Zijn ze niet beschaamd? OORLOG 'T EEN EN 'T ANDER De Bandisterijen in Frankrijk, Tusschen Taft en Rocssvelt Bloedig drama te Couillet. De ramp van den TitaniG. «9 DAGBLAD BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. Vreeselijk drama te Haine St. Pierre Een man doodt zijne vrouw en zijn kind en poogt zich te zelfmoorden. Eene vrouw doodelijk gekwetst. Italië en Turkyë. De gemeentekiezinp in Frankrijk Achttiende jaargang n' 103 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 0 Mei 1912. ess ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. W TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» BUREEL-EN: TE BRUSSEL I TE AALST 723» Steenweg van Waterloo) 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KL aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Rechc. hers teil. "(per regel) fr. 2,00 Overlijden (pér regel) fr. 2,QQ De tegenstrevers moeten bitter wei nig te verwijten hebben aan ons katho liek bestuur, om hun toevlucht te ne- mem tot een manoeuver n dat alles behalve gelukt is. De truc werd gespeeld door socialist en logieman Vandervelde, den heleediger onzer missionnarissen, die van de laatste, kamerzitting gebruik maakte om met eene vraag voor den dag te komen, in 't geheim en op voorhand gekonkelfoesd, om daarna met grooten brio uitgebuit te wor den. Zoo plots, sprak hij van het wets ontwerp Schollaert, dat, zooals hij zegde, niet meer bestond. M. Schollaert antwoordde dadelijk, dat zulks niet waar was, dat het wets ontwerp nog wel bestond, en voor de openbare opinie werd gedragen... De katholieke kamerleden juichten deze woorden vurig toe. 's Anderendaags stond in al de god- delooze bladen in vurige woorden te lezen Menschen Menschen Hoort toch eens, M. Schollaert heeft gezegd dat zijn wetsontwerp nog bestond, en daar op een heele rimram onnoozelheden. Wel, wij vragen aan de goddeloo- zen Zijt ge niet beschaamd met zoo veel schijnheiligheid voor den dag te komen? Weet ge niet zoogoed als wij, dat het wetsontwerp Schollaert en het wetsontwerp de Limburg-Stirum in de afdeelingen berusten en zooals alle wetsontwerpen, hunne beurt af wachtend later ter Kamer moeten be sproken worden Zijt ge vergeten, heeren kartelbroe ders, dat wij op 27 Augustus 1911, te Leuven eene betooging hielden, waar aan geëne vrouwen en kinderen, als bij u te Brussel, maar 100,000 man nen deelnamen en hulde brachten voor het groot rechtvaardigheidsprinciep dat door M. Schollaert werd voorge staan? Zijt ge vergeten, volksbedriegers, dat M. de Broqueville te Turnhout zulke gewichtige verklaringen over de schoolkwestie heeft afgelegd, dat hij, evenals M. Poullet en andere mi nisters, stellig, formeel heeft verklaard voor eens en voor altijd af te zien van de toepassingformuul, t. t. z. van den schoolbon. Neen, er is geene kwestie van schoolbon meer, eu M. de Broque ville heeft er eene andere toepassing aangegeven. Maar het princiep blijft beslaan, het is te zeggen, de waarborg van de vrijheid van den huisvader niet van den begoeden en welstellen- den huisvader alleen, maar van alle huisvaders. Het is de wet die dat prin ciep huldigt die blijft bestaan, en het is dat en dat alleen wat door M Schollaert in de Kamers werd bedoeld. Zij die het anders zeggen of schrijven en ze zijn talrijk die het doen, beliegen en bedriegen ons volk. M. de Broqueville en zijne minis ters hebben van den schoolbon afge zien, zij hebben hem laten varen, en eene andere toepassing in de plaats gezet. En wat deed M. Schollaert Wat verklaarde hij te Namen Wat verklaarde hij te Leuven Dat hij zich volkomen aansloot bij de zienswijze van M. de Broqueville, dat hij dus ook afziet van het stelsel van den school bon. Nogmaals 't is enkel het stelsel dat veranderd is, maar het princiep, het hoofdgedacht, de vrijheid van den huisvader blijft. Het is gelijk een mensch, die van kleederen verandert, Jan doet in de week, zijne weeksche kleederen aan, Zondags, is hij op zijn Zondaagsch, met de groote feestdagen is hij op zijn paaschbest... Zult ge nu zeggen, dat Jar., wanneer hij in zijn week- of in zijn Zondaagsch, of in zijn feestpak steekt, dezelfde Jan niet meel is?! Dat is te dwaast Wel, zoo is het ook met het school- wetsontwerp. M. Schollaert bad om de vrijheid van iederen huisvader te waarborgen, eene formuul, eene in kleeding gevonden M. de Limburg had eenige inkleedingstukken veran derd, en M. de Broqueville heeft er een nieuw kleed aan gegeven en niemand kan zeggen dat eens dat de nieuwe schoolwet ter bespreking komt, er nog niet verschillende deelen zullen van veranderd worden. Maar dat is alles bijzaak, de hoofd zaak, het essentieële van de kwestie is de erkenning van het recht van den huisvader in zake van onderwijs, en die rechtserkenning wordt voorgestaan, én door M. Schollaert, én door M. de Limburg-Stirum, én door M. de Bro queville, én door al de katholieke ka merleden, én door al de menschen die nog voor nen halven cent verstand be zitten. Doch wat moet ge van de linksche komedianten gaan denken? Omdat M. Schollaert verklaard heeft, dat zijn wetsontwerp in sub stantie blijft bestaan daarom halen al de goddeloozen op een overeengeko men teelten, den alarmkreet aan, er bijvoegend dat het wetsontwerp van M. de Broqueville niet komen zal, maar dit van M. Schollaert zal door- an. Hoe is 't Gods mogelijk, zoo onbarmhartig de waarheid om te wrin gen. Nu komt het wetsontwerp de Broqueville er niet, het hatelijk stelsel Schollaert zal komen, tieren zij. En zij vergeten dat M. Franck, liberaal kamerlid, gezegd en herzegd heeft, dat het wetsontwerp de Broqueville nog slechter was als dit van M. Schol laert Vrienden, strijders, kiezers, propa gandisten, nemen wij onze fluitjes en schuifelen wij heel die komedianterij duchtig uit. 't Is wel verdiend dit gebed te laten opzeggen. Heel de kartel bende was het met hem eens. Welnu brave lezers, hoe vindt gij dit gebed aan het Heilig Hart van Jesus opgedragen Wij laten het hier volgen Gebed van het kind tot het I-I. Hart van Jesus. O zoet hart van ihijner, Jesus. uwe klei ne vrienden hebben schrik. De boozen die weten hoe zeer gij ons bemint, willen ons aan Uwe liefde ontrukken. Indien zij de bo venhand moesten halen, zouden veleu onder ons U niet meer leereil kennen. Verdrijf den vijand, o zoet Hart van Jesus en zeg nog maals Laat de kleinen tot mij komen. «Om deze gunst te bekomen zullen wij zeer braaf zijn en zullen wij met liefde aan onze goede ouders en aan onze meesters gehoor zamen wij zullen dikwijls bidden en U dik wijls in ons hart ontvangen.» Onze vader... Wees gegroet, Maria... H. Hart van Jesus, bescherm België. H. Hart van Jesus, in naam Uwer liefde voor de kinderen, verhoor ons. H. Maagd Maria, waak óp ons. H. Jozef, beschermheilige van België, bid voor ons. Imprimatur, Brugis 10 Aprilis 1912. H. Vanden Berghe, Vicaris-generaal. Om dit gebed liggen de goddeloozen in de Kamers, te huilen en to tieren. Wij zeggen met heel de rechterzijde der Kamera Zeer goed zeer goed En wij noodigen onze lezers uit, dit gebed dikwijls te zeggen, van nu tot aan de kiezing. Kostbare getuigenis.— Achter Heeren Rowntree en Charriaut-is M. Jozef Barchélémy, den uitstekenden professor van de Hoogeschool van Montpollier een onder zoek komen doen over het kiesstelsel in Bel gië, in ons land zelf. Hij eindigt zijne groote studie met deze woorden België bezit het beste kiesstelsel van heel Europa, Fijne smeer- De Brusselsche correspondent van den Carillon kan fijn spotten met de kartelmannen. Hij schrijft over een paar dagen aan vermeld blad .- Moesten de ministers hebben toegestaan al wat er door de kamerleden werd gevraagd tijdens do begrootingenbespreking, er zou eene jaarlijksche uitgave voor noodig zijn van ZESTIG MILL10EN Al de ministers hebben groote loonsvermeerdering gegeven en de kartelbladen schrijven Het is kies werk, kiesbedrog Nu, 't wil lukken pre cies een minister heeft bet niet gedaan bij bad zijn ontwerp tot vermeerdering reeds lang klaar, maar bij dacht te wachten tol na de kiezing. Doch M. Van de Vyvere is door al de partijen zoodanig aangevallen dat bij ook besloten heeft de vermeerdering te geven nog voor de kiezing... Wat zullen ze nu zeggen? Eerst met geweld opslag vragen, en als de ministers opslag geven, ze nog gewel diger aanvallen, juist om den gegeven opslag. Dat beet politiek lü Niet tegen den godsdienst. Heel der jaren den godsdienst bespotten en afbreken en als't kiezing wordt de braaf ste menschen der wereld worden, dat is kar- tellistische doenwijze die nietin staat is nogto pakken, alzij bet dan nog bij den grootsten dommerik der wereld. Demblon wil de kerken in meetingszalen veranderen. Terwagne, in den laatsten gemeenteraad van Antwerpen, vroeg bet verplichtend en goddeloos onderwijs, en hield fijn den zot met M. Frank die gebaarde het niet eens te zijn met Terwagne. M. Masson verklaarde den strijd aan de katholieke zedenleer, over eenige weken nog M. Janson stelde voor enkel de openbar* ambten te geven aan deze die uit de officieele scholen komen. Die kerels zijn niet tegen den godsdienst Foei huichelaars! Kiezers, zegt daft gebed. M. Franck vond het schandalig de kinderen Zondag nacht greep er in het Marcq steeg je een bloedig drama plaats. Aldaar wonen L. Florian, oud 26 jaar, fabriekwerker, zijne vrouw Jeanne Vaneder oud 27 jaar, en hun dochtertje Yvonne, pas 5 1/2 jaar oud. Verre van hen was de vrede geweken Zonder reden beschuldigde de man, zijne vrouw ontrouw te zijn. Zondag avond rond 11 ure, toen de echte lingen te bed lagen, ontstond er opnieuw twist. De vrouw stond op en kleedde zich aan, zeggende dat zij wilde heen gaan. Zij daalde den trap af, doch Florian sprong haar achterna met eenen geladen revolver en lostte zes kogols op zijne vrouw. De ongelukkige kon nog tot op de straal vluchten, waar zij ten gronde zeeg. Een kogel had haar in de hersenen getrof fen; de vijf anderen waren haar in 't hoofd gedrongen. De moordenaar laadde opnieuw zijn wapen en ging naar do bovenkamer waar zijn doch terken in haar bed zat te weenen van schrik. De hartelooze vader schoot tweemaal toe op zijn weerloos kind, dat dood in zijn bedde ken bleef liggen. Dan trok hij naar den zol der en schoot zich zelf een kogel door het hoofd, waarna hij nog door verhanging een einde aan zijn leven wilde stellen. Ondertusschen werd de policie verwittigd, en kommissaris Dufour, snelde ter plaats. Op den zolder gekomen, sneed heer Du four de koord door, waaraan de moordenaar hing. Deze kon nog tot liet leven terugge roepen worden. Hij alleen zal het overleven, want de arme vrouw lag Maandag morgend op sterven. Is het een zinnelooze Maandag namiddag, rond 1 ure, kwam een kerel van een twintigtal jaren zich in het policiebureel der rue Pradier te Parijs, vangen geven. Na verklaard te hebben, dat hij verscheidene erge misdrijven, bandiete- rijen, moordpogingen enz. op het geweten had, bekendehij, dat hij in nauwe betrekking stond mei de bandietenbende der Ordener straat, namelijk met Garnier enz. Hij wei gerde zijne identiteit op te geven en men denkt hier met een zinnelooze te doen te hebben. In zijne zakken vond men een tros valsche sleutels en eene elektrieke zaklamp, alsook een browning en een dolkmes. Hij werd ter beschikking der policie gehouden. Na eenigen tijd opgesloten geweest te zijn vroeg hij omdepoliciekommissaris te mogen spreken. Aan zijn verzoek werd voldaan en de kerel bekende alsdan, dfit hij zekere Stanislas Hermanez was, 27 jaar oud, ge boren op Cuba. Hij legde uit, dat hij deel genomen had aan den opstand van Cuba en daardoor heel zijne fortuin, bedragende eene som van 500.000 fr. verloren had. Hij had dan gereisd en achtereenvolgens Golorada, Mexiko, New-York, Madrid, Luik en Brussel bezocht. De misdaden van Gar nier, Bonr.ot en Cnla, hadden hem het besluit doen nemen, zich in de Parijzer veiligheids- polieie te doen opnemen. Daar hij echter niet wist, hoe hij deiL policieoverste te ge raken, had hij het stelsel bedacht zich zelf te beschuldigen, cm aldus M. Guichard te kun nen spreken. Stanislas Hermanez zal vervolgd worden voor het dragen van verboden wapens. Nog een slachtoffer van Bonnot. De aardewerker August Silvrêse, 39 jaar oud, wonende te Parijs, werd sinds eenige dagen door werkgezellen gekweld. Gij gelijkt op Bonnot, zeiden zij hem. Gij zijt zijn portret heelenal. De policie heeft zich wellicht bedrogen. Gij zijt de echte Bonnot en niemand anders. Deze plagerijen hadden zoodanig den on gelukkige getroffen, dat hij gisteren teekens van geestverbijstering gaf. Terwijl zijne vrouw nog sliep, nam Sil vrêse zijn scheermes, ging op den koer van het huis waar hij woonde en begon er uit al zijne krachten to roepen Ik ben Bonnot niet en hij sneed zich de Iteel over. Hij werd stervend naar het gasthuis gebracht. Een navolger van Bonnot De 13jarige Firmin Licardiesvan Aurillac, had aandachtig de avonturen gelezen van Bonnot. Hij besloot den bandiet na te doen en zich met eene bijl wapenend kwetste hij zijn vader aan den arm. Deze was onmachtig zijn zoon te ontwapenen en vluchtte weg. Woedend dróng de knaap bij een gebuur bin nen. nam er een geweer en honderd kar doezen en verschanste zich in het huis, roe pend Men moet mij dynamiteeren lijk Bonnot. Vervolgens schoot hij op al wie naderde. De gendarmen gelukten er niette min in te naderen. Zoodra de knaap het be merkte, klom hij naar boven, sprong door een zoldervenster, ontwrichtte zich den pols en liep naar een naburig bosch achtervolgd door de gendarmen. De jonge bandiet schoot aanhoudend op zijne achtervolgers en toen zijne kogels op waren, hielden de gendarmen hem aan. Naar het gevang geleid bekende de knaap dat bet de avonturen van Bonnot waren, die zijn hoofd op hol hadden gebracht. Het doodelijk vliegongeluk van St-Job in 't Goor Dood van het slachtoffer Zondag nacht, werd do vlieger Olbrechtg, die 's namiddags bij een vliegongeluk zoo vreeselijk gekwetst werd, per automobiel naar het gasthuis der Bordeauxstraat over gebracht. i Het arme slachtoffer kon er echter geena hulp meer ontvangeu. Hij was gedurende den overtocht bezweken, zonder het bewust zijn teruggekregen te hebben. Dr De Deken kon nog enkel de dood vaststellen. Het lijk werd naar het doodenhuis der Korte Dijk- straat overgebracht. Het droevig ongeluk heeft te Antwerpen en te Mechelen eene groote opschudding1 verwekt. Wie zal het nu op 't laatste winnen Zal het Roosevelt zijn We gelooven het niet Zal het Taft zijn, wij betwijfelen het even zeer. Wie zal het dan wezen Meer als waar schijnlijk Senator de la Folette. Zoo gaat het gewoonlijk als twee honden vechten om een been, gaat er een derde hond mede loopen. De kansen staan thans nog het voor- deeligst voor Taft, hoewel Roosevelt hem heel dicht op de hielen zit. In Canada en Engeland wordt de veldtocht tusschen de twee republi- keinsche voormannen aandachtigd gevolgd. De onthulling van een brief van M. Taft over eene conventie waarhij Canada als een aan hechtsel ware geworden van do Ver. Staten, die onthulling maakt grooten indruk in Canada en in Engeland. Verleden nacht had in een kroegje der Gillystraat, te Couillet, een bloedig drama plaats. Twee jongelingen, Jozef Gourdin'en Gamiel Labasse kregen er twist om een meisje en werden handgemeen. Gourdin greep een pintglas en sloeg bet zijnen tegenstrever zoo geweldig op het hoofd datvdeze bewusteloos ten gronde neerzonk, veel bloed verliezend uit eene diepe hoofd wonde. Gourdin nam dan Labasse bij het hoofd, en sleepte hem buiten, waar bij hem nog mishandelde. Labasse kwam tot bet bewust zijn terug, gelukte er in recht te springen en nam de' vlucht, achtervolgd door Gourdin. Al loopend haalde hij een revolver te voor schijn en zich plotselings omkeerende loste hij eon schot in de richting van zijnen aan valler Gourdin werd niet getroffen, doch eene vrouw, welke juist huiswaarts keerde kreeg den kogel inden buil< .De ongelukkige, de «chtgenoolö Calmus, 30 jaar oud, werd door de geburen opgenomen en naar bet gasthuis gebracht. Haar toestand is hope loos. De kogel kon niet uitgehaald worden. Labasse en Gourdin hadden do vlucht ge nomen. De eerste werd kort nadien in zijne woning aangehouden en in het gevang van Charleroi opgesloten. Gourdin wordt naar stig opgezocht. Het parket is venvittigd. TUSSCHEN Rhoden bezet. De Italianen houden het eiland goed be- zet. De Turken, te weinig in getal, beproe ven niet de Italianen aan te vallen. Chio omsingeld. Cliio is omsingeld geworden door do Italiaansche vloot. Men zal de kloine bezet ting van Ghio dwingen zich ovor to geven. n Tripolitanië. De Italianen worden teruggedreven. In 't eiland Faroua werden 1500 Italianen aangevallen zij lieten 5 dooden, verscheide ne gekwetsten, veel schietvoorraad en talrij ke geweren en de Italianen vonden best terug te trekken. De lijst van den Lord Mayor te Londen voor de slachtoffers van den Titanic De inschrijving van den lord mayor te Londen voor de slachtoffers van den«Titanic» had Zaterdag avond 5,625,000 fr. bereikt. Angstig afwachten. Drie personen van West Rozebeke, waren op den Titanic. Het waren Nestor Van de Walle, oud27jaar, Gamiel Wittevrongel, oud 36 jaar en Leon Hampe, oud 20 jaar. Tot nu toe weet men in de gemeente ni6t,of be doelde personen gered worden of niet. Men begrijpt gemakkelijk, in welke ang- stigo spanning familieleden en vrienden ver- keeren. De matrozen van den Olympic De rechtbank van Portsmouth verklaarde na twee uren beraadslaging, dat de 53 kop pen der bemanning, die gedeserteerd zijn van de Olympic op 't oogenblik van vertrekken, zich schuldig hebben gemaakt aan ongehoor zaamheid, maar dat het niet wenschelijk is tot boete of gevangenis te veroordeelen. Daarom worden zij van vervolging ontsla gen, in do hoop dat zij het werk zullen herne men. De rechtbank voegt er bij dat die man nen hoegenaamd hun proces niet winnen, want hunne schuld is bewezen. De gematigden winnen veld Te Limoges wint de lijst der geünifiëerde socialisten met 2000 stemmen meerderheid. Te Nantes zijn gekozen 13 radikalen en 1 liberaal. Er zijn 24 ballotteeringen. Te Hazebrouck, waar de katholieken een lijst stelden tegen dien van priester Lemire, die handelde tegen het verbod in van zijnen bisschop, te Hazebrouck is Lemire deerlijk geklopt en de lijst voorgestaan door de ka tholieken gekozen. Proficiat I Te Tourcoing hebben de behoudsgezinden 30 percent, de socialisten 30 percent, en da radikalen 40 percent der stemmen. Te Haubourdin is de lijst van M. Potia herkozen. Te Liévin zijn de uittredende socialisten, met den rooden burgemeester aan 't hoofd, geklopt. Bravo Te Rijsel hebben de progressisten, 21359 stemmen, de socialisten 16185 stemmen, da radikalen 3891 stemmen. Heel de lijst van M. Delesalle is gekozen behalve 4 leden dia nog moeten in ballotteering komen. Te Roubaix is het ballotteering tusschen collectivisten en anticollectivisten. To Amiens, te Angers, te Marseille, ta Chartres, goede aanwinst voor de gematig den.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1