Prachtige vooruitzichten HET VERGAAN VAN DE TITANIC OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER Liefdedrama te Antwerpen DÜGBLA33 Eene indrukwekkende zitting Italië en Turkyë. Achttiende jaargang nr 97 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 25 April 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. ih TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fg» BUREELENt TE BRUSSEL I TE AALST 72S| Steenweg van Waterloo, 728. I G, Kerkstraat, 9# Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. leg.) Ir. 0.60 38 bladz. (do regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Reclit. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De dag van Zondag mag in de an nalen der kristene gedaclitenstroomin- gen met gulden letters aangeteekend worden. Thans waren het niet de pa troons, niet de bazen, niet de burgers, niet de bedienden, maar het werkende volk dat uitspraak moest doen tusschen de partij der revolutie en de partij der orde. Hoewel wij met medelijdenden blik steeds naar het zwarte mijnenlar.d hebben gezien, mogen wij thans hoop vol de heropstanding van de kristene gedachten in het Waalsche werkers volk begroeten. Zeker de socialisten liggen in de bijzonderste nijverheids centrums n'og hard boven, maar ge moogt niet vergeten dat die mensclien gekoord en geknecht liggen aan de roode instellingen. En niettegenstaande dat mogen wij het toch zeker wel een verblijdend en hoopwekkend feit noe men dat de kristene kandidaten te Hoei meer dan 900 stemmen en in Se ra ing, in het roode Seraing boven de 1200 stemmen behaalden, wat zeggen wil dat er in Seraing 1200 volwassen werkende menschen zijn die de voor keur geyen aan de kristene gedachten, die zich scharen onder de bescher mende plooien van liet katholieke vaandel. Onze Waalsche broeders worden te rug knap in den strijd voor de goede zaak. Langzamerhand komen de ver doolden terug tot den vriendelijken schaapstal. In Namen winnen wij op 7 Jaar tijds 800 stemmen, of 800 perso nen bij; in Brussel, waar wij over enkele jaren 230 stemmen bekwamen op 2400 stemmers, daar behalen de katholieke werklieden het prachtig getal van hij de tien duizend stem men, hetzij het derde van het stemmen- getal der tegenstrevers, op een gebied waar wij in eene vorige kiezing enkel een tiende der stemming behaalden. Wij hebben gesproken van Brussel, waar het dus hot derde dór tegenstre vende stemmen beloopt, Antwerpen geeft bijna de helft der stemmen, en de stad te buiten gelaten, hebben wij in iiet arrondissement eene katholieke meerderheid van twee duizend stem men. Gent zelf geeft 11000 stemmen tegen 12000 aan de socialistische kan didaten en de algemeene uitslag geeft ons 1400 stemmen meerderheid. Luik geeft 9000 st. aan anti-socialistische vrouwenkandidaten, en do Vlaamsche buitens geven een machtigen zegepraal aan de kristene gedachten. De provin cie Limburg, de provincie Luxemburg zijn welsprekend op dit gebied,niet min dan de talrijke Vlaamsche arrondisse menten. Wie er echter uit den strijd is geko men als een gepluimd kieken, het is de liberale partij. Op weinige plaatsen is de liberale partij openlijk in strijd dur ven uitkomen, en daar waar zij afzon derlijk streed, heeft zij een belachelijk getal stemmen behaald. Nergens, vol strekt nergens, in geen enkel arron dissement, in geen enkel kanton, in geene enkele gemeente tenzij in Door- aiijk, heeft het liberalismus de meer derheid behaald. Het is waarlijk eene openbare schande zulke kolossale ver oordeeling bij het volk op te loopen. En hoe is 't uit te leggen dat de socialisten met eene partij die zoo slecht gezien is bij 't volk,hoe is 't mo gelijk dat de socialistische partij zich niet schaamt juist met die partij kartel te sluiten en er eene enkele algemeene antiklerikale partij van te maken Is het niet het beste bewijs dat die tegenstrevers de afschuwelijkste poli tieke komedie spelen ten koste en ten bate van het al te gemakkelijk verleid- ba re volk Dit moeten wij aan ons volk toonen, het hun doen verstaan zoo klaar en duidelijk als twee maal twee vier is. De oogen van bet klaarziende volk gaan open de slraalschietingen door het overbluffend schreeuwen teweeg gebracht, houden op het zicht te bene velen langzamerhand maar zeker komt het rechtgeaarde, het rondbor stige volk met duizenden terug in "onze partij. De fabriekarbeiders, de nijverheids werklieden, die zoo aanhoudend en geweldig, jaar- in jaar- uit door het socialistische vuur bestookt worden, die zelfde werkers hebben Zondag ge toond hoe rotsvast zij verkleefd zijn aan de katholieke partij. Den Zondag te voren gaven do tegenstrevers op vele plaatsen meest den strijd voor de patroons verloren vóór hij begon, en dierven niet eens afzonderlijk opko men; wat de bedienden betreft, deze hebben vooral de stoutste onverwach ts ngen der katholieken overtroffen te Br#ussel en te Gent. Zeker de kiezingen voor den Goe- demannenraad zijn geene politieke kie zingen, maar de tegenpartij heeft ze op politiek terrein willen brengen, en daarom hebben wij bet recht ze onder dit oogpunt te beschouwen; en na eene algemeene beschouwing mogen wij besluiten Voor de kristene gedachten is de strijd voor de patroons, uitmun tend geweestde strijd voor de be dienden heeft de stoutste verwachtin gen overtroffen en de strijd voor de werklieden is waarlijk alles wat prach tig en aanmoedigend is. Reeds nü, sta ah wij alles bijeenge nomen in meerderheid; wat zal het zijn op 2 Juni als ook depriesters, de kos ters, de onderwijzers, de staatswerk lieden en staatsbeambten, de begoede burgers en de boeren met ons ter stembus zullen trekken. Vrienden, hoort ge niet in de verte het triomfantelijk zegezingen van bet katholieke leger? Juichend jubelt het Heil ons brave volk Heil ons geluk kige Vaderland Heil ons dierbaar Kristikruis Voor de kleine burgers. De lieer minister van Nijverneid en Arbeid zal kortelings een ontwerp neerleggen be trekkelijk het handelsnolicie. Dit ontwerp is opgemaakt door'tOffice van Neringen en Ambachten. Dit ontwerp heeft ten doel oen einde te slellen aan de likwida- tiën, zoogenoemd Einde Seizoen die een aanzienlijk nadeel doen aan den kleinhandel, alsook om het leuren eerlijker te maken. Het ontwerp schrijft voor, den verkoop van waren onder den aankoopprijs der nieu we onbeschadigde waren niet moer toe to laten met liet doel van gewone concurrentie. Do verkoop «einde seizoe zal enkel toege staan worden voor waren die werkelijk niet meer gevraagd worden. De vrederechter zal ongepaste concurren tie kunnen doen ophouden en dit in een vust- bepaalien tijd. Eene goede wet voor onze neringdoeners De kloosterorders voor vrou wen in Cuitschland. Te Bei-lijn heeft eene tentoonstelling plaats gehad voor vrouwenarbeid. Voor den arbeid, ge ver staat ons. De zusterkens hebben meegedaan, en 't is voor hen een echte triomf geweest, want alle bladen spreken er lof over. Do or ders die meêgedaan hebben, tellen 71791 le den. De ziekenorders bedienen 2116 hospi talen, voorzien met 97899 bedden, daarbij 2123 dispniisa-rissen. In 1911 werden door de gaslliuiszusterS 476161 zieken opgepast. (Zij moeten buiten, huilen onze goddelooze politiekers De onderwijzende orders houden 989 scho len, 1142 huishoudscholen, 428 weezenscho- len, en 2138 bewaarscholen. Er zijn 135 verblijf huizen voor geslachts personen, 111 gestichten voor doofstommen, blinden, verminkten en ahnormalen, all n gehouden door kloosterzusters 123 schuil plaatsen voor ouderlingen; 133 school- of volkskeukens, waar in 1911 niet min dan 3 millioen 365 duizend kinderen en volwas senen gevoed zijn geworden. Twee honderd zusters, die hun universiteitsdiploma bezitten vervullen het ambt van onderwijzeressen in de hoogere scholen. De zendelingen-congregaties hebben ver wonderlijke stalen gezonden van de ver schillende ambachten die zij in de landen invoeren waar ze gevestigd zijn Schoen-, makerij, leersnijderij, zeepziederijdrukkerij. Een congregatie is fier de werken le kun nen uitstallen van eene zuster die electro- technicienne is een andere loont werken van eene zuster-werktuigkundige. Dit geven wij ter overweging aan lien die zoo schaam teloos onze kloosters bekladden. VeeBbeteekenend stifizwij- gen. De liheraleu schrijven bijna geen woord over de Goedemannenraden. Zij heb ben er reden toe. Overal hebben *ij een be lachelijk getal stemmen behaald. Wie zou er tot zulke partij nog willen bohooren Een Weensche vrrek met 2.500.0C0 kronen. Te Ween en komt een ouderling te sterven met name Spitzberger, die 88 jaar oud is geworden. Als hij 7 jaar was vroeg hij aan zijne ouders de waarde van zijnen suiker hij den koffie op zij te leggen, hetgeen maandelijks 12 kreu- zer, nagenoeg 25 centiemen voor hem spaar de. Vroeg in den handel had hij een kabinet waarvoor hij 8 fr. per maand betaalde. In dit kabinet stond nooit eene stoof, gedurende de 35 a 40 jaren dat hij het bewoonde.Nooit zag men er gaz of petrool branden 's mor gens maakte hij zijnen Jioffie op een vuur met wijngeest gevoed. Thee zonder suiker, brood, een weinig kaas of wat minder kos telijk voedsel, maakten zijne 2 maaltijden uil. Dezelfde thee diende voor eene volle week. Op 40-jarigeu ouderdom werd hij in het huis Schoeller, l8 kassier en won te maand 500 florijnen of 1050 frank. Zijne ge woonten hieven dezelfde. Hij speelde op do B'-urs wat hem verplichtte, den marktbulle- tijn in de bladen na te zien. Hij kocht geene bladen, maar stond 's morgens op en ging aan de hureelen dor dagbladen die bulletins yedurendo een uur iezen en r.azien. Nooit had hij meer dan een kostuum en een enkel hemd. Als dit al te vuil was. waschte hij liet 'a avonds-; liet hot uia'rPbgen en schóót het 's morgens aan. Suiker, tabak, wijn, omni bus gebruikte hij nooit. Nooit gaf hij meer uit per maand dan 60 fr., tenzij toen hij later verplicht was een© kamer te huren, toen kwam het ten allerhoogste tot 80 fr. Ge ziet om lang te loven moet men niet veel vleesch gten hoe kon*anders die vrek zoo oud zijn geworden Petrus Daens, raadsheer der S'ad Aalst, in dei Gemeenteraad van Aalst openbaar afgekeurd en geschandvlekt door de Katholie ken en door de Liberalen, voor zijne schandelijks aanrandingen tegen 't Hospitaal <(Leesf. 3de bladzijde). v/V* Een I6jarige knaap poogt zijne vriendin te vermoorden. Dinsdag morgend word de Mercatorsstraat in rep en roer gezel door een liefdedrama, waarvan de dader zestien jaar en half oud is. Sinds eon paar weken had de cigaretlen- maakslcr, Francisca Derden, 16 jaar en half oud, Volks!raat, met een vriend van haren ouderdom, K. Van der Pulte, diamantslij per, Limburgstraat, afgebroken. Zaterdag avond had liet meisje nog klacht tegen hem gedaan op het policiebureel der gste wijk, omdat hij haar afwachtte en mis handelde. Dinsdag morgend wilde het meisje zich in gezelschap van eene vriendin, naar haar werkhuis Lamorinièreslraat begeven, wan neer eensklaps de jongen voor haar sprong en haar den loop van eenen revolver op den slaap plaatste. Het meisje kon zich terugtrekken en een schot dat afging, veroorzaakte eene wonde aan den schedel. Hot slacht otter dat do vlucht nam, werd door den dader achterna gezet die nog den haan van zijn wapen overtrok, doch do revolver ging gelukkig niet af. Mij wierp daarna zijn wapen weg en word door eenigo voorbijgangers in de handen der poli- cie geleverd. Door don policieofficier Sagaert onder vraagd, bekende de jongen weenend, dat hij maar had gehandeld om haar schrik aan te jagen. Het wapen zegde hij verleden Vrijdag op de Van Dijckkaai gekocht te hebben. De dader werd ter beschikking van den lieer prokureur des Konings opgesloten. Het meisje werd in het verhandhuis der Murca- torslraat verzorgd. Het onderzoek Het onderzoek door de Amerikaansche Senatoriale kommissie wordt voortgezet. M. Franklin verklaarde gisteren dat de Titanic de voorschriften van den Board of Trade gevolgd heeft, voor hetgeen de red dingstoestellen betreft. Niemand geloofde dal zulke ramp kon voorvallen. Alleman stelde zich voor, dat de Titanic niet kon zin ken. Allo voorzorgen waren genomen en geene enkele persoonlijke verantwoordelijk heid kan hier aangenomen worden. Het ongeluk was om zoo te zeggen onvermijdelijk. De Iransatlantieker droeg geene zoeklich ten. Indien de White Star Line trachtte onmiddelijk de geredde matrozen naar En geland in te schepen, was het niet, om zich aan het onderzoek te onttrekken, doch wel omdat zij trachtte, zoo spoedig mogelijk de geredde naar hunne familie terug te brengen zooals het haren plicht was. Waarom zouden zij te New-York gebleven zijn Zij zouden er dag aan dag,door de dag bladschrijvers lastig gevallen zijn en dezen zouden verhalen gedrukt hebben, welken zij dan op den hals van onbekende of zooge zegde matrozen zouden geschoven hebben. Zoodra wij vernamen, dat de onderzoeks- komniissie hen noodig had, hebben wij de matrozen ter beschikking der overheden ge steld. De antwoorden onzer mannen konden ons niet benadeelen, want hoe zij ons ook zouden kunnen beschuldigen, kunnen wij toch niet verantwoordelijk gesteld worden tegen de grillen der natuur. Tijdens het onderzoek is het uitgemaakt, dat de Titanic vier mijlen per uur minder deed dan do Mauritania en de Liisitania. De Titanic was niet gebouwd om de snel- heidrekords te kloppen,doch wel om zooveel gemak mogelijk te geven aan de passagiers. M. Boxliall,vierde officier van den Titanic verklaarde, dat te Southampton, toen de Titanic zijne proefreis deed, er slechts twee reduingsbooten te water gelaten werden. Getuige verhaalt de botsing met den ijs berg. De schok was niet zeer geweldig en van op de brug kon hij met moeite den ijs- borg zien, die niet meer dan 10 meters hoven den waterspiegel uitstak. Het ijs zag er grijs achtig uit. M. Boxhall begon onmiddelijk noodsignalen te geven, daar hij oen schip eenige mijlen vóór den Titanic zag varen. Het schip antwoordde echter niet en ver dween. M. Pittmann, derde officier, zegt dat bij de proefvaarten van den Titanic geene snel heidsproeven gedaan worden, omdat de White Star Line aan hare schepen deze proef niet oplegt. M. Piltmann verhaalde hot vertrek van den Titanic en zegde, dat toen de Iransat lantieker vertrok, de zuiging in liet water veroorzaakt door het werken der schroeven zoo geweldig was, dat de meertouwen van den New-York doorbraken. Getuige verklaart dat de proefneming der reddingswerken, 't is te zeggen het te water laten der reddi „sbooten. zooals gewoonlijk door zestien matrozen gedaan werd. Verder handelende over de reis. zegde de officier dat hij Zaterdag avond of Zondag morgend, had hoor en spreken van een draad loos telegram, aanduidende dat ijsbergen do baan onveilig maakten. Alle twee uren werd de temperatuur van het water vastgesteld, om te welen of er ge«ne ijsbergen naderden. De Titanic hield zich op zijne hoede. De snelheid bedroeg 21 knoopen. Toen de botsing plaats had, lag M. Pitt mann in zijne kabien te slapen. Hij stond op en ging boven zien wat er gebeurde. Op den trap ontmoette hij eene groep stokers, die hem zegden dat het water zeer snel in de koolbonken drong en de machienzaal be dreigd werd. Op de brug ontmoette hij M. Ismay, die hem zegde Haast u, 't is nu dun tijd niet om rond te slenteren. Getuige hielp eene sloep te water en deed er do vrouwen en kinderen in plaats nemen. De passagiers gedroegen zich moedig. Hij slapte in de boot, omdat hij er het hevel moest van nemen. Er waren 5 matrozen en veertig reizigers in, doch er was nog plaats voor 20 anderen. De vrouwen boden aar. te hulpen roeien om zich te verwarmen. Niet zoodra was de Titanic gezonken, of men hoorde geweldige knallen en de zee werd eenige oogenblikken zeer geroerd. Daarna hoorde man ijsulijke hulpkroten, doch wij kond» n niet ter hulp snellen, daar do geredde passagiers ons zulks beletten. Uit de verkla ring van M. Pittmann, kon dus eerst en vooral opgemaakt worden, dat er geene po gingen gedaan werden om de ongelukkige» die tegen den dood worstelden le redden, alhoewelpr zeer wel mogelijkheid was. Inderdaad, er waren zestien gewone sloe pen, kunnende elk minstens zestig personen bevatten. Dat maakte reeds minstens 960 man. Verder waren nog verscheidene plooi bare sloepen waarin ook minstens 240 per sonen konden gered worden. Dat maakte dus samen rond de f1200 per sonen welke zouden kunnen gered worden, en er waren 2300 personen aan boord, dus waren er minstens 1100 man die onvermij delijk in de ramp moesten omkomen, [bijal dien er geene spoedige hulp opdaagde. M. Piltmann bevestigt dat een schip vóór den Titanic vaarde en op de signalen van de in nood verkeerende boot niet antwoordde. Twee matrozen, die de wacht hadden aan boord van den Titanic verklaarden, dat toen de ijsberg: gezien werd, onmiddelijk hevel gegeven werd te zwenken, doch de ijsberg spreidde zich verder onder de oppervlakte der zee uit en aldus werd de Titanic in de lengte opengescheurd en was de ramp niet meer te voorkomen. Lijken teruggevonden. Uit New York wordt gemeld, dat de stoomer Mackay Bennet reeds meer dan 1ÓO lijken opgevischt heeft. Meest allen konden herkend worden aan de papieren welke men in hun bezit vond. I)e lijken van kolonel Astor en Major Rutt waren er nog niet hij. Bevoegdheid. De Engelsche Star steunt het betoog van diegenen die beweren, dat Noord-Anie- rika geen rechtsbevoegdheid heeft met he irekking tot de ramp van du Titanic. Hot blad schrijft, dat de geredde officieren en manschappen van een Aiuerikaansch stoom schip, dat voor eenige jaren op de kust van Cornwall gestrand is, geweigerd hebben voor eene commissie van onderzoek te getuigen, omdat hut een Amerikaahsch schip was. Toch vond deze schipbreuk plaals op de En- gnlsche kust, terwijl de schipbreuk van de Titanic ver builen het rechtsgebied der Vereenigde Stalen heeft plaats gevonden. v De «Star» dringt er op aan. dat hel En- gelsch ministerie van koophandel zoo spoe dig mogelijk een onafhankelijk onderzoek in zake de Titanic zou houden. De Duitsche verzekeraars. Naar de Braunschweigische Landzel- tung uit goede bron verneemt, hebben de Duitsche verzekeringsmaatschappijen, die hij het vergaan van de Titanic heirokken zijn, bij rondschrijven het besluit genomen om op grond van hot getuigenis van de ge redden, de White Star Line voor alle schade aansprakelijk te stellen. Het blijkt. De getuigenissen laten geen twijfel dat de Titanic vrijwel met volle kracht voortstoom- de, ondanks de tijdige waarschuwingen voor ijsbergen, die zij ontvangen had. Er werden geenerlei bijzonder maatregelen getroffen, de bumanning werd niet geoefend, kapitein Smith stond niet op de brug toen men de ijsbergen kon verwachten,er was geen extra man op den uitkijk gezet. De Titanic stoom de met eene roekelooze sneiheid haren on dergang tegemoet, alsof er geen ijsbergen bestonden. Speculatie. Naar een New-Yorks blad meldt,heeft M. Saminis,hoofdingenieur van Marconi's maat schappij, aan den telegrafist op dun Carpa- thia geseind, dat hij de berichten over do ramp van de Titanic voor zich moest houden daar cr met die berichten veel geld le ver dienen was. Saminis zou met liet verhande len van het nieuws groote sommen hebben willen verdienen, en gedeeltelijk bekend hebben. Het getal geredden. Het officieel getal ov»?rlevenden van de ramp is 705, samengesteld uit 400 vrouwen en kinderen en 305 mannen. Onder deze laatsten behooren or 189 tot de bemanning, hetgeen het getal der geredde mannelijk© pasugiers op 116 vermindert. TUSSCHEN De Dardanellen heropend. Gezien de protestaties van Rusland en Engeland heeft Turkj'ë de heropening der Dardanellen spoedig bevolen. De troonrede van den Sultan. DeTurksche Sultan heeft in zijne troon rede lang van den oorlog gesproken. Turkyë zal niet toegeven als de mogendheden het niet dwingen, tenzij Italië de rechteu erkent

De Volksstem | 1912 | | pagina 1