MAROKKO OOR LOG De Vlamingen en de Wereldtentoon stelling van 1013. NIEUWSBERICHTEN. JRME I^ARRY EN ||iJKE |_ENA Italië en Turkyë. Eene sluwe bandieterij verijdeld De automobieldieven van Parijs Spiegelfabriak A. L. MEYVAERT Samson Kina geeft eu DE VOLKSSTEM 23 APRIL 1912 de Olympic een telegram van den Titanic meldende dat het schip in gevaar verkeerde. Op dat oogenblik bevonden wij ons op 310 mijlen afstand van den Titanic. Onmiddelijk gaf ik bevel vollen stoom te geven en in allerijl naar de plaats te stoo- rnen. De Engelsche stokers en machinisten ga ven hier een prachtig bewijs van zelfopof fering. Allen bleven gedurig op de bres. Na in volle snelheid een afstand van 150 mijlen afgelegd te hebben, kreeg de Olympic een telegram van de Carpathian meldende, dat de Titanic gezonken en alle hulp nutteloos was. Het was dan Maandag morgend, 5 uro, en wij zetleden onze reis naar Plymouth voort. Ü9 kapitein deelde de droeve tijding mede aan zijne officieren, met verzoek niets aan de passagiers te zeggen. r> Slechts langzamerhand, brok voor brok, en naarmate men Plymouth naderde, kregen de reizigers kennis van het voorgevallene. «Den laatsten dag, toen allen de vreeselijke ramp vernomen hadden, was de ontroering algemeen op den boot. De vrouwen knielden op het dek neder en baden do matrozen, die al hunne gezellen van de Titanic kenden, dachten aan de arme jongens, welke zij nim mer zouden weerzien. Heel don dag werd doorgebracht in weenen en bidden, terwijl het muziekkorps rouwmarchen en godsdien stige arias speelde. Nooit zag ik zulke roerende tooneelen. De woeling te Fez De opstand is beperkt geworden lot Fez- Djevid. Doch de lievigheid was er groot. Tijdens de gevechten zijn S Fransche soldaten gedood en 17 gekwetst. De musulmannen lieten 15 dooden. 1000 krijgsgevangenen Nadat 2 dagen en een nacht gevochten was. kwamen de versterkingen aan voor de Fran sche troepen. De opstandelingen kwamen zich toen ten getalle van duizend met wapens en schietvoorraad overgeven. De gevolgen der opstandelingen De Fransche regeering gaat aan Spanje vragen Frankrijk toe te laten de vallei van Anragha te bezetten. De opperhoofden met de Europeanen Het is dank aan het moedig en manhaftig optreden der inlandsche opperhoofden te Fez verblijvend, dat tal van Europeanen ge paard zijn gebleven. Holland De Scheidsraad.De scheidsraad beeft zijne openingszitting gehouden in Den Haag om de zaak Canovaro, opgerezen lusschen Italië en Peru te bespreken. M. Renault heeft er opgewezen boe de scheidsrechterlijke uitspraak meer en meer in de zeden dringt. Oostenrij It. Nieuw Ministerie. M. Lukoa3 is door den keizer gelast geworden mot liet samen stellen van een nieuw kabinet. Daar ver scheidene der afgetreden ministers hunnen steun hebben toegezegd, zal M. Lukaos met zijne kabinetsvorming klaar komen. Cliina Tegen de Engelsche-Belgische Leening. De mogendheden hebben China tot de orde geroepen en gezegd dat het enkel zijn toe vlucht mag nemen tot internationale bonden. Spanj e Weeral spraak van ministerieêle crisis. 48° vervolg. Kent gij den ongelukkigen Jack niet, uw slachtoffer, dien gij als eenen hond uit uws vaders huis en uit uws vaders hart ver dreven hebt Herkent gij mij niet, schurk, die mij de vrouw ontstolen hebt, dio ik be minde, on welke be'drögen, verlokt, bestormd, misleid, zich aan u overgafO, EmilyHij was het, die mij tot deze ellende bracht, zijne hebzucht, zijne gierigheid, zijn schandelijke nijd hij hitste mijnen vader op, wanneer deze zijn goed hart wilde laten spreken. Zijne schuld, is liet ook, dat mijne arme zuster Aurora.... Houd op gilde Herbert het was de oudste zoon van Squire Proudfoot houd op, ellendige zuiper en landlooper, of ik zal u... Jack trad dicht naar hem toe en greep hem bij de keel. Dat hebt gij mij gemaakt, gy Judas, gij "Kaïn Roövcr, dief, misdadiger, duivelDe woede verstikte zijne stem, het schuim stond hem op de lippen, de greep van den woedende was zoo krachtig, dat liet ge laat van Herbert donker gekleurd werd; maar hij was een sterk man en stootto Jack met eenen vuistslag terug, terwijl hij hem slechts de das openscheurde. Intusschen waren drie policiebedienden verschenen, die don razenden Jack vasthiel den maar zij hadden éenen zwaren strijd, want Jack verdedigde zich wanhopig tegen hunne macht. Vat dien daar, dat is de verrader, de duivolachtigste aller broeders Laat mij los, ik Ik ben Jack met de lantaarn, en dat is Er zou een geschil zijn ontslaan lusschen den minister van Geldwezen en den minister van Openbare Werken. De ministers hebben daar vergadering gehouden en na 4 uren be spreking zijn zij er niet in gelukt eene op lossing te vinden. Rusland. De oproer te Lena Goldfield. Het moet er bier leel ij leer zijn toegegaan dan eerst werd gezegd, want er is nu spraak van 150 dooden en 250 gekwetsten. TUSSCHEN De houding der mogendheden. Duitsche bladen vinden den aanval der Italianen in de Dardanellon een degenstoot in het water. De Duitschers verdedigen hunne belangen en hopen datTurkyë do Dardanellen opnieuw bevaarbaar zal maken. In de Balkans. Do Balkanvolkeren hoorden met geest drift dat fle Italianen in de Dardanellen waren verschenen. Bulgarië en Griekenland schenen reeds overeengekomen Macedonië te verdeelen. Al de Balkanvolkeren zouden tegen den Turk bij de gepaste gelegenheid in opstand willen komen. Daaruit zou een algemeene oorlog vloeien. Turkyë antwoordt aan de Mogendheden. De ministers zullen een lang antwoord aan de mogendheden zenden. Zij gaan uiteenzet ten boe het spel in gang is gestoken en hoe onrechtvaardig en ongewettigd' het optreden van Italië is geweest. Een misdadige aanslag werd beraamd tegen M. X..., juwelier te Brussel, in een huis der Bolwerklaan, lusschen twee man nen oene vrouw. Een postkaart moest aan den juwelier ge zonden worden om hem te verzoeken zich bij eene zijner klanten, Auderghemlaan te be geven. Hoe vernamen de driemannen dat M. X., drager was van eene speld met kostbare pa rel van 10,000 fr. dat er zich in de zakken van zijne vestoh, links, een portefeuille be vond inhoudend edelgesteenten, en rechts, een andere portefeuille met bankbiljetten Een der drie mannen was chauffeur en had 20 frank ontvangen, als voorschot, opdat een a'utomobiel gereed zou staan nabij de plaats voor den aanval aangeduid. M. X..., moeSf aankomen niet zijn auto' en terwijl hij bij zijn ldiëntzou vernemen dat do poStkaart valsch was, moest men een band van zijn rijtuig doen bersten. Dan zouden twee van de mannen vooruit zijn gekomenom hem hulp le bieden, hem neer te slaan met de werktui gen van zijn voertuig, hem leeg te plunderen en vervolgens zijn gevlucht in automobiel. Het misdadig plan mislukte. M. X... werd verwittigd en bracht de policie op de hoogte. Een strik werd gespannen welke de aanhou ding voor gevolg had van den voornaamsten plichtige. In zijn bezit vond men de kopij van de postkaart, geschreven door de vrouw en een portret van M. X... Deze stukken werden in beslag genomen, evenals de 20 fr. als voorschot aan den chauffeur gege ven... Do voornaamste plichtige, Z..., werd in gevangenis van Vorst opgesloten. M. X... heeft een belooning geschonken aan den persoon, die hom op de hoogte bracht van het gesmeed komplot. mijn broeder, die mij zoo gemaakt heeft, en dit zou mijne vrouw geweest zijn, als... Op dit oogenblik gelukte bet de policie- agenten don razende weg te sleuren. Zijne uitdrukkingen schenen meer dan enkel dron kenschap te beduiden. Hij is krankzinnig zegden verscheidene toeschouwers. Herbert ving dit woord op. Hij wendde zich tot de pplicieagenten en gaf overeenkomstig de Ilabeas-corpus-akte Jack met de lantaarn aan hunne handen over, met de verklaring, dat hij binnen een half uur zelf voor den rech ter van de afdeeling verschijnen zou, om over het gedrag van den gevangene zijne klacht in te brengen. Met geweld werd Jack wegge sleept. Het zou onmogelijk geweest zijn, hem te voet te vervoeren dit moest in eene vige- lante gebeuren. Goed, goed, 't zal wel uitkomen! riep Jack; liet zal wel uitkomen, wieden dood schuldig is. Ja, ja, mijnheeren, dat listig, hebzuchtig beest was mijn broeder Herbert van Ashbrookhall en erfgenaam er bij en eenmaal eigenaar van tienduizend pond 's jaars en ik ben Jack met do lantaarn uit de Adelphi gewelven, lieer van mijn zei ven en erfgenaam van niets Hij heeft mij tot niets gebracht, die hond van eenen broeder Het voortrijden van de koets overstemde de kreten van den razende, die zijne krachten en zijne zenuw achtige opgewondenheid overi gens aan mannen verkwistte, die aanzulke tooneelen gewend waren. Binnen korten tijd verscheen Herbert Proud foot in het policiebureel met drie geneeshee- ren, waaronder een vermaard krankzinnigen doktor, Dr Douce Smyles,de bezitter van eene bijzondere inrichting voor krankzinnigen. Jack's verschijning in een h'alf-vrouw eiijk ge waad,zijn 'gedrag tégen den heer en de policie- Nog steeds op zoek. De gendarmerie en de policie van Sois- sons werd door de Parijzer policie verwit tigd, dat de bandiet Garnier per rijwiel Pa rijs had verlaten, in de richting van ban het Oosten. Do gendarmen en verscheidene agen ten, voorzien van hunne revolvers, zijn in alle richtingen vertrokken om de- voorhij- komst van den bandiet af te wachten. De Parijzer policie gelooft niet dat Garnier in de richting van Soissons' vertrokken is. Zij heeft deze verklaring ontvangen van een persoon, die Garnier denkt herkend te heb ben. Dit spoor levert echter geen belang op voor de policiebedienden, die er geen geloof aan hechten. Gisteren morgend had in de zaal der Notarissen eene algemeene vergadering plaats, bijeengeroepen door het Vlaamsch Comiteit. De vergadering w erd voorgezeten door den heer Leo Hert, van St-Nikolaas. secretaris van het Vlaamsch Handelsverbond van Antwerpen. Meer dan 70 Vlaamsche vereenigingen en groepen waren er vertegenwoordigd. Talrijke sprekers voerden er het woord en ten slotte werd 't bestuur gelast.met 't opstellen vaneen vertoog om de grieven uiteen te zetten als mede de voorwaarden te doen kennen, welke de Vlamingen in het algemeen hunne mede werking van de Tentömistelling zullen ver- leenen, en in liet bijzonder de algeheele toepassing der wet op 't Vlaamsch van JS7S te vragen.Tot staving dezer voorwaarden zal het antwoord van Koning Albert op de vraag in het Vlaamsch Handelsverbond aangehaald worden, waarin Zijne Majesteit den wensch uit drukt dat het inrichtend comiteit der We reldtentoonstelling van Gent in 1913, de wet van 1878 zou naleven-. Nadat dit vertoogschrift zal opgemaakt zijn, zal eene nieuw e vergadering gehouden worden, om dat stuk te bespreken. Brussel. Diefstal. Mevr. C..., die met haren man eene - restauratie openhoudt in de Vleesch- en Broodstraat, stelde Zater dag namiddag vast, dat een dief gekomen was op hunne slaapkamer gelegen op de eerste verdieping. De kwaaddoener had de hand gelegd op eeifè broche, een paar dor- meuzen en eene gouden ketting, dit alles ter waarde van 500 frank. Aanhouding van eenen Franschman. B^, een Franschman, sedert een jaar in een logement op de Uenegouwlaan verblij ven (J, was bij verstek veroordeeld-tot een jaar gevangenis door. het beroepshof van Parijs, wegens,, medeplichtigheid a an-verhe ling. Zaterdag morgend werd hij aangehou den en in de gevangenis van Vorst opgeslo ten, in afwachting dat hij uitgeleverd worde. Zelfmoord in het Ter Kamerenbosch. Zaterdagavond omstreeks 8 ure heeft een politieagent der 6e afdeeling, aan een boom, Victorialaan, het lichaam van een man vin den hangen. De agent sneed onmiddelijk cle koord door, doch de zelfmoordenaar liad reeds opgehouden te leven. Men vond geen geld of papieren op het lijk. De onbekende schijnt omstreeks 45 jaar oud, heeft grijzend zwart haar. en zwaren snorbaard.Hij is gekleed met grijs gestreepte broek,wollen jacl.itvest en veslon met groote grijze ruiten. De persoonsbeschrijving van den onbeken de is naar alle richtingen verzonden. Door een xoieVrijder omyeicorpen. Mevr. Promer, wonende Parkstraat, werd Zaterdag avond op de Louisalaan door een agenten zijne woorden zonder samenhang en vol overdrijving eindelijk do voor geld ver kregen getuigenis van de driegeneesheeren gaven den rechter de overtuiging, dat hij niet enkel met eenen dronkaard, maar met eenen zinnelooze te doen had, en dat Jack met de lantaarn dus niet wegens dronkenschap en straatgerucht te straffen was. Het kwam er op aan te bepalen,of de zinne looze ten" laste van den algeraeeneii onder stand verviel en na^r Bellam, St-Lukas, of een ander annengesticht moest gebracht wor den, of dat iemand anders voor de kosten verantwoordelijk zou zijn. Over deze zaak had Herbert met den rechter een kort afzon derlijk gesprek. Deze nietswaardige man, fluisterde Herbert, die tengevolge van zijn zuipen ook zijn ver stand verloren heeft, en werkelijk beklagens waardig is, is inderdaad mijn broeder, en der halve kan ik niet toegeven, dat hij ten laste van het armbestuur komt. Maar ik weet ook, dat mijn vader geenen schilling tot zijn onderhoud bijdragen zal, hij heeft in wanhoop hem reeds lang als kind verloochend. Daarom moet ik uit mijne eigen middelen, die vóór het bezit van mijn erfdeel zeer beperkt zijn,voor hem zorgen ik zal hem als patient van derde klas, voor vijftig pond jaarlijks, naar de inrichting van doktor Smyles zenden. De rechter vond dijt besluit zeer edelmoedig en gaf die policiédieilaars liet bevel den ge vangene onder de leiding van den goneesheer voor krankzinnigen iu de vigilante terug te voeren, en naar dé inrichting van dokter Smyles, welke eenig'6 mylen van Londen \er- wijderd was en Hearts-ease-liall genoemd werd, te brengeu. Jack bemerkte, in weerwil van zjjnon toe- wielrijder omgeworpen. Zij werd zeer erg gekwetst op gansch het lichaam en naar het gasthuis overgebracht. De wielrijder reed pijlsnel weg. Een wielrijder in botsing met een automobiel. F. P..., magazijnbediende, Koningstraat, kwam Zaterdag namiddag öp de Kruidluinlaan in botsing met eene auto mobiel. P... werd met zijn rijwiel te midden der baan geworpen en zwaar gewond. Zijn volo werd vernield. De policie der 4e afdeeling maakte proces verbaal op tenlaslevan den autogeleider. Een goed nieuws voor dezen met moei lijke spijsvertering. Men zegt wonderen van de Bitterpeeën der Trappisten Vincart, met of zonder melk te gebruiken. 1500 G St-Jans-Molenbeek. Zelfmoord. Mevr. G..., wonende Hovenierstraat, die sedert lang aan eeno ongeneesbare ziekte leed, heeft zich Zaterdag avond een revol verkogel door het hoofd gejaagd. De arme vrouw was onmiddelijk dood. Inbraak. In de woning van de we duwe D'Hondt,* Julius Vieuxjeanstraat, 27, is Zaterdag avond tijdens hare afwezigheid inbraak gepleegd. Al de meubelen waren opengebroken. Er zijn 10 titels, ter geza menlijke waarde van 7,600 fr. ontvreemd, alsmede eene som van 10C0 fr. in geld. Een onderzoek is onverwijld geopend. Aankomst dsr Zomerstoffan. Groote keus voor mans- en vrouwenkleedoren, bij Van den Bergh-Jouret, Korto Zoutstraat. 41, Aalst. 758 Schaarbeek. Geplctlerd. Zaterdag namiddag hersteldo de werkman Van Vleyen- berg, wonende te Geeraardsliergen. de as eener kar bij zijn patroon in de Metsysstraat, te Schaarbeek. Het voertuig, opgelicht met een hefboom, kantelde eensklaps om en viel op den armen arbeider. Als men hem had ontlast, zag men dat zijn been werd gebro ken en dat hij erg werd gekwetst op gansch het lichaam. Het slachtoffer werd naar het gasthuis overgebracht. Leuven.Gevallen. De policieagent Verhanck, die tijdens den brand van Donder dag viel, zal denkelijk een gelieelen tijd bedlegerig blijven. De burgemeestor heeft hem Vrijdag een bezoek gebracht. Vorst. Valsche munt ontdekt. Werk lieden van den ij /.eren weg, Zaterdag eene voor gravend om eenebarreel te plaatsen op de lijn Brussel-IIalle, nabij het koffiehuis Le Lac le Vorst ontdekt, en een zakje gevuld met valsche vijffrankstukken. De/.é munt, dragend de beeltenis van Leopold II en liet jaartal 1873, werd overhandigd aan den policiecommissaris van Vorst, die een onderzoek opende. St-Gillis. Doodelijke val. Mevr. Vli- bert, kashoudster, 42 jaar, Zaterdagavond thuis komend, Moriestraat, werd duizelig op de trap en viel. Pokter Martin kon enkelijk den.dood vaststellen. Anderl«cht. Werkongeval. Bij het' verplaatsen .van.een grooten ketel ziedende metaal, had Zaterdagnamiddag eene ont ploffing plaats in eene ijzergieterij, der Jorez- slraat. Drie werklieden werden zeer erg ver brand. Twee dokters kwamen hen verzorgen. De slachtoffers zijn Oscar Eeckhout, 29 jaar, van Turbize, Theofiel Stevens, 30 jaar, van Ruisbroeck en Frans Michiels, wonend in de Huishoudenslraat, te Brussel. Allo drie wer den naar het gasthuis overgebracht. Hun toestand is bedenkelijk. St.-Joost-ten-Noode. Ingebeelde ban dieten. Een persoon van Duitschen oorsprong, wonende in de Groenstraat, te Schaarbeek, na diep in 'tglas gekeken te hebben, loste Zaterdag een revolverschot in de Linnoausslraat. Hij beeldde zich in dat bandieten liein aanrandden. Een policieagent ontwapende nern en leidde hem naar het po- litiebureel der Kruisvaartenstraat. Proces verbaal werd ten laste van den rustsloorder opgesteld wegens het dragen van verboden wapens. 4 stand, dat er tusschen den rechter, zijnen broeder en doktor Smyles afspraak over het ontnemen van zijne vrgheid gemaakt werd toen daarom de policieagenten, stomme werktuigen van hoogere bevelen hem nader den, en met ijzeren handen en armen zijnen persoon weder in ontvangst namen, verweer de hij zich zoo hevig, dat het tijd en moeite kostte, hem uit de zaal en don trap af te brengen. De geneesheer voor krankzinnigen, wien het vooral er oni te doen was nieuwe patiën ten te krijgen, dio aanbrachten, had reeds dikwijls de dierentemmers nagebootst, die met een doordringenden blile de woede van leeuwen en tijgers doen bedaren hij schoot eenen scherpen blik van achter zijnen bril op Jack en geloofde, dat hij zich misschien zou laten beleerschen als het redeloos dier. Jack lachte hard op. Gelooft gij, gek, dat gij mij doorboren kunt krijschte hij. Ik zal u de vensters inslaan, dan kan het daglicht beter in uwe onnoozele oogen dringen En hierop gaf hij den geneesheer eenen zoo vree- selijlcen slag op het bebrilde oog, dat de glas splinters in het rond vlogen en Smyles be dwelmd achterover tuimelde. Hij hield de hand op het beschadigde, opzwellende oog en beet van woede en smart de tanden op elkan der. Het dwangbuis schreeuwde hij half steunend,half tandeknarsend. Binnen weinige minuten was Jack vast gebonden en buiten staat van tegenweer; maar de goed toege brachte slag had hem in eene triomfeereude stemming gebracht, en hij brulde een krggs- lied, toen vigelaiRe de binnenplaats van het policmbureel verliet. -o«o- Elsene.Laatgeene kinderen alleen.— Het 6 jarig dochterken der echtgenooten V., Elisestraat, Zaterdag namiddag alleen zijnde terwijl hare moeder op den zolder was, boog zich al te diep huilen een venster op de eerste verdieping, verloor het evenwicht en viol op de binnenplaats. Het kind werd zwaar gewond aan den schedel en een harer boenen gebroken. De dokter, welke de kleine verzorgde, vreesde bovendien inwendige kneuzingen. SpiegelsKadersVitraux Baguetten TVerfK3y Aalst. Stoomfabriek in Gent 756 Dendermonde. Poging tot inbraak. Zaterdagnacht, werd Napoleon Ring, hande laar gewekt door het breken eener ruit. Hij stond op en zag dat eene ruit zijner woning uitgesneden was. Builen zag hij twee man nen vluchten. Een onderzoek is ingesteld. Droogkuisschen en Verven van alle soor ten van ameublementsloffen, opspellen en cremeeren van tullen en kanten gordijn. Karei Alt, Gerante Miie CELINE VAN LAN- DUYT, Lange Zoutstaat, 40, Aalst. 771 Cherscamp. Schrikkelijke brand. •Zondag hamiddag om 2 ure 30 zagen voor bijgangers rook opstijgen uit de stallen van M. Eug. Van Herreweglie-Keleman, seffens werden de inwoners verwittigd en met behulp van eenige geburen werden de reddingswer ken begonnen, daar het vuur door den wind aangewakkerd, seffens eene groote uitbrei ding bad genomen en men er alleenlijk ih gelukte het huis te vrij waren. De stallen met broeikassén en landbouw- alem zijn gansch vernield alsook een vijf- honderdtal vet te kiekens en 200 jonge kie kens zijn in de vlammen omgekomen. Een muilezel eener waarde van duizend frank die is kunnen buiten vluchten na datden stalhand hem van den hals is gebrand, is moeten afge maakt worden. De oorzaak van den brand is onbekend, de schade zeor belangrijk doch door verzekering- gedekt. Bel legem. Geheimzinnig overlijden. De genaamde Julien Van O verschelde, oud 18 jaar, overleed schielijk in de herberg St-Jozof. Wanneer men liet lijk ging begraven, werd van wege het parket tegeubevol gegeven. Do begrafenis werd enkel toegelaten na de lijkschouwing. Zaterdag heeft de veldwach ter de ingewanden naar Kortrijk overgedra gen. M. Soubry,geneesheer en burgemeester van Bellegem, heeft Zaterdag met de gen darmen een onderzoek begonnen nopens het geheimzinnig overlijden. Lokeren. Kinderbeul. Zooals wij gemeld lj^bhen, stapte het parket van Den dermonde alhier over een paar weken af, ten olntle een onderzoek te docir nopens oen zeef erge zaak. v Volgens de gezegdens van geburen maakte zich de genaamde V.S. wonende in do Heir- landstraat, plichtig aan erge mishandelingen op zijn aangetrouwd kind, enkele maanden oud. Bij gebrek aan doorslaande bewijzen en dank aan de tegenstrijdige verklaringen der moeder, werd de man in vrijheid gelaten. Maandag morgend bood zich de vrouw V.S. met haar kind ten policiebureele aan, en verklaarde dat baar man Zondag avond het kind opnieuw mishandeld had. Hij zou het kind een geweldige slag op het hoofd toe gebracht hebben. Eene buurvrouw bevestigde de verklaring der moeder. Het parket is verwittigd. Ansegem. Doodelijk ongeluk. De lampist Frans Van Hulle, oud 28 jaar, die van een rijdende lokomotief viel. en zich doodelijk kwetste, is te Ansegem overleden. XXXIV. DE WRAAK VAN DEN GENEESHEER. Na eenen moeilijken tocht van verscheidene uren hield de koets met den gevangene stil voor de ijzeren traliepoort van de inrichting voor krankzinnigen Hearts-pase-hall, die met eenen muur van zestien voet hoog omgeven was. De gebouwen van gebakken steen opge trokken, en zonder.eenig sieraad, maakten met hunne tralievensters eenen ongunstigen ■indruk.; het was eene vreeselijke moord in Plioenix-Park, van den heer Parnell eonen brief heeft ontvangen,waarin deze,gevangenis voor menschen wier eenig misdrijf daarin be stond, het verstand binnen of buiten de inrich ting verloren te hebben. Men kan gerust aannemen, dat toenmaals bijna de helft van al de krankzinnigen inde bijzondere inrichtingen in Engeland vaak inrichtingen enkel van afzetterij gezond ia het gesticht kwamen en eerst door de stelsel matige plagerijen van de geneesheeren en hunne oppassers krankzinnig werden. Hearts-ease-Hall stond in het midden van eene niet zeer vruchtbare vlakte, die slechts weinig groen vertoonde. Eenige beuken en denneboomen moesten een park verbeelden, en een aantal bedden, schraal met palmen omzoomd en met klaprozen, sleutelbloemen, zomerrozen, riddersporen, lavendel, bella donna^ enz., armoedig bedekt, eenen tuin. Overal waren kiezelpaden met rustbanken voor de krankzinnigen aangebracht. Van de traliedeur in den ringmuur naar het hoofdge bouw voerde een breede weg. Toen de wagen hier stil hield, kwamen eenige goedaardige krankzinnigen, die vrg op de plaatsen in den tuin mochten roudloopen bij het rijtuig. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2