De kiezingen van Zondag De RAMP van den TITANIC Over Herdersem Ut rij DAG GE (SI si Een heldhaftige priester 1500 DOODEN. ALLE HOOP VERLOREN Achttiende jaargang n' Sf 2 CENTIEMEN HET NUMMER Ooiiderdag 12 April 1912. DE VOLKSSTE m e uben ER7 64 i. <3 ABONNEMENTEN* Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fss TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728f Steenweg van Waterloop 728. TE AALST Kerkstraat, 9» Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. ide regel) fr. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hersrell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 163 De kiezingen van Zondag zijn zeer kalm afgeloopen. Nochtans het komt van pas eenige beschouwingen te doen. De kiezingen van Zondag gebeurden hij puur en simpel stemrecht. Het een voudig algemeen stemrecht is daar ge motiveerd omdat allen, zonder onder scheid, staan voor dezelfde belangen. Op vele plaatsen zijn de liberalen niet in strijd durven komen tegen de katho lieken voor de patroons. Wat de bedienden betreft, de katho lieken stelden ovoral kandidaten voor en 't zijn weer dezelfde liberalen die op verschillende plaatsen niet dierven uitkomen voor de bedienden. Het is enkel de katholieke partij die overal in het strijdperk is getreden liet is zij alleen, die overal kandidaten heeft,-én van patroons, én van stielbazen, én van bedienden, én van werklieden. Kan er schooner bewijs gegeven en gevonden worden dat de katholieke partij waarlijk de partij is van alle klassen, van alle standen, de eenigste en waarachtige nationale partij Eene andere vaststelling is de deel name van de vrouwen aan de kiezing. De vrouwen zijn Zondag gaan kiezen en zij hebben gekozen zoo goed als do mannen, en zij deden het zoo bewust en zoo plichtsgetrouw als do mannen. Nochtans, de wereld draait nog juist als vroeger alles heeft regelmatig zijnen gang voortgezet. De stemming van de vrouwen voor den Goedenmaijnenraad is eene proef neming geweest voor de algemeene kiezingen. Het kan niet meer met recht geloochend worden, dat do vrou wen de noodige bevoegdheid, het 1100- dige gezag nietbezitten om hunne stem uit te brengen in de landskiezingen. De stemming voor de Goedenman- nenraden is moeilijker dan die voor eene gewone politieke kiezing; waar om zou men dan aan de vrouwen het gemakkelijke ontzeggen, als men ze verplicht het moeilijker te doen? De vrouwenkwestie in zake stem recht heeft door den dag van Zondag een gewichtigen stap voorwaarts ge daan. Derhalve is het niet 1e ontken nen, het vrouwenstemrecht doet zijne rondreis in de wereld. Heeds verschil lende landen hebben het ingevoerd andere zijn op het punt het te doen de overblijvenden zullen geerne of noode, ook tot dezelfde beslissing moeten ko men. Aan de Vrouwen dus, zich stille- kensaaneenweinigop hoogte te stellen van onze politieke noodwendigheden. Hoe is nu de uitslag geweest Ondanks de antiklerikale besturen de lijsten zeer partijdig, zeer onreeht- veerdig hebben opgemaakt, is de uit slag veel'beter dan dat wij hem hadden mogen verwachten. Voor do bedienden behaalt de neu trale Bond Unites te Antwerpen wel het dubbel getal stemmen van het kristen syndikaat, maar de patroons door de katholieken voorgesteld, wer den zonder strijd gekozen,en de. katho lieke stielhazen, do kleine burgers, geven aan de katholieken de verplet terende meerderheid van meer dan zestien honderd stemmen. Te Gent is de uitslag ten hoogste bevredigend voor de katholieken,zoo voor patroons als voor bedienden.Te Brussel behalen de katholieken een zetel meer als voor zien was te Verviers, te Namen, te Kortrijk, te Lokeren, te Roesselaere, overal hebben de kiezers bewezen dat zij aan de gescttiller, eene kristene op lossing, het is te zeggen, eene vrede lievende oplossing wenscben te geven. De dag va" /""die is voor de orde lievende gedachten een gelukkige dag geweest. Wel schrijft do «Chronique» dat zij wist dat de katholieken en de socialisten triomf zouden kraaien,maar dat zij zich aansluit bij de Som die vindt dat niemand gewonnen of ver loren is,om de goede reden dat er hier enkel kwestie was van zaken waar de politiek niets in te zien heeft. Hoe po litiek wij ook zijn van onzen aard en door onze roeping, toch zeggen wij,dat wij ons kunnen aansluiten hij de woor den van het liberaal blad Ja, de Werkrechtersraden en de Goedeman- nenraden zijn instellingen buiten alle politiek ingericht maar we vragen ons afZou de Chronique wel zoo geschreven hebben over die raden, in dien de uitslagen van Zondag, voor ons katholieken minder goed waren geweest Dit betwijfelen wij sterk. Intusschen zetten wij onze vrienden aan dapper voort te werken om in de kiezingen van Zondag voor de Werk- rechtersraden nogmaals de voorkeur te geven aan onze ordelievende, vreed zame, katholieke werklieden. Het is reeds honderden malen geble ken dat de geschillen tusschen pa troons en werklieden eene gunstige oplossing hebben gekregen door de bemiddeling van de kristen syndikaten; omdat dezen er eerst en vooral 0111 be dacht zijn, de ware belangen van den arbeider te bevorderen, en geenszins het ongeluk van den werkman te be werken enkel en alleen om hun poli tieleen winkel te bevoordeeligen, wat zoo dikwijls wordt gezien in het socia listische kamp. Gewerkt dus vrienden in uwé om geving opdat de dag van Zondag de heerlijke bekroning weze van uwe vrede- cn volkslievende beginselen. Roerend huldebetoog. Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenige maanden geleden, aan de Aartsbis- dombrug te Parijs, een autobus de brugleu ning verbrijzelde, en in de Seine viel. Verscheidene reizigers kwamen hij deze ramp om. Een joDge priester, de E. H. Ri chard, professor te Belley, gelukte er in uit den gezonken autobus te geraken, en redde nog zeven personen, die evenals hij in den autobus hadden plaats genomen, vau een ge- wissen dood. Het was srechts, toen hij uitgeput en zelf op hot punt was te verdrinkeny dat hij er wilde in toestemmen zich in eene naburige apotheek te laten verzorgen. Het kruis van het eerelegioen werd voor den moedigen priester gevraagd, doch, men weet niet waarom, de vraag werd niet aan vaard. De maatschappij der Fransche Red ders, Zondag vereenigd te Parijs, heeft aan den Z. E. Richard een roerend huldebetoog gebracht. Toen de voorzitter zijn naam afriep, scheen er aan de toejuichingen geen einde te zullen komen. De voorzitter, senator Gomot, her innerde eerst, dat do E. H. Richard vroeger alle belooning geweigerd had, en het slechts op bevel zijner oversten was, dat hij aan vaard had. Daasna herinnerde hij, in welke omstan digheden de jong© priester zijnen heldhaf- tigen moed had ten toon gespreid. De E. H. Richard ontving uit handen van M. Gomot de gouden medalie van eerste klas. en een prachtig kunstvoorwerp, prijs van den Voorzitter der Fransche Republiek. Kapitein Taunay, sekretaris der Redders- vereoniging der Seine, vroeg dan het woord in naam dezer maatschappij. Hij bedankte den E. H. Richard, voor het prachtig voor beeld welke hij gegeven had. Toen de officier den priester omhelsde steeg de geestdrift ten top. Daarna kwam een oude priester, wiens borst, met verscheidene eereteekenen ver sierd was, zijn jongen konfraler omhelzen. De voorzitter verzocht dan den E.H. Richard de eereplaats te willen komen beklceden. Bij het veria fori zaal werd den E. H. Richard door liet volk ook eene ovatie ge bracht. Een telegram uit New-York aan den Times gezonden, meldt, dat men in de bureelen der While Star Line geenc hoop meer heeft dat er nog andere geredden zijn, dan deze die zich aan boord van den stoomer Carpathian bevinden. Er wordt ook nog gemeld dat M. Alfred Van der Bilt, die men meende aan boord te zijn van den Titaniczijne boot miste en dus in Engeland eene volgende boot moest af wachten. Dinsdag namiddag hebben alle booten, die in den omtrek van de plaats der ramp rond- kruisten, hunne reis voortgezet. Er was niets meer te bespeuren dan dreigende ijsbergen. Maandag avond heerschte er ter plaats een dichte mist, hetgeen de reddingswerken nog moeilijker maakte. Nabij het zandeiland werd eene groote hoeveelheid wrakhout gevonden, doch geene' vlotten of reddingsloepen van de Titanic. Zoo verdwijnt ook de hoop, dat do Mmia Let eerste schip dat'kennis kreeg van de ramp, ook nog schipbreukelingen aan boord zou hebben. Een draadloos snelbericht van do Parisian verzonden, meldde, dat het zoo koud is in de streek, dat de schipbreukelingen, die zich op ijsbanken zouden kunnen reddenonmeedoo- gend van koude zouden-omkomen. De geredden. Eene eerste lijst bevattende de namen van een zestigtal geredden, werd in de bureelen van White Star Line afgekondigd. Er is nog geen enkele Belg onder deze ontsnapten. Een telegram van den Olympic meldt dat 6r juist 868 personen aan don dood ontsnapt zijn. De Carpathian zal Donderdag namiddag te New-York aankomen. Hel douanenbeheer heeft bevel gegeven, zoo spoedig mogelijk de schipbreukelingen te laten afstappen. Kapitein Roscon van de Carpathian meldt, dat zijn schip langs alle kanten ingesloten is door ijsschollen en ijsbanken. Onder de geredden zijn er 208 van eerste klas, meest vrouwen en kinderen 55 van tweede klas, allen vrouwen en kinderen 412 van derde klas en 193 scheepslieden. Het zal wellicht nog verscheidene dagen aanloopen vooraleer de juiste lijst der gered den kan afgekondigd toorden. Daar al de Belgen die zich aan boord bevonden als tusschendekreizigers, dus als 3° klas passa giers opgenomen waren, moeten zij zich bi]a*hlien zij zich konden redden, onder de 412 bnvipi, i. Alle hoop is dus nog niet ver loren, dat er ook Belgen gered werden. Den rol van den draadloozen Telegraaf. Te Cape Race, op het Newfoundland- 'eiland, werden de volgende draadloozo snel- berichten ontvangen, van wege den Titanic. Zondag avond 10 ure 25 In botsing ge komen met een ijsberg. Wij loopen groot gevaar. De Carpathiado Balticde Olym- pie antwoorden ons Titanic. 10 ure 55. Wij zinken. 11 ure 25De Virginian heeft ook de signalen ontvangen en snelt ter hulp. 11 ure 36 De Titanic zendt aan de Olym pic bericht, dat do vrouweii en kinderen in do sloepen gebracht worden en verzoekt den Olympic ook zijne sloepen gereed te houden. Tot dan toe scheen de telrgraafbediende, aan boord van don 'litanie volkomen kalm. Alle signalen werden zeer duidelijk gegeven. Om 12 ure 27, ontving de Virginian nog eenigo zeer onduidelijke teekenen. dio eens klaps ophielden. Waarschijnlijk was het schip dan gezonken. De opschudding Te Londen bleven de telegrafisten geheel den nacht op hunnen post, ho-->o" 1 nog tele grammen te ontvangen van do booten die op de tijdingen van de Titanic geantwoord had den. Het eenige bericht dat men ontving, was dat, meldende, dat toer. de Carpathian en nog veel andore dingen, worden afschu welijke leugens geschreven in 't Land van Aelst, leugens zoo lang als do nieuwe kal- seide van Wieze en nog veel breeder. De demokraten op Herdersem krijgen die bij 't volk 'nen anderen naamde demo kraten hebben, met de Laatste verkiezing, scliandigen dwang gebruikt, 't was opzeg links en rechts, de eene opzeg achter den anderen, 't Was al opzeg dal de Dai-nsklnk sloegifr En nu, nu zijn ze beschaamd over die op zeggen, dat brcodroovon, zo gevoelen kna gingen, ze z-ijn ui"t gerust. Nu zouden ze D© Titanic, liet grootste scbip der wereld ter plaats kwam, men nog slechts eene groote hoeveelheid wrakhout en eenige sloepen mot geredden ontmoette. De bureelen der White Star Line to Londen en to Southampton worden letterlijk bestormd door eene over- talrijke menigte, die inlichtingen vragen over familieleden en vrienden. De bedienden, kunnen enkel zeggen, dat de Virginian op de plaats dor ramp rond- kruist, en er misschien nog eenige schipbreu kelingen zal kunnen oppikken. Te Parijs kwamen ook talrijke personen in het^hulphuis der White Star Line om in lichtingen. Daar wist men alleen wat er uit Londen overgeseind was. Als reizigers bevonden zich slechts drij Parijzenaars aan boord, doch meest al do bedienden van de eetzaal zijn franschen. Men weet nog niet of dezen gered zijn. Te New-York, toen de nadere bijzonder heden er meldden dat er minstens 1500 slachtoffers waren, was do ontroering alge meen. Onmiddelijk trok eene talrijke menigte naar de bureelen der White Star Line om betere berichten te ontvangen. Men kon er evenwel slechts de ramp in hare ijselijke waarheid bevestigen. Weeirende vrouwen en ontroerde mannen ondervroegen angstvol de bedienden, doch dezen wisten zelf al niet veel meer en moes ten gedurig hetzelfde herhalen. Van da derde klas reizigers wist men schier niets en van de eerste en tweede klas had men slechts een onvolledige naamlijst De bedienden hieven heel den nacht in de bureelen en de menigte bleef heel den nacht even groot. M. Franklin, bestuurder der scheepvaart lijn, bekent dat er in de ramp eene groote hoeveelheid menschenlevens en een groot fortuin verloren gingen. Het geld kan rog vervangen worden, zegde hij, doch wie ver vangt de menschenlevens? Algemeen dacht men, dat de Titanicdank ann de talrijke afgescheidene onderverdie pingen niet zinken kon. De opschudding en ontroering waren dientengevolge des te heviger. Ook te Antwerpen werd veel om inlichtin gen gevraagd, doch daar kende men ook geene derde klas reizigers die gered waren. Men kon er alleen do belanghebben verzoe ken, nog eenige dagen geduld te hebben en nog te hopen. Een ongeluksboot Do Titanic was verleden Woensdag nog bijna in hotsing gekomen met een groot overzeesch schip, de New-York. op het oogenblik dat hij Southampton verliet. De Titanic had hot anker gelicht onder de toejuichingen der menigte, toen een schrik wekkend schouwspel de nieuwsgierigen deed sidderen. J>e schroeven van het schip waren -..jv.-'-?' hunnen naam «n weggeven, en beginnen te beschuldigen in plaats van beschuldigd te worden. Dat zal hun niet gelukken. De waarheid moet en zal gezegd worden, ten spijte en tot schade en schande der plicbtigen. Wij vragen dan aan M. Dae is of hij het volgende feit van opzeg durft loochenen en afstrijden in zijne gazet Op 16 November (opzeg was tot dan toe nog iets onbekend op Herdersem), cp 16 No vember 1911 w'inrd den braven huisvader De (lock met 8 kinderen, woonsi en land opge zegd. Deurwaarder M. Van Muylem kan het getuigen. Elij was gelast geweest den braven man de droevige tijding aan te kondigen. pas aan 't draaien, toen de stalen kabels, waarmeê de New-York vast lag, braken ten gevolge van do zuiging der schroeven. Het achterste deel van de New-York werd door de golving van het water aango- trokk u naai' do Titanic en men vreesde voor eene ramp. De kapitein Smith, van de Titanic, gaf bevel de machienen stil te leggen en 't is dsnk aan zijne koelbloedigheid dat eene ramp v^^meden werd. De passa giers kwamen er met den schrik van af. De verliezen. De Times zegt dat de schipbreuk van de 'litanie een ontzaglijk verlies-beteekent voor de verzekeraars. Buiten de waarde van het schip, was da lading zeer kostbaar. Wij zegden reeds dat er voor 25 miljoen diamant aan boord waren. Van eene Amerikaansche dame, zouden paarlen verloren zijn gegaan ter waarde van 120,000 pond sterling. Daar het schip op eene diepte van 3200 meters gezonken is zal alles zeker verloren zijn en zullen de verzekeraars nooit zoo'n zwaar verlies gele den hebben. De groote zeerampen De ramp van de Titanic is de grootste, die ooit gebeurd is. Hot getal slachtoffers overtreft ver dit van het Fransch schip General Slocum dat den 16 Juni 1904 in de East-River. te New-York, vergaan is met meer dan 1000 personen. De voornaam ste rampen sedert 1895 zijn deze van de Reina Regente een Spaanschen kruiser, in 1895 gezonken met 401 slachtoffers de Elbe door eene aanvaring in den grond gehoord in 1895 in de Noordzee, met 352 personen de Salier in 1896 gezonken op de Spaansche kust met 280 slachtoffers de Kuan-Ring Japaansch schip, dat in 1896 ontplofte te Kinchan on 500 slachtof fers maakte de «- Général Chanzy die met 130 man verging in 1910 in de Middeland- sclie Zee. nabij het Majorka eiland in 1911 bolsto de Engelsche pakethoot Utopia varende van Napels naar New-York, nabij Gibraltar, op den kruiser Anson meer dan 570 peronen vonden den dood in da golven. De plaats der ramp De plaats waar de ramp gebeurd is, staa4 bij het zeemansvolk gekend ond^r don naam van kerkhof van den Oceaan. 't Is daar dat honderden en honderden groote schepen vergaan zijn, zonder de kleine zeilschepen en visschersbooion te tellen. In dees seizoen vooral is de scheepvaart op die plaats gevaar lijk. Gansch liet jaar hangt daar mist over 't water, doeli in 't begin»- der Lente wordt die mist dik en bijna ondoordringbaar. Het gevaar wordt des le grooter daar de ijsban ken van het noorden losgeraken en naar die plaats drijven. Wat erin dezen opzeg Jjzonder hatelijk voorkomt, 't is dat. de achtbare familie De Cock van vader lot zoon, sedert 130 jaren Honderd en dertig jaren huis en hoeve in pacht hield. Altijd treffelijk betaald 't huis wel on derhouden van reparatie 't land vet ge mest en duir op eens midden in den Win ter op straat gezet Eliwel, M. I)aens, de waarheid is uw wa pen! durft gij in uwe gazet van toekomenden Zal er dau den naam drukken van den opzeg ger En durft gij bekennen dat de man die de zen naam draagt, het hoofd is uwer partij op Herdersem Wij zullen wel lellen op hot antwoord.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1