Ons Belgisch kiesstelsel De Bandieterijen in Frankrijk, 'T EEN EN T ANDER Lasteraars bij de tong gevat De ramp van den Titanic. AcSüStecjO jaargang n' i @3 Zondag 5 esa Baandag 3 SïBsa ISIS. 0 «h ^.33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Dit Glimmer bevat 8 bladzijden en wji .it verkocht aan 2 centiemen. Dramatische zelfmoord nabij Luik. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <f» BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 723j Steenweg van WaterJoos 723. j 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3» bladz. |de regel) fr. 0.50 4® bladz; (de regel) fr. 0,30 Financ. aanaon. (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Hecht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 H' s. De kiesvervalschingen Gisteren hebben wij bewezen, dat het puur en simpel algemeen stem recht op 21 jaar enkel in voege was in Frankrijk, en dat de kiezing voor den Senaat enkel in België en nergens an ders door het volk geschiedt. Vandaag gaan wij verder, en willen doer, uitschijnen dat geen kiesstelsel, in den grond, zoo juist en zoo recht vaardig is, als het onze. Ze spreken wel van zuiver algemeen stemrecht, maar wij vragen u Waar wordt dit werkelijk toegepast Ner gens Zoo is 't algemeen geweten dat in Frankrijk liet getal valsche kiezers veeltijdstotSO ten honderd beloopt zoo als te Gers, dat de kiesarrondissemen ten heel willekeurig verdeeld zijn, om de ar.ti-gouverneinenteele partijen te versmachten de zetels-verdeeling gebeurt zeer onrechtvaardig, zoodat de Midi geheel en al meester is in hot bestuur over het Noorden. Een enkel kiezer van den Midi vertegenwoordigt zooveel als 5, 8 en zelfs 10 kiezers in 't Noorden. En in Duilschland dan, waar 't zui vere algemeen stemrecht bestaat, zon der achtte slaan, wel te verstaan,op de talrijke inkrimpingen, in Üuitscliland heeft een plattelaniiscbe ..kiezer de waarde van 10, 20 tot zelfs 33 kiezers van de steden. De vervalschingen gebeuren er even als in Frankrijk volgens een vast stel sel, en de officieële drukking weegt er loodzwaar op de kiezers. In Spanje bestaat er zelfs geer.e kie zing; zoo talrijk en schreeuwend zijn er de vervalschingen en de misbrui ken. In Denemarken mag men maar stemmen als men 30 jaar is, en de Hooge Kamer matigt er de uitwerk sels van het puur en simpel. In Zwitserland is de macht van het Parlement zeer beperkt, de kiezing heeft plaats in ieder der 22 cantons en allen volgens een hijzonder stelsel. Zij die zich bij de stemming onthouden, b. v. t' huis blijven, beloopt er 50 ten honderd. De verplichting en het geheim. De stemming kan maar rechtzinnig zijn, als de kiezing zelf verplichtend is en geheim. Verplichtend; want ware het anders vele machtigen zouden er gebruik van maken om andersden kende onderdanen te verbieden van gaan te kiezen. Ze moet geheim zijn, om de vrijheid van den kiezer te waar borgen. Welnu de kiezing is nergens verplichtend dan in België. Wat het geheim betreft, dit bestaat overal op 't papier, maar in werkelijkheid enkei in België. Het is alleen bij ons dat de schending van het geheim der kiezing, door de wet zeer zwaar wordt ge straft. De lijststemming, wat alleen eene juiste vertegenwoordiging der bevol king mogelijk maakt, bestaat enkel in België en in Denemarken, en boven dien is de Evenredige Vertegenwoor diging ook enkel in die twee landen ingevoerd. De officieële kiesbulletijns, waar door zeer vele vervalschingen onmo gelijk worden gemaakt, bestaan in België, Engeland, Holland en Luxem burg, en nergens anders. Op een an der stemt men maar op een gewoon met de hand geschreven stuk papier, In Italië levert de staat alleen het pa pier. - Het afzonderingskamertje besk*~t slechts in België, Holland, Engeland en Luxemburg. De kiezerslijsten worden enkel uit gehangen in België en in Italië, en het is uitsluitelijk alleen in België dat die lijsten gedrukt en aan iedereen die ze verlangt, verkocht worden. In Holland heeft men 33 dagen om tegen de samenstelling der kiezerslijs ten ta reklameeren in Engeland 25 dagen, in Zwitserland 21 dagen, in Frankrijk 20 dagen, in Duitschland 7 dagen. En weet.ge hoeveel in België? 6 volle maanden of 180 dagen De klachten worden beoordeeld in laatste beroep, door den vrederechter in Frankrijk. (Dejuge is daar enkel een officieel ambtenaar) in Engeland door den advokaat die de kiezing moet voorzitten in Duitschland volgens de Bondstaten, hier door het gemeentelijk schepencollege, daar door den kies- kommissaris der regeering, dus door een politiek persoon in al de andere landen door het schepencollege of den gemeenteraad uitgezonderd in België en Italië, waar de uitspraak gedaan wordt door het Beroepshof wat heel wat anders is. In Italië echter komt er dit nog bij. Doet men eene klacht en wordt ze ongegrond bevonden, dan moogt ge 50 tot 100 fr. boete betalen. De voorzitters in de kiesbureelen Dit punt is ook van belang voor de eerlijkheid der kiezingen. In Frankrijk zijn het de schepenen der gemeente, die de kiesbureelen voorzitten; in al de andere- landen zijn liet gemeente raadsleden, uitgenomen in Duitsch land, waar het kiezers zijn, aapgeduid door den burgemeester in Italië, waar het kiezers zijn, aangesteld door de kiezers, in België, waar het magis traten, advokaten, enz. zijn, genomen in de orde vastgesteld door de wet. De Bijzitters In Frankrijk zijn het de gemeente raadsleden, in Spanje, kiezers,, aange duid twee door den provincieraad en twee door de kandidaten, zoo het officiëele kandidaten zijn in al de andere landen zijn het kiezers of ge- meentebedienden aangewezen door de voorzitters enkel in België worden ze aangeduid door het lot. De ontplooiing In Frankrijk gebeurt de ontplooing der stembrieven door het bureel dat de stemmen heeft opgenomen, en bijna overal, ook in Frankrijk, buiten het toezicht der getuigen van de kandida ten. In België komen 3 bureelen bijeen de bulle tijns worden ge mengd, alvorens ze mogen geopend wordenen de getuigen zijn er bij om de ontvouwing bij te wonen. In Duilschland en in België alleen moet de eed worden afgelegd, om liet geheim der stemming te bewaren. Nogmaals wij vragen het u recht zinnig Waar geschiedt de kiezing eerlijker, rechtzinniger als hij or.s bewerken en bemesten van den grond, aan geleerd door bel landbouwonderwijs dooi de katholieke regeering zoover aangemoe digd Tarwe 23iö kg. rogge 2140 haver 2390 kg. aardappelen 17545 kg. en voederbeet 5-1.700 lig. Zulke scboone voor uitgang op landbouwgebied is nergens aan to stippen. &ntikloast.erS. De katholieken zouden goed werk verrichten tegen de kaart waarop niet overdreven cijfers bet aantal kloosters op aangeduid zijn, een andere kaart te stellen met de antikloosters op de logie- kractiteil, de volkshuizen, de roode coöpera tieven, en dan ten titel van vergelijking, bet werk unzer kloosters tegen dit van de antikloosters stellen. Be antiklerikale partijen zouden spoedig lot zwijgen gebracht zijn.. Hulde aan M. de Jonghe d'Ar> do^e« De socialisten die niets anders doen dan de grofste verwijtingen slingeren naar het hoofd der katholieken, kunnen niet verdragen dat hun de waarheid eens ferm wordt gezegd. Daarop liehhen zij M. de Jonghe d'Ardoye aangevallen die méde helpt em de katholieke strijdbladen te Brussel te verspreiden. Ivl. Woeste heeft uit die aanvallen de eenigst passende en gelukkige les getrolc ken Alle katholieken zullen M. de Jonghe d'Ardóye loven om 'zijn verdienstelijk werk. Dat is goed gezegd... Ónze werkers dienen kloek verdedigd als zij worden aangevallen Is 't anderS niet. De Chronique heeft bevonden dat er eene drukfeil staat in den tweetaligen treinboek en hij pakt de gelegenheid waar om tegen het tweetalig boekin te gaan. Zou de Chronique soms in de waan verkeeren dat er in een uitsluitelijk Fransch treinboek?geehe drukfeilen mogelijk zijn Nog wiep weken. Wij blij- ven nog vier weken van den verval dag. De strijdlust is bewonderenswaardig, de geestdrift algemeen in onze rangen. Blij ven wij alzoo volharden, en weest verzekerd dat wij eene prachtige overwinning zullen behalen i Be voorouders van Keizer Willem II. Baron Ascel von Maitzahn keeft eene studie gemaakt op den familie boom van Keizer Willem. De keizer telt niet min dan 4096 grootouders... De lijst bevat 12 geslachten vdn de familie der Hohen- zollern. Welverdiende onderscSie- dingen. H. Paus Pius X heeft M. Albert De Moor, voorzitter van den Bien Public van Gent, voorzitter-van den Bond der Katholieke Dagbladschrijvers van België benoemd tot commandeur der St-Gregorius orde. M. Gobbe, bestuurder van «Le Pays Wal Ion en M. Desir, van Le Gourrier de l'Escaut ontvangen het ridderkruis der orde van St-Sylvester en M. Jozef Piens- Cooreman, bestuurder van het Werk der Katholieke Vlaamsche Drukpers, ontvangt het kruis Pro Dcdesia et Pontifice. Wij bieden onzen geachten voorzitter en de andere vereerde konfraters, onze hartelijkste gelukwenschen aan, voor de hooge onder scheiding. Voor den landbouw. In 1880 bracht eene Ha. gronds gemiddeld 1529 kgr. tarwe, 1422 kg. rogge 1614 kg. haver 12235 kg. aardappelen en 32284 kg. voeder- beet op in 1910, bracht die zelfde grond gemiddeld op, dank het wetenschappelijk Reeds hebben wij verscheidene veroordee lingen medegedeeld, door de rechtbanken uilgesproken tegen geuzenbladen, die Broe der Quintiliaan gelasterd hadden. Hieronder laten wij nog twee nieuwe veroordeelingen volgen. Het blad De Fakkel, van Lier, werd Maandag, door de Rechtbank van Mechelen, in de zaak van Broeder Quintilliaan, van Helmet-Schaarbeek. veroordeeld tot 1000 fr. schadevergoeding, met lijfsdwang, tot twee inlasschingen van het vonnis in zijn eigen blad, en tot twee inlasschingen in andere bladen volgens keus van den Broeder. De rechtbank van Kortrijk heeft uitspraak gedaan in het proces, ingespannen door Broe der Quintilliaan, tegen de samenwerkende maatschappij De Toekomst die het libe raal weekblad - 't Onze uitgeeft. De recht bank verklaart het artikel beleedigend, scha de berokkend, en lasterend, en veroordeelt de Toekomst tot 1000 frank schadever iding, twee inlasschingen in het vlaamsch van het vonnis in het blad 't Onze met 50 frank boet per dag vertraging, en tol vijf inlasschingen in 't Vlaamsch of in T Fransch naar keus van den eischer, in andere bladen en tot het uitgeven van 200 plakbrieven van het vonnis. Die laatste inlasschingen en de affichen mogen de 2500 frank niet te boven gaan. Eenige jaren geleden, had zekere Gustaaf Magnier twee jaar gevang gekregen, diefte eener som van 40,000 fr. Hij deed zijne slraf uit en nadien werd hij handelaar in behangpapier, te Bressoux. Hij had echter weldra wederom geld noo dig, en poogde ten nadeele eener bank eene som van 5000 fr. af te truggelen. Zijne poging mislukte en eene klacht werd aan het parket gezonden, dat een aan houdingsmandaat tegen Magnier afleverde, Een policieagent werd met de aanhouding gelast en ging Vrijdag morgend post vatten aan de deur van Magnier. Toen deze huiten kwam, werd hij door den policieman bij den kraag gegrepen. De man gelukte er in zich los te rukken liep in het middden der straat en daar, een revolver te voorschijn halende joeg hij zich een kogel doorliet hoofd. De dood was oogenblikkelijk en de agent kon slechts een lijk naar het doodenhuis voeren. De verklaring eener naaister De echtgenooten Reinert, die te Nancy aangehouden werden, loochenen in betrek king geweest te zijn met de bandieten. Eene jonge naaister, Mej. Jozefina Bellot, op wier verklaring de aanhouding gedaan werd, drukte zich als volgt uit Sinds 7 jaar werkte ik dikwijls hij M. Reinert. Wij waren, samen als vriendinnen en men aanzag er mij als een familielid. Zij spraken in mijne tegenwoordigheid zonder zich om mij te bekommeren en zóó hoorde ik dat Reinert de anarchistische ge dachten aankleefde. Te Li verdun, waar de echtgenooten Reinert lang woondon, kwamen Carouy en Callemin dikwijls Reinert bezoeken. Zij hadden geen deknaam en spraken onbewimpeld met de echtgenooten Reinert. Ook Garnier en Dieu- donné kwamen er soms en dikwijls hadden er smulpartijen plaats, waarvan Garnier en Dieudonné de kosten betaalden. „Zekeren dag verstond ik in welk midden ik geraakt was. „Dieudonné en Carouy waren bezig te be ramen, hoe zij de bureelen van M. Diemer, nijveraar te Nancy.zouden kunnen plunderen. De bandieten gelukten er niet in den brandkoffer open te breken en moesten zich vergenoegen met een rijwiel en een schrijf- machienDeze schrijfmachien werd onlangs op de kamer van Carouy teruggevonden. Hot rijwiel werd door Dieudonné verkocht Ik besloot dan niet meer bij de Reinerts le gaan werken en ging naar Nancy wonen. Den 15 December lctfamen de Reinerts ech ter ook in die stad aan en bijna onmiddelijk kwam vrouw Reinert mij bezooken en over haalde mij terug te keeren. Ik ging dus naar de nieuwe woning der Reinerts en zag er nogmaals Dieudonné, Carouy en Callemin. Zekeren avond, zag ik dat een persoon zich achter een bed verborg Het was Garnier. Eenige dagen later zag ik al deze kerels in gezelschap van een onbekende, dien ik denk Bonnot te zijn, in eene herberg in den omtrek van Nancy. De herbergierster is de moeder van eender getuigen, door Dieudonné opgeroepen om zijn alibi te bewijzen. Op dat oogenblik begon men de bandie ten op te sporen. Verschrikt nam ik het be sluit niet meer bij de Reinerts te gaan en na lang overdenken, heb ik bevonden, dat het mijn plicht was het gerecht te verwittigen, 't Is alsdan dat ik naar den onderzoeksrech ter geschreven heb Mejuffer Bellot heeft sinds hare verklaring aan den onderzoeksrechter, reeds verschei deno dreigbrieven ontvangen. Zij heeft dan ook de stad verlaten en zich bij eene kennis in veiligheid gebracht. De ondervraging van Simentoff. De onderzoeksrechter heeft Vrijdag mor gend den handiet Simentoff langdurig onder vraagd. Deze maakte er geen beslag van en bekende onmiddelijk dat hij veel met anar chisten als Gazy, Cauzy,Cardy enz. omging. Hij loochent echter ooit in betrekking ge weest te zijn met Bonnot, Garnier, Dieu donné, Callemin, enz. Simentoff werd dan gekonfronteerd met eene oude boerin uit den omtrek van Mont- geron. De vrouw, die de moordenaars van den chauffeur Manthillé had zien vluchten verklarrrdo dat Simentoff in den bloedigen automobiel had plaats genomen. Op zoek naar Garnier. De veiligheidspolicie bewaakt zorgvuldig de statie van Sceaux-bij-Parijs. Volgens ze kere inlichtingen, door de policin ontvangen moest Garnier trachten, langs die statie te Parijs terug te keeren. Van den anderen kant wordt ook nabij Juvisy een huisje bewaakt, waar een per soon, vreemd aan de gemeente schuilt. Ver scheidene malen reeds iieeft men den kerel aan een der vensters gezien, doch niet zoo dra bemerkt hij, dat men naar hem ziet, of hij haast zich to verdwijnen. De veldwachter der streek heeft bij mid del van eon verrekijker kunnen zien, dat deze man zich spijst met koud vleesch en ge bak, dat geheimzinnige vrienden hem bren gen. Do veldwachter verzekert ook, dat de man zeer goed aan Garnier gelijkt. Een opschuddingswekkend bericht Zaterdag namiddag rond 1 uur kwam een agent der veiligheidspolicie, in hot bureel van den dienstdoenden officier naar M. Gui- chard vragen, zeggende dat hij vaste ver moedenshad, te veronderstellen, waar Gar nier hem schuil hield. Hij werd onmiddelijk bij M. Guichard gebracht, en na een kort onderhoud met den policieoverste, vertrokken M. Guichard, de agent en verscheidene andere policieman- nen naar eene onbekende richting. Nadere inlichtingen ontbreken nog. Arme moeder. In een klein, nauw straatje vanVaurlgard, op een armzalig vertrekje, zit eene vrouw nu al sedert weken en weken te weenen. Eiken morgend leest zij met angst en span- niug de bladen. Die vrouw is mad. Lescure, de moeder van Garnier,den-leider der bende, die thans nog gezocht wordt. Helaas», zoo zegt zij, - ik moet het nu toch gaan goloo- ven. Eerst kon ik niet denken, dat mijn zoon zich aan zulke afgrijselijke misdaden plichtig maakte en hij hoog en laag hield ik zijne on schuld staande. Maar de bewijzen tegen hem erden van dag tot dag verpletterender en de brief, dien hij schreef, met zijne vinger afdrukken erbij, was eene bekentenis. Indien mijn zoon plichtig is, dan is dit omdat Bonnot hem bedorven heeft, want in zijn jeugd- heeft Octave slechts goede voor- heelden voor oogen gehad. Toen hij 12 jaar oud was, stierf zijn va der. Tot zijn 14 jaar ging hij naar school en zoowel zijn leermeesters als zijn kamera den, wisten niets dan goed van hem te ver tellen. Na de school ging hij bij een bakker in de leer en ook daar was men zeer tevre den over den jongen, die zeer gehoorzaam en onderdanig was. Zonder een enkele maal te mankeeren, bracht hij mij zijn loon hij beminde mij des te meer, daar ik als vrouw en moeder veel geleden had, want behalve mijn man, waren ook mijn twee oudste zonen gestorven. Enkele jaren geleden hertrouwde ik met Lescure. Octave bleef bij ons wonen tot zijn achttiende jaar. Hij wilde soldaat worden, doch werd afgekeurd dan trok hij de we reld in, en was dan hier en dan daar aan het werk. Opzijn twintigste jaar werd hij voor de milicie opgeroepen. Ditmaal keurde men hem goed, maar nu weigerde hij in dienst te gaan en vertrok naar Brussel. In de eerste dagón van October 1910 ging ik naar Brussel, waar OcfaYé op de tentoonstelling werkzaam was. Het voornaamste doel van mijn reis was, hem-aan le sporen naar Frankrijk te mg te keeren. Hij wilde er niet van weten en ant woordde, dat hij in België heel gelukkig leefde. Ik zag dat mijn zoon geheel veran derd was en keerde naar Parijs terug. Sinds heb ik Octave niet weergezien, het vorig jaar schreef hij mij nog en deelde mij mede, dat hij vast besloten was niet meer naar Frankrijk terug te keeren, wijl zijne vrien den hem daarover raad hadden gegeven. Helaas, het zijn die slechte raadgevin gen van zijn bedorven vrienden, die hem in het verderf stortten. Te Brussel heeft hij met Bonnot kennis gomaakt; Bonnot werd zijn verleider. Deze schurk was het, die hem aanzette geen soldaat te worden en hem meelokte naar Frankrijk, om de misdaden te plegen. Het Engelsch onderzoek Vrijdag heeft de Engelsche onderzoeks- kommissie, haar onderzoek voort gezet. Sir Rufus Isaac, vertegenwoordiger van het gouvernement, legt de feiten uit. Hij verklaarde, dat de Titanic van bij den aan vang zijner reis, eene snelheid van 21 knoopen bereikte en dat deze snelheid be houden bleef tot op het oogenblik der botsing De stoomer Caronia en Baltic hadden den Titanic verwittigd, dat er ijsbergen op den vaarweg waren. Sir Rufus Isaac somt daarna de geredden op. Hij bewijst, dat terwijl er 63 0/0 reizi gers van eerste klas, en 42 0/0 reizigers van tweede klas gered werden, er slechts 25 0/0 van derde klas aan de ramp ontsnapten. Al de vrouwen van lste klas werden ge red, ter uitzondering van vijf, die volstrekt weigerden hunnen man te verlaton. Van de mannelijke reizigers werden er slechts 126 gered op de 1662 welke aan boord waren. Van de 105 kinderen werden er 52 gered. Er werden slechts 23 °/0 van de leden der bemanning gered. Hij voegt erbij, dat de onderzoekskom- missie zijne bijzonderste zorgen zal wijden, aan het opklaren der redenen, waarom er niet genoeg reddingsbooten aan boord waren en waarbij het kwam, dat de waterdichte afsluitingen niet weerstonden. De eerste getuige die gehoord werd, is do schildwacht Jewell, die den avond der ramp tot 10 ure 's avonds op den uitkijk stond. Hij verklaarde, dat de schildwachten geene verrekijkers hadden, en dat noch de stokers, noch de andere bedienden, huiten de eigen lijke matrozen, wisten hoe zij een reddings boot moesten allaten. Een matroos kwam verklaren, dat de vreemdelingen, Polen en Italianen, vochten om in de booten te geraken en dat hij ze met eene bar moest afweren. De voorzitter vroeg aan den getuige, of hij wel wist, dat deze personen vreemdelingen waren, en of zij dan Engelsche bevelen kon den verstaan.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1