ons heeft doen voelen, en zal luisteren naar 't geen hij ons deed hooren Bewustzijn onzer eigen waardigheid, streven naar verheffing, niet alleen van ons eigen, maar bijzonder voor onze mindere broeders, volbrengen onzer plichten elk volgens staat en vermogen, alle slaafsheid, vernederende kruiping afwerpen, om als echte Vlaamsche koppen, 't Vlaamsch en christen ideaal na te loopen en anderen mee te sleepen. Eene ovatie zooals wij 'er te Lede nooit zagen, viel den goeden Pater te beurt. Daarna dankte de voorzitter hem in naam der toehoorders, niet alleen voor deze voordracht, maar voor al de weldaden die wij të Lede hebben geno ten gedurende 't winterseizoen, 't Is Pater Stracke die, met 't doel de volks ontwikkeling, do volksverheffing te bewerken, hier eene afdeeling der Ka- Iholieke Vlaamsche Hoogeschooluit- breiding heeft gesticht. Hij heeft in de leden des Tooneelbonds en der Sym- phonie wakkere en onvermoeibare helpers gevonden, die allen dank en lof verdienen. Met Gods hulp mag deze instelling met 't allergrootste vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Een troost- wekkend verschijnsel is 't aangroeien van 't getal aanhoorders, van les tot les op echt demokratische wijze zien wij mannen on vrouwen uit alle stan den naar de school komen, om zonder onderscheid van rang of weerdigheid, t nut te komen lialen, waar 't te vinden is. Pater Stracke heeft op vruchtbaren grond gezaaid, en bij zijn optreden is hij getuige geweest van de uitgestrekt heid der bekomen uitslagen. Blijven wij er hem immer dankbaar voor N. S. Voegen wij onze stem bij anderen, die reeds den wensch hebben uitgedrukt, deze voordracht te zien drukken en onder 't volk verspreiden. Wie zegt dat Hij die beweert de demokreten best te kennen hun volksvertegenwoor diger, M. DAENS. In 't Land van Aelst van verleden Zondag 2d' BI. Is18 kol. schrijft hjj in volle letters Oaf onze vrienden een pinfje minder dronken. Zoo Zoo Zoo Wij, hebben daar niets tegen alleen do baas die tapt in 't lokaal kan er bij verliezen. ft Gij drinkt dus te veel, en ge moet liever uwe centen sparen. Maar wie moet en zal er bij winnen Vriend Demokraat, Wat verzoekt M. Daens dat gij met die spaarcenskes zoudt doen 9 Op uw spaarboekje zetten 9 Neen Aan de vrouw dragen om wat kioeker voedsel 9 Neen, neon Eenige lekkernij koopen voor de arm» kinderks, een paascbeitje 9 Neen Neen Neen Wat dan 9 Vriend-Demokraat, luister wel Uw spaarpot staat gereed. Ge zult de zuur gewonnen censkes storten in de uitgemergelde handen van M. Petrus, die met uw steimneken och arme nog maar 8 maal 4000 of 32,000 fr. heeft gewonnen Daar zult gij uw spaarcenskes dragen. M. Daens smeekt er u om in bet Land van Aelst van verleden Zondag, 2d° BI. 1"" kol. Wij -doen een warmen oproep aan de vrienden Demokra- ten voor het steuntonds. En wees gerust, Vriend-Demokraat, uw spaarcenskes zijn in goé handen. Ze staan geplaatst op vetten interest. Uw censken zal 4000 frs. 's jaars opbrengen voor M. Petrus. Mot uw censkes zal M. Daens zich nog eens doen kiezen voor 4 jaren. 32,000 x 16,000 4S,000 fr. De kiezirïg nadert, de propaganda gaat aan den gang. Baarvoor is gelei noodig. Land van Aelst, verl. Zondag 2" bl. Is1" kol. Zoo, zoo M. Daens gebruikt de Geldmacht om zich te doen kiezen. Is Mijnheer voldaan 9 Wacht, nog een klein dienstje vraagt M. Petrus van u, vriend-demokraat. Na*uwe censkes algegeven te hebben, zult gjj voor hem uit bedelen gaan Ja, voor hem want hij alleen toch kan maar gekozen worden. Vriend-Demokraat neem den bedolstok ir, de hand en ft Gaat eens bij vrienden en kennissen, doet rondekens, zingt en ievert voor het steunfonds. Eerlijke middelen om zich te doen kiezen De zuurgewonnen censkens van den armen werkman afluizen, en hem dan nog zelf op den bedel zenden Zoo, zoo M. Petrus Daens, de werklieden verdienen volgens u maar hüsngeHoonen en niettemin moeten zij van die bongerloonen, nog een deel aan u afstaan-..., om uwe 4000 baiten per jaar, in uwen zak ta brengen. AhAhAh 33 O O TST 33 3>J" Dat dB boonen een krachtig voedsel uitmaken voor de menschen en dieren is genoegzaam geweten. Jammer dat er door onze landbouwers en werklieden niet meer gebruik wordt van gemaakt. Zij vervangen immers voordeolig het vleesch. Deze groent® gelukt wel in kleiachtige-kalkgronden met diepe bouwlaag. Boonen zijn voor onze gronden zeer uitputtend derhalve is het noodig ze doel matige bemesten. Alhoewel de boonen de eigenschap bezit ten den grond aan stikstof te verrijken,^ is het nochtans noodzakelijk, in den beginne eene tamelijke hoeveelheid slikstofmest aan te wenden dat zal immers veel bijdragen om de jonge plantjes kloek te doen opschie ten. Het zal dus voordeelig zijn] per hectaar 100 tot 150 kgr. Zwavelzuur ammoniak op den omgeploegden akker te strooien en vóór het zaaien zorgvuldig in te eggen. De mineraio bestanddeelen als potasch en fosfoorzuur zijn, voor eene goede en over vloedige opbrengst, totaal onmisbaar. Deze werken immers op de hoedanigheid en op de hoeveelheid, en geven bijgevolg veel en goed zaad. De kalk wordt ook maar al te veel bij de teelt der boonen verwaarloosd derhalve raden wij hier het gebruik van staalslakken aan omdat deze, benevens het fosfoorzuur 50 °/o kalk inhouden. De volgende Meststoffen kunnen dusvol- gens per hectare met vrucht aangewend worden 100 tot 150 kgr. Zwavelzuur Ammoniak, 200 tot 300 kgr. Chloorpotasch en 500 tot 600 kgr. Staalslakken. De chloorpotasch en de staalslakken moeten vóór het zaaien met den ploeg of met de spade ingewerkt worden. Dan strooit men op den omgeploegden akker het zwa velzuur ammoniak dat zorgvuldig met de eg wordt gedekt. De beste variëteiten van paardenbooii6n zijn de boon van Picardië en die van Lorreinen. Als struikboonen mogen wij gerust aanbe velen de witte struikprinces, de zwarte Belgische boon, do boter-flageolet. De volgende rankboonen geven ook goede opbrengsten De witte Russische reuzen- boon, de princesboon zonder draden en de snijboon, met lange peul. WILLY.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5