Alles op tijd en stond MAROKKO De vp@©selijke schipbreuk 'T EEN EN T ANDER Dit nummer bevat 8 bladzij den en werdt verkocht aan 2 centiemen- Achttiende jaargang nr 94 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 21 en Maandag 22 AjsriE 1912. ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ifl TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4f» BUREELENx TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® blaaz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Wij harlden deze week niet den noodigen tijd om te antwoorden op een artikel van het liberaal weekblad van Aalst. Ondanks de bespottingen van de ernstige liberale bladen, on danks bet schouderophalen van de be voegde personen, gaan de Aalstersche liberale voort in hunne belachelijke en onhebbelijke politiek, met de rente daling op den rug der katholieken te schuiven. Nu de rug der katholieke regeering is breed en met het grootste gemak van de wereld schudt zij het stof er af dat er door de tegenpartijen wordt opgeworpen. Onze liberalen hebben zich de moeite getroost de stortingen gaan op te delvingjen die in het arrondissement Aalst zijn gedaan. Er worden 23 gemeenten genoemd, en wij laten ze hier volgen Aalst, Aygern, Burst,. Denderhautem, Den derleeuw, Denderwindeke, Erembode- gem, Erpe-Meire, St. Lievens-Essche, Geeraardsbergen, Gysegem, Haeltert, St.Lievens-Hautem, Herzele, Idegem, Lede, Meerbeke, Moorsel, Nieuwer- kerken, Ninove, Oordegem, Santber gen, Sottegem. i Indien nu al die rejiten aan paris waren genomen, zou dit een bedrag uiA naken van tegen de 7 millioen maür gezien de rente niet 100 teekent maar enkel 85, zoo behelzen die tvn teboekskens een rond kapitaal van 5.943,000 fr., hetzij 1 millioen 57 duizend frank minder als het nomi naal kapitaal. Daaruit die domme gevolgtrekking: Do kleine lieden hebben een miljoen 57 duizend frank verloren door de schuld der klerikale regeering... Is het de schuld der klerikale regeering ook heerer. liberalen dat AL de Euro- peesche staatsfondsen zijn gedaald en nog veel, veel meer dan de Belgische rente Is het de schuld der klerikale regeering datide Belgische stadsrenten wel 't dubbel gezakt zijn van de Belgi sche rente Oi is dat ook door het dom en slecht bestuur van uwe liberale vriei,den?Rekent eensuit,wat de kleine burgers wel niet verloren hebben bij het koopen van die stadsloten. Dat is wat andere peper In 1905 stond de Belgische rente aan 101, dus boven paris. Welnu, neemt de liberale bladen van dien lijd, en vooral leest de artikelen van 1906; juist voor de kiezingen. Ah Toen was bet klerikaal bestuur niet voor het, minste in de stevigheid van de Belgi sche rente toen kwam dat door uit zonderlijke omstandigheden maar wanneer 7 jaar later, de rente ge daald is, gelijk overigens alle andere staatsrenten, en alle stadsloten; dan is het natuurlijk de schuld van de klerikale regeering Is hfet niet om om te vallen over zulke verregaanden kwaden trouw... Maar wij gaan verder; in 1850 waren de liberalen aan 't bewind en weet ge wat toen diezelfde Belgische staatsren- te teekende Drie en zestig franken In 1880 werd het gouden jubel feest gevierd onzer onafhankelijkheid; van 1830 tot 1880, en weet ge hoe hoog toen de Belgische rente stond Juist tachtig, of vijf frank minder als nu. En wie was er in 1880 aan het bootd van het land Niet de katholie ken, maaf de liberalen Toen waren de liberalen geenszins de schuld dat de rente zoo laag stond, zullen ze antwoorden hoewel toen de verantwoordelijkheid der regeering duizendmaal beter dan nu kon bewe zen worden. Doch we laten geen uitweg. Als de katholieken de schuld dragen dat de rente nu gedaald is, dan moeten zij ook de oorzaak zijn dat in 1905 de rente zoo buitengewoon boog stond, en dan vragen wij 1) Waarom hee- ren liberalen, hebt gij de regeering haar deel in de bijdrage van den bloeienden toestand der Belgische rente in 1905 geloochend 2°) Zoo de regeering schuld draagt aan de rente daling, gelieve dan toch de oorzaak dier daling op te geven, maar vergeet niet, als ge uw antwoord geeft, dat in 1905,onder het katholiek bewind dus, die zelfde rente zoo buitengewoon boog stond. 3°) Legt eens uit hoe in 1880 onder eene liberale regeering de rente niet 85 zooals nu. maar enkel 80 tee kende. 4) Welke is de oorzaak dat in 1850 onder eene liberale regeering nogmaals de rente tot 63 was gezakt 5") Hoe komt het dan, dat alle Euro- peesche staatsfondsen zoo zeer zijn ver minderd Is dat ook de schuld der Belgische regeering 6°) Verklaart ons het wonderspel van de buitenge wone laagte waartoe de stadsloten van Antwerpen, Brussel, Gent, Oostende, Luik, en Schaarbeek, alle ultra-libe rale steden gekomen zijn verklaart ons hoe het gekomen is dat al die loten zoo schrikkelijk laag staan. Ah Beste liberale vrienden,de tijd is uit dat ge de boeren en de buiten- menschen appelen voor citroenen wist te verkoopen de tijd is uit dat eene partij die steeds den naam en de taam heeft gehad de geldverspilling en geld- rerbrassing np.groote schaal in te rich ten, dat zulke partij aan de katholieke partij haar gelbeheer zou komen ver wijten. De bevolking weet dat onder gelde lijk oogpunt vooral, België aan al de landen de les kan spellen.De regeering geeft veel, zeer veel uit,aan het onder wijs. Wie kan het haar euvel nemen Zij geeft zeer veel uit aan de loonen ba rer beambten. Wie zal haar hierover beknibbelen Zij laat voor honderden millioenen, nuttige, noodige, noodza kelijke werken uitvoeren Wie durft haar hierover aanvallen Wie? En-on danks al die overgroots verbeteringen in het landelijk beheer, is de belasting van de schuld, die in 1885, per hoofd 4 fr. 52 bedroeg, thans gevallen op 2 fr. en half. Neen Heeren tegenstrevers, geene enkele ernstige grief kunt ge tegen het katholiek bewind aanvoeren en daar om moet ge uwen toevlucht nemen tot onnoozelheden. Vaart er wel mee Een plezant proces. Het is ge beuld in Tilsitt.Trees Slabbert een boerinne- ken van 17 j.voorikomstig van Gross. Fried- richsdorf moest komen getuigen voor de rechtbank. Onder eed bevestigde zij dat zij nooit gedanst had. De rechter korvzijne ooren niet gelooven en deed al de mannen van haar dorp komen om te weten of zij wol de waarheid sprak. En inderdaad niemand had ooit met haar gedanst. Do rechter kon het niet gelooven en deed een onderzoek instel len, doch het bleef dezelfde uitslag. Hij vroeg of zij kon «valsen neen antwoordde Trees. Toen deed de rechter muziekanten komen en dezen moesten hunne lochtste air- kens spelen. De juryleden moesten met Trees dansen doch zij weigerde omdat ze niet kon. Toen kreeg de rechter zelf goesting om te dansen en om zich t' overtuigen,vroeg hij de meid. Zij ging mee, maar kon niet dansen en trapte herhaaldelijk den rechter op de voeten. De rechter leerde het meisje dansen er werd hier gebracht, er werden nieuwe koppels gevormd en de rechtbank veranderde in een dansfeest. Alleman werd dien dag vrijgespro ken. Het openhaar ministerie danste met de rechters, met de advokaten, met de getuigen, met de jury. Het was eene volle kermis Ten laatste was Trees zeer tevreden omdat zij had leereii dansen. Nu kan zij walsen Scheuring te Brugge Het schijnt onherroepelijk. De scheuring hij de Brugsche liberalen is een voltrokken feit. De liberalen en socialisten wilden niet van den haas der speelkolen als kandidaat en daarin hebben zij overschot van gelijk. Doch de haas heeft eene liberale rractie langs zijnen kant, en die gaat strijden. Weet ge, wie de eerste luitenanten zijn van den koning der speelko- ten de (kristene demokraten, en voor aan den afgevallen Fonteyne, het bescherm- of het troetelkind van Pier Daens... Zijn er nu nog monsciien die niet klaar zien in dat goddeloos spel De opvolger van Brisson. Het blijkt dat DeJcassé geroepen is om M. Brisson op te volgen als voorzitter der Fran- sche Kamer. Het zal de 21® voorzitter zijn der Fransche Kamer. FtfSagere Hoop. In een antikleri kaal blad stond over een paar dagen duide lijk te lezen Opgepast Geen nietige brieven De uitslag kan van een enkel bullelijn afhan gen Saprislio En vroeger schreven zij dat zij de katholieke volksvrienden van het bewind gingen kegelen,onvermijdelijk,en nu is het al Opgepast want het kan op een stem aankomen. Onze tegenstrevers verkoo pen niets dan hlu'ff De laatste redevoering van Woeste. Zij werd uitgesproken te Luik, op hel banket van het Verhond der Katholieke Klingen. De «.Lidépendance Beige schrijft er over M. Woeste heeft de sluitingsrede gehouden van de 43" zitting van het Verbond der Katholieke Kringen. De achtbare staatsminister herinnert sedert eenigen lijd, graag zijn hoogen ouderdom en in deze gelegenheid zegt hij aan zijne vrien den dat hij hun een testament achterlaat. Wij hopen dat er niets van zij, en dut M. Woest© nog lang op de bres zal blijven, hij is de tegenstrever wien wij met de grootste hardnekkigheid bekampen, omdat hij ons verschijnt als de meest geduchtigste, en wij zouden kunnen zeggen, dat wij behoefte heb ben zulken tegenstrever tegenove^ ons te vinden ware het maar om onzen iever en onze wilskracht aan te vuren. Dat schrijft eon^groot liberaal blad vóór de kiezingen. Zou de Katholieke Partij op zulken man niet trotsch mogen zijn... Ieder heeft zijne feuten en gebreken, maar wie heeft de groolsche hoedanigheden en begaafd heden van M. Woeste Moord en plunderingstooneelen De toestand te Fez. Alle telegrafische verbindingen zijn le Fdz verbroken.Men weel niet, hoe liet aan boord leggen om de ver binding te herstellen. Wij weten dat erin de omstreken van Fez een opstand is uitgebro ken, maar alles liet veronderstellen dat de Franschen dien opstand spoedig zouden ge dempt hebben. De moordtooneelen De eerste berichten van Engelsche zijde toegekomen, melden dat de opstandelingen te Fez de Fransche Bank en het Fransch kwar tier hebben geplunderd. De Engelsche zijn in zekerheid Dood van den Sultan Het gerucht liep dat de sultan was ver moord geworden. Die tijding is tot hiertoe niet bevestigd. De plundering duurt voort. Tegenstrijdig met de eerste berichten, lui den de tijdingen dat de plunderingen te Fez voortduren. BevelhebberFellert, met spoed vanSefrou weergekomen, bezet het fórt ten Zuiden der stad om het kwartier der Europeanen te be schermen. Deze durven niet buiten komen. Van Fransche zijde. De Fransche regeering bevestigt de plun dering, maar zegt dat zij tot het minimum gedaald zijn dank de spoedige hulp der Fransche soldaten. 3 dooden bij de telegrafisten. In het kwartier der Telegrafisten hebben de opstandelingen 3 telegraafbedienden ge dood. De Europeanen De meeste Europeanen zijn gevlucht in de consulaten en in het paleis van den Sultan. De Engelsche consul alsook eenige andere Europeanen, zijn ten hunnent gebleven. De wachten van den Sultan. De opstandelingen vroegen aan den sultan de hervorming van liet reglement. De sultan zette aan tol kalmte doch geen baat. Er wordt gevreesd dat do wachten van den sultan ge- meene zaak zullen maken met de opstande lingen. Generaal d'Amade te Parijs geroepen Generaal d'Amade, bevelhebber van het 13® legerkorps te Clermont-Ferraud is Don derdag hij hoogdringendheid bij den minister van Oorlog geroepen. Dit nieuws dat reeds ten zes uren door het publiek gekend was, heeft eene groote ont roering verwekt te Glermond-Ferrdud. DB CARPATHIAN TF NBW-YORK Roerende verhalen. Het verhaal van een reiziger van de Carpathian. Een passagier die zich aan boord van de Carpathian bevond, doet het volgende ver haal, over de redding der schipbreukelingen van den Titanic Zondag nacht, rond half een ure, wer den wij gewekt door eon buitengewone be drijvigheid wellco aan boord van ons schip heerschte. Er was geen paniek, doch allen liepen dooreen. Daar de Carpathian zijne reis voor zette, gaf ik niet veel aandacht op het ge woel en sliep weldra wederom in. Rond 3 ure werd ik andermaal gewekt. Nu lag de boot stil. Ik ging- even zien op het dek, en zag, dat het schip eene andere rich ting nam. Kort nadien zag ik zestien red dingsloepen de Carpathian naderen. De opvarende zagen er zeer ellendig uit. De kinderen werden in zakken aan boord van den Carpathian gehaald, eenige reizi gers droegen hunne beste kleederen, anderen waren in nachtgewaad. Allen werden ih de salons gebracht waar zij warme dranken en spijzen ontvingen. De ongelukkigen waren verscheidene uren in,de reddinshooten ge bleven, onvoldoende gekleed en in eene ijskoude luchtgesteltenis. Men zag er mannen die te vergeefs hunne vrouw zochten, vrouwen die harem echtge noot misten, kinderen, die vruchteloos op vader of moeder riepen, ouders die angstvol hunne lievelingen zochten. «Allen waren als verbijsterd van schrik en men hoordo geene klachten. Alleen een dof gekern steeg uit die woelende massa op. Al do geredden schenen zich nauwelijks te her inneren wat er gebeurd was. Na het ontbijt droeg een printer in een der salons het Heilig Misoffer op. Roerende plechtigheid, want het was terzelfdertijdeene mis van dankzegging voor de geredden, en eene mis tot lafenis der zielen van vier slachtoffers van den Titanicwelke tijdens hunne redding bezweken. n De passagiers var. den Carpathian gaven drooge kleederen aan de geredden. De overlevenden deden roerende verha len over de ramp van den Titanic. Het verhaal van een ontsnapte. Een Engelsch leeraar, M. Laurence Boes- ley, die aan boord van de Titanic do reis mede maakte, heeft het volgende verhaal gedaan over de ramp De reis was heel stil geweest. Het we der was schoon en koel, bijzonderlijk den laatsten dag. Ik had mij rond 10 ure te bed gelegd en een kwart uurs later, voelde ik een lichten schok, kort daarop gevolgd door een tweede schok. Deze waren echter zoo flauw, dat niemand er zich om verontrustte. Evenwel vielen de macbienen weldra stil. Ik ging op de brug en vond daar talrijke andere reizi gers die ook kwamen zien, wat er gebeurd was. Niemand scheen in het minst achter docht te hebben. n In de rookzaal zaten nog verscheidene personen met de kaarten te spelen. Ik trad binnen en vroeg hen of zij wisten wat er ge beurd was. Een hunner antwoordde mij dat het schip op een ijsbank gebotst was. De spelers zetten hun spel voort en ik zag geen enkele terug. Ik keerde naar mijne kabien terug. Eenige oogenblikkon later hoorde ik we derom volk boven. Ik ging eens zien en zag dat de stoomer langs voren scheen te zin ken. Onmiddelijk ging ik beneden en kleedde mij zeer warm. Terwijl ik mijn overjas aan trok, hoorde ik op hel dek roepen Al de passagiers boven, met de reddingsgordels. Wij gingen dus op het dek. Het schip lag zeer rustig. Nergens was een spoor van het ongeluk te bemerken. Wij dachten dat er eene lichte avarij was aan de machienen en dat het schip weldra zijne reis zou voort zetten. Öan zagen wij, dat de matrozen de dek- kleeden der reddingsbooten aftrokken en zich gereed maakten om de bootjes af te laten. Nu verstonden wij dat het ernstiger was dan wij verwacht hadden. De vrouwen wer den verzocht in de bootjes plaats te nemen. Zij voldeden aan het hevel, doch verschei dene hunner weigerden haren echtgenoot te verlaten. Alles bleef kalm en ging zonder over haasting. Men zou waarlijk niet gezegd heb ben, dat hier talrijke meuschenlevens in ge vaar wasou. Achtereenvolgens werden al de booten gevuld met vrouwen en kinderen en eenige nfalrozeu om de booten té besturen. Later werd hevel gegeven, ook de man nen in de booten te laten. Drie Italianen, die zich met geweld een doortocht wilden hanen, werden door de officieren neergeschoten. Daardoor bleef alles natuurlijk rustig. Toen er geene vrouwen meer op het dek wa ren, zegde een matroos tot mij Spring maar in de boot Ik sprongen werd gered. Evenwel waren wij nog slecht bedeeld. Wij hadden geen enkele officier, onderofficier of stuurman in onze sloop. Terwijl men ons afliet, haperde er iets aan de koorden en wij bleven hangen. Weinige oogonblikken later zagen wij dat eene andere sloep recht op de onze afgelaten werd en ons onvermijdelijk zou verpletteren. Een matroos trok zijn mes en sneed in een geweldigen trok don kabel door. Onze boot viel in 't water en weinige sekonden later daalde de andere sloep neder, toen wij pas een paar meiers hadden kunnen roeien. Een stoker werd onze bevelhebber. Men roeide maar door, in de richting waar de andere sloepen verdwenen waren. Daar do zeo kalm was, was zulks niet moeilijk. Alles was nog verlicht op den Tita nic en 't muziek speelde nog gekende arias. De voorboeg was reeds in zee verdwe nen en dan zagen wij het schip, waaronder denkelijk eene reusachtige ijsbank gegleden was, zich loodrecht zette. Zoo bleef de boot 5 minuten staan, waarna hij langzaam in het water wegzakte. Onmogelijk het gehuil te beschrijven, dat nu op den Titanic weerklonk. Het waren doodskreten var. de vele honderden passa gio's, die wanhopig in het ijskoude water worstelden, om hulp riepen, doch voor ant woord slechts de kreten der andere drenke lingen hoorden. Wij trachten wel ter hulp te gaan van deze ongelukkige», doch wij moesten ons spoedig verwijderen,-daar wij anders gevaar liepen onze sloep to doen kantelen en de vrouwen die er zich in bevonden te dooden. Andere verhalen. Drie Franschen die ook gered werden, verklaren, dat verscheidene reddingsbooten half gevuld de Titanic moesten verlaten, daar de meeste reizigers weigerden het schip te verlaten. De bevelhebber had gezegd dat er geen gevaar was, en de passagiers waren daarvan zoozeer overtuigd, dat zij zich niet wilden blootstellen aan een ongeluk, in het kleine schuitje. Deze geredden verhalen ook, dat het ge huil der menigte, op het oogenblikdat 't schip zonk, ijzingwekkend was. Volgens een andere geredde, was de schok zoo geweldig, dat een overgroote ijsblok van den berg afscheurde en op den vo.orboeg van de Titanic viel, alles verbrijzelende en tal rijke opvarenden doodende. Eene geredde vrouw verklaarde, dat zij gezien heeft dat de officieren verscheidene mannen die de vrouwen trachtten te ver dringen, om zelf in de reddingsbooten te ge raken, neerschoten. Een overlevende verhaalt dat kolonel As- tor, een ware heldhaftige dood is gestorven. Hij weigorde het schip te verlaten, zoo lang de laatste vrouw het schip niet verlaten had. Kolonel Gracie, van het Amerikaansche leger, verklaart, dat toen de Titanic in de diepte zonk, liij van de brug in het water sprong. Hij werd eerst in de diepte medege- sleepl, doch een sterk zwemmer zijnde ara hij weldra terug boven en zwom in de rich ting welke de reddingsbooten genomen had den. Hij gelukte er in een groot stuk kurk te bereiken en klampte er zich aan vast. Ver scheidene andere drenkelingen bereikten ook deze reddingsboei en konden door de Carpa thian gered worden. De kolonel voegt er nog bij, dat toen hij eenige meters onder water was, hij als door eene geheimzinnige kracht naar hoven ge duwd werd. Later kon hij eene opklaring geven aan deze vaststelling. De drukking welke hij voelde, werd ver oorzaakt, door het springen der ketels. Op hel vlot dat kolonel Gracie bereikte hadden zoovele schipbreukelingen plaats genomen, dal geen enkele er nog hij kon, opgevaar allen te zullen doen verdrinken. De drenkelingen die er rondom heen zwom men en trachtten vruchteloos zich aan hot vlot vast te klampen. Zij werden echter afge wezen. Eenige dezer drenkelingen namen het langs den goeden kant op en riepen tot degenen die op het vlot waren Goede kans, dat God u zegene Om te sluiten zegde kolonel Gracie dat hij en zijne gezellen heel den nacht geboden hadden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1