1 OORLOG 'T EEN EN 1 Vreeselijk drama te Brussel TilT-N-nTilT T-TTT ff» Achttiende jaargang n' I 5 Bonderdag IS en Vrijdag 17 Klei 1912. 33 G- 3ES X_. 23 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Italië en Turkyë. De bandieten Garnier en Valet omsingeld en gedood Talrijke policieagenten gekwetst Dedynamietbommen opnieuw aan 't werk Dood!!! 2 CENTIEMEN HET NUMMER f v.' ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uran 's avonds. tfó TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN .- TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4e bladz.'(de regel) fr. 0,30 Fiiianc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. I 00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!(per regel) fr. 2,00 Overlijden (per ï'egel) fr. 2,00 f Zondag vierden de kristen mutua- listen feest, en 't was een indrukwek kend, een grootscb, een zegevierend feest. Van de talrijke redevoeringen die we dien dag hebben gehoord, kunnen wij niet beter vinden dan stil te blijven op een punt door M. Segers op eene kla re en duidelijke wijze besproken, namelijk op het neergelegd wetsont werp dat eene algemeene verzekering voorschrijft. Ge weet, dat over eenige jaren M. Warocqué liberaal, een wetsontwerp heeft neergelegd om aan iederon ar beider op 65 jaar, een pensioen te ge ven van 360 fr., maar wat velen niet weten, liet is, dat M. Warocqué eene groote ezelarij heelt begaan. M. Wa rocqué doet én de werklieden én de patroons én de openbare, besturen tot dit pensioen bijdragen, en dat is zeer wel. Maar, M. Warocqué diende een wetsontwerp in, over eene zaak,die hij niet had ingestudeerd, en zoo gij wet ten wilt maken, is toch wel de aller eerste vereischte, zelf op de hoogte der kwestie te zijn. M. Warocqué was dat niet, want anders zou hij een beter ontwerp hebben ingediend.Inderdaad. MWarocqué doet de werklieden eene jaarlijksche groote storting doen, om die 360 fr. te hekomen, en hij wist niet, dat, zoo de werklieden thans de zelfde storting doen die hij voor schrijft, dat dan, onder de bestaande pensioenwet van 1900, de werklieden niet enkel 360 fr. per jaar pensioen zouden hebben maar dat zij onder de huidige wet, in plaats van 360 fr., 587 fr. zouden trekken. Dat is het eerste voorstel van liberale zijde. Nu hebben wij eene tweede editie, het is dit van M. Jeroboam May, jood van geboorte en afkomst, Belg door naturalisatie, en Volksvertegenwoor diger in de Belgische Kamer, niet van de Joodsche maar van de Belgische bevolking, bij de genade van liberalen en socialisten. Nauwelijks was M. May in de Kamers, of hij stelde voor aan alle Belgen 1 fr. pensioen per dag te g'even, zonder dat de werklieden noch de patroons voor 'non cent moesten tus- schenltomen, en zonder erbij te voe gen vanwaar hij het geld halen zou. Dit wetsontwerp bleef een volle jaar in de kartonnen zitten M. May dierf het zelf niet ter bespreking vragen. Het is toen dat de leden der Rech terzij er zelf de bespreking van eisckten in de atdeelingen. Natuurlijk dat zulk een belachelijk voorstel werd verwor pen, en de eer niet eens genoot verder besproken te worden. Wetten te maken zou inderdaad al te gemakkelijk zijn, als er enkel diende gezegd en geschre ven en ingelascht te worden als volgt: De staat zal jaarlijks aan al de Bel gen van 60 jaar, op eigen rekening, 1 fr. pensioen daags geven...Doch zoo maakt men geene wetten. Zoo gij uit gaven doet, moet ge noodzakelijk de bron der inkomsten aangeven. Door 't wetsontwerp May zou er jaarlijks 100 millioen uit de Staalkist moeten komen; van waar die 100 millioen zouden komen, daar zegt M. May geen woord van. De katholieken hebben veel beter werk gedaan door de wet van 1.900 hebben zij aan de Belgen de gelegen heid gegeven een pensioen te verwer ven; deze die te oud waren geworden, hebben van den Staat een schoon geschenk ontvangen, een geschenk van 65 fr. dat sinds 1900, tot de som is geklommen van 150 millioen frank. De katholieken willen nu dit pen sioen aan al de Belgen geven, en daarom heeft M. de Lalieux een wets ontwerp ingediend. Minister Hubert heeft echter gezegd, meer en beters te geven, doch hij vraagt daarvoor 3 jaar tijd, omdat er om goed werk te leveren, den noodigen tijd moet be staan, en omdat ernstige zaken, geer.e losse, maar eene ernstige oplossing verlangen. Zondag nu heeft M. Paul Segers gesproken in naam van denLandsbond der kristen mutualisten en plechtig verklaard, dat de seciale kwestie eene volledige oplossing diende gegeven niet enkel, zegde hij, moet de ouder ling 1 fr. pensioen genieten, maar de ziek geworden werkman, de tot wer ken onbekwaam geworden arbeider, moet insgelijks bijgestaan en geholpen worden en daarom in tijd van ziekte en in gevallen van onbekwaamheid tot werken, een ondersteuning van een frank daags genieten. Dit voorstel verwierf van de mach tige vergadering een kolossalen bijval. Ditmaal zijn de katholieken de tegenstrevers verre vooruit op het sociaal terrein, en staan verre, heel verre, boven de beloften dei' konkel- foespartijen. Daarbij de katholieken houden het niet bij beloften, zij bren gen werken voort en zoo komt het dat heer ridder de Ghellinck, en andere katholieke kamerleden, een veorstel in dien zin in de Kamers hebben neerge legd. Het zal niet lang meer aanloopen eer dit voorstel zal besproken worden. Tegenover den roep van het samen werkend oppositieleger Wij eischen 1 fr. daags pensioen zetten wij kalm, bedaard, maar vastberaden en beslist ons programma voort niet enkel f fr. daags pensioen, maar minstens één frank daags tegemoetkoming. 1° in geval van ziekte, 2" in geval van vroegtijdige werkonbekwaamheid, 3° in geval van ouderdom. Cartel te Brugge. Het om zoo te zeggen onmogelijke is toch mogelijk ge worden. Do antiklerikalen hebben ondanks hunne schandalige Ter wij tingen aan elkan der toch nog kartel gesloten. En weet ge wie op het cartel pronkt Niemand anders dan de afvallige Fonteyne, die huilt met liberalen en socialisten, dewelke zooals Pe trus Daens zolf herhaaldelijk getuigde, een schandaligen oorlog voeren tegen den gods dienst. Ja, met zulke kerels gaat die apostaat meê, en 't is diezelfde afvallige die niet on der de liooge, maar onder de hoogste be scherming staat van heer Daens en heel zijne konkelfoespartij. En toch zijn er menschen die oogen heb ben in hun kop en niettemin zoo blind, zoo stekeblind zijn als een mol. Kartel te Antwerpen. Haast ongelooflijk is de tijding. In do handelsstad van België is ondanks de meest vernede rende voorwaarden het kartel tot stand ge komen. De socialisten die mooito hebben om hun fameuzen Terwagne er door to balen, hebben nu twee vaste kandidaten gekregen, de 4® en de 6° plaats. De achtste plaats is aan zot Vekemans, die voor de 3® maal als stopgat mag dienen en bovendien eene ferme buis zal krijgen. Waarom is het kartel tot stand gekomen te Antwerpen? Wel doodeen voudig, omdat door de meesterlijke politieke werking der Antwerpsche katholieken, de antiklerikalen vreezen dat de katholieken met 2 nieuwe zetels zouden gaan reepesnij- den... Nu mogen de Antwerpsche .handelaars stemmen voor do socialisten en de socia listen mogen kiezen voor Delvaux. Allo 'tziet er lief uit. Wij zien geerne het kartel tot stand komen omdat zulks het sohoonslo bewijs is van de kartelkomedie. Heel hun programma trekt ieder weldenkend mensch samen in dit eenig, in dit enkel woord PA PEN VRETERIJ. Nog 18 dagen. Vrienden, voor uit Met rasse schreden nadert de groote vervaldag. Reeds juiken onze armen, reeds zwellen onze aderen, om in eene onstuimige geestdrift onzen machtigen triomf van 2den Juni te vieren. Daarom, allen, houdt kloek aan Hardnekkig gestreden, om onze over winning nog schitterender te maken De opstoppers, Waar zitten ze De atheneums in ons land ontvan gen jaarlijks van den Staat en van de ge meenten cone toelage van 2 millioen 599.358 fr. Dit was de som in 1909 gegeven. De atheneums zijn vrij van belasting..,. Zij geven de onderrichting aan 6073 leer lingen (in 1909), zoodat ieder leerling van een atheneum aan de belastingbetalers onge veer 430 fr. kost per jaar. De Jezuiëtoncolleges ontvangen van den Slaat nul frank en nul centiemen van de gemeente evenveel zij betalen aan belas tingen 15 fr. per leering, hetzij voor hunne 6000 leerlingen 90 000 fr. per jaar de athe neums genieten dus een voordeel van 2 mil lioen 599.358 fr. -f 90.000 fr. 2.6S9.368 fr. En zeggen dat do talrijke bisschoppelijke colleges al niet beter bedeeld zijn als do Jezuïetencolleges. Welnu, rechtuit gesproken, waar zitten ze de geldopslorpers Een persoon, zijne vrouw van ontrouw verdenkende, doodt zijn ingebeelden mede dinger. In een achtergebouw van het huis nummer 24, der Guerensstraat, woont op hot gelijk vloers de genaamde Henri Delo, behanger- garnierder, 40 jaar oud. Het eerste verdiep is betrokken door de familie Demoulin, be staande uit den vader, een werkman in de statie der Karthuizersstraat, de moeder en zes kinderen, waarvan het oudste slechts 9 jaar telt. Hel loön van den vader was onvoldoende voor deze talrijke familie, die nochtans ar moedig leefdo en de vrouw was verplicht, om de inkomsten wat te verhoogen, het huis houden van M. Delo, alsook zijnon wasch te doen. De echtgenoóten verstonden malkan der niet goed en menigmaal ontstond er twist in het huishouden. Demoulin was zeer ja- loersch en beschuldigde zijne vrouw, betrek kingen te hebben met M. Delo. Dijnsdag na middag, begonnen zij nogmaals over deze kwestie ruzie te maken. Vrouw Demoulin, die bezig was den wasch te doen van M. Delo, vertelde aan dezen de oorzaak van den twist. De behanger wilde er voor goed meê ge daan maken en aan den «tatiewerkman too- nen hoe belachelijk zijne vermoedens waren. Hij klom naar hoven en trad de kamer bin nen van Demoulin. Zoodra deze zijn vijand bemerkte, sprong, hij naar hem toe en ging een verwoed gevecht met hem aan. Op zeker oogenblik nam Demoulin een mes van de tafel en plofte hst zijn tegenstrever in do borst. M. Delo bleef een oogenblik aarzelend staan, liet don dader los en vluchtte weg. Alhoewel doodelijk gewond had hij nog de kracht den trap af te loopen, doch inden gang stortte hij ten gronde om niet meer op te staan. De moordenaar, een oogenblik verrast over zijne daad, snelde den trap af, liep ne vens het lijk van zijn slachtoffer en ten ge volge der algemeene verwaring, gelukte hij er in te ontsnappen. De policie der 3tle afdee- ling werd verwittigd en kwam weldra ter plaats. Een dokter in allerhaast verwittigd, kon nog enkel het overlijden vaststellen. Voor do komst der policie waren talrijke nieuwsgierigen toegestroomd die, om de taak van het gerecht te vergemakkelijken, het lijk ten gronde hadden laten liggen. Na de eerste bestatigingen van de policie, werd het lijk opgenomen en op een bed gelegd. Het arm© slachtoffer was het hart doorboord. M. Angerhausen, rechterlijke officier, is met de beste agenten zijner brigade op zoek gegaan naar don dader, die heel waarschijn lijk niet lang meer op vrije voeten zal loo pen. Om 3 1/2 ure is het parketter plaats TUSSCHEN De opening der Dardanelles Wij meenden dat de Dardanellen reeds lang open waren, doch wij hebben het ver keerd op gehad, juist gelijk overigens al do bladen van Europa. De kwestie of do Darda nellen zullen geopend worden, staat nog al tijd aan de dagorde der ministerraden. In den nacht van Maandag tot Dijnsdag kruis ten verscheidene Russisch® kruisers in de Zwarto Zee. Do Turlcsohe regeering heeft over die bewoging uitleg gevraagd te Sint- Petersburg. Daar liet men weten dat er en kel kwestie was van eenige kleine manoeu- vers. Turkyë betrouwt dat spel niet hard, en 't eene gezegd gelijk het andere. Daarin heeft het nu wol gelijk. In den Balkan. 2000 Albaneezen zijn reeds in opstand. Zij verklaren geen vertrouwen te hebben in do regeering. De opstandelingen zijn zinnens zich meester te maken van de wapenhuizen van Déakwa. Turkyë zal mot geweld den opstand onder- drukken. Montenegro. Het kleine Montenegro is kwaad,erg kwaad, en begint zelfs to spreken den oorlog te zul len verklaren aan Turkyë, Onmiddelijk wordt bevel gegeven, bet volk op behoorlijken afstand te drijven. Weinige minüten later weerklinkt eone ontploffing. De schok wordt op grooten afstand gevoeld. Deze ontploffing werd veroorzaakt door granaat, van op den viadukt geworpen. Daar men in do duisternis niet goed onderscheidt, •welke de uitwerkselen geweest zijn dor ont ploffing wprdt bevel gegeven zoo voorzichtig mogelijk te zijn. De beschieting herneemt. Onmiddelijk na de ontploffing weerklinken andermaal vuurschoten, 't Zijn de bandieten die opnieuw het vuur openen. Weldra worden hunne schoten dapper be antwoord. Tussohen de policie en de gen darmen bevinden zich veie burgers, gewa pend met jachtgeweren enz. die aan de bele gering deelnemen. En dat oogenblik komen nieuwe agenten aan. Zij worden door do menigte op toe juichingen onthaald. Een akelig tooneel Het schouwspel der moordende worsteling tusschen de bandieten en de openbare macht, in de nachtelijke duisternis, slechts verlicht door het onzeker dansende licht van een vijftal fakkels is oprecht akelig en indruk wekkend. Elkeen vraagt zich af hoe en wanneer zulks zal eindigen. Kwaart na tien ure vraagt de policieover- ste de hulp der pompiers van Parijs, met hunne krachtige olektrieke lichtwerpers. Zulks is hoogst noodig want gedurig hoo- ren de agenten, die achter hunne schilden verborgen, in den hof der villa zijn, kogels naast hen vliegen, 't Zijn de belegeraars dia schieten, doch in de duisternis is er weinig te onderscheiden. Ook werden nog dynamietkardoezen ge vraagd, daar men kost wat kost wil eindi gen. Men weet niet of het niet best ware den morgend af te wachten om eene beslissend» poging te doen. Laatste toebereidselen. Reeds lang geeft niemand in de villa nog teeken van leven. Het is reeds na middernacht. Men heeft besloten eene bom in de villa zelf te brengen. Alle toortsen zijn uitgedoofd en in de duis ternis wordt dat gevaarlijk werkje uitge voerd doch men kan niet binnen den hof werken. Zulks ware zich roekeloos en nutteloos aan de kogels der bandieten bloot stellen. Een gedeelte van den hofmuur wordt afgebroken. Reeds is een groot deel der menigte huiswaarts gekeerd, doch velen houden vol. Zij willen de moordenaars in handen van de policie zien. Eene doodsche stilto heerscht in denj Het goede spoor Een achttal dagen geleden kwamen Gar nier, Valei en de minnares van Garnier, te Nogent-aan-Seine, een© villa be\vonen. Van daar kwamen zij verschillige malen naar Parijs, om er in eene bank titels te ver handelen. Een der bankbedienden dacht Garnier en Vallet te herkennen on verwittigde een zijner vrienden, die de bandieten ongemerkt volgde en er zoo in gelukte hun verblijfplaats te ontdekken. Onmiddelijk werd de policie verwittigd en de noodige voorzorgen genomen. De hoofden der bende haddon hunnen intrek genomen in de villa van den Kleinen Robin son. Langs alle kanten is de villa mot een hoogen muur omgeven en de villa zelfvis om zoo te zeggen door groen en bloemen aan het oog der voorbijgangers onttrokken. De policie ter plaats M. Guichard, overste der veiligheids- plolicio besloot Dinsdag namiddag eene po ging te wagen om de bandieten vast te krij gen. Rond 4 1/2 ure verliet hij zijn bureel in gezelschap van verscheidene zijner boste agenten en in automobiel ging het zeer snel na&rNogent. Het kon zoo wat half zes zijn, toen hij zich aan de villa aanbood. Toen hij aan het ijzeren hekken belde, en zegde In naam der wet opeo. Ik ben policiekom- missaris schoot een kerel die zich in. den hof verborgen had, zijn revolver in de rich ting van M. Guichard af. Nu viel er niet meer te twijfelen. De ban dieten bevonden zich goed en wel in don villa. Onmiddelijk gaf M. Guichard bevel, per telefoon, zooveel mogelijk hulp te vragen. Weldra werden alle beschikbare agenten der Parijzer veiligheidspolicie ter plaats gezon den, terwijl de gendarmeriën uit den omtrek ook zooveel mannen mogelijk ter plaats zonden. Inlusschen waren ook de zouaven van het fort van Nogent ter plaats gekomen. De menigte. Ook het volk had woldra aan het gedurig over en weder rijden der automobielen be merkt, dat iets gewichtigs op hay den was en zich de belegering van Choisy-le-Roi herin nerde, snelden talrijke lieden naar Nogent. Weldra was de menigte daar zoo talrijk, dat het noodig bleek een ordedienst in te richten gedurig groeide de volkstoeloop aan. De beschieting. Ondertusschen hadden de vijandelijkheden tusschen belegerden en belegeraars aange vangen. Talrijke schoten werden gelost, zoowel door de belegerden als door de policiemannen, gendarmen en troepen. De agenten der veiligheidspolicie bedienen zich van schilden, door eon wapenmaker geleend en naderen onder deze beschutting het huis. Op zeker oogenblik hoorde M. Lepine, die nochtans op zekeren afstand van het huis tegen een muur stond, een kogel langs zijne ooren fluiten. De kogel kwam in den muqr terecht,pas eenige centimeters van M.Lopine. Ongelukkiglijk waren verscheidene op zichters dpr veiligheidspolicie erslechler aan toe. Brigadier Fleury kreeg een kogel in den huik en moest in Jiopeloozen toestand weg gebracht worden. De opzichters Lepine en Gouyrouzo werden ook erg gekwetst. Zij werden per automobiel naar het gast huis gevoerd. De minnares van Garnier geeft zich over. Op zeker oogenblik vertoonde zicli eene vrouw voor een venster der eerste verdie ping. M. Guichard riep haar toe zich over te geven en eenige oogenblikkcir later kwam zij inderdaad buiten. Zij werd onmiddelijk in verzekerdo bevaring gebracht. Dynamiet aan 't werk. Daar rond 6 ure talrijke werkhuizen uit den Parijzer omtrek sluiten, is het niet te verwonderen, dat meest alle werklieden zich naar de plaats dor belegering begeven. Een luitenant der artillerie is ter plaats gekomen en houdt met de hoofden der policie eene beraadslaging, om de middelen te be ramen ten einde liet huis in de lucht te doen vliegen. Nog gedurig weerklinken de vuurschoten. Van op de hoogte der spoorbaan, welke ach ter het huis loopt, wordt door het volk met kalseiden naar het huis geworpen. Hier en daar treft een steen zijn doel en valt door het dak. De belegerden staken het vuur. Zij schijnen hun schietvoorraad te willen sparon. Rond 8 ure houden ook do belegeraars op. omtrek. Verscheidene peersen worden aan elkander gejionden en aan het punt dor eerste peers hangt de bom,, welke het verblijf der bandie ten in de lucht moet doen vliegen. Agenten, verborgen achter hun schild dragen voor zichtig de hom in het huis, waarna het vuur aan do lont gebracht wordt. In angstige span ning wordt nude ontploffing afgewacht, doch dezo doet zich niet voor. De wiek is uitge doofd. Men moet herbeginnen. Eone tweed» poging lukt heler en om 2 ure 5 minuien weerklinkt eone vreeselijke ontploffing. Het huis gedeeltelijk vernield Een groot doel der villa is vernield. Eene gapende opening vertoont zich langs den kant waar do bom in huis gebracht werd. De laatste kardoezen Verscheidene agenten hebben hunne goed afgerichte policiehondon medegebracht. Deze moedige dieren springen of liever vlie gen langs die opening binnou. Men zou zeg gen dat zij hunkeren om zich te verzadigen aan het bloed der bandieten, die zoo dikwijls hunne handen met menschenbloed verfden. Van alle kanten .wordt nog een laatste salvo schot op het huis golost en nu wordt de be storming gewaagd. Binnen weerklinken nog eenige vuurschoten, doch weldra is alles stil. Eenige minuten later klinkt als een juich kreet in huis. De bandieten zijn ontdekt. Hunne laatst» kardoes is verschoten. Beiden liggen roerloos ten gronde zij wor den in een oogwenk vast gegrepen en buiten gebracht. Beiden waren half naakt. Het bleek al spoedig dat Garnier reeds had opgehouden televen. Ongetwijfeld had de schurk, zien-

De Volksstem | 1912 | | pagina 1