De ramp van den Titanic De bandieterjjen De kiezing is op komst Ze zijn er weer niet tegen! 'T EEN b'ï ANDER VressGlijks misdaad te Vorst DAGBLAD Wereldientoonstsiling van Gent 1913 IN FRANKRIJK Achttiende jaargang n' S9 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 27 April 1912. ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. «Jfr ih TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL 720| Steenweg van Waterloo» 728. BestuurderJ. TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-Be Gendt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4« biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamcn (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herscell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Dinsdag kwam de zaak der gast huisnonnen ten berde in den gemeen teraad te Aalst. Door eene onver klaarbare handelwijze was er smaad en modder geworpen op die engelen van liefde, die God zij dank, hunne balsemende liefde ook uitstorten op de ongelukkigen onzer stad. De heer Burgemeester stelde voor een adres van hulde, dank en eerbied te sturen aan die groote zielen en verzet aan te teekenen tegen die laakbare en on hebbelijke beschuldigingen. Zooals het treffelijke lieden past, sloot M. De Blieck, in naam der libe rale minderheid zich aan bij de voorge stelde dagorde, er bijvoegende dat zij reeds herhaalde malen hunne openlijke huideen bewondering hadden geschon ken, aan die boven alle beschuldiging staande zielen. Dit gaf den heer De Windt de gele genheid om zijn woord te plaatsen en dit terzelfderlijd tot ons te richten Gij. ziet dus, dat wijzoo sprak de liberale gekozene zoowel als gij, de gasthuisnonnekens huldigen, en dat gij dus niet moet schrijven in uwe dagbladen hier bedoelde hij zeer duidelijk De Volksstem dat wij liberalen de gasthuisnonnekens willen verdrijven uit de gasthuizen... Wat de hulde aan de zusterkens betrelt van wege de heeren liberalen, daarmede stemmen wij volkomen en volgaarne in we zouden niet kunnen begrijpen hoe een welgeaard mensch tegen zulke wezens zou kunnen zijn. Doch wij zijn liet om den bliksem niet eens voor wat het tweede punt betreft, namelijk dat de liberalen de zusterkens niet uit de gasthuizen wenschen te verdrijven. Hier is de liberale redeneering ge heel en al valsch men kan zeer goed hulde en eerbied betuigen aan de gast huisnonnekens en ze niettegenstaande bij de eerste gelegenheid buiten smij ten... En hier hebben wij feiten met volle karrevrachten, 0111 zulks te be wijzen. Het geneeskundig korps van Frankrijk heeft eenparig bewondering en huldege- bracht aan de verzorging, de bevoegd heid en de engelachtige lielde var, de gasthuisnonnekens. Heeft dat belet dat al de gasthuizen van Parijs, van Mar seille, van Lyon, van Le Havre, van Orleans, van alle groote steden var, Frankrijk, verwereldlijkt zijn gewor den? Heeft de eenparige hulde van den municipalen raad derSeine, die gansch de omschrijving Parijs omvat, heeft zulks belet dat de minister van eere diensten nu een wetsontwerp heeft voorgeschreven, waardoor het zelts verboden wordt, dat geneesheeren, in hunne eigene inrichtingen, in de pri vate instellingen, kloosterzusters in hunnen dienst hebben Onnoodig is liet zelfs tot Frankrijk af te zakken. Blijven wij hier in Bel gië. Zijn te Brussel 6 uren van Aalst de gasthuisnonnekens niet uit de gasthuizen verdreven, door de liberale gemeenteraadsleden Antwoordt M. De Windt. Zijn onlangs nog geene 30 Zwitsersch® wereldlijke ziekediensters te Brussel toegekomen,om in de hoofd stad zelve de plaats in te nemen van onze Belgische gasthuiszusterkens Worden te Gent, te Antwe pen, te Luik, te Seraing, te Bergen, en an dere liberale steden, de gasthuizen niet verwereldlijkt; worden de engelen van liefde er niet als ontvaardigen aan de deur geschopt gij huldigt ze maar die hulde helet geenszins dat gij ze verraderlijk en onbeschaamd aan de deur zoudt zétten, zoo gij er ooit de macht toe bezaat. Dr Terwagne brengt ze ook hulde, en hij zal ze verdrijven tot de laatste toe uit de Antwerpsche gasthuizen; wat niet belet dat hij ze vraagt bij het lijdensbed zijner eigene vrouw. Te Jumet en te Luik worden ze ook weggezet en M. Jules Franck, sche- pene van Jumet en socialistische sena tor voor Luik, heeft onlangs nog, toen hij ziek viel, de verzorging ingeroepen van diezelfde gasthuisnonnen. Wat deden senator Bastion, wat het rood kamerlid heer Léonard, wat de socialistische senator Eibers Allen vroegen de liefdevolle verpleging van diezelfde gasthuisnonnen, die zo an ders in hun openbaar politiek leven zoo hardnekkig als ongerechtvaardigd bekampen. Hebben wij katholieken niet het recht, hebben wij niet den plicht, ja, dragen wij niet de verantwoordelijk heid de aikeurenswaardige daden der liberale partij aan onze zoo kristen ge bleven bevolking kenbaar te maken Het verbond der socialistische ge meenteraadsleden van Henegouwen heeft besloten dat al de socialistische besturen radikaal de uitdrijving der zusterkens uit de gasthuizen moeten doordrijven zij hebben tevens een dreigende vermaning gezonden aan de liberale leden, dat zij insgelijks hun nen plicht van vrijzinnigen moesten uitvoeren. En belachelijk zou het we zen te willen loochenen, dat de libe ralen, die niets meer zijn zonder de socialisten, belachelijk zou het zijn te beweren dat de liberalen hunne ver volging tegen de gasthuiszusterkens zouden stuken. Duizenden feiten be staan er om die vervolgingente beves tigen. Zeker, wij nemen aan dat de hulde van deze liberale heeren uit het harte komt dat ze gemeend is en rechtzin nig, ook zijn het niet de personen die wij aanranden maar het is tegen die hatelijke, verfoeilijke, fanatieke en afschuwelijke politiek der liberale par tij dat wij ten strijde trekken, en dal met al de kracht die ons gegeven is. Twee maten en twee ge wichten: Hot socialistischblad van Gent poogt een vroolijk uitzicht t' hebben omdat zij 14 gekozenen hebben in den Werkrechters- raad tegen de katholieken 16.... Nu wij i. lfben de meerderheid d<-r zetels. Wij h»*b- daarenboven eene kolossale meerderheid in Aeist. prov. Antwerpen, Kortrijk, Brugge, Sint-Niklaas, Roesselaere enz. enz. Daarover schrijven de socialisten, dat zij toch veel stemmen hebben verworven, en het getal zetels komt er niet aan. Kortom de socialisten redeneeren alzoo Helmen de katholieken eene sclioone meer derheid, dan geeft dat niet, dan pronken de socialisten omdat zij eenige zetels hebben. Maar hebben de socialisten de meerderheid en spreken dckatholieken over hunne zet- Is dan telt de kwestie der zetels niet, dan mo-t nmn enkel zien wie de meerderheid der stem men heeft. Nu hoe men het keere of draaie, dit toch is een feit In meest al de goedemannen- en werkrechtersraden van 't land zijn de ka tholieken de meerderheid. Overal en dat'is wel de hoofdzaak, hebben zij bij de werk lieden machtig veel sleinmeu bijgmvomien. Eene weerwraak van ËVflar- Cguet. Noch liberalen noch socialisten wilden van Marquet en deze werd wandelen gozonden. Doch Marquet sliep niet. en zou wraak nemen senator Delanier zou vallen. Inderdaad,in de liberale poll te Brugge heeft M. De Gloedt 239 stemmen en M. Delanier maar 190 stemmen behaald M. Delanier staat dus op de tweede plaats li ij ligt bui ten. M. Marquet, hoewel zelf gevallen, heeft gewild dat de liberaal Delanier met hem viel. Het gouden kalfheeft zijn weer wraak genomen. Een kazakdraaier. M. Raes, beei-huuw r. S' Tills kandidaat- senator, in de., lij,.Tiileu volksbond te A t- werpen. 11 ij Kreeg in den poli «ene ferme buis. Zondag verscheen M. Raes op eene socialisliohe meeting, en daar bleek het nu dat M. Raes kandidaat zal zijn voor de socia listen, hoewel hij rechter is bij de Handels rechtbank te Antwerpen... Zegt nu nog dat al die karlelsmederij geen komediespel is Het is gestemd: De regeering had dus het ontwerp voorgesteld waarbij het getal volksvertegenwoordigers met 20 ver meerderd werd. In de afdeeling3n bidden al de liberalen zich onthouden. In de Kamer heeft minister Berryer zijn recht zoo goed weten te verde digen, dat meest al do antiklerikale geko zenen dit voorstel ongewijzigd hebben ge steund.Het getal 20 iö dus aangenomen. Ge ziet, ondanks al het geroep der tegenpartij, is het de katholieke regeering en niemand dan zij, die met eere en talent, het bestuur over het land uitoefent. flets dat IVI. Buyl vergeten heefi. De katholieke regeering onder steunt juist in gelijke verhouding al de er kende Bonden van Ouderlingen Bijstand. Met dio kwestie hééft M. Buyl erge builen opgeloopen. Doch hij had nog kunnen spTe- ken van de bijdragen der eereleden het schijnt dat de liberalen er bitter weinig lel len. Doch de katholieken hebben 20 ten hon derd eereleden volgens M\ Eeckhout dit geeft op eon totaal van 650,000 leden, een getal van 130.000 eereleden. Die eereleden geven gemiddeld, 10 fr. per jaar, waaruit blijkt dat de katholieken jaarlijks, uit vrijen wil, uit eigen zak, aan de kristene mutualis- ten, een geschenk doen van 1 millioen en 300,000 fr. Hoe spijtig dat M. Buyl daar ook niet op gesproken heeft Het onderzoek Lowe, de vijfde officier, verklaarde dat er wegens den wind gedurende de reis geen oefening met de booten was gehouden. Den dag van de ramp bemerkte men ijsbergen aan den gezichteinder de grootste moest minstens 100 voet hoog zijn ze waren op 4 a 5 mijlen afslands. Getuige lag te bed op 1 oogenblik der aanvaring. Hij kwam op togen de verdacht making dat hij dronken zou geweest zijn. Toen hij boven kwam zag hij het schip hel len. De sloepen werden in gereedheid ge bracht. In sloep 5 zat één man. Ik gaf hem hevel, zegt Lowe, de sloep te verlaten, en heb hem uitgescholden en naar den duivel gnwenscht. Ik wist op dat oogenblik niet dat die man M. Ismay was. De bewoordingen waarmede Lowe M. Is may bad aangesproken, waren eigenlijk zoo beleedigend dat hij ze liefst niet herhaalde, maar op een stuk papier schreef. Nadien werd M. Marconi ondervraagd. Deze verklaarde, dat do lelegreafpost van Racekaap op eenen afstand van 1000 mijlen kan telegrammen ontvangen en verzenden. M. Marconi verklaart dat hij liet. vergaan van den Titanic slechts den 15® April, 's avonds vernam. Hij heeft gpene telegrammen achterge houden; clocli hekent, dat er uit New-York aan de Carpathian geseind werd, dat de ramp moest stilgehouden orden, tot bij de aankomst in do Amerïkaansche wateren. Daarvoor zou eene belooning van eenige duizenden dollars betaald vorden. Volgens M. Marconi moet dit telegram verzonden zijn door M. Saminis. de hoofd ingenieur van de telegraafkompagnie. Hij voegt er echter bij, dat eene Engelsche wet straffen voorschrijft voor dezen die op eigen initiatief telegrammen seinen. Hot is dus misschien daarom dat de Car pathian geen verhaal over de ramp deed. Den avond van 15 April vernam ik de ramp en de redding gedaan door den Carpa thian. Ik vroeg nadere inlichtingen doch men antwoordde mij, dat de bedienden van de Carpathiun de handen vol hadden, om do telegrammen der reizigers over te seinen. Ik drong dan niet verder aan, daar ik den dienst niet wilde sloren. Ik was van oordeel dal de kapitein en de officieren van de Car-- pathian best over den toestand konden be slissen. Bij de aankomst van den Titanic heb ik den telegrafist Bride gezien en hem geluk gewensclit over den be miden moed. Later liebik in dedagbladengelezen,dat het volgen de telegram geseind geworden was 8 ure 1? 's avonds. Telegrafist Carpa thian. M n zegt tl tl de oud» der telegraaf- kompas ie er aan houdt dat gij den mond toe houdt. Hel is dus verstaan. Doe uw best om er van door te trekken 1!» Een ander telegram was als volgt opge steld 8 ure 30 's avonds. Telegrafisten Carpalh ian- Titanic. Het is verstaan, dat uw verslag u eene som van verscheidene duizenden dollars zal opbrengen. Zeg niets vooraleer gij mij ge zien hebt. Waar bevindt gij u nu?» Het laatste telegram was geteekend door M. Saminis. Twee andere telegrammen noo- digden de telegrafisten uit. den bestuurder en den hoofdingenieur der telegraafkom pagnie te komen vinden. M. Marconi drukte dan nog zijn spijt uit, dat de telegrafist van de Carpathianuit eigen beweging geen verhaal der ramp ge zonden heeft. Na M. Marconi komt M. Gottam, de tele grafist van de Carpathian aan de beurt. Deze bevestigt de reeds vroeger meegedeelde berichten over den Titanic. De telegrafist heeft zelf met. zes of zeven schepen seinen gewisseld. Eens dat de geredden van den Titanic aan boord waren, bad M. Gottam geen tijd meer om inlichtingen te geven aan derde personen. M. Coltam bevestigde, dat de stoomer Frankfurt 20 minuten na het zenden van het telegram S. O. S. beteekenende kom spoe dig, groot gevaar, antwoordde met een telegram C. Q. D. hetgeen wil zeggen Wat soheelt er Een standbeeld voor Philipss. De Club der officieren van de Engelsche handelsvloot heeft in haar laatste vergade ring een plan opgevat, voor welke verwe zenlijking het een oproep zal richten tot het Engelsch volk. Ze wil namelijk een inschrijving openen voor het oprichten van een standbeeld voor den eersten marcomgrafist, aan boord van de TitanicPhilipss, den held, die tot het laat ste oogenblik aan zijn toestel bleef zitten om noodsignalen over te seinen. Volgens het plan zou het monument Plii- lipps meer dan levensgroot voorstellen in zittende houding voor zijn telegraaftoestel. De inschrijving zal spoedig geopend wor den. Men is voernemens een prijsvraag uit te schrijven voor het maken van het ont werp. Aan deze prijsvraag kunnen kunste naars van alle nationaliteit deelnemen. De stokers van den Olympic weigeren in te schepen. Een geruchtmakend voorval heeft zich gisteren middag aan boord van de Olympic voorgedaan, toen bet zusterschip van de Titanic gerold lag om te vertrekken. Alle stokers vertrokken plotseling, voor gevende dat het aantal reddingssloepen on toereikend was, en zij deels onbetrouwbaar waren. De vertegenwoordiger van de White- Star-lijn, en andere personen poogden de mannen vergeefs te overtuigen, dat bun wantrouwen ongewettigd was. Zij hielden een bijeenkomst aan de kade, en besloten niet terug te keeren. De Olympic was daardoor genoopt te blijven liggen, totdat de 300 benoodigde nieuwe stokers gevonden konden worden. Slechts een twintigtal vrij willigers hebben tot dusverre hunne diensten aangeboden, zoodat de Olympic gisteren avond nog niet vertrokken was. Do passa giers bleven echter op het schip, omdat de vertegenwoordiger der White-Star-lijn ver klaarde, dat hij de noodige stokers zou kun nen aanmonsteren, waarop de «Olympic»» onmiddellijk zou vertrekken. De opening der tentoonstelling. De opening zou plaats hebben Vrijdag en een jaar 26 April 1913. De deelneming van het Buitenland, Het weze vermeld dat tot nu toe reeds tien landen officieel deelnemen aan de Gentsclie Tentoonstelling, le wéten Frankrijk, de Vereenigde Staten, Brazilië, Argentina, Ca nada, Griekenland, Perzie, Guatemala, Australië en N-ew-Zeeland. De deelnoming van Duitscliland en Enge land is zoo goed als verzekerd. De onderhan- delingenmeL talrijke andere landen en vreem de groepen worden doorgedreven. Een man lokt zijne vrouw op eene afgele gene plaats en doodt haar. Op de baan van Vorst naar Ruysbroek, werd Woensdag avond hel lijk gevonden eener jonge vrouw, gekleed als eene werk vrouw. De dood was door verscheidene revolver- kogels veroorzaakt en daar men niet de min- st«* aanduiding bezat nopt* s de persoonlijk heid van l.et slachtoffer, werden Donderdag morgeud de vorsclnilige fabrieken en werk buizen van den omtrek verwittigd. Weldra vernam men, dat het slachtoffer de genaamde Philomena Druwez, 22 jaar oud was, die sinds eenige dagen, door haren man, Willen* Pauwels, verlaten was en laatst bij hare ouders te Ruysbroek inwoonde. De man had zijno twee kinderen, 2 jaar en 2 maanden oud, bij zich gehouden. Het onderzoek werd spoedig geopend. Woensdag avond rond 8 1/2 ure, was Pau- wels bij zijne vrouw gekomen en had haar gezegd, dat indien zij nog eens haar laatste kindje wilde zien, zij zicli moest haasten daar het arme wichtje stervend was. De arme moeder volgde argeloos haren echtgenoot, die haar in een lallen valstrik trok. Niet zoodra bevonden zij zich in een afge legen weg, of Pauwels vroeg of zij het echtelijk leven wilde hernemen. Op haar weigerend antwoord, haalde hij- een revol ver te voorschijn en gaf vuur. De arme* vrouw' werd in het hoofd en in de borst ge troffen en viel dood ten gronde. De moordenaar nam de vlucht en begaf zich naar het hui3 zijner moeder, waar hij de nacht doorbracht, zonder iels van de laffe misdaad te verhalen. Donderdag namiddag werd de schurk aan gehouden nabij de Zuidstatie. Hij is ter be schikking van het gerecht opgesloten. Bonnot bevindt zich nog te Parijs. Na de vlucht van Bonnot, had de policie hare beste speurhonden uitgezonden, om to trachten, het spoor van Bonnot terug te vin den. Men heeft het spoor niet geheel terugge vonden, doch sommige aanduidingen lieten toe, den weg, door den vreeselijken bandiet na zijne misdaad afgelegd, grootendeels op te maken. Wij zegden reeds dat de bandiet er in ge lukt was, achter zijne woning een nauwen straatweg te bereiken en langs daar vluchtte. Deze straatweg geeft uit op een soort van verlaten plein, waar hier en daar, op zeer onregelmatige afstanden eens een huisje staat. Dat plein overstekende, kwam liij aan de spoorbaan der Orleanslijn. Beteren weg kon hij niet hebben om te Parijs te komen en daarbij moest hij langs daar niet vreezen door de wachten der poorten bemerkt te worden. Ilij geraakte dus langs daar tot aan de Massénaiaan, waar hij buiten geraakte en er zijn wapen herlaadde. Daar liet hij eenige kogels vallen, en deze werden daar terugge vonden. Verder vernam men nog van verscheidene hoogst geloofbare personen, dat zij een kerel hadden ontmoet, die aan den arm ge kwetst werd en scheen te vluchten. De opschudding te Parijs Onnoodig te zeggen, dat de opschudding, te Parijs veroorzaakt door het vreeselijk drama, ongemeen groot is. De verontwaar diging is het niet minder en voorzeker zullen de bandieten, ingeval zij aangehouden wer den, niet heelhuids in de policiewacht gera ken, bijaldien do policie geene bijzondere maatregelen neemt om de bandieten, die nochtans hunne uitroeiing gezworen hebben, lo beschermen. In hel paleis van Justicie, te Parijs, had den twee roerende incidenten plaats. In de achtste boetstraffelijke Kamer had een policiekommissaris getuigd. Toen hij zijne verklaring had afgelegd, betuigde de voorzitter met ontroerde stem, in naam der rechtbank, de verontwaardiging en ontroe ring welke de moord op M. Jouin en de moordpoging op M. Colruar veroorzaakt had. In de elfde kamer moest M. Jouin getui gen in eene zaak ten laste van een juwee- lendief. Toen de deurwaarder don naam van M. Jouin afriep, bleef deze natuurlijk onbe antwoord.... Eene roerende stille heerscht» in de zaal. De voorzitter stond dan rechten zegde M. Jouin verschijnt niet.... Hij is op het veld van eer gevallen.... Het onderzoek. De onderzoeksrechter heeft gisteren in zijn kabinet Carouy, Simentoff, Collin en Gardjr ondervraagd. Carouy had in de gangen van het paleis van Justicie de moord op M. Jouin verno men. Hij scheen er niet het minst door ont roerd en zegde alleen dat zulks vroeg of laat tocli moest gebeuren. Ondervraagd over de dubbele misdaad, zegde Carouy dat hij kan bewijzen deze mis daad niet gepleegd le hebben, doch, dat hij zulks niet deed, omdat hij liever onmiddelijk naar het schavot ging. dan nog langer in het gevang opgesloten te blijven.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1