De waarheidgalme Denderlandl van den heer 1B. De Graeve van Santbergen gewezen canfiifiaat fier cferistens volksparty ef Dasnsisten m I Tan het Arrondissement Aalst Wij, CERI3TEN dssocraten, willen niet vslpn een Vandsn Bruele file VRIJE democraat is, en fie Vrijdenkers steant. Een woord aan Alfons Bumont van Erp, gewezen tweede canfiifiaatcntliansafgesclienr' fie Ckristene Gemocraat. Kiezsrs yan het Arrondisssment Aslst leest en eeréealt, leest en oordeelt tweemaal. Wis is er een overlooper Het oordeel van Advoksat Ge Backer. Ge Christene Democraten, vroeger en lieden. Misdaden der huidige daensUen. VOOR BE PROVINCIEYERKIEZING Ge Christene democraten moeten aansluiten l}ii de kstlislieke pertij die cedenmaiiseerd wordt. AALST -19 MEI -19-12 Uitgever J. VAN NUFFEL-DE GENDT Drukkerij van lietdaglolad. De Volkssten] Alle briefwisseling moet ten laatste Donderdag morgend ten bureel# toegekomen lijn. Sureel Kerkstraat, O, Aalst Ongeteekende brieven worden niet opgenomen De heer J.-B. De Graeve, een der stichters en eerste hoofdmannen der christens democraten in 't land van Ninove en Geeraardsbergen, heeft zijn afscheid van de daensislen en zijne aansluiting bij de katholieke partij doen kennen en verdedigd in een mani fest, dat den grootsten ophef maakt, en waarvan wij hier het bijzonderste deel weergeven. Onnoodig het belang van die ge beurtenis en van dit manifest te doen uitschijnen. M. De Graeve spreekt eerst over eene meeting der daeusisten teDender- winduke. 't Was eene oproerige meeting, zegt hij, en elk treffelijk mensch keurt die meeting af der lage uitvallen en beschimpingen. Eerst en vooral kompassieuse voor Daens, zijn lijden, zijn strijden, en hoe de katholieken met hem hande len. Er bestaat toch wel een strijd tus- schen alle partijen en er is geen enke le partij die zich niet zal verdedigen. De democraten zullen ook niet wach ten en dan nog met lage uitvallen, zooals we hier Zondag gezien hebben, maar door iedereen wordt afgekeurd, zelfs door hunne eigene mannen, dan M. Woeste en M. Moyersoen, de laagste aanvallen zijn weder tegenover hen uitgebraakt en dan 't ministerie moet weg. Hewel, al waren 't nog personen die niet in mijne aandacht stonden, ik zou ze toch met geene schimpnamen begroeten, wanneer men in de politiek op zulke wijze moet nen zetel bekomen, dan is men reeds verre geboerd, en om eenige staaltjes van die mannen hunne rechtschapenheid te geven ga ik beginnen(Hier geeft de schrijver eenige feiten op.) En ik, ik ben een overlooper, een uitgekochte, een verrader, een wegge- loopen soldaat, enz. Ah ik kan zoo vele verdragen en 'k neem het al voor een goed, en elk weet dat niemand zal nalaten zijnen zetel in de Kamer te verdedigen, maar op zulke laagheden dat verwijt ik aan wie ook als eene schande. Overlooper Neen, verre van daar, christen demokraat in volle horst, hart en zin, en dit nog altijd vol gens de inrichting en 't stelsel der christens volkspartij. Verrader, om dat ik hier ras zal aanwijzen waar de verraderij der demokraten gebonden ligt en ik geloof dat menig man mij goed zal begrijpen en hierdoor zullen verstaan hoe noodig het was voor u zoo aanvallend op te treden. Gij riept nog uit (maar gaaft geen antwoord op de enkele woorden die ik gezegd had), dat die gazet eene oude «Klokke Roeland» was die ik hier of daar misschien te Aalst had weten te krijgen, huichelaars omdat het de waarheid was die er in stond, niet waar wat schreef nog onze Meester De Backer den 9" Januari 1904. Geen kartel, ons programma is maar een vragenlijst, dus met nie- mand strijden, elk zijn spel, en wan- neer wij een begin van volkswetten beltomen is het de plicht van alle n ware christenen te samen te strijden ongelukkiglijk zullen velen, vroeg of laat dit vergeten. Voor u is dit alles oud vuil, niet waar, voor u is 't eender op welke ma nier aan de 4.000 fr. te geraken.Maar o Onze vriend De Backer was recht zinniger, hij streed niet voor 4.000 fr. neen maar om het volk te veredelen en de bewaarders van dien tijd te de- mokratiseeren. Ziedaar, huichelaars, 't werk der ware christene demokraten Den 28 Januari 1900 schreef onze overleden meester De Backer, de zoo wijze denker, het volgende Onze democratie is christen, dit wil zeggen gesteund op de grondbeginselen van het katholiek geloof. Dus wanneer zij om politiek, maatschappelijk of stoffelijk belang, of om het even welk ander 't zij tijdelijk of bestendig voordeel zich met de partijen aansluit n die de grondbeginselen van dit ge- loof niet aannemen, houdt ze door dit feil op zelve christen te zijn bijgevolg 't is nog enkel eene deme- oratie maar geenszins eene christene democratie meer. Wij zijn leden eener geloovige partij onze reden van bestaan was niet de liberalen of de socialisten te verchristenen, maar ti de oude katholieke partij te democra ts tiseeren. Niet een der stichters zal tt dit betwisten durven samengaan met antigodsdienstige partijen, ware loodrecht inwerken tegen dit oorspronke- lijk doel. Men zegt de bewarende tt katholieke partij noopt ons zelve tot dit verbond, op haar dus alle ver- antwoord,-lijkheid. Zij die deze be- n weegreden invoeren tot verontschul- diging, bekennen onrechtstreeks dat de handelwijze die op die wijze wettigen en verontschuldigen willen, niet juist is, niet gevolgtrekkig is met den geest van ons zijn Zietdaar, heeren demokraten, wat de christene democratie heden is tegen vroeger. Was de handelwijze van Plancquaert gewettigd, volgens de inrichting der partij te Dender- monde waar hy met zijn samengaan een liberaal deed kiezen, en te Kortrijk waar hij met'de stemmen der demo craten den socialist De Bunne deed kiezen? Was de handelwijze van Pieter Daens en zijn broeder gewettigd, toen zij voor hunne verkiezing ir. 't arrondissement Brussel rondslenterde met den heer de Marnix de St-Alde- gonde, om hem te doen kiezen voor den Senaat, hetgeen hun val geweest is to Brussel. Was de handelwijze van priester Fonteyne gewettigd, toen hij verleden jaar voor de geuzenmani- festatie van half Oogst, te La Louvière en Jolimont, in socialistische holen ging voordracht geven over de school wet, en terzelfdertijd zijn confrater Daens hekelde voor zijn gedrag tijdens die bespreking Nu nogmaals zijr, meegaan met den vrijdenker Marquet Was do handelwijze gewettigd van Pieter Daens die vier weken vóór de manifestatie van 15 Oogst 1911 nog schreefGeen enkel demokraat zal deelnemen aan deze manifestatie en eene week vóór de manifestatie was 't al zou ik gaan of niet, de demo craten van Aalst en Denderleeuw ver trekken om die uur Was de handelwijze van Van den Bruele gewet tigd, toen hij met de gemeentekiezing te Ninove de eerste woordvoerder was der liberalen en socialisten Was nogmaals de handelwijze van M. Daens gewettigd toen hij tot tweemaal toe de liberalen steunde in de gemeentekie zing van Aalst? Gij spreekt van zuivere en onbevlekte vlag nochtans de vlag die gij over enkele jaren te Denderleeuw ingehuldigd hebt en waarvoor gij zoo veel eerbied hadt, is niet alleen groen de liberalen mogen er ook hun paart van nemen, enz., enz. Hedendaags is dat al christen- demokraatdat is al goed en wel voor sommige snullen. Want onze meester De Backer zegt nog in 't zelfde artikel dat de christene democraten tal van leden hebben, die geen beredeneerd gedacht koesteren van het programma der partij. Dus onze meester De Backer zegt ons Al wie op politiek gebied, 't zij t.jdelijk of bestendig, met godsdienst haters samengaat ot in dezes belang medewerkt, houdt op christen demo kraat te zijn, en is nog enkel demo kraat, maar den naam van christen niet meerwaardig. Hij zegt nog verder, dat 't doel onzer inrichting niet is, libera len en socialisten te verchristenen, neen, maar de oude bewaarders demo- cratiseeren. En wat zien wij heden Het mogen nog goedo menschen zijn die het goed meenen, maar als zo aan de slippen van Vanden Bruele niet hangen, deugen zij niet, M. Gosyns naar 't schijnt, is nog een demokraat, maar toch een valschaard, omdat hij op de lijst van Woeste stond Neen, Vanden Bruele, Gosyns is geen valsch aard ®S is es» ecfïSe c'arts- ts» demokraat, dien naam waar dig volgens onzen meester De Backer schrijft die de partij hier heeft opgericht, en als M. Gosyns derwijze M. Woeste demokratiseert, is het wel eene helden daad. Maar gij, gij zult niemand demokratiseeren, neen want wie niet gewillig en volgens 't gebod van Van den Bruele meeloopt, is een afvallige, een verrader, enz., enz. Broeders werklieden, leest en oor deelt hoever, sedert de stichting der democratische partij, de mannen van heden het hebben gebracht, hoe ze hunne kiezers hebben opgeofferd aan vrijdenkers. Oordeelt gij de hierboven aangehaalde zuiver en rechtuit bewe zen feiten goed, stemt dan maar voor de vrienden der geuzen. Wilt ge stemmen als waren christen demokraat, vergeet niet M. COSYNS en zijne gedemocratiseerde vrienden. Stemt niet meer voor valsche jannen die nooit van verdrag of overeenkomst willen weten als 't met gedemocrati seerde vrienden is, neen Alles op com mando van Vanden Bruele, en eene vrijdenkersgroep steunen dat gaat van zells. Broeders, blijft ware christen democraten met onzen leider, den heer Gosyns. Stapt niet mede in eene partij die door hare werken en daden moet overgaan van christen demokraat naar vrijen demokraat. Broeders, leest dit manifest meer dan eens tracht het goed te begrijpen, en dan zult gij uitroepen Neen, 't is niet ik die een overlooper wezen zal. maar gij, Vanden Bruele &Cie. WIJ zijn christen democraten en we blijven het, maar GIJ zijt overgegaan naar vrijen demokraat, door uwe werkingen zijt gij er toe veroordeeld, en het kiezerskorps zal oordeelen. KeweB, vriend iSumont, bij betgeen gjj over de vrijdenkerij van Van den Briiele schrijft, voeg ik nog bij Hebt gij Van den Bruele, over 4 jaar, hij Victor Van der Schueren te Ninove, niet uitge roepen ir. mijn bijwezen Wij zijn geene christen demokraten meer, maar vrije democraten Nochtans de slimme Daens heeft het woord christen doen behouden. Vandaar «vrije christenen democraten Het was van toen af toch te zien dat alle christen gevoel zich uit uw hert verwijderde. En zulke mannen zouden wij, christenen, nog steunen, mannen die eene christene partij schaamteloos onder een dekmantel willen vertegen woordigen. En voor Pieter Daens is dit alles goed.., als 't maar 4000 fr. opbrengtVoor 4000 fr. duizende chri stenen naar de goddeloosheid slepen, zonder dat zij het weten. Was 't daar voor dat onze landelijke raad, door onzen meester De Backer gesticht, verdween, en het onmogelijk was er een anderen te stichten Natuurlijk wanneer fouten daar ook moeten goed gekeurd worden, was het beslaan van dezen raad onmogelijk, niet waar M. Plancquaert, niet waar M. Wekkers t En als gij, Van den Bruele mij toe roeptweglooper, verrader, enz.« hewel ja, dan is 't mijn plicht als echts christen demokraat, alle ware christe nen op de hoogte te brengen van di» hedendaagsche heldendaden. Ik, christen demokraat, vrij voor elk, christen in hart en ziel, zie mij verplicht de mij zoo diep aan 't hart liggende christene demokraten te overtuigen van de heersckende wan toestanden. Het volk zal over die han delwijze oordeelen ja alle rechtzin nige demokraten van overouds zullen wel overwegen wat er onder schuilt, en stemmen voor echte cStriste» rce demokraten zooals M. GOSYNS, den vader der werklie den en zijne gedemokratiseerds vrienden. J.-B. DE GRAEVE. SANTBERGEN.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5