De baiflieterijen HET ÏEÜir VI BE TITANIC Be Aalstersche socialisten 'T BEN EN 'T ANDER Vreeseüjk Rlkecldrama in Frankrijk IN FRANKRIJK Een nieuws aanslag van BONKOT Achttiende jaargang n' 98 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 29 April 1912. ABONNEMENTEN} Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4W 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 728. BestuurderJ. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Gendt. ei AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) (r. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel)fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 laffelijk verkocht aan t de volkshatende partij. Het kartel is in ons arrondissement gesloten. De socialisten hadden eerst wel gedaan alsof ze alleen gingen op komen, maar dat wisten we beter en daarom schreven we ook over een drietal weken dat de socialisten van j Aalst toch zouden kartelleeren omdat asij beschaamd zouden zijn hun bela chelijk klein getal stemmen te laten ahen aan de bevolking... Zij vroegen aan de liberalen dat hun kandidaat een jaar zou mogen zetelen zoo de liberale kandidaat maar gekozen kon worden met behulp van hunne stem men. De liberalen antwoordden: Loopt naar de maan De socialisten kwamen terug en nu hebben zij als effectieve kandidaat de vijfde plaats en als suppleant de tweede. De goddeloozen kunnen ten allerhoogste een zetel behalen, en de, socialisten krijgen niet eens de twe -de maar de vijfde plaats. De socialis ten grijpen 't vast als eene redplank. Deroode partijdrillers hadden de libe ralen verzocht eene officieële verklaring te onderteekenen waarin zij den dwang afkeurden op hunne werklieden ge pleegd. Dit officieel stuk is niet. onder- teehend gewordenschrijft Recht en Vrijheid, en toch is het kartel. De Aalstersche socialisten maken bekend dat zij van hunne partijhoofden eene lerme muilpeer hebben gekre gen, daar ze zelf bekennen dat Vap- dorvelde, Anseele. Huysmans en De Bunne hunne eisclien ajs overdreven achtten. We vinden dat die eischen vroeger als overdreven hadden moeten bestem peld worden, en niet als men reeds den stamp van den ezel onder de broek lieeft gekregen. De comble van de zaak is echter de beoördeeling van de socialisten over de liberale partij en dit in het zelfde nummer van hetzelfde blad. Wij lezen er in letterlijk, het is geen uittreksel, maar een volledig alinea dat wij hier aanhalen. Er is spraak van de kiezing voor den Werkrech- tersraad.- Er zijn, zegt het blad, 3 lijsten le die hunner partij 2° die cler klerikalen 3° die de)' liberalen, die geene bonden bezitten, die nog niets voor de loer kende klas deden de libe ralen, van ivie zoij moeten denhen dat de chefs-fabrikanten besloten te strij den om oneerlijk weg ons, socialisten, in den rug te schieten. Onze liberale feniksen besloten dus te s'rijden. Wij weigerden samen te werken met de liberalen 1°) Omdat wij die partij alle recht op vertegen woordiging in den Werkrechtersraad (werklieden) betwisten. Zij deed tot hiertoe niets, absoluut niets, om de wer kende klas in haren kamp tegen de be zitters te steunen of te helpen Welnu, socialistische "werklieden, •leunt ge leelijker, afschuwelijker ge- i'opt worden door partijdrillers als gij liet zijt. Op de le bladzijde van het nummer van 14 April 1912 wordt gij gedwongen, genoodzaakt voor het kar tel te werken ja, zelfs eenen strijd- penning in te richten; en in het zelfde nummer van 14 April, op de derde bladzijde, staat in volle en duidelijke letters, dat de liberalen nooit, hoort ge goed, nooit of hooit, iets deden ▼oor het werkende volk. En 'tis voor diezelfde volkshatende liberale partij, dat ge nochtans zult moeten stemmen. We vragen ons afwelk mensch die nog een pijltje eergevoel bezit, zal lich tot zoovele laagheid laten ver- Tallen. En wat het socialistisch blad •cbrijlt over de liberalen,dat is de pure waarheid. Nooit deden de liberalen iels voor het volk. Zij stemden tegen of onthiel den zich bij alle werkmanswelten.Wie was er tegen de wet, die de loonen deed uitbetalen in geld Wie De li beralen Wie was er tegen de wet, die de loonen, op vasten datum en buiten de herberg deed betalen? Wie De liberalen Wio was er tegen de wet die het toezicht regelde in de werk huizen Wie De liberalen Wie tegen de wet op de Zondagrust De liberalen Wie tegen de wet die den vrouwen- en kinderarbeid beperkte Wie Nogmaals en altijd de libe ralen. Dat is geschiedenis dat zijn feiten, en die feiten zijn gekend door de socialistische kopstukken en volks bedriegers. Volksbedriegers, zeggen en schrij ven wij, want moet men waarlijk het volk niet bedriegen, om te durven be weren dat men de werkliedenpartij uitmaakt, en dat men diezelfde partij met handen en voeten, hier in ons arrondissement, overlevert aan eene partij, die niets, absoluut niets deed voor de werklieden Voor het welzijn van 't volk tegen het dranscmishruik. Zondag had er te Luik eene betooging plaats tegen Tiet drankmisbruik. Verscheidene dui- zendon waren er bij aanwezig. Deze dubbele wensch werd eenparig gestemd. 1. Dat de Belgische wetgevers binnen korten tijd, het getal herbergen zou beperkon 2. Dat de ge meenteraden van nu af, regiemenlen zouden stemmen, die aan de drankhuizen, maatrege len ten bate van gezondheids- en zedenleer zouden opleggen. Het feest der vogelen. Te Stavelot had op 21 April een schoone plech tigheid plaats. In den Herfst waren zooveel vogelen mogelijk gevangen, in den Winter goed verzorgd en nuZondag, nadat 200 kinde ren liederen hadden gezongen,terug in vrijheid gelaten. Er werden schoone redevoeringen uitgesproken. Dal is veredelend werk, en 't is te hopen dat het in vele gemeenten na volgers moge vinden. U©ütr® de Dandbouwers. In 1910 trokken de leden der Onderlinge veever zekeringen als schadevergoeding 1.321,413 frank en als terugname van vleesch 517,888 of to samen eene som van 1,839.301 fr. De leden hadden enkel gestort 882.962 fr. waarvan zij aan bestuurkosten der mutuali teiten 41,663 fr. en van do verbonden 14.286 fr., qf een totaal van 55,949 fr. had den uitgegeven, zoodat er van do bijdragen eene som beschikbaar bleef van 827,013 fr. hoewel de leden als onderstand 1,839,3.01 fr. trokken, zoodat er als toelagegeschenk juist 1,012,288 fr. overblijft, waarvan de 9 pro vinciën juist 46,274 fr. hebben geschonken. Al 't andere komt van de regeering. Zoodat ieder lid die 1 fr. stort, eene vergoeding ont vangt van 2 fr. en 10 cm., dank het manna der regeering. Weet ge wie dit schreef? De Peuple op 25 December 1911, maar hij heette het eene geldverspilling Wij noemen het eene der schoonste daden van de katholieke regeering. 't Is wraakroepend. - De so- Cialisten van Sèraing gaven onlangs een groot feest in de stadsschouwburg. Hel stuk dat er gespeeld werd, is een door en door goddeloos sluk. Op zeker oogenblik wierpon kerels een dertigtal kruisbeelden op het too nvel,en op oen gegeven tecken kwamen kleine kinderen, daartoe goed gedrild, op die kruisbeelden een dans uitvoerenGeen enkel anti-klerikaal blad, ook niet dat der daensisten, heeft tegen dio gruwelijke hei ligschennis, verzet aangeteekend. En zeggen dat al die partijen niet tegen den godsdienst zijn OngeSigord schandaal. De invrijheidstelling van den vuigen Flachon,den kinderbezoedelaar, verwekt binnen en buiten Frankrijk een geweldige opspraak, Is 'l niet kolossaal, dat een man die om zijne schelm stukken jaren gevang had verdiend, na enke le maanden in vrijheid wordt gelaten,terwijl een priester die op den preekstoel durft zeg gen dat de menschen geeno goddeloozo boeken mogen lezen en de kinderen geene goddelooze schoolboeken mogen gebruiken, voor een half jaar en nog meer veroordeeld wordt on zijne straf ten volle moet uitdoen, terwijl duizende zusterkens als onwaardigen uit het land worden gedreven. Zulk stelsel willen de socialistenen libe ralen ook in ons land brengen en tot zulke vuile politiek helpen aanhoudend de daen sisten't Is ongehoord 'tis echt afschu welijk en afstootelük Lisgen maai* jongens. De zusters van St. Bovromeus van Rudwetsa hadden zich 43000 kronen toegeeigend door eene hunner pensionnarissen overgelaten aan de arme kinderen van de stad Weenen. Zoo schreven toch op 13 en 1 April ver scheidene antiklerikale bladen. Het verde- digingskomiteit tegen de slechte pers ging om inlichtingen naar Weenen en daaruit blijkt dat niemand te Weenen do eerste let ter weet van die zaak. Onze goddeloozen hebben die kwakkel dood eenvoudig uit de lucht gegrepen. De lozers van die bladen zit ten niet te min met die kwakkel in hun hoofd. Een© dubbele moordpoging werd te Bour- deix voltrokken door eenen huisvader die onder den vloekbaren invloed van den drank duivel stond. Louis Thomas, 38 jaar oud, is een onverbeterlijke», dronkaard, de schrik van vrouw en kinderen die beven voor zijne zattemanswoede, Gisteren, in de vroegte achtervolgde hij zijne vrouw en 12 iarigen zoon met eene zware schup. Hij joeg ze aclrt-T het huis en bracht hun daar met zijn vreeselijk wapen zulke erge wonden toe, dat heiden in eenen bloedplas bewusteloos neerzegen. Vervolgens sloot de woestaaid zich in zijne^oon op, maar werd door de heele buurt belegerd, die zijn huis binnen drong en hem in eenen stal opsloot, in afwachting dat het parket hem kwam ondervragen. 's Namiddags terwijl het parket zijn onder zoek deed. gelukte het den ellendeling uit de schuur to ontsnappen en terug in huis te dringen. De magistraten deden de deur in beuken on geboden de gendarmen hem aan te houden. Zij vonden hein op don zolder ver borgen, en in bezit an een mes. Een gen darm werd erg aan Si-n pol's gekwètst maar toch geraajite hij in de handboeien en werd naar Nontron overgebracht. De vrouw ver keert in stervensgevaar; ook de toestand van het knaapje is zeer bedenkelijk. De inschrij vingslïjst. Woensdag'namiddag, hadden de inschrij - vingslijsten, geopend voor het toekennen van onderstand aan de familien der slacht offers van den Titanic reeds eene som van 4 millioen franks bereikt, en nog kwamen er gedurig inschrijvingen toe. Zelden zag men zulke vrijgevigheid, zi-lfs in een land, waar men doorgaans zoo liefdadig en behulpzaam is tegenover de ongelukkigen. Het onderzoek. Op dit oogenblik mag nog niet met zeker heid gezegd worden, dat het ongeluk de schuld is van dezen of genen. Niemands ver antwoordelijkheid is tot biertoe gebleken. Men mag echter zeggen, dat de Amerikaan sclie onderzoekskommissie met zekere voor ingenomenheid haar onderzoek voortzet. De Engelsche bladen beknibbelen in scherpe be woordingen en zeggen, dat het zeer gemak kelijk is een onderzoek te doen, wanneer men gemakkelijk in een zetel ligt, en nog gemakkelijker verwijtingen toe te sturen, als men niet weet wat er juist gedaan is. De verbolgenheid der Amerikanen is hierin te zoeken, dat meestal de opvarende Ameri kanen waren, die naar hun land terugkeer den. De verbolgenheid mag echter zoover niet gedreven worden, onrechtvaardig te zijn tegenover de overlevenden. Moest men op do Amerikaansclie onderzoekscommissie voortgaan, dan zouden de geredden straks gaan vervolgd worden, omdat de anderen niet gered werden. De Engelsche eigenbaat staat op 't spel en indien men in Engeland algemeen over tuigd is, dat de officieren en de bemanning hun plicht gedaan hebben, wil men toch ook een onderzoek om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het moet echter een onpar tijdig, rechtvaardig onderzoek zijn, dat volle licht aanbrengt over deze ramp. Het is daarom, dat in de Engelsche Ka mers, verscheidene leden gevraagd hebben dat het onderzoek zoo spoedig mogelijk zou plaats hebben. Van nu af echter hebben de groote trans- atlantiekers reeds de noodige voorzorgen genomen, om genoeg reddingsbooten aan boord te hebben. Ook is de gewone baan welke voor den overtocht naar Amerika ge volgd werd, eenigszins gewijzigd. Eenige op te klaren punten Hoofdzakelijk zijn er slechts twee punten, welke door liet onderzoek moeten toegelicht worden Eerstens de oorzaken der ramp en dan de middelen om den terugkeer dozer rampen te voorkomen. Over de oorzaken der ramp, mogen de volgende punten vooral in aanmerking ge nomen worden. 1) De maatschappijen, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de concurenlie, geven thans meer voor snelheid, dan voor zeker heid. De kapitein, die zijne boot het spoe digst over den oceaan brengt, wordt als de beste aanzien. 2) Wanneer men zegt dat er 900 matrozen aan boord van den transatlantieker waren, moet men wel in aanmerking nemen, dat er onder die 900 man, hoogstens 100 zijn die eigenlijk matroos zijn. Do .anderen zijn sto kers, kolenvoerders, machinisten, electri cians, koks en keukenbedienden, bakkers, gar<jons, enz... Zoo vinden wij op de lijst der geredde matrozen slechts een twintigtal eigenlijke matrozen terug. Al de andere b-den der bemanning, dio gered werden, be- hooren tot de keuken of tot de machiene- rijen. Zoo waren er reddingsloepen waar zich alleen eenige koks aan de roeien bevonden, en 't is juist omdat zij bitter weinig van roeien kenden, dat zij niet meer dierven terugkee- ren naar de plaats der ramp, om te trach ten nog eenige slachtoffers te redden. 3) Indien de Titanic alles vereenigde, wat aan pracht en gemak op een schip kan aan geboden worden, was de bouw wel over- koinstigmetdegewone scbeepsbouwregelen Reeds voor de ramp voorviel werd or op aangeknibbeld en werden er noodzakelijke veranderingen aangeduid.Waren die beknib belingen gegrond Men moet het onderzoe ken. 4). Blijft de kwestie der telegrammen. Waar is de oorsprong der tegenstrijdige tele grammen Was dat de schuld van slechte opvattingen Van slechte bedoelingen Waren er daar geene beursmannen tusschen, die'groote winsten trachtten te verwozeiillij- ken door te spekuleeren op zeevaart en ver- zekerings aandeelen Al die punten moeten nauwkeurig en on partijdig onderzocht worden. Doch het onder zoek zal nog wel eenigen tijd uitblijven, daar de bijzonderste getuigen, namelijk de beman ning, in Amerika ter beschikking der onder- zoekskominissie gehouden wordt. Eene belangrijke verklaring. De kapitein van don stoomer Californian heeft verklaard, dat hij met zijn schip hoog stens op 20 mijlen afstand van den Titanic was, toen dpze in de diepte zonk en indien hij de telegrammen bad ontvangen, onge twijfeld al de opvarenden hadden gered ge weest. De kapitein voegt er bij, dat hij met zijn schip midden in het ijsveld geraakt was, en onmiddelijk hevel had gegeven, alle machie- nen stil te leggen en te sloppen, tot 'sande rendaags morgends. Daar de draadlooze telegraaf niet meer werkte, kondon wij de noodseinen niet meer opvangen en 'tis slechts den Maandag mor- gend, eenige uren na do ramp, dat wij door den Virginian de vreeselijke gebeurtenis vernamen.... De verklaring van den schildwacht. De Amerikaansclie onderzoekskommissie heeft gisteren den schildwacht, die in den mast van den Titanic op uitkijk stond,onder vraagd. Er was niet veel belangrijks uit hem te krijgen. Alleenlijk kloeghij, dat indien hij een verrekijker gehad had, hij vroeger de nabijheid der ijsbergen had kunnen signalee- ren. Toen men hem vroeg, hoeveel tijd er ver liep tusschen het oogenblik dat hij den ijs berg signaleerde en de botsing, verklaarde hij zich alles niet meer te herinneren. Akelige berichten. Eene Dame die zich aan boord van den stoomer Bremen bevond, dezer dagen te N"\v-York aangekomen, heeft de volgende verklaring afgelegd. Zaterdag namiddag, rond 4 ure, vaarden wij voorbij de plaats waar de Titanic gezon ken was. In den omtrek zagen wij van verre reeds talrijke zwarte puntjes aan de opper vlakte der zee. Later zagen wij dat liet lijken waren, van mannen vrouwen en kinderen. Eene vrouw in nachtgewaad hield een kindje aan de horst geklemd. Eene andere gansch gekleed, hield een langharige hond in de armen. Drie lijken hingen er aan eenen stoet. Verder zagen wij nog een aantal lijken met reddingsgordels omhuld. Bij het zien van die lijken vielen vele vrouwen aan boord van de Bremen bewus teloos neder. Het verhaal van een geredde. De kajuitjongen van eerste klas Whileley, die tegenwoordig in het St-Vincentgasthuis is mot een bevrozen voet, verhaalt dat hij in zee geworpen werd op 't oogenblik dat de litanie zonk. Hij bleef boven water, dank aan zijn reddingsgordel, en klampte zich vast aan eene eiken kast, dio aan de oppervlakte dreef na het zinken van het schip. Twee andere schipbreukelingen kwamen er hem vervoegen. Bij het opkomen van den dag bemerkte hij een vlot, dat opgepropt was met geredden. Hij zwom er naar toe. Zijne tweo gezellen konden hem niet volgen, daar zij gestorven en in zee gezonken waren. Wanneer ik het vlot bereikte, na ten min ste eene mijl ver gezwommen te hebben, wei gerde men mij op te nemen. Een der perso nen op het vlot riep Wij zijn reeds overla den. Om uw leven te redden zouden wij niet een-en-dertig sterven. Alsdan wonschte ik dat er iemand op het vlot zou sterven opdat ik zijne plaats zou kunnen innemen. Mijn wensch werd vervuld. Er was een doode en men schonk mij zijne plaats. De muzikanten. De Ïfew-Yorche correspondent van de Times komt terug op de muzikanten, die haast spelende de dood zijn ingegaan. Dat zij den meeslen tijd onder het zinken van het schip hebben doorgespeeld, zegt de man van de Times, schijnt onbetwistbaar. Zoover uit een zorgvuldig onderzoek is gebleken, speelden zij eerst Nearer, my God, to Thee en andere gewijde liederen. Vervol gens gingen zij lot vroolijker muziek over. Zij bleven spelen tot ongeveer tien minuten voor het einde. Misschien zijn zij er zelfs eerst mee opgehouden, toen het wa'er hen bereikte. Volgens den man van de Times hadden zij zich zelf deze heldentaak opge- legd. Voor de redders. Volgens een bericht uit Washington, zal eerstdaags hij het Amerikaansch congres een wetsontwerp worden ingediend, waarbij aan den kapitein van de Carpalhia en alle leden der bemanning, voor den betoonden inoeds een gouden medalie aal worden toege kend. Tevens zal een wetsvoorstel worden voor bereid, waarbij voor elk der weduwen van de omgekomene poslbeambtenaron een som van 10.000 dollar wordt uilgetrokden. De onderoverste der veiligheidspolicie gedood. Een policiebrigadier erg gekwetst. In onze tweede uitgave, Woensdag avond, deelden wij reeds den aanslag mede door Bonnot gepleegd, op twee policiemannen. Een dezer, de policieoverste, M. Jouin, werd op den slag- gedood en de brigadier Col- mar, dezelfde die den beruchten bandiet Carrouy had ten gronde geworpen, en on schadelijk gemaakt, kreeg een kogel in de borst. Hij werd erg gekwotst. De moordenaar gelukte er in te ontvluch ten. Ziehier oog eenige bijzonderheden over dezen gruwelijken aanslag Een achttal dagen gelegen, was de veilig heidspolicie verwittigd, dat een verdachte kerel zich in een huis der Parijsstraat, te Klein Ivrij verborgen hield. Woensdag mor- gend dus, rond 10 ure, ging M. Jouin in ge zelschap van brigadier Colmar en den op zichter Robert, naar het aangeduid adres, bij een oud-kleerkooper Gallo of Gauzy genaamd. Zij toonden er aan den eigenaar het portret van Bonnot en vroegen of deze de kerel niet was, die bij hem inwoonde. Gauzy antwoordde ontkennend en verzocht de policiemannen naar boven te gaan zien. Voorafgegaan door M. Jouin gingen zijn dus hoven zien. Toen M. Jouin de deur eener kamer wilde openon, werd deze eensklaps van binnen opgerukt en een kerel verscheen in de opening gewapend mot een revolver. Onmiddelijk begon hij te schieten. De drie policiemannen die ongewapend waren, daar zij er zicll niet aan verwachtten iemand te moeten aanhouden en enkel voor eene huis zoeking gekomen waren, wierpen zich op den handiet en trachten hem te bemeesterên, doch weldra stortten M. Jouin en brigadier Colmar ten gronde. Ook Bonnot hield zich stil. Daarop nam M. Robert, Colmar op on droeg hem in een naburigen winkel. Toen hij terugkeerde vond Robert nog enkel zijn overste M. Jouin dood liggen. De bandiet was door eene aanpalende kamer gevlucht, na er eene vrouw met den dood bedreigd te hebben. Hij sprong in den hof en alle opzoe kingen om hem terug te vinden bleven vruch teloos.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1