De baudieterijen in Frankrijk Socialistische prietpraat 'T EEN hu f ANDER Bij de Belgische duivenliefhebbers. Achttiende jaargang nr 103 «g» DAG BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Een aanslag verijdeld te Brussel. I I I i I I I 1 I I I 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 2 Mei I9IZ. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENs TE BRUSSEL TE AALST 728) Steenweg van Waterlooa 728. I Kerkstraat, J Telefoon 114 AANKONDIGINGEN j KJ. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.6.0 3* blaöz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklanien (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.09 Recht, hcrstell. (per regel) fr. 2,u0 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Een socialistisch blaadje had uit Neder-Eename een goeden brief ont vangen van een katholieken strijder. De socialisten hadden op eene meeting aan onze katholieke werklieden drie zaken verweten: De kristene werklieden zijn tegen algemeen stemrecht, verplichtend on derwijs, één fr. pensioen per dag enz. Wij vragen aan de socialisten, waar zij gelezen hebben, dat de kristene werkmenschen tegen algemeen stem recht zijn. Dit is eene leugen. Maar zij zijn tegen het voor alle man gelijk stemrecht. In de stemrecht kwestie moet er ge zien worden naar de grootte en de uit gestrektheid der belangen en der te dragen verantwoordelijkheid. Hoe toch kan men houden staan dat een ge huwd man maar hetzelfde belang zou hebben als eoii jonge snaak, dat een bejaarde vader over de levenskwestiën eer,er natie, maar zooveel zou weten als zijn ondervinding-loos kind Overi gens, de katholieken zijn voor veel algemeener stemrecht als de kartel- mannen, want zij vragen het ook voor de vrouwen, wat zeer billijk is en vol strekt geene onmogelijkheid is de kiezingen voor de goedemannenraden en werkrechtersraden hebben het be wezen. De kristene werklieden zijn tegen de verplichting, zegt liet rood blad. Waar beeft het zulks gelezen? Neen, onze werklieden zijn veel meer voorstander van het onderwijs als de meeste socia listen, want het zijn de katholieke huisvaders die in algemeenen regel, hunne kinderen veel beter naar de school sturen dan de socialisten, die veel roepen en schreeuwen, maar de eersten zijn, om hunne eigene kinde ren van 10 en 11 jaar, naar de fabriek te staren. Woorden zijn niet genoeg socialisten, ge zoudt uwe daden moe ten overeenbrengen met uwe woorden. Wat de verplichting betreft, die aan zien zij niet als een dool, dat zou te dom en te stom zijn, dat aanzien zij als één middel, niet als HET middel ol als het eenig middel, maar simpel als een middel, of als een der midde len, om het onderwijs algemeener te maken. Dat is een weg, en dat die weg heel dikwijls niet naar het doel loopt, dat bewijzen ons duidelijk, Frankrijk, Portugal, Spanje, Italië en meer an dere landen» waar de verplichting be staat. De kristene werklieden zijn tegen het pensioen van 1 frank per dag, schrijven de rooden. Hoe is 't mogelijk zulke dommerij uil te kramen?! Maar neen, duizenmaal neen, onze katholieke werklieden zijn niet tegen 1 fr. pensioen, noch veel min tegen 2 fr. pensioen, en hoe meer men hun wil geven hoe liever zij het hebben. Maar zij zijn zoo zot niet, zich door de rooden op stoopen te laten trekken en hebben liever een vogel in de hand dan duizend die in de lucht vliegen. Zij zijn en zij strijden voor een billijk en schoon pensioen, niet enkel voor 1 fr. per dag, maar als 't mogelijk is, voor meer nog. Doch zij voegen er al tijd bij als 't mogelijk is. Immers het land moet leven van de nijverheid, van den handel, van den landbouw uit gevoerd door zijne inwoners uit die drie bronnen moet zijn levensbeslaan vloeien; en het is het levensbestaan van gansch een volk, van gansch een land, onmogelijk maken, zoo mei. door niet in verhouding staandebelastingen, den blooi en de ontwikkeling van deze drie nationale ekonomische levensfac toren belemmert. Dit nochtans zou het noodzakelijk gevolg zijn van het socia lismus en ook van het liberalisme. Het is dank het wijs en behendig beheer, dat onze Belgische speciale handel, die in 1884, nauwélijks twee milliard en half bedroeg, in 1911 is geklom men tot zeven milliard en half, en in 1912 zal steigen tot meer dan acht milliard. Nu het is een onloochenbaar feit, dat door de nationale bedrijvig heid, door den bloei van handel en nijverheid, ook de openbare volkswel vaart tot stand komt. Hoe kan men dan toch loochenen, dat België dat nu aan het hoofd staat van al de natiën, voor wat handel en nijverheid betreft, hoe kan men loochenen, dat met dien buitengewonen nijverheids- en han- delsopbloei, ook de nationale volks welvaart niet op eene uitzonderlijke wijze zou schitteren Ieder onzer lezers heeft voorzeker meer dan vers'and genoeg om te ver slaan en te hegrijpen, dat op eene gemeente waar fabrieken staan, daar vooral nering en tering, voorspoed en welvaart heerschten, als die fabrie ken veel werken en dat integen deel de welvaart spoedig fel en veel vermindert, wanneer die fabrieken stilvallen. Dat hebben wij ondervon den, dat ondervindt iedereen die een nijverheidscentrum bewoont. Hoe dan toch zou men kunnen loo chenen, dat nu de handel in België geklommen is van 2 milliard en half in 1884, tot het reusachtig cijfer van acht milliard in 1912, hoe zou men dan kunnen beweren, dat die uitzon derlijke prachtvlucht onzer Belgische bedrijyigheid, niet als onmiddelijk en reahtstreeksch gevolg zou gehad heb ben, den uitstekenden welstand van onze Belgische bevolking Dank zij die algemeen» welvaart, is het aan onze Belgische regeering mogelijk ge worden, jaarlijks de maatschappelijke instellingen van ons land tot eene som van meer dan 40 millioen frank, recht streekse!: te ondersteunen dank dien grooten vooruitgang, zal onze katho lieke regeering eene pensioenwet stem men, die veel beter zal zijn als ooit door den blauwen en rooden hutsepot zou kunnen verwezenlijkt worden. Prachtige overwinning der katSiolieke werklieden in Cost-Vlaanderen. Wij geven hieronder den volledigen uilslag van de kie- /.uig der werkrechtersraden, dan zult ge zien hoe schitterend waarlijk de overwinning is der katholieke werklieden H H H H listen bekend... We mogen dus wel besluiten dat de kiezing der werklieden eene over- prachtige overwinning heeft daargesleld voor onze katholieke vrienden. Aan hen onze hul de en onzen dank. De liberale partij. Op de 140 gekozen leden van den werkrechtersraad, zijn ér, juist geteld, 13 liberalen, leest goed dertien liberalen. Bij de werklieden zijn er niet eens 10 op honderd die voor de liberalen stemmen. Al hunne stemmen gaan naar de katholieken of naar de or.gelukzaaiëndo socialisten. En 't zijn diezelfde liberalen die do pretentie hebben, na. de katholieken het land to besturen... Welnu, beste vrienden, en gij katholieke werklieden, hoe vindt ge die liberale partij 20 nieuwe kamerleden en 10 nieuwe senators. Hoe zijn die nieuwe zetels verdeeld Natuurlijk in verhouding möt de bevolking. Antwerpen heeft nu 168.677 zielen, die niet vor tegen woordig&zijn; Brabant229,677; Oost-Vlaanderen, 80.335 West-Vlaanderen, 74.135 Henegouwen, 112.867 Luik, 48,215 Limburg, 35,691 Luxemburg, 31,215; Namen, 2.846. Deelt die cijfers door 40,000, en ge zult vinden dat voor de Kamers, Antwerpen 4, Brabant 5, Oost- Vlaanderen 2, West-Vlyanderen 1, Luik 1, Henegouwen 2 zetels moeten bij hebben, dat maakt 15 zetels doch dan blijft er nog een niet-verlegenwoordigde bevolking van 8677 te Antwerpen 29677 in Brabant 335 in Oost-Vlaanderen 34136 in West- Vlaanderen 32867 in Henegouwen 834 in Luik 35691 in Limburg 31315 in Luxem burg 2846 in Namen. De vijf andere zetels komen dus toe, één ieder aan Limburg, West- Vlaanderen, Henegouwen, Luxemburg en Brabant. t- Voor den Senaat beeft Antwerpen 2 nieu we zetels, Brabant 2, Oost-Vlaandoren 1, West-Vlaanderen 1, Henegouwen 1, Luik 1. Limburg 1, Luxemburg 0, Namen 1. O H G> Tweevoudige aanhouding. Sinds eenigen tijd bezocht zekere X...., gehuwd en 26 jaar oud, wonende te Elsene, nogal veel een oud-veroordeelde, wonende in de wijk der Marollen. Enkele dagen gele den ontmoetten zij elkaar in eene herberg der Hoogstraat. Tijdens het gesprek gaf Xaan den misdadiger te verstaan dat hij een goeden slag kon slaan. Terwijl zij haar magazijn zou sluiten, moest men, met voor wendsel lot aankoop, ih den specerij winkel der weduwe B.Gaffartstraat, zien te ge raken. De booswicht besloot met X...., het zaakje te wagon, op voorwaarde dat aan het leven der vrouw niet zou worden geraakt. Een der bandieten zou de vrouw met een groot mes, waarmede ze spek sneed, schrik aanja gen. Middelerwijl zou de andere misdadiger de meubelen openbreken en deze plunderen. Zij besloten de bandietendaad Maandag avond te plegen en bijeen te komen aan de Luxemburgstatie. Doch de oud-veroordeelde had de polioie verwittigd. Een valstrik werd hun aan de statie gespannen. En toen de beide personen daar samen waren, volgde men ze in de Gaffartstraat. Nabij den winkel werden zij aangehouden en naar het policie bureel overgebracht. De verklikker werd in vrijheid gelaten en de andere ter beschikking van het gereeht opgesloten. to 00 »-*■ I O CD 00 O» O* Ol CJT CO to "to Ol -T to O CO B -i S CO A. co I I I 6 I I I I I I of tegenover de 43968 katholieke werkmand- stemmen staan de 38127 stemmen van de liberalen, socialisten, demagogen, kartellis- len en onpartijdigen of voor de katholieke werklieden eene zuivere winst van 5841 stemmen, waarbij het arrondissement St-Ni- kolaas niet gerekend is, waar de katholieken zonder strijd 14 zetels en de andere 7 zetels bekwamen. Van de 20000 kiezers, waren er daar minstens 14000 voor de katholieken zulks lieJiben bij de zelelverdeeling de socia- Een vertoogschrift. De Vereen igde Duivenliefhebbers van Vlaanderen, hebben op vele duizenden exem plaren een omzendbrief rondgezonden om verzet aan te teekenen tegen de onrechtvaar dige wetten en verorbeningen waardoor de Belgische duivenliefhebbers in Frankrijk ge troffen worden. Zoomoet de Belgische lief hebber in Frankrijk, 20 fr. inkomgeld be talen per 100 k. duiven, terwijl de Fransche duiven in ons land tolvrij binnenkomen. Bij verhuizing naar Frankrijk is het aan den Belgischen liefhebber verboden aldaar duiven te houden. Daarbij wordt nog geklaagd over het feit dat niet in alle plaatsen in Frankrijk duiven mogen losgelaten worden dat de vergezel Iers maar gedurig aan drink geld moeten afschieten, allerhande formali teiten en veel Fransch beslag moeten ver duren D« Vereenigde Duivenliefhebbers zien maar' een middel om Frankrijk een toontje lager te stemmen, namelijk aan de Belgische grens hooge inkomrechten te heffen op Fran- schen wijn, Fransche romans en gazetten. Een ander middel wordt ook »,0ii vooruit- gazet, namelijk meer de richting Luxem burg en Duitscbland te nemen, en Frankrijk geheel te laten liggen. Omdat bij de policie geholpen had Maandag avond, rond 9 1/2 ure, kwam een persoon in een koffiehuis der Martelaars straat to Parijs, binnengevlucht, roepende: Helpthelpt mij De persoon had een revolver in de hand. Buiten weerklonk echter een kreet Het is Vallet grijpt hem Onmiddelijk begonnen de talrijke verbrui kers, die zich in het koffiehuis bevonden, den vluchteling te bombardeeren,met pintglazen, tellooren, flesschen enz. Hij werd ontwapend en naar het policiebureel overgebracht, niet zonder door de verwoede menigte erg mis handeld geworden te zijn. Geheel bebloed, met talrijke wonden en kneuzingen aan het hoofd en het aangezicht werd hij in het poli ciebureel binnengebracht. Daar legde hij uit, hoe hij in bandon der verwoede menigte gevallen was. In de Tholozéstraat, had hij twee policie- agenten geholpen,een apache aan te houden, en 't waren de vrienden van dezen laatste, die hem achtervolgd hadden en riepen Het is Vallet Wat Bonnot misdaan had. Bonnot, de gedoode bandiet, die terecht met Gamier als hethoofd der bandietenbende aanzien werd, had reeds de volgende mis drijven ten zijnen laste 6 Maart 1911 te Charleroi, poging tot moord op den agent Desmaray. 8 Augustus 1911 te Nancy, inbraak bij het echtpaar Diemer. 27 November 1911 to Chatelet-en-Brie, moord op Platano. 15 December 1911 te Boulogne a/d Seine, diefstal van een automobiel, toebehoorende aan den heer Lenormand 21 December 1911 te Parijs, poging tot moord op den inkasseerder Caby en roof. 24 December 1911 te Parijs, iTibrJrukirij den handelaar in wapenen, Fourry, in de rue Lafayette. 31 December 1911 te Anduze, departement Gard, inbraak in een postkantoorinbraak bij den lieer Rocher, oud-diplomaat. 3 Januari 1912 te Thiais, dubbele moord op den heer Moreau, en zijn huishoudster. 10 Januari 1912 te Parijs, inbraak "in een wapenhandel aan den boulevard Hausman. 25 Januari 1912 te Gent, diefstal van een auto, toebehoorende aan Doctor Vernieuwe. 31 Januari 1912, te Etampes Orleans inbraak in liet Gare d'Orleans moord op een brigadier. 16 Februari 1912 te Béziers, diefstal van eenen auto deze werd echter weer verla ten teruggevonden te Arnay-le-Duc. 26 Februari 1912, te Saint-Maudé, weor een diefstal van een auto. 27 Februari 1912 to Parijs, Place du Havre, moord op den agent Garnier. 28 Februari te Pontoise, inbraak bij Mevr. Tilant. 19/20 Maart 1912 te Ghatou, poging tot diefstal bij nacht van een auto. 25 Maart 1912 te Montgeron, moord op den chauffeur Malhillet en diefstal van een auto. 25 Maart 1912 te Chantilly, moord op de beambten van de Société Générale, Trinquier en Legendre poging tot moord op den heer Guitbert roof. 24 April 1912 te Petit-Ivry, moord op den onderchef van den veiligheidsdienst Jouin en poging tot moord op den inspecteur Colmar. Bij de moordpogingen, Zondag laatst ge pleegd, in gezelschap van zijn medeplichtige Dubois, op de policiemannen die hem kwa men aanhouden, werd hij zelf afgemaakt als een razende hond. Die dood was ongetwij feld veel te zacht voor den ellendeling die zoo dikwerf zijne handen aan het bloed zijns evenaasten geyerfd had. De begraving van Bonnot en Dubois Dinsdag namiddag had in het grootste geheim de teraardebestelling plaats. Rond 1 ure kwamen twee lijkwagens plaats nemen voor de deur van het dooden huis. Daar de inwoners der wijk zulks meer maals daags zien, werd niemands aandacht gewekt. Weinige minuten later, werden do lijkkisten in de dooden wagens geplaatst en de akelige stoet trok naar het kerkhof van Bagneux. De kisten werden daar samen in een put afgelaten en eenige oogenblikken later was de put gevuld. Er werd geen her- kenningsteeken op het graf geplaatst. Het onderzoek Dinsdag namiddag zijn Garouy, Rambaud en Callemin in het kabinet van den onder zoeksrechter gekonfronteerd geworden met verscheidene getuigen. Garouy en Callemin werden door dezen 1 herkend. Toen Garouy zulks hoorde begon hij te lachen, waarop de onderzoeksree liter hem zegde, dat hij zich wel wat deftiger mocht gedragen. Wat er ook gebeure, antwoordde de bandiet, ik zal blijven lachen. Toon de onderzoeksrechter aan Raimhaud de dood van Bonnot mededeelde, zegde deze dat het een brave fjongen was en hij enkel diefstallen pleegde, om de armen te onder steunen. Hij beloofde een boek ovor Bonnot te zullen schrijven. Toen hij vertrok, zegde Raimhaud nog «Een geheele wijk van Panjp, zal weldra in de lucht vliegen. Daarvoor is een persoon voldoende - Een buitengewoon bandiet. Reeds had de stoutmoedigheid van Bonnot, dezen als een bijzondere, een buitengewoon bandiet doen doorgaan,doch daarvan heeft hij bijzonderlijk in de laatste week klare be wijzen gegeven. Mon weet, hoe hij er in gelukte te vluch ten, na M. Jouin gedood en M. Golmar erg gekwetst te hebben. Hij had ook den arm door een kogel doorboord, doch niettemin vluchtte hij. In de eenzame straten liep hij zoo suel hij kon doch in de straten waar er beweging was, ging hij als gewone wande laars, zorg dragende, zijne gekwetste hand steeds in den zak te houden, ten einde geen bloedsporen te laten. Hij leed veel pijn, doch gingbij een apotheker, liet er wat teinture d'iode opgieten en drio dagen later was hij reeds op goeden voet van genezing. Hij wist echter dat hij achtervolgd werd, en mocht dus geen twee nachten in het zelfde huis blijven, Den eersten naoht blijft hij te Juvisy, den tweeden nacht slaapt hij le Parijs, den derden nacht gaat hij weer naar Juvisy en den vierden nacht komt hij te Klein Ivry bij Dubois. Geen enkel oogenblik is hg ongerust, doch hij voelt wel dat zulks niet kan blijven duren. Bij Dubois zijn twee rnote- cycletten. Hij brengt er eene van in gereed heid, Zondag morgend, om de gevaarlijke streek te verlaten, doch wordt verrast. Dan aanvaardt hij den laatsten strijd. Twee kogels van groot kaliber doorhoren hem het hoofd twee andere dringen hem tot bij de hersenen een vijfde doorboord hem letterlijk, van de linkerborst tot de recliterlenden een zesde verbrijzelt hem den arm. De vijf eerste kogels zijn ieder voldoende om een gewoon sterveling op den slag te dooden, doch de bandiet leeft nog drie kwart uurs... Te Choisy-le-Roi Rond de puinen van het huis van Dubois, houdt nu eene afdeeling policiemannen de wacht. De nieuwsgierigen pogen alles te plunderen, om een gedenkteeken van het liuis der dramatische terechtstelling le heb ben. Een slimme pholograaf heeft postkaar ten uitgegeven met het portret der. vernielde garage. De man doet goede zaken. Gamier en Vallet. Dinsdag namiddag is heel de policie nog maals in roering geweest. Volgens berichten Garnier te Montrou^e omsingeld, ter wijl Vallet te Nanterre, opgespoord werd. Te Pavillon-Sous-Bois wordt de anarchi stische kolonie van nabij bewaakt. Een win kelier wonende nabij deze wijk,zou verklaard hebben, dat een gekende kerel bij hem een zakje peper was komen koopen. Wat men nog in de papieren van Bonnet vond. In de gedeeltelijk vernielde garage Dubois heeft men vele papieren, toehoorend aan Bonnot, gevonden.Daaruit bleek dat hij heeft deelgenomen aan de grootste aanslagen d<>r bende. Tevens wordt het uitgewezen dat hij den dood had besloten van MM. Gilbert. Gui- chard. Jouin en Golmar dat hij over ver scheidene burgerlijke standen op verschil lende namen beschikte en dat de leden der bende mot elkaar briefwisseling voerde» door middel der kleine briefwisseling van zekere bladen. Tevens vond men de portretten der vier voormelde personen. Het Eerelegioen van den inspecteur Colmar M. Steeg, minister van binnenlandscho zaken, heeft aan den inspecteur Colmar, door Bonnot erg gewond toen M. Jouin werd gedood, het kruis van eerelegioen gebracht, in het gasthuis van Ivry. Colmar stelt het thans beter. Ik dank u, antwoordde de gekwetste, en tranen kwamen in zijne oogen. Dank, heer Hamard. Onze arme Jouin... Toen M. Guichard aan Colmar meldde dat Jouin was gewroken en Bonnot dood was, zei Colmar Eindelijk on hij vroeg om inlichtingen over het beleg en hoe dat allea was toegegaan, en of or nog gekwetste» waren.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1