Volksmeetingen De moord van Lokeren De inmenging der Logie Het opperbevel der Vrijmetselarij De Bandieterijen in Frankrijk Zondag IS en Maandag 20 Mei 1912. A.Gr Arrondissement Aalst belegt! door den Katholieken Propagandislenbond van Aalst Dood van den Koning van Denemarken Achttiende jaargang n' 117 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 728, BUREELEN TE BRUSSEL Steenweg van Waterloo, 728, TE AALST Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. {de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Vooa- den Senaat. Zoo stemt men goed De Sadeieer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdts Voiip de. Kamer, Woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Van der Taelen Rollier OP ZONDAG 19 MEI Om 9 ure 's morgens, te Okegem, Steen- straat, In 't Klein Ninove bij de W° Van fjen Broeck. Om 10 ure 's morgends, te Aygem, Dorp, in het Gemeentehuis, bij A. Van Gauter. Om 10 ure 's morgends, te Kerkxken in hel School'okaal. Om 10 ure 's morgends, te Baerdegem in den Katholieken Kring, bij Pollyn. Om 10 ure, te Vlierzele, Dorp, bij de Wed. Van Lancker. Om 3 uren namiddag, te Baevegem, Dries, In bet Huis van Commercie bij Kamiel Van der Hnyden. Om 3 1/2 uren, te Meldert, Doment, bij Fr, Bruyninckx. Om 4 uren, te Meldert, Hoogstraat, bij Egidius De Clercq. Om 4 ure namiddag, te St-Lievens-Hautem, steenweg, in de Vlaamsche Tapperij, bij R. De Winter. Om 4 1/2 ure namiddag te OordegeM, in de School der Zusters. Om 5 ure namiddag te Denderleeuw-Idder- gem. Statie, bij Van Isterdael. Om 5 1/2 ure te Overimpe, bij Gh, De Bru- cker. Om 5 1/2 ure namiddag te Meldert-Nievel, bij Pr. Baert. Om 6 ure 's avonds, te Erpe-Sevekoot, «In het Kapelhof» bij Steph. Van Wezemael. Om 7 ure 's avonds, te Meldert-Klaarhaag bij Alfons Van Eekhoorn, In den Koe- steert. Het is bewezen door de maconnieke dokumenten dat de uitvinding van het kartel ait de logekrochten voortkomt, en het is niet minder klaar bewezen, dat al wie tot de logie behoort, blindelings de ordebevelen moet uitvoeren die de vrijmetselarij uitvaardigt. Het is om aan die hatelijke verdruk king te ontsnappen dat de socialisten in Italië en in Frankrijk, reeds herhaalde malen op hunne landelijke congressen het punt bespraken, of een socialist ja of niet, deel mocht maken van de loge, de tegenstanders van het lidmaatschap der loge bewezen zonneklaar de onver- eenbaarheid van de eischen der logie met de eischen der socialistische partij ondanks dit, wisten de kopstukken der roode partij, die bijna allen zonder uit zondering, ook kopstukken der logie zijn, het zoo te flikken, dat het punt van de dagorde werd weggecijferd, of zoo er toch bespreking kwam, dat in elk geval de stemming werd verdaagd. Het is door dit feit, en enkel door dit feit mogelijk geworden, dat het kartel tusschen de antiklerikalen op vele plaatsen gesloten is. Nemen wij onder andere Aa'st. De socialisten stelden hunne eischen, die door de liberalen vierkantig wer den afgewezen. De socialisten maakten hun voiledi- gen kandidatenlijst op. En, op een ze keren schoonen dag, werden die zooge zegde zoo vrije socialisten, door een drietal hunner opperbazen gedwongen van kwaschiks goéschikt toch het kar tel te slikken onder de meest vernede rende voorwaarden. En 't schoonst van al, in het zelfde nummer van hun par tijblad, waar het sluiten van hun kar tel werd aangekondigd, in hetzelfde blad schreven de socialisten, dat de liberalen niets, volstrekt niets, abso luut NIETS VOOR DE WERKENDE KLASSE hebben gedaan. De liberalen zijn dus wel de volkshaters bij uitmuntendheid, en het is met de kandidaten dier volks- hatende partij dat de mannen der eeni- ge I der uitsluitelijke werklieden partij, samen eenen lijst vormen. Als zulkepolitiekvoeren niet schandalig en terugstootend is, welke politiek is er dan nog walgelijk In Antwerpen is het niet veel beter, integendeel Tot tweemaal toe wordt door de socialistische werklieden het kartel verworpen met eene enorme meerderheid. Doch, al de kopstukken, Vandervelde, Anseele, Debunne, Ter- wagne en Cools, waren er voor, en on danks de formeele wenschuitdrukking der werklieden, werd er nog terugge komen op het kartelleeren. Ge zoudt nochtans denken, dat eene partijbe slissing iets ernstigs is, en vooral, dat er niet meer zou teruggekomen mogen worden, wanneer reeds 2 maal de zaak op de formeelste wijze haar beslag had gekregen. Doch in de roode partij, hebben de simpele leden, in den schijn, veel in de pap te brokken, maar met de daad, als het er op aan komt, worden ze evenveel geteld als het vijfde of zesde wiel aan eenen wagen. De kopstukken hebben alzoo te Antwerpen het kartelleeren terug voorgebracht dat stemmen, herstemmen en blijven stemmen, begon de werklieden de keel uit te steken, en zoo hebben zij eindelijk hun polevieën gevraagd aan het gekonkelfoes. en zij die er lust toe hadden, de komedie laten voltrekken. Daar is ook het kar tel eene afgedane zaak. En al was het nog niet straf genoeg, de sterkste toer moest nog gespeeld worden, en die eer (I?) werd overgela ten aan Brugge. Maandenlang is het haarkenpluk ge weest tusschen de liberalen onderling, tusschen socialisten en groene socialis ten of daensisten de verschillende partijen hebben elkander de schandig ste scheldnamen naar het hoofd ge slingerd, niets werd er gespaard of ontzien, en op het lar.ge laatste zien wij dit potsierlijk schouwspel, dat het kar tel niet enkel tusschen rooden en blau wen, maar wel tusschen liberalen, afgescheurde liberalen, socialisten en daensisten gesloten wordt. Ziedaar het kartel in vollen luister. Rechtuit gezegd, wij zijn verheugd over het sluiten van het kartel, opdat het nu aan alle menschen van goeden wil gegeven is, met eigen oogen te zien waar die verschillende partijen heen willen. Het is nu kiezing en geen enkel dier goddelooze partijen is tegen den gods dienst verklaren zij .Maar in 1911schreef nog de liberale Journal de Bruges dat hun politiek ideaal de Fransche Combistische politiek was. Combis- tischepolitiek* het is wel duidelijk, de dood aan het vrije, kristen onderwijs de strijd tegen de Kerk, de vervolging tegen de priesters, de verdrukking tegen de katholieken, de uitdrijving onzerkloosterlingen en kloosterzusters. En het is met zulke kerels dat de daen sisten van Brugge één zeel spannen,aaD dezelfde koord trekken; waarom? wel natuurlijk, omdat zij eene en dezelfde vervolgingspolitiek, zij het dan open baar of in 't geniept, in 't schild voe ren. Vergeten wij niet, dat Daens her haalde malen, volmondig zijne alge- heele goedkeuring heeft geschonken aan zijne handlangers van Brugge. Het is dus wel klaar en duidelijk, onbetwistbaar, onloochenbaar bewezen het daensisme,'t socialisme en het libe ralisme, vormen een driehoek met één enkel middelpunt en dat middelpunt het is de strijd tegen de katholieke Kerk en al wat katholiek is. Wie dat niet ziet, is meer dan stekeblind. Na het drama van Nagent De belooningen De Parijzer bladen melden dat de volgende belooningen zullen toegekend worden aan de policiemannen, Dinsdag avond tijdens de belegering der villa Garnier gekwetst. Het kruis van het eorelegioen zal gevraagd worden voor den brigadier Fleury gouden medaliën van l°klas,voor de onder-brigadiers Pencheron en Gros zilveren medalie voor den opzichter Delepine. Andere beloönlngen werden ook gevraagd voor Leger en Cayrouze. Na de belegering. M. Guichard beeft thans zijn officieel ver slag opgemaakt, over de belegering van Nogent. Volgens M. Guichard is het valsch, dat de policie over 500 man beschikte, om er twee te vangen. Er waren wel is waar 400 soldaten en drie honderd agenten ter plaats, doch zulks was noodig om de orde to handhaven. Dat getal was nog ontoereikend, aangezien de menigte hen letterlijk over rompelde en de villa Garnier om zoo te zeggen plunderde.Zelfs werden drie schilden, welke gediend hadden om de policie te bevrijden tegen de kogels der bandieten, door de menigte gestolen. De belegering werd slechts door 18 policiemannen gedaan. De rol der policie geëindigd De policie aanziet thans hare rol als geëin- digd.daarde bijzonderste leden der bende gedood of aangehouden zijn. In min dan vijf maanden tijds, werden 24 aanhoudingen ge daan, betrek hebbende op deze bandieten bende. Vijf der bandieten werden gedood, namelijk Bonnot, Dubois, Garnier, Vallet en Britannicus. Deze laatste word gedood te Etampes, na do moord op den gendarm Dor- moy. Aan de zijde der policie zijn er drie doo- den M. Jouin, onderoverste der Veilig- beidspolicie, de agent Garnier,door den ban diet Garnier gedood op de Havreplaats, en de gendarm Dormoy. Verder waren er nog 14 agenten die gekwetst werden. Een brief van de moeder van Garnier. Mev. Lescure, de hertrouwde moeder van Garnier, beeft aan den onderzoeksrechter Gilbert een brief gezonden waarin zij vraagt dat het lijk van haren zoon zou ontgraven worden. Hoe zwaar hij ook zoude misdaan hebben, schrijft de vrouw,eene moeder blijft toch eene moeder en ik bid u, mij het lijk van mijn kind terug te schenken. Daar M. Gilbert over hot lijk geen recht meer had, heeft bij de vraag van Mev. Les cure aan den procureur der Republiek over handigd. De overrompeling der villa. Een agent deed het volgend verhaal over de overrompeling der villa Vooral die drie uren dat we daar werke loos stonden, van elf tot twee, gaven liet ons op de zenuwen. Toen de bom nu eens to meer haar doel had gemist en er slechts een gat was geslagen waar de heele stulp moest instorten, waren wij vast besloten vooruit to gaan. Een brigadier keerde zich op zeker oogen- blik tot de overste Guichard, die achter eenen boom stond. Zij schieten niet meer, laat ons het nest overvallen. Maar juist op dat oogenblik openden de belegeraars een zoo helsch vuur, dat hooren en zien verging. Eindelijk word driemaal geblazen en tra den wij op stormpas vooruit. De deur werd ingebeukt, dc vensters ook; van ruiten was er al lang geen spraak meer. Wij stormden te gelijkertijd© de drie plaatsen binnen. De kamer aan den rechterkant, waar heer Fara- licq binnendrong, was ledig. Ik drong de derde in de kamer links, waar de bandieten zich bevonden. Een sergeant der zouaven kwam langs bet venster op het eerste. De twee bandieten lagen in eenen hoek bij het venstor, waar de bom meliniet ontplofte. Eon hunner, met bebloed hoofd, leefde niet meer. Het was Garnier,die het gerecht sinds enkele maanden zooveel spel leverde. Vallet, die onder dezelfde matras lag van zijnon broeder in verstokte boosheid, roerde nog. Hij schoot nog twee kogels uit zijnen Brow- ning. gelukkiglijk zonder iemand te treffen. Men schoot 5, 6 kogels, die allen in de matras verloren gingen. De matras, die wij daarna ophieven, wasgansch met bloed door weekt. Het lijk van Garnier was bloot lot aan de heupen. Wij namen Vallet op, die den doodreutel in de keel had. Dat dio twee zich voor den kop hebben geschoten, lijdt geen twijfel. Zij vertoonen dezelfde ldeine ronde wonde in den slaap; bij Garnier echter, die links is, werd zij langs dien kant toege bracht. Vallet werd door vier man latigs het ven ster buiten geholpen. Wij moesten bom een honderd meters verder dragen voor de auto was bereikt. Wij hadden de meeste moeite om het publiek van den stervenden te hou den, en nog werden hem van alle kanten slagen en stampen toegebracht. Hij werd half gelyncheerd voor wij hem in den auto hadden gehoschen. Hij stierf voor wij het gasthuis hadden bereikt. Nieuwe bandietenstreek te Parijs Vrijdag morgend kwam een jongeling bij een oliehandelaar, te Parijs, eene zekere som geld opeischen. De handelaar weigerde hem het geld te overhandigen waarop het heer schap twee revolverschoten loste, welke den handelaar troffen in het hoofd en de borst. Een bediende, die zijn patroon ter hulp snelde, werd insgelijks erg getroffen. De bandiet wilde do vlucht nemen in een auto die aan de deur stond te wachten stond en waarin zich eene jonge vrouw bevond. Gebu- ren konden den kerel aanhouden. Beide gekwetsten verkeeren in bedenke- lijken toestand. Op zoek naar Bill De gendarmoriën van Nancy en omstre ken doorkruisen nog steeds den omtrek, in de hoop er den moordenaar van den schrijn werker Blanchet te zullen aantreffen. Alles blijft echter vruchteloos. Men veronderstelt, dat do bandiet zich bij jonge anarchisten, die nog door de police niet bewaakt worden, schuil houdt. Uitroeping van den nieuwen Koning. Op het plein van het paleis Amaliënborg to Kopenhagen had zich een volksmenigte van 30 tot 40 duizend personen verzameld, toen minister-president Berntsen op het bal kon van het paleis van Christiaan VII kwam en met luide stem uitriep KoningFrederik VIII is dood. Leve koning Christiaan X. De menigte begroette de verklaring van don minister-president met hoerageroep. Koning Christiaan trad daarop in generaals uniform, mot het blauwe lint van deOlifants- ordo om, op het balkon. Hij ontblootte het hoofd en hield eene door betuigingen van bijval dikwijls onderbroken rede. Het treurige bericht Heeft alle Denen ge troffen, zegde Z. M. De koning, mijn zeer geliefde vader, die hoopte gezond en wel terug te koeren, is plotseling overleden. Eene zware verantwoordelijkheid is nu op mijn schouders gelegd, doch ik hoop hetzelfde vertrouwen te genieten, waarmede men mijn vader tegemoetkwam. Het geluk, de vrijheid en de onafhankelijkheid van Denemarken zullen mijn doel zijn. De volksmenigte brak in een langdurig geestdriftig gejuich uit. De vlaggen op het paleis, die halfstok gewaaid hadden, gingen omhoog en de forten vuurden het konings- saluut af. De aanhouding van den moordenaar (Nadere bijzonderheden). Diefstal met braak Woensdag, om 8 ure 's avonds, ontving de Heer Procureur des Konings een tele gram. meldende dat er in den namiddag, tusschen 3 en 4 ure, een stoutmoedige dief stal gepleegd was te Axel. Tusschen Axel en Sluiskil, midden in de polders, op 10 minuten afstand van elk huis bevindt zich de woning van vrouw Van Neer. Nu Woensdag namiddag was zij naar Axel gegaan, baar huis alleen latende. Bij hare terugkomst bestatigde zij dat die ven in hare woning waren gedrongen. Een venster was uitgeslagen, langs waar men was binnengedrongen. In huis waren al d# kassen opengebroken. Het geld, beslaande uit 2 briefjes van 40 gulden, 1 van 25, 2 van 10 gulden en verders klein geld was ver dwenen. De dief had ook hare juweelen, een broodmes en een schaar medegenomen. De vrouw ging onmiddelijk de gendarmen van Axel verwittigen, die ter plaats kwamen en een onderzoek openden. Daar de woning van vrouw Van Neer zoo verre van andere huizon verwijderd ligt, kon niemand eenige inlichtingen over den diefstal geven. De dief had geen spoor nagelaten. Alleenlijk werd er vastgesteld dat in den namiddag een vreemdeling op het grondge bied van Axel was gezien. Deze was gewond aan het hoofd en droeg bruine schoenen. Rond 6 ure van den avond ontving de bri gadier van Axel van wege het Belgisch ge recht do persoonsbeschrijving van den moor denaar van vrouw Everaert. Deze kwam gansch overeen met den vreemdeling welke in de gemeente was gezien. De Hollansche policie was onmiddelijk overtuigd dat de diefstal bij vrouw Van Neer door deu moor denaar was gepleegd. Aldus werd het Bel gisch gerecht verwittigd. De veldwachter van Sluiskil, de heer C. Meulbroeck, had Vermeulen, rond 6 ure, in de polders ontmoet en er tegen gesproken. Daar hij nog in het bezit niet was van zijn signalement, vermoedde deze niet het minst dut hij zich in tegenwoordigheid bevond van den moordenaar.Dezo kon dan ook ongestoord zijnon weg voortzetten. De bovelhebber der Lokersche brigade zette zich Woensdag laat in den avond in betrekking met de policie van Axel en Ter neuzen en gaf nog zeer belangrijke inlich tingen nopens den moordenaar. De aanhouding. Donderdag was de hollandsche policie van rond Terneuzen onder de leiding van den Heer opzichter Klaessens reeds vroeg tebeen. Omstreeksch 101/2 ure ontmoette de veldwachter G. Meulebroeck van Sluyskil, den moordenaar aldaar in een afgelegen kroegje, gelegen op de uitkanten der ge meente. Onverwachts wierp zich don veld wachter op hem en vooraleer hij de gelegen heid had weerstand te bieden, was de ijzeren ketting hem reeds rond de polsen geslagen. Ik ben er aan riep hij en gewillig volgde hij den veldwachter, die hem naar 't gemeentehuis van Sluiskil overbracht. Onderweg vervoegde zich de opzichtor Klaes sens van Terneuzen bij hen. Te Sluiskil werd bij afgetast. Spoedig stelde men vast dat hij de dader was van den diefstal bij vrouw Van Neer te Axel. Men vond in zijn bezit de gestolen bankbriefjes, de juweelen, het broodmes en de schaar. Hij kon niet meer loochenen en bekends alles. Op den middag bracht de opzichter Klaes sens, hem naar Axel over waar hij met vrouw Van Neer geconfronteerd werd. De vrouw herkende hare juweelen, haar mes en 't ge stolen scheer8. Intusschen was de procureur des Konings verwittigd van do goede vangst. Om half vier werd Vormeulen per trein naar Terneuzen overgebracht. In de statie van Axel vervoeg den ziel; de Lokersche gondarmen en adjunkt De Moor bij den inspecteur Klaessens en da veldwachter Meulbroek die daar met Ver meulen op den trein stapten. De moordenaar was zeer aangedaan toen hij er de Lokersche politie ontmoette. Hij bekende zijne afschuwelijke misdaad en drukte zijn spijt uit vrouw Everaert ver moord te hebben om wille harer kleine kin deren. Verders verhaalde hij in welko omstandig heden hij de misdaad gepleegd heeft. De moord te Lokeren Maandag avond is hij-in het onbewoond huis gedrongen, staande naast dit der echt- genooten Everaert, waar hij den nacht heeft overgebracht. Dinsdag morgen heeft hij het vertrek van den man afgewacht en is dan om half zeven, langs den kelder in de woning van vrouw Everaert gedrongon. Deze was met hare kinderen nog te bed. Eerst had eene worsteling met het slacht offer plaats, waarna hij het broodmes heeft genomen en haar den hals heeft afgesneden. Hij verklaarde dat hij geenszins het inzicht had haar tedooden, op den oogenblik dat hij het huis binnendrong. Betrekkelijk zijne vlucht, verklaarde hij 't geen wij in ons eerste verslag geschreven hebben. Hij is over de wijken Hillare recht naar Exatrde gegaan, waar hij de hofstede

De Volksstem | 1912 | | pagina 1