ten voordeele der Vak- en Ambachtsschool Het huisgezin van den goddeloozen werkman ROSA VAN CERC..LLE Voordracht over Rome en het Vatikaan EENIGE INLICHTINGEN Is er vacantie in de Ambachtsschool ONZE KATHOLIEKE VOLKSKAN1)1 DATEN Voor de Kamer. Voor den Senaat. De Vrije Christene Democraten. Landbouwbelangen 14 EN 15 APRIL 1912 DE VOLKSSTEM met lichtbeelden en zang Ingericht door het dagblad DE VOLKSSTEM, te geven door den E. H. JANSSENS, Pastoor te Lebbeke gesticht voor Aalst en omliggende gemeenten op Tdaandas 2 9 April, om xir© 's avonds in de Zaal van den Katholieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat. Wie heeft niet hoeren spreken van de Vak- en Ambachtsschool Geheel het Arron dissement juicht deze nuttige inrichting toe Velen reeds hebben aan de school een bezoek gebracht en stonden verbaasd bij die groot- sclie opvatting. Zij hadden gedacht daar eene of twee klassen en daarmee uit!... hoe groot was hunne verwondering Ze stonden voor eene oppervlakte van 110 aren groot... voor eenë machtige school met klas- studie- en teekenzaal, magazijnen en werkhuizen, waarvan grond en gebouwen, meubels en gerief enkel voor het eerste studiejaar meer dan 80,000 fr. zullen gekost hebben 1 Van den eersten dag 38 jongelingen uit Aalst en nog 14 verschillige gemeenten van het omliggende, volgen de leergangen van schrijnwerkerij, meubelmakerij, smederij en mekaniek, iederen dag van 's morgens 7 uren tot 's avonds 6 ure, alle dagen vier uren en half klas en studie en ook vier uren en half praktische lessen in de werkhuizen, iederen dag gedurende een uur en half teekenles en dat alles gedurende drij volle studiejaren, onder de leiding van de bekwaamste mees ters 't Is ongelooflijk hoe die jonge leerlingen vooruitgang doen en van nu af werken voort brengen die de bewondering van iedereen verwekken. .Laat de drij jaren voorbij zijn... welke prachtige uitslag welke lachende toekomst voor die bekwame gasten Hoé verre zullen zij vooruit zijn öp al de ambachtslieden van hun vak Hoe gemakkelijk zullen zij een dubbel en dik loon verdienen En zoo ieder jaar ten minste 40 mannen op 10jaar tijd meer dan 400 fel ontwikkelde en hoogst be kwame ambachtslieden over gansch ons arrondissement verspreid l 400 mannen, kleine burgers geworden met vaste hooge broodwinning400 mannen vrij gebleven van 't bederf der fabrieken en werkwinkels, in de gevaarlijkste jaren hunner jeugd, wel bestuurd, streng bewaakt en deugdelijk op gevoed Is het niet eene ware benediktie voor onze stad en geheel ons arrondissement? Niet te verwonderen dat de beste fami- liën dit uitnemend werk zoo rechtzinnig genegen zijn en zoo goedwillig ondersteunen! Groote kapitalen zijn reeds ingeschreven aan een jaarlijkschen intrest van 4 */0, nog veel echter is ernoodig tot de uitbreiding Het tweede studiejaar staat aan de deur; nieuwe lokalen moeten opgericht worden... klas en studie verdubbeld, twee nieuwe werkhuizen bijgebouwd, meubels en werk tuigen aangekocht, ja zelfs moteur en ma- chienen geplaatst worden... hetis onmisbaar! Men rekent op nieuwe inschrijvingen onzer beste familiën; die nog achterblijft was misschien op de hoogte niet of inaar onvolledig ingelicht.Het geldt hier een goed, ©en beste werk voor de gansche stad en voor al de omliggende gemeenten het is voor lieden en later do roem van Aalst, de glorie van ons Arrondissement Opdat benevens de belangrijke inschrijvin gen der grooten ook de nederigsten der bur gers eeuen vvelgemeenden penning .zouden mogen bijdragen aan bet verdienstelijk werk zal de voordracht over Rome en het Vati kaan op Maandag 29 April gegeven worden ten voordeele der Valt- en Ambachtsschool. Weldra zult gij het bezoek ontvangen van ©enige goedhertige burgers onzer stad, die zicli bereidwillig hebben aangeboden om de kaarten voor deze voordracht bij onzebevol- ki"g te verspreid *n. Voorbehouden© plaats 2 f Eerste plaats 1,50. Tweede plaats 1,00. Derde plaats 0,50 fr. Mocht aan die brave Heeren in alle huizen een hertelijk onthaal en eene milde gift geschonken worden... die nog twijfelen zou, weze hiermee overtuigd 't Is voor de Ambachtsschool. Wat Is de Ambachtsschool Sint Jozef Het is eene school, waar men ten volmaan- stt mogelijk ©enen stiel of ambacht leert en tevens eene christelijke opvoeding ontvangt. Het vakonderwijs wordt gegeven door bijzondere leeraars en bekwame meesters de godsdienstige opvoeding wórdt bezoigd door eenen priester, bestuurder der school. Welke stielen leert men In de Ambachtsschool Men leert er schrijnwerkerijmeubelma kerij, smederijpastoerh en mekaniek weldra ook electriciteilmetaalgieterijen zoo gauw mogelijk metserijen schilaerkunst. Wanneer worden die leergangen gegeven Niet des avondsimmers avondwerk is overwerk en altijd vermoeiend, noodzakelijk onvolledig en volstrekt onvoldoende, gedu rende verschillLe maanden '"rbro en dan ook gemakkelijk vergeten daarenboven werkhuis en gezellen zijn dikwijls schadelijk «n altijd gevaarlijk. Daarom niet des avonds neen maar binst den vollen dagvan 7 ure 's morgends tot 6 ure 's avonds, ten minste gedurende drij studiejaren De verlofdagen zijn vastgesteld als volgt Met Nieutcjaar van af 1 tot 8 Januari. Met Paschen van Witten Donderdag tot den derden Maandag na Paschen. Groot verlofvan 15 Augusti tot 1 Octo ber. Daarenboven Maandag en Dinsdag der Kermisfeesten (2° week van Juli) op 1 De ceiuber, Feestdag van den H. Eligius en 19 Maart, Feestdag van den H. Jozef. Winnen de leerlingen eene daghuur In de Am bachtsschool Op bijzondere werkwinkels winnen de leer gasten een klein loon, en moeten nochtans veel gereedschap koopen gedurende een langen tijd krijgen zij beuzelwerk en gaan vandaar weg gewoonlijk half bekwaam en dik wij Is heel bedorven. In de ambachtsschool winnen de leerlin gen niets, maar na drij jaren zijn zij fel ont wikkeld en zeer bekwaam van dan af en altijd meer en meer winnen zij dubbel en dik Werk zullen zij altijd vinden, al moest de Ambachtsschool er bezorgen, en dat zal zij geerne doen, doch nooit ten schade van ambachtslieden en winkels binnen het Arrondissement. Welke zijn de voorwaarden om In de Ambachts school aanveerd te worden De leerlingen moeten 1) ten minste 14 jaar oud zijndoch niet boven de 17 jaar 2) een getuigschrift meebrengen van goed gedrag en volledige lagere studiën, en daar enboven in't begin der maand September met vrucht een ingangsexaam ondergaan over de geheele stof der lagere school 3) een schoolgeld betalen van 25 fr. meer als waarborg dan als vergoedingimmers die som zal grootendeels in gereedschappen weergekeerd worden na voltrokken© studiën en jaarlij les zal 5 fr. gestort worden op de Lijfrentkasten voordeele der leerlingen. Op die voorwaarden worden leerlingen aanvaard, niet enkel van de stad Aalst maar ook van al de omliggende gemeenten. Waar is de Ambachtsschool gelegen Het is niet ver van de Statie, op Sint Jozefsparochie, dicht bij de Kapel van O. L. Vrouw, Meuleschette, op eene opper vlakte van 110 aren, met uitgang op vier verschillige straten. De bijzondere ingang is voorloopig deze van den Katholieken Volks- ltring Sint Jozef, Meulesclielleslraat, 32. Bij wie moeten de inschrijvingen aangevraagd worden Binst den loop van het schooljaar worden geene leerlingen aanveerd. De inschrijvingen moeten ten laatsten VÓÓI* 15 August! gezonden worden aan Ee» w. HC. Demeester Bestuurder der Ambachtsschool, Dender mondschesleenxoeg18, of aan M. André De Waegenaer, Meuleschet test raat, 32. Pax vobis, vrede zij met u is de uitgal- ming van het Evangelie van heden Zondag. Nu dat het overgroots getal der menschcn van ons katholiek België zich met hunnen God hebben verzoend, genieten zij eene kalmte en eenen vrede die alle genoegens te boven gaat. Die zoete vrede treedt nooit het huisje binnen van den goddeloozen werkman, die zijnen Paschen sedert jaren niet meer houdt. De eeuwige Waarheid heeft het immers gezegd Er is geen vrede voor den godde- looze. Waar zal hij leeren in de menigvuldige kwellingen des levens geduldig zijn Waar zal men hem aanzetten verdraagzaam, wel willend en toegevend te zijn? - Waar Hij zoude dit loeren in de kerk, alwaar de priester zoo dikwijls de stem verheft om aan het volk te leeren wat zij moeten doen om den vrede te genieten. Maar hij gaat niet meer naar de kerk. Waar zal hij het dan leeren In de meo- tingen alwaar slimme volksbedriegers hem langs om meer opmaken en misnoegd maken om zijne stem te kunnen bemeesteren. Indien in zijne droefheid zijn arm hert zich in een zalvend gebed ten hemel kon verhef fen, dan zoude hem de troost van hierboven zeker niet ontzegd worden, want er staat geschreven Kant tot Mij, gij allen die belast en beladen zijt en ik zal u verkwik ken. Maar bidden kent hij niet meer. Vloe ken... ja, vermaledijden, lasteren en ver- wenschen. Hij handelt juist om zijn geluk terug te vinden, gelijk deze die zijne fortuin verloren hebbende, het weinige geld dat hij nog bezit in het water w«rpt. Zijne vrouw, zij die zoovele droomen van geluk had gt vormd, vooraleer haar man naar de volksbedriegers had geluisterd, zij heeft geenen moed meer. Om den last van het huwelijk te dragen moet de man de vrouw getrouw helpen. Als zij voelt dat die hulp haar ontbreekt, dan worstelt zij eerst eenigen tijd om haar huishouden recht te houden, maar na het vruchteloos strijden, schieten hare krachten te kort, haar moed verdwijnt en evenals een bootje, dat niet meer bestierd wordt, met den stroom wordt medegesleept, zoo ook laat die vrouw alles gaan wat gaat en haar anders zoo goed be stierd huishouden vervalt in armoede er ellende. De vroegere zoo zuivere gordijntjes hangen nu vuil en slordig aan de bemorste vensters de eertijds zoo rood en rein ge schuurde vloer gelijkt nu aan deze van eenen peerdenstal. Het koper blonk in den goeden tijd als schitterend goud en nu ligt het koper groen er met dikke lagen op. De sloof is beroest en versleten daar zij niet meer gekuischt wordt. De stoelen zijn van hunne biezen half beroofd. Het kruis beeld is van de schouw verdwenen, daar vaders oogen het niet meer konden aanzien. In plaats van den God die op aarde kwam om den werkman vrede en geluk te brengen hangt nu het portret van den volksbedrieger die het geloof uit zijn hert heeft gerukt. O wisten de volksbedriegers wat al geluk zij hebben verwoest, hoeveel zielen zij heb ben gekrenkt met hen van den waren weg af te trekken, zij zouden beven bij het zien van al het kwaad zij hebben verricht. De straf zal gemeten zijn voor de euveldaad. De dag der vergelding zal zeker eens komen, want de Heer is lankmoedig en ge duldig, doch Hij is ook rechtveerdig. F. v/V* TE ZON INI EN, is het de christene demo craat, hoogleeraar Mabille die de katho lieke vlag hoog houdt, en te CHARLEROI, minister Levie, ook christen democraat. TE SINT-NI KLAAS, strijdt boerke van Brussel, altijd getrouw met de katholieken. TE GENT, de christen democraten Verhae- gen, en de oud-werkman Huyshauwer zijn katholieke volksvertegenwoordigers. Hoevele honderden kleinere werkers d"r christene democratie, zijn aldus ook terug gekomen tot de katholieke partij l Deze zijn ontelbaar. Zoo is liet overal Waarom Omdat de katholieke partij zelf eene gansch democratische partij is, dat zij zelf het democratische, programma trapsgewijze uitvoert, en dat alle rechtzinnige democra ten eene breede plaats hunnen vinden onder hare vaandels. Ziet de prachtige maatschappelijke wetge ving der katholieken 1 De schoonste, de meest vooruitstrevende van gansch Europa Rond de 30 maatschappelijke wetten Ziet de ongeëvenaarde democralische wer king der katholieken voor den kleinen man voor Boer ©n Landbouwer, voor Werkman, voor Burger. Ziet die bonden die kringen die syndi caten die duizenden en duizenden maat schappelijke werken. Ja de katholieke partij is eene democra tische partij geworden Ja, alle ware democraten zijn t' huis bij de katholieken. Maar to Aalst Te Aalst is dat niet Waarom niet 1 1. Dat is de kioestie van 4000 fr. sjaars voor M. Pieter Daens, en kwestie van dat plaatsken van 4000 fr. 'sjaars in zijn fami lie te behouden 1 2. Pietrr Darns is in de handen der libe ralen Hij durft of hij kan zich niet meer onttrekken aan hunne klauwen Hij heeft er te lang mee op de baan geweest, hij heeft er te lang mee in huishouden geleefdei er beslaan daar geheimen en vertrouwelijk heden die P. Daens vastknellen als een slaaf. Daarom moest P. Daens op 15 Oogst mee naar Brussel, om te betooyen tegeu de kristene opvoeding der kinderen Daarom moest P. Daens in de gemeente- kiezing te Aalst, de liberalen steunen en er voor stemmen Daarom moet hij altijd uitvallen op de katholieken Daarom is hij gedwongen don afgevallen priester Fonteyne te verdedigen, die de steun is van den liberaal Marquet van Brugge 1 Daarom moet hij de burgerlijke begrafe nissen van liberalen bijwonen Daarom si<*mt hij altijd legen de katho lieken, beleedigd en belasterd bij deze ge durig. VRUE christine democraten ZOO GIJ aan den band der liberalen wilt liggen, om de katholieke partij te verzwak ken, en 't ongeloof testeuuen, volgt dan P. Daens MAAR ZOO GIJ, als ware CHRISTENE DEMOCRATEN VRIJE MANNEN ZIJT, volgt dan de christene democratie van gansch het land die zich broederlijk aansluit ondn het vaandel der volksgezinde katholieke partij in den strijd voor godsdienst en gr- loof, voor de ware democratie, en voor de schoone ziel van 't kind I Roza, het schijnt dat gij eenen minnaar hebt Eenen wat, vader zegde zij gansch verwonderd. - Eenen minnaar, mijn kind eene welhebbende jongeling. En ik verneem het nu voor de eerste maal, sprak Roza. Ah gij wist dat niet. Neen, inderdaad, vader ;en wie is die Denk, Roza en gij zult het raden. Hij is welstellend, zoo als ik u zeg. Ik geloof hem waardig van n, en hij zal u gelukkig maken - Lieve vader, zeg mij toch wie is hij Wie plantte er de lelie in groot moeders tuin, Fvoza wie maakte ope ning in de haag Wie... Karei Bouvier riep de jonge meid uit, terwijl een bloos hare bleeae wan gen over hare bieeke wa gen overdek te. Zoodat gij dit heden voor de eerste maal weet, met waar, jutïruuw Roza zegde de smid al lachende Tranen glinsterden in 's meisjes oogen, en zij wendde zich tot hare moeder. Goede moeder, geloof mij, nooit heb ik aan Karei Bouvier gedacht, zooals vader zegt dat hij aan mij ge dacht heeft. Kind, antwoordde Johanna, wij weten dat gij daar niet aau gedacht hebt wees niet verlegen, uw vader wil schertsen. Roza droogde hare oogen af, en haren vader naderende, zegde hij ern stig Vader, wat zegde u Bouvier van mij Mijne dochter, hij zegde dat zijn zoon Karei u begeerde tot echtgenoote, enhtj vroeg mijne toestemming Jin er u over. te spreken. Wat hebt gij hem geantwoord, vader Dat ik metu zou gesproken heb ben. Roza, en hem uw antwoord zou gegeven hebben. Alsdan zult gij pachter Bouvier voor mij bedanken en hem zeggen, dat ik niet van gedacht beu te trouwen. Dat gij niet van gedacht zijt te trouwen, herha« 1de Ambroise,alsof zijn gehoor hem bad bedrogen. Ja, ik verzoek u, hem dat te zeg gen. Het is onmogelijk,hernam de smid; Roza. gij moet daarop denken. Gi.i hebt tijd genoeg,want gij kunt niet trouwen vóór het toekomende jaar. 'k heb daaraan gedacht, vader, en ik heb besloten, niet ie trouwen. Maar Roza, hij zal u gelukkig ma ken, hij is zeer goedaardig, deftig. Dat weet ik, vader, Karei is een brave jongeling, die ik hoog acht. En gij toont uwe ach ting, met hem oor zijn leven ongelukkig te maken, onderbrak Ambroise. (Wordt voortgezet). Titelvowende kandidaten Titelvoerende kandidaten M. DE SADEDEER, uittredend volks- vertegenwoordige, Brussel. M. RAEPSAET, uittr. senator, bur gemeester, Oudenaarde. M. b°° deKERCHOVE d'EXAERDE, uittr. Senator. Plaatsvervangende kandidaten M. \r de KERCHOVE d'EXAERDE, voornoemd. Een vertegenwoordiger van Oude naarde. M. GHEERAERDTS, burgemeester, Aalst, Komen terug in den schoot, in de breede gelederen der Katholieke partij. TE BRUSSEL, hebben de christene demo- craten twee ministers gegeven aan de katho- "j lieke partij, de heeren Renkin en Carton de Wiart. TE LUIK, bestaat een broederlijk verbond tusschen de christene democraten met de Porrthière, Tschoffen en den beroemden hoogleeraar Kurth, en de katholieke partij. 7 E TONGEREN-MAESEYCK.in Limburg, staat de christen democraat M. Gielen op de lijst der groote katholieke partij. TE ANTWERPEN en te MECHELEN, zijn er geen afgescheurde christene democraten meer. Er bestaat maar een enkele godsdien- M. WOESTE, staatsminister, uittr., volksvertegenwoordiger. M. MOYERSOEN, uittr.volksv.Aalst.j siige partij, en de groote advokaat en vla- M. baron L. de BETHUNE, pl.volks- j ming Hector Lebon, van Antwerpen, afkom- verlegenwoordigerAalst. s,jg van SoLtegem, een democraat der eerste M. VAN DER LINDEN, pl. volks- uur' is eeu der bes.l.e steuuGn geworden van vertegenwoordiger, GoefFerdinge. de katholieke partij. M.COSYNS, burgemeester Meerbeke.TE ™RNH0UR vlammg en Plaatsvervangende kandidaten .- M. VAN DER LINDEN, voornoemd.* M. COSYNS, voornoemd. M. VAN DER TAELEN, burge meester, Idegem. M. ROLLIER, prov. raadslid, Den derleeuw, I christen democraat Seraf. Lambrechts, num mer vier op de katholieke lijst. TE LEUVEN en ta NIJVEL, eensgezind heid tusschen alle christenen. IN GANSCH HET WALENLAND, overal broederlijke overeenkomst TE BERGEN, is de dappere christene de mocraat Dr Delporte van Dour, een der beste strijders van de katholieke partij. 6* Vervolg. Zij hebben geeu water gehad, dacht hij, nog eenen dag en allen zullen dood zijn: Arme, kleine bloempjes, gij zult met sterven,zij zal u schoon en .achend weer vinden, wanneer zij u zal komen bezien. Hij haalde eenen gieter en waterde zorgvuldig al de bloemen. 's Andereudags morgends vertelde de pachter Bouvier aau zijnen zoon, dat hij metDuvivier gesproken had om zijne toestemming te vragen tot hel huwelijk tusschen hem en Roza. Wat antwoordde lnj, vader f vroeg de jongeling met angst. Eh wel het gedacht beviel hem, en hij beloofde er zijne-dochter over te spreken. Doch indien zij toestemt, kan het huwelijk geen plaats grijpen,tenzij binnen een jaar. Een jaar, een lang jaarl zuchtte Karei. Ja mijn zoon, en Duvivier heeft gelijk Zijne, oude moeder werd twee dagen geleden begraven, en, zegde hij, hoe kunnen wij aan vermaak deuken, zoolang haar graf niet ge-loten is f Het is waar, vader ik zal wach ten. Sedert de dood harer grootmoeder, was Roia, om zoo te zeggen druomach- tiger dan te voren. Johanna dacht dikwijls in zichzelve. Er scheelt iets met Roza zij heeft een geheim verdriet Oh I waarom ver duikt zij het voor mij Eene week vervloog, het was vroeg inden morgend, een lustvollen lente- morgend de smid kwam te huis om t> ontbijten, en hij vond zijne vrouw en dochter ia het klein tuintje achter het huis. Ik zal het haar nu zeggen, dacht hij het is eene goede gelegenheid. Bijgevolg begaf hij zich spoedig bij hen, en na zijn kind omhelsd te hebben zegde hij vrolijk De Tomaat Sedert eenige jaren heeft het verbruik der tomaat op groote schaal toegeno men Dientengevolge ook neemt de ieelt dezer >cht van jaar tot jaar meer uitbreiding. Dat is zoo vaar dat men heden ten dage bijna ia eiken tuin zelfs bij de werklieden, een partijtje tomaten ziet bloeien. Deze plant is zeer je voel ig aan koude, en vraagt veel voedsel en warmte, 't Is daarom ge raadzaam ze nooit vóór de maand Mei in vollen grond uit te planten. Sommige hoveniers beweren dat men Ie tomaat moet laten armoede lijden Dat is eene groote dwaling. Daardoor bekomt men wel vroeg vruchten, maar Heze zijn zeer dikwijls klein zij zijn dus van geringe waarde en hebben ook eene geringe handelswaarde. Deze plant heeft eene sterke groei kracht dusvolgens raden wij aan omzichtig met de stikatofmesten om te gaan. De minerale elementen als pot- asch en fosfoorzuur spelen hier de hoofdrol voor de vruchtvorming. De houtasch verdient bij deze teelt ook de ernstige aandacht van den land bouwer. Eene doelmatige bemesting bestaat dus, benevens stalmest, uit 1 tot 1 1/2 kgr. zwavelzuur ammo niak per are 5 tot 6 kgr. superfosfaat en 3 tot4 kgr. zwavelzure potasch. Deze meststoffen zullen op het omge ploegde land zoo gelijk mogelijk uit- estrooid, er> met de egzorgvuldig voor het planten ingewerkt worden. Wij mogen gerust de volgende soor ten aanbevelen De grocse lisse of groote roode ribbelooze deze is zeer gezocht voor de markt. Alice Roosevelt, vroege en goede soort- De Mikado geeft schoone vruchten A.e goed bestand zijn g n de ziekte De Ponderoza breng* zeer groote vruchten voort en is bijgevolg wel eschikt voor liefhebber©. Wjlly.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5