HET VRIJ ONDERWIJS 'T EEN EN 'T ANDER De bandieterijen in Frankrijk DA.G Achttiend* jaargang n' 84 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 9 en Woensdag 10 April I9I9> ~v ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. m TWEEDE'UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» T28f BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. Bestuurder TE AALST 0Kerkstraat, Telefoon 114 J. Van Nuffel-De Gendt. Qd AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Artikel 17 van de Belgische Grond wet zegt dat het onderwijs in België vrij is. Dat is kort, klaar en ondubbel zinnig. Doch na die algemeene verkla ring volgt er eene tweede, die niet als hoofdbepaling, want dan zou ze voor zeker voorop gezet zijn, maar als aan vulling dient. Het openbaar onder wijs gegeven op de kosten van den Staat, wordt eveneens geregeld door eene wet. - Als wij nu die bepaling eens even aandachtig onderzoeken dan zullen wij bevinden dat er niet gezegd wordt Het openbaar onderwijs wordt gege ven of moet worden gegeven door den Staat, maar wel, het openbaar onder wijs, gegeven door den Staat, wordt eveneens geregeld door eene wet. Daarin ligt wel duidelijk dat er een openbaar onderwijs mogelijk is dat met gegeven wordt door den Staat. En inderdaad, de vrije aanneembare en de vrije aangenomene scholen, die bet toezicht van den Staat ontvangen, zijn ten minste zoowel openbare scholen, ais welke Staatsscholen dan ook. Onder hetHollandsche stelsel luidde artikel 3, alinea 2, van de wet van 1829, dat bet openbaar onderwijs kon gegeven worden in gestichten opge richt door bijzonderen en onderhouden door hen zonder bijgestaan te worden door eene enkele openbare kas. Dus die bijzondere scholen konden zeer goed openbare scholen zijn wat wil men dan wijsmaken dat de vrije aan neembare en aangenomene katholieke scholen, geene openbare scholen zou den zijn De geschiedschrijver Thonissen in zijn eerste boekdeel, sprekende over artikel 17, vermeldt dat eene der at- deelingen van het Congres gevraagd had, de 2"' paragraaf van artikel 17 wat breedvoeriger te maken omdat zij vreesde dat men wit den primitie ven opstel het gevolg zou kmmen trek ken, dat de Staat verplicht zou zijn een onderwijs op te richtenHet is dus wel duidelijk dat de Staat geens zins verplicht is een ouderwijs op te richten. En nu zouden onze tegenstrevers met de grondwet willen schermen om te bewijzen en te beweren, dat bet Staatsonderwijs enkel en alleen recht zou hebben in leven te kunnen blijven. Die opvatting is virtueel, is vierkan tig tegen den geest der grondwet. M. Dams heeft dan ook zeer gepast deze woorden uitgesproken op het Natio naal Congres Indien men zorgvuldig het alleen- bezit (het monopoolin alle zaken moet vermijden, is dit vooral wanneer het er op aankomt dz rechten te beper ken, die voortvloeien uit het vaderlijk gezag, dat de Macht moet onderzoeken met zorg en wantrouwen, of de schik kingen die zij meent te moeten nemen, wel dringend bevolen zijn door 't alge meen loelzijn van de maatschappij. De grondwet heeft het openbaar on derwijs, gegeven ten koste van den Staat, onderworpen aan eene bijzon dere wetregeling, om het vrij onder wijs te beschutten tegen de aanslagen van de wetgevende macht. Daarbij om goed te begrijpen hoe de makers der grondwet het meen den, hebt gij maar na te gaan wat er gebeurde van 1830 tot 1842. De katholieken hadden op vele plaat sen scholen gesticht er waren er ver over de twee duizend door de ka tholieken opgericht. De niet-katho- lieken hadden er ternauwernood een paar dozijnen. Doch in vele gemeenten bestond er geene school, en het was om dit tekort van het vrije onderwijs aan te vullen, en tevens den vooruitgang en den iever van het privaat onderwijs te prikkelen, dat er besloten werd door de wet van 1842, in elke gemeente ten minste eene school te bezitten. Hadden de menschen te dien tijde kunnen vooruitzien, zij hadden voor zeker in al de gemeenten de noodige vrije scholen opgericht, en dan ware de Staat niet persoonlijk opgetreden om zelf scholen te bouwen en een Staatsonderwijs in te richten. De vrije school, opgericht door bij zonderen, en dat als algemeene regel, dat is de hoofdgedachte geweest in de grondwetmaar wanneer het privaat initiatief onvoldoende bleef, tekort kwam in zijne werking dan kon do Staat tusschen komen om ook een openbaar onderwijs in te richten.Maar juist om te beletten dat dit openhaar onderwijs het vrije onderwijs zou heb ben verstooten, het vrije onderwijs zou hebben onmogelijk gemaakt, zooals het reeds gebeurd was in de eerste jaren van het Hollandsch Bewind daarom werd er in de grondwet de bepaling gevoegd Zoo de Staat een openbaar onderwijs inricht, dan moet dit geregeld worden door eene wet En wat zien wij nu? Wordt de geest der grondwet niet overal in de groote steden en in de antiklerikale gemeen ten miskend Tracht men niet door alle mogelijke middelen het vrije katholiek onderwijs te benadeeligen, hel bestaan onmoge lijk te maken, door het openbaar on derwijs, onderhouden en gevoed met het geld van alle lastenbetalers, tegen het vrije onderwijs op te jagen Zoo zien wij dat verleden jaar de anti klerikale bestuurders van Gent, in alle wijken der stad, juist inde nabijheid der katholieke scholen, nieuwe g meentescholen hebben gebouwd, niet uit noodzakelijkheid, want de gemeen tescholen hebben juist 54 leerlingen in 1911 bijgewonnen, maar enkel en al leen met het doel, de vrije aanneem bare scholen te bevechten. Wij vragen aan ieder rechtzinnig man: Is dat handelen volgens de grond wet 1 Is dat het vrije onderwijs als hoofdpi inciep huldigen 1 En zijn het wij niet die met het vrije onderwijs te verdedigen tegen de aanvallen der antiklerikalen, ter zelfdertijd ook den geest der grondwet verdedigen Zon der aarzelen zeggen wij Ja Van waar kwam die brief - De antiklerikale pers is nog leelijk in de war met den brief van logebroeder Wanger- meé, Het blijkt dat M. Vandervelde dien brief niet meer in zijn b«zit beeft. Hij is dus geenszins ontstolen, noch ontvreemd, maar heel waarschijnlijk gevonden. Nu het is een strenge regel der vrijmetselarij, allevrijmet- selarijstukken. bijzonder goed te bewaren. Hij heeft dus kans in de loge op zijn polle vieën te krijgen. Nieuwe toegevingen. Van 1879 tot 1888 heeft de liberale minister Bara bijna niets dan liberale benoemingen gedaan in 't gerecht. De katholieken, zonder de liberalen uit te sluiten, hebben de zaken nagenoeg in juiste verhouding gebracht hoe wel sommige gerechtshoven nog krioelen van liberale rechters. De liberale partij be looft nu, zoo zij ooit aan 't bewind komt, ook socialistische burgemeesters, socialistische ambtenaars en socialistische rechters te be noemen. Wij leven in een tijd van groote sociale wanorde om die wanorde te ver helpen weten de liberalen niets beters dan de hoofdmannen der partij van waarde aan de hoogste plaatsen te helpen 1Zoo ver is 't liberalisme al gekomen. De grootste tunnel der we reld. Dq Russische regeoring doet de voorloopige werken uitvoeren van een ijze- renweg die de twee lijnen langs weerkanten van den Caucasus moet verhinden. Die ijze- renweg zal te midden van Borgen aangelegd worden en 1200 kilometers lang zijn er zal een tunnel moeten geboord worden van 23500 meters; het zal dus ue grootste zijn die tot nogtoe zal bestaan. Die doorboring zal geene groote moeilijkheden opleveren en de warmte zal er enkel 35 centigraden bedragen. De samenwerkende Maat schappijen. In 1911 zijn er 205 bij gekomen, waartusschen 84 landbouwcoope- ratioven, voor 't verbruik zijn er 38 bijgeko men voor verscheidene artikelen 31. voor kapitalistische voortbrengst 14, voor verze keringen 12, voor ^len aankoop van grond- atollen 11, voor woningen 7, voor krediet 4, voor natiën 2, voor apotheek 1 en voor arbeidsvoorlbrengst 1. Op einde 1911 bestonden er, de landbouw- cooperatioven niet inbegrepen, 1224 samen werkende maatschappijen. Het vrouwenstemrecht in Engeland. Pas is 't vorig ontwerp verworpen met enkel 14 stemmekens meer derheid, of heernn Arthur Henderom, ge steund door M. Ramsay Macdonald komen een ander ontwerp in te dienen, waarhij aan ieder persoon, man of vrouw, getrouwd of niet, 21 jaar oud, Britsch onderdaan door geboorte of inburgering, stemrecht krijgt... Wij hebben het over enkele dagen geschre ven Niemand hier op aarde is bij machte de strooming voor vrouwenstemrecht tegen te houden. De verklaring van Tisseau. De verklaring van Tisseau, die zijn on dergang toeschrijft aan zijne opvoeding in de wereldlijke school, buiten allen gods dienst, heeft veel ontroering verwekt. De zedenlooze letterkunde in Duitschland. Het getal boeken, postkaarten, beeldekens, die tegen de zeden strijden, vermeerdert van dag tot dag in Duitschland. De verkoop van boeken alleen volgens de Frankfurter Zeilung van 4 No vember 1907 brengt 30,000 mark op. De onzedelijke romans hebben 200,000 vaste abonnenten en worden verspreid op meer dan 1 millioen exemplaren. In 't jaar 1904-05, werden te Munich al leen 18,000 fotografiön aangeslagen en in 3 maanden tijds 2822. In 10 catalogen vond men 40893 onzedelijke reproducties. De invloed blijft niet achterwege. In 1905 waren er in Pruisen 36657 geboortens min dan in 1904. Te Berlijn zijn jaarlijks gemid deld van 15000 tot 18000 onwettige geboor tens. Duitschland verliest door de onzedelijke letterkunde, schrijft die Apologetische Rund schau, jaarlijks 50 millioen mark. Heft pensioen der onderwij zers. Het wetsvoorstel van M. Maen- haut, aangevuld door bepalingen van het voorstel Gocq is door de middenafdeeling aangenomen. M. Poullet heoft er zich bij aangesliften en gewild dat hel tijdens zijne begrooting besproken worde. Het wetsont werp zal alzoo nog voor het einde van den zitlijd gestemd kunnen worden. De onderwijzers hebben van den beginne af hun volle vertrouwen gesteld in den heer minister. Zij kunnen de gelukkige ondervin ding opdoen dat zij zich niet bedrogen heb ben. Minister Poullet is een goedaardige een zachtaardige mensch. Ons Volk gaf er er onlangs eene ko.rte levensbeschrijving van en getuigde van hem dat hij misschien wel te doorbraaf en te goed van harte was, om een politiek man te moeten zijn. Onze spoorwegen. Te einden het reizen naar de Belgische badplaatsen gedurende de Paaschvacautie te vergemak kelijken, rijden treinen, uitsluitend samen uit salonwagens, alle dagen tot en met 13 April tusschen Brussel en Oostende, en tot en met 15 April tusschen Oostende en Brussel, in aansluiting te Brugge met de treinen naar en van Blankenberghe en Heyst. De dienstregeliug van die treinen is vast gesteld als volgt A. Van Brussel (Noord) naar Oostende, Blankenberghe en Heyst Trein nr3045SD Brussel (Noord) V. 16,14 Gent (St-Pieters) V. 17.5 A. 17.36 Brugge (V. 17.43 Oostende A. 18.5 Aansluiting te Brugge naar Blanken berghe te 17 u. 46 naar Heyst te 17 u. 52 B. Ven Oostende, van Blankenberghe en van Heyst naar Brussel (Noord) Trein nr 3024 SD Oostende V. 7.2 A. 7.23 V. 7.29 Gent (St-Pieters) V. 8.2 Brussel (Noord) A. 8.50 Aansluiting te Brugge Uit Blankenber ghe te 7.20 uit Heyst te 7.14. BoerinnenkringenDeze kringen houden zich bezig om de vrouwen van den buiten gezonde begrippen van landbouw te geven, en hen voor te bereiden hun rol van pachteresse en huismoeder vol lediger en gepaster te vervullen. In die kringen wordt er vooral gesproken van huishoudelijk huiselijk onderricht, van ge zondheidsleer, van bereiding en voedzaam heid der spijzen Brugge In 1906 bestonden er slechts 2 boerinnen- kringen met 115 leden. In 1911 waren er 104 kringen met 13273 leden. In het afge- loopen jaar heeft men in die kringen 532 conferenties gegeven bijgewoond door 55713 personen. Omioodig er bij te voegen dat die kringen het hoogste nut afwerpen voor de buitenlie den. Tot hiertoe hebben de socialisten en de liberalen nog geen enkelen boerinnenlcring geslicht. Nochtans binnen eenige jaren, zal het dank aan hen weer zijn, dat de buiten lieden zoo vooruit zijn gegaan onder alle opzichten. Wij kennen dat liedje. Wij het werk doen en zij de pluimen op den hoed stekenHet blijft te bezion of zij de pluimen zullen krij gen Nog eene belangrijks aanhouding. Zondag morgend heeft de Parijzer veilig- heidspoiicie nog eene belangrijke vangst ge daan. Raymond Callemin, c-ekend onder den naam van Raymond Laöcience, is door de policie aangehouden geworden. Huiszoekin gen waren gedaan geworden, te Lagny en te Romainville, bij gekende anarchisten. Deze huiszoekingen hebben de policie op twoo be langrijke sporen gebracht. Op eene plaats kwam de policie echter te laat. Garnier de beruchte bandiet was juist vertrokken. Op de andere plaats, kwamen de agenten echter in tijds. Sinds eenige dagen reeds, wist de policie dat Raymond Callemin,veel in een huis van't arrondissement kwam. De policieagenten legden zich in hinderlaag. Zondag morgend zagen de policieagenten hem binnenkomen in gezelschap van zekeren Clement. Onmid- delijk sprong een agent naar Raymond en bracht hem een vuistslag in volle gelaat toe. Daardoor viel de pince-nez van der. bandiet ten gronde en spoedig kwamen nog een drie tal policiemannen toegesprongen. Raymond werd ten gronde geworpen en in minder dan geen tijd, was hij machteloos gemaakt. Hij werd afgetast en in zijn bezit vond men twee hrowningrevoivers geladen met zestien kardoezen. Aan het rijwiel, dat hij bij zich had, hing een mantel en daarin stak ook nog een gela den revolver verborgen. In de voering zijner broek waren voor 5600 fr. bankbriefjes ge naaid. Middelerwijl was Clement, die in het huis eene kamer bewoonde, naar zijne kamer ge vlucht en had er zich opgesloten. Toen de policie hem ook ging aanhouden, boocf hij geen tegenstand. Men vond in zijn bezit ook een revolver. De gezellin van Clement werd ook aange houden, daar zij den policiekommissaris be- leedigd had. Men deed er ook eene huiszoeking en een heel magazijn inbrekersgerief werd aange- Raymond is een Brusselaar. De aangehoudene bandiet is een Brusse laar van geboorte en 21 jaar oud. Het is een gevaarlijke kerel, die verdacht wordt, ruimschoots deel genomen te hebben aan de aanslagen der Ordenerstraat en Ha- vreplaats te Parijs, alsook te Montgeron en te Chantilly. Raymond moet slechts 1 m. 52 en is dus van kleine gestalte. Toen de handiet buiten gebracht werd om in taxi naar het policiebureel gevoerd te worden, wilde de menigte hem te lijve. De policie had de grootste moeite om hem tegen de volksmenigte te beschermen. De ondervraging der aangehoudenen De onderzoeksrechter, M. Gilbert, heeft in zijn kabinet achtereenvolgens de drie aan gehoudenen ondervraagd. Raymond wordt beticht van moord, moord poging, diefstal, van de misdaden der orde nerstraat, Havreplaats, Montgeron en Chan tilly. Hij zal ook terechtstaan wegens deel- making van eene moordenaarsbende. Wat Clement betreft, deze wordt vervolgd omdat hij eene schuilplaats verleende aan Raymond en hij dus als medeplichtige aan zien wordt. De onderzoeksrechter kou echter uit bei den niets vernemeu en beiden weigerden te antwoorden op de vragen die hen gesteld werden. De minnares van Clement werd ook onder vraagd, over de aanwezigheid van Raymond Zij beweerde nooit geweten te hebben wie Raymond was. Het onderzoek te Romainville. Zaterdag avond werd de veiligheidspolicie verwittigd, dat vier kerels te Romainville over den afsluitingsmuur geklommen waren van eene villa, waar vroeger het blad L'Anarchie gedrukt werd. MM. Guichard en Jouin, oversten van de veiligheidspolicie, begaven zich onmiddelijk naar deze villa, in gezelschap van talrijke vermomde policiemannen zelfs was een der agenten in briefdrager verkleed. Een der policiemannen klom ook over den muur terwijl de anderen de deur open bra ken. Met den revolver in de vui9t, doorzoch ten zij geheel het huis, doch daar was niets te vinden. Later vernam men echter, dat de policie slecht ingelicht geweest was, en men hier niet met inbrekers, maar wel met perso nen, die eens van na >ij de plaats wilden zien waar Carouy, Garnier, Bonnot, enz. zoolang vertoefd hadden, te doen had. Men vond er niets, dat kon aanduiden, dat iemand tusschen dit en eenige weken, in de villa verhieven heeft. De policie moest dus onverrichter zake terugkeeren. De opzoekingen van Maandag. Maandag hebben vermomde policieman nen nog de straten van Parijs en omstreken doorkruist, doch vruchteloos. Er werd geen spoor ontdekt van Garnier, Bonnot of een der andere bandieten. M. Guichard de overste der veiligheids policie heeft zich eene slaapkamer doen in richten in eene plaats, naast zijn kabinet ge legen... Daardoor is hij altijd vaardig, om op het eerste signaal op te treden. Er zullen in het gebouw waar de bureelen der veiligheidspolicie gelegen zijn, nog ver scheidene andere plaatsen als slaapkamers ingericht worden, ten einde de ongehuwde policiemannen zooveel mogelijk bij de hand te hebben in geval van nood. De policie beeft ook te Parijs een huis ontdekt waar Garnier destijds dikwijls kwam. t Schijnt dat Garnier er in de laatste dagen ook verscheidene malen geweest is, name lijk nog daags na de aanslagen van Montge ron en Chantilly. Hij weet zich echter ook zoo behendig te vermommen, dat men hem tot hiertoe niet kon herkennen. De policie heeft evenwel goede hoop, den gevreesden bandiet in 't kort ook bij den kraag te vatten. Raymond was bang. Toen Raymond aangehouden was en naar den taxi gebracht werd, waarmede hrj moest weggevoerd worden, zag hij de menigte welke dreigend naar hem toekwam. Verschrikt vroeg hij aan de agenten Gij gaat mij toch niet in de handen van het volk leveren niet waar De agent antwoordde Neen, zijt gerust wij zijn hier ook. Daar op wedervoer de bandiet't Is dat ik weet hoe bloeddorstig de menschen zijik... De overste der veiligheidspolicie klaagt. M. Guichard, de overste der veiligheids policie, heeft Maandag in zijn bureel de Parijzer dagbladschrijvers ontvangen, en hen zijn misnoegen uitgedrukt, over het aankon digen der te doene opzoekingen, door de dag bladen. Zoo hadden de Parijzer bladen mede gedeeld, dat de policie een hotel der Marca- detstraat te Parijs ging omsingelen, daar Bonnot en Garnier aldaar verbleven. De policie kwam inderdaad het hotel om singelen, doch er werd niets meer gevonden. Toen men echter de hotelhouder, de be dienden en de andere personen die in het hotel verhieven ondervraagd hadden, bleek het al spoedig uit hunne verklaringen, dat er inderdaad twee kerels in het hotel verbleven hadden, die niemand anders waren, dan Bonnot en Garnier. Zij hadden echter ook in de dagbladen gezien dat bunne schuilplaats gekend was, en waren reeds vertrokken. Het is nu reeds de tweede maal, zegde M. Guichard, dat door de schuld van een dag bladschrijver, de bandieten ingelicht worden over de opzoekingen der policie. M. Guichard voegde er ook nog bij, dat het laf was, de policiemannen dronken te maken, om van hen inlichtingen te verkrij gen. Een grappenmaker in de klem, te Brussel. Gisteren avond heeft de policie van Brus sel een angstig oogenblik beleefd. Ken jonge Franschman kwam in het hoofdbureel van policie verklaren, dat Garnier, dien hij zegde zeer wel te kennen, zich in eene herberg der Trapstraat tusschen het Stadhuis en de Sint* Jansplaats gelegen, bevond. Dadelijk trokken de drie officieren van policie, Ertel, Claessens en Janssens, aan het hoofd van een tiental agenten, naar het aangeduid adres. Hunne intrede verwekte groote opschud ding, zooals men denken kan. Doch de zoo gezegde Garnier geleek hoegenaamd niet op den baudiet en de man werd dan ook niet verontrust. Doch de jonge grappenmaker kwam er zoo goedkoop niet van af. Het kort ingesteld onderzoek, wees uit, dat hij den man aangeklaagd had uit minnenijd. Naar het policiokanloor gebracht, werd hij ondervraagd en daar het bleek, dat hij zich zonder middelen van bestaan te Brussel bevindt, werd hij opgesloten ter beschikking van het gerecht. Het is de 18jarige Georges Ghailloux, ge boren te St-Ouen-bfl-Parijs.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1