BUITENLAND. NIEUWSBERICHTEN. v LAFFE SCHURKENSTREEK JRME ||ARRY EN RIJKE [ENA De misdaad van Kester. De Kempenaar Spiegelfalirlek A. L. E5EYVAERT DE VOLKSSTEM ▼an Turkyê of Tripolitanië. De Sultan werd geestdriftig door het Parlement toegejuicht Op zee Do Italiaansche vloot ligt op rust in den Archipel. Voorloopig zal zij niet veel uit Steken en blijven toezien. Te lande Geen nieuws, overal houden de Italianen ïich in hunne versterkingen. Vooruitzicht Als 't zoo voortgaat, kan de oorlog niet enkel nog maanden, maar zelfs nog jaren duren. TE NEDER-OVER-HEEMBEEK. Een Priester aangerand en mishandeld T .vee kerels belden Maandag morgend aan bij den pastoor van Neder-0ver-Heembeek en werden door hem zelf binnengelaten. De mannen vroegen hem e9n getuigschrift ten einde met dit stuk werk te vinden. De pas toor verklaarde hen niet te kennen en zette hen aan zich te wenden tot den burgemees ter. Een der bezoekers greep den priester vast en sloeg hem herhaalde malen met het hoofd tegen den muur. De andere mishan delde den pastoor insgelijks en bedreigde hem met eenen revolver. De geestelijke riep om hulp en de meid gaf het alarm. Twee hoveniers snelden toe. De pastoor was bewus teloos ineengezakt op den vloer van de gang, De daders vluchtten en werden niet inge haald. Het gelaat van den priester is zeer ge zwollen. De veldwachter Draps zocht de bandieten onmiddelijk op. Hij vernam van kleine meis jes, dat de mannen in de richting van liet hosch van het kasteel van Meudon waren gegaan, doch gelukte er niet in hen aan te houden. De persoonsbeschrijving der twee aanran ders werd overal gezonden en men wanhoopt niet hen te ontdekken. Deze bandietendaad heeft eene levendige opschudding verwekt in liet rustig dorp ge legen aan de poorten van Brussel. Holland Moord te 's Heerenberg. De 22-jarige R. M. heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te 's Heerenberg zijn 27-jarigen zwager Grudus Johannis Wennekes ver moord. Hij is heden door de gendarmen ge vankelijk naar Arnhem overgebracht. M. heeft ook tegenover de justicie, na veel dralen bekend den moord gepleegd te hebben1. De verslagene heeft twee zeer diepe Snij wonden in den hals en verder nog verschil lende onheleekende wonden, welke niet een broodmes moeten zijn toegebracht. De dader heeft ook bekend den moord te hebben ge pleegd met een groot broodmes- Dit nies is in de lade, netjes afgepoelst, tusschen an dere messen teruggevonden en in beslag ge nomen. De sneden in den hals zijn doodelijk geweest. Vermoedelijk is de getroffene nog voortgewaggeld tot hij uitgeput door bloed verlies is neergevallen op do plek, waar hij is gevonden. De vermoorde was ongehuwd, M.,geboor tig uit Hengelo (G.), woont nog niet lang te 's Heerenberg. Hij is onlangs met de 15-ja- rige zuster van Wennekes getrouwd. Frankrij k De staking; der chauffeurs afgeloopsn. Maandag morgend hebben de chauffeurs der taxi-auto's te Parijs bijna allen het werk hernomen. Do maatschappijen hebben hen zonder opmerking allemaal aangenomen. Vereenigde-Staten. Twee booten botsen opeen. Uit Nor folk, Virginia sointmen 50c vervolg. In de hand van Holdfast, den tweeden op passer, zag hij met afschuw het algemee.ue werktuig van tuchtiging in Engeland, de kat met negen staarten. Op het oogeriblik. dat Samson hem naderde en aangreep, sprong hij op. Hij had zijne geheele spierkracht herkregenk Pak aan kommandeerde Smyles, maar week wijselijk op behoorlijken afstand terug. Bloedhond riep Jack knarsetantend. Zijtgij gekomen om mij te pijnigen De drie oppassers vielen op Jack aan, om hem te grijpen, maar deze leunde tegen den muur, sloeg met de vuisten en schopte naar de oppassers. SJaat hem neder riep de doktor vol woede. Laat de kat op hem los. Wel mijnheer, dan moet pij meer handen aan het werk zetteu, anders krijgen wij hem niet in 't bad, hernam Samson verdrietig. Roep Armstrong, Barker en Byles be val Smyles aan een der oppasssers. In weinige minuten waren in plaats van drie, zes oppassers bij de hand. Jack werd na «enen zwaron strijd overweldigd,op den grond geworpen em met de kat geslagen. Toen wer den hem de handen op den rug gebonden, de keten werd hem afgenomen en vijf oppassers sleepten hem weg.De zesde lichtte en de edele geneesheer zelf greep naar de geeselroede,om die van tüd met eigen hand op Jack's rug en schouders te laten neerdalen. Degenen, welke slechts het gew one stortbad volgde verfrisschiug en sterking des liehaains kennen, hebben geen denkbeeld van de ver- De stoomboot Cretan is in 't zicht van kaap Hatteras in aanvaring gekomen met de Engelsche transatlanlieker Iroquois». De twee stoomers vervoeren passagiers. De stoomboot City of Montgomery is bij de Cretan om hulp te verleenen indien het noodig is. Rusland 25 visschers verdronken rond Astrakan. Bij den laalslen storm zijn 6 visschers- booten omgeslagen en 25 visschers omge komen in de nabijheid van Astrakan. De onlusten in het Lena-gebied. 390 dooden en gekwetsten. De Temps verneemt uit St-Petersburg, dat er bij de on lusten aan de mijnen in het Lena-gebied 390 dooden en gewonden waren. Het onderzoek Het onderzoek in zake der moord van Kesler heeft zeer duidelijk aan het licht ge bracht. wellv^ rol Louis Vranckx- en zijne minnares vrouw Jacobs in de moord opland bouwer Jacobs gepleegd, vervuld hebben. olgens de laatste verklaringen van Louis Vranckx. is vrouw Jacobs de opstookster van het drama geweest. Alle dagen, telkens zij hem zag, hitste vrouw Jacobs haren minnaar op, de misdaaa te bedrijven. Om zijne laatste aarzeling te verdrijven, beloofde zij hem een rijwiel. De misdaad moest op 16 Maart gepleegd worden tijdens de afwezigheid van vrouw Jacobs en hare dochter. Vranckx moest den man dooden terwijl hij met hem zat te kaarten,dan de deur langs binnen sluiten en door een venster het huis verlaten. Toen vrouw Jacobs met hare dochter zou den terugkeeren, zouden zij natuurlijk niet binnen kunnen en de hulp der geburen moeten gaan inroepen. De ontdekking van het lijk, door de geburen zou natuurlijk alle vermoedens van vrouw Jacobs afweren Vranckx had echter den moed niet den ouden Jacobs te vermoorden, op dat oogen blik, en toen vrouw Jacobs met hare dochter terugkeerde, speelden de beide mannen no. met do kaarten. De helleveeg berispte haren minnaar, zeg gende, dat de kans al te schoon was,-en «enige oogenblikken later was Jacobs ver moord. De kaarten waarmede zij gespeeld hadden werden verbrand, doch, de ouder ling, die in het achterhoofd geschoten w erd, was voorover gevallen, op zijne armen en handen en bleef in die houding liggen. Toen men hem oprichtte hield hij nog verscheidene kaarten in de handen. Alle ver onderstelling van zelfmoord was dus onaan eemhaar. De kleine Maria, dochtertje van vrouw Jacobs, heeft ten andere hekend, dat zij van hare moeder een nieuw kleed zou krijgen, indien zij wilde bevestigen, dat haar stief vader zich gezelfmoord iiad. Brussel. Brand. Maandag avond, rond 8 ure ontstond brand in het huis be woond door de echtgenoten Dekens. Geburen gaven het alarm en pompiers van verschil lende posten snelden ter plaats. Na een half uur, waren zij meester tan het vuur. Al de meubelen in het vertrek werden vernield. De oorzaak van den brand is niet gekend. De echtgenooten Dekens waren afwezig. Lijk opgevischt. Dinsdag morgend werd tusschen de Mariemont- en de Nijver- heidskaai, uit de vaart van Charleroi hel lijk opgevischt van A. M., beeldhouwer, 44 jaar Hooikaai. De ongelukkige had voor eenige maanden zijne vrouw verloren en werd w hopig. Mon denkt dat hij zich gezelfmoord heeft. schrikkelijke inrichting van denzelfden naam een krankzinnigengesticht. Het is eene enge, stikdonkere i imte, eene soort van houten kas, waarin het offer gesloten wordt. Do deur voor deze ruimte wordt gesloten i hij die er zich in bevindt, is buiten all verbinding met de buitenwereld hij moet gedoogen wat er komt, zelfs al stierf hij ter stond. En nu stort van eene onmetelijke hoogte en met een geweld, dat een reus zouter neder werpen, eene massa water op het hoofd van het offer, zoolang als de geneesheer het voor geschreven heeft. Jack werd iu zulk eene kas opgesloten, de klep werd geopend, de onge lukkige schreeuw do luid, toen zakte hij be- usteloos in elkander. Onder deze behandeling verwijderde zich doktor Smyles met twee oppassers. Holdfast had hem verzocht eenen blik in de cel van Bob te slaan, om te zien. wat er verder met de/en geschieden moest. Bob, een voormalig soldaat, vroeger om zijne indrukwekkende gestalte, schoone Bob genaamd, nu een oud, mager man, lag in eene steenen cel, op den rug, op eeu strooleger. Is de oude kaalkop ingeslapen vroeg Smyles. die eens grappig wilde zijn. Holdfast lichtte hem in bet gezicht. Hy is dood, mijnheer antwoordde hij koel. XXXV. DE WEEZEN. Nadat wij de beide knapen Harry en Sim al hueno wegen, door al hunnen nood en govs-?:» wederwaardigheden vergezeld l - - np-ten w ij ook terugzien op hunne si--o" r.v Oote iu gelukkiger dagen, op Rose Prim. r. iiiirose (Lenteroos) genoemd, welke sedert jaren met beu op denzelfden voet op- Paard op hol. -ü- Een paard ging Maan dag op hol in de Van Arteveldestraat. Een koetsier wilde het tegenhouden, doch werd omgeworpen en ernstig gekwetst. Jan Die- rickx, inpakker, Oude Koornhalle, gelukte er eindelijk in het dier te bemeesteren, nadat het hem 50 meters ver over den grond had gesiet pt. Eerlijkheid. Mej. Leonie Debecker, dienstmeisje, wonend in do Kleine Beenhou wersstraat, 61, werkzaam in een koffiehuis, Greepstraat, vond Maandag namiddag aldaar onder eerie bank eene portefeuille inhoudend 9,000 frank. Zij haastte zicli hare vondst af te geven aan de kas, waar zich, rond 6 uur 's avonds, een wisselagent aanbood, die zijne portefeuille vergeten had. Het meisje ontving eene goede en welver diende belooning. Onvoorzichtigheid. Mevr. V..., wo nende Klein Kasteelstraat, 39, goot Maanda^ namiddag te harent petrool op het vuur Eene ontploffing had plaats. De vrouw werd erg verbrand aan liet gelaat, den hals en de armen, en moest in iiet gasthuis verzorgd worden. Brand. Maandag avond brak brand uit op den zolder van het huis n.2,der Groen tenstraat. Het gelijkvloers wordt bewoond door M. Vercammen,- groentenverkooper. Na een halfuur waren de pompiers meester van het vuur. De zolderkamers, de zolders en het dak werden vernield. De schade beloopt 5.000 fr. De oorzaak is niet gekend. Schaerbeek. Geldkofferbrekers. Tijdens hunne afwezigheid zijn Zondag avond dieven in de woning gekomen van de echtge nooten Denies, rentoniersters, Vondelstraat, 61. Zij hebben drie galen geboord in den geldkoffer en waren op het punt het meubel te openen, wanneer zij,ongetwijfeld gestoord in hun werk.de vlucht namen. Anderlecht. Brand. Maandag avond rond 8 ure, is in d» Bollinckxstraat, te Vee- weyde, brand uitgeborsten in de woning van M. Abbeloos, arbeider. De pompiers moesten de inwoners, bij middel var. ladders, van de eerste verdieping redden. Het gelijkvloers werd vernield met al wat er zich bevond. 25 APRIL 1912 wonden aan het hoofd. De toestand der meid is betrekkelijk goed, zij zal wellicht na eenige dagen hersteld zijn. Men denkt'dat een onbekende gedurende de afwezigheid in de hadkamer de kraan van het gas moet hebben opengedraaid. de gezondste Elixir. Het is zoo gemakkelijk van extra koffie te maken. Gebruikt do Bitterpeeën der Trappisten Vinpart. Men vindt z'overal 1500 E Overyssche. Boschbrand. Zondag namiddag is brand ontstaan in de bosschen van Mevr. Graux, weduwe van den Staats minister, te Overyssche. Men kon liet vuur beperken nadat ongeveer eene hectare door de vlammen werd vernield. Werchter. Kindermoord. Op het ge hucht Wackerzeel werd een meisje aange houden beschuldigd haar pasgeboren kind in een heirput geworpen te hebben. Men trok het wichtje uit den put. HeU draagt aan den schedpj eene wonde, veroor zaakt met een storno voorwerp. Het parket van Leuvpn onderzochf. de zaak tor plaats en besloot tot de aanhouding der betichte. Thienen. Gasontploffing. Eene he vige gasontploffing heeft plaats gehad bij M. Bleyckaerts, Reizigerstraat. Aan den achter vleugel van dezes woning was de muur.van de verdieping naar hot Oosten weggeslagen op een lengte van ongeveer 8Tneters, terwijl eon aanzienlijk deel'van den muur naar het Zuiden terecht kwain op de serre en er alles verwoestte. M. Bleyckaerts was dien avond, na eenige weken afwezigheid, teruggekeerd met zijn personeel. Kwaart na 9 ure was de meid naarboven gegaan'om to slapen. Haar slaapvertrek is nevens de hadkamer, welk moet opgepropt zijti geweest met gas. Op den zelfden stond ontvlamde het gas in de badkamer. Hare kliederen kwamen in vuur en haar gelaat werd verzengd. Echter de overvloed van tegenstroomende lucht doofde in een omzien het vuur weer uit. De keukenmeid, die de meid op eenige stappen volgde, bekwam eenige lichte brand- I gevoed,zich bijna als hunne zuster beschouw de. Wij hebben ree-Is verteld, dat de oude Rezia Crowne, toed-haar de middelen tot een verder verblijf te Londen ontbraken,zich door nood gedwongen zag,voor eerst met Primrose naar hare zuster te Bristol te verhuizen, ter wijl Harry en Sim door hunnen laatsten huisbaas naar de Union gebracht moesten worden. De laatsten verkozen het rondzwervend leven boven het verblijf in de Union, want de meeste van soortgelijke plaatsan zijn iu werkelijkheid eene-. hel door de opeenhooping van gepeupel, dat hier opgenomen wordt. Rezia hulde hare Weide beschermelinge in de warmste kleedéfèè, die zij bezat het was omstreeks Kerstmis en de Winter streüg en begaf zich op eenen boerenwagen op weg naar Bristol. Voor hetzelfde geld had zij op den spoor weg met de derde klas kunnen reizen en op deze wijze in weinige uren aan het doel van hare reis kannen komen; maar de oude vrouw had den grootsteu afkeer van den spoortreiu. Zij herinnerde zich, dat op hare eerste en eenige reis met dei) zei ven. bij de gelegenheid van de verhuizing van Hazeldean naar Londen, een groot ongeluk gevolgd was ook had zy kort voor het vertrek gedroomd, dat zy met hare beschermelinge om het leven kwam, ten gevolge van het tegen elkander rijden van twee treinen. Rezia was bijgeloQvig genoeg, om de moge lijkheid van do verwezenlijking van haren droom op het gebied, van de zekerheid te bren gen en vertrouwde derhalve zich zelve en Primrose liover aan het voertuig, dat in ver gelijking met den spoorwagen, zich op de wijze van een slek over het woeste Wioter- Antwerpen. Brand op een stoomboot .Aan boord van de Belgische stoomboot V Prince Albert liggende in de haven van Londen, is brand ontstaan in het ruim, ge laden met stukgoederen. Het vuur is uitge doofd, maar de aangerichte schade is nog niet gekend. Het ruim is geheel onder water gezet en nu is men bezig mot het uit te pom pen. De Prince Albert komende van Italië was voor Antwerpen bestemd. Overreden. Maandag rond middag, werd de genaamde. Al. Van de Velde, oud 40 jaar, wonendo Schaliënslraat, op do Plan- tijnkaai door een wagon over het lichaam gereden. De ongelukkige werd zwaar gewond naar hot St-Elisabelhgasthuis gevoerd. Ongeval. Onder afdak 9, werd de dokwerker, Fr. Nakoul, wonende Verschan singstraat, 1, door eenen zak aan het hoofd gekwetst. Do voerman is in het Verbanahuis verzorgd. Bestolen. Op de Vaartplaals heeft men ten nadeele van den heer Em. Bommels Bervoetstraat, 40, een gouden uurwerk'met dito ketting gestolen. Duivencaclieiten, 1,25 fr. met fleschje inkt, te verkrijgen ten bureelo dezer. Borgerhout. Doodelijk ongeluk. Maandag in den voormiddag, is liet 10 jarig meisje Louisa Duglinckx. in de ouderlijke woning Turnboutsche Baan uit het venster van het eerste verdiep gevallen. Ondanks alle geneeskundige zorgen, is het meisje in den namiddag overleden, ten gevolge der bekomene schedelbreuk. Berchem.Botsing met den tram. Gisteren avond rond 8 ure, had er aan den doorsteek ter hoogte van den Grooten Steen weg, eene botsing plaats tusschen een tram rijtuig en een vervoerwagen der likeurstoke rij Simkens. De wagen sloeg om en de voer man zekere F. Dupont, wonende Brugstraat werd erg aan liet linkerbeen gekwetst. Het paard was eveneens erg gekwetst, en kon de wagen met moeite vervoeren. Aankomst der Zomerstoffen. Grooto keus voor mans- en vrouwonkleederen, bij Van den Bergh-Jouret, Korte Zoutstraat, 41, Aalst. 758 Gent. Laffe aanrandingMaandag avond, om 10,30 ure, kwamen twee jonge heeren huiswaarts naar de Burgstraat. Op den dorpel van De Rozelaar de over oude lekkerkoekbakkerij, zaten een viertal gasten in de Meersteeg waren een zestal ariderè, verder aan de kerk der E.P. Discal- sen, kwamen er nog een paar. T Ten slotte, waren ze met. meer dan een do zijn, om die jongens te overvallen, welke onbarmhartig zijn géslagèn gë\Vorden, èh daarbij beroofd werden van schotJne wandel- slokken met kostbare krukken. De bandieten verdienen gekend te worden. Lijk opgetrokken. Gisteren rond den middag, heeft men aan do Filiep de Goede-kaai, liet lijk opgetrokken van Pieter Balliu, oud 39 jaar, machinist aan staats spoorweg, wonende Maria Van Bourgondie- straat, gehuwd en vader van twee kinderen. De ongelukkige had de slechte gewoonte zich aan den oever te slapen to leggen. Ge durende zijnen slaap moet hij in het water erold zijn. Doodelijke val. De genaamde Schel- linck August, oud 66 jaar, woonachtig Kleine Beilevuestraat, was gisteren namiddag, rond 3 ure, bezig aan eene schouw van een huis der St. Pietersnieuwstraat. Op een gegeven oogenblilc verloor hij het evenwicht, rolde van het dak en kwam op den koer der woning terecht. De ongelukkige was op den slaj dood. Het lijk werd naar het doodenhuis dei Bijloke oyei'gebracht. Schellinck was gehuwd, doch kinderloos! Hoogst belangrijk. Zijtgij seder eenige maanden krachteloos en ten eind< adem geworden Zijt gij bleek van kleur? Zijt gij bevangen als gij een trap opklimt Zijtgij rap moede als gij eenigen arbeid doet Hebt gij hartkloppingen Zweet gij licht als gij eenig werk moei afleggen Zijt gij vermagerd Zijt gij droef van gemoed, mistroostig en hebt gij neiging om alles in de toekomst somber in te zien Is uw karakter veranderd? Hebt gij geene goesting meer om uit te gaan en zijt gij menschensclmw geworden Zoo ja, wel vriend, gij lydt aan zenuw-en spierenkrachteloosheid het is hoog tijd daar naar om te zien. Want indien gij dit laat voorbijgaan, zult gij in eenen ongelulckigen toestand geraken Hoevelen, die thans krachteloos achter de stoof of in een krankenhuis zitten te zuchten en die ook die ziekteverschijnselen gevoeld hebben, die ze verwaarloosd hebben hoogst zeker waren genezen, hadden zij het middel gekend Welk is het middel tegen de krachteloos heid, geestestraagheid, algemaene verlam ming THEOBROMA. Het geneest, ver kwikt de zwakste menschen en waarborgt eene bestendige gezondheid. Flauwte van 't bloed, krachteloosheid, algemeone verzwakking, gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, luchtpijpontsteking, waterzucht, dempigheid, moeielijke maand stonden, verliezen in het wit, baarmoeder kwalen, flerecijn, hoofdpijn, zenuwkoortsen. inJluenza, alle kwalen medegesleept door misbruik van drank, onstuimig leven, wor- don genezen door hei gebruik van THEO BROMA. Gent DE MOOR, Burchtstraat, 38. Prijs 3 fr. Gansch het land door ge zonden tegen post bon fr. 3,15, te Aalst hij al de heeren Apothekers. Gentbrugge. Lijk opgetrokken. Dinsdag aTond. om 7 ure, heeft men aan de Brugskens, nabij zijne woning Schelriekant, het lijk opgetrokken van den 71jarigen Aug. De Leersnyder, werkman. De Leersnyder was verleden week rond 5 1/2 ure, in het water gesukkeld. Het lijk is naar het doodenhuis overgebracht. Een meisje verbrand. L Dinsdag mor gend is de 14-jarige moid van M. Wallaort, Vlinderstraat, in de keuken door een omval- lenden ketel kokend water aan de scheen- beenen en de vöeten erg verbrand geworden. Wetterem. Ongeluk. Gisteren na middag waren eenige kleine bengels, niette genstaande het herhaald verbod van dón voerman, op den wagen der Koninklijke Buschkruitfabriok gekropen, met het onge lukkig gevolg dat eene der kleine gasten ten gronde stuikte en terecht onder een der wie len kwam die over zijn lichaam reed. Do kleine gast, zoontje der Wed. Impens, aan de Peperstraat alhier, werd in zeer be- donkelijken toestand opgenomen en huis waarts gedragen. Dokter Van Sande in allerhaast ontboden diende hem de eerste zorgen toe. SpiegelsKadersVitraux Baguetten Werf3, Aalst. Stoomfubriek in Gent 756 Couillet. Doodelijk ongeluk. Oscar Jacqmart, monteerder in de Uusines Mé- tallurgiques de Hainhaut te Couillet, werd Maandag door een slagriera gevat en mee- "gerukt. Hij stierf nadat men hem had ont last. Het slachtoffer, oud 29 jaar, was weduwnaar en vader van een meisje. landschap bewoog en eerst na drie volle dagen te Bristol aankwam. Door en door verkleumd en zwaar vermoeid verlieten beiden den boerenwagen Rezia nam haar oud valies, dat alles bevatte wat zij uit de schipbreuk der armoede gered had, in de eene hand en met Primrose aan de andere, strompelde zij naar de woningen voor behoef- tigen, waarin hare zuster Tabitha een verblijf had. Men kan in het leven dikwijls de opmerking maken, dat zeer arme menschen veel eerder tot hulp bereid zijn dan ryke lieden, wanneer liet er op aankomt, om nog armere dan zij zelve zijn, voort te helpen. Dergelijke lieden bevonden zich ook in de armen woningen van Bristol, en Tabitha behoorde in dit opzicht tot de voornaamsten. Bovendien was zij de eerste onder hare gelijken, in menig opzicht zeer ongelijk aan hare zuster. Tabitha, eene goede oude juffer, had vijftig jaarlang in verscheidene familën als kamenier gediend, en aan eens van door haar bediende dames had zij het op haren ouden dag te danken, hetgeen zij zelve in fatsoenlijke taal eene woning» maar Rezia minder beschaafd een gat noemde, waarin zij haar leven kon eindigen. De beide oudjes, Tabitha en Rezia, beiden ongehuwd gebleven, hadden dezelfde donker bruine gezichten, dezelfde notenkrakersneu- zen en kinnen, en dezelfde beenderige gestal ten. Maar buiten deze gelijkheid bestond er zoo wel een groot innerlijk als uiterlijk ver schil tusschen de beide dames. Rezia was gebleven zooals de natuur haar geschapen had, goedhartig, onnoozel, met eetiigzins ruwe manieren en met de platte onaangenaam klinkende uitspraak van haar dorp, dat zij slechts verlaten had, om met Hazeldean naar Londen te gaan. Tabitha, daarentegen, had te lang over de toiletten van hare meesteressen geheerscht, om niet vele van die toiletten op haren eigen persoon te beproeven en met de geheimen daarvan hare eigene gebreken te verhelpen ook hare taal, hare zeden, hare gebaren waren door eenen langdurigen omgang met de groote wereld verfijnd, en zoo weken derhalve ook het uit wendig voorkomen, zoowel als de meeningen van de beide zusters zeer ver uit elkander. Tabitha was bijna tachtig jaren oud en scheen, in weerwil dat Rezia eerst zeventig telde, naast deze als een zeker zeer oud meisje naast eene— zeer oude vrouw. Het was een aardig gezicht, deze twee oude menschen aan de kleine theetafel van de kleine kamer tegenover elkander te zien zitten en over den aard en de strekking der opvoe ding te hooren redeneeren, welke de kleine, liefelyke Primrose moest hebben elk van haar verdedigde hare grondstellingen met wezenlijk jeugdigen iever, en terwijl Rezia, die natuurlijk wenschte, dat het kind geheel naar haar zoude aarden, eene soort van moederlijk gezag in de schaal legde,beproefde Tabitha het overwicht van hare fijnere be schaving te doen gelden. Tabitha vertegenwoordigde in dezen strijd der denkbeelden de hoogere eischen van den tijd en den vooruitgang der beschaving. Rezia streed met trotsche hardnekkigheid voor het verouderde bekrompene zij wilde, dat Prim- roze iu het koken, wasschen, schuren, vegco, houthakken, graven, spitteu, wieden, enz., onderricht zoude worden, terwyl Tabitha fijner en meer beschaafde bezigheden voer haar wenschte. (Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1912 | | pagina 2