tiaar den dieperik! BLA 'T EEN EN T ANDER Ce moord derKoolvliette Aniweipen. De bandieterijen in Frankrijk RAADSLID DAENS de Godshuizen zijner Geboortestad Zaterdag 13 April 1912. t@> BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Achttiende jaargang n' 87 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENI TE CRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I KerlCHtra,a Telefoon 114 AANKONDIGINGEN I KI. .ank. (1 tot 4 kl. rtsg.) It. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) Ir. 0,30 Finaiic. aauaoa. (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per revel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht. herstel), (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De tegenstrevers beginnen al meer en meer af te komen met de renteda ling, boewei het een universeel ver schijnsel is, zooals De Peiit Bleu over een paar dagen in zijne vrije tri buun schreef. De Chroniqu© ging nog verder en schreef dat het 'geroep en gelammeer over de daling der 3 percent goed was om de rollen van de spreekmac.bienen te impressionneeren en om de moeite van het uitspreken een er redevoering te sparen. De financieële bladen zijn het allen eftns, hoort go, allen, om te bevestigen dat de dalingen der rente in alle lan den voork imen en vooral in de meest bloeiende, omdat handel en nijverheid op eer.e zonderlinge wijze in bloei heb ben toegenomen en dat de geldbezit ters, in plaats van rente te koopen, wal altijd veel zekerder is, nu meer aankoopen doen van nijverheidsobli- gatiën, die eenen grooteren intrest op leverenWe dragen deze verschei dene getuigenissen op als compliment aan de liberale gazet van Aalst, die zich niet schaamt door haar gezeever cv t de rentedaling door de schuld der regeering, plaats te nemen in de rei der onnoozelste en meest kleingeestige politiekers. Zeker, liberalen, bekampt onze partij, bekampt ze met woede en razernij, wij zijn er tegen bestand, maar maakt toch gebruik van eerlijke wapens, babbelt niet over zaken waar van gij geen begrip hebt en waarmede ge slechst het spotgelach uwer eigen bevoegde parlijgenooten op den bals haalt. Gij hebt in uw laatste nummer nog gesproken over onze nationale schuld wij hadden er reeds op geantwoord en gij hebt ons antwoord niet weer legd. Wij herhalen het dus; Van 1878 tot 1884 vermeerderde de Belgisch Staatsschuld met 85,671,233 fr. 35 cmen pei jaar van 1886 tot 1912 be droeg de vermeerdering niet 85 mil lioen en oneffen,maar enkel74,437,755 fr. 55. In andere woorden ware de liberale partij aan 't bewind gebleven de. Belgische Staatsschuld in plaats van op 27 jaren verdubbeld te zijn ware reeds verdubbeld geweest op vijftien jaar Rn nu valt er nog te bezien wat de katholieke regeering heeft gedaan met het geleende geld. Heeft zij het ver brast Hoegenaamd niet en als bewijs Voor eene schuld van 3 milliard 704 mil lioen frank zijn er werken uitge voerd voor 4 milliard 381 millioen frank, of gemakkelijker voorgesteld iedermaal dat de r'»!*eering 100 fr leende, liet zij werken uitvoeren voor 118 fr. en die 18 fr. kwamen voort van liet goede beheer der katholieken Dat kunnen de tegenstrevers niet zeg gen van de jaren 1878 tot 84. Van 1885 tot 1910 heeft de Belgi sche Staat aan winstvoortbrengende werken vijf ten honderd meer besteed dan al het geld. dat hij geleend had oor elke 100 fr. die de Staat leende liet hij werken uitvoeren, die recht streeksch intrest afwierpen, niet voor 100 fr. maar voor 105 fr. al de an dere werken zijn gedaan kunnen wor den met de gelden die op de gewone begrooting zijn overgebleven. Wat last drukt er nu op de bevol king? Laat ons duidelijk zijn. Om eer te doen aan zijne handelswijze,moet de Staat, juist als een gewoon burger jaarlijks de intresten betalen van het geld door hem geleend. Welnu als gij van deze verschul digde som, de som aftrekt die België jaarlijks ontvangt van zijne tolrechten van zijne kapitalen en eigendommen dan bevindt ge dat van 1878 tot 1884 ieder la stenbetaler voor fr. 4,51 per jaar belast was, en dat van 1902 tot 1910 die belasting per hoofd gedaald is tot 2 tr. 52 cm., dus bijna met de helft is vórminderd. De gruote werken van nationale be werktuiging hebben als gelukkigen uitslag gehad den Belgischen handel de Belgische nijverheid op eene buitengewone wijze te ontwikkelen. En zoo zien wij dat op het einde van het liberaal regiem, de begrooting van Spoorwegen, Posten en Telegrafen voor uitgaven bedroeg 89,939,0UM'r.; voor ontvangsten 1^9,505,000 fr. alzoo eene zuivere winst latend van 39,565,000 fr. In 1910 bedroegen de uitgaven van diezelfde begrooting 245 millioen docli de ontvangsten klommen tot 50 millioen 975,000 fr. alzoo eene zui vere winst latend niet van 39 maar van 105 millioen 954,944 fr. en 7 cm. of eene winstvermeerdering van 65 millioen. Heeft de Regeering dan niet goed gehandeld sedert 1885, meer dan ,440 millioen aan openbare werken te hebben uitgegeven, alleen voor spoor wegen, posten en telegrafen,waardoor zij zoovele grootere ontvangsten beeft genoten; zoodat na schulddelving door de gewone begrooting en andere on kosten, de gelden nog een intrest schenken van meer dan 4 percent We mogen met fierheid het gelde lijk beheer der katholieke Regeering aanhalen en besluiten ten 1*) Dat in verhouding met an dere landen, onze nationale schuld minder groot is als die dezer landen ten2°) De schuldvermeerdering regel matig heeft toegenomen en g« h el en al normaal is. Nooit werd, en dit op verre na niet, zooveel van ontleende gelden besteed aan ons nationaal erfgoed 3°) Door de ontleening heeft ons land eene prachtige economische b< tuiging ontvangen, waaraan'\ij de wondervollen bloei van den Belgischen handel en de Belgische nijver!- <1 ver schuldigd zijn 4°) De schulddelving geschiedt re gelmatig en met genoegzamen spoed en dit door de gelden der gewone be grooting. Wij mogen er bijvoegen dat de ka tholieke Regeering met de gelden der gewone begrooting nog voor 263 mil lioen uitzonderlijke uitgaven deed, en nog 190 millioen voortkomende van de jaarlijksche overschotten, besteedde aan openbare werken 5°) Zooals wij zegden, is de last per hoofd, gedaald van 4.50 fr. in 1878 tot 1884, op 2,52 fr. van af 1901 tot 1910. Dat zijn feiten die niemand zal of kan weerleggen of neersmijten wel de moeito, de kloosterlingen uit te plun deren. Ruzie bij de liberalen. Het zit leelijk overhoop in de-liberale partij. Te Brugge kunnen zij geen en weg met geldbaas Marquet, en den slippen drager Fonteyuein Koririjk zijn 2 vroegere kandidaten buiten- gewalsd en dreigen met scheuring, en in Tliurnhout is de liberaal Leurs niet in aan merking genon. ii en zal bepaald alleen in T strijdperk treden te Brussel zijn de libe rale flaminganten als kerstekinderen be handeld, en in Antwerpen zitten de Vlaam- srlio liberalen gescheept met Dflvaux... En dat noemen die mannen, eendracht f Liberale propagandist ver- oo.'deeEd voor bedrieglijk Ij^nkroet. Be boetstraffelijke recht bank van Namen heeft Donderdag heer Ernest Berlrand en zijn zoon Jules, beide zeepzieders, veroordeeld, den vader tot 2 maand, den zoon tot 6 maanden én twee maanden gevang. Deze Bertrand's wonen te Auvelais en de veroordeelde zoon staat er bekend all een razende antiklerikale propagandist. Gauw beu. Milwaukee is eene Amerikaansche stad van 375000 inwoners. In 1910 kwamen de socialisten als meesters op 't stadhuis. In 1912 is de roode meier M. Seidel geklopt niet 12912 stemmen, op 75000 iezers. Dr Gerard Bording bekwam die kolossale meerderheid. Het bestuur van den rooden meier in deze twee jaren heeft deze gevolgen gehad. 1) Aliremeenen opslag van lasten, gevolgd van opslag in de huishuren 2) 20000 weikloozen in Milwaukee 3) uit wijking van duizenden lieden, die liever gin gen wonen in eene stad waar wat minder belastingen en wat minder socialisme heerscht... Zooals ge ziet, Milwaukee is de roode heerschappij spoedig beu geweest. Over enkele maanden hebben wij hetzelfde kunnen bpstatigeu in eene Fransche stad. Het Duitsche lerer. Het Duit- sche leger bevat met de geneesheerën en de ambtenaars die den '4 van officier hebben, "21225 officieren, 82004 onder-officieren, 5<>3995 soldaten en l40t>0 vrijwilligers van een jaar. De voorgestelde vermeerderingen zullen nog 29000 manschappen in vredestijd meer geven. Ket kartel te Aalst. De socia listen die benauwd zijn hun belachelijk klein getal stemmen te laten zien, zullen voorze ker kartel moeten sluiten met de liberalen, die des lijds door de roode partij werden af geschilderd en terecht als de grootste volks- nalers... Zoo moeien volksbedriegers varen Geldverspilling. Het Gentsch schepencollege heeft de stedelijke onderwijs- begrooting gebracht op 1.613.371 fr. 17 cm. Dat is voor den gewonen dienst. Doch die geldverspilling zal niet verwonderen als ge verneemt dat het Gentsch bestuur in twee jaar tijds 37 nieuwe scholen beeft laten bouwen en herbouwen en/lat de stadsscholen, ondanks dat, het formidabel getal van 54 leerlingen hebben bijgewonnen. Dat maakt eene school voor 1 leerling en een stuk en iedere school zou 6 klassen minstens moeten hebben, dat maakt 4 klassen voor iederen nieuwen leerling Nog het milliard. Volgens het verslag van den Franschen Senaat was er geen milliard, maar is er enkel 300 millioen voortgekomen van de kloosters. 200 millioen werden hernomen door de kloosterlingen eigenaars, 50 millioen werden geëischt door de rechtmatige erfgenamen, 25 millioen gin gen op in kosten en er bleef over een vijf en twintig millioen. Daar de antiklerikale bladen het getal kloosterlingen in Frankrijk op 160,000 schatten, heeft het bestelen dei- kloosters juist 156 frank per kloosterling opgebracht. 156 frank Aan 3 percent, dat geeft jaarlijks de formidabele som van 4 fr. en vijftig centiemen. Als men moet bestaan met 4 fr. en lialf per jaar, merciHet was De ondervraging van den dader. Donderdag middag werd de® Duitsche zeeman, die op de fiool vliet, de herbergmeid Mimi Sauhert omverschoot, door den heer onderzoeksrechter Lamproye ondervraagd. De zeeman, Ludwig Philip, verklaarde niet Ie weten wat er gebeurd is. Ik ben te Newport in Engeland, afgemonsterd, sinds ik te Antwerpen ben, heb ik gedurig gedronken. Twee dagen en een nacht ben ik niet meer nuchter geweest. Waarom zou ik dit meisje gedood hel ben, zegde li ij verder, zij heeft mij nooit iels misdaan. Ik betreur grootelijks dat die vrouw dood is. n Hij had nu eene reis van 5 maanden ge daan. Vroeger vaarde hij op booten die regel matig te Antwerpen aanleggen. Donderdag morgend is de lieer onder zoeksrechter Lam prove en zijne griffier Gal- lemaert, vergezeld van den heer Oyen, adjunct van policie in bet buis der misdaad afgestapt, waar een expert de afmeetingen der herberg aanteekende. Om 3 uren deden de heeren wetsdoktors Van Bever en Leclef in het St.-Walburgis- gasthuis de lijkschouwing. Men is nu overtuigd, dat Boiinot zich er gens in het Zuiden van Frankrijk moet schuil houden. Daar zijn nog verscheidene anarchistische vereenigingen, waar B mnot ongetwijfeld een onderkomen xal gevonden hebben. Was het de bandiet Simentoff 7 Op 24 November laatstleden, slapie eene jonge vrouw in een hotel der Bourbon-le- Chaleaustraat, te Parijs af, on schreef zich in, onder den naam van gravin Nakaschiddzn, geboren Ruedelheiin. Zij verklaarde dat zij een proces tot echtscheiding had ingespan nen legen haren man. Den 16 December vertrok zij, zeggende, dat zij baren man ging vervoegen te Mont- pel lier. Op 16 Maart keerde zij terug, en «enige dagen later hipld een automobiel stil voor het hotel. De vrouw stapte er in en sinds dai hoorde men van haar niet meer spreken. De hotelhouder voegde er nog bij, dat zij herhaaldo malen had laten hooren, dat in dienbaar man iets tegen haar zocht te on dernemen, zij hem wel zou verplichten zich stil te houden, daar zij slechts een woord te spreken had, om hem voor altijd onschade lijk te maken. De policie is overtuigd, dat deze vrouw geenszins eene gravin is. maar wel de vrouw of de minnares van Simentoff. Men zal zich ook herinneren, dat Simentoff verdacht wordt van medeplichtigheid in de bandieterijen van Alais en van Montpellier. D»ze laatste werd gepleegd tijdens bet verblijf der vrouw te Montpellier. Nog de ondervraging van Carouy. Carouy blijft bij zijn verdedigingsstelsel, t is te zeggen, bij loochent alles. Hij werd gekonfronteerd met een gendarm, met wie hij revolverschoten gewisseld had, na de bandieterij van Maisons-Alfort. De gendarm herkende hem onmiddelijk. doch de bandiet beweert, dat de gendarm zich bedriegt. O-'dervraagd over de aanhouding van Detlweiler, verklaart Carouy dat bij inder- tl.iad geholpen heeft, om d« automobiel w*lke moest dienen voor den aanslag der Ordener- slraat, in de garage van Dettweiler te Ber daar hij te dien tijde bij Dettweiler op legist was. I)e onderzoeksrechter vroeg dan wie de kerels waren,died* automobielbij Dettweiler ehracht baddeu, doch Carouy beweerde ze niet herkend te hebben, daar het pikdonker was. Toen het gekend was, dat de automobiel te Bobigny gestald was geweest, kwamen verscheidene dagbladschrijvers naar Bobigny, om pbotographiën te nemen van de garage van Detlweiler. Carouy was daar. doch toen hij zag dat m*n hem wilde photographeeren, haastte hij zich, weg te vluchten. De onderzoeksrechter vroeg hem waarom hij moest vluchten, aangezien hij niets mis daan had. Carouy had zijn antwoord klaar Hij wilde niet in de zaak gemengd worden en had een grooten schrik van de voorloopige gevangzitling. Toen de onderzoeksrechter hem vroeg waarom hij zich had willen zelfmoorden, antwoordde hij, dat hij liever dood was, dan in een gevang opgesloten te zitten. Nog het verblijf van Carouy in België Men had reeds ontdekt, dat Carouy te Brussel, te Bargen en le Luik gewerkt heeft. Thans heeft men eok bevonden, dat de be ruchte bandiet ook te St-Nikolaas-Waas ge werkt heeft, namelijk in de werkhuizen van Mechelen-Terneuzen. Hij bleef daar drie jaar en nooit werd er over hem geklaagd. Hij sprak weinig met de andere werklieden en scheen tijdens de ruslpoozen steeds in diepe gedachten verzonken. Carouy had zich te St-Nikolaas nooit laten opschrijven in de bevolkingsregisters. Bij de optelling van 1900 werd hij echter toch opgegeven, door zijn logisthaas en toen hij vertrok vroeg hij geen afschrift, zoodat hij thans nog steeds op de boeken van St-Niko- laas, als inwoner opgegeven staat. De achtervolging der bandieten. Donderdag avond heerschte er in de bu- reelen der vciligheidspolicie te Parijs eene ongemeene drukte. Men zag schier gedurig policieagenten per rijwiel aankomen en vertrekken. Toen de duisternis ingevallen was, is M. Guichard, de overste, in gezelschap van bri gadier Colmar, per automobiel uitgereden. Eenigen tijd later kwam M. Guichard al leen terug, had een onderhoud van eenige minuten met zijn onderoverste M. Jouin, en vertrok dan opnieuw. Men denkt dat eene klopjacht moet plaats hehbi-n in den Westkant van Parijs. Later wordt bevestigd, dat alle oogen- blikken de aanhouding van Garnier mag verwacht worden. Eene konfrontatie. - Soudy wordt herkend. Donderdag morgend is Soudy in tegen woordigheid gesteld, van vier personen, die den bandiet op de Godshuizenplaats te Clian- tilly, met de karabijn Lebbón zien schieten. Soudy droeg een grijzen overjas, grijs kos tuum, jockeyklak en hield in de hand eene karabijn. Drie der getuigen herkenden hem onmid delijk. De vierde was nog uitdrukkelijker. Hij verklaarde dat Soudy de eerste uit den automobiel gestapt was. Do bandiet scheen eerst wat verrast over deze verklaringen, doch hij bekwam spoedig en zegde dal de konfrontatie niets bewees, daar de getuigen zich ongetwijfeld moesten vergissen. Daarmede liep de konfrontatie ten einde. Callemin wil lachen Raymond Callemin werd ook ondervraagd, en weigerde aan de vragen van den onder zoeksrechter, betrekkelijk de aanslagen te antwoorden. Toen deze hem vroeg of hij Bonnot, Garnier, Dieudonnó, Carouy enz. kende, antwoordde hij, dat hij er veel van had hooren spreken, hunne photograph ie in de dagbladen had gezien en hunne bijzon derste heldendaden gelezen had. Over de revolvers in zijn bezit gevonden, zegde hij, dat men nooit weten kon, of men in geene slechte handen viel. Hij weigerde het proces-verbaal zijner ondervraging te teekenen, daar bij toch niets gezegd had. TEGEN Over 16 jaren werd M. Petrus Daens, op steller van het Land van Aelst door de rechtbank van Brussel veroordeeld voor be- leediging tegen de Heeren der Godshuizen. Zestien jaren 't is lang geleden... veel water is er op dien tijd geloopen onder de Brug van Chipka... M. Daens is nen langen dag ouder geworden... Maar hij die meent dat M. Daens iets vergeten of vergeven heeft, hij kont hem niet 1 Die wrok ligt daar in zijn hart nog zoo dartel en jong als op den dag zijner geboorte. Die jonkheid heeft zijnen voedstervader nochtans reeds menigen keer in 't verdriet gebracht... Maar... een vaderhart is blind I Men heeft nog niet juist kunnen opmaken welke rekeningen die wrok volgt in zijne aanvallen tegen de Godshuizen. Die 't best beweren te weten zeggen dat hij alleen luistert naar de Volle Maan. 4c De tijd was dan gekomen. Hij moest tegen een d*r Godshuizen schrijven. Welk een aangevallen 't Lol vi*l op 't Gasthuis. Maar wat ge schreven Wat Een eerlijke kamper zou versteld staan en de wapens neerleggen. M. Daens niet. ^uistert en oordeelt(uit 't Land v. Aelst, 17 Maart). Ons Hospitaal. m Wat is dat daar in zaal n. i Groote klachten Ik doe geene beschuldiging... Ik bestatig enkel de klachten O die venijnige pen Hij doet geene be schuldiging Gij doet, Heer Raadslid, tegen het Hospi taal uwer stad de grootste der beschuldigin gen de algemeene d^ze die de inbeel ding opjaagt en alles laat veronderstellen Gij doet d* lafste der beschuldigingen want zij treft in hunne heilige bediening die brave zusterkens, die zich dag en nacht slacht offeren. Dadelijk zonden de plaatselijke overheden dees antwoord Heer opsteller van Land van Aelst Wij bevestigen stellig niet de minste klacht vernomen te hebben, en verzekeren dat wij noch misbruik, noch fout kennen die tot klagen zou kunnen reden geven, overi gens, ons gewetens getuigen ons dat wij aaa onzen plicht in niets zijn te kort gebleven. Nochtans brengt gij ons door uw schrijven in zware verdenking bij het Volk Groote klachtenimmers, veronderstellen groote misbruiken of fouten en, hij die ze doet, zoowel als hij die ze door zijne bladen onder het volk verspreidt, moet daartoe groote en gegronde redenen bobben. Wij verzoeken u dus, die verdenking te doen ophouden met in uw eerst komend nummer klaar en duide lijk te zeggen van toaar, waarvoor en tegen wie die groote klachten gedaan wierden. In afwachting, Heer opsteller, bieden wij U onze beleefde groeten'. GeteekendDe hoofdgeneesheer van 't Hospitaal, Lacompte, dokter- De over ste van 't Hospitaal, Zuster Anna. De Geestelijke bestuurder van 't Hospitaal Cl. Borreman. Wat zal M. Daens, nu antwoorden De vragen luiden klaar en net: Vanwaar Waarvoor Tegen wie die Groote klachten? Mr Daens 1 Mr Daens Nijd en Haat Slechten Raad Hij antwoordt. Over het Hospitaal mag ons antwoord zeer kort zijn Hoort het Bestuur niet dat wegens zaal 1 geklaagd wordt over het dik wijls te hard Brood met Margarine n.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1