m De bandieterijen in Frankrijk AG3LAD Het vrije onderwijs en de staatsgelden 'T EEN EN T ANDER Erge val van Védrines. HET EINDE VAN BONNOT Nog eenige IsijzoncLerUeden De republlkaansche wacht per automobiel ter plaats gebracht Achttiende jaargang nr 102 II!- I m 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag I Mei 1918. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4» BURELEN i TE BRUSSEL 728t Steenweg van Waterlooj 728. TE AALST iKerkstraat, i I' Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuffel-Be Gendt, AANKONDIGINGEN 9 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) Ir. 0,50 4* biadz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (perregel) fr. l.OO Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Recht, herstell. ('per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De grondwet huldigt dn vrijheid van onderwijs, en 11a die algemeene prin ciepsverklaring luidt alinea 2 van ar tilcel 17 onzer Constitutie Het open baar onderwijs, gegeven door den Staat, wordt geregeld door de wet. Het is dus klaar en duidelijk en geen rechtzinnig man zal het betwisten. De hoofdregel in zake van onderwijs is de vrijheid. Zeker de Staat zal tusschen- komen daar waar hot onderwijs ontoe reikend is, of'om eenige modelscholen in te richten. Maar nooit of nooit mag het gedoogd worden dat de Staat zoo te werk ga dat er van de vrijheid van onderwijs niets meer overblijft dan een enkel woord, maar dat de vrijheid in feite wordt afgeschaft. En nochtans dat beöogen onze tegenstrevers. Zoo doende Strijden zij regelrecht tegen den geest der grondwet, en 't schoonst van al is wel, dat zij l\et zijn, die oud minister Schollaert beschuldigden, te gen de grondwet te willen handelen !1 kan het zotter De vrijheid van onderwijs is een schoon beginsel, een prachtig punt van onzen nationale» vrijheidsgeest en onze sterke vrijheidsliefde. M. Hy- maus, de vader van M. Paul Hymans, d" konterbaas van M. Vandervelde, zegde terecht over vele jaren. Het is te heireuren dat de liberalen niet dezelfde opoffering voor het onderwijs hebben betoond als de katholieken. Hadden de liberalen zooveel scholen opgericht a.s de katholieken, do onderwijskwes tie in België ware al lang opgelost ge weest.... E11 het is zijn eigen zoon, die nu de pretentie r.00 ver drijft, d© millioenen- dans onzer scholen, voor de oogen te doen flikkeren zijner, onbewuste toe hoorders. In de gemeentescholen kost elke leerling aan de openbare besturen ge middeld 67,98 fr. in deaangenome scholen komt de prijs per leerling, ten laste der openbare besturen op 21,12 fr. en in de aanneembare scholen kost ieder leerling aan Staat en Provincie gemiddeld 14,74 fr. In de aangenomens scholen waren in 1910, 2i18,770 leerlingen, in de aanneembare scholen 181,409. Het is nu heel gemakkelijk om uit rekenen, hoeveel het zou kosten aan de openbare besturen, zoo al de leer lingen der aangenomene en aanneem bare scholen naar de gemeentescholen moesten gaan wat hun volle recht is. Nu kos! een leerling der aangenomene school 21,12 fr.in de gemeenteschool zou hij kosten 67,98 fr. of 46,89 l'r. meer. Dit geelt voor 238,770 leerlin gen de mooie jaarlijksche som van 11188,762 fr. 20. Ieder leerling der aanneembare school kost 14,74 Ir. in de gemeenteschool zou hij kosten 67,98 lr. of 53,24 fr. meer. Dit komt voor 181,409 leerlingen op het lief totaul van 9,658,215 fr. en 16 cmen. Telt nu bijeen hoeveel het zoo meer kosten zoo al de leerlingen onzer aan genomene en aanneembarescholon naar do staatsscholen moesten gaan het ware 't schoon geheel van 11.188.762 fr. en 20 ctra., plus 9.658,215 fr. en 16 ctm.,is te zamen 20.846.977 fr. en 36 ctm. leest wel, beste lezers en geëerde lezeressen, twintig millioen acht honderd zes en veertig duizend negen hon derd zeven en zeventig frank en zes en dertig centiemen. Dat is enkel voor de leerlingen der lagere scholen en dan zijn er de onkos ten voor het bouwen van nieuwe scho len, nog gansch te buiten gelaten. Moesten wij daar nu nog eens het vrije middelbaar en hot vrije hooger onderwys bijvoegen, wij kwamen tot eene som van 45 tot 50 millioen frank, die de openbare Besturen jaarlijks kunnen uitsparen, dank zij het bestaan van het vrije onderwijs. Op die gegevens, op die stellige en vaste statistieken zullen de tegenstre vers niet durven ingaan, ze zullen ze r:iet logenstraffen, omdat ze officieel zijn. Doch, als zij deze cijfers niet durven bei wisten, hoe is liet dan toch moge lijk, dat zij zoo onnoozel, zoo belache lijk, zoo kleingeestig, zoo laf kunnen zijn, to beweren dat de regeering de kloosters jaarlijks meer dan twintig millioen gaat geven door de nieuwe schoolwet. Dat is waarlijk de grootste peerde- leugen ooit door de tegenpartij ver zonnen... Het is daarom noodig de katholieke kiezers geheel en al op hoogte van den toestand te plaatsen, om alzoo wapens ter verdediging in de hand te stellen. Wanneer zij nu op den trein, op de wandeling, in het opgaan naar 't werk of het naar huiskeeren.in de herbergen of op straat worden lastig gevallen, zullen zij met het grootste gemak van do wereld die millioenentooveraars op deplaats kunnen zetten. Zij hebben en kel te zeggen Als morgen de katho lieken hunne scholen moesten sluiten, dan moest de Staat voor al die kinde- eu, duizenden scholen bijbouwen, en do kosten van de schoolgebouwen, die veel millioenen zouden bedragen, ge heel en gansch te buiten gelaten, zou den de Staat, do Provincie en de Ge meente jaarlijks eene vermeerdering van uilgaven van minstens twintig millioen, zoo de lagere scholen enkel bedoeld zijn, en eene uitgavevermeer dering van rond de vijftig millioen,zoo de gansche inrichting van het vrye onderwijs kwam te verdwijnen. Dat is de waarheid.de werkelijkheid over de opoffering van millioenen en nog millioenen franks die de katholie ken zich jaarlijks getroosten, terwijl liberalen en socialisten, zoo goed als niets geven uit hun eigen zak, en zich vetmesten, onbeschaamd en onbeschoft vetmesten, met het geld van alle bur gers, dus ook met ons geld, met hel geld der katholieken. Het is eene schande en eene schreeu wende onrechtvaardigheid Tereere van M. Baron Ru- zette. Het arrondissement Brugge gaat ter eere van M. Baron Ruzelte, eere gouverneur van West-Vlaanderen, thans kandidaat voor de Kamer, eene grootsc-he nuldebetooging op touw zetten. Tot nu toe zijn er reeds 250 maatschappijen ingeschre ven. allen behoorende tot bet arrondissement Brugge. Noch twee liberale lijsten te Brugge. Z'houden er waarlijk zotspel mee in Brugge. Nu scheen het dat de ruzie bepaald was bijgelegd. Er is niets van. De liberale Federatie gaat opkomen met oen volledigen lijst. M. Marquel wil dat ook het liberaal kamerlid Thooris in 't zand bijte. Dat is nog schooner. Eerst de liberale senator Delanier doen vallen en nu, na den poll, beginnen tegen het liberaal kamerlid Thooris. Die Mr Marquet heeft veel noten op zijnen zang. Liberaal blad veroordeeld. Deze week heeft bet liberaal blad Vader land van Gent zich hooren veroordeel©» lasterartikelen te hebben geschreven tegen de zusterkens der armen, om eene schadeloosstelling te betalen van 500 fr. aan de zusterkens, en tot do inlassching van het vonnis in zijn eigen blad. Dat komt er van. De Gemeen teraad van Brussel heeft officieel do feest- iering van den 1 Mei gestemd met 19 slem- men togen 18, dus met ééne stem meerder heid. M. M>x, burgemeester, heelt de nederlaag geleden. Do progressisten hebben de liberalen in den steek gelaten, on zijn mee^nloopeii met de socialisten. Nujanter- fauieri de a (Jliruuiqu* over de verras singen van '1 kartel 011 over de onbehendige takliek der progressisten... Zou de Ghro- nique nu eindelijk niet gaan zien, waar de Brusselsche socialisten met de groote heeron liberalen naartoe vtillen Feestviering. De Gontscbe ka tholieken hebben fliaandag in de grootste geestdrift hunne schitterende overwinning gevierd. Versoheidene onyr wakkere vrienden zijn na het. uiteongaan vt.11 den stoet, bij liet huis waarts keoron verraderlijk aangevallen door do socialistische worlmakers. Een verlies Wan 2(90 millioen. Do kleine nieusahen hebben 200 millioen verloren door de schuld van de liberale be stuurders. De- mènsclien die over eenige jaren stadslotjes hebben gekocht verliezen nu op ieder lotje van Antwerpen 21/2 per cent, 23 fr. op ied-r lotje van Antwerpen 1903, zoo maar 27,fr. op ieder lotje van Brussel 2 1/2 percent, 21 fr. op dit van Brussel 1905, zo 1 maar 20 fr. op een lolj van Schaarbeek 18 fr. op een van Luik van 1897. 21 fr. j op eon van Luik 1905, zoo maar 25 fr. op een van Oostende 1898, do som van 20 fr. en op een van Gent 1807, de kleinigheid''van 21 fr. Dat is dus op die 9 stadslotjes een verlies van 196 fr. of ge middeld een verlies van 22 fr. por lot. Die liberale steden hebben gezamentlijk 9 mil lioen lotjes uitgegeven zoodat de kleine men- schen, op die lotjes verliezen de formidabele som van 198 millioen j in ronde som, 200 millioen. Wat weet daar de liberale Volksgazet op*af te geven Ten titel van inlichting. Er bestaat eene wrijving tussclien het woekblad Ons Recht n en den Nederduitaclien Bond van Antwerpen. Wij lichten onze lezers in, dat Ons Recht geen katholiek, maar een onafhankelijk, gansch op zich zelf bestaande, een zelfstandig Vlaamschgezind blad is, en niet het orgaan is vc:i eenen groep. De 1° Meiviering verboden. De liberale gemeenteraad van Franckfort i.o.rv oaw i». j"««Ufcueu uen "1" Mei te vieren. De sociatmten noemen het wel hel feest van den arbeid, maar het is niets anders dan eene propaganda ten voordeele der revo lutie, dus tegen de openbare orde. Zulks kunnen wij niet gedoogen.... Dat zeggen Duilsche liberalen. In Brussel en in Gent en Antwerpen stemmen do liberalen in groot getal met de socialisten en maken er een officieele feestdag van. Dat is het verschil van de differentie. Maandag morgend was de vlieger Védrines uit Douai vertrokken, om voor den beker Pommery te kampen. Hij zou namelijk trach ten Madrid te bereiken, denzelfden dag. Tussclien Epinay-aan-Seine en St-Denis, had do koene vlieger eene feil aan zijn toe stel. Hij besloot in gestrekte vlucht neer te dalen, doch geen geschikte plaats bemerken de wilde hij op do spoorbaan neerkomen. Eensklaps haperde zijn toostel aan een tele graafpaal en kantelde om. Védrines word ten gronde geslingerd en botste met hot hoofd op een riggel. Hij bleef bewusteloos liggen. Op dat oogenblik kv«am juist een trein aan gereden. De trein stopto en Védrines werd opgenomen en in een der rijtuigen gelegd waar hij voorloopig verzorgd werd. Védrines droeg don gewonen helm der luclitvaarders niet. Anders ware bet ongeluk wellicht zoo erg niet geweest. Zoodra de trein te Parijs aankwam, werd Védrines in een automobiel geplaatst en naar het Lariboisiöregastliuis overgebracht. De hoofdgeneesheer van liet geslicht, doktor Picquié, deed hem onmiddelijk naar de ope ratiezaal zaal brengen, waar hij kort nadien door de geneesheeren onderzocht werd. Védrines kwam een tweetal minuten la ter tot liet bewustzijn terug. Hij koruido en sprak eenige onverstaanbare woorden. De geneesheeren stelden vast, dat er geene schedelbreuk was, doch eene lievige hersenschudding. Oojc zijn er geene andere breuken gevonden. De toestand van Védrines is zeer bedenke lijk. Alle bezoek is hem verboden. Alleen zijne zuster is eenigf minuten in zijne kamer toegelaten geworden. Nadat do geneesliee- liaar verzekerd hadden, dat alle hoop uog niet verloren wee is zij vertrokken. Verscheidene vliegers, die zich te Parijs bevonden, onder andere, Hautmont, Heller, Morane, baronnes deLarocbe, enz., kwamen in liet gasthuis naar den toestand van Vé drines, vernemen. Ook zijn broeder Eniiel Védriiws, die ook aan vliegen doet, is in liet gasthuis geweest. Dinsdag morgend om 2 ure, was zijn toe stand veel verbeterd. Vódri .-s kon eenige oogenblikken, met de ziekendienster spro ken. Zijne zus'er en «ju broeder werden ook bij hem toe^olaLeu. De geneesiiHur durft echter Mevrouw Vé drines, echnjenooU» van don vlieger, niet toelaten, om liom al te groot» ontroering te spareu. Dubois en Bonrftt Ue pom-ie mui sinds lang vermoedens op Dubois, daar men wist dat Bonnot "verleden jaar nog bij hem gewoond had. Do personen dis langs die kanton woonden, hadden hem alsdan dikwijls gezien. Dubois had hot huisje ten geschenke ge kregen, van zekeren Fromentin, een anar chistische miljoenenbezitler, die zich thans in Algiers bevindt. Hij woonde echter reeds een drietal jaren te Choisy-le-Roi. Het spoor Een achttal dagen geleden, had de policie nog eene huiszoeking gedaan bij Dubois men bad er niets verdachts bevonden, doch op bevel van M. Guichard, werd bet huis bewaakt. Zaterdag avond werd M. Guichard ver wittigd, dat men een verdachte kerel had zien binnensluipen bij Dubois, en dat de wachthond, een vreeslijk dier, niet geblaft bad. Te meer, de kerel kwam den zelfden avond niet meer buiten. M. Guichard deed dus onmiddelijk hel huis op behoorlijken afstand omsingelen. Men besloot Zondag morgend eene huiszoe king te doen. Men weet in welke dramatische omstan digheden, deze huiszoeking plaats had. Anderzijds is het zoo goed als bewezen, dat men slechts de bommen gebruikt heeft, na dat men zag dat er geen middel was, de bandieten te dwingen zicii over te geven. De bandietenbende. De aangehoudenen en hunne misdrijven Nu er ahveer twee gevaarlijke leden on schadelijk gemaakt zijn, zal het misschien niet ten onpas komen, even te vermelden, welke kerels thans achter slot zitten en waarvan zij beticht worden Deltweiler, eigenaar van de autogarage te Bobigny. waar tot don dag van den aanslag der rue Ordener, de automobiel verborgen werd, gestolen ten nadeole van M. Lenor- mand, te Boulogne-sur-Seine, en met den- welko de aanslag gepleegd werd. Marras M«dge. die beticht is verscheidene malen eene schuilplaats verleend te hebben aan Garnier en Carouy en deel genomen te hebben aan de plundering van liet postbureel te Romainville en aan den diefstal van den diefstal van den automobiel der rue Ordener. Leon Riinhault, gewezen gemeenteraads lid van PavilIons-sous-Bois, die eene schuil plaats zou verleend hebben aan Carouy. Bonnot en Garnier.Men vond in zijne woning postzegels, die gestolen waren in bet post bureel van Romainville. Jozef Mallet, die eveneens beticht is de bandieten dor rue Ordener geherbergd te hebben. Hij loslo revolverschoten op de agenten, die hein aanhielden. Kiltalicliich, bestuurder van bet dagblad L'Anarchie beticht van verludkig der wapens van de bende, gestolen in de rue Lafayette, te Pa rijs. Renard, aangehouden te Etanipes voor den [diefstal in de statie te Orleans en de moord op den gendarm Dom ny. Mad. Maitrejean, beheerster van de «Anar chie beticht aan de bandieten valsche pa-? Eugöne Dieudonné, werd door den geldom- haler Gaby herkend als een zijner aanran ders. Een reiszak, iu de woning van Dieu donné gevonden, kwam voort van den dief stal te Gent, waar de bandieten den auto voerder Maury vermoorden en de nachtwaker Tombuyser erg kwetsten. Do policie heeft vastgesteld, dat Dieudonné in betrekking was met Bonnot. Paul de Bouó, vriend van Dieudonné, Belg, werd samen met dezen laatste aangehouden. David Belonie, werd aangehouden in de Noordstalio, te Parijs, op het oogenblik dat hij een pak kwam afhalen, hetwelk de titels bevatte, ten nadeele van Gaby gestolen. Rodriguez werd te Rijsel aangehouden; hij bekende dat Belonie de titels ontvangen had van Bonnot en Garnier, die toen verbor gen waren bij Godorowski. Soudy, aangehouden dén 31 Maart laatst te Berck-surMer.de «man met de karabijn die bij den aanslag te Chantilly d» bandieten beschermde en op de voorbijgangers schoot. BaraiUe aangehouden om eene schuilplaats verleend te hebben aan Soudy. Carouy, aangehouden te Lozere in de omstandigheden die men kent, beticht van verschillende diefstallen en moorden in Bel gië en Frankrijk. Raymond Gallemin of Raymond la Science, aangehouden in de rue de la Tour-d'Auver- gne, te Parijs, beticht van medeplichtigheid in de aanslagen der ru« Ordentr, der placé du Havre en to Chantilly. Pierre Jourdan, die eene schuilplaats ver leend heeft aan Raymond la Science. Louise Clement, eclitgenoote Butleaux, belicht van verheling der gestolen titels. Colin, die eene schuilplaats verleend heeft aan Bonnot en dezen bandiet bij Gauzy ge bracht heeft. Gauzy. Cardi en Simenstoff, aangehouden verleden Woensdag in de omstandigheden die men keilt. Pancrazzi, beticht van verheling der titels, gestolen bij den rentenier Moreau, te Tliiais, die vermoord werd met zijne huishoudster. Grozat de Fleury, eveneons beticht van verheling van titels. De vermisten Aan deze verzameling ontbreken nog eenige kerels om de bende kompleet te heb ben. Vooreerst zijn bet de kerels die reeds bunna welverdiende straf ontvingen en vielen onder de wrekende slaven, als Bonnot Dubois, en de kerel die te Etampesgednod werd,toen de brigadier dor gendarmen Dormoy ook het leven verloor. Er blijven ook nog drie gekende bandieten te vangen, van de soort van Bonnot en Ca rouy. namelijk Octaaf Garnier, René Vallei en Godorowski. Octave Gamier, 22 jaar oud, het opper-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1