Het VERGAAN van den TITANIC <St Wat ons vaneen antiklerikaal bestuur te wachten staat T EEN EN 'T ANDER De misdaad van Kester f3. DA.G AD Eep werkstaker pleegt eene moord Achttiende jaargang nr 9d 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 23 April I9I2> ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREEL-EN J TE BRUSSEL TE AALST 728, Steenweg wan Waterloo, 728. j Kericstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AAN KON DIGI NGENs KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00. Reklamen (perregeT) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,03 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2 03 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De kartelprovincieraad van Brabant, als voorbeeld Onze lezers om zich zoo goed moge lijk een gedacht te geven van de on verdraagzaamheid er. de dweepzucht die een antiklerikaal landsbestuur zou medebrengen, kunnen niet beter doen dan eens met de gauwte na te gaan hoe hel gestaan en gelegen is in den provincieraad, van Brabant, waar de heeren liberalen en socialisten aan 't bestuur zijn. We nemen daarvoor het Staatsblad van 11 April hl. 2363 en daarin lezen we dat er nog enkel toelagen zullen gegeven worden voor officiééls, pro vinciale, gemeentelijke en wereldlijke technische en huishoudelijke scholen. De vrije scholen, de kristene be roeps- vak- nijverheids- en teekenscho- leu krijgen geen centiem meer van de provincie moesten die zeilde partij mannen aan 't hoofd des lands komen, ze zouden noch van de antiklerikale gemeenten, noch van deprovincie, noch van den staat, een cent toelage ■ontvangen. Om daarvan een goed ge dacht te geven: In Aalst bestaat er nu eene prachtige ambachtschool, die aan het privaat initiatief 70,000 fr. heeft gekost de Stad Aalst heeft haar eene toelage van 3000 fr. geschonken die toelage is gestemd geworden in den gemeenteraad van Aalst, én door ka tholieken, én door liberalen, én door daensisten. Niemand vond iets te beknibbelen op een bij uitstek volks gezind werk. In de provincie Brabant hebben nu de katholieken verscheidene, zulker scholen en vooral beroeps- en vakscholen opgericht, die allen dienen om van de zonen der werkende klassen bekwame vakmannen te maken. Welnu, 't is haast niet om te geloo ven zoo ver strekt de haat, het fana tisme der Brabantsche antiklerikalen dat zij weigeren aan die uitstekende scholen oen enkel centiem te verleenen. De politiek van den Brabanlschen provincieraad is ook heel en al on godsdienstig. Leest enkel hoofdstuk 4 van de 1° afdeeling der begrooting over het openbaar onderwijs. De ver plichte uitgaven beloopen 351,434 fr de facultatieve of vrijwillige uitgaven bedragen 1,125,633 en 34 c". Deze laatste vrijwillige uitgaven zijn opge somd in 15 artikelen en in die 15 artikelen komt zoo maar 7 keeren het woord wereldlijk in voor. Ieder weet genoeg dat het woordje wereld lijk in hun mond hetzelfde beleekent als antiklerikaal. Daarin komen deze lieve dingen in voor. 1°) Studiebeurzen worden verleend aan normalisten op voorwaarde dat zij eene wereldlijke normaalschool bezoeken. 2°) Toelagen worden gegeven aan gemeentelijke wereldlijke bewaar scholen. 3") Toelagen worden gegeven aan gemeentelijke wereldlijke kindertui nen. 4°) Gemeenten worden ondersteund die voedsel en kleedingstukkeu uit deelen aan de behoeftige kinderen der wereldlijke gemeentescholen. De vrije scholen worden stelselmatig uit gesloten. Wat kan het die rijke kartelmannen schelen dat een arm katholiek kindje honger heeft, of bijna geen kletfderen aan het lijf heeft. Die kinderen tellen die heeren goddeloozen nog minder als hunnen hond. Over het technisch onderwijs, afdee ling 2, van 't zelfde hoofdstuk van hierboven, zijn er 12 artikelen, waarin 5 keeren het woord -wereldlijk n in voorkomt. Eene som van 500.000fr.is vastgesteld voor de leergangen van - handwerk, de scholen en klassen vanhuishoudkunde, de beroepsscholen en beroepsleergan gen, de handelsleergangen, en de leer gangen van volwassenen met teclL nische strekking, doch die toelagen worden enkel toegestaan zoo er zich nooit een priester of een geestelijke in een dier scholen vertoont Hoe hate lijk 1 Hoe kleingeestig 1 Doch zij drijven het nog veel verder. Kredieten zijn gestemd om de mutua liteiten te ondersteunen, doch enkel voor de onzijdige en antiklerikale mu tualiteiten. Minister Hubert heeft dat in de Ka mers schoon aan 't licht gebracht. Te Sint Joost (Ten Noode) bestaat er eene mutualiteit die den naam draagt van de gemeente. Doch die gemeente heet Sint Joost. Wel, omdat die mutuatiteit alzoo den naam heeft van een heilige, daarom wordt zij verstoken van alle provinciale toelage 1 M. Rens, radikaal, heeft in 1893 zelf geprotesteerd tegen den raad, die de vrije huishoudscholen weigerde te ondersteunen omdat zij bestuurd waren door Zusterkens. M. Rens werd ge steund door zijne radikale vrienden en de toelage wertl toch gestemd met 1 stem meerderlieitj. M. Jules Janson keurde toen die dweepzucht ook af. En M. Delecourt-Wincqz riep uit Het is een der beste werken die wij kunnen ondersteunen Dat gebeurde den 26 Juli 1893. Den 8 Mei 1901 verdedigde M. Max, thans burgemeester van Brussel, de toelage voor de kristene mutualiteiten, toen ook door den sectarischen provin cieraad geweigerd, en sindsdien stel selmatig aan de kristene nulualiteit onttrokken. Door de toelage aan de kristene mutualiteit te onttrekken zoo sprak hij stelt gij u bloot ver dacht te worden van onverdraagzaam heid. De mutualiteiten zijn vrije instel lingen niemand is verplicht er zich bij aan te sluiten wordt men er lid van, 't is een bewijs dat men vrijelijk de standregelen aanneemt. Ondanks dien wijzen raad heeft de provincieraad van Brabant niet ge luisterd, en thans is het een droevig feit dat getuigenis aflegt van de anti klerikale onverdraagzaamheid en dweepzucht dat niet een enkele vrije school, niet eene enkele vrije beroeps- noch nijverheids- of avondschool, niet eene kristene mutualiteit door den antiklerikalen provincieraad van Bra bant wordt ondersteund, hoewel het geld waarover die raad heslist, geld is van alle Brabantsche burgers nen van maken, moet men lid zijn van den Liberalen Volksbond of bloedverwant van een lid van den liberaler. Bond. Die mu- tualitet is door Koninklijk besluit van 31 De cember 1911 (n° 50T1) wettelijk erkend... Zoo men uit den - Liberalen Bond gaat, verliest men ook de '-oordeelen der mutua liteit. Oud worden, wordt een mi rakel,Henri Rochefort schreef Vrijdag Men beeft als mon denkt aan de onophou dende gevaren waaraan de mensohheid is blootgesteld. Aardbevingen, wervelwinden, spoorwegrampen, vliegongevallen, ontplof fingen en schipbreuken. Tot den ouderdom gekomen zijn, na aan zoovele gevaren ont snapt te zijn, zou als een mirakel moeten aanschouwd worden. Ja, de menschen spreken al te gemakkelijk van vooruitgang, en ze zien als bet te laat is, hoe God maar al to dikwijls miskend wordt. Hulde aan KI. Carton de Wiart. I»e Ghronique brengt eene op rechte hulde aan de bevoegdheid en de be kwaamheid van minister Carton de Wiart, welke hij bewijst in zijne talrijke rechterlijke hervormingen. Hei aantal lagere scholen. Op 31 December 1911 waren er in België 46S4 gemeentescholen met 11961 klassen 1.601 aangenomen scholen met 4727 klas sen, en 1305 aanneembare met 4393 klassen. De gemeentescholen tollen 514.651 leerlin gen, de aangenomene scholen hebben 238 duizend 770 leerlingen en de aanneembare scholen 181.409 leerlingen. In het vrije onderwijs zijn dus 420.179 leerlingen, tegen 514.651 leerlingen in het officieel onderwijs. De begrootingen gestemd Het is voorzeker eenieder in 't oog ge sprongen dat de katholieke ministers in de Kamers voer het stemmen hunner begrooting niet enkel eene meerderheid vonden van 6 maar van 25 tot 30 stemmen. Het is een bewijs van groote vertrouwen in de ministers. Te Brugge. M. Marquet, de baas der speelkoten heeft laten weten dat hij van alle kandidatuur afziet. Het eerlijk openbaar volksgevoelen zal dus dezen keer het gouden kalf hebben overwonnen. De moeite niet. Het is niet mo gelijk geweest dit jaajr de kiezing te ver\roe- gen. Sommigen zouden don 19 Mei gewild hebben om de Fransclimans te laten mee stemmen... Nu do 19 Mei bracht onder dit opzicht weinig of geen verbetering. In de 2U helft van Mei zijn er 41000 werklie naar Frankrijk, en in de 1® helft van Juni 43000 het verschil is dus 2000 maar daartusschen zijn er minstens 1 derde van 15 tot 25 jaar zoodat er op 2 Juni voorgansch het Vlaam- sche land enkel 1200 kiezers meer weg zijn als op 19 Mei. Derhalve heeft de regeering de goedheid gehad de kiezers van aan de grenzen van Frankrijk tót de plaats waar ze moeten gaan stemmen, kosteloos op 2 Juni te laten reizen. Was het dus wel de moeite, ondanks de overgroole moeilijkheden, de kiezing op 19 Mei te plaatsen Rechuit ge sproken, wo meenen van neon. Liberale mutualiteiten. In Thourout bestaat er eene mutualiteit opge richt door M. Marquet. Om er deel te kun- Het onderzoek Het onderzoek omtrent don moord op den herbergier Jacobs, 16 Maart laatstleden ge pleegd, wordt ijverig voortgezet. De beide beklaagden hebben, zooals onze lezers weten, volledige bekentenissen afgelegd. Vrijdag werd V.. uit de gevangenis van Vorst gehaald, om het parket te vergezellen naar Halle. Aldaar heeft hij de rechterlijke ambtenaren naar een winkel gebracht, nabij de Vaarlbrug, waar hij herkend werd, als hebbende daar den 14 Maart zes revolver kogels gekocht. Daarna is V.. naar Vorst teruggebracht. TE GENT. Sedert eenigen tijd verkoopen de werksta kende dokwerkers te Gent. souchen, om de familien der stakers ter hulp te komen. Eerst verkochten zij die alleen in den om trek der haven, maar langzamerhand trok ken zij ook in de slad, waar zij de voorbij gangers aanspraken en ook de herbergen bezochten. Zoo kwam Zaterdag avond een man met souchen in de herberg- Groenen Lantaarn Koestraat, waar hij de verbruikers lastig viel, onder deze bevond zich do lieer Alfons Simoens, spekslachler. Om van den kerel bevrijd te zijn, verliet Simoens de herberg en ging in zijn huis. De kerel volgde hem op den voet, bood andermaal zijne souchen te koop en toen den heer Simoens weigerde, greep hij op den toog een mes en bracht de spek slachter een steek toe in de richting van het hart. Terwijl zijn slachfoffer kermend ten gronde viel, liep de moordenaar weg en ging verder zijne souchen weer te koop bieden Het parkot kwam dadelijk ter plaats. De ongelukkige heer Simoens was doodelijk ge troffen en bezweek kort daarna. Terwijl het parket nog de noodzakelijke vaststellingen deed bracht de heer policie- commissaris Janssens in het huis der misdaad een man binnen, zekere Frans De Wilde, 24 jaar, dien hij aangehouden had terwijl bij souchen verkocht. De Wilde werd stellig herkend door ai de personen die zich in den Groenen Lantaarn bevonden, doch loochen de hardnekkig do dader te zijn. Hij bleef echter aangehouden. Hij woonde bij zijno moe'der, Lange Scliipgracht. De ongelukkige Simoens was 53 jaar oud. De Voornit bet orgaan der soci- listen zegt dat De Wilde geen ^kw^rker was, en niet gelast w erd met den verkoop van souchen die misschien valschzijn. Het onderzoek duurt voort. Nog verhalen van ontsnapten. Meyrouw Duff Gordon, van New-York, die ook door de Carpathian gered werd, heeft aan een dagbladschrijver een verhaal gedaan over de botsingen de reddingswerken. Toen de booten van den Titanic wegvaarden, zegde zij, dat verscheidene revolverschoten op het schip weerklonken. Het achterdeel van het schip verhief zich geheel buiten water en dan zakte het schip langzaam in de golven weg. Twee ontploffingen werden ge hoord en telkens werden deze gevolgd door een vreeselijk gehuil. Pas was de Titanic in de golven verdwe nen, of op de plaats waar het schip eenige óogenblikken te voren nog gezien werd, stegen angstwekkende kreten op. De laatste reddingsJoepen welke de Titanic verlaten hadden, waren echter vol- aden en 't was onmogelijk er nog bij te nemen, op gevaar af de sloep te doen zin ken, De kreten werden nog gehoord een uur nadien, doch langzamerhand verstierven de kreten, om eindelijk geheel op te houden. De laatste schipbreukeling was verdron ken Vrouwen én honden. Miss Alice Leander, geneesheer of ge- neesvrouw te New-York, verhaalt dat matrozen die in hare sloep gereed waren alle besef verloren hadden van hetgeen er voorviel, De zeelieden zaten of liever lagen er in een hoek van de sloep en de gravin de Rothes en verscheidene andere vrouwen, die zich in de sloep bevonden, moesten zelf de riemen hanteeren. Zonderlinge tooneelen gebeurde ook aan boord van de litanie. Eene vrouw hield een hondje in de armen geklemd, en weigerde zich to laten in eene reddingsboot glijden, iudien men haar hondje niet bij haar liet. Eeue andere dame had in het gewoel haar hondje verloren, en weigerde de Titanic zonder het beestje te verlaten.... Arme kleinen Een New-Yorksch blad meldt, dat zevon kinderen, van min dan twee jaar door de Carpathian gered werden, zonder dat men weet wie de ouders dezer arme kleinen zijn. Niemand van de andere geredden kon deze arme kleinen herkennen. Daar men in de kleedjes niet de minste aanduiding van nati onaliteit of familie vond, zal men de arme kleinen te New-York in een bijzonder ge sticht plaatsen. Heldhaftige dood van kapitein Smith. Lady Duff Gordon, die evenals baren echt genoot gered werd, heeft krachtdadig ge protesteerd tegen de bewering dat kapitein Smith zich zou gezelfmoord hebben. Zij verhaalt de dood van den kapitein als volgt Kapitein Smith bevond zich nog met een drietal andere officieren op de Titanic toen hij door eene ontploffing in zee geslingerd werd. Hij bevond zich op eenige meters af stand van een kindje, nam het in den arm en zwom dan zoo goed en kwaad het ging, in de richting eener reddingsboot. Hij gaf het kind over aan de personen die zich in de sloep bevonden en daar er nog plaats genoeg was, verzocht men hem ook te willen instap pen. Hij weigerde echter zich te laten opha len, zeggende dat hij zich zou vastklampen aan een stuk hout dat hij zag vlotten. Hij zwom er heen, doch bereikto het niet en zonk in de diepte. Kapitein Smith is als een zeeman, niet als een lafaard gestorven. Moedige vrouwen Een gered officier, M. Crawford, verhaalt als volgt de dood van Mevrouw Strauss De dame deed hare kamermeid in eene reddingsloep plaats nemen en stapte er dan zelf in. Zij bedacht zich echter schielijk, ver liet de reddingsloep en begaf zich hij haren echtgenoot, zeggende Mijn vriend, het is nu zoovele jaren dat wij samenleven; het oogenblik is slecht gekozen om van elkander te scheiden. Ik blijf hij u Zij weigerde ondanks alle vermaningen terug in de boot te stappen. Toen de ont ploffingen plaats hadden, werden de echtge- nooten Strauss in zee geworpen. De vrouw zonk bijna onmiddelijk in de diepte, doch haar echtgenoot werd later door eene red dingsloep opgenomen en gered De Daily Mail deelt hot volgende mede Te Southampton had de echtgenoote van een matroos van den Titanicdien men dacht ook omgekomen te zijn, eene som gelds ont vangen van het comiteit, dat aldaar gesticht was voor liet uildeelen van onderstand aan weduwen en weezer. van matrozen. De vrouw kreeg echter een telegram van haren man, waarin hij haar zijne gelukkige ontsnapping mededeelde. Zonder aarzelen nam de vrouw het geld dat zij eenige uren ta voren had ontvangen en ging het aan het komiteit terugdragen, met verzoek het aan de andere weduwen en weezen te willen uit- deelon. De vrouw werd warm gelukge- wenscht door den voorzitter van het komiteit. De geredde matrozen. Vele personen zullen ongetwijfeld denken, dat aangezien zoovele matrozen gered wer dener waren er 210dezen zich misschien onbetamelijk gedroegen en voor eigen lijfbe- houd zorgden. Daar is niets van. Verscheidene geredde passagiers hebben verklaard, dat de matro zen meest allen goede zwemmers waren, en dezen hij het zinken van den Titanictoen alle andere hoop op redding verzwonden was, de reddingsloepen achterna zwommen en zóó konden opgenomen worden. Het onderzoek. Zooals men weet is te New-York een onderzoek geopend, om de verantwoordelijk heid van de ramp vast te stellen. M. Bruce Ismay, voorzitter der White Star Line, die aan boord van den Titanic de reis medemaakle en gered werd, is langdurig door de onderzoekskommissie ondervraagd. Op de zeer nauwkeurige vragen der koia- missieleden, antwoordde heer Ismay óp ont wijkenden toon. Hij verklaarde niet te welen of er nog vrouwen en kinderen hunne beurt afwacht ten om in de boot gezet to worden, toen hij zelf in een boot stapte. Senator Smith vreeg hem heel brutaal weg Waren al de vrouwen en kinderen ge red toen gij inscheeptet Ik vrees van neen, was het antwoord. Heer Ismay zegde dat de Titanic niet met volle snelheid vaarde, toen de aanvaring met den ijsberg plaats bad. Deamerikaansche persbeknibbelt en hekelt zeer scherp den bestuurder der White Star Line. De onderzoekskommissie heeft hem onder bewaking gesteld, daar men vreest dat hij naar Engeland zoude terugkeeren. Eene voorspelling. De Daily Mail verschijnt met een fragment uit een kleine novelle, veertien jaar geleden geschreven door zekeren Morgan Robertson en getiteld Futility». In deze novelle wordt de ramp der Titanic als het ware voorspeld. Er wordt namelijk in verhaald van een monsterachtig groot schip, de Titan geheeten dat het grootste drijvende gevaarte was en de grootste schep ping der menschen. Voor zijn bouw en toe rusting waren alle middelen der wetenschap en techniek, aan den beschaafde wereld be kend,aangewend Men geloofde, dat het onmogelijk kon zinken en onvernietigbaar was. Hbt droeg 3000 passagiers en begon zij'n reis over den Atlantischen Oceaan in April. De novelle verhaalt dan verder, lioe het schip, een gewicht vertegenwoordigende van 45,000 ton, met een snelheid van 50 voet per seconde op een ijsberg stiet en geeft eon levendige beschrijving van deze verschrik kelijke botsing. De onderstand. De inschrijving, door den lord mayor geopend, had Zaterdag een totaal van frank 1,500,000 bereikt, hetgeen met de sommen ontvangen in andere steden een bedrag van 2,350,000 frank geeft. Te Belfast werd in min dan een uur tijd», een totaal van 150,000 fr. bereikt. Zonderlinge verklaringen M. Bride de geredde telegrafist van de Titanic had verklaard, dat liij hot sein S.O.S. beteekende dat er groot gevaar was, gezonden had en slechts 20 minuten later antwoord kreeg van den stoomer Lranhfurt, van deNord Deutscher Jloyd. Deze maatschappij heeft inlichtingen ge vraagd aan den kapitein van de Frankjurt Deze verklaart het volgende Zoodra wij het noodsignaal ontvangen hadden, richtten wij ons onmiddelijk naar het Noorden, en rond 10 ure 50 min.. Maandag morgend, kwamen wij ter plaats, na 140 mijlen ge varen te hebben. Wij vonden er do stoomers Birma, Virginnan en Carpantian! De verklaringen van Bride, moeten dus totaal uil de lucht gegrepen zijn. Aan boord van den Olympic. De Olympichet zusterschip van don Titanic is te Plymouth aangekomen. Do kapitein deed het volgende verhaal, over hetgeen hij van de ramp van den Titanic wist. Zondag avond, rond 11 ure 50 ontving do

De Volksstem | 1912 | | pagina 1