Burgers en Werklieden, OOR LOG 'T EEN EN T ANDER Een dyaaialetkardoes in een bakkersoven Valsclie titels vaa de Belgische rente Os Baniielorijen in Frankrijk, De ramp van den Titanic. Achttiende jaargang n' S 13 Dinsdag 14 Dei S 912. 33 Gr TT i J~k- 33 leest en overweegt dit schrijven. Vreeselijk drama te Turnhout. Een man doodt zijne vrouw met hamerslagen. Italië en Turkyë. Een man bijna levend begraven 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN- Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. jijt TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4j» BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 720, Steenweg van Waterloo, 728. j Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, berstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 AANKONDIGINGEN De hoofd wachters en de wachters van den trein hielden den lu Zondag van Mei hun jaarlijksch Congres te Antwerpen,- en zij hadden dringend Minister de Broqueville uitgenooaigd. Deze had aangenomen,doch de libe rale en roode bashonden begonnen te huilen zoo dat z'er gemakkelijk razend zouden kunnen van geworden zijn. Daarom nam M. de Broqueville geen deel aan het banket, doch stuurde aan de vergadering volgenden brief dien wij iedereen aanraden zeer aan dachtig te lezen Brussel, 3n Mei 1912. Mij verleden jaar in de onmogelijk heid bevindend, de jaarlijksche ver gadering uwer vereeniging bij te wonen, had ik het inzicht dit jaar uwe zoo vriendelijk als zoo dringende uitnoodiging te beantwoorden, om eenige gelukkige oogenblikken te midden van u door te brengen. Nochtans, tot mijn zeer vurig leed wezen, acht ik het verkieslijk mij van het genoegen dezer familiebijeenkomst te beiooven. Wij staan op den voor avond van politieke kiezingen en, niet hij u maar in het publiek, zou men mij het inzicht kunnen leenen, door mijne aanwezigheid, op uwe overtuiging te willen werken. Welnu, ik heb te veel bekommernis cm uwe waardigheid en om uwe vrij heid van geweten, om u zelfs aan een wantrouwen bloot te stellen, dat, vol gens mij, beleedigend zou zijn voor ieder onder u. Het is uitdrukkelijk dit gevoelen dat mijne beslissing leidt. Gij hebt mij verscheidene malen ge sproken over een bijzonder bestuur dat tegelijkertijd een waarborg voor uwe loopbanen en eene gemakkelijkheid in de vervulling uwer beroepsplichten zoude zijn. Ik ben geschikt uwe gedach ten te deden Ge zoudt mij een klein iverk moeien maken, waarin gij mij de praktische aanwijzigingen levert voor de uitvoe- ringsformuul. Zooals ik u gezegd heb, het zou betamen aan dit bestuur, ten minste een gedeelte personeel te stellen, dat na een zeker tijdperk zou moeten hernieuwd worden, om alzoo een stand vastig bijeenkomen ie behouden tus- schen de aftredende elementen en den aclieven dienst. Onlangs heb ik u gesproken over de uitbreiding en het toezicht der refters. Het zou niet slecht zijn mij een kleinen lijst te maken van de plaatsen waar de refters het nuttigst zouden zijn gij zult in orde van belangrijkheid de plaatsen aanduiden waar de refter, zouden kunnen staan onder een klein toezichtskomileit, waar de verschil lende elementen van de klimteel zouden vertegen woord igd zijn Er moeten geene misbruiken van gelijk welken aard bestaan. Wat ik heb bedoeld, het is een goede dienst, met wel nageziene hoeveelheid en ge wichten, het alles aan kostenden prijs met de beste levering shoedanighedenj gekocht aan den laagst mogelijken prijs. Opdat de zaken goed zouden gaan, zich zouden ontwikkelen en kunnen voortduren, is er noodig een goed toe zicht in te richten, en het betrokken personeel is daartoe gansch aangewe zen. Dat zijn de twee voornaamste pun ten waarvan ik u zou gesproken heb ben, zoo ik uwe schoone vergadering hadde bijgewoond. Ik hoop dat ge Zondag een goeden en broederlijken dag zidt doorbrengen en ik bied ÏJ,mijnheer de voorzitteren aan al uwe leden, de verzekering mij ner gansch hartelijke en verkleefde gevoelens get. Broqueville. Dat is de schoone brief door den adellijken hoofdminister gezonden, in zulke adellijke bewoordingen aan zijne trouwe en verkleefde onderdanen. Er is hier geen de minste spraak van verdrukking, van vervolging niets dan liefde;en eene diepe en recht zinnige genegenheid spruit er uit al die zinnen, uit ieder dier woorden. Gaat nu toch eens na, de brieven die in andere landen door de ministers aan hunne onderhoorigen gezonden worden bedenkt de officiëele druk king zoo sterk heersckend en vreeselijk woedend, in Duitschland, in Spanje, in Portugal, in Frankrijk, in Turkye, in Oostenrijk, in Italië, en vergelijkt dan de handelwijze van bet katholiek ministerie in België met de hande- wijze in de andere landen. Neen, het is niet mogelijk, dat ons volk zoo laag zou gevallen zijn, zoo zwart-ondankbaar zou geworden zijn, om een minister als de Broqueville, met de kiezingen, voor al zijne groote werken en verdiensten, eene nederlaag te schenken. Neen, dat is niet mogelijk. Dat toch moet iedereen bekennen dat toch zal geen enkel eerlijk man durven afstrijden of loochenen. Ook is het zeker dat binnen een drietal weken, het ministerie de Broqueville van de Belgische bevolking als loon voor zooveel goed en schoon werken, een prachtigen blijk van vertrouwen zal krijgen. Wij voor ons deel, wij willen niet ten achteren blijven. Hoewel wij strij den voor gedachten, voor onze over tuiging, voor ons ideaal, toch moeten wij bekennen, dat wij minister de Broqueville beminnen, omdat het inderdaad zulke doorbrave en zulke groote minister is. Wel fóesïeed. M. Gieleu die te Brussel als socialist wilde opkomen, heeft aan de liberale spoorweglieden zoo er van deze s^ti wel to vinden zijn aangeraden voor üu.i lln '.andidaat te kiezendaar de 10 eerste kandidaten niets dan 10 advokaten zijn. Dit orde heeft zich reeds meer als ge- noeglaten vertegenwoordigen, zegt hij. Niet slecht gevonden voor M. Gielen. EDe zegegsraal der Kaftha-Bie- ken te Weessen, De liberale Gazet van Keulen geeft als oorzaak der schoone katholieke overwinning to Weonen, de volle eensgezindheid onder de katholieken. Na de dood van M. Lueger, schrijft het blad, waren do katholieken verdeeld, 6n zoo gingen zij achteruit. Doch sinds dien liehhon zij hunne eensgezindheid hersteld, en daaraan hebben zij hunne prachtige overwinning te danken. Ver>E(eerd gezien. De aanmer kingen gedaan tegen do samenstelling der kiezerslijsten beloopen tot het geheel van 16000, zoodat de reklamatiën niet vóór 25 Mei hun beslag kunnen krijgen,en do kiezin gen dus heel natuurlijk na den 25u Mei moe ten plaats grijpen... Die klare uitlegging be viel de tegenpartij niet en zij gaf voor alle antwoord Het zijn de katholieken die moed willig zoovelebeklachten hebben ingediend... Verschooning, sprak minister Berryer, de oppositie heeft er 7900 gedaan, of juist 100 min dan de helft. En merkt wel op, voeg de hij er hoel slim bij, dat het beroepshof 52 ten honderd van de klachten heeft aan vaard, door de katholieken ingediend, en dat er van de klachten der oppositie enkel 44 ten honderd gewettigd en juist zijn bevonden... Daaraan ziet ge wie er moedwillig zoovele klachten doet tegen de kiezerslijsten De schoolbevolking in 'ft Ea ger omeSerwijs. In de gemeente scholen 511.012 leerlingen in de aangonome- n e scholen 236.004 on in de aannoembare scholen 182,331 In de officieele bewaarscholen 79417 kin deren, in de aangenomene 63244 in de aanneembare 128576. In de scholen voor volwassenen, in de officieele 85252; in de aangenomen 5593in de vrij6 ondersteunden 149147. Do schoolbevolking is op 20 jaar tijd onder alle opzichten verdriedubbeld, iu België. Bss felle Bi&erale psrftij. De algemeene uitslagen van de kiezing der werkrechtersraden zijn gekend. De liberalen hebben hoop en al 8646 stemmen, waarvan 6862 in de provincie Brabant, 1684 in de provincieOost-Vloanderen, en in de7overige provinciën zero. Het kartel gaf 10031 stem men. Do socialisten hadden 126.338 stemmen de demokraten in Jieel bet land 3050 de onzijdige vakbonden 25079 en de zuivere katnolieken zoo maar 110.338 stemmen. De socialisten zeggen dat zij de eenige werklie denpartij zijn, en in de werkliedenkiezing halen zij 126.338 en de katholieken zitten ban op. de hielen "met 110.906 stemmen. Wat zou het zijn, moesten al de mannen en vrouwen meestemmen Eene formidabele zegepraal voor do katholieken. Twee vrouwen erg gekwetst. Zaterdag avond had te Tarciennes een erg ongeluk plaats. Twee gehuurvrouwen, Jo- zefina Hermés, 60 jaar oud en Maria Blai- mont 50 jaar oud, waren bezig hun brood te hakken in den oven toebehooronde aan eerst genoemde vrouw, toen eensklaps eene vree- selijke ontploffing plaats had. De oven vloog uileen en beide vrouwen werden met groot geweld ten gronde gesla gen en hieven bewusteloos liggen. Toen geburen ter plaats snelden, vonden zij de twee vrouwen met brandende kleede ren ten gronde. Het vuur werd uitgedoofd en een genees heer spoedig bij de slachtoffers geroepen. Deze vond den toestand der slachtoffers zeer gevaarlijk en deed zo inderhaast naar hunne woning overbrengen. Uit het onderzoek is gebleken dat er tus- sclien de houlbussels eene dynamietkardoes moet geplaatst geweest zijn, waarschijnlijk door een wild stro oner, die door een jacht wachter achterna gezel werd. Het onderzoek duurt voort en het parket is verwittigd. Over 6 maanden huwde hier eene wedu wenaar J. Gladinë genaamd, 57 jaar oud, met do weduwe Wever, 50 jaar oud. Beide brachten verscheidene kinderen mede, en betrokken eene woning in de Nieuwslad. Het duurde niet lang of er ontstond twist in het nieuw huisgezin, twist, welke besten dig werd en tot een noodlottig einde moest leiden. Gisteren avond was het er al weder op en zeker oogenblik was de man zoodanig opge wonden, dat hij eenen hamer greep en met deze zijne vrouw op het hoofd herhaaldelijk sloeg, tot zij neder stortte. Zij gaf geen teoken van leven meer de schedel was ingeslagen, de hersenen la gen bloot. De man zelf liep weenend een priester halen, terwijl iemand om een doctor liep, doch beide geroepenen konden niets meer behelpen het slachtoffer had opgehouden te leven. De policie, die intusschen gekomen was, heeft den dader aangehouden. Glaciné slaat aangeteekend als een braaf man,werkte 36 jaar hij een zelfden meester; het slachtoffer ook, was een braaf mensch. De misdaad heeft in de huurt eene alge meene opschudding verwekt. Sedert eenige dagen worden valsclie titels van de Belgische rente, voor eeno nominale waarde van 2000 frank is omloop gebracht. Men kan de nagemaakte titels van de geldige onderscheiden aan de drie volgende kenmer ken 1. Het papier is wollig, in plaats van draadwerkaclitig 2. de handteekening van M, Max. raadsheer hij de Rekenkamer, in plaats van links to staan onder do woorden par ordonnanoe de la Cour des Comples staat onder de woorden Par controle rechts van den titel 3. in don kader van het vignet, in den ondersten linkerhoek, slaat een leeuw (België) in een wapenschild en op de valsclie titels is de grond wit, daar de grond der geldige titels rood is. Acht valsclie titels werden reeds in beslag genomen hij M. X,..., wisselagent te Brus sel. Deze titels werden hem overhandigd door M. Zte Antwerpen, die Vrijdag naar het parket van Brussel werd overge bracht. Het onderzoek over deze zaak wordt ieve- rig voortgezet. M. Z...., beweert den per soon, die hom de titels toevertrouwd heeft, niet te kennen. De magistraat, die geenszins goloof hecht aan deze verklaringen, heeft M. Zin het gevang van Vorst doen op sluiten. Zaterdag morgend ondervroeg hij hem opnieuw, doch Zherhaalde enkel zijne eerste verklaringen. Hij voegde er echter hij dat hij de man, die hem de titels toevertrouwd had, maar kende onder den naam van Verdonck, en hij heeft or eene volledigen persoonsbeschrijving van opgegeven. M. Ertel, rechterlijke offi cier, is naar Antwerpen vertrokken om den zoogezegden Verdonck op te zoeken, terwijl M. Angerhausen in Brussel opzoekt of er niet moer valsclie titels in omloop zijn ge bracht. 7USSCHEN De Turken verslagen te Rhodes. Zonder verdere uitleggingen meldden nu de Italianen dat zij de Turken op 't eiland Rhodes tweemaal verslagen hebben, 't Is een bewijs nochtans dat de Turken ook leven en roeren op het eiland. In Tripoiitanië. Daar wordt er weinig uitgestoken. Italië schijnt meer te werken langs een omweg, t. t. z. huiten Tripoiitanië, in de Egeïsche wateren, om alzoo Turkije te verplichten den vrede aan te nemen. In den Balkan. De Albaneezen zijn volop slaags. Reeds op verscheidene punten wordt er gevochten. De Turken hebben al spoedig versterking gezon den. Ge moet niet vragen of er daar wreed heden zullen gepleegd worden. Garnier onvindbaar Het gerucht heeft eenige dagen geleden do ronde gedaan, dat men de schuilplaats van Garnier ontdekt had en dat de policie hem dicht op de hielen zat. Zelfs zou de kerel, hij wion Garnier zich verschool reeds aangehou den zijn. Ziehier wat aanleiding gegeven had tot dit gerucht Op 22 April laatstleden, werd de veilig- heidspolicio verwittigd, dat twee kerels,wier signalement goed overeenkwam met deze van Garnier on Valet op de St-Ouenlaan eene kamer gehuurd hadden en er voor 280 frank meubels lieten plaatsen. De kerels hadden echter spoedig gemerkt dat zij verdacht werden, want reeds 's ande rendaags verdwenen zij, hunne meubelen in steek latende. Zij werden sinds dan in hunne kamer niet meer gezien. De policie bewaakte het huis, hopende dat de kerels er zouden terugkeeren, doch daar zij zich niet meer lioton zien, is de bewaking nu-geheven. Geen spoor meer van Bill Het spoor van Bill, die den werkman Planchet doodschoot omdat deze do echtge- nooten Reinert had verraden, tijdens den winter, Carouy, Bonnot en Garnier geher bergd te hebben, is niet te vinden, hoewel men hem sinds eeno week opspoort. In do streek kan hij nog bescherming vinden hij zeer jonge anarchisten, welke als dusdanig door de overheid niet zijn gekend en die hem als een wreker bewonderen, en waar hij zal kunnen verblijven, tot men van hem niet meer zal spreken, en hij onder 't publiek zal trachten te verschijnen, om de grenzen over te trekken. Eene nieuwe misdaad op rekening van Carouy. Zekere vingerindrukken in het huis van Tliiais werden als overeenstemmend mol die van Carouy gevonden. Men weet dat juweelen, van dezen diefstal voortkomende, hij eene vriendin van den handiet gevonden werden. Carouy word ondervraagd over de herkomst der vier sleutels die hij op zicli droeg. Vol gons zijn zeggen dienden zij om op de buree- len der Anarchie binnen te kunneu. De onderzoeksrechter vroeg hem dan voor de zooveelslo maal of hij pliclitig was aan do misdaad, maar do kerel bevestigde nogmaals onschuldig te zijn. Valschmunters te Parijs aangehouden. Zijn het medeplichtigen Op een tram van Bastville-Clignancourt werden een man en eeno vrouw opgemerkt die met een valsch stuk van 50 centiemen hunnopiauts wilden betalen. De agent die ze in 't oog hield, volgde hel koppel, en bemerkte op den tram van Sint- Oucn-Sint-Denijs dat zij weerom mot een valsch stuk betaalden. De vrouw nam de vlucht toen de agent naderbij kwam; de man dreigde met zijnen revolver. Hij werd nochtans aangehouden. Het ia zekere E. Ghapel, 20 jaar oud, zonder vaste woonst. Men heeft in zijne zakken 50 valsclie geld stukken gevonden, twee plaasteren vormen, eene vijl, een lampje met alcohol, eene gazet met het portret van Garnier en een van zijnen broeder, te Sint-Gilles in de gevangenis opgesloten. De vrouw, Louisa Delacour, die pas 16 jaar oud is, werd gisteren morgen aangebon den. Zouden het soms medeplichtigen van Garnier en G° zijn Eene aanhouding te Berlijn. Het is Garnier niet Zaterdag avond werd te Berlijn een kerel aangehouden, die volkomen aan Garnier geleek, op het oogenblik dat hij in eeno cinemazaal der Postdamstraat wilde binnen treden. De kerel bood hevigen tegenstand, doch werd spoedig door de policieagenten overmeesterd en in automobiel naar de wacht gevoerd. In zijn bezit vond men een geladen browningrevolver. Ondervraagd, bekende de aangehoudene lang te Parijs verhieven to hebben. Hij loochende Bonnot, Garnier, Carrouy of een ander lid der bende te ken nen en werd kort nadien terug in vrijheid gesteld. Een valsch alarm te Parijs Vrijdag morgend werd Roubaix in opschud schudding gebracht door hot gerucht dat do bandieten Garnier, Valet en konsoorten voor bijgereden waren per auto en dat zij hun voertuig aan do Pont Rouge achtergela ten hadden en van daar gevlucht waren. Vrijdag morgend, 8 ure, kwamen drie personen in een grijzen auto langs de rue de Lantioy gereden. Aan de Pont Rouge haperde iels aan den motor en de auto stopte. De drie reizigers lieten hun voertuig staan en reden por tram naar de statie. Dit werd gezien door verscheidene personen, die ter stond dachten met Garnier en zijn mannen te doen te hebben en die de policie verwit tigden. Deze bracht op hare beurt de gendar men en de douaniers op do hoogte en or werd een strenge opsporingsdienst ingericht. Het kwam echter spoedig uit dat de drie automobilisten drie ingenieurs van Baisieux waren. vV Een groot eigenaar van Zurawiza, Oosten rijk, zekere M. Massny, is Zaterdag aan een schrikkelijken dood ontsnapt. Ziek zijnde, vond men hem Donderdag morgend leven loos liggen. Een veearts werd hij den eigenaar ge roepen en deze stelde vast dat de man overleden was. Alles werd dus in gereedheid gebracht en Zaterdag morgend hadden do lijkplechtigha- den plaats. Toen men de kist in het graf zou aflaten, en de priester de laatste gebeden aan 't zeg gen was, hoorde men eensklaps kreten uit de kist opstijgen. Uiterst verschrikt, namen talrijke aanwe zigen de vlucht, terwijl verscheidene vrou wen in onmacht vielen. De priester geholpen door den grafmaker kon spoedig de lijkkist openen, en doge- waande doode kwam te voorschijn. Hij haastte zich, zijne akelige verblijfplaats te verlaten en na hij den grafmaker eenige kleederen te hebben aangetrokken, ging hij spoedig naar huis. Het gerucht zijner ontsnapping had zich echter reeds in het stadje verspreid en toen hij aan zijne woning verscheen, brachten al de inwoners hem eene ovatie. Naar het schijnt wil Massny nu een procea inspannen, tegen den veearts die hem dood verklaarde. Nog het Engelsch onderzoek. Een grooler gehoor, vooral van damen, heeft Zaterdag de zitting van het hof van onderzoek bijgewoond, aangezien de stoker Hendrikson verklaard l»ad, dat de menschen in zijn boot, onder 'wie sir en lady Duff- Gordon, geprolestoerd hadden, toen getuige naar de Titanic terug wilde roeien ten einde meer menschen te redden. Velen verwacht ten dat Hendrickson verder verhoord zou worden. Het kruisverhoor van dezen getuige is echter tot Dinsdag verdaagd, wanneer Ismay en andere g9tuigen van de Titanic zullen zijn teruggekeerd en Hendrickson desnoods legen kunnen sproken. Do olieman Scott vertelde oen opschud- dingwekkeud relaas, dat namelijk vele wa terdichte beschotten een uur ua de aanvaring

De Volksstem | 1912 | | pagina 1