Heil liet lersche volk O 0~R*~L O G 1 EEN EN 1 ANDER Ds bandieterijen in Frankrijk ffl. Enrico Ferri verlaat de socialistische partij. Dinsdag 16 April 1912. 13 -A_ Gr AD Een drama voor eene rechtbank Een luchtbal op hol Vreeselijk Familiedrama Italië en Turkyë. DE OORZAAK VAN EEN OORLOG Achttiende jaargang nr 69 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ij# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST O, Kerkstraat, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nu ff el-De Qendt. ej AAN KON DIGI NGENl KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. |de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Eeuwen lang werd het land van de ongelukkige Maria Stuart, door het hoogmoedige Albion verdrukt en ver nederd; honderden jaren woog de arm van Engeland loodzwaar op het arme Ierland wie heeft niet gehoord van de smartelijke mishandelingen door dat kleine heldhaftige volk ondergaan, in zijn patriotisme, in zijn vrijheid, in zijn godsdienstzin. De Iersche land bouwers zijn sinds honderden jaren de slaven van de hartelooze Engelsche lords, die duizenden hectaren grond in eigendom hebben in Ierland. Dat eigendomsbezit is niet te versmaden, niet te verachfen, niet te verwenscben, maar hetgeue tegen iedere eerlijke borst, tegen elk rechtzinnig gemoed botst, het is de schandelijke gedrags lijn van de Engelsche overwinnaars tegen hunne arme overwonnelingen... Verplaats u, dierbare lezer, verplaats u in Ierland zie daar voor uwe oogen die onmeetbare weiden en akkerlan den ginds staat de nederige woning van den lerscben landbouwer. Het is Lente de zonne begint koes terend te warmen de vogelen komen zingend, fladderend in de lucht, de landsman bezaait zijne gronden. Wel dra komt gansch de natuur in leven. De hoornen botten, de botten schieten bloemen, de bloesems bloeien, de bla deren schieten, de takken groeien, de toom staat in volle bloem en groen de zaden schieten en priemen dooi den grond, langzaam verheffen zich de twijgjes en worden planten de dappere Iersche boer wiedt, akt, be werkt en bemest zijne velden. Daar is de Zomer, het ijverige werk van den noesten zwoegerwordt eerlijk beloond. Ziet, het zomerhooi staat in zijne op pers het koren ligt gepikt en wordt weldra tot schoven gebonden de schuren worden klaar gemaakt om den rijken oogst te ontvangen het gerij komt aangedopperd om den prachdgen oogst op te laden weldra zal het ker mis zijn er zal ter eere van den oogst, gefeest, gedanst, gezongen en gespron gen worden doch eilaas het zal niet gebeuren Daar komt de En gelsche lord, als een hongerige gier, zonder hart noch medelijdenhij eigent zich het goed toe, en de rijke .oogst, die geurende en fleurende hooistapels. die prachtige en volle korenmijten, zij worden op bevel van den lord, op zijne wagens opgeladen en als zijn huurprijs op zijnen bil geslagen. De Iersche landman, zoo diep gods dienstig, zoo eerzaam en zoo braaf, hij staat verpletterd aan den grond met tranen in de oogen ziet hij dien prachtigen oogst, opbrengst van zoo veel zwoegen en slaven, gelaafd en verfrischt door zoovele druppelen zweet, wegvoeren bij hoort het rom melen en schobberen van die zwaar beladen en rijkbevrachte wagens die, met zijn goed.met de vrucht van zijnen arbeid, zonder eenige vergoeding of belooning, in de verte wegrijden. En de Zomer is voorbij de bladeren rijzen grijze wolken hangen in de lucht, de Winter staat voor de deur. De schuren blijven ledig, de stallen moeten worden geruimd, want er is geen voeder voor den Winter. Zwarte ellende, scherpe nood, bittere armoe blijft nog het deel voor den vlijtigen Ier... Is het dan te verwonderen dat mil- lioenen Ieren, zoo gehecht aan hun geboortegrond, pak en zak hebben op genomen, en vertrokken zijn om zich te ontrukken aan het ondragelijke juk in hun ongelukkig vaderland is het te verwonderen dat er onder de Ieren eindelijk mannen zijn opgestaan, die manmoedig, heldhaftig, verontwaar digd zijn opgekomen tegen die schan delijke verdrukking O I Wij groeten u, schoone 0'Oonr.eIl', die het eerst van al, in 't openbaar het recht van uw Iersche volk, hebt doen weerklinken, wij groeten u, Padrel, die het groot- sche werk van den roemrijken O'Con- nell' hebt voortgezet wij groeten u, Redmond, leider van de huidige Ier sche partij, die het zooverre hebt kun nen brengen, voor het Iersche volk, een zelfbeheer, de Home Rul® een eigen bestuur voor uw volk te be komen... Hoe gaarne lazen wij op de schoolbanken, die enkele regelen van O'Gonnell over de vaderlandsliefde van de Ieren... Door den nijpendsten nood gedwongen, moesten zij hun va derland verlaten om in andere gewes ten een dankbaarder verblijf te zoeken. En wat doen die arme Ieren, als zij heenvaren naar vreemde landen Vol eerbied kussen zij den grond, dien zij zoo lang bewoonden, en zoo innig en diep beminnen zij nemen eene kleine hoeveelheid aarde mede, die ze in den vreemde, als eene heilige relikwie van hun dierbare vaderland vereeren. Oja, Iersche volk, gij zijt waarlijk groot, schoon, en bewonderenswaar dig. Honderden jaren vervolging zijn niet bij machte geweest uwe edele fier heid af te nemen; niemand of niets be zat de kracht om u uwen katholieken godsdienst te ontrukken ve®l ja, oneindig veel hadt gij te lijden van de vervolgingswetten door het Protestan- sche Engeland tegen u gericht alle middelen werden beproefd, geen en kel onverlet gelaten om u den nek te doen buigen, maar alles hebt gij met kracht en bewustheid afgeworpen. Gij hebt gezegevierd over de ver volging en de verdrukking gij hebt veel geleden door het invoeren van den alcool, ja, ingevoerd door de En- gelschen, om des te gemakkelijker het Iersche volk door den noodlottigen giftdrank te verbeesten, maar zelfs dit hatelijk stelsel heeft u niet kunnen neervloeren gij zijt gebleven, in uwe echte gedaante, in uwe ware grootheid van naarstig, braaf, gedienstig, vader- landschlievend en godsdienstig volk... Thans rijst een nieuwe dageraad voor u op. Weldra zult gij in ruime mate zelf uw eigen huishoudelijk staats leven mogen beridderen met ontroe ring en patriotieke vreugde zullen uwe landgenooten, uitgeweken inAmerika, uwe vrijheidsherovering begroeten eene nieuwe glanzende zonne daagt op voor Ierland een zonne die het Ier sche leven opnieuw zal laten ontkie men in volle kracht en ongemeene schoonheid, en die een onbegrensd volksgeluk zal laten neerstralen op een der ridderlijkste volkeren van het aard- rond Lang leve het Iersche volk I Heil de nieuwe vrijheidszonne die dalen gaat over het land der Stuart's I Die krijgen; en waarom wij niet? De vrije hoogeschool van Brussel krijgt toelagen het goddeloos weezenhnis van Vorst, krijgt toelagen het liberale atheneum van La Louvière krijgt toelagen het liberale atheneum van Morlanwelz krijgt toelagen de antiklerikale normaalscholen van Henegouwen krijgen toelagen zegt ons nu eens heeren liberalen en socialisten, waarom zouden de katholieke vrije scholen geen recht hebben op toelagen Gij zegt neen; wij zeggen ja aan ons volk met 2n Juni te laten oordeelen, wie er gelijk zal hebben. Maar wij zijn gerust, volkomen gerust in den uitslag. Het volk kiest altijd voor de rechtveerdige zaak, wanneer het op tijd en stond over de kwestie wordt ingelicht. De belasting pen hoofd, De katholieke regeering heeft sinds 1884 geene enkele rechtstreeksche belasting opgeslagen, noch op het patent, noch op het personeel, noch op den grondeigendom, noch op de bijgevoegde centiemen, terwijl de liberale steden, sinds dien tijd hunne belastingen ver driedubbeld hebben. "Wie betaalt er in Europa het minste lasten per hoofd. Dat gaan we samen onderzoeken. Ieder Fransohman betaalt per jaar 68,98 fr. belasting Ieder Engelschman 82 fr. 06 Ieder Hollander 57 fr. 50 Ieder Oostenrijker 49 fr. 05 Ieder Duilscher 43 fr. 37 Ieder Italiaan 45 fr. 05 Ieder Deen 41 fr. 60 Ieder Noor 42 fr. 60 Ieder Belg 39 fr. 44. Die cijfers werden den 2n December 1908 ir^ de Kamers aangehaald en bevestigd door het socialistisch kamerlid M. Denis. De Belgische rente en de Petit Bleu, In dit liberaal blad stond over een paar dagen te lezen Zoo de Belgi sche rente is gezakt. De Engelsche rente, de Duitsche, de Hollandsche, de Zwitsersche, enz., zijn insgelijks gezakttoy zijn dus in goed gezelschapen het is het Staatscreaiet niet dat men in de kwestie moet betrekken. De Belgische rente, ge moet het weten, staat heden op hetzelfde peil als in 1880, juist toen men met fierheid 50 jaren vrede en vruchtbaar werk vierden hare koers staat veel hooger als in 1874. die dit jaar ge middeld, 73,85 fr. teekende, en als in 1850 toen men enkel 6$,83 fr. bereikte...» Geheel de huidige toestand is hieraan toe te schrij ven In de 20 laatste jaren zijn handel en nijverheid op wonderbare wijze vooruitge gaan en de menschen riskeeren hun geld in handels- en nijverheidsinrichtingen in plaats van er vaste renten voor te koopen. Voor den eeredienst.—In 1865 voor eene bevolking van 4,984,381 zielen, beliep de begrooting van eeredienst 5,454,000 frank of 1 fr. en 9 cm. per inwoner; in 1911 is de begrooting 7,400,800 fr. voor eene be volking van 7,516,000 inwoners, of enkel 98 centiemen per hoofd. In verhouding met do bevolking en de begrooting van eeredienst met 10 ten honderd verminderd, terwijl al de andere begrootten hebben toegenomen. Kolossale cijfers. In 1884 be liep onze speciale handel de som van 2 mil liard 763 millioen. In 1011, na 27 jaar kle rikaal bestuur, is dezelfde speciale handel geklommen tot eene som van 7 milliard en half Wij komen, in absolute verhouding, oogenblikkelijk achter Engeland. Duitsch- land, Frankrijk en de VereenigdeStaten, dus op de 5* plaats maar als wij rekening hou den in verhouding der bevolking, dan komen wij ver vooraan op den 1* rang. De Belgi sche speciale handel bedraagt per hoofd 1100 frankde Engelsche die op de 2e plaats komt, enkel 612 fr. per hoofd, de Duitsche 308 fr.de Fransche 301 en de Amerikaan- sche 200 fr. Ook houdt socialist Picard ferm den aap met die politiekers die den bloei en den voorspoed van ons land, en zijn alge meen welzijn willen in twijfel trekken. Ja, dom en stom, archidom en archistom, moet men zijn, om de overprachtige werking der katholieken te willen loochenen of afbreken. De Hollandsche socialisten. In 1911 telde de Hollandsche socialis tische partij 12713 leden in 1912 zijn er 13968. Er is vooruitgang, maar toch moet men bekennen'dat het een mager beestje is 13968 leden voor een land met 4 millioen inwoners. Er zijn in 't geheel 2359 Hollandsche vak- vereenigingen, van alle kleur, die te zamen 153,689 leden tellen. De socialisten hebben er dus niet eens het tiende gedeelte van de katholieken tellen er 23480de protestanten 6419 de interconfessioneelen 6153. De meesten zijn voor als nu nog in neu trale bonden,doch dit is nog goed voor enkele jaren. IN HONGARIE. Een veroordeelde schiet naar den rechter en den aanklager en pleegt daarna zelf moord. Uit Nagy-Tapocsany wordt gemeldVoor de distriktsrechtbank alhier werd Donderdag een klacht behandeld door den grondbezitter Philipo Labo tegen den grondbezitter Emme rich Ilancso. Wanneer de distriktrechter het oordeel verkondigde, waarbij Hansco een deel zijner bezittingen aan den klager Labor moest af staan, haalde Hancso een revolver te voor schijn en loste een schot op den rechter dit schot miste echter zijn doel. Hierop schoot Hancso naar den. klager Labo, die door den kogel getroffen werdendoodelijk gewond ten gronde stortte. Vooraleer men den tijd had gevonden toe te springen en Hancso in bedwang te hou den, had deze zich reeds een kogol in de borst geschoten met het gevolg dat de dood enkele stonden nadien intrad. Drie gekwetsten en een verdwenene. De luchtbal Saint Gothard, toebehoo- rende aan den Zwitserschen Luchtvaarders- club, steeg Zondag te Zurich op. Vier per- tonen hadden in het schuitje plaats genomen. Daar een onweder opkwam besloten de luchtreizigers te dalen. Zij bevonden zich alsdan boven Daillent. Toen de luchtbal nog ongeveer een twintigtal meters van den grond verwijderd was, werd hij eensklaps door een geweldige rukwind ten gronde ge slingerd. De loods en twee reizigers werden uit het schuitje geworpen, alsook twaalf sakkon ballast. Van dat gewicht ontlast schoot de luchtbal als een pijl uit den boog naar om hoog, en bereikte in weinige oogenblikken eene hoogte van 5000 meters, den vierden luchtreiziger, die slechts voor de eerste maal opsteeg, en geen kennis had van het behan delen van een luchtbal, medevoerende. Men heeft later den luchtbal over het meer van Genève en Salemo zien drijven, waarna hij in de richting van Aken verdween. De drie luchtreizigers, die uit het schuitje geworpen waren, werden gekwetst. TE3 LOPVDE1V Een 80jarige ouderling doodt zijne dochter en zelfmoordt zioh. Te Canden Town, een der buurten van Londen, is de 46jarige weduwe Anna Revuz door haar tachtigjarigen vader, Albert Le Roy Dorelli, vermoord, die daarna zelf moord pleegde. De weduwe, die een kleinen handel in nieuwsbladen dreef, keerde des avonds ongeveer half tien, in haar winkel terug,na de verschillende bladen in de buurt te hebben rondgebracht. Een paar minuten later hoorde een voorbijganger een schot van uit het achter den winkel gelegen slaap kamertje weerklinken. Toegesnelde policie- agenten vonden de vrouw bewusteloos op den grond liggen met eeu schot in haar lin kerborst. Haar vader zat aan tafel met den loop van een revolver in zijn mond. Een policieagent schoot toe en trachtte den man den revolver te ontrukken,doch voor deze het verhinderen kon, haalde de grijsaard den trekker over en viel dood neer. De vrouw werd onmidde- lijk naar het dichtsbijgelegen hospitaal ver voerd, waar zij den volgenden morgend over leed. De vermoorde die als een fatsoenlijke, hard werkende vrouw, in de buurt bekend stond, laat drie kinderen achter, waarvan de oudste pas 15 jaar is. Na den dood van haar echtgenoot had zij baar vader, een Fransch- man van geboorte, bij zich in huis genomen, ten einde te voorkomen, dat hij, door nood gedwongen, in het werkhuis zijne toevlucht zou moeten zoeken. In den laatsten tijd gaf hij den indruk, niet wel bij het hoofd te zijn. Nog ondervragingen. Zaterdag heeft de onderzoeksrechter M. Gilbert getracht met juistheid vast te stel len, wie de plichtigen geweest zijn van de plundering van hetpostbureel te Romainville. Hij ondervroeg eerst Medge, in wiens woning een groot deel der gestolen postze gels werden teruggevonden... Medge loochende aan de dief te te hebben deelgenomen doch beweert, dat hij de post zegels ontvangen heeft van Carouy. Carouy werd dan ondervraagd doch deze beweert, dat hij voor den beheerraad van het blad L'Anarchte om de zegels is geweest en dat zij geenszins van diefstal voortkomen. In de woning van Medge, had de policie ook twee diamanten gevonden, dienstig om glas te snijden. Medge loochent zulks niet doch hij beweert dat het oude diamanten zijn, welke waardeloos zijn en niet meer snijden. Het onderzoek bracht dus voorde zooveel- ste maal, niets aan 't licht. De bandieterijen en de zoneklips. M. Gilbert heeft gisteren een briefje ont vangen, waarin een persoon, die verklaart zich veel met sterrekunde bezig te houden, beweert, dat tijdens de zoneklips, de diereu en de menschen niet in hunnen normalen toestand zijn. Hij raadt dus derhalve M. Gilbert aan, Woensdag 17 dezer, de gelegen heid der zoneklips waar te nemen, om al de aangehouden bandieten zorgvuldig te onder vragen. De sterrekijker is overtuigd, dat de onderzoeksrechter alle gewenschte inlichtin gen zou bekomen. Nog een valsch alarm te Parijs. In den nacht van Zaterdag tot Zondag werd Parijs nogmaals door een valsch alarm in opschudding gebracht. Een automobiel x'eed in volle snelheid door de Drouotstraat en daar de auto links reed en ondanks de menigvuldige verwittigingen der agenten weigerde te stoppen, achter volgden verscheidene policieagenten per rijwiel den automobiel. Gekomen aan de Place de la Concorde, verloren de agenten echter zijn spoor. Men dacht reeds algemeen dat er hier wederom spraak was van Bonnot en Garnier. doch later ontdekte men, dat de automobilist enkel een proces-verbaal had willen vermij den, omdat hij buiten weten zijns meesters, met een drietal vrienden uitgereden was. Welnu, wat zegt g'ervan M. Ferri, de gekende leider der socialisten, die sloeds in zijne partij zulken grooten invloed uitoefen de, heeft in talrijke openbare brieven laten weten dat hij de socialistische partij verlaat en zijne politieke vrijheid herneemt. Leest ge goed, vrienden. Hij herneemt zijne poli tieke vrijheid, het is toch wel een bewijs dat men in de socialistische partij van de vrij heid afstand moet doen om gebukt te gaan onder den knoet derroode dwingelandij. Dit uittreden van Ferri heeft in Italië in de politieke kringen een hevigen indruk gemaakt. TUSSCHEN Bedreiging van Italië. Het gedacht viodt algemeen ingang dat Italië zijne werking in de Egeische zee zal beginnen, zoo Turkyë niet wil ingaan op de vredevoorstellen van Italië. Daar Turkyë toch niet zal toegeven, mogen wij ons aan die werking verwachten. De mogendheden en de Vrede. Baron Marschall, Daitsche gezant te Con- stantinopel heeft aan de gezanten laten weten dat zij aanstaanden Dinsdag, dus vandaag, door den Turkschen minister van Buitenlandsche zaken zullen wordeu ontvan gen. Mazy Bey gevangen genomen. Wij deelen onder alle voorbehoud het bericht mede, dat Mazy Bey, die het opper bevel in het Turksch leger ging nemen, in vervanging van Euver Bey, door den Itali- aanschen oorlogsboot Gitta di Messina is gevangen genomen. Mazy Bey zou nog in 't bezit zijn bevonden van twee millioen frank. Te Tripoli De soldaten hebben te Tripoli veel te ver duren van het slechte weder.Zaterdag woed de een wervelwind die veel schade toebracht en bovendien nog verschillende soldaten kwetste. Een geloofwaardig verhaal. Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenige jaren geleden een oorlog uitbarstte tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, en het gevolg van-dien oorlog was, dat Spanje heel zijne vloot en zijne Amerikaansche be zittingen verloor. De oorlog werd door de Vereenigde Sta ten verklaard, nadat een Amerikaansch pant- gerschip, de Maine,door de ontploffing eener onderzeesche mijn in de lucht gezonden werd. Het geheim van de ontploffiing der Maine schijnt thans eindelijk opgeklaard te zijn. In het Italiaansch kwartier te New-York hoeft een grijsaard aan een officier van de Ameri kaansche vloot bekend dat hij een der zeld zame personen is, die het geheim der ont ploffing van het Amerikaansche oorlogschip kennen. Op het tijdstip der ontploffing bevond de oude Italiaan zich te Havana, en werd daar dikwijls door den Spaanschen gouverneur generaal Blanco met vertrouwelijke zendin gen gelast, en zoo kwam het dat hij eene con- ferencie van officieren bijwoonde, waarop besloten werd, dat er eene onderzeesche mijn onder de Maine zou gelegd worden om den Amerikaanschenofflcier te kunnen ver wittigen dat de Spanjaards in staat waren het schip in de lucht de doen vliegen, zoodra de Amerikanen het eerste kanonschot zouden lossen. De draden die de ontploffing moesten verwekken, werden in een bijzonder huis ge legd, en wel in dit van een geheim agent der Cubaansche opstandelingen. De Maine kwam, en de muiters, die wilden een middel vinden om Amerikanen en Spanjaards, hand gemeen te doen worden, alhoewel wetende dat de ontploffing moest plaats hebben toen er geen gevaar was voor de Maine,deden de mijn ontploffen, juist toen de Amerikaan sche boot er over vaarde, 't Waren dus de muiters zfcif die de oorzaak waren van den oorlqg-.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1