M. Petrus DAENS Baron Karei de Bethune T EEN EN 'T ANDER De ramp ran den Titanic. Een familiedrama te Nizza ij 33 C3S- B X-, J&- X3) Een antwoord aan de Peupüe In het aangenomen onderwijs Een bloedbad te Milanen Vreeselijk liefdedrama te Anderlecht wederom openbaar geschandvlekt en verloochend door een der hoofdmannen zijner partij, Een revolverdrama Achttiende jaargang n' 109 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 9 Klei 1912. BÏS ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fgfr TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. <jjt BUREELEN 728, TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728. TE AALST *3Kernstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. lank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Fimanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 De Peuple, het rood blad van Brus sel, heelt het weer op de klerikale op voeders, en het begint Het is een kenspreuk in schoolza- Uen, dat om zich het recht van de jeugd te onderwijzen, men moet be ginnen met zelf een zekeren graad ge leerdheid te bezitten, vastgesteld door de bezitting van een diploma. In België, onder het klerikaal stel sel, schijnt deze hoofdwaarheid niet 'thuis te behooren. En nu beginnen de statistieken, die wij reeds honderd maal te lezen heb ben gekregen. In de aangenomen bewaarscholen zijn er 323 onderwijzeressen op de 1009 of 32 per honderd niet gediplomeerd in de lagere scholen zijn er 103 on derwijzers op de 286 of 36 per hon derd niet gediplomeerd en 1244 on derwijzeressen op de 3135 of 40 ten honderd in de scholen voor volwas senen zijn er 2 onderwijzers op de 21, of 15 per cent, en 12 onderwijzeres sen op de 64 of 20 ten honderd onge diplomeerd. Dus 1685 op 4515 of 37 ten hon derd ongediplomeerd en in het aange nomen onderwijs. In het aanneembaar onderwijs is het getal ongediplomeerden kleiner, wat zeer beteekenisvol is. In de bewaarscholen zijn er 769 onderwijzeressen op de 2018 ongedi plomeerd of 38 percent. In de lagere scholen, 217 onderwij zers op de 610 of 36 percent, en 876 onderwijzeressen op de 2302 of 38 per cent. In de adultenscholen, 47 onderwij zers op 171 of 28 ten honderd, en 543 onderwijzeressen op de 2820 of 20 ten honderd,-i)f een totaal van 2482 onge diplomeerden op 7921 of 31 percent. Op de 12436 onderwijzende kloos terlingen zijn er 4137 zonder diploma. In het aangenomen en aanneembaar onderwijs zijn er ook wereldlijke on derwijzers en onderwijzeressen, waar van zeer weinigen ongediplomeerd zijn. In de aangenomen scholen zijn er 908 wereldlijke onderwijzers waarvan 43 zonder diploma of 5 ten honderd en 838 wereldlijke onderwijzeressen waarvan 86 of 9 percent zonder di ploma. In het aanneembaar onderwijs zijn er 643 wereldlijke onderwijzers waar van 70 zonder diploma of 11 percent en 86 wereldlijke onderwijzeressen op de 838 of 10 percent zijn eveneens on gediplomeerd. Dat zijn de cijfers door het rood or gaan opgegeven wij hebben ze niet gecontroleerd, en willen veronderstel len dat ze juist aan de officieële stuk ken zijn ontleend. Wat hebben wij daar op te antwoor den? Ten eerste dit De wet, de Belgi sche wet, onze wetgeving vraagt, en heeft altijd gevraagd dat in de aange nomens en aanneembare scholen min stens de helft der leerkrachten zouden gediplomeerd zijn. Wat doen de katho lieken Zij zorgen niet enkel dat de helft maar dat de twee derden van hun personecd het noodig diploma bezitten, zij doen dus veel, veel meer dat hun door de wet werd opgelegd. Dat is de hoofdzaak, en het is het ant woord dat het gezeever der kartelbla den in duigen slaat. In dat zelfde vrij onderwijs zijn er ook vele wereldlijken; en zooals ge ziet, schier allen zijn gediplomeerd. Enkelen zijn nog zonder diploma, doch dit zijn zeer waarschijnlijk jonge elementen, die gereed staan om het noodige diploma, te veroveren. Tusschen het geestelijk personeel zijn er tamelijk veel ongediplomeerd. Hoe komt dat Eerstens door de wet, die nooit zulke verplichting heeft op gelegd. Ten tweede door de noodza kelijkheid. De vrije scholen kosten hoo per. gelds aan do inrichters, en zij beschikten niet altijd over het noodige geld om gediplomeerde krachten aan te werven, Nu echter, stelt de katho lieke regeering een wetsontwerp voor, waarbij al de leerkrachten, volstrekt allen, moeten gediplomeerd zijn en verduiveld I 't zijn diezelfde hard- schreeuwers, die de schuld dragen dat die noodzakelijke en prachtige wet nog niet tot stand is gekomen. Wij vinden ook best dat ieder on derwijzer of onderwijzeres gediplo meerd zij, maar wij zeggen daarom niet dat een persoon zonder diploma, absoluut, niet goed kan onderwijzen. Het diploma is enkel in algemeenen zin een waarborg. Doch.de steen, dien de socialisten naar het hoofd der katho lieken dachten te slingeren, komt als een kassei op hun eigen hoofd te recht. Kinderen onderwijzen, vraagt moeite en kennis, en vereischt, volgens de socialisten bekwaamheid en daarom een diploma. Tot daar I Maar groote menschep, onderwijzen vraagt nog grootere bekwaamheid, grootere ken nis, vollediger ontwikkeling, en dus grooter diploma. En dit onderwijs aan groote menschen wordt vooral gege ven in de dagbladen. En nochtans, wij kennen zoovele socialisten, die tot hun 12 it 13 jaar naar do sch.ool zijn ge gaan, wij kennen er, die alles behalve slimme leerlingen waren, en die eens 18 a 19 jaar geworden, zoo plots op het gedacht kwamen, ook in de roade bladen te schrijven, en de groote men schen te onderwijzen en voor te lich ten. Welnu, wij ook, wij hebben dat totaal verkeerd gevonden; wij denken, dat het diploma van bevoegdheid en geleerdheid, nog veel meer noodig is om groote menschen dan om kinderen te onderwijzen. Wij zijn dus t' akkoord met de Peu ple, om te zeggen, dat het met het ge schrijf der socialisten, uiterst ellendig moet gesteld zijn, omdat 90 ten hon derd der socialistische schrijvers het diploma van onderwijs voor volwas sene menschen niet zouden kunnen behalen.... Voor de verbetering der havens. In don loop der 40 laatste jaren heeft Groot Bretagno voor de moderne inrichting van zijne 20 voornaamste havens het formidabel geheel van 2 milliard en half uitgegeven. België heeft in ^?n loop der 30 laatste jaren voor de verbetering der Antwerpsche haven 233 millioen uitgegeven en voor de haven van Oostende, Gent en Brugge is in de laatste 20 jaar 400 millioen uitgegeven. Voor de Vereenigde Staten kennen wij de cijfers niet, maar die zijn buitengewoon groot. Brazilië heeft voor de moderne inrich ting van de havens van Para, Pernambuco, Bahia, Rio-Grande, sommen uitgegeven ten beloope van 008 millioen. Argentijnen heeft voor zijne haven van Buenos-Ayr es 200 mil lioen uitgegeven en nu gaat Argentijnen die haven vergrooten, en er eene uitgave voor doen van 250 millioen. Een zee-brief. Dat klinkt vies, maar het bestaat. De Engelsche en Ameri- kaansche schepen hebben een nieuw mede- deelingsmiddel verzonnen en dat middel heb ben zij gedoopt met den naam zee-brief. De zee-brief wordt geschreven op een telegramformuui door den reiziger, deze geeft dit formuul af aan den telegrafist die aan boord van 't schip in dienst is, deze tele grafist zendt dan de nieuwstijding over met den draadloozen telegraaf naar het schip dat zich begeeft naar eene zeer dichtbij zijnde haven. De telegrafist op dit laatste schip schrijft dien brief dan op een gewoon post papier, steekt hem in een briefomslag en werpt hem zooals een gewonen brief in een brievenbus. Zoodoende komt de brief 12 a 16 dagen vroegor toe. Zulke brief kost 6 fr. 25 ctm. voor ten hoogste 30 woorden. Al de woorden die er bijkomen, kosten nog 25 centiemen per woord meer. Voor onkosten van de post op het vasteland vraagt men 65 centiemen. Landbouwers, opgepast- De buitenlieden zijn in zake van vooruitzicht en samenwerking veel slimmer, veel klaar- ziei.der geweest dan do stedelingen. Door de opoffering der katholieken, zijn zij er in ge lukt 1001 boerenbonden, 506 melkerijen en 568 raiffeisenkassen tot stand te brengen. Weet ge wat het rood orgaan van Brussel over die prachtige boereninstellingen zegt De Belgen moeten voor de kartellisten stem men om het land van dat ongediertte verlossen. Wat zegt ge vrienden van den huiten Uwe boerenbonden, uwe melkerijen, uwe raiffeisenkassen zijn bij de socialisten enkel en alleen «ongediert» dat ze zullen uitroèien als zij aan 't bewind komen. Wacht tot Zondag 3 weken, we zullen de lasteraars uit 't kartel eene buis geven dat zij voor langen tijd er genoeg zullen van hebben Wat gs het liberalisme Daarop antwoordde in December 1882 de liberale Chronitpie zelf «Het liberalisme van de meesten dezer 'lieeren bestaat enkel en alleen in het papen vreten (a manger du prêtre) en in het verschaffen van plaatskens aan hunne bloedverwanten, vrienden en ken nissen Goed gesproken. De Brussel- sche briefwisselaar van do Carillon libe raal blad van Oostende, schrijft in dit blad Moesten de ministers hebben toegestaan al wat tijdens de bespreking der begrootingen rraagd is voor loonsvermeerdering, er zou eene jaarlijhsche uitgave bijkomen van estig millioen Do Brusselsche briefwis selaar lacht de kartéikomedianten ferm uit. Ten strijde Nog 24 dagen blij ven we van do kiezing. Allen gewerkt om den goddeloozen vijand eene davering van belang toe te dienen 1 Een priester gedood en vier andere perso nen zwaar gewend. Maandag avond bad te Milanen een vree- selijk drama plaats. De Victor Emmanuel- gaandorij was met wandelaars gevuld, toen een persoon, die juist een koffiehuis kwam te verlaten, naar een priester trad, die voorbij ging, en rakelings drie revolverschoten op hem loste. De priester stortte als neergeblik semd ten gronde. Hij was op don slag ge dood geworden. De moordenaar schoot nog verscheidene malen en twee mannen en twee vrouwen vielen ook doodelijk getroffen ten gronde. De gekwetsten werden in eene naburige woning gebracht, waar men hen de eerste zorgen toediende. De moordenaar werd door de policie aan gehouden. Ondervraagd over de drijfveer zijner mis daad, verklaarde bij op den priester gescho ten te hebben, omdat de priesters volksbe driegers zijn Op de andere personen had bij geschoten, om te trachten te ontsnappen. De moordenaar weigerde verder zijn naam over te geven, en alle opzoekingen om zijne identiteit te ontdekken zijn vruchteloos ge bleven. De schurk is opgesloten, Het bloedig drama heeft te Milaan eene diepe ontroering verwekt. M. Daens had in een propagandanummer de grootste beschuldiging geslingerd naar den gekenden volksvriend Baron Lodcwijk de Béthnne, 3en candidaat van den Katholieken lijst,en hem verweten dathij zijne eigen partij verraden had in de balloteering van 28 October 1911 en met den katholieken werk manskring van Aelst gewerkt had voor een liberaal Op die schandelijke lastering is een open baar protest gevolgd Vele daensisten keurden luidop, de handel wijze van P. Daens af, die aldus eenalomge- konden volksvriend wilde besmeuren en be vuilen. Baron KAREL de BETHUNE, een der hoofdmannen der daensisten zelfdie als tweede candidaat hunner partij gekozen was in de Gemeentekiezing te Aelst, stuurde een openbaren brief, om de snoode handelwijze van Pieler Daens,naar verdienste te bestem pelen. Dat protest verscheen in den Dageraad van Zondag 5 Mei. Baron KARËL de BETHTJNE schrijft onder andere Ik moet bekennen dat het herhalen van de be schuldigingen van M. Daens inde Volkswil eene LAFFE en onbehendige daad is, gansch onwaardig van iemand die als Hoofdman eener partij wil aanzien worden zulke han delwijze zal alle eerlijke en rechtzinnige lieden doen WALGEN. Ik hen gelukkig deze gelegenheid waar te nemen om aan mijn broeder baron Lodewijk De Belhune te verklaren... dat ik altijd aan zijne zijde zal staan om zijne eer te wreken, telkenmale dat men hem op eene onrecht- Twee aaneengebonden lijken uit de vaart opgehaald. Maandag namiddag, vond men op den oever der vaart van Charloroi, op het grond gebied van Anderlecht, kleederen van een kanonnier, identiteitspapieren met den naam Jozef Goosens, oud 21 jaar, wonend Willem Tollslraat, te St-Gillis, alsook vrouwen kleederen. De politie, een liefdedrama vermoedend, deed tot peilingen overgaan. Een uur later vischte men twee lijken op met een koord aan elkander gebonden, datgene van gemel- den soldaat en van een 19jarig meisje, Mej. Louiza Cortvriendt, Sterckxstraat, te St- Gillis. Op de kamer dezer laatste vond men een brief, waarin zij meldde zich te zullen zelf moorden met haren minnaar omdat hare ouders zich tegen haar huwelijk verzet hadden. De twee lijken werden naar het dooden- huis van Anderlecht vervoerd. vaardige wijze zal aanvallen het is voor mij een broederlijke plicht aan denwelken ik niet zal to kort blijven....» 't Is klaar M. DAENS heeft een LAFFE daad begaanf zijne handelwijze doet WALGEN; hij is ONWAARDIG als hoofdman der partij Zoo spreekt Baron Karei de Bethune Iedereen heeft er zijn goesting van ledereen loopt er van weg Victor Van der Schueren, van Ninove, die 1908 kandidaat was met P. Daens, heeft hem met walg verlaten Hector De Leersnyder, een der verstan digste en geleerdste landbouwers van onze streek, die ook in 1908 kandidaat was met P. Daens. kon het niet moer uithouden hij de Daensisten. Hij was er te eerlijk voor Alfons Dumont van Erpe, hun genegen tweede kandidaat komt in een aandoenlijk en treffend manifest zijn afscheid van P. Daens aan te kondigen. Carblsier van Lede is er ook gaan loopen, als eerlijk man. Nu Baron Karei tie Bethune schandvlekt thans openbaar P. Daens. En gij, advokaat Ghysselinckx. man met opvoeding, geleerdheid en deftigheid, gij, die aan de daensisten uw gezag prijs hebt gege ven, zijt op uwe beurt ook schandelijk ge fopt door M. Daens en openbaar beleedigd. Wat gaat gij doen Al die heeren mogen met advokaat Planckaert in koor herhalen 't Is het lot van al die een Daens helpt en ondersteunt van er van gefopt te worden. Dat is niet zeer christelijk maar 't is echt Daens Men hoort van niets meer bij de daenisten dan van verraad, fopperij en ruzie Waar zal dat eindigen Waar gaat dat naartoe I Akelige bijzonderheden. Te Halifax (Now-Scliotland) is Maandag de Minia toegekomen met zeventien lijken aan boord, voortkomende van den «Titanic»». Vplgens de verklaring van dominee II. W. Cunningham, van Saint- Georges, die de reis aan boord van de Minia meemaakte, is maar een slacht offer van de zeventien die opgevischt wer den aan verdrinking bezweken. Al de anderen zijn gestorven ten gevolge van de koude en het doorstane lijden. Zij zouden maar bezwe ken zijn, vier of vijf uren na het zinken van den Titanic Tusschen deze lijken bevindt zich dat van M. Hays, voorzitter van den Canadian Great Trunc Railway. -De beheerders van deze spoorwegmaatschappij hebben het lijk, per bijzonderen trein van Halifax naar Montreal gezonden. Het opzoeken van lijken wordt voortgezet. De While Star Line hoeft de staatsstoom- boot Montmagny tot dit einde gehuurd. op de Anspachlaan te Brussel. Maandag nacht, rond 12 1/2 ure, is een drama gebeurd op de Anspachlaan, dat groote opschudding heeft verwekt onder de nog talrijke wandelaars. Op den hoek der Bisschopstraat en der laan kwam een koppel aangewandeld wanneer een man op liet koppel afstapte en hevig tegen de vrouw begon uit te vallen. De man was de echtgenoote der vrouw, die zich in gezelschap bevond van haren min naar, een muzikant van het orkest in een groot koffiehuis. De echtgenoot zekere M. Engels wilde zijne vrouw naar huis doen komen, zeggend dat hun 3-jarig kindje ziek was en verweet de vrouw dat ze zich moest schamen aan den arm vau een schurk over den boulevard te gaan. De minnaar der vrouw, een Braziliaan achtte zich door die woorden beleedigd en een revolver uithalend, schoot hij op den echtgenoot. Terwijl de vrouw op de vlucht ging, wier pen zich voorbijgangers op den Braziliaan, die nog driemaal zijn wapen afschoot zonder evenwel iemand te treffen. Een viertal agenten van policie waren op het gerucht der losbrandingen toegesneld en hadden groote moeite om den Braziliaan te verdedigen tegen de toegeloopen menigte, die hem wilde lynchen. Men stopte den ellendeling in een auto-taxï en bracht hem naar het politiebureel over. Inmiddels werd het slachtoffer opgenomen en in eene apotheek gedragen waar de eerste zorgen werden toegediend. De kogel heeft den man gëtroffen in den onderbuik en in het St-Jans-gasthuis waarheen men den echtge noot voerde, verklaarde men de wonde zeer gevaarlijk. De moordenaar is, zooals wij zegden, een Braziliaan, Osivaldo Al..., geboren te Bahia, in 1889. Ilij speelt in het orkest van een groot koffiehuis, en had reeds wat zonder linge avonturen gehad. Hij is ter beschikking vau het gerecht opgeslotea. Gisteren, Dinsdag, had te Nizza in zone' derlinge omstandigheden een ijselijk familie drama plaats. Een 19jarig meisje, Mej. Maria Dher^,. heeft haren vader, M. Gaston Dhers, 47^ jaar oud, doodelijk met revolverschoten ge kwetst. Het slachtoffer, leefde sinds een jaar van zijne vrouw en dochter gescheiden. Hij was te Nizza blijven wonen, terwijl da vrouw met de dochter te Cannes ging wonen. Daar hadden zij vernomen, dat M. Dhers over hen lasterende geruchten had verspreid en in gezelschap van eene vriendin, Mevrouw Noël, kwamen zij naar Nizza om aan M. Dhers uitleg te vragen. Alle drie waren met revolvers gewapend. Zij wachtten M. Dhers nabij zijne woning af en toen zij hem zagen naderen, ging de dochter op hem af. Vader Dhers bedreigde zijne dochter met een wandelstok, waarop deze oumiddelijk een revolverschot loste. Alhoewel gekwetst, gelukte M. Dhers er in zijne dochter te ontwapenen. Alsdan gaf Mevrouw Noël haren revolver aan de doch^ ter en deze vuurde nog verscheidene malen met de linkerhand. Vader Dhers werd ditmaal doodelijk ga-, troffen en stortte bewusteloos ten gronde., Hij werd in hopeloozen toestand naar een neeskundig gesticht overgebracht. De drie vrouwen zjjn aangehouden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1