EN T Oe Bandieterijan in Frankrijk, De ramp van den Titanic. iO C3r 3E5 L -A- 33 Dit nummer bevat bladzijden en wordt verkeolit aan 2 centiemen- Schrikkelijk ongeluk Een zonderling gevang Groote Prijskamp van Rome van Beeldhouwkunst 1912. Brusselsche briefwisseling. AcSiHiensle jaargang n' 1(2 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 12 en Rlaandag 13 Kei 1312. AAN KONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0.30 Fiuanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perucgel) fr. 2,00 Recht, hersrell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 [ranken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEBE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST Steenweg van VJaterloot 728. I 9, Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. De goddeloozen, niets ernstigs, vol strekt niets ernstigs kunnende aanwen den tegen het zoo overprachlig bestuur der katholieke regeering, hebben dan ook het verleden der katholieke partij maar op zij gelaten en al hun troel' ge zet op de kwestie der kloosters. In ganscli België hebben zij eene provin- ciekaart laten opmaken waarop ieder gemeente staat aangegeven met het getal kloostels. Na de goddeloozen zijn veel beter t' huis in de kwestie der kloosters dan wij katholieken zelf. Immers, een gast huis afhangende van de gemeente, on derhouden door de gemeente, betaald door de gemeente, maar waarin de zieker, verzorgd worden door katho lieke zusterkens, zulk gasthuis noemen onze goddelooze feniksen, zoovele kloosters. Een zottenhuis, waar de on- gelukkigsten der menscheri verzorgd en opgepast worden door broeders en zusters, zulk een zottenhuis, noemen onze goddelooze kleppers ook al kloos ters. De gestichten waar de arme wees kinderen, opgevoed, gekleed, gespijsd en onderwezen worden, 'tzij door zus terkens of broeders, zulke gestichten noemen onze antiklerikalen, gestich ten der doode hand. De inrichtingen voor de .doofstom men, voor de blinden, voor de gebrek- kigen, waar de zusterkens of broeders de liefdebron hunner ideale opvatting laten uitvloeien, die inrichtingen zijn in de oogen der tegenstrevers, die ha telijke kloosters. Wij mogeh ons gelukkig achten, tot de antiklerikale partijen juist vóór de kiezingen met die groote plakkaar ten vóór den dag zijn gekomen en waar zij in dikke, vette letters op ge drukt hebben A bas les couvents Weg met de kloosters Ja, het is komiek, oprecht kostelijk, dat op den öogenblik dat liberalen en socialisten in de Kamers de schijnhei- ligaards wilden spelen eii hunne groote liefde voor den godsdienst uit bazuinden, dat toen op de muren van aide Belgische steden en gemeenten, daar die kaarten uitgehangen waren, die in onze oogen, als zoovele spot- kaarten werden, die de schaamtelooze komedianten uit volle longen toerie pen Zwijgt gij, liberale en socialisti sche kluchtspelers ter Kamer, want wij hangen hier in 't publiek, ten aan- zien van gansch de wereld, om u te zeggen dat gij liegt, afgrijselijk liegt. Doch, zeggen de goddeloozen, o. a. M' en B'„*. Lemonnier in de Parle mentaire Annalen bladzijde 777, het land is verschrikt van de macht dei- kloosters waarvan de kassen tot bar stens toe gevuld zijn met goud en waarvan de rijkdommen aan de belas- tingskas ontsnappen Wat de rijkdommen der kloosters betreft.dat is eene formidabele leugen. Zeker er zijn. kloosters die rijk zijn maar dat is eerlijk verkregen goed dat zijn bijdragen van de leden van rijke familiën, die hun geld besteden in het uitoefenen van goede werken en 'tdus niet uitgeven om, zooals'de rij ke liberale instellingen, er schoone en groote hotels mede op te richten on de eene speelreis 11a de andere op touw te zetten voor de rijke geuzen. Doch als men de eigendommen der kloosters deelt door het aantal kloosterlingen, dan komt men waarlijk tot eene kleine Boni, en dan heeft niemand het recht te zeggen dat, het getal kloosterlin gen in acht genomen, de kloosters rijk zjjn. Maar nog eone grootere on waarheid is het te beweren dat de kloostergoederen aan de bolastingskas ontsnappen. Een groep kloosterlingen kunnen een gebouw in eigendom bezit ten, waarvan dus elk der kloosterlin gen een deel bezit. Bij het afsterven laat hij dit deel over aan de klooster gemeente.Welnu, betaalt die klooster ling geen erfrecht In 't geheel niet, hij betaalt het maximum, de hoogste som, namelijk 13,80 fr. ten honderd. Doch er bestaat in België eene doode hand, en dat is de vrijmetse larij. Deze bezit vele tempels, prachtig bemeubeld en rijk versierd. Die loges zijn de eigendom van 5 of 6 der hoofd mannen der loge, hoewel er soms 100 en meer andere leden nog deel van maken. Doch het deel dat ieder dier mannen toekomt, is er niet van aange geven, en nooit heeft de staat er zijne belastingswetten kunnen op toepassen. Dat zijn 'n ander paar mouwen, niet waai heeren goddeloozen Zwijgt liever van doode hand, of zoo gij het doet, komt dan eerst en vooral te voorschijn met uwe talrijke loge tem pels, doch gij moest u schamen, zoo hatelijk, zoo nijdig, zoo verachtend te spreken over instellingen, waar wee- zekens, zieken, gebrekkigen, tlooven, stommen, blinden en ouderlingen, zoo zacht en zoet worden geholpen en verzorgd... Ons volk zou stapelzot moeten zijn. om gehoor te geven aan den schandekreet zoo akelig uitge sproken in die verduivelde hellekroch ten, die niets hebben voortgebracht dan haat en nijd, anarchisme en revo lutie Brussel. Daar slfak kwatong Vamlervelde volgende beteekenisvolle woorden Wij willen den Slaat en de Kerk buiten de school. Al do vrije geesten nemen do theorie aan de fter/t buiten de school. De bevestiging: de staat buiten de school, min der nog gekend, ie nochtans evenzeer gerecht vaardigd. De .Staat is het kapitalisme met offlciëele leerstelling, het is de monarchie- ko,de koloniale staat.Welnu, 't is noodig dat ieder het wete, de school heeft het kapita- lisni, het koningdom, het militarism, liet kolomsoeren niet aan te leeren. Het pro gramma der lagere scholen moét zich bepa len bij de leerstelsels te onderwijzen waarop do eenheid verwezentlijkt is... Wij zouden M. Vanderveldo zelf wel eens, in dio voorwaarden schoolmeester willen zien spelen. Tegesu M. de Broijuevalle, M. Spanoghe, liberale kandidaat, zou M. de Broqueville gaarne van de kiezerslijsten te Postel gebracht hebben. Ongelukkig voor hem, de 13 getuigen allen van Turnhout naar Brussel geroepen, kwamen allen bevestigen dat M. de Broque ville te Postel verblijft. M. Spanoghe werd wandelen gezonden, maar hij mag de kosten van 't proces betalen..Wel besteed Hulde aan de regeering De leden der rechterzijde van den Senaat hebben deze week aau liet katholiek minis terie een feestmaal aangeboden. M. de Bro queville heeft er duidelijk en klaar gespro ken en nogmaals doen uitschijnen dat de regeering een schoolwot wil, waarbij de vrijheid van al de Belgische burgers zal ge waarborgd worden. M. de Faverau heeft hulde gebracht aan de prachtige werking dar regeering en vooral aan M. de Broqueville; en aan de flinke houding van 't. ministerie de zekere overwinning van 2 Juni toegeschreven. Bij de heeren senators heerschte de groot ste geestdrift. De opening des* grenzen. In de drie eerste maanden van 1911 kwam erin België 8,620,000 klg. levend vleesch binnen in de 3 eerste maanden van -1912 niet min dan 11,230,000 klg. En dan komen ze zeeveren dat de katho lieke regeering de grenzen gesloten houdt De werbrnïksBasten. Dit kunnen wij niet genoeg herhalen Bolgië slaat het minste lasten op het verbruik. Op eene begrooting van 680 millioen fr. in 1910, kwamen de inkomrechten voor met 67 millioen, en op de 67 millioen was er enkel 19359000 fr. voortkomend van de be lasting op de dranken en de eetwaren. Gaat zulks eens zoeken op een ander De auüomobiels in Duitsch- lasad* In 't begin van 1912 waren er in Duilschland 70006 automobiels, waarin begrepen waren 6844 kamions-automobiels. Dat is 12201 meer als in 1910. Er zijn 2000 motocycletten in Duitschland of 584 minder dan in 1910. Autobussen en taxissen zijn er 5262 of 1000 meer dan verleden jaar. Van October 1910 tot October 1911 kwa men er in Duitschland 8431 automobielonge- lukken voor daardoor werden 343 personen gedood en 3931 gekwetst. 7084 aulomobiels behooren aan genees- heeren of aan landmeters, 23350 dienen voor het tourisme en 22942 tot het uitoefe nen eener bediening. Dai; is voar de liberalen. Woensdag avond hielden de socialistische onderwijzers meeting in het volkshuis te TB AI^rrWEJRPEIV Een man in eene riool verstikt Rlaeslüjke redding. Vrijdag namiddag werd de wijk van den Dam iu opschudding gebracht door een schrikkelijk, ongeval dat op den Vaartdijk- Zuid plaats had. Aldaar zijn werklieden bezig met het zui veren dor riolen. Hot was rond 4 ure, hij den sclioftijd, toen drie der werklieden naar hoven kwamen, doch een hunner makkers misten. Op hun herhaald geroep, kregen zij geen antwoord,en, erg ongerust wordende, begon men dadelijk opzoekingen. Maar van don vermisten werkman was in de riool geen spoor te vinden. Ten einde raad, besloot men de hulp aan te wenden van andere reddingsmiddelen, daar men vermoedde dat de ongelukkige werkman in het slijk verstikt lag, of wel in eenen grooten put, waarin verschillende riolon samenkomen. Eene wacht pompiers, onder buvel van luitenant Remy, kwam ter plaats, en niet eeno eleclrische straal werd de riool afge zocht, zonder nochtans iets te vinden. Toen werd do stadsduikelaar ontboden, en deze daalde met duikelaarstoestel in de riool en ook in den gevreesden put. Het was kwaarl voor 7 ure, toeh deze den ongelukkigen werkman ontdekte. De duikelaar deed hem eene koord om de lenden, en zoo werd hij bovengetrokken. Eilaasde ongelukkige was afschuwelijk gesteld, mot stinkend slijk geheel besmeurd. Het lijk is, na eerst met water gereinigd te zijn, naar het doodenhuis der Korte Dijk- straat overgebracht. Hot slachtoffer is zekere Constant Van Tilborg, 30 jaar oud, grond werker, wonende te Beirendrecht., De duikelaar was eveneens schrikkelijk gesteld, door zijne lange opzoekingen in het slijk. Gelukkig voor liem, dat eene flinke straal der waterleiding hem kon reiuigeu. Do policieofficier, heer Scbmit, heeft het onderzoek in handen. Twee bankbedienden in een brandkoffer opgesloten. In de kelderingen der Duitsche Bank, te Praag, heeft gisteren een zonderling onge luk plaats gehad. Twee bedienden der bank waren bezig in den grooten brandkoffer de titels te rangschikken, toon de bestuurder der bank met een bezoeker binnentrad, om dezen de inrichting te laten zien. Toen hij den kolder verliet, sloot do bestuurder dei- bank onbedacht den brandkoffer, en daar de twee bedienden de sleutels in hun bezit had den, waren zij dus opgesloten in de stalen kas. Spoedig werden de beste mekaniekwer- kers van Praag bij den koffer gehaald, doch de brandkoffer was al te sterk verzekerd en hunne pogingen om er in te geraken bleven vruchteloos. De koffeirging niet open. Alsdan ontbood men per telegram den fa- briekant van den koffer, een nijveraar van Berlijn. Deze zond ook twee zijner beste werklieden, doch deze konden ook, ondanks hunne werkzaamheid den koffer niet open- nen. Nu moest een ingenieur, die goed hot mekanism van den brandkoffer kende geroe pen worden en deze verklaarde dat gezien het gebrek aan den sleutel, het wel twee dagen zou zijn, vooraleer men den koffer kon openen. Intusschen heeft men toch een gat kunnen boren door den wand van den koffer en langs daar, bij middel eener buis in caout chouc, kon men aan de twee opgeslotenen vloeibaar voedsel toezenden. Talrijke pp»*ior,«m zijn reeds ter plaats geweest en gedurig zijn familieleden der opgeslotenen in do kelderingen der bank. Zijn het nog medeplichtigen van Bonnot, Garnier, enz. Te Villefranche-aan-Saóne hadDondeïdag rtacht een bloedig drama plaats, dat ook aan de aanhangers der bende Bonnot, Garnier, enz. toegeschreven wordt. Drie kerels hadden daar sinds eeuigo dagen talrijke .dieften gepleegd. Eene huiszoeking zou gedaan wor- don bij een kerel, die slechts' sinds kort in de streek verbleef en verdacht werd een der dieven to zijn. Toen de agenten zich hij hem aanboden, ontving hij dezen met den revolver in do vuisten loste verscheidene schoten. Twee policiemannen vverdon gekwetst. Ten slotte kon de schurk overmeesterd worden. Do menigte, die talrijk ter plaats gesneld was, poogden don bandiet uit do handen te halen, om hem te lyncheeren. Hij werd nog al erg mishandeld. De aangehoudene weigert zijne medeplich tigen kenbaar te maken. Een proces.' Vrijdag morgend werd voor het assisenhof der Rhóne het proces opgeroepen ten laste van Albert Petit. Joan Cholon en vrouw Cholon, belicht van medeplichtigheid aan verscheidene bandieterijon door Bonnot ge pleegd. Een talrijk publiek woonde het proces bij. Het proces had zooveel te meer aantrok, daar vrouw Gbolon de minnares geweest was van Bonnot. De betichten loochenden de misdrijven welke hen ten laste gelegd werden. Het hof sprak de volgende veroordeelingen uit Vrouw Cholon krijgt 4 jaar gevang Petit een jaar en Cholon ook een jaar, doch met uitstel voor dezen laatste. Nog eene aanhouding. De policio van Brest heeft Donderdag morgend een genaamden Rainaud, oud 25 jaar, aangehouden, geboren in het Zuiden, die op zich droeg een browning van groot kaliber, veel kogels en een nies. Hij had zijne gezelin met de dood bedreigd en deze deed hem aanhouden. Inlichting-en zijn aan de Parijzer policie gevraagd over deze kerel, die zou deel ma ken der bende arnachisten-moordenaars. Rainaud, die van Parijs kwam, zou aan ziju gezellin verklaard hebben dat hij deel maakte van eene bende kwaaddoeners en dal zijn laatste slag hem 5000 fr. opbracht. Hij draagt een messteek aan den linkerschouder nog niet lang geleden toegebracht. De minnares van Rainaud heeft verklaard dat de kerel haar bekend gemaakt had, deel te maken van de bende Bonnot, en dal hij 5000 fr. ontvangen bad voor den aanslag van Chantilly. De Secretaris-Schatbewaarder. De naam van den kerel die de brieven schreef, die ze ook ontving voor gansch de bende Garnier-Carouy, die Charles Bill de misdaad zou ingegeven hebben op Blanchet, is eindelijk gekend.Het is zekeren Wolfram. Zijne aanhouding is nakend, daar men zijne schuilplaats ontdekt heeft. Garnier-Bill-Valet. Tot hiertoe heeft men nog geen spoor ontdekt van Garnier en Valet, de twee ban dieten, deelmakende van het bestuur der bende, die nog op vidje voeten loopen. Wel wordt gemeld dat zij nu eons bier en dan eens daar gezien worden, doch altijd liepen deze berichten op niets uitv Wat Bill betreft, men heeft hem sinds de moord op den schrijnwerker Blanchet niet meer gezien. De mededingers wier namen volgen, zijn door de jury aangeduid om aan de eindproef deel to nemen. 1. Arnouts, Huibrecht, van Neerlintor. leerling der Academie van Leuven en van Brussel 2. Witterwulghe, Jozef van Brus sel 3. Dupon, Arthur, van Borgerhout leerling der Academie van Antwerpen 4. Deraaertelaere, Acliiel, van Gent, leerling der Academio te Gent 5. Bernaerls, P Julius, van Mechelen, leerling der Academie van Brussel 6. Voels,Victor, van Brussel, leerling der Academie van Brussel. De werken der mededingers zullen open baar tentoongesteld zijn in de lokalen dor Academie (ingangVenusstraat) te Antwerpen van Zaterdag, 11 tot Maandag, 13 Mei van 10 ure 's morgens tot 5 ure 's avonds. Het Engelsch onderzoek. Een lid der bemanning van den Titanic heeft verklaard, dat toen de Titanic in do diepte gezonken was, een officier die zich in een sloep bevond welko slechts half gevuld was, bevel gaf terug naar de plaats te roeien waar de drenkelingen om hulp riepen om to trachten nog cenigo slachtoffers te redden. De vrouwen dio zich in dezo sloep bevon den, beletten zulks echter, daar zij vreesden d3t hunne sloop opnieuw met de ijsbergen zou in botsing komen- Eene andere sloep vaarde de drenkelingen ter hulp en nog zeven personen konden gered worden. Volgens denzolfden matroos, waren er sloepen, waarin er 65'kinderen en vrouwen waren en slechts drie of vier matrozen, om de sloepen te hes luren. Een ander lid der bemanning heeft ver klaard, dat een officier aan do brug stond, toen de Titanic zonk en met een revolver de mannen bedreigde, die poogden vóór de vrouwen plaats te nemen iu de reddingsboo ten. Deze matroos zegde, dat erin zijne sloep slechts twee roeiers waren en mén terug naarden 2Ytanic möest om er nog twee bij te vragen. Slechts dan konden wij ons met eenige snelheid verwijderen. De bakker van den Titanic verhaalt dat toen do Titanic in do diepte zonk, hij naar eeno reddingsboot zwom, waar wel nog voor eon vijftal personen plaats was. Men sloeg er echter naar hem, met do riemen en 'tis slechts toen men hem herkende, dat een kok hem in de schuit hielp. M. Israay in Engeland M. Ismay, de voorzitter van do White Star Line, is leQueenslown aangekomen. Tijuëns de overvaart bleef hij onophoudend in zij 110 kabieu. Uit Brussel komt ons volgend schrijven toe Zaterdag 11 Mei 1912. Zondag heeft de werkmanskring van Sint Pieters Jette, Mgr Mercïer ontvangen, die zich had laten inschrijven als het duizendste lid. Een stoet van 75 societeitrn doorliep St Pieters Jette om zoo naar den kring te gaan. M. Werrie, burgemeester, heeft Mgr Mercier welkom geheeten en den lof ge maakt van den werkmanskring. Mgr heeft bedankt en het gulden boek goteekend. Na het lof had de algemeene vergadering plaats. Prachtige redevoeringen werden uitgespro ken en door M. Carton de Wiart 011 door M. Renkin, ministers. M. Van Waerenberg van St-Joost-ton- Noode is koning uitgeroepen voor het loo- pende jaar, van den kring De Groote koninklijke Eed van St-Joris Prins Pierre de Caraman-Chimay en M. Max hebben de twee eerste pijlen geschoten. De prins schoot een prachtige roos, bijna den vogSi. Do prins is eene \sare volksman en kandidaat der katholieken voor den Senaat.' Woensdag en Donderdag was er kennis in Anderlecht. Gezel Melckmans, die razend is geworden sedert hij zijne ballekons als schepene zag gaan vliegen, ge ziet die kerels zijn belangloos, die gezel heeft Woensdag heel do zitting ingenomen, Donderdag was 't opnieuw raad, en al de katholieken met al de liberalen besloten dat Melckmans niet meer mocht spreken. Deze huilde als een speon- varken, doch geon baat, de 18 punten op de dagorde werden gestemd. De socialisten verweten de liberale boezemvrienden schan dalig en do katholieken riepen zeer wel te pas Leve het kartel. Het publiek juichte de katholieken geestdriftig toe. De meetingon gaan voort in liet arrondis sement. Binnen eenige dagen is het eene groote vergadering in Patria, waar onze uitstekende minister de Broqueville eene belangrijke redevoering gaat uitspreken. Dinsdag 14 Mei ook eene groote vergade ring in de Vlaamsche Brouwerij inge richt door de onafhankelijken. Heeren Theodor, Goffin en Ilalol gaan er spreken. Go ziet we gaan met volle geestdrift ton strijde ter verovering van den 12n zetel voor de Kamers en don 7n voor het Senaat. Wij zijn er bijna zeker van ze te winnen, want eiken dag zien wij meer en meer devlottendo massa, en zelfs de gematigde liberalen tot ons komen. Burgers en neringdoeners besef fen vooral het gevaar van het socialisme. Met moed dus vooruit en na 2 Juni zal da regeering sterker staan als ooit. De reehtorzij van den Senaat heeft M. de^ Broqueville en zijne collegas een groot ban-,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1