Ket Belgisch kiesstelsel 'T EEN EJpT ANDER De Bandieterijen in Frankrijk. DAGBLAD De overiieilende toren van Pisa dreigt in te storten. 't Zuiden van Frankrijk. Echtelijk drama te Timlin Twee dragonders tijdens eene charge gedood. Oe slachtoffers van haf vliegen Echte schoeliestreken van de liberalen Achttiende jaargang n' 167 Dinsdag 7 Mei 1912* BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. «r 3. Erg spoorweg ongeluk in v 2 CENTIEMEN HET NUMMER AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3® bladz. (de regel) Ir. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723| Steenweg van Waterloof 728. I QKericstraat, Telefoon 114 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaaf 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jjfe 4§» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 0 In de twee vorige hoofdartikelen hebben wij uitgelegd, welk stemrecht er bestaat in de verschillende Euro- peesche landen, en doen uitschijnen, hoe wij in België, zooals de radikale Fransche senator Lachapelle het be kent, de rechtvaardigste kieswet heb ben. Nu gaan wij de proef op de som zetten en doen zien dat nergens het stemrecht, werkelijk zoo algemeen is. als in België. Op 100 inwoners zijn er de volgende ingeschrevene en stemuitbrengende kiezers In België op 25 jaar, 22,6 kiezers ingeschr. en 21 stornm. In Frankrijk op 21 jaar, 29,2 kiezers ingeschr. en 20,5 stemnr. In Duitschland op 25 jaar, 21,2 kiezers ingeschr. en 18,5 stemrn. In Holland op 25 jaar, 15 kiezers ingeschr. en 13,5 stemm. In Engeland op 21 jaar, 16,5 kiezers ingeschr. en 15 stemm. Vergeet niet in aanmerking te ne men dat wij voor Frankrijk het offi cieel cijfer geven dat merkelijk over dreven is. Het blijkt klaar, het grootste getal stemmers, is hier bij ons. Dus het stem recht is het meest algemeen in België. Nu; wij hebben hierboven het getal kiezers gegeven op 100 inwoners, dat is ten nadeele van die landen waar da huisgezinnen vele kinderen hebben. Wij zullen daarom het aantal kie zers op 100 nemen, en dan da officieële cijiërs nemen, waarop staat aangeduid hoeveel kiezers er op 100 zijn inge schreven en hoeveel er komen stem men. Op 100 stemgerechtigden zijn er Aantal ingeschrevenen Aantal stemm. In Engeland 59,6 (in 1904) In Holland 63 (in 1910) 57 (in 1910). In Frankrijk 37 (in 1901) 36 (in 1901). In Duitschland 8S (in 1911) 75 (in 1911). In België 90 (in 1904) 86 (in 1904). Overleest, overweegt en bestudeert nu eens wel die cijfeis en aanstonds zult ge met ons bekennen dat wij in Belgie om den bliksem geen reden hebben tot klagen, en nochtans wij a len geven toe, dat onze wet, hoewel z' reeds de beste is, nog kan verbeterd v orden. Kan men eerlijker en recht zinniger te werk gaan? Hoe komt het, dat bij ons zoovele menschen mogen meestemmen? Het is omdat in Belgie het stemrecht maar wordt onttrokken in geval van ontee- rende straffen en failliet, terwijl men in vele andere landen om vele nietige redenen dit stemrecht kan verliezen. Het komt ook nog hierbij dat de onderofficieren niet mogen meêstem- men en die veel talrijker zijn in de landen waar de algemeene dienstplicht is i ngevoerd. In België mogen de officieren mee stemmen de Fransche officieren mo gen niet meestemmen. En eene derde rede waarom.er in België meer menschen meêkiezen als overal elders, het is dat de kiezerslijs ten in België ter ieders beschikking liggen, en dat gedurende een halfjaar, dat men ze zelf kan koopen en met het grootste gemak nazien, uitpluizen en in orde doen brengen, wat geens zins het geval is in de andere landen, waar men het kiesbedrog op groote schaal kan invoeren. Wij wenschten wel eens dat onze tegenstrevers deze gegevens eens duch tig zouden bespreken. Al het geroep en geraas var. de anti klerikalen tegen onze bestaande in stellingen, is voor het overgroote deel, louter kiesparade. Zij brengen algauw eene algemeene formuul voor den dag, maar in plaats van die zaken dan van dichterbij te bestudeeren, stellen zij; zich tevreden met het meest opper vlakkige. Wij hebben onze lezers een goed in zicht gegeven in de verschillende kies- stels van Europa. Wij zijn overtuigd dat zij er vele zaken in tegen zijn gekomen die hun eerst verrassing baarden en vooral deze hoofdzaak dat het Belgisch kies stelsel zoo voordeelig afsteekt bij de landeren. Wij zouden wel eens willen weten welk vreemd stelsel onze antiklerika len zouden ongeschonden en onveran derd in de plaats willen brengen van het Belgisch stelsel. In de meeste landen is het geheim niet gewaarborgd; de noodige ver- eischte om goed te stemmen en vol gens ons, eene gedwongene stemming is geene stemming, of liever is nog slechter dan eene stemming, want dan moet men nog tegen zijn gemoed han delen. De verplichting bestaat nergens als in België. Zoodoende kunnen de pa- troonsen andere machtbekleeders velen hunner onderdanen beletten van hun kiesrecht gebruik te maken. De waarborgen eener degelijke vrije, onafhankelijke, zelfstandige en eigendunkige stemming zijn nergens ingevoerd als in België. Ter herhaling dient gezegd dat enkel en alken bij ons het Senaat rechtstreeks wordt gekozen door het algemeen kiezerskorps. Er valt dus niet zoo leelijk en af grijselijk te huilen over onze kieswet; want aan die huilende benden zouden wij wel eens kunnen vragen wat zij wel zouden doen, zoo het stemrecht hier maar bestond als in den vreemde. Dat zou nog al een ander lawaai zijn I Be belasting op den arme,— Dat is de belasting op de eetwaren, t. t. z. de onrechtstreeksche belasting. Maar 't zijn niet enkel de arme lieden die moeten eten maar alle menschen, gij zoowel als wij, en wij zoo wel als gij, het is dus eene belasting die op iedereen weegt en daar door juist wel een der rechtvaardigste is van al de belastingen. Doch het is te zien hoe liet met deze belas ting staat in België Op het Congres van Economie politique in 1900 te Parijs ge houden bleek dat de verbruikingsbelasting het minst zwaar is in ons land. Wij geven de proef op de som. In Frankrijk beloopt de belasting op de eetwaren 57 ten honderd in Spanje 56 ton honderd in Pruisen 80 in Engeland 57 in Zwitserland 94 in Rusland 80 in Italië 49 Vereenigde Staten 90 België 48. Waar staan dus de minste belastingen op de eetwaren In België, ja bij ons. Er is meer Er zijn eetwaren en eetwaren t.t.z. noodzakelijke eetwaren, en luxe-eetwaren, welnu in België staan bijna al de belastin gen op de luxe-eetwaren, zoodat de belasting op den arme, bier niet gekend is. Op de noo dige en nuttige eetwaren staan er per hoofd 5 fr. 70 ctm belasting. In ALLE, in vol strekt alle landen is dit veel, veel meer. Wie zegde dat Wie schreef dat Wie ver klaarde dat? M. Denis in volle Kamer. En wie is M. Denis Een socialistisch volksver tegenwoordiger, die te Brussel woont,, maar te Luik gekozen wordt. Alles voor Alexaaider, niets voor een ander. Die politieke Alexander is de liberale kasteelheer M. Warocqué, een groote weldoener voor het onderwijs spijtig dat hij zich zoo vet laat ondersteunen. M. Warocqué krijgt buiten gewoon veel toelage. a) Voor hot bcroepsmuseum van Morlan- welz 35000 fr. van den Staat. b) Voor zijn handelsgesticht 19000 fr. van den Staat. c) Voor de beroepschool van Morlanwelz 7000 fr. van den Staat. d) Voor zijn schoolpaleis van Morlanwelz 25.000 fr. van de provincie. e) Voor zijn atheneum krijgt hij 3000 fr. van de gemeente Morlanwelz 1200 fr. van Haine Saint-Pierre 1250 fr. van La Lou- vière 250 fr. van La Hestre 500 fr. van Fayt-lez-Manage 1000 fr. van Trazegnies 1000 fr.van Cappele-lez-Herlair.; 250 fr. van Bois-d'Haine 1000 fr. van Bellecourt 250 fr. van Haine-Saiut-Paul 300 fr. van Houdeng-Coegnies 500 fr. van Leval-Tra- hegnies 100 fr. van Anderlens. Dat zijn zoo maar 17 groote, vette toelagen die allen zonder uitzondering komen in de handen van M. den liberaal Warocqué en 't zijn dezelfde liberalen die in opstand komen als wij zeggen dat onze katholieke scholen, die zich aan de wet onderwerpeu, ook recht hebben op toelage. We zullen zien of onze kiezers dat op 2n Juni zoo zullen laten. Reeds eenige dagen geleden is de nieuwe Campanila te Venetië ingehuldigd. Nu komt het nieuws dat een ernstig instortingsge vaar den overhellende toren vaii Pisa be dreigt. Men heeft inderdaad bestatigd dat in vijf jaar het zwaarste punt van den toren vijf millimeters en half verplaatst is, en als de wind nu den bouw bestookt, moet het eene groote drukking onderstaan en zoodoende loopt liet een zeer ernstig gevaar. Eenige onderaardache wateraders onder mijnen stilaan des torens grondvesten en de commissie van behoud raadt, onder andere middelen, de afleiding van dat water aan. Verscheidene dooden. Zaterdag avond om 6,16 ure, stoomde de lokaaltrein 124, komende van Agen, de statie van Villebourbon binnen op de rechte baan, toen het achterdeel van den trein samengesteld uit een reizigers- en drie bee stenwagons, op eene andere baan liep. door het verspringen van eene wisselnaald. De reizigers wagon kantelde om. Mej. Jeanne Breil, 13 jaar oud, werd geheel ont hoofd. Eene vrouw, 35 jaar oud, werd onder den wagon verpletterd. Haar echtgenoot, aan de rechterwang gekwetst en met gebroken arm werd naar het gasthuis gedragen in heel wanhopigen toestand. Men vreest voor zijn verstand. Zijne eenzelvigheid is nog niet gekend. Eindelijk een treinbediende, heer Tonlotte werd licht gekwetst $an de rechterzijde. De oorzaak van liet verspringen der nood lottige wisselnaald, is nog niet in 't klare ge trokken. Simentoff herkend. Zaterdag werd Simentoff nog gekonfron- teerd met verscheidene personen, die te Montgeron de moordenaars van den chauf feur Manthillé, of te Chantilly de bandieten aan 't werk gezien hadden. Twee dezer getuigen waren zeer beslissend in hunne verklaringen en bevestigden, dat Simentoff wel aan deze bandieterijen deel genomen heeft. Eene wraakneming. De echthenooten Reinert, onlangs te Nan cy aangehouden, en een gekende anarchist, zekeren Bill, hadden vooraleer de echtge- nooten Reinert aangehouden werden, ver klaard, dat Dieudonné niet aan de bandieterij der Ordenerstraat te Parijs had deelgenomen daar hij zich dien dag te Nancy bevond. Dieudonné had ook dat alibi uitgevonden. Zekere Planchet, een schrijnwerker van Neuves-Maisons had echter verklaard, dat het alibi van Dieudonné valsch was en Bill en de twee Reinert's-een valscho getuigenis afgelegd hadden. Planchet zou ook aan de policie de verblijfplaats der echtgenooten Reinert moeten hebben aangeduid. Zaterdag avond was Planchet aan het werk in de statie van Neuves-Maisons, toon Bill hom ongemerkt naderde en verscheidene revol verschoten op hem loste. Planchet bleef dood ter plaats on de moordenaar vluchtte in de nabijgelegen bosschen. De gendarmerie van Nancy, de vliegende policiehrigade en al de gendarmeriën van den omtrek zijn op roude om den moorde naar op te sporen. Zoo gelukte men er in zijn spoor te volgen, tot aati Vandoeuvre. Daar heeft men een automobiel geruimen tijd zien wachten en nadat een onbekende persoon er in gesprongen was reed men in volle vaart weg. Nog aanhoudingen. De moeder van Dettweiler en haren twee den echtgenoot, zekere JeanDiebold, beiden in de vijftig jaren oud, zijn ook aangehouden onder verdenking van medeplichtigheid als verhelers, aan de bandieterijen door de bende Garnier, Bonnot gepleegd. Men vond in hunne woning verscheidene titels waarop, tengevolge van diefstal beslag' gelegd was. Zij zijn naar het gevang van Versailles overgebracht. Een man snijdt zijne echtgenoote den hals door. Zaterdag namiddag, rond 5 ure, toen het 8jarig dochtertje der echtgenooten Godrie, van de school te huis kwam, was zij zeer verwonderd, in huis alles overhoop te vin den, en haar moeder niet te zien. Zij ging boven zien en vond er hare moe der in eenen broeden bloedplas uitgestrekt liggen. Het kindje ging weenend degeburen verwittigen en weldra was eene aanzien lijke volksmenigte ter plaats. Een geneesheer werd geroepen, doch het slachtoffer had reeds opgehouden te leven. De ongelukkige was den hals doorgesneden en het hoofd was bijna van de romp geschei den. Spoedig vielen vermoedens op den man van het slachtoffer, dien men kort voor de ontdekking van het lijk, het huis had zien verlaten. Weldra vernam men, dat Godrie vertrok ken was, in de richting van Boussu en daar den tram voor Bergen genomen had. Terwijl men hem in deze stad opzocht, bood hij zich op het policiekommissariaat aan, en gaf er zich gevangen. Hij bekende dat hij zijne vrouw eenen kap gegeven had met eene sikkel, omdat deze hem sinds een achttal dagen gedurig ver weet, door zijne onoppassendheid zijn werk verloren te hebben. De moordenaar is in het gevang opgeslo ten. Zaterdag hadden op het koersplein van la Solle, nabij Fontainebleau, de gewone oefe ningen plaats van het 7® regiment dragon ders. Tijdens eene charge, werden twee paarden dicht hij elkander gedrongen en eensklaps struikelden zij en tuimelden hals over kop, op hunne ruiters. Men snelde onmiddelijk de beide soldaten ter hulp. Een hunner, Frans Baubelicou, 23 jaar oud, was op den slag gedood geworden. De ongelukkigen was de ruggraat gebro ken. Zijn gezel de 22 jarige Gabriël Tlie- bert, was ook bewusteloos blijven liggen. Hij had eene schedelbreuk bekomen. Men legde hem op een draagbaar om hem naar het gasthuis te dragen, doch de ongelukkige bezweek onderwege. De twee lijken zijn naar het lcrijgsgasthuis van Fontainebleau overgebracht. De krijgsoverheid heeft de familiën der beide slachtoffers per telegram verwittigd over het vreeselijk ongeluk dat hen komt te treffen. Erge val van een Belgischen 'vlieger. Talrijke personen bevonden zich Zondag namiddag, in den omtrek van het vliegplein van St. Joh, hij Antwerpen daar het geweten was, dat de vliegers Tyclc, Verschaeve, en anderen eenige vluchten zouden doen. Rond 4 ure steeg Tyclc op, draaide een tweetal malen rond het Schootenhof en keer de dan naar het vliegplein terug, Verschaeve nam achtereenvolgens een heer en twee damen in zijn toestel op en zweefde er eeni ge malen mede hoven liet vliegplein. Eindelijk steeg ook de 19 jarigen Olbrechts met zijn een vlakker op. Deze jeugdige vlie ger had Zaterdag ook een drietal uiterst ge lukte vluchten gedaan en was zelfs over Antwerpen gevlogen. Toen hij op eene hoogte van 25 meters twee maal rond het plein gedraaid was, zag men eensklaps zijn toestel ten gronde ploffen. Ooggetuigen snelden spoedig ter hulp en men vond den ongelukkigen vlieger onder het verbrijzeld toestel liggen,met veel moeite kon men den ongelukkige verlossen. Hij werd in de hangaars gebracht waar oen ge neesheer hem kwam verzorgen, de arme vlie ger had eene schedelbreuk en was verder nog de rechterbil, den linkervoet en ver scheidene ribben gebroken. Zijn toestand is hopeloos. Het slachtoffer woonde te Neckerspoel-hij-Mechelen. Een Fransche vlieger gedood Graaf de Robillard-Cosnac, wilde Zaterdag met een eenvlakker van Nizza naar Antilea vliegen. Hij bevond zich op eene hoogte van ongeveer 100 meters, toen zijn toestel plot selings kantelde en ten gronde plofte. Toen men den vlieger opnam had hij reeds opge houden te leven. Een stuk ijzer was hem in de zijde gedrongen en had het hart door boord. De toestand van Védrines De toestand van den vlieger Védrinea betert voordurend. Alhoewel nog groot» Toorzorgen vereischt zijn, wordt het slacht offer als buiten gevaar aanzien. De bezoeken blijven hem evenwel nog verboden. Een katholieke strijder wordt te Sint- Antonius door een liberaal laffelijk met een mes gestoken. Overal is de strijd op zijn hevigste, doch nergens is hij zoo geweldig als in het arron dissement Antwerpen. De goddeloozen gewaar wordend hunne verschrikkelijke nederlaag van 2 Juni aan staande, worden alsrazenden, als bezetenen. De liberalen hebben de gewoonte het woord vrij te geven, welteverstaan.... op papier. Maar wee die katholieke propagan disten, die er gebruik van durven maken l Zondag gaven de liberalen van Antwer pen de 3e meeting op St. Antonius, de ka tholieken waren uitgedaagd en gingen er naartoe. Van de 500 aanwezigen waren er min stens 450 katholieken, de stampvolle zaal was gansch ingenomen door onze vrienden. Het was den liberalen volkomen onmoge lijk om ook maar het allerminste te doen of te zeggen. Toen kwam M. W. Vereist er tusschen, en dank aan hem, zouden de libe ralen en katholieken beurtelings spreken, doch gezien het niet uit te houden was in de zaal en er nog wel 200 a 300 man builen stond, stelden de katholieken voor huiten t» spreken. Dit werd aangenomen. Eerst sprak een liberaal van Antwerpen, doch 't was waarlijk de moeite niet, na hem was 't woord aan M. Vereist, katholiek. Hij vroeg of vorige spreker zijne beschul diging dierf houden staan, tegenover M. de Kerckhove d'Exaerde? De liberaal was er t» laf voor. Dan riep een Waal, de liberale hoofdman van Westmalle Gij liegt. Daarop werd het den katholieken spreker onmogelijk nog verder te gaan. Zoo wij niet mogen spre ken, riep hij, dan spreekt gij liberalen ook niet meer. M. Vereist kwam toen neven ons staan en pas waren een 3tal minuten verloopen of M. Vereist voelt een slag hij tast met zijne hand, en oogenblikkelijk komt liet verstom mend woord Besteik ben gesloken. Een liberaal heefi mij geslokenhier in mijnen bil! Groote opschudding. Gelijk een donderslag kwam dit geval tus schen de menigte. De katholieken wierden zoo vol van gewettigde verontwaardiging, dat wij een schrikkelijk gevecht hadden kun nen beleven. Doch wij zetten de vrienden aan kalm to blijven, en voorzichtig uit te zien rondom hen. De gendarmen kwamen toe, stelden den aanslag vast en maakten proces- verhaal op. De vermoedelijke dader is een liberale voorvechter van Westmalle. Een tweede steek. De katholieken trokken allen te zamerr, zoodat er nog 15 man hieven staan, naar een katholiek lokaal, en daar werd er gezworen meer als ooit de aanvallen der ooddeloozen te beantwoorden... Toen kwam er een katho lieke werkman hij ons, en liet zien hoe hij gestoken was. Gelukkiglijk was enkel zijne broek doorkorven en verders niet gewond. M. Vereist ging echter naar den dokter en liet zijne wonde onderzoeken en vaststellen. Verscheidene voormannen der katholieken ontvingen ook verraderlijke stampen... Het is noodig dat gansch het land, dat al de arrondissementen van België weten, waar toe het geuzenras in staat is. En dat men niet zegge, dat het een afzon derlijke liberaal is, want het onderzoek zal meer als waarschijnlijk doen uitkomen dat die ongelukkige liberaal gehandeld heeft op hevel en mits betaald geld, van de liberal» kopstukken der streek. Deftige kiezers van België, do goddeloo zen trachten gelijk te halen met ons messte ken toe te brengen! Mogen wij allen te ge lijk de partij die zulk gebroed onder har» gelederen telt, met 2 Juni aanstaande den genadeklop toe brengen I Geen vaar of vreeze, met moed vooruit I Vooruit naar onze triomfantelijke overwin ning En weg met de laffe, messteker» uit de antiklerikale partijen II

De Volksstem | 1912 | | pagina 1