Eone affrontelijke stemming in de kamers voor M, Oaens T EEN EN T ANDER Hevige brand te Eekeren. DAGBLAD Bestuurder: J. Van Nuffet-Oe Gendt. Oeibis IVdoor brand vernield De bemanning gered. Vier buizen vernield. Eene gevaarlijke redding. Achttiende jaargang n' 104 2 CENTIEMEN HET NUMMER ¥>'ijdag 3 KSei 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 rranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. iff TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <jjl BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 8, Kerkstraat, Telefoon 114 AAN KON DIGI NOEN KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 38 bladz. (de regel) fr. 0,50 4» bladz. (de regel) fr. 0,30 Finaric. aankon, (per regel) fr. 2,00 Rekl amen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Plecht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is het stokpaardje geworden van M. Daens omdat hij over niets anders meer weet te lullen, dat de Franschmans van hun stemrecht be roofd worden door dekatholie ken. Over vier jaar ging hij de menschen bang maken met de Congo- kwestie, de kinderen zouden hier met geweld vastgeklampt, ingescheept en naar Congo verzonden worden, om daar,na de wreedste folteringen levend opgepeuzeld te worden, door de men- schenetende Congoleesche volksstam men. Hoevele simpele menschen daar van de nachtmerrie hebben gekregen, kan niemand schatten, en hoeveel stemmen de daensistenpartij bij die kolossale leugens en ezelarijuitkra- mingen gewonnen hebben, weet ook niemand juist te zeggen maar wat iedereen weet en wat overal te zien en te voelen is, het is wel dat onze huiten- bevolking meer als genoeg heeft van de kwakzalversstreken van dien kwi bus. Onder den huichelaehtigen schijn van kristelijkheid, onder de overtollige boetpredika tiën die in zij - nen mond en door zijne pen, de groot ste godsdienstbespotternij worden, is hij erin gelukt ware, overtuigde, brave kristen menschen van het goede pad af te leiden en ze geheel en al in de ketterij te storten. Wat deed M. Daens. Eerst, hij streed voor 't volk. En wij, en onze katholieke ministers, wat doen wij De geestelijkheid heeft mij be streden omdat ik'voor 't volk was.... Zoo En hoe komt het dat diezelfde geestelijkheid ons niet bekampthoe komt het dat de geestelijkheid den grooten pater Rutten niet bevecht, hoe wel hij toch zeker honderd duizend maal meer doet voor 't volk, als 't is gelijk weljte daensist Neen, net is omdat de daensisten in opstand kwamen tegen de wettige geestelijke overheid, dat ze eerst wer den afgekeurd door de plaatselijke geestelijkheid. De daensistenpartij stond, zelf in kerkelijke zaken boven de geestelijk heid, gehoorzaamde niet aan de gees telijkheid, kwam in opstand tegen de geestelijkheid. De bisschoppelijke overheid, be strafte de daensistenpartij. Wat deden hunne volgelingen? Zij stonden op, hoe wel zich uitgevend voor de eersten en hesten derkristenen,zij spotten met die bisschoppelijke overheid en deden voort alsof er niets gebeurd was De Paus van Rome sprak en veroor deelde kort en goed diezelfde oproe rige partij. En wat deden de daensis ten Onderwierpen zij zich aan het opperhoofd der H. Kerk. Bijlange nietZij bleven hardnekkig in de hoos heid, zij luisterden noch naar pries ters, noch naar bisschoppen, noch naar den Paus zelfen ondanks dit alles, hieven zij zich uitgeven voor de besten aller kristen menschen. Hoe spijtig dat zoo vele eenvoudige menschen zich door die verleidelijke en valsche politiek hebben laten mis leiden. Doch, zij zijn de groote schul digen niet; do groote bijna algeheele verantwoordelijkheid valt op de kop stukken, op de aanvoeders. De geloo- vige massa, ziende hoe ver dat zij ver dwaald geraakt zijn op den eenigen waren weg, verlaten met honderden en honderden die noodlottige partij en voegen zich opnieuw geestdriftig onder de katholieke gelederen. M. Daens moest dus een nieuw stok paardje verzinnen, en hij meende het gevonden t'hebben met de kwestie der Franschmans. Maar alras hoorden wij uit der. mond van die Franschmans zelf Maar, wat heeft Daens zich met ons te moeien hij heeft hij voor ons nooit iets gedaan, zoo min als de libe ralen of de socialisten het zijn enkel de katholieken, en zij alleen die zich jaren en jaren met ons aller welzijn hebben beziggehouden. Dit is onbetwistbaar zoo, maar M. Daens denkt dat een onkel woord van hem, de Franschmans meer hulp en bijstand is, dan al de geldelijke opof feringen die de katholieken zich ge troosten voor het welzijn der Fransch mans. Als ge op de Markt een kwak zalver hoort, die meent of ten minste die zegt ook, dat hij een veel grootere weldoener van 't menschdom is dan al de dokters te zamen... Is't zoo niet, beste lezers M. Daens ging dus de kiezing doen vervroegen. Hoeveel In de Kamers dierf hij het niet zeggen, maar in zijn gazetten sprak hij eens van 14- dagen. En wat bleek er dan Dat er op den datum doorM. Daens vastgesteld, bij na zoo veel Franschmans vertrokken waren als op den dag van 2° Juni... Dat was nog al eene oplossing vinden, nietwaar Dinsdag kwam het voorstel der ver vroeging der kiezing voor de Kamers. M. Daens had het mee mogen on derteekenen, misschien heeft liij het «elf opgemaakt, want het kwam al gauw uit dat in het voorstel, niet eens opgegeven stond wanneer de kiezingen moesten plaats grijpen Ze wilden dus den dag van de kiezing doen ver plaatsen en ze wisten zelf niet eens op welken datum zij de kiezing zouden hebben vastgesteld I Zijn dat Waar achtig geene feniksen Wilt ge nu den uitslag weten M. Cooreman legde het stom en lomp voorstel ter stemming, en het bekwam 82 stemmen tegen, 48 stemmen die zich onthielden, en er waren in het geheel, juist twee stemmen die er voor waren. Twee geheele stemmen voor een voorstel, en dat op eene kamer zittingwaarop 132 leden tegenwoordig waren. Welnu wat zegt g'ervan Daar staat nu M. Daens. Hij behaalt twee stem men, het is te zeggen, de zijne en er nog eene bij.die van den waal Lorand! Ja, arrondissement Aalst, gij telt en bezit op uw grondgebied eene verstan dige,vlijtige en brave bevolkingmaar wat moeten ze in België van ons niet denken, daar het toch ons arrondisse ment is, hetwelk die kwakzalver naar het Parlement heeft gestuurd... om er wetten te maken voor het Belgische volk I I Aan hef werkende volk. Minister Van de Vijvere, heeft Zondag te Thielt eene overprachtige rede gehouden, en daarin heeft hij de volgende veelbeteeken- de verklaring gedaan Wij zullen aan de kwestie der pensioe nen eene schitterende en onverwachte oplos sing geven. Daarmee hrengen wij in verband wat mini ster Hubert over 14 dagen te Charleroi zegde Het ministerie zal in zake pensioen meer en beter geven als gelijk welk ontwerp dat nu is voorgesteld.... Ieder weet dat het kabinet niet houdt van onhoudbare beloften maar dat het er eene eer in stelt AL te geven wat het belooft. Ruzie in ft liberaal huishou den. Nog is het niet voldoende dat het liberalisme als een versleten voorwerp op de oude rommelzoo wordt geworpen, die leven- looze partij wordt nog meer gedood door de oneenigheid van het handsvol harer handlan gers. Ieder kent de historie van den liberalen Vlaamschen Bond te Brussel. In Brugge is de ruzie, volgens de blauwe bladen, voltrok ken er zullen twee antiklerikale lijsten zijn; te Mechelen is er voorloopig ook een tweede liberale lijst. In Antwerpen zijn de liberalen van Borgerhout misnoegd, en in Turnhout is het Leurs die zegt afzonderlijk te strijden. Gaat voort liberale partijEerst slipdraag ster worden van de hatelijke socialistische- partij, en nu door uw eigen mannen nog ver scheurd worden. Pouah voor zulke warre- boelachtige partij Zij heeft het echter duizendmaal verdiend, Hoe naïef E Het is trouwdag. Een jonge gast van 22 jaren, wil naar de ge meente waar zijn bruid woont, maar met zijn futselen en fratselen mist hij zijnen treiu. Wat nu gedaan Spoedig naar den tele graaf. Hij neemt een papier en zendt het vol gend telegram Siska, niet trouwen vóór dat ik er ben Ge moet wachten De sukkelaar dacht dat Siska alleen zou getrouwd zijn. Woap de Franschmans. M. Mabille, katholiek kamerlid en groote volks man. heeft stellig en plechtig beloofd, in de komende kamerzitting een wetsvoorstel neer te leggen om don datum der kiezingen te doen veranderen. Zie, dat is ten minste nog serieus werkeu. Be koninklijke serren van Laeken, De koninklijke serren van Laeken zullen door het publiek mogen be zocht worden, van 1 1/2 tot 5 1/2 ure 's na middags, op de volgende dagen bondag 5, Dinsdag 7, Donderdag 9, Zondag 12, Dins dag 14 en Zondag 19 Mei. De ingang zal gebeuren langs de bijzondere poort, Konink lijke Parklei, nabij de Groote Linde. De motorboot Ibis IV van het werk der pupillen van den vischvangstdienst, werd gistoren nacht door het vuur vernield, en is op 7 mijlen-van de kust gezonken.De beman ning werd door eene sloep van De Panne opgepikt en vervolgens door een reddings boot naar Oostende .gebracht. De brand was in de macliienkamer uitge barsten en had spoedig eene gToote uitbrei ding genomen. De Ibis IV werd in 1907 door Prins Albert gekocht, en aan het werk der pupillen van de vischvangst, ge schonken. Het was de eerste motorboot der Bel gische vischvangst, eene sloep van Deensche. slach, uiterlijk aan onze Oostendsche sloepen gelijkend, doch veel volmaakter en beter ingericht als eerstgenoemde. Deze sloepen zijn dezelfde van over drie eeuwen, het zijn zeer goede zeebooten, doch zij varen niet snel1 genoeg om het hoofd te bieden aan vooruitgang en naijvering op onze dagen. De Ibis IV had slechts tien meters lengte, doch de inrichting ervan was zeer gemakkelijk. De boot was in drieën verdeeld. Eene af- deeling waar de motor stond eene om de visschen in te bergen, en eene voor de man schappen. De motor,die met pelrool werkte, en veer tien paardenkracht bezat, legde zonder zei len, 6 l/21cnoopen af, en met zeilen 10. De sloep werd in Denfemarken gebouwd, uit- sluitelijk voor de vischvangst ingericht, en men had ze eerst afgeleverd, r.adat zij eene ernstige proef had doorstaan. Zij had, alvorens naar "België te worden overgebracht, eeno reis naar Labrador ge daan, waar de sloep aan eene vischvangst deelnam, en gansch don Atlantischen Oceaan doortrok. VW Maandagnacht, rond 11 1/2 ure, is er brand ontstaan in do woning der Weduwe Versehueren, Oorderschenweg.Alle inwoners waren te bed, toen de moeder gerucht meen de te vernemen, haar zoon wekte die zich van deze stoornis ging vergewissen. Wanneer hij den zolder betrad, kwam hem eene ver stikkende rookwolk te gemoet. Aanstonds werden al de kinderen gewekt on hij de geburen binnen gedragen. Toen men de oude grootmoeder, die reeds 86 jaar telt en lam is, wilde redden, stortte een gedeelte van liet dak in, doch gelukkig- lijk Icon men haar nog zonder letsel buiten brengen. Eenige oogenblikken daarna stond bet gebouw in laaie vlam. Het vuur zette zich bliksemsnel voort aan de nevenstaande ge bouwen, waarvan er 3 in asch zijn gelegd. De pompiers waren spoedig ter plaats en hebben dour hun ieverig werken, andere huizen kunnen vrijwaren. Van de vier vernielde woningen is er slechts eene verzekerd. Het onderzoek. De policie is nog steeds op zoek naar Gar- nier en Valet. Daar men denkt dat beiden zich in den omtrek van Parijs ophouden, is het bijzonderlijk daar, dat do opzoekingen gedaan worden. Meest al de woningen van gekende anarchisten worden zorgvuldig be waakt. Dinsdag liep het gerucht dat M. Guichard met zijne mannen vertrokken was, om een beslissende» slag te wagen, doch daar was niets van. Evenwel heeft men een ernstig spoor, dat stipt geheim,geworden wordt. In de policieprefektuur kan men alleen te weet komen, dat men hoopt eerstdaags eene belangrijke vangst te doen. De onderzoeksrechter heeft vrouw Gauzy ondervraagd over het verblijf van Simentoff in hare woning. Vrouw Gauzy beweerde, dat zij van niets wist, daar Simentoff zelf zijne kamer onderhield en zij er nooit den voet binnenzette. Dat is echter onmogelijk, daar vrouw Gauzy, om hare eigene slaapkamer te herei ken, de kamen van Simentoff moest door gaan. Het ware dus voor Simentoff moeilijk geweest., in zijne kamer verdachte kerels te ontvangen, zonder dat vrouw Gauzy zulks bemerkte. Ook vrouw Gardy is ondervraagd gewor den. Zij ook beweerde van niets to weten. Volgens haar kan haar man onmogelijk in een der bandieterijen betrokken geweest zijn, daar Lij zelden langer dan een halven dag van huis was. Garouy, Gallemin en Dieudonné werden bij den onderzoeksrechter gebracht, die hen den dood van Ronnot mededeelde. Zij schenen er weinig om te geven en hadden eerder het uit zicht, zijne dood te benijden. Het is waar, dat deze drie kerels den dood boven het ge vang verkiezen. Wat Grozat betreft, deze schijnt geen an dere medeplichtigheid te hebben in de ban dieterijen, dan het uitwisselen der titels gestolen ten nadeele van den rentenier van Tliiais. Volgens de Fransche strafwet, kan hij echter toch veroordeeld worden tot het schavot, daar deze wet voorziet, dat al dege nen die de moordenaars in een of andere wijze geholpen, bijgestaan, gehuisvest, enz. hebben, als medeplichtig aanzien worden, en voor hen dezelfde straffen aangeduid worden als voor de hoofdplichtigen. De belooningen. Wij meldden reeds dat opzichter Colmar, door Bonnot gekwetst te Klein-Ivry, het kruis van het Eerelegioon had gekregen. De volgende belooningen zijn ook toege kend geworden, ten gevolge der gebeurte nissen van Zondag morgend. Bijzondere gouden medalieM. Xavier Guichard, overste der veiligheidspolicie. Gouden medalie: MM. Eugène en Arlon, de gekwetste opzichters der veiligheidspo licie luitenant Fontan Paul Guichard, bijzondere polioiekomraissaris. Bijzondere zilveren medalie van 1® klas M. Peyrot-Desgachons, policie-overste te Ghoisy-le-Roi. Zilveren medalie van 1° klasMM. Robut, policie-kommissaris to Ghoisy-le-Roi ;Talvat, policie-brigadier te Parijs Gamarre, id. Puché, voerman te Ghoisy-le-Roi. Twee aanhoudingen te Nancy. Te Nancy werden gisteren de echtgenooten L., aangehouden, onder betichting eene schuilplaats verleend te hebben aan leden der bende Bonnot-Garnier en Cie. De echtgenooten R.., zijn naar Parijs overgebracht. Inschrijvingslijsten, De toestand der gekwetste policiemannen Colmar, Eugène en Arlon, verbetert gedurig. Zij zullen weldra geheel hersteld zijn, uitge nomen Eugène, voorwien nog verwikkelin gen te vreezen zijn. Inschrijvingslijsten zijn geopend door ver scheidene dagbladen van Parijs, om onder stand te verleenen aan de slachtoffers van den plicht. Zoo heeft de maatschappij ter bescherming der slachtoffers van den plicht, bij hoogdrin gendheid 250 fr. gezonden voor den opzich ter Eugène en 200 fr. voor Arlon. Le Temps en Le Figaro hebben inschrij vingslijsten geopend om oen bruidschat samen te hrengen voor de dochter van M. Jouin. Dinsdag avond was reeds voor eene som van 12000 fr. in ge teekend. De Liberté wil geschenken aanbieden aan luitenant Fontan en voerman Puché. Daarvoor werd reeds eene som van 971 fr. 25 samengebracht. Carouy zou door een anarchist ver kocht zijn. La Guerre Socialehet gekend anarchis tenblad deelt mede, hoe Garouy verkocht i$ B TSpa f BB geworden door den anarchist Grangbaut. Deze werd ten andere reeds gestraft, door dien hij weinige dagen later twee revolver- kogels in het hoofd kreeg van andere anar chisten. Garouy bleef an derh al ven dag bij de familie Granghaut, te Lozère. Hij was te Parijs overeengekomen met Granghaut, doch deze verwittigde onmidde- lijk de policie, welke zich te Groix-de-Berny in hinderlaag legde. Garouy had vermoedens, vermomde zich goeden trok per rij wiel voorbij de agenten, die hem niet herkenden en hem lieten rijden. Daar M. Jouin don handiet niet wilde aanhouden in het huis van Granghaut, be sloot men zich in hinderlaag te leggen in de statie van Lozère. M. Jouin kwam overeen met Granghaut, dat men Carouy in de statie moest zien te krijgen. Granghaut maakte Garouy wijs, dal hij in de statie eenige voorwerpen moest gaan afhalen en noodigde hem uit mede te gaan. Garouy weigerde, doch Granghaut wist hem toch te overhalen, zeggende dat er geen gevaar was, en zóó er ouraad mocht zijn, hij hem zulks onmiddelijk zou doen kennen hebben. Garouy gaf toe en zij trokken naar de statie, Granghaut voorop stappende. In de statie zaten eene groep aardewer» kers met hun materiaal, schuppen, spaden, houweelen, enz. Het waren M. Jouin en zijne mannen. Granghaut kwam eerst binnen en ging recht naar het bureel. Toen Garouy binnentrad, en hij voorbij de groep aarde werkers trok, sprong schielijk een dezer, een wareherkuul, achter hem op, greep hem om het lijf en wierp hem ten gronde. De anderen snelden toe en eenige seconden later was Garouy gebonden aanbanden en voeten. De lierkuui was brigadier Colmar. Zóó luidt het verhaal het verhaal van La Guerre SocialeHet blad voegt er hij, dat deze vreeselijke verraderij reeds gestraft werd. De wapenen der bandieten. Indien hij de belegering van de garage Dubois slechts twee agenten gekwetst wer den, Eugène en Arlon, mag men daarom veronderstellen dat de aanhouding van Gar- nier en Valet ook zoo gemakkelijk zal van stapel loopen Dat valt ongelukkiglijk te betwijfelen. Bonnot en Dubois hadden enkel revolvers ter hunner beschikking, die on danks de behendigheid der bandieten in het schieten, niet ver genoeg droegen. Garnier en Valet, die nu weten wat er hun te wach ten staat, zullen voorzeker hunne voorzorgen genomen hebben en ongetwijfeld zullen zij in 't bezit zijn van bommen, die zij naar de agenten zullen slingeren, en van Winches- tergeweren, die zeer ver dragen. De bende heeft negen Winchestergeweren gestolen in den nacht van 9 op 10 Januari in den wapen winkel op den boulevard Ilaussmann, te Parijs, benevens verschillende jachtgeweren. Van de negen Winchestergeweren werd er een weergevondon to Bécon-les-Bruyères, den dag na den aanslag te Chantilly en drie in de woning van Valet, in de rue Ordener. Zij hebben er dus nog 5 in hun bezit, bene vens tal van Browningrevolvers en andereu schietvoorraad. Garnier voor het Belgisch gerecht. Garnier, een medeplichtige van Bonnot, beschuldigd van in den nacht van 7-8 Maart 1911, op den Noorderboulevard, te Charle roi, diefstal gepleegd te hebben, alsook van moordpoging gepleegd te hebben op den po- licieagent Desinarez moet eerstdaags voor het assisenhof van Ilonegouw, zetelend to Bergen, te verschijnen. Twee zijner medeplichtigen, Alexander Bacht en Leo Herman van Parijs, zitten vast. Nog medeplichtigen. Het parket der Seine, heeft huiszoekingen gedaan bij vier personen, die verdacht wor den eene schuilplaats verleend te hebben aan leden der bende. Deze huiszoekingen hebben geenen uitslag opgeleverd, doch Dinsdag namiddag heeft de policie een vriend van de zuster van Garouy aangehouden. Dezo is dienstmeid in een hotel van het gehucht Guichet, waar Carouy eenige dagen voor zijne aanhouding zijne eetmalen nam. Zondag avond hebben agenten een kerel aangehouden, die twee brownings in zijn bezit had. De aangehoudene is een genaamde Gaibourdin. Men denkt dat deze en de vriend van Garouy's zuster de daders zijn van den aanslag tegen den anarchist verrader van Lozère gepleegd. Een der revolvers van Gaibourdin moet onlangs gebezigd zijn, doch de kerel beweert op eenen boom geschoten to hebben om zich te oefenen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1