Wie toeft liet ïertüëTder werklieden De RAMP van den TITANIC BeschQüï/inp over ös Kiszing van 21 April voor den Werkrechtersraad 'X EEN EN 'T ANDER Onze flank aan fle Werklieden Bloedig gevecht te Bergen Achttiende jaargang nr SS Woensdag 24 April 1912. Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. Beslissende cijfers Algemeene samenstelling van den Werkrechtersraad. Bloedigs werkstaking in Rusland. CENTIEMEN HET NUMMER EUREELEN ABONNEMENTEN! Zss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. *§l TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN TE BRUSSEL 728j Steenweg van Waterloo( 722. TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® blaöz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (pér regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De kiezir.g van verleden Zondag ontstond enkel voor de werklieden, fabriekwerkers, werklieden, der nijverheid, der werkhuizen, stielgasten, het eigenlijk© genaamde werk volk dat bestendig werkt voor een werkloon. Het is in vctam van dat locrhvolk dat de socialisten dag in, dag uit kraaien dat zij er do vertegenwoordigers van zijn, dat zij de werklieden partij uitmaken Het is ookin naam van die kiezers dat de Daensisten en Pieter Daens gedurig roe pen Wij zijn de mannen van 't werkvolk Hec volk wil dit Het volk vraagt dat Wij spreken in naam van 't volk, in naam van 't werkvolk. En de Katholieken Volgens socialisten en Daensisten zijn de Katholieken de partij van het rijk volk, van degroote boeren, van de cotfre-forts, van do twee- drij- en vier- stemmers 't Werkvolk is niet katholiek, 't moet van de katholieken niet hebben, roe pen de socialisten en Daensisten Deze kiezing was dus bijzonder van groot belang om dat eens le onderzoeken op de proef.om 't werkvolk daarover zelf te laten spreken, en niei de roode of groene lawijd- makers, en bluf en blafverkoopirs. Deze kiezing was ook belangrijk om eens een groote kiezinj^ te zien met zuiver alge meen stemrechtEen man, een stem: zoo ging het hier en dit op groote schaal 13794 kiezers (Er waren slechts 6G1 witte of ongeldige brieven, 't zij omtrent 5 °/0, wat niet overdreven is). Wat zeggen de cijfers Wat zegt die kie zing Wat zegt het zuiver algemeen stemrecht Wat zegt het werkvolk Elanton Aalst. Katholieken 3410 stemmen Socialisten 1680 Daensisten 1941 De katholieken werklieden alleen zijn bijna zoo sterk, als socialisten, liberalen en Daensisten to zamen, ofschoon we hier in 't centrum zijn der macht van de Daensisten bijzonderlijk, en ook zelfs van socialisten en liberalen De uitslag is vast goed voor de katholie ken. In do stad Aalst hebben we goed stand gehouden de buitengemeenten hebben ons flinke uitslagen.gegeven oenige zijn uitste kend goed. Zoo gaven de bureelen van Smet- lede en Bavegem Kathol. 220 social. 6 D ensisten 71. Erondegem en Wanzele Kathol. 299 social. 5 Daens. 55. Kanton Ninove. Katholieken: 1399 stemmen. Socialisten -. 181 Daensisten 326 Deze uitslag zegt veel. De socialisten behaalden naluurlijk hun grootste getal stemmen in de Stad Ninrfve, waar de nijver heid grootendeels in de banden der liberalen is, en waar natuurlijk de vrijheid averechts verstaan werd. Maar de Daensisten waar zijn die daar Zij behalen er nog bijlange geen vierde der katholieke stemmen zijn er dan geen Roelanders of Daensisten meer te Ninove, te Appelterre-Eychem, te Aspelaere, Denderhautem,te Denderleeuw, te Meerbeke teNode.rhass'dt, te Oultre enz. 't Werkvolk roept dus met 1399 tegen 326 wij zijn Katholieken, en geen Daensis ten De bureelen van Burst en Borsbeke ga ven Kathol. 214 social. 8 Daens. 57 Prachtig ECastton Herzele. Katholieken 1394 stemmen. Socialisten 181 Daensisten 471 Socialisten en liberalen zijn er niet veel op die gemeenten. Mn ar de Daensisten waar zijn die daar Zij behalen er slechts een vierde der katho lieke stemmen in 't kanton Herzelo Is dat gelooflijk Zijn er dan bijna geen Daen sisten meer te Herzele, te St. Antelinckx, te Aygem, te Bambruirge, te Burst, te Erembo- degem, te Heldergem, te Kerckxken,te Res- segem, te Woubrechtegem enz. Wat is er daar veranderd! Slechts 471 Daensisten tegen 1394 Katholieken, en dat onder de Werklieden Kanton Sottegem, Katholieken 1089 stemmen Socialisten265 Daensisten143 Rn dat onder ZÜIVER ALGEMEEN STEMRECHT De socialisten sfemmen komen meest voort van de liberalen van Sottegem zelve. De Daensisten zijn er bijna niet gekend. Dat volksken kent men daar bijna niet. Daar laat 't volk zich niet om den tgin leiden TOTAAL Katholieken 7292 stemmen Socialisten2959 Daensisten 2882 Daaruit volgt dat de Katholieken, bij 't werkvolk en één man, één stemal de tegen partij en groene, roorte en blauwe gezamenlijk verslaan met een klinkende meerderheid van 1451 stem men Dat de socialisten met de liberalen, te zamen och arme bij 't werkvolk tegen de katholieken maar twee tegen vijf zijn Dat de Daensisten overal schromelijk achteruitboerenmaar bijzonder op den bui ten Wat is dat te zeggen voor de Daensis ten Waar gaat dat naartoe En de liberalen Waar zijn ze Bestaan die nog wel Dat is een antikiteit geworden voor 't werkvolk, niemand durft zich niet meer liberaal vertoonen. Voor de patroons hebben de liberalen tegen de katholieken niet gestredenomdat ze geen candidaten vonden, en ze vonden geen candidate!),... omdat er geene waren of om dat deze schrik hadden van gebuisd te zijn 't Is klaar! voor de werklieden, hebben ze niet durven opkomenomdat ze daar zouden gestaan hebben met een belachelijk getal st erom ekens, te onnoozel om op te tellen Liberaal werkvolk, dat bestaat er niet meer; dat was goed over vijftig jaar Maar heden liberaal en socialist dat is ééne pot Wij katholieken zeggen dank aan de werk lieden, omdat zij, trots de verleidingen van socialisten en daensisten, aan ons, aan onze partij, aan onze gedachten getrouw zijn bleven. Wij hebben steeds het vertrouwen der werklieden het werkvolk blijft ons steeds verkleefd. De katholieke partij is de ware partij der werklieden Wij mogen ook geen moeite sparen om dat vertrouwen van 't werk volk te blijven verdienen met rechtzinnig en moedig te strijden voor de belangen der werklieden, met een aanhoudende, degelijke volkswerking uit te oefenen de katholieke partij moet er steeds naar streven meer en meer eene ware volkspartij tv zijn Dan wordt onze partij onvergankelijk, zooals de ziel van ons volk zelve. De GEKOZENEN zijn Katholieken, 8 werkelijke rechters D'Haese, Simon, Walleze, Walgraef, Lie baut, Van den BroecU, Van den Binrnpt Renders. 6 bijgevoegde rechters Schinc- kaert, Dovernagie, Barrez, Ghysbrecht, De Samblanckx. Socialisten, 3 werkelijke rechters Van den Bossche, Steenhoudt Joseph, Anckaer. Een bijgevoegde rechter De Goorde. Daensisten, 3 werkelijke rechters Hans sens, Verbaegen, De Gock. Katholieken. Patr. Werkel. 16 n Bijgev. 8 Bediend. Werkel.: 1 Bijgev. 1 Werkl. Werkel. 8 Bijgev. 6 te zamen 40 Liberalen. Pa'roons 0 Bedienden 0 Werklieden 0 le zamen 0 Onzijdige. Bediende 1 Socialisten. Werkl. Werkel. Bijgev. te zamen Paensisten. Patroons Bedienden Werkl. Werkel. Bijgev. te zamen 3 Dasvolgens de raad is samengesteld uit Katholieken Onzijdige Socialisten Daensisten Liberalen Be bestuurders wan patro naten te Mecheien. Verleden Donderdag zijn 400 bestuurders van patro naten te Mechelen vergaderd geweest om de werking der patronaten to bespreken. 400 leiders waren opgekomen. Zij verdeel den zich in 4 afdeelingen. In de algemeene vergadering hield Pai.er Rutten eene merk waardige aanspraak... 's Namiddags werden al de heeren door Mgr Mercier in zijn aarts bisschoppelijk paleis -ontvangen. Os brie? der nraissïonnaris- sen en c9e -< tPenapie. De recht bank heeft geoordeeld dat de Jezuiëten Je burgerlijke verpersoonlijking wel hebben in Congo maar niet in België on dat de toon van den brief., al te hevig is.. Die uitspraak wordt fel besproken en het aleemeen gevoe len is dat de belasterde missionnarissen het daar niet zullen bij laten... Doch de «Peuple» die de missionnarissen zoo lafhertig heeft aangevallen, heeft don moed niet do verde ling op te nemen der beschuldigden. Dat dient te worden onthouden. F6ac*ion vrijgelaten door1 ijra wsend Griarcd. De genade- commissie had de vraag van Flachon om in vrijheid te komen verworpen, en ondanks dit, heeft minister.Briand besloten Flachon do vrijheid weer te geven. Verleden Zater- terdag heeft Flachon het gevang verlaten.... Ondertusschen moeten de kloosterlingen en de brave zusterkens het land uit Hoe volk kunt ge zulke ongerechtigheid dulden Oe versterking van 'i SSuitsch flegeo*. Door bet nieuwe krijgsontwerp zullen er 17 bataljons voetvolk bijkomen 106 compagnies gewapend met schietgewe ren met herhaling (ei répétition), In vredestijd zullen er aldus 20.000 manschappen meer zijn, Na de nieuwe wet zal het effectief in vre destijd het volgende getal manschappen bedragen. Van Pruisen 420.939 manschap pen van Bavière 60.351 manschappen van Saksen 41.625 manschappen van Wur- temberg 21-296 manschappen. Op de Belgische grens zal men nieuw kazernen bouwen te Aken, te Padreborn, te Coblentz, te Sarrebruck, te Sarrelonis, te Mulheim tegen Keulen en te Tiers. De verklikking in 't Fransch Onderwijskorps. In den Insti tuteur Francais staat het volgende geval te lezen Een meesier heeft in zijne klas een handboek van geschiedenis veroordeeld door de bisschoppen. Om een zeker getal deserties te voorkomen,houdt de meester wel het boek. maar dicteert aan zijne leerlingen den korten inhoud van de mondelinge lessen. Doch al gauw blaast een zijner collega's hem in de ooren OpgepastGe weet, mijn gebuur gebuur beeft op zijn boeksken de namen van 12 onderwijzers^eschreven die hun boek van Geschiedenis niet gebruiken hij zal ze over brieven aan den Amicale De Amicale is de bond der onderwij zers. Ge bemerkt hoe do'verklikking zelf t' huis hoort in den Franschen onderwijzers wereld, 't Is effenaf droef. Goed programma. De Katho lieken van Kales hebben het volgend pro gramma opgemaakt en openbaar gemaakt 1. Vrijheid van procpssiën te houden. 2. Onderhoud der-kerken door de gemeente 3. Verdeeling der bijstanden tussclien al de behoeftige kinderen zonder onderscheid van school. 4. Herinbrenging van de zusters in de gasthuizen. De katholieken zonder bekommering om de politieke partijen, verbinden ziel), hunne stem enkel te geven aan kandidaten die dit program aanvaarden. De Russische bladen kondigen thans na dere inlichtingen af, over een vreeselijlt dra ma dat te Lena had plaats gehad. Eene werkstaking was aldaar losgebroken en dientengevolge had de overheid het sta- kingskomiteit aangehouden 3 De stakers vergaderden ten getalle van 0 3000 en vroegen de invrijheidstelling van de aangehoudenen. De bevelhebber der troepen kapitein Freschenko liet hen weten, dat hij gé^veld zou gebruiken, indien de stakers niet uileen gingen. Een ingenieur, M.Touchinsky. 4D bezwoer de werkstakers uiteen te gaan, doch 1 de stakers die zich in de achterste rangen 4 bevonden, hoorden zulks niet. Zij drongen de 3 voorster, vooruit en kapitein Freschenko, na O de noodige vermaningen gedaan te hebben beval vuur. Do stakers wierpen zich ten gronde, doch weldra sprongen zij recht en met EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGINGliepen naar do soldaten. Drii 'ne nieuwe salv< In het arrondissement Aatst hebben de Katholieken den sciioonsten uitslag Ikkomen van gansch het land, voor al de gelijkaardige arrondissementen HOERRAHl weerklonken en hielden de stakers tegen Eene vreeselijke paniek omstond Naar men verneemt zouden er niet min dan 390 dooden en gekwetsten zijn. Hoe M. Ismay zich verdedigt M. Ismay voorzitter van do White Star Line, heeft aan de New Yorker bladen eene erklaring gezonden, waarin hij loochent zich met do vaart van den Titanic bekommerd te hebben. Hij beweert dat de kapitein van den transatlantieker hem niets gevraagd lieeft noch over de vaart, noch over den te volgen weg. Hij heeft den kapitein heer en meester gelaten op zijn schip. Het is ook onwaar, dat kapitein Smith juist met hem aan tafel tafel zat, toen de ramp gebeurde. M. Ismay loochent ook getracht te hebben naar Engeland terug te keeren om aan hel onderzoek te ontsnappen. Hij zou uit eigen beweging voor de onderzoekskommissie ver schenen zijn. Hij bevestigt ook, dat er geenszins spraak van geweest was. dat de Titanic het rekord van den overtocht moest trachten te kloppen oor zijne eerste reis. Ten slotte zegde hij, dat er zich geene vrouwen op de brug meer bevonden, toon hij in de reddingsloep stapte. In de Engelsche gemeentekamer. Het gouvernement zal maatregelen nemen. De minister van koophandel heeft aange kondigd, dat ook in Engeland eene hoogere rechtbank zal ingesteld worden om een onder zoek te doen nopens de ramp van de Titanic. Er zal vorder nog eene kommissie benoemd worden, gelast met het nazien der reglemen ten van den Lloyd. Een der belangrijkste punten zal zijn, dat er minstens genoeg boo ten moeten aan boord der passagierschepen zijn, om alle reizigers en de bemanning te kunnen opnemen. Ook zullen de nieuwe reglementen den weg, het getal kilometers, knoopen of mijlen, enz. vaststellen. Verder zal nog worden aangedrongen, op hot plaatsen van draadlooze telegraaftoestel len. aan boord van alle stoomers. Een lid der Kamer, M. Brooks, heeft don minister verzocht, te zorgen, dat de officieren en matrozen die aan de ramp van den Titanic ontsnapten, allen naar Engeland zoude)) teruggebracht worden, ten einde hen als etuigen te kunnen onderhooren. De onderstand De inschrijvingslijst door den lord major geopend ten voordeele van de weduwen en weezen der verdronken matrozen, had Maan dag namiddag reeds twee millioen bereikt. Maandag namiddag kwam do lord-mayor onverwachts in een music-hall, waar een feestopvoering plaats had en door een uitge lezen publiek bijgewoond werd. Toen de uitvoering bijna ten einde liep, stond de lord-mayor in zijne loge recht, en richtte een oproep tot de aanwezigen, om de ongelukkige slachtoffers bij te staan. Onmid- delijk had eene inzameling plaats welke tal rijke duizenden opbracht. Verscheidene toeschouwers gaven ieder 250 fr. twee 500 fr. en zelfs was er eene, die 875 fr. had terugQntvangen op oen bank briefje van 1000 fr., waarmede hij zijne plaats had betaald, en de 875 fr. voor de weduwen en weezen gaf. Lijken opgevischt De stoomer Machay Bennet is uit New York ter plaats gevaren, om de lijken op te zoeken. Reeds werden 64 lijken opgevischt. Een orkaan bemoeilijkt echter de opzoekin gen. Alleen de lijken der personen, wier familieleden voor de begraving zullen zor gen worden aan land gebracht, na ingebal semd te zijn. De anderen worden gewoonlijk om 8 ure 's avonds, na de gebruikelijke plechtigheden, in zee begraven. Wat is een knoop in zeemanstaal. Zooals men weet, wordt in zeemanstaal niet gesproken van kilometers of mijlen, maar wel van knoop. Een konfrater deelt daarover de volgend» inlichtingen mede Een knoop is eene zeemaat welke men bezigt om den afstand te meten welke een schip in de zee aflegt. Die maat bestaat uit eene koord voorzien van knoopen welke 51 Engelsche voelen of omtrent 17 meters van elkander liggen. Men werpt die koord in de zee, vastgemaakt aan een stuk hout, dat nagenoeg op dezelfde plaats blijft liggen. De koord rolt af/naar mate het schip voortvaart en na eenen bal ven minuut, trekt men de koord op en men telt de knoopen die afgerold zijn. Zooveel knoopen men heeft, zooveel maal 51 Engelsche voeten of 17 meters heeft het schip afgelegd. Als men dus zegt dat de Titanic vaar de met eene snelheid van 20 knoopen betee- kent zulks, dat het reuzenschip 21 maal lY meters of 357 meters aflegde per halven minuut, of 714 per minuut, hetzij 42,830 meters per uur. De rouw in Engeland Zondag is een rouwdag geweest voor gansch Engeland. Overal werden er kerke lijke diensten gedaan voor de slachtoffers van den Titanic. De kerkorgels speelden den De Profundis en het lied Nader bij u, o mijn God dat op hot dek van den Titanic •espeeld werd, terwijl het schip aan het zin ken was. In de St-Mariakerk, to Southamp ton, bemerkte men in de eerste rangen eene vrouw met gansch wit haar ondereen dikken rouwsluier, die aanhoudend snikte. Het was mad. Smith de vrouw van den gewezen kom- inandant van den Titanic. In zijn sermoon zegde de bisschop van Winchester, dat de ramp van de Titanic eene groote les is voor den mensch, die te veel vertrouwen heeft in de macht van do machie- nen en van het geld. Bijna al de leden van het diplomatiek korps zijn hunne deelnoming gaan betuigen aan sir Edward Grey. M. Marconi Toen M. Bride, de hulptelegrafist van den Titanic in de zaal gebracht werd, waar de ondervragingen plaats hadden, trad M. Mar coni, de uilvinder van den draadloozen tele graaf, naar den jongeling toe, hoog voor hem, wenschte hem geluk over zijnen moed en beloofde hem. dat hij zou beloond worden, lijk hij het verdiende. Dit oprecht aandoen lijk tooneel had iedereen tot tranen toe be wogen. Brand aan boord van de Titanic Een der stokers van de Titanic heeft Zondag eene uiterst belangrijke verklaring afgelegd. Toen het schip Southampton ver liet voor zijne eerste reis, broeide er brand in het voorste ruim. Om het vuur uit te dooven was men verplicht een groot deel steenkolen uit te halen. Het zijn deze wan den, niet meer door de brandstof versterkt, die ingebeukt werden door den schok. De stoker, die dezen brand vertelde, voegde er bij, dat volgens hem, de wanden niet zouden ingebeukt zijn, als het ruim gansch gevuld geweest was. Zijn het hare kinderen De echtgenoote van een kleermaker, te Nizza wonende, Mev. Navratil, heeft naar New-York getelegrafeerd, om inlichtingen te krijgen, over twee kinderen, die gered werden, en welke zij vermoedt hare kinderen te zijn. Mevrouw Navratil werd eenigen tijd ge leden door haren rfian verlaten en weinige dagen later, werden hare beide kinderen door den man opgelicht. Deze had reeds ver scheidene malen laten hooren dat hij met de kleinen naar Amerika zou verhuizen. M. Navratil, die zich nog in Frankrijk bevindt, had een vriend, zekere Hoffmann gelast, de kleinen naar Amerika te brengen. Soldaten belegeren eene herberg. Ver scheidene gekwetsten Zondag avond had in eene danszaal een hevige twist plaats tussclien een tiental sol daten van het 2° jagers te paard en de andere dansers. De soldaten werden buiten gedreven, doch daar trokken zij hunne sabels, verbrijzelden de ruiten en wilden terug binnen zijn. De verbruikers grepen dan flesschen, glazen, banken en stoelen, en wierpen er mede naar de soldaten. Twee policieagenlen poogden tussclien te komen, doch zij kregen zelf fles schen enz., op het hoofd en gingen hulp halen naar de kazerne. In de algemeene woeling werden verscheidene personen erg gekwetst. De eigenares der danszaal kreeg een sabel» houw op het hoofd en werd de linkerwang opengekapt. Een soldaat kreeg eene flesch op het hoofd en moest met eene schedelbreuk naar het gasthuis overgebracht worden. Twee andere soldaten moesten ook in beden- kelijken toestand naar het gasthuis overge bracht worden. Toen de soldatenwacht naderde, namen desaldaten de vlucht. Op straat vond men verscheidene soldatenkepis en policiemutsen, stukken sabels enz. Heel de straat lag vol glasscherven. Verscheidene burgers werden gekwetst en moesten in het gasthuis vor» zorgd worden. Het parket van Bergen en de krijgsover- heid hebben samen een onderzoek geopend.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1