Raadsheer DAENS zwaar beschuldigd. OORLOG EENE NIEUWE WET VOOR DE ONDERWIJZERS 'T EEN EN 'T ANDER 0 AD Dit nummer bevat 8 bladzijden en wordt verkocht aan 2 centiemen. Gruwelijk familiedrama te Beckerzeel I. Over drie weken IX. Het Plaatselijke Bestuur III. Geen enkele klaclit Onze Bewijzen Wat hebben ze daar gedaan 9 Hei woord is aan 't Volk. Italië en Turkyë. Vreeselijke moord te St=Leonards=Brecht Achttiende Jaargang n' 88 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 14 en Maandag 15 April 1912* ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§t 4» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» 72», BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloof 728. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. 01 AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot t kl. teg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De middenafdeeling heeft op 3cn April 1912, het wetsontwerp aange nomen, waarhij eene nieuwe wet wordt ingevoerd, tot het regelen var. het pen sioen van de onderwijzers. M. Petit is verslaggever benoemd en het is uit zijn verslag dat nu on langs is openbaar gemaakt dat wij de nieuwe wet gaan hespreken. Er waren over die kwestie twee ontwerpen binnengekomen, dit van M. Maenhout neêrgelegd op 8 Decem ber 1909 en dit van M. Cocq, neerge legd op 2 Februari 1910. Hoewel het weinig aan de zaak zelve geeft of doet, teekenen wij terloops aan, dat M. Maenhout de eerste was met zijn ont werp, dit om te voorkomen dat de tegenstrevers zouden schrijven dat de katholieken maar afgekomen waren ais de antiklerikalen het hunne hadden ingediend. Het tegenovergestelde is waar. Wat vroegen nu de belanghebben den 1° De terugkeer tol de bepaling van de wet van 1844 waarbij als maximum pensioen 7500 fr. werd gesteld en de arie vierden der gemiddelde jaar wedde. Sedert 1840 kon het pensioen de 5000 fr. niet overschrijden noch de 2 derden van het gemiddeld inkomen te boven gaan. Het eerste punt was weinig toepasselijk voor de gewone onderwijzers, maar er dient in acht genomen dat een en dezelfde wet de pensioenen regelt en van opzieners, en van leeraars van middelbaar onder wijs en van onderwijzers en van be stuurders enz. 2° De belanghebbenden vragen dat het vijf-en-twintigste voor de bereke ning van het pensioen vermeerdere tot een vijftigste. 3" Dat hetpensioen zou bepaald wor den naar de meest gunstige gemid delde jaarwedde van vijf achtereenloo- pende jaren. Door de wet van 1901 geschiedt zulk reeds voor de onderwij- zere en het personeel der bewaarscho len en der adultenscholen. 4° Dat er rekening zou gehouden worden met de jaren doorgebracht in het vry onderwijs. l Het wetsontwerp Maenhaut bedoelt onkel het pensioen van de gemeente- leeraais en gemeenteonderwijzers. Hij vervangt het vijf-en-vijftigste door het vijftigste en de vyf laatste jaren door de vijf voordeeligste jaren. Hij stelt als maximum van het pen sioen vast, niet de twee-derden maar de drij-vierden. Het voorstel van M. Cocq stelt voor het maximum te brengen op 7500 fr. oi de drie-vierden van de gemiddelde jaarwedde. Het neemt ook een vijftig ste aan voor de berekening. Als grondslag van het pensioen tel len ook de vijf achtereenvolgende voordeeligste jaren. De pensioenen die reeds toegestaan zijn worden herzien, en om de kosten van het inrzien der pensioenen te be strijden, opent hij bij het ministerie van geldwezen een crediet van 15,000 frank. De middenafdeeling heelt de twee Voorstellen van de heeren Maenhout tn ocq verbonden, en er nog een v ordeal bijgemaakt mits eene bijzon dere wijziging: Niet enkel de officieële en aangenomen onderwijzers maar ook de aanneembare onderwijzers zullen zich mogen aansluiten bij de kas van weduwen en weezen van de gemeente lijke en aangenomen leeraars en on derwijzers. Voor de vrije aanneembare onder wijzers die reeds op pensioen staan en bij middel van hunne pensioensmutua liteit van 500 tot hoogstens 700 frs. trekken, zou de Staat willen gaan tot eene aanvulling van dit pensioen. Die aanvulling zou gaan tot de 3 vijfden van het gewoon pensioen en geheel ten laste vallen van den Staat. Zooals we reeds vroeger hebben ge meld, zal deze nieuwe pensioenwet in den loop van den zittijd, binst de be spreking der begrooting van Weten schappen en Kunsten, welke binnen enkele dagen besproken wordt, zeer waarschijnlijk gestemd worden. v Wij meenen dat de belanghebben den reden hebben om voldaan te zijn. Immers hun groote, jarenlange desi- rata was de berekening van hun pen sioen op het vijftigste van de gewone dienstjaren. Wat de aanneembare on derwijzers betreft, die maatregel is niet meer dan billijk. De aanneembare onderwijzers vervullen juist dezelfde bediening als de aangenomene en de vrije onderwijzers het is dus niet meer dan rechtmatig dat zij om dezelfde diensten, dezelfde voordeelen genieten. Wij wenschen dat het voorgestelde wetsontwerp dermiddenafdeeling door de Kamers nog voor het eindigen van den zittijd worde aangenomen. Het is een goed ontwerp, en het goede kan niet te gauw tot wezen lijkheid worden gebracht. Over de Spaarkas,- De libe ralen hebben eene nieuwe grief gevonden. De Spaarkas heeft Belgische rente genomen en alzoo hare leden geld doen verliezen.Wat is daar van aan Dat de Regeering daar niets in te zien heeft, want dat de Spaarkas beheerd wordt door een Algemeenen Raad en een Bestuurraad die de intresten regelen en de maatregelen nemen. Boven de 2000 fr. betaalt men nog enkel 2 percent, tenzij men renteboekjes neemt. Vroeger was dit tot 3000 fr. Waarom heeft die Algemeenen Raad dit zoo beslist Omdat vele handelaars de Spaarkas als eene bank aanzagen waar zij eene loopende rekening hadden, waar zij zonder kosten hun geld konden afhalen, die terwijl het daar stond steeds intrest opleverde. Ora dit te voor komen nam de Raad die maatregelen. Is dat af te keuren En meer nog, kan de Regee ring daar iets aan verhelpen De liberalen zullen naar andere grieven moeten zoeken. De vraag is, of zij er wel kunnen vinden... Het gaat verduiveld moei lijk, niet waar heeren liberaleu. Doch de Belgische bevolking is er des te gelukkiger en tevredener om, en dat is het bijzonderste. Voorde haven van Antwer pen, De uitgaven tot hiertoe door de Regeering gedaan om den toegang en de uitbating der Antwerpsche haven te verge makkelijken beloopen tot 132 millioen 876.278 fr. en 46 cm. De kost der werken nog uit te voeren aan de bedding der Schelde wordt geschat op 60 millioen de sluis aan Kruisschans zal kosten 25 millioen de dichtlegging van het Kanaaldok 9,900,000 fr. de kaaimuren 17,680,000 fr. de 3 beweegbare bruggen 7,500,000 fr. De werken der Antwerpsche haven zullen in 't globaal eene uitgave hebben medege bracht van 253 millioen. Daardoor zal de Antwerpsche haven 55621 meiers kaaien en eene totale watervlakte hebben van 682 Hec taren. Zij zal dus de eerste haven van wereld zijn. Natuurlijk die 253 millioen zijn gelden die den Staat moet uitgevtn als de liberalen weer maar niet schrijven, dat al die uitge- i e 'en millioenen in de kas der kloosters terecht zijn gekonen. Ze zijn er inderdaad dwaas genoeg voor,onze tegenstrevers I Een dooda en 4 gekwetsten. Een vreeselijk familiedrama had Donder dag avond plaats te Beckerzeel-nabij-Assche. Daar woont op eene gröote hoeve, in het dorp, de familie Polspoel, bestaande uit de 80jarige moeder, vier zonen en tv»ee doch ters. Eene dezer dochters heeft een zoon thans 17 jaar oud. Er heerscht geene goede overeenkomst in het gezin en ziellier waarom. De oudste zoon, Egidius is duivenliefhebber, en daar hij nu en dan eens eene duif ziek op zijn hok vond, betichte hij zijne huisgenoten zijne duiven te willen vergiftigen. Daardoor was dikwijls twist ontstaan tus- schen Egidius en zijne broeders en zusters. Donderdag in den valavond, ging Egidius naar den zolder om eten te geven aan zijne duiven. Hij vond in het hok, op den vloer, eenige witte lcoreltjes welke hem verdacht voorkwamen. Hij dacht dat het vergift was en ging de koreltjes bij een gebunr laten zien. Deze zegde hem, dat het aluin was. Woedend keerde hij naar huis terug, en op den koer zijn broeder Jozef ontmoetende, betichtte hij hem de laffe daad gepleegd te hebben. Jozef greep een riek en bracht er zijn be- sclruldiger eenen slag op den arm mede toe. Egidius vluchtte in de keuken, waar al de andere huisgenoten samen zaten. Wat er daar nu eigenlijk gebeurd is weet men nog niet doch Egidius beweert, dat al de nderen met Joseph samenspanden en hem op het lijf vielen eri mishandelden. De oude moeder kwam tusschen doch eensklaps sprong Egidius op Jozef, ontrukte hem den riek en begon er mede in de ronde te zwaaien. Vreeselijke slagen troffen al de aanwezigen. Hij sloeg niet met den stok maar met het ijzer en weldra lagen zijne drie broeders en zijne twee zusters in eenen breeden bloed plas ten gronde. De oude moeder vluchtte kuiten en riep om hulp. Toon de geburen binnensprongen, was Egidius verdwenen. Spoedig werd doktor Goossens van Assche en de gendarmerie verwittigd. De geneesheer kwam weldra ter plaats en stelde vast, dat de toestand van Jan. Polspoel en van de zuster Philomena, zeer bedenkelijk was. Beiden hadden eene sche delbreuk en daarenboven had Jan nog ver scheidene ribben gebroken. Ook is de onge lukkige ondanks de besto zorgen tijdens den nacht overleden. Vrijdag morgend, was de toestand van Philomena Polspoel hopeloos. De gendarmen zetten zich op zoek naar den moordenaar en konden hem bij een zij ner vrienden aanhouden. Hij werd in de gendarmerie opgesloten. Vrijdag morgend is het parket ter plaats geweest. De moordenaar werd ondervraagd en beweerde dat hij door de anderen werd aangerand. Na do ondervraging werd hg gevankelijk naar Vorst overgevoerd. De toestand der gekwetsten. Wij zegden reeds, dat de toestand van Philomena Polspoel zeer bedenkelijk was. Ook Jozef en Joanna Polspoel bobben sche delbreuken en hun toestand is hoogst zorg wekkend. Pieter heeft eene dubbele breuk aan den arm. Zooals men denken kan heeft het vreese lijk drama in de sLreek eene overgroot© op schudding verwekt. Eene massa volk is naar het huis dor misdaad komen zien. De keuken, waar het drama gebeurde, leek na de misdaad aan een slachthuis. Overal was er bloed, tot zelfs op de zolde ring. Zaterdag morgend scheen de moordenaar zich geen rekenschap te geven, van het gru welijke zijner daad. schreef M. Daens in Land van Aelst Ik hoor Groote Klachten over laai I van 't hospitaal. antwoordt hem Wij hebben geen de minste klacht vernomen. Gelief ons dus klaar ie zeggen Van waar, waarover, en tegen wie die klachten gedaan wierden. had hij gehoord Wat heeft hij dan gedaan 1 Hij is op zoek gegaan. Achter wat 1 ACHTER KLACHTEN En wat heeft hij moeten hooren uit den mond van 't volk Lof en dankbaarheid voor den Ziekendienst in ons Hospitaal. M. Daens heeft het nu ondervonden. u Hen mond sluiten van 't volk is onmogelijk (Land van Aelst). (Oh wees gerust, M. Daens, geen enkele verwijting zal onder onze pen komen. De bloote feiten spreken luid genoeg er. wegen loodzwaar op uw hoold). WIE? heeft hij uitgezonden achter Klaohten. 1° M. Frans Daens, zijr.en zoon 2° M. Jules Del af ortrie-Daens, zijn schoonzoon 3" M. Camiel Rombauf, Moorselbaan. WANNEER Den Vrijdag 295te° Maart. BIJ WIEN 1* Bij Cyriel Maes, Mooselbaan, 279. BIJ WIEN NOG 2' Bij Auguste Pyck, Moorselbaan, 267. Ondervraagd over het Hospitaal, over het eten, of er geen redenen waren van klagen. Welk was het antwoord 1 Geen de minste reden van klagen, Heeren\ Die meenen te moeten klagen zijn onredelijke menschen. Daarop antwoordde de slimste van de 3 nieuwe onderzoekrechters,. Camiel Rombaut Wij betrouwen u en weten dat ge de waarheid spreekt. (Die verklar ingen zijn onderteekend en berusten op ons Bureel). (Jjand van Aelst). Ja, 't woord is aan 't volk. ACHTBARE MEDEBURGERS, noemt hem bij zijnen naam Hij die lastert. Hij die zijnen laster door zulke loensche middelen zoekt te bewijzen? ACHTBARE MEDEBURGERS, Oordeelt dien Volksvertegenwoordiger, dien Raadsheer, die, uit wraak zucht vervolgt en verraad wat hij uit ambt zou moeten bijstaan en verdedigen. TUSSCHEN Zuara zal weldra warden bezet. De Italianen zijn druk in de weer om Zuara te bezetten. De Turken zijn bijna zoo talrijk om Zuara te verdedigen als de Italianen, doch de Turken beschikken over geene schutterij. Klopping der Italianen. Erwer Bey laat weten dal op 2 April de Italianen le Poyahat tegen Benghazi de Turken hebben aangevallen, doch ze werden teruggeslagen en lieten 150 soldaten en 7 officieren dood achter. De Italianen hebben van dat gevecht niets medegedeeld. Een landbouwer met een riek afgemaakt Vrijdag werd de zoo vreedzame gemeente door eene moord in opschudding gebracht. Een gehuur heeft een andere met een andere met een riek dood geslagen. Op den grooten steenweg van St-Leonards naar Oostmalle, op het gehucht de Kruis- horst, staan twee huizen, midden in de bos- schen, minstens tien minuten gaans van andere huizen verwijderd. Deze huizen werden bewoond door de echtgenooten Van Aert en Van Doren. Sinds lang onstond er tusschen de twee buurvrouwen oneenigbeid de mannen ble ven nochtans onverschillig aan dit krakeel. De echtelingen Van Aert hadden eenen afloop van het water gestopt, alhoewel dezelve altijd had bestaan en de huisbaas bevolen had aan den afloop niet te raken. De gehuur Vict. Van Doren, dio zulks Don derdag morgend had bemerkt, had gezegd Wij zullen dezen avond eens zien wie er gelijk heeft en wat den huisbaas daarvan zal zeggen Van Doren was om 4 uren opgestaan en begon aan eenen mestput te werken. Hq raakte niet aan het geen Van Aert, had toe geworpen. De vrouw van laatst genoemden ver scheen rond dit uur op de gemeenschappe lijke koer om water te halen en eene woordenwieseling ontstond tusschen beiden. De rnan Van Aert, die den twist hoorde, liep met een riek builen en sloeg er Van Doren op het hoofd mede. De ongelukkigen viel in eenen bloedplas neder en den woestaard bracht hem nog een tweeden slag op het been toe. Alsof er niets gebeurd ware trokken de echtelingen Van Aert terug in hunne woning. Het slachtoffer kon zich nog oprichten en in huis gaan. Om 10 1/2 ure, overleed de ongelukkige, zonder tot het bewustzijn te zijn weergekeerd. De dader werd om 12 ure in de steenbak kerij van den heerLod. Janssens, te Rycke- vorsel, door de gendarmen van Brecht aangehouden. Het parket werd onmiddelijk verwittigd en kwam Vrijdag avond ter plaats. De moor denaar en zijne vrouw werden langdurig ondervraagd. Na de ondervraging, werd de moordenaar gevankelijk naar Antwerpen overgebracht.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1