OOR LOG maar toch liberaal. 'I EEN T J Geheimzinnige gekwetsten DttoMijk enplitk te Brussel Notf een onwaanlige 03 BandieferSjen in Frankrijk. tiet Congres der Kristen Mutualisten te Antwerpen. Be ramp vaa den Titanic. Wsensitag I5 Kei 'Slü> J3 Gr. 13 X-, 33 it Echtelijk drama te St. Gillis. Italië en Turkyë. AchSlieiiiSa jaargang n' I4 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 5Ï> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. fg» EUREELEN TE BRUSSEL I TE fiflLST 723, Steenweg van Waterlos, 723. Kerirstraat, Telefoon 11.4 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaaz. ide regel) fr. 0,50 4« bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Zóó zóó, vriend kiezer, dat gij van meening zijt dat men ter zelvertijde goede christen kan zijn en ook liberaal? Hadtgij mijn lieve man,zoo wat over zeventig, tachtig jaren geleefd,dan had dit kunnen waar zijn, maar vandaag niet meer. En waarom niet zult gij vragen. Omdat de liberalen van heden, de liberalen niet meer zijn van vroeger. Vroeger was de liberale partij niets anders dan eene politieke partij, die alleen voor inzicht had liet bekomen van grootere vrijheid voor den koop handel, de nijverheid en het burgerlijk leven. Het is dit iiberalismus dat heden nog in Engeland en Holland bestaat. Van Godsdienst of Kerke was er toen niet de minste sprake. De liberalen van dien tijde waren godsdienstig In de schoolwet van 1812, onder het liberaal landsbestuur, werd het gods dienstig onderwijs in de scholen aan """Tiet hoofd van de nieuwe wet geschre ven en door allen aangenomen. Hadt gij ten dien tijde geleefd, gelief de vriend kiezer, gij had zonder in iets aan uw plicht te kort te blijven, de vol doening kunnen smaken te kiezen voor eenen liberaal. Doch sedert dien tijd is er schrikke lijk veel water door den Dender geloo- pen en zijn er in de liberale partij vele en groote veranderingen gekomen. In plaats van er zich bij te bepalen voor de stoffelijke belangen der burgers te zorgen en de vrijheid van koophan del en nijverheid te eischen, heeft zij gezegd Wij verlangen ook de vrijheid •van Godsdienst. Dit was de eerste oorlogsverklaring tegen de Kerk, welke voor gevolg had, dat alle rechtzinnige lieden zich los rukten van de liberale partij en zich nauwer nog aansloten bij de katholie ke partij, die onveranderlijk altijd be staat en nooit vergaat. Eene tweede oorlogsverklaring had plaats eenige jaren later: De Kerk in den Staat riepen zijhet is te zeggen: De Kerk onder den Staatde Staat meester over de Kerk. De derde oorlogsverklaring weer klonk over eenige jaren. Het is nu niet meer vrijheid van Godsdienst of de Kerk in den Staat... het is nu vlakaf Weg met de Kerke Weg met de Kloosters Geene sacramenten meer! Geenc Kerkelijke begravingen meer Leve de vrijmetselarij Leve het socialismus Leve hel socialismus /.'Ja vriend kiezer ziedaar, o schande, de vierde en laat ste oorlogskreet van het stervende Iiberalismus. Onmachtig ALLEEN hun Vernielingswerk tegen de H. Kerk uit te voeren, zijn alle de liberale Kamer leden overgeloopentot de socialistische partij,degezworenvijanden niet alleen van de H. Kerk en uwen Godsdienst, maar ook van uw Vaderland, van uWen Koning, van uw Huisgezin en uwen Eigendom. Als het katholiek landsbestuur in Juni valt zijn het de socialisten en niet de liberalendie het kleinste getal zijn in de Kamer, die aan het hoofd van 't land zullen komen. En gij, brave kiezer, die van christe- ue ouders zijt opgevoed, uwe godsdien stige plichten kwijt, zoudt gij nu nog durven zeggen, na deze geschiedenis van 't Iiberalismus gelezen te hebben, dat men terzelvertijd liberaal kan zijn en godsdienstig. Kan iemand, die God herkent en dient, in geweien stemmen voor eenen vijand van God en gods dienst, voor eenen handlanger dei- socialisten die hier de republiek en kerkvervolging zouden invoeren. Overdenk dit wel, Beste Kiezer, en geef uwe stem aan de katholieken, de ware vrienden van uwen godsdienst, van uw geluk, van uwe welvaart, van alle vrijheden en die België, dat nu aan het hoofd van alle landCTi prijkt, nog meer in aanzien zullen doen klimmen. Heft tesftsiGiflercft E9. ^sftor. De Ainerikaanscho millioimair Aslor heeft als volgt zijt» testament gemaakt in Septem ber 1911. Hij bezit 365millioen. Daarvan gaan 25 millioen aan miss Muriël Astor, 25 millioen aan de 2de vrouw van Aslor, maar zij moet die 25 millioen weergeven als ze hertrouwt. Do oude school van kolonel Astor ontvangt 150,000 fr. De rest van zijn fortuin gaat aan zijnen zoon Vincentius. De eerste vrouw van Astor zit op droog zaad. ©eïsgs BB©©gescBïoSewrDeschool- bevolking onzer vier hoogesoholen beliep in 't jaar 1910-1911. Voor Leuven meer dan 2000 studenten, waarvan 434 in wijsbegeerte, 305 in weten schappen, 608 in de rechten, 555 in genees kunde en 98 in godsgeleerdheid. In Gent 917 studenten, waarvan 150 in wijsbegeerte en letteren, 267 in weten schappen, 2t)0 in de rechten en 300 in ge neeskunde. Luik, 1775 studenten, waarvan 209 in wijsbegeerte, 910 in wetenschappen, 177 in de rechten en 146 in geneeskunde. Brussel,494 studenten,waarvan 85in wijs begeerte, 84 in wetenschappen, 177 in de rechten en 146 in geneeskunde. Thans zijn er in Leuven rondde 2500 leerlingen. En zeggen dat wij tegen de we tenschap zijn Oe s©foo©§B3etf©B2cëeBg in toeft mëd£3ei!l3£2g}B« onderwijs. D© atheneums luidden in 1910-1911 ongeveer 6323 leerlingen, de gemeentelijke colleges 782,de gepatroneerde colleges 958. De mid- delbaro staatsscholen 15693 leerlingen waar van 6705 meisjes de gemeentelijke mid delbare scholen 2987 jongens en 3072 meisjes de gepatroneerde middelbare scho len 542 jongens en 307 meisjes. S weken. Welnu, dappere vrienden, nog 3 weken scheiden ons van den allergewiclitigsten dag van ons loven. Op 2 Juni zullen wij weten, of do godde- looze of de zoo volksgezinde katholieke regeeringsmannen aan 't bewind zullen zijn Niet ons roept ge Het moeten onze zoo volksininnende ministers zijn. Wij zijn t'ak koord, maar dan moet ge ook met ons uit allo uwe kracht werken, om niet 6 zetels, maar 10 stemmen meerderheid te behalen in de Kamer. Ons arrondissement kan daartoe veel bijdragen, als iedereen maar wil een handje toesteken. Een vraag Welk land heeft den meest volksgezinden hoofdminister Niemand kan ontkennen, zelfs de goddeloo- zen niet, dat het België is met onzen grooten de Broqueville Met hem Ier overwinning Gisteren morgend. rond 5 ure, vonden arbeiders, die zich naar hun werk begaven, op de groote baan naar Mont-Saint-Marlon te Piémond(grens Frankrijk-Luxemburg) een persoon in een breeden bloedplas ton gronde liggen. De kleederen van den man waren letterlijk aan flarden gescheurd en bij bad aan het hoofd, in den rug en in de borst een groot getal messteken bekomen. De onge lukkige leefde nog en werd inderhaast naar eene naburige woning gebracht, waar een geneosheer liem kwam verzorgen. Een paar honderd meters verder, vonden arbeiders bijna terzelf der tijd een ander persoon ook in een bloedplas ten gronde liggen. Deze droeg talrijke wonden aar. bet hoofd. Hij ook werd in een naburig huis gebracht, doch toen de geneesheer hein kwam verzor gen, bleek alle hulp vruchteloos. De man bezweek eenige oogenblikken luier zonder het bewustzijn teruggekregen te hebben. Hij was den schedel en den rechterarm gebroken en had verder de borstkas ingestampt. De moordenaars moeten bun slachtoffer op vree- selijko wijze afgemaakt hebben. De andere gekwetste, ondervraagd, ver klaarde dat hij en zijn vriend aangerand gè- weest waren door Ilaliaanscho werklieden, die hen geld vroegen. Daar zij w eigerden geld te geven, werden zij mishandeld. Zijn vriend gelukte er in te vluchten, doch hij werd ingehaald en dan ook mishandeld. Een onderzoek werd geopend, waaruit bleek dat de gekwetste niet de waarheid gezegd heeft. Inderdaad Zondag nacht werd in de ge meente een kerel gezien, wiens kleederen ook gescheurd waren en die gekw-tst was aan armen en handen. Men denkt dat er een gevocht moet ge weest zijn (usschen talrijke personen en dat er verscheidene gokwetsten moeten zijn. Het onderzoek duurt voort. Een officier door zijn paard ten gronde geslingerd en gedood. Maandag namiddag had in de renbaan van het Jubelpark te Brussel een vreeselijk onge luk plaats. Luitenant Georges Terlinden, van het le regiment gidsen, die deel nam aan den internationalen paardenwedstrijd, wilde met zijn paard over eene haag springen, doch het dier kwam slecht op de pooten terecht en sloeg om. Luitenant Terlinden weed ontza deld en stortte met het hoofd voorover op do rijbaan. Het paard viel loodzwaar op den ongelukkigen officier. Spoedig snelde men hem tor hulp. De ongelukkige luitenant had het bewustzijn verloren. Hij werd op eene draagbaar gelegd en naar do ambulancio overgebracht. M. Davignon, minister van Buitenlandsche Zaken, schoonvader van don officier, werd onmiddelijk verwittigd en kwam in aller- haast per automobiel toegesneld. Hij kwam echter slechts in tijd, omzijn ongelukkigen schoonzoon denTaatsten snik te zien geven. Drie geneesheeren hadden vruchteloos ge poogd luitenant Terlir.den te redden. De ongelukkige was de borstkas ingedrukt ge worden. Het doodelijk ongeluk heeft onder de talrijke aanwezigen, diepe ontroering ver wekt. De Akademie van zedelijke en staalkun dige wetenschappen le Parijs,heeft den prijs Frangois-Joseplt Audriffet, van eene waarde van 15,000 frank, bestemd om de schoonste de grootste zelfopoffering to beloon®». van welken aard het ook weze, aan Mgr. Augouard geschonken, die eerst als eenvou dige missionnaris, daarna als bisschop, 34 jaar reeds in F^ansch-Gonro heeft doorge bracht. Hij beeft voor de inboorlingen scho len, werkhuizen, gasthuizen en landbouwin richtingen tot sltmd gebracht. Morgen zullen de geuzenhladendie niet tegen den godsdienst zijn toch komen be weren, dat priesters en kloosterlingen niet waardig zijn te teven Een man lost een revolverschot op zijne vrouw en treft haar doedeiijk. Zondag avond had een nlrama plaats in eene herberg der Pruisenstraat, Willem Van B... koopman in groenten, Vanderaylei, 47, te Ukkel, leefde sedert verscheidene 'maan den gescheiden van zijne vrouw,die ondanks de pogingen welke hij gedurig aanwendde, weigerdo het echtelijk leven te hernemen. Alhoewel de vrouw Hortense K..., een pro ces ingespannen had om de echtscheiding te bekomen, hield Van B... niet op alles in bet werk te stellen om zich met haar te ver zoenen. Zondag avond ontmoetton de twee echtgenooten malkander in eene herberg der Pruisenstraat. Van B. verzocht er zijne vrouw tot betere gevoelens te komen, doch zij bleef weigeren. Woedend greep de man haar bij hel haar en school haar een kogel door het hoofd. Het slachtoffer viel erg ge wond ton gronde. Daar de dader nogmaals zijn revolver wilde afschieten, sprongen eenige mannen naar hem toe en namen hem zijn wapen af. De vrouw werd naar het gasthuis gebracht, waaj haar toestand zeer erg geoordeeld werd. De policie heeft een o.-.derzoek geopend en Van B.., in hechtenis genomen. De opzoekingen M. Guiehard, de overste der veiligheids- policio beeft thans medegedeeld, boo Valet en Garnier spoorloos verdwenen. Valei had eene kamer gehuurd, op de Saint Omerlaan Men liet er hem ongedeerd, alhoewel men hem van nabij bewaakte, daar men hoopte, dat Garnier er hem zou komen vinden, men alsdan do bcido bandieten zou kunnen overvallen. Valet had echter spoedig bemerkt, dat men hem bespiedde, en besloot te vluchten. Hoe de vlucht nu bewerkt werd en lioo hij zijne medeplichtigen verwittigde, weet men nog niet, doch op 22 April hield een aulo- mobiel stil, vlak voor dc deur der woning van Valet en wel zóó, dat men niet kon zien van den overkant der straat, wie er in of uitstapte. De deur van den auto werd langs binnen geopend en een persoon sprong ijlings in bet voortuig, dat zich bliksemsnel verwij: dorde. Valot was verdwenen Ook de minares wan Garnier, die laatst bij do ouders van Garnier woondo is sinds oenigo dagen spoorloos verdwenen. Men denkt dat zij haren minnaar in België is komen vervoegen. De Parijzer policie is al meer en meer overtuigd, dat Garnier on Valet zich in Bel gië bevinden. Eene huiszoeking. Gisteren werd in de bureelen van het blad 1'Anarchie geruizemuisd. Dit rechterlijk onderzoek groep plaats ten gevolge van een artikel dat er onlangs in verscheen en geti teld was: Mannen. Het was van"'t begin tot het einde eenen ophemeling van Bonnot en zijne leer. Alle drukgerief, papier, ga zetten en de beschikbare nummers werden aangeslagen. Ondervragingen. Men zal zich herinneren dat Cardy zich in den winkel van Gauzy te Clioisy bevond, toon heer Jouin door Bonnot verinoord werd. Hij vertelt dat tooneei volgender wijze Ik kwam bij Gauzv. sprak hij, wien ik enkele pakken hemden voor mijn magazijn moest betalen. Terwijl ik mijn geld aftelde kwamen daar lieden toe, die zegden dat zij van de policie zijn, en Gauzy een portret van Simentoff toonden. Ja, zegde de aangesprokene daarop, dat is mijn vriend Simentoff, die over vier dagen hoen is gegaan, Mag ik boven, zegde de commissaris. Ja, aiïtwoordde do patroon. Ik heb hem onderlusschen niet liooren zeggen dat er iemand was. Wat mij aangaat, ik ken Bonnot niet, of Gauzy had mij niet gezegd dat hij don avond iemand op legist bad.Terwijl de twee inspec teurs begonnen to snuffelen, hooren zij gerucht als hamerslagen. Een der opzichters wilde weten wat daar boven gebeurde. Hel zijn metsers, antwoordde doodbedaard Geuzy. Een oogenblik later zag ik den gekwetsten inspecteur (Colmar) voorbijgaan. Verder bekent de opgeslotene, dat bij Simentoff dikwijls zag. Hij wist echter niet dat deze door de policie opgezocht werd. Toen kwam de Leurt aan Detlweiler, on dervraagd te worden. Deze legt uit hoe men hij zijne moeder eene obligatie vond die van diefstal voortkwam. Een vriend gaf mij 't stuk, zegde hij, en daar mijne moeder mij geld geleend had, gaf ik haar dat al3 waarborg. Later betaalde ik mijne moeder uit en zij wilde mij die obligatie teruggeven. Ongeluk kiglijk bedroog zij zich. Zij gaf mij eene an dere obligatie on hield de kwade. Toen men ten harent huiszoeking deed, vond men dat gevaarlijk stuk en werd moeder naar den kerker gevoerd. Welnu deed de rechter aanmerken, gij hebt de schoonste .gelegenheid der wereld, om haar vrij te krijgen, zeg mij den naam van dengene die u den titel toevertrouwde. De andere antwoordde echter niet. Te Choisy-le-Roi Zondag heeft te Giioisy-le-Roi de openbare vorkooping plaats gehad van de nalaten schap van Dubois en Bonnot. Meer dan 3000 nieuwsgierigen waren naar de garage Du bois gestroomd. Daar Dubois gestorven was zonder erfgenamen, werd de openbare ver- kooping gevraagd door zijne scbuldeiscliers. Eerst gaf de deurwaarder aan eenige perso nen de voorwerpen terug, die hun toebehoor den. Mad. Ogereau, gescheiden vrouw van Fromenlin, verzette zich tegen de verkoo- pingvan zes schilderijen, waarvan twee por tretten van haar. Hetgeen verkocht werd, was oud ijzer, vodden, brandhout, enz. De verkooping bracht nochtans 1,423 fr. 50 op. TUSSCHEN De Itaiiaansche vloot bezet vijf nieuwe eiianden in den Archipel. Admiraal Viale heeft laten welen dat de eilanden Carpathos en Casos door de Ita iiaansche troepen bezet zijn. Later is bet Itaiiaansche vlag gebeschen op de eilanden Piscopi, Nisyror en Meis. Met Rhodes en Stauipalia bij, komen we dus tot zeven eilanden, die thans bezet zijn door de Itaiiaansche troepen. Naar het eiland Samos. Nu is de Itaiiaansche vloot naar liet eiland Samos, hetwelk weldra door de Italianen zal bezet zijn. DeTurksche krijgsgevangenen in Italië. Verscheidene Itaiiaansche oorlogschepen zijn met verscheidene honderden Turksche krijgsgevangenen in Italië aangeland. De bevolking kwam talrijk op om de gevange nen le zien, maar zij bleef deftig en bedaard De weerslag op de eetwaren in Turkyë. De gevolgen van den oorlog doen zich bitter gevoelen in Turkyë.. De eetwaren, vooral die van dagelijkse!» gebruik worden peperduur. De liafidöl is overal slap gevallen, veel menschen geraken daardoor zonder werk, en zoo heersebt er in vele huisgezin nen een biltere nood, en ook eene zwarla ellende. 2e DAG. Om negen uron hernam het Congres Maandag zijne werkzaamheden. M. de Pierpont algemeen© voorzitter is toegekomen. De vroegtijdige werkonbekwaamheid. M. Hallaert van Ieperen bespreekt dit voorstel en doet uitschijnen dat om minstens 1 fr. per dag te trekken, van af zijne ziekte of onbekwaamheid tot werken, en dit tot den ouderdom van 65 jaar, dag waarop bij zij a pensioen zal ontvangen, dat om al die voor- deelen, met genees- en heelkundigen dienst, de werkman 24 fr. per jaar zal moeten stor ten de patroon voor ieder zijner werklieden 10 fr. zal moeten bijdragen, en de Staat, eerst 4 fr. per jaar en per verzekerde zal moeten schenken,en bovendien 5 millioen zal uitbesteden voor het oprichten van sanato riums, of gezondheidsgestichten. De Heeren Van Slraelen, Vereist en Verhees nemen deel aan de bespreking. Al de kringen zullen de kwestie rijpelijk bespre ken en binnen de 2 maanden een verslag hunnerbesprekingenaan het Verbond zenden. De ouderdoms-verzekerngen. M. R. Moyersoen van Aalst is verslagge ver over deze kwestie. Hij is tegenstander van lcostelooze pen sioenen die alsdan als een soort aalmoezen worden. Het zijn do menschlieveiule instel lingen die stortingen kunnen doen voor de in nood verkeerende lieden. Het overgangstijdperk tot bet bepaald stelsel, moet zooals de wet van 1900 duide lijk heeft bewezen, van 20 tot 30 jaar duren, het is dan dat iedereen minstens zijn volle pensioen vanl fr. daags zal kunnen genieten. Na eenige besprekingen wordt deze belang rijke zitting in de geestdriftigste stemming gesloten. Een tochtje op de Schelde. De Congressisten deden een tochtje op de Schelde, en aan boord werd een uitstekende lunch opgediend. Iedereen was verheugd over den gelukkigen afloop van dit zoo opper best gelukte Congres, en met bet meeste vertrouwen in de toekomst keerden al die uitmuntende volkswerkers huiswaarts. Wij bieden de heeren inrichters onze beste gelukwenschen voor dit uitnemend welslagen en danken hun voor do vriendelijke uitn diging ons toegezonden, waarvan wij spij genoeg, door onze werkzaamheden, hele. waren al de dcelen te volgen. Nog het testament van kolonel Astor De Amerikaansche pers raakt niet uitge praat over liet testament van kolonel Astor, waarin aan de ongeveer ISOjarige weduwe den levenslangen ongehuwde» staat wordt opgelegd, wil zij niet liet vruchtgebruik ver liezen van de 25 millioen frank. En ook de Fransche bladen vinden de gelegenheid gun stig om het hunne te zeggen over den ge schapen toestand. De Amerikaansche bladen echter beschou wen de zaak van ethsch en juridisch stand punt en sommige New-Yorksclie bladen bepleiten naar aanleiding van bet geval Astor eone wijziging van wetten, rege lende de erflating in den staat New-York. Zoo wordt in enkele bladen het denkbeeld verdedigd om aan een erflater de plicht op te leggen, behoorlijke voorzieningen te trof fen voor zijne vrouw en voor al zijne kinde ren Zoo zou men Let billijk achten, dat van eene nalatenschap 1 3 aan de weduwe komt, 1/3 gelijkelijk verdeeld tusschen de kinderen wordt, terwijl dan over het overige maar ook niet over meer door den erflater naar welgevallen zou kunnen worden be scheet. Vrij algemeen is het gedacht, dat de rege ling, zooals die door kolonel Astor is aange geven, indruischt tegen den geest zóó vatt staatswet als vau de christelijke moraal

De Volksstem | 1912 | | pagina 1