Wij eisohen eerbied voor den wil van een dooie 'T EEN EN ANDER De Bandieterijen in Frankrijk, De ramp van den Titanic. Nog het bloedbad te Milaan. In de partij waar elk op zijnen toer gefopt wordt BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. 33 A. Gr 33 Xj A 33 Achttiende jaargang n' 119 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag IO Mei 1912. A B Otti WEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4§? $f» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankcn. (per regol)fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuw s (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, KeTiistraat, Telefoon 114 M. Brugmann heeft aar.de Brussel- gche godshuizen eene prinselijke gift gedaan om hen toe te laten te Jette een nieuw gasthuis op te richten, maar M. Brugmann zette er uitdrukkelijk bij dat het gasthuis moet toevertrouwd worden aan gasthuisnonnen. Wat gaat nu die hospiciënraad doen? Het gasthuis zal er komen, maar de gasthuisnonnekens zullen er niet ko men, maar wel wereldlijke zieken diensters. Zoo eerbiedigen de Grusselsche ver draagzame liberalen den laatsten wil van een liefdadig mensoh. Hoe vindt ge zulke handelwijze, gij, eerlijke menschen Is het niet afschu welijk, niet meer als schandalig Een mensch die bij laatste wils beschikking onder zekere duidelijke voorwaarden, eene groote gift doet aan de godshuizen, wordt door die zelfde heereri der godshuizen bedrogen zij nemen zijn geld aan en voeren zijne laatste voorgeschrevene schikkingen niet uit. Wij hegrijpen niet, hoe er geene wet bestaat die zulke ongehoorde mis bruiken ten stelligste en ten strengste verbiedt wij begrijpen niet, hoe libe rale heeren van Brussel, waaronder ons dunkens, er toch nog wel eenige eerlijke lieden zouden moeten te vin den zijn, wij kunnen er geenen kop aan krijgen, hoe die liberale heeren zich niet halstarrig verzetten tegen het niet-uitvoeren van de laatste wilsbe schikkingen van eenen doode. Er zullen in het gasthuis te Jette geene gasthuisnonnekens genomen worden neen, beste lezers, de Brus- selsche godshuizen gaan er vreemde- lingeiyin plaatsen, personen die niet eensfie taal kennen, en dus niet ver staan van de zieken. Dat is het bestuur van eene partij die zich zelve zoo zot pretentieus uitgeeft voor de partij van net licht var. de wetenschap van den vooruitgang Wij vragen het u kan het onedeler zijn, geld te aanvaarden van een per soon, die u om dit geld te ontvangen, eerst vraagt zijne wenschen uit te voe ren en dan met die wenschen geene rekening te houden maar het geld op te strijken Wij vragen het u: kan het dommer, stommer, meer anti-wetenschappelijk en meer achteiuitkruipend, dan in een gasthuis personen aan te stellen die niet eens in staat zijn de taal te ver staan van dezen die er moeten opgeno men en verzorgd worden En dan komen ze verklaren, in de Kamers, ook in sommige meetings, ooit in enkele antiklerikale gemeente raden dat zij, antiklerikalen, niet tegen den godsdienst zijn !!1 Ah Schijnheilige valschaards Met wie houdt gij hier den zot Is het met de onnoozele snullen, met uwe lezers die hunne groote(!) wetenschap pelijke kennissen hebben opgedaan in uwe zoo felverlichte onzijdige scholen, met diezelfde snullen die anders zoo gemakkelijk en lichtzinnig schijnen te lachen met de menschen van den hui ten, met de menschen uit de provincie, die nochtans in grooten deele, veel, veel slimmer zijn dan uwe grootsteed- sche feniksen want beproeft maar die kolossale ezelarijen aan ons buitenvolk op te stover. ge zult nen post pakken, ik kan het u verzekeren. Als ge niet tegen den godsdienst zijt, waarom dan weigert gij gasthuis nonnekens te nemen in het gasthuis van Jette te meer nog dat gij als grooter plicht hebt, de laatste wils- uitdrukkingen van een edelmoedig en liefdadig man uit te voeren Ja, de gasthuisnonnen moeten niet uit de gasthuizen, riepen over enkele weken do Aalsterscho liberale geko zenen in den gemeenteraad dezer stad. En schrijft het dus niet meer in de Volksstem voegde M. De Windt erbij. Wij hebben daar als antwoord een gansch hoofdartikel aan gewijd en de liberalen vinden het gemakkelijkst het maar blauw-blauw te laten en te geba ren of zij er niet van weten. Doch die heeren hebben het mis, als ze denken, dat wij ze zoo gemakkelijk zullen^ los sen. Daarom stellen wij hun deze vragen Hoe vindt gij de schandalige hande lingen van de Brusselsche hospiciën, waar uwe vrienden de groote meerder heid zijn Hoe betitelt gij deze personen die wel het geld van een legaat opstrijken maar er de voorwaarden niet willen van vervullen Wat denkt gij over uwe lanatieke liberale vrienden, die hardnekkig weigeren, in het gasthuis te Jetto, op gericht met het geld van M. Brugmann diens uitdrukkelijken wensch niet in te willigen, vragende dat do zieken er zouden bediend en verzorgd worden door gasthuisnonnekens En er is nog meer, niet enkel voeren zij den wil van M. Brugmann niet uit, niet enkel verdrijven zij do gasthuis- nonnekens uit dit hospitaal, maar zij handelen bovendien tegen al de reger len vau het gezond verstand. Immers zij gaan in dat gasthuis ziekepleegsters plaatsen, die, ten eerste vreemdelin gen zijn, en ten tweede, de taal niet kennen van de zieken. Ja, liberalen, weest fier over uwe partij, want bet is eene partij waar het fanatisme tot in merg en been is door gedrongen, en die niet meer terug deinst voor de meest wraakroepende onrechtvaardigheid Hst BS nooit goed.—Verleden Zon dag hielden de hoofd treinwachters hun con gres te Antwerpen zij hadden den braven minister de Broqueville uitgenoodigd deze altijd even bereidwillig, had aangenomen. De liberale wachten van Antwerpen hadden het vernomen en hadden besloten met 200 man M. de Broqueville te gaan uitfluiten. Daartoe waren er 200 fluitjes uitgedeeld. liet feit staat vast en is bekend. M. de Broque ville had liet vernomen, en liet aan het bestuur van 't Congres weten, dat het hom ten zeerste speet, maar dat in gegeven om standigheden iiij do vriendelijke uitnoodiging niet kon beantwoorden Weet ge wat de Matin van Antwerpen nu durft zeeveren M. de Broqueville heeft verkeerd gehandeld, hij had moeten komen. Zoudt ge niet omvallen Als de minister komt, dan is het kiesbedrog blijft hij daar om juist weg, dan doet hij ook verkeerd, en zou moeten gaan zijn... Ën dat heeten ze in België liberale politiek Nog 23 dagen. Lezer, beminde lezeres, nog 23 dagen scheiden ons van de kiezing. Wij vragen u als vriend Wat hebt gij voor uw deel, al gedaan voorde kiezing? Hebt g'al een woordje ten beste gesproken hebt gij met uw blad al een beetje propa ganda gemaakt Zoo ja, het is oersle klas, zoo niet, dan verzoeken wij u melde warm ste vriendschap, uwon plicht van Belgischen burger en vaderlander niet to vergeten, en mee te werken aan onzen aanrukkomlen ze gepraal... Daarom allon aan den arbeid EOT. de Broqueville en de schoolhervorming, M. de Bro queville heeft nogmaals herhaald de school hervorming te doen zooals hij ze heeft voor gesteld in Turnhout. M. Schollacrt heeft Zondag nu voor de 3® maal openbaar ver klaard dat hij zich aansluit hij de oplossing de Broqueville, want zegde hij vorder, wij vragen niets anders, dan dat de vrijheid van den armsten huisvader zoowel als die van den rijkste, gewaarborgd zij. Werklieden en burgers, daar willen de geuzen en goddeloozen niet van, gelukkig dat gij het laatste woord hebt en dat gij het op 2 Juni verpletterend zult laten vallen op die dwingelanden en fanatieken. Weereen heel droge zomer M. P. Stovelinck, een jong Belgisch officier heeft een werk uitgegeven over de warmte en droogte van 1911 en 1912. Vol gens schrijver zullen wij dit jaar wederom een uitzonderlijk droog jaar hebben, en daar om stelt hij. voor, op tijd de noodige maatre gelen te nemen Qudheidsfcunde. In den hof van do villa Mijne rust van koning Joris van Griekenland heoft men een groot deel van den bovenbouw van een ouden Griek- sclien tempel gevonden, dagteekenend van 500 a 600 jaren vóór Christus. De keizer van Duitschland was er juist bij toen men dien tempel ontdekte. Goed® onttielclsiing. M. Ellehammer, uit Denemarken, heeft een appareil uitgevonden, die op tijd er. op afstand de schepen verwittigt van de aanwe zigheid van ijsbergen. Eerstdaags zal zijne nieuwe uitvinding beproefd worden. Bu-itengelcegeldlM. Co- chon was spoedig populair in Parijs om zijne houding tegen de eigenaars. Hij stichtte een syndikaat van huurders. Nu heoft M. Cochon zich voorgesteld te Parijs met de gemeente- kiezingen en "hij kreeg...500stemmen. Thans is hij op den hodp toe, uit zijn eigen syndi kaat gesloten. Het onderzoek De onderzoeksrechter, M. Gilbert, heeft gisteren morgend den handiet Gollin, ook wel Martin genoemd, een lang verhoor doen ondergaan. Deze kerel werd aangehouden, den dag dat M. Jouin, vermoord werd in de woning van Gauzy, te Klein-Ivry. Hij bevond zich alsdan in de woning van Cardy, te Alfort- ville. Men weet dat Cardy aangehouden werd in de woning van Cauzy. De onderzoeksrechter wist niet al te wel, of de eigenlijke naam van den handiet nu Collin of Martin was. Het onderzoek bracht zulks echter spoedig aan 't licht. De twee namen waren valscH en de kerel is iemand anders dan zekeren Bachelet, geboren te Cerné en 24jaaroüd. Hij bekende dat hij zich onder een valschen naam verschool, om zich aan do krijgsoverheid te onttrekken, die hem opzocht omdat hij zijne krijgsplichten niet vervuld had. In vrijheid gesteld. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen geleden twee jongelingen, Pancrazi en Cro- zat do Fleury genaamd, door de agenten der veiligheidspolicie aangehouden werden. Pancrazi beweerde onschuldig te zijn en hield staan, dat zijn gezel hem nooit van gestolen titels gesproken had. Hij werd met de bedienden der bank gekonfronteerd en dezen konden hem niet herkennen. Grozat de Fleury integendeel werd herkend. Daar de onderzoeksrechter tegen Pancrazi niets vond, moest men hem dus in vrijheid laten. Wel is waar, had hij zich bij zijne aanhouding verdedigd, doch, wie zou niet aan tegeweer denken, wanneer men met onbelast geweten zijne woning "verlatende, schielijk door een viertal kerels ten grondo geworpen wordt, al waren deze vier kerels nog vermomde agenten Crozat de Fleury zal zoo gemakkelijk niet uit de klauwen van het gerecht geraken. Eerstens hebben de bankbedienden hem her kend en alhoewel hij beweert, dat hij den oorsprong der verhandelde titels niet kende, zal hij ongetwijfeld de heeren van het ge recht niet kunnen misleiden. De policie heeft den schoonvader van Dett- weiler. M. Diebold, terug in vrijheid doen stellen. Diebold werd met mad. Dettweiler aangehouden voor verheling van een titel, voortkomende van een diefstal bij M. Barbier rue de Paris, teChatou. Diebold beweerde dat hij niet wist var. waar de hij hem aange slagen titels kwamen. Hij dacht dat zij achter gelaten werdon door vader Deltwoiler. De vrouw van den arnachist Dettweiller, gebo ren Muller, bleef aangehouden. Nog de moord op den verklikker Blanchet. Dinsdag morgend heeft den onderzoeks rechter verscheidene getuigen ondervraagd over de moord op Blanchet. Een dezer Georges Borredou, heeft bevestigd, dat hij Bill van ver gezien heeft. Hij ging nevens Blanchet en beiden richtten zich naar Neuves- Maisons. Bill had «ene revolver in de hand. De schrijnwerker Humblot, die Blanchet en Bill vergezelde, hield hardnekkig staan dat hij niet gevlucht is toen hij Blanchet zag vallen. Hij was van zijn rijwiel gesprongen en naar Blanchet gesneld. Hij wilde het slachtoffer oprechten, doch de ongelukkige was reeds dood. Inlusschen waron eenige dorpbewoners toegesneld. Zij zetten Bill achterna, die al vluchtende zijn revolver her laadde. Een niet te versmaden voorstel Daar M. Guichard vermoedt, dat evenals voor de overrompeling van Choisy-le-Roi, de aanhouding van Gamier en Valet, met erge moeilijkheden zal gepaard gaan heeft hij proefnemingen doen nemen met schilden, bestemd om zijne agenten tegen de kogels der bandieten te bevrijden. Deze schilden, of liever pantserplaten, welke bezorgd zijn door personen die do policie bewonderen, bestaan uit eene stalen plaat, groot genoeg om een agent heel en gansch te dekken. Twee stevige handvatten laten toe het schild aan den arm te hechten er is in de plaat eene opening gemaakt om te zien, en eene andere om door te schieten. Alleenlijk wordt gevreesd, dat deze schil den bij de achtervolging de agenten zeer zullen belemmeren. Het Engelsche onderzoek Het Eogelsch hof van onderzoek heeft zijne zittingen heden hervat. Achtereenvol gens werden verhoord de stoker Beecham. de kwartiermeester Hitchings. de matroos Lucas, en de hoofJstokcr Barratt, doch hun getuigenissen hebben weinig nieuw licht aan gebracht. Beecham heeft zijn verklaring herhaald, dat de reddingsboot, n. 13, waarin hij de Titanic had verlaten, zonder compas, licht, water en levensmiddelen was. Hitchings vertelde verder van het geheimzinnige schip, waarvan hij de lichten had gezien op een afstand van 5 mijl. De voorzitter vroeg aan getuige, of dat schip de vuurpijlen van de Titanic - zou hebben kunnen zien. Ge makkelijk antwoordde Hitchings. Getuige Lucas verklaarde, dat de vrou wen uit de 3° klas in staat zouden zijn ge weest de reddingsloepen te hereiken, indien iemand hun den weg naar de booten gewezen had. Getuige voegde er nog hij, dat hij ver scheidene sloepen was voorbijgekomen, waarin zich wel water en leeftocht hadden bevonden. De voorzitter heeft vandaag verscheidene aanvragen van rechtsgeleerden, die passa giers van verschillende klassen wilden ver tegenwoordigen, afgewezen, en zeide «Wij kunnen dat niet toelaten zonder het onder zoek eindeloos te maken. De passagiers van verschillende klassen behooren zich aaneen te sluiten, ten einde ócn vertegen woordiger te benoemen. De matroos Poindexlre verklaarde, dal het aan de tusschenreizigers verboden is op het dek te komen. Op het oogenblik dor ramp werd deze maatregel streng toegepast. De weinige tusschenpassagiers, die er in geluk ten te ontsnappen, kwamen op het dek, langs de ladders. Hare kinderen te gemoet Mevrouw Navratil, de verlaten echtge- noote van Nizza, wier béide kinderen door den vader naar Amerika gezonden werden en gelukkig gered zijn, is te Cherbourg aan boord van den Olympic ingescheept, om zich naar New-York te begeven, alwaar hare kinderen hij Mevrouw Hayes verzorgd worden. Nog ijsbergen Maandag kwam te Philadelfla toe de Duitsehe postboot Clio die op 29 April, op 41 gr. 251, ten noorden eenen ijsberg ont moette, die, denkt men, dezelfde moet zijn, die de ramp van de Titanic veroorzaakt heeft. De ijsberg was 150 meters hoog en droeg nog de sporen van den schok. Hij was daarenboven omringd van talrijke vlottende wrakken, bestaande uit wit verlakt hout, overblijfsels der prachtige salons van de Titanic», eenigo dekstoelen en kleine handvaliezen. De kapitein van de Clio heeft geen enkel lijk bemerkt. Eene nieuwe misdaad der vrijmetselaars kringen. Het is voor het lokaal Gombrinus in de Vittore-Emmanuelelaan, te Milanen, dat de ellendeling, wiens eenzelvigheid nog niet uitgemaakt is, zijne misdaad heeft voltrok ken. Het koffiehuis zat vol volk.Tweedamen die vluchtten, werden door de kogels van den dweepzuchtige geraakt. Een dezer bevond zich aan de zijde van haren man.De moorde naar mikte op eenen agent die op hem toe sprong,maar eenen stokslagopden arm,deed het wapen uit zijne hand vallen. Men had de meeste moeite om hem te knevelen, want hij beet als een razend dier,en velen die aan zijne aanhouding hielpen, dragen den bloedigen indruk zijner scherpe tanden. Reeds hadden lieden, die niet achteruit gaan voor eene leugen als het hunne belan gen dient, het nieuws verspreid dat de prio- )ster eerst schoot, en dan zelf een geweldig einde aan zijn leven stelde. Getuigen van het bloedig feit, hebben den dader Canaille hooren roepen, voor hij den priester met zijn wapen trof. Ondervraagd, roemde hij op zijne daad en zegde pochend Ik heb dien eenen pries ter vermoord, omdat de priesters de steun pilaren van de onwetendheid zijn Zijne andere antwoorden, verklaart de anti-katholieke Corriere della Serra bewijzen, dat men hier met iemand te doen heeft die van anarchistische denkbeelden is doortrokken. Nu zal die priester de menigte niet meer misleiden, riep hij uit. Al de burgers zijn allen roovers. Enkel do werklieden zijn goed volk. Aan den procureur des konings verklaarde hij anarchist te zijn en vier kinderen te heb ben. Hij weigerde allen verderen uitleg nopens zijne eenzelvigheid. De man sprak van zijnen nood, maar zijne verzorgde kleeding komt daartegen op. Toen men hom vroeg of hij spijt had, riep hij uit «Ja, het spijt mij, dat ik er nog niet veel meer heb vermoord. De vermoorde priester was 46 jaar. Ieder een zegde er het meeste goed over en hij telde enkel vrienden, waar men hem kende. Te Herdersem vertelt iedereen, dat de Daensisten orde gekregen hebben voor de Senaatverkiezing niet te stem men voor hunnen candidaat M. Rubbens, maar wel voor den liberaal M. De Blieckf Het zou zijn omdat deze de Daensisten van Herdersem ondersteund heeft, en eenige tonnen bier in hun lokaal gege ven heeft. Het zelfde wordt gezegd in Aalst. M. RUBBENS M. RUBBENS gij zit in de klem! indenfopperswinkel! Leest eens de looorden van Planchaert ditmaal zijn ze voor u ge schreven 't Is het lot van alwie een Baens helpt en ondersteunt van er van gefopt te worden. Dat is niet zeer christelijk, maar echt Daens. HollandL Gestikt door de gaz. Een huisbewaar der te Amsterdam en zijne echtgenoote, tweo bejaarde menschen, zijn gisteren morgeud' in hun bed gestikt gevonden. Zij hadden blijkbaar vergeten de gazkraan af te sluiten. Frankrij k. Tegen de vrijheid van den arbeid. Dinsdag morgend, rond 11 ure, hebben eenige stakers-te Wattrelos, met den socia- listischen gemeenteraadsheer Delannoy aan het hoofd, eon niet-stakenden werkman ach tervolgd. De policie nam M. Delannoy in hechtenis en bracht hem naar Rijsel, onder beschuldiging van aanslag op deYrijheid van den arbeidLeve do vrijheid, slaat nochtans in hun programma. Trein aangerand des nachts. Rond middernacht is een koopwarentrein nabij da statie van Linders aangerand met revolver schoten, gericht op den stoker, den mecani cien en den trcinoverste. Deze werd licht aan het hoofd gekwetst. Duitscliland. De moord in de Alten Jakobstrasse. In het roof- en moordproces-Trenkler, dia beschuldigd wordt van de tegen het echtpaar Schulze en hun doehter bedreven wandaden, is de zitting voorloopig verdaagd. De ge rechtelijke geneesheeren hadden verklaard, dat beschuldigde eergisteren middag en gis teren morgend een bloedspuwing gehad had, zoodat hij niet in staat was een behandeling van de zaak mede te maken. IVIarokko. 118 dooden te Fez. Nu is het getal dooden van Fransche zijde gekend tijdens den oproer in Fez.Er zijn er niet min dan 118 ge weest. De Fransche regeering heeft bevel gegeven de plichtigen loon naar werken te geven en de onderdrukking te smooren. Oosteurijk-XTongiarië Hevige zitting. Het heeft er gestoven in een der laatste zittingen van het Oosten- riiksch Parlement. Socialist Seitz verweet deu minister van Rechtswezen, waarop deza eene ovatie kreeg van zijne vrienden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1