OORLOG Yrseselijk drama ia een hotel NIEUWSBERICHTEN. flBME HARRY EM fjlJKE |_ENA Verbond tier Nationale Katholieke Wackier, ie Luik Italië en Turkyë. Wereldtentoonstelling van Gent 1913 De Kempenaar de S?8'9 I DE VOLKSSTÉM 20 APRIL 1912 De ontroering te New-York. Uit New-York wordt geseind Een ver lammende schrik ligt over de heele slad en wordt nog verergerd, door dat, ondanks de uiterste inspanning van alle kust- staties en ondanks gfoote geldoffers, die mil- lionnairs gegeven hebben om eenig reclit- streeksch bericht over de geredden le krijgen, men niets te weten kan komen, dat ophel dering kan brengen over de ramp. Gisteren avond laat. had men nog zoo goed als geen positieve berichten ontvangen. Dat vernie tigt ook de laatste hoop op een mogelijke redding van passagiers door andere schepen dan de Garpathia. Men is nog steeds in het onzekere over het getal passagiers, dat werkelijk aan boord geweest is. De passagierslijsten dio men hier ontvangen heeft, blijken in veel gevallen onbetrouwbaar. Daardoor wordt het vergo- lijken met de lijsten geredden nog zooveel te moeilijker, wijl ook deze slechts stuk voor stuk, verminkt, aankomen. Ondanks het feit, dat de Marconi-maat schappij al hare beambten op alle staties dag en nacht aan het werk houdt, is het niot mogelijk een regelmatige dienst te krijgen. Tengevolge van beide reeksen van donder buien en van ongunstige weergesteldheid treden er telkens weer storingen op. Boven dien is de Cdrpaihia het eenige schip, waarvan men betrouwbare berichten zou kunnen krijgen en dat van sointoestellen voorzien is om berichten over de groote afstanden te verzenden. Dan stapelen zich duizenden telegrammen op, waartegen de beambten op het oogenblik niet op kunnen. Het Amorikaansche volk da&rentegon is verwend. Daarom beschouwt zij de onmoge- beid om in den inlichtingendienst op de ge wone wijze to voorzien, als een poging om- nog ernstiger berichten geheim le houden Dit geeft dan aanleiding tot opgewonden protesten, waarvan het gebouw van de White Star Lino, natuurlijk altijd het middolpunt is. Ieder uur worden in alle hotels, groote zalen, in clubs en ook op de hoeken van de straten, herziene, verbeterde lijsten met namen van geredden aangeplakt. Daar omheen dringt dan onmiddelijk een opge wonden menigte te zamen. De hevigste too- iicelen spelen zich af voor hot bureel van de Wiiite Star-lijn. De door het lang wachten hysterisch geworden menigte uit. vaak haar ongerechtvaardigde woede tegen de maat schappij. 4LXHJil. Franltrij It De getuigenis van den ter dood veroor deelde Tisseau, blijft steeds besproken. -- Te Mans hebben onlangs tweo jonge mannen bel hoofd onder de guillotine gelegd. Zij hadden zicli schuldig ccmaakt aan moord en roof jegens een oude vrotrw. In de gevangenis, en vooral in liet aange zicht van den dood, kwamen zij tot besef van bun daad berouwvol en moedig traden ze naar 't schavot, dat heil voor Gods Rechter stoel voeren zou, en oordeelen en vonnissen. Doch een van hen, Tisseau genaamd, liet een brief na, aan zijn verdedigers gerielif, welker openbaarmaking veel aandacht heef! getrokken. Deze weinige regelen, schrijft hij, hebben enkel ten doel om tu doen weten, dan wanneer ik, zoon uit een goed gezin, zoo diep gevallen ben, dit slechts gevolg is van het onderwijs, dat ik in mijn jeugd heb .ontvangen. Op school leerde men ons, dat de ouders niet het recht hadden, hun kinde ren te kastijden; dat diefstal, jegens d« ouders begaan, geen diefstal was en dat do wet ons niet kon slratTen. Hij was geneigd tot liet kwaad, zoo bekent hij zelf, en hij werd opgezweept d<>or ideeën als dat alle mcuschen gelijk moeten zijn, dal er geen rijken moeten bestaan, zoodat hij naar een verbeteringsgeslicht werd gezon den. waar hij hard en ook verkeerd werd behandeld. Vol haat tegen de samenleving, zonder beroep, kwam hij in de werold terug. En bij viel. Maar deze fout die mij aan de samen leving onttrok, is voor mij eene weldaad ge worden, want bet is in deze gevangenis te Mans, waar ik dezen regel schrijf, dat ik een priester heb gevonden, die mij geleerd heeft wat werkelijk het leven is, want ik beken, dat nooit to hebben verstaan. Helaas, die raadgevingen zijn te laat gekomen, want thans zal de straf, die mij treft, mij beletten om in praktijk te brengon den raad, dien men mij beeft gegeven en dien ik gezworen heb te zullen volgen. ..O, ik zou willen, dal deze regelen tot les konden strekken aan vele jongelieden, die evenals ik zich laten misleiden door valsche denkbeelden, welke men ons voortdure 1 voorhoudt... Als ik moet sterven, zal ik moedig sterven, zeker dat God.barmhartiger dan de menschen, mijn afdwaling heeft ver geven en ik heb de zoete hoop, dat Hij mij bij Zich zal ontvangen. Maar mijn hart bloedt bij de gedachte aan mijn arme en lieve ouders.die niet te troosten zullen zijn.» Men grijpt dat de schrikkelijke aanklacht tegen het liberaal onderwijs en de even slech te pers de aandacht hoeft getrokken. Tisseau, zegt de G a u 1 o i s was een slachtoffer van die republikeinsclio wijsbe- geerte,die den menschen leert,de Goddelijke Rechtvaardigheid le verachten, de Eenige waaraan niets op aarde ontkomen kan een wijsbegeerte die ben ontlrekt aan de heilza me waarschuwingen van bet geweten. En de Echo de Paris voegt daarbijOnder voorwendsel het clericalisme uit te roeien, heeft men vernietigd, in het hart van bet kind, alles wat don adel en de kracht uit maakt van het oude geloof, eerbied voor de ouders, gevoel van plicht, eeuwige gezellen der fundamenteelo zedenleer men heeft omgeworpen, voor jonge, nog onrustige en verwarde geesten, de vaste waarheden, de cssenlieele scheiding van goed en kwaad. Het blad herinnert er aan, dat nog den vorigen Zondag in de Sorbonne onder voor zitterschap van den minister van openbaar onderwijs duizend kinderen moesten zingen Wat komt or de hemel op aan, wij hebben immers de aarde. Zeer juist zegt een blad, in verband met de zaak-Tisseau Zij waren ontrukt aan 't kloosterouderwijs, de te Mans geguilloti neerde!), ge moet tevreden wezen, hoeren vrijdenkeis... En dan hoevelen zijn er nog, die misschien niet voorden aardschen rechter komen, doch in de eeuwigheid verloren gaan Sr^-msl £t aa. d 107 doodeti en 80 gekwetsten fcif eene werkstaking. In bet mijngebied te Lena is de toestand zeer gespanuen. De mijnwer kers zij»- sinds-ee»«-maand-iu 'slaking-. De policie is reeds lang ter plaats gezonden en in' de talrijke: boisingon zijn er tot hiertoe 107 werkers dood ter plaats gebleven en 80 gekwetsten. IVIaroltRo Terug revolutie. Droevig gevai voor de Franschen. Rond Fez is een groot ge deelte der bevolking opnieuw in opstand ge komen. Het Fransch garnizoen lelt enkel 1500 man en zal beter moeten versterkt worden. de nijverheidsvallei dor Maas. De werkhui zen van La Meuse te -Sclessin, acièries d'Angleur to Renory on Tïlleur, de Hoog ovens van Ougréo Marihaye, werkhuizen van Cockerill te Seraing, die wel de grootste zijn van België, enz. enz. In 't terugkomen, afstap van de boot, te Renory. wandeling naar Tilft' langs de bos- schen van Kinkeinpois en van Sart-Tielwan. Om 12 1/2 ure, middagmaal le Ti Iff. Terug naar Luik langs de rotsen van Mery en do hoogten van Beaupays en Eoibourg (prach tig panorama) terug naar Luik, waar men te 4 ure zal aankomen. De deelnemers die het zouden verkiezen, kunnen in plaats van le Renory af te slap pen, op de boot blijven ea terug naar Luik varen, waar zij om i.1 1/2 ure zullen kun nen middagmalen. Dan om 1 uur vereenigmg op x'e Place du Theatre, waar men den tram zal nemen naar Herstal. Bezoek aan het nationaal fabriek van oorlogswapens, teruj naar Luik om 4 ure. Om 4 1/2 ure, in het lokaal Concordia, 11S. Boulevard de la Sauveuière, vereeni- ging, afscheidswijn. De jonge Wachten die hunne deelneming aan het banket van den 28" nog niet zouden ingezonden hebben,worden aanzocht hunne deelneming aanstonds in te zenden. De inschrijvingen, prijs 3 franks, zullen ontvangen worden tót don 20n April (verzoek het aantat deelnemingen aan te duiden) bij M. Louis Chalant, <57, Jan d'Outremeuse- straat, te Luik. 46° vervolg. De inwendige vijandschap werd nog erger, toen. Hektor met Harry te zamen onderwijs -rï)V*t Ap Jen Icy n zou ontvangen. De zoon vu Hartwell trok den neus op en toen Harry's oplettendheid, vlug begrip en ijzeren vlijt den leermeester aanleiding gaven om hem in Hek tor's tegenwoordigheid te prijzen, toen kreeg do verwende knaap eenen afkeer van den bedelaar, viel hem aan, waar hij kon en gaf hem de gemeenste scheldnamen. Ook nu verdroeg Harry dit geduldig, wan neer hij zich niot schielijk genoeg aan de ruw heden van Hektor onttrekken kon. In vroe gere dagen hadden wij het nog erger placht de knaap in zich zeiven te zeggen en onder wierp zich zeer wijsgeerig aan deze onaange naamheden. Maar de brandstof hoopte zich opeen, en een der sterkste hartstochten, de jaloersch- heid gaf aanleiding tot eene ontploffing. De verjaardag van den heer Limley was nabij,en Lena had het plan, om hem ter eere met eigen handen een bouquet van kunstbloemen le ver vaardigen. Harry moest daarvoor in het ge heim, voor haar modellen maken en haar les geven in de byzouderht den. Daarom sloop zi. nog meer dan vroeger in liet vertrouwelijk zolderkamertje bij de knapen en arbeidde aan haar verjaringsgeschenk. Hektor had Lena in dit opzicht reeds Jan verdacht. Eens dat hij zijnen gewonen rit met zijnen poney doen vilde, en do koetsier het rijk getuigde dier reeds voorgebracht liad, mistte Hektor do dochter van Limley, van welke de overmoedige knaap in een zeker TE BERLSJH. Donderdag morgend had in een gasthuis te Berlijn een vreoseftjlc drama plaats. Drie geneeslieeren moesiep er een 14jarig knaapje Willy Roger. genaatud, opereeren. Men moest het knaapje eerst eene inspuiting doen en de ziekendienster vergiste zieli en gaf een lievig vergif. Kort nadien was het arme kind een lijk. I)o ziekendienster, zinneloos van wanhoop greep de spuit en vooraleer men baar zulks kon verhinderen bad* zij zich ook eene hoe veelheid vergif in bet bloed gespuit. Weinige oogenblikken later had zij ook opgeii. u .en te leven. Dit ijselijk drama heeft te Berlijn eene groote opschudding verwekt. Op 27, 28 en 29 April, zal te Luik do algenieene vergadering gebonden worden. Hier volgt liet programma der uitstappen ingericht voorden 29 April aanstaande. 's Morgens, om 9 1/4 ure, vereeniging op do Quai do la Batte, uitstap per boot in TUSSCHEN De Italiaansche vloot bij den ingang der Dardanelles Een Italiaansch oorlogschip in den grond geboord. Uit Gonstantinpprl k«ijrit een snelbericht luidend dat de llaliaansclie vloot verschenei i is bij den ingang der Dardanéllën. De Ilali j aansehe schepen zoud--n gévuunl bebbbè op de Turksche ku3len, doch do Turksche for ten 1) ebben liet vuur beantwoord en een It a liaansch oorlogschip zou in don grond zijn geboord. Logenstraffing. Uit Rome logenstraft men ten stolligstc bet bericht als zou een llaliaansclie oorlogs boot vergaan zijn. Te Derna, De Turken doen eenige kleine aanvallen. I)o Turken gaan voort eene wondere be drijvigheid aan den dag le leggen. Zij hebben de Italianen te Derna verscheidene malen aangevallen, docli ze werden telkens terug geslagen. Te Zuara. De ontscheepte llaliaansclie soldaten va ren op 2 plaatsen door de Turken omringd doch het was hun gelukt dank de zavel die door den wind weid opgestoven, terug te ridderlijk gevoel van eigenwaarde verwacht te, dat zij aan het venster zou staan om hem te zien wegrijden. Hij ging schielijk weer in huis, liep door verscheidene kamers en vloog .eindelijk als een tijger tot op de derde verdieping. Niemand behalve do Schotsche dame had hem binnen zien gaan. In liet zolderkamertje vond Hektor Lena aan eene tafel vol kunstbloemen zitten, Harry stoud bij haar en w ees haar hoe zij in elkander moesten gezet worden. Hektor bleef eenige oogenblikken bij de deur staan en omklemde krampachtig zijne rijzweep. Foei riep hij met eenen toornigen blik op Lena zit gij bij zoo'n bedelaarsjongen Schaam u over uwe woorden zegde Lena blozend. Daar, zie wat ik maak voor papa's verjaardag Hektor trad snel naar de tafel en wilde do bloemen verscheuren. Dat was te veel voor Harry's lang getergd geduld. Als met eenen ijzeren klauw vatte hij Hek tor's arm en kneep dien totdat zijne tegenpartij liet van pijn had kunnen uitschreeuwen. Waagt gij het mij aan te raken, onbe schaamde bedelaarsjongen schreeuwde Hek tor en hief de zweep omhoog. Harry greep er naar. scheurde ze hem uit do hand en wierp ze buiten do deur. Toen duwde hij den aanvaller eenige schreden achteruit en liet hem ios. Ga als het u belieft, met uwe bloemen weg, jufvrouw, Lena 1 zegde hij tot baar. Ik zal hem niets doen, wanneer hij niet begint Smeri e, ellendige bedelaar, rondzwer vende st'au t jongen. hoe durft" gij het wagen eenen heer !c beieedigen kna-'Slle hij. Op het oogenblik, dat hij zyue handen weer trekken. Meest al de Italianen zijn op de booten terug opgenomen. De Troonrede in 't Turksch Parlement. Geen hoop op vrede. Donderdag is het Turksch Parlement ge opend. De sultan sprekende van den oorlog verklaarde Wij verlangen den vrede, maar hij kan niet gesloten worden zoo ons recht van sou- veranileit in Tripólitanië en Cyrénaïque niet wordt erkend. Ministerieel bezoek. De heer Bluncas, gevolmachtigd minister van de Argentijnsche Republiek, te Brussel, heeft gisteren namiddag het aangekondigd bezoek gebracht aan het terrein van onze World's Fair. De heer Blancas was vergezeld van den heer L. Crnyplants, consul der Argentijn sche Republiek te Gent, on den heer Lau- wick. secretaris der bijzondere Koophandels- school bij de Hoogeschool. Do minister ward in bet Bureel van bet Bestuur der Tentoonstelling ontvangen door den heer Mauri ts de Smet de Naeyer, een dor bestuurders, dio don voornamen gast on hot terrein 'der Tentoonstelling rondleidde e- allerlei inlichtingen verschaf te. De minister van Argentina sloud evou verbaasd over de ■roolsche opvatting als over den vooruitgang der werken. Hij beloofde dat ook Argentina aan de Wereldtentoonstelling van 1903 zal deel nemen. Terugblikkende Maritime Tentoonstelling. De Staat doet thans twee nieuwe tu-r- bine-pakelbooten bouwen de oerste zal dit jaar te water gelaten worden en ter geie- enheid van het Eeuwfeest van Hendrik Conscience Conscience genaamd worden. De tweede boot zal in 1913 te Hoboken van stapel loopen en ter gelegenheid (-ei' Wereldtentoonstelling van Gent, Van Ar- tevelde genaamd worden. Te dezer gelegenheid zal in de Tentoon stelling van Gent eene groote afdeeling in gericht worden de Zeevaart door de eeuwen heen. Brussel. Erge antomobielongehihhen Woensdag, rond den avond, is Aug. Du- chèno, wonende steenweg van Elsone, op d Kruidluinlaan door een taxi, omgeworpe geworden. Het voertuig-ging hem ov- r 'ilijt' on 'I is in bedenkelijken toestand datDuchene naar het St-J.anshospitaal werd gebracht. - Een polioieagent der 4e afdeeling. trof Woensdag avond op de Noordlaan ecu u aan dio veel bloed verloor uit eene - pc wonde aan het-hoofd.-De man, zeker** B. wopendc Brabantslraat, verklaarde door n taxi.aangered.cn lo zijn geweest. De -Frio bracht hem naar het St-Jansgasthuis, waar hij in behandeling bleef. Mevr. D.., 35 j. oud van Audergharn.ging Woensdagnamiddag over de Kruidtuinlaan, om een bezoek af te leggen aan haren man, die in liet St-Jansgasthuis verpleegd wordt. Zij werd omgeworpen door eenen automo biel, en zwaar gewond aan het hoofd en np liet lichaam. Zij wordt nu ook verzorgd in gemeld gasthuis. Woensdag namiddag, rond 5 ure, werd een wielrijder L. V... Zuidstraat, door een-* auto-taxi omgeworpen op de Auspaetih-an. De cyclist werd gekwetst aan hoofd en op gansch liet lichaam. Een zijner armen wei d op twee plaatsen gebroken en zijn rijwi-i vernield. Het slachtoffer word naar gasthuis geloid. Dievegge geknipt. M. X.van Elsone, ging Woensdag avondmalen in een hotel, op de Anspachlaan, met eene jonge vrouw, wolke hij had ontmoet.. De liove ge zellin verliet hem te middernacht, bewerend dat zij naar huis moest gaan, bij hare ouders. M. Xstelde spoedig vast dat hij werd ontlast van zijne portefeuille inhoudend eene som van 500 frank in bankbriefjes. Hij trof de dievegge aan nabij de Beurs en deed baar aanhouden. In liet commissariaat veinsde zij ongesteld le wezen en vroeg om naar de bin nenplaats to mogen gaan. Als zij terugkwam word zij betast, doch men vond liet. gcstoleno niet op baar. Men deed zoeken in bel gemak eii vond er de bankbriefjes in. Nu deed de plicbligo, van Duilsclicn oorsprong, beken- tenisse» en zij werd opgesloten wegens dief stal en landlooperij. Onder den tram. Mme Elisabeth Verschueren, wonende Sl Martinusstraat, te Sint-Jans-Molenbeek, wilde Woensdag na middag de Joseph Stevensslraat overstap pen, toen zij opeens verrast werd door een olektrieken tram. De arme vrouw werd om vergeworpen on verscheidene meters ver meêgcslourd. Zij word erg gewond opgeno men en naar het gasthuis gebracht. Goede vangst. Eene jonge vrouw wist zich sedert verscheidene maanden door bedriegelijke middelen koopwaren te doen afleveren in raagazi; ïen,zonder ze te betalen. Zij. veranderde schier aanhoudend van -wo ning. Woensdag nacht werd zij op de A nspach laan door oen barer slachtoffers herkend en door .een agent naar het koinmissariaat ge leid. Hef is vrouw X..., zonder vaste woonst, noch bestaansmiddelen.Zij bekondo de feiten te haren laste gelegd en wepd opgesloten ter beschikking van het gerecht. Men spreekt op dezen oogenblik veel over de Bil terpeeën der Trappisten Vincart, die, het schijnt toch, extra koffie geeft. 1500 A. St-Jans-Mo!enbeek. Een policicagent poogt zijne minares te vermoorden. Sinds lang reeds had een gehuwd policicagent, Arthur R.vad,er van twee kinderen, be trekkingen met Margaretlui P..., thans 23 jaar oud. De twee verliefden ontmoetten elkander dikwijls in een hotel der Mekaniek- werkersstraat samen. Dogderdag avond Ure gen zij er twist en ue policieagenl trok eons- klaps een mes en bracht er de jonge vrouw verscheidene messteken mede toe. Daarna ging hij zich in liet policiebureel gevangen geven. De toestand van hel slachtoffer is zeer erg. De schoone policieagentis in hot gevang opgesloten. St.-Gillis. Schielijke dood van een policie-offlcier. Woensdagavond bevond M. Noirhomme. policie-officier te St.-GTlis, zich bij oenen vriendin de St. Bernardstraat, toen hij plots neerzakte. Bijgeroepen go- nsesheeren konden enkel den dood, aan horsenopdrang toe te schrijven^ vaststellen, liet lijk werd naar de woning van M. Noir- hoinmo gebracht, in de Spaiijesiraat.' Hij was ongehuwd en 35 jaar oud. Aankomst der Zomerstoffen. -^--Groote keus voor mans- en vrouwenk leederen,..bij Van den Bergh-Jouret, Korto Zoutstraat. 41, Aalst. 758 Vilvoorden. Voerman gepletterd. Woensdag namiddag reed efln voerman V..., 136 jaar,'wonende te Haeren, met eene ge- ladene kar door den weg' van Haeren, te Vilvoorden. Uitglijdend viel bij voor zijn voertuig, waarvan een der wielen over zijn lichaam rolde. Het slachtoffer werd bewuste loos opgenomen, met gebroken bil en rech tervoet. Hij werd naar bot gasthuis van Schaarbeek overgebracht. Tervueren.Moedige daad. Woens dag namiddag, ging op den Brusselsciien Steenweg, aan de Quatre-Bras, een peerd, gespannen in eene brouwerskar, op hol. Het dier stormde in vnllo vaart in de richting van het dorp. Aan de school waren verscliei- de kinderen aan 't spelen en er zouden onge twijfeld ongelukken gebeurd zijn, zonder de moedige daad van een 20jarigen jongeling, aan Harry wilde slaau, vatte deze hem onder de armen, en bracht hem half dragend, half slepend naar de deur, waarvoor hij plaats vatte. Lena verwijderde zich met de be dreiging,dat zij Ilektor's ruw gedrag aan hare tante zou vertelled. Deze waagde geeuen nieuwen aanval. Ik wil mijne handen niet b^.oedelen aan dez«n bedelaarsjongen, aan dezen negerhond zoiüe hij woedend en ging heen op het oo< blik, dat do Schotsche dame d^n trap op kwam. Deze begon hevig op de knapen te schelden, maar de verschijning van tante Priscilla. aan welke Lena alles verteld had, verloste de jongensran hunnen vrouwelijken kwelduivel. Weinig dagen na dit tooneel nam de heer Limley Harry op zijn kantoor, en Sim werd, bij wijze van proefneming, als leerling bij eenen boekverkooper geplaatst. Do knapen woonden wel is waar met Hektor nog in liet zelfde huis, maar kwamen nooit weer met hem te zamen dan in tegenwoordigheid van den lieer Limley. Ook aan Lena wenl de vrije omgang met llarry en Sim bijna geheel ont zegd. XXXIII. DE VIJANDELIJKE BROEDERS. Zooals bekend is, hadden llarry en Sim te vergeefs gepoogd Jack met de lantaarn weder op te sporen. Zij vermoedden dat hem een ongeluk overkomen was, maar bleven daar mede zeer ver van <le w aarheid verwijderd. Op den dag van lack's verdrijving uit zijn gehuurd verblijf besteedde deze liet laatst ge ringe overschot van z:.jn honorarium om zich in den slechtsten aardappel-brandt*a m te huiten te gaan. Er is voor lieden van zijne soort in derge lijke levensomstandigheden eene leus, onder wier schild zij golooven het drinken op vol doende wijze t.e kunnen verontschuldig'-; zij drinkrn uit wanhoop. Jack met tie lan taarn was voor zich zelf een hartstocht!ijk liefhebber van sterken drank, maar in dit geval had de wanhoop haar aandeel aan deze nieuwe uitspatting eene soort van ver iet en gewetensknaging over machteloosheid, om de jongens te. helpen, dreef hem tot dron kenschap w aarin hij alles in en om zich kon vergeten. Toevallig was hij, toen zijn toestand "tot volkomen verdooving gestegen was, in de on- middelijke nabijheid van een logement in Cöventgarden neergezonken. Vele menschen schoolden bij elkander om den dronkaard aan te gapen. Op dit oogenblik trad uit de deur van het logement een eenigzinsdik heer, omtrent van Jack's ouderdom, die in eene gereedstaande vigilante wilde stappen. Maar vooraf nad-n-dc hij, door de menigte opmerkzaam geworden, ook den dronkaard. Dadelijk liet hij eenen half onderdrukten uitroep van verrassing hooren hij herkende in den op den grond liggende eenen voprma- ligen akademi vriend en beval zijnen koetsier naderbij te rijden,waarop hij met de hulp sap eenige omstaanders den bewusteloozc in zijn rijtuig tilde. Jack kon niet zitten, hij werd op den bodem van het rijtuig gelegd, met liet bovenlichaam tegen de bank geleund, en de vigilante reed weg. De menschen schudden het iloofd over het raadselachtig medelijden van den vreem den heer. De heer reed naar eene buitenplaats, om trent vier uren van Londen verwijd a 1 - weg beproefde hij meermalen, den dronk aard op te wekken, maar alle moei o vergeefs. Hij kwam op zijne buitenplaats aan, liet den beschonkene naar eene badkamer dragen, uitkleedon, wassclien verschoonen en te bed brengen. Onder deze behandelingen werd Jack wel wakker, maar hij was nog zoo dronken, dat hij slechts woorden zonder samenhang uit stootte en alles met zich liet doen, wat de raadselachtige vreemdeling beval. Eerst na eenen diepen slaap kwam Jack weer tot bezinning hij ging in liet bed over eind zitten en keek verschrikt in liet rond. Hij zag, dat zijne oudu plunje veranderd was in liet fljusto linnen en dat bij zich in eene prachtige kamer bevond, waar do avondzon door een hoog boogvenster naar binnen scheen. Voor hem stond een heer in eenen fijnen Turksóhéh kamerrok, met een gebor duurd mutsje op het hoofd, eene laoge pijp in den mond. Hola, oude jongen, zijtgij eindelijk weer bij u zelveD, riep de heer vroolijk. Ja, gij meent, dat gij bij u zeiven zijt, maar bij u zeiven zijtgij niet. Omdat gij bij u zeiven ge komen zijt, gevoelt gij u geheel buiten u zel veD, niet waar Kent gij uwen ouden, trou wen Toper Topham niet meer Een dankbaar lachje verhelderde Jack's ge laat beide handen strekte hij naar zijnen weldoener uit. Toper Topham? riep hij op min of meer ged rukten toon. Ja, gij zijt het edele ziel! Gij heb mij uit den pool in een paradijs over gebracht. Het is mij te moede,alsof de sprook jeswereld van het Oosten w erkelijkheid voor rnij geworden ft. Wat heeft dit alles te betee- kenen (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2