f 8 Mo*™"1' )E OPLOSSING De burgerij verpletteren dat is het doel der socialisten. OM UITTE KNIPPEN EN AAN DEN MUUR TE HANGEN MIJNHEER WOESTE EN ZIJNE TEGENSTREVERS Voor do kloosters Zijl g© wel, houdt u dan wel. De Spaarkas. g!sÉï«s?j PhWJ?'? l uiiéiia Usilpiiüi Uit de LIBERALE VOLKSGAZET van 21 November 1909 M. Woeste, is een man van onbetwist baar talent ten dienste van fijn middel eeuws ideaal heeft hij immer oene onge- meene welsprekendheid aan den dag gelegd, en in den laatslen tijd heeft men kunnen zien met welken stalon wil, die oude zieke man bezield moet zijn, om nog dag aan dag op de bres te staan ter vordediging zijner anoma- lisdie denkbeelden En zoo groot is die invloed geweest van M. Woeste, dat hij ondanks alles de rechter zijde en de ministeries beheerschte ;op elke wet die de volksontwikkeling betrof drukte hij zijn merk. Uit DE WERKMAN en HET LAND VAN AELST van 5 Januari en 16 Februari 1890 M. Woeste, de groote katholieke hoofd man, onze geliefde en uitgelezen volksverte genwoordiger, die geleerde en schrandere staatsminister, tot 't ongeluk van 't vaderland door den koning uit 't ministerie verwijderd 't arrondissement Aalst houdt veel van Mijn heer Woeste hij is en blijft de geliefde man. Wij moeten geen spijt gevoelen van mijn heer Woeste aangenomen te hebben sedert lang heeft hij de sociale kwestie diep gepeild^ veel woorden heoft hij gesproken, veel voet stappen gedaan, om wetten te krijgen voor do stoffelijke belangen van 't volk. P. Daens. Goddank de kiesbewerkmg gedaan door onze vurige propagandisten en ieverige rpedewerkers, bijzonder der echte katholieke christen© werklieden, draagt overvloedige vruchten. DE OOG EN GAAN OPEN 't getal ver dwaalden en misleiden vermindert dag per dag. Enkel nog hier en daar een verstokte blijft dc afscheurende demo cratie getrouw en deze laatste bezitten zoo weinig christene gevoelens dat bij het eerste windje hun groen vaandel zal overwaaien naar het vuurrood vaandel der socialisten. En toch .nog schenden die verstokte demokreten met de Encycliek var. P. Leo XIII, om zoo toch een schijn van christenheid aan hunne "werking te geven en hier en daar een min ontwik kelde en weinig geleerde menseh te bedriegen en in hunne rangen in te lijven. Die beroemde Encyklmk I Onze christene werklieden zullen op 19 Mei den verjaardag van hare afkondiging vieren. Te Gent, Antwerpen, Brussel. Luik, Leuven, en hier ook te Aalst. Ja zij zullen dien dag vieren. In al die steden zullen er plechtige missen opge dragen worden om God te bedanken over de overvloedige weldaden die de encykliek in de wereld heeft gezonden, in alle werkmanshuizen zullen er onder 't geleide der geestelijke .overheid feestzittingen pinas hebben, waar P. Leo XIII zal herdacht worden, waar de merkwaardige feiten van den werk- mansstrijd tegenover 't socialismus zullen worden blootgelegd, waar de duizende leden onzer Christene Vakver- eeniging hun hart zullen voelen klop pen van liefde, eerbied en onderdanig heid tot hunne moeder de H. Keilt. Na Leo XIII zal men getrouwheid zweren aau P. Pius X, omdat de Stad houder van Christus de eenige bewaar der is der eeuwige waarheid, die niet kan falen, die ons niet kan bedriegen Daar zal nieuwe moed worden ge schept, nieuwe geestdriften ontstaan voor 't verdedigen onzer katholieke zaak. En daar zal ook nog een ander gevoelen het hart vervullen, een gevoe len van rouw en wee, van inni medelijden voor onze afgescheurde broeders, die niet willen zien dat zij misleid worden, die niet willen zien DAT ER GEEKE CHRISTENE DEMOCRATIE MOGELIJK IS BUITEN DE H. KERK, VOOT die verdwaalde schapen zal er rouw zijn, doch ook tevens hoop op - den terugkeer. Dat zij eens nagaan hos de zoogezegde vrije democraten de ency kliek zullen vieren. Zal het zijn aan den voet van 't altaar, zal het zijn gebukt onder de zegenende hand des priesters, ■al het zijn 't hart vervuld met liefde ▼oor den evenmensch. met de hoop op vrede, welstand en geluk zal het zijn met het doel te werken tot zaligmaking snzer zielen of zal het zijn onder kreten van haat tegen de geestelijke overheid, van verwijt tegen de getrouw gebleven© werklieden, zal het zijn onder verwen sch in gen tegen de Ka tholieke regeering, zal het zijn onder de opheldering van liberalen en socia listen Antwoordt, beste Kiezers, overweegt deze toestanden, en viert den dag der Encycliek zooals "t betaamt, met alles in 't werk te stellen om de Katholieke partij aan 't bestuur te houden, want zij alleen is bekwaam om alle punten in de Encykliek voorzien, belangrijk te ▼erwezentlijken. 20 Millioen voor de kloosters, 't is schan de zoo tieren roode en blauwe jannen om de menschen te doen gelooven dat de katho lieke regeoping 20 millioen jaarlijks aan de klrostersscliolen geeft. Het tegendeel is waar, want bet bestaan der kloostersscholen doet aan den Staat meer dan 21 millioen per jaar winnen, en ziehier hoe Waren al do scholen, gemeentescholen en moeslen al de kinderen die nu naar de vrije kalliolioko scholen gaan naar deze gezonden worden, die verandering zou aan den Staat dusvolgons aan do lastenbelalers 21 millioon jaarlijks moer kosten, omdat het be rekend is e:i he wezen dat iedere leorling der ofiicieele scholen 67 franken kost aan 't gou vernement en dat de katholieke scholen het zelfde onderwijs geven voor 21 enl4 fr. por kind. Voor 't geloof, Zijn wij niet doof Onder 't liberaal bestuur, voor 't werk volk, evenals voor de boeren niets De katholieken integendeel hebben, in 25 jaar, eene wonderbare Wetgöving OV6T denarfeGÏd tot stand gebracht. De persoonlijke belastingen op de huur waard®, deuren, vensters en meubels, wer den afgsschafö voor de werklieden. Duizenden werklieden zijn vrij van alle belastingen. De wet op de werkmanswoningen heeft duizenden en duizenden werklieden eigenaars gemaakt van hun huis. Do wei-kliedenahounementen op den trein zijn bet werk der katholieken. Voor millioenen en millioerien worden groote werken uitgevoerd. De werklieden vonden er hun werk en hun brood bij. Groote toelagen werden verleend aan vakvereeningen voor werklieden; aan onderlinge bijstanden voor ziekte. Eene wet word ingevoerd op de betaling der dagloonen in geld; tot schadevergoeding voor de werk ongevallen. Onze pensioenkassen worden door den Staat rijkelijk ondersteund. Rekent en telt Jaarlijks wordt er 20 millioon fr. beatasd aan de werAmanspensioa- nen en hulpgelden voor de pen sioenkassen. 350,000 werklieden hadden in 1910 het pensioen van 65 frank getrokken, zonder dat zij daarvoor iets gestort hadden. De liberalen gaven geen cent, geen rood» duit zij plunderen do Staatskas er was niets over voorliet volk. De soldatendienst wordt betaald, de dienst tijd ingekort is het geen goede maatregel voor de werkinansklasse De katholieken hebben dit gedaan zonder de bolasling te verlioogen zij schaften integendeel zekere belastingen af en ver minderden anderen. Gedenkt, bij bot naderen der kiezing, het spreekwoord ZIJT GIJ "WEL, HOEDT E WEL. Werkvalk, wie verbeterde uw lol Denkt daaraan en slemt niet zot. Vooruit schrijft het, in zijn nummer van Woensdag 30 November 1910. Ziehier zijue woorden De revolutie is de sind-veldslag. Het is de actie waardoor het proletariaat de bour geoisie verplettert, de oorzaken der tegen stelling opheft, de klassen doet verdwijnen. En 't was met dezo partij dat de liberale janloiders een verbond of kartel sluiten. Zij helpen dus den strop aan den bals doen der fcurgerij. De Spaarkas i3 de bank van de kleine w erkers, van den werkman, en niet van den rijke. Het gestorte geld in de Spaarkas was In December1882: 169 Millioen 900.000 franken. In December 1910 1 Milliard, 493 Mil- Jioen franken. Een ittiliiard 325 millioen f P, meer, dat is voor de belanghebben den, gerekend per kop, kinderen en vrouwen medegcrokand, omtrent 2LQ ff. per Inwoner, ziedaar hou de nederigen zich ver rijkt hebben sedert dat de katholieken hun nen toestand verbeterd hebben. Zoo een Staatsbestuur is eene. weldaad zonder voogaanden in de geschiedenis. Zondag vierden de kristen mulua- listen feest, en 't was een indrukwek kend, een groolsch, "een zegevierend feest. Van de talrijke redevoeringen die we dien dag hebben geboord, kunnen wij niet beter vinden dan stil te blijven op een punt door M. Segers op eene klare en duidelijke wijze besproken, namelijk op het neergelegd wetsont werp dat eene algemeene verzekering voorschrijft. Ge weet, dat over eenige jaren M. Warocqué liberaal, een wetsontwerp heeft neergelegd om aan iederen ar beider op 65 jaar, een pensioen te ge ven van 860 fr., maar wat velen niet weten, bet is, dat M. Warocqué eene groote ezelarij beeft begaan. M. Wa rocqué dost én de werklieden én de patroons én de openbare besturen tot dit pensioen bijdragen, én dat is zeer wel. Maar, M. Warocqué diende een wetsontwerp in, over eene zaak,die hij niet bad ingestudeerd, en zoo gij wet ten wilt maken, is toch wel de aller eerste vereisclite, zelf op de hoogte der kwestie te zijn. M. Warocqué was dat niet, want anders zou hij een beter ontwerp hebben ingediend.Inderdaad, M. Warocqué doet d® werklieden eene jaarhjksche groote storting doen, om die 360 'fr. te bekortten, en hij wist niet, dat, zoo de werklieden thans do- zelfde storting doen die bij voor schrijft, dat clan, onder de bestaande pensioenwet van 1900, de werklieden niet enkel 360 fr. per jaar pensioen zouden hebben maar dat zij onder de huidige wet, in plaats van 360 fr. 587 lr. zouden trekken. Dat is bet eerst^ voorstel van liberale zijde. Nu hebben wij eene tweede editie, bet is dit van M. Jeroboam May, jood van geboorte en afkomst, Belg door naturalisatie, en 'Volksvertegenwoor diger in de Belgische Kamer, niet van de Joodsch. maar van de Belgische bevolking, bij de genade van liberalen en socialisten. Nauwelijks was M. May in de Kamers, of bij stelde voor aan alle Belgen f fr.pensioen per dag te geven, zonder dat de werklieden noch de patroons voor 'nen cent moesten tus- scbenkomen, en zonder erbij te voe gen vanwaar bij bet geld balen zou. Dit wetsontwerp bleef een volle jaar in de kartonnen zitten M. May diorf bet zelf niet ter bespreking vragen. Het is toen dat de leden der Rech terzij er zelf de bespreking van eischten in de afdeelingen. Natuurlijk dat zulk een belachelijk voorstel werd verwor pen, er, de eer niet eens genoot verder besproken te worden. Wetten te maken zou inderdaad al te gemakkelijk zijn, als er enkel diende gezegd en geschre ven en ingelaschl te worden als volgt: De slaat zal jaarlijks aan al de Bel gen van GO jaar, op eigen rekening, 1 fr. pensioen daags geven...Doch zoo maakt men geene wetten. Zoo gij uit gaven doet, moet gè noodzakelijk de bron der inkomsten aangeven. Door't wetsontwerp May aott er jaarlijks 100 millioen uit de Staatkist moetenkomen van waar die 100 millioen zouden komen, daar zegt Mi May geen woord van. 'i De katholieken hebben veel beter werk gedaan door de wet van 1900 hebben zij aan de Belgen de gelegen heid gegeven een pensioen to verwer ven; deze die te oud waren geworden, hebben van den Staat een schoon geschenk ontvangen, een geschenk van 65 fr. dat sinds 1900, tot de som is geklommen van 150 millioen frank. De katholieken willen nu dit pen sioen aan al de Belgen geven, en daarom heeft M. de Lalieux een wets ontwerp ingediend. Minister Hubert heeft echter gezegd, meer en beters te geven, doch hij vraagt daarvoor 3 jaar tijd, omdat er om goed werk te leveren, den noodigen tijd meet be staan, en «nadat ernstig® zaken, geer.e l®sse, maar eene ernstige oplossing verlangen. Zondag nu heeft M. Paul Segers gesproken in naam van denLandsbuiid der kristen mutualisten en plechtig verklaard, dat de sociale kwestie eene volledige oplossing diende gegeven niet enkel, zegde hij, moet de ouder ling 1 fr. pensioen genieten, maar de ziek geworden werkman, de tot wer ken onbekwaam geworden arbeider moét insgelijks bijgestaan en geholpen worden en daarom in tijd van ziekte en in gevallen van onbekwaamheid tot werken, een ondersteuning van een frank daags genieten. Dit voorstel verwierf van de mach tige vergadering een kolossalen bijval. Ditmaal zijn de katholieken de tegenstrevers verre vooruit op bet sociaal terrein, en staan verre, heel verre, boven de beloften der konkel- foespartijen. Daarbij de katholieken houden het niet bij beloften, zij bren gen werken voort en zoo komt bet dat beer ridder de Ghellinck, en andere katholieke kamerleden, een voorstel in dien zin in de Kamers hebben naerge legd. Het zal niet lang meer aanloopen eer dit voorstel zal besproken worden Tegenover den roep van het samen werkend oppositieleger Wij eiscben 1 fr. daags pensioen zetten wij kalm bedaard, maar vastberaden en beslist ons programma voertniet enkel 1 fr daags pensioen, maar minstens één frank daags tegemoetkoming, 1 geval van ziekte, 2° in geval van vroegtijdige werkonbekwaamheid, 3° in geval van ouderdom. Om de wille van het smser Likt de kat den kansleleer Om da wille van het geld, Heeft Daens ham sféeus voorgesteld. Wij lezen in het Land van Aklst van 12 Mei laatst: Ware het. niet tenen grooten zege praal voor den Godsdienst indien in de Kamer eenige rijke vasthoudisten vervangen icerden door Christene Demokralen Wij antwoorden Êieen, het ware integendeel een groot ongeluk voor den Godsdienst, daar alle de Christene Democraten, die nu op rang staan, aan den Godsdienst reeds onein dig veel nadeel hebben berokkend.Door woorden en werken vervolgen Daens, Plancquaert, Van de Fonteyne.Du Caiil- lon enz. de voorstaanders van don Godsdiensten spannen tezamen met de vijanden van ons christen geloot. Daar hebben wij honderd» bewijzen van. In de Kamer heeft Daens altijd gestemd TEGEN de katholieke regiering. In de gemeantekiezing van Aelst koos hij voor een geuzen onderwijzer van 18 9 Hij verheerlijkt de burgerlijke' vingen Hij gaat in goddelooze stoeten tezamen met de vrijdenkers; Hij valt uit in zijne gazetten tegen priesters en gasthuisnonnen Hij ondersteunt vallene priesters enz. enz. Waarlijk men moet durven om dit te beweeren. Het jonge broekventje Van den Bruele noemt zich zeiven vrijden ker en republikein on Daens durft hou den staan dat men zulke mannen moet hebben om den godsdienst te verdedi gen Achteruit, huichelaar 2. Dan zouden loij eindelijk de Volhs- wetten gcAemd zienschrijft hij neg. De lange lijst van volkswetten M. Daens is gestemd ZONDER U of uwe bondgenooten.Alle die wetten ten voor deel© van 't volk gemaakt zijn te dan- Ken aan de Katholieken en niet EENE is haar bestaan aan een christen Demokraat verschuldigd. De Katholieken zul'en voortgaan met nog vele goede Volkswetten te maken doch aij kunnen dit deen zonder Daens. 3. In Vlaanderen gelijk in de Walen zal al het werkvolk naar de socialisten overloo- peti. Ons braaf katholiek werkvolk zal NOOIT socialist worden; doch wanneer de leider der Daensisten zich republi kein en vrijdenker noemt, wanneer zij met vrijdenkers en socialisten ver broederen en verbonden aangaan, ver wonderd dat ons geenzins dat de volge lingen van zulke mannen vroeg of laat langs den socialistischen kant overslaan Liberalism us en Daensismus zijn warme broedkassen voor het Socialismus Het olk misnoegd me ken en ophitsen tegen de katholieken, die nochtans al zooveel voor den werkman gedaan hebben, is» den walgelijken leiddraad, dien zij volgen om onvermijdelijk op het soci- ali- mus uil te komen. Anseele heef' bet gezegd De Daensisten zijn de baan brekers der socialisten in Vlaanderen!! 4. Waarom zijn de Coffre-jorts niet belast gelijk den grondt vraagt, Daens. Dan zouden wij moeten beginnen M. Daens met uwen eigen cofi're-fort na te zien. Dertig jaren lang hebt gij uitste kende goede zaken gedaan. Gij wont ten minste 20,000 fr. per jaar. Sedert ij Volksvertegenwoordiger zijt hebt cï] al 32,000fr. getrokken zonder'tgeid van dien rijken liberaal van Brussel, dat ten tijde van uw broeder alle maan den in uwe handen kwam. 4. De katholieken willen het vergunnings recht niet wegschrijft ophitser Daens. Niet alleen de katholieken maar zelfs liberalen en socialisten zijn voor de betuegeling van het drankmisbruik. België stond vroeger bekend als eene. der streken waar het meeste gedron ken werd en alwaar het meeste getal misdaden gepleegd werden ter oorzake der dronkenschap Dc Katholieken bestrijden het misbruik slechts en niet het gebruik van drank. Indien Petrus Daens meer geweten had en eene oprechte christen ware, zoude hij den pliclu begrijpen, die de landsbestuurders hebben een misbruik te beteugelen dat de openbare veilig heid in gevaar brengt. Verre van die wet te bevechten zoude hij de wijze maatregel goed keuren. Dank aan die wet zijn de Belgen in. hunne eer hersteld. Het drankmisbruik is veel verminderd en wij staan nu piet meer geboekt als dronkaards. Ook is het cijfer der misdaden in staat van dronkenschap gepleegd, veel vermin-» derd. 5. De geldzucht is de wortel van alle kicaad schrijft de schijnheilige Pie. Wel gezegd M. Petrus, het is voor een handvol goud dat gil uwe ziel ver koopt; dat gij den vriend zijt van Fra- massons en Socialisten dat gij honderde werklieden misleidt en tegen uen rijken opmaakt Uit geldzucht hebt gij ver hand hetgeen gij vroeger aanbeden hebt en gij aanbidt nu hetgeen gij vroe ger verbrand hebt. UU geldzucht ofïert gij uweeeren uw geluk.op en gij draait als eenen weerhaan. Het budjet van den Congo, de stoet van 15 Oogst en de Gemeenteüiezing leveren er ons het be wijs van. 6. Helpt de deftige Christene Democraten smeekt Daens. Hunne deftigheid kennen wij M. Petrus. El keeir walgt van uwe deftige politiek en zal uwe volksbedriegerij u duur doen betalen. Uwe christelijkheid komt van dag tot dag nog kleerder uit. Gaat verbroede ren met Mechelynck, het kopstuk der framassons en trekt het volk maar meer en meer af van de K. Kerk en priesters. Dat is echt christelijk 7. Hoe zoet is het vervolgd te worden voor de rechtveer dig heid roept de valschaard uit. Atchie!... leest voor de onrechtveerdig» heid, want volgens de getuigenis^van Plancquaert heeft Daens elk en d'een gefopt. 8. Indien de JFranschmans hier waren wij hadden voorzeker twee mannen gekozen. Bluf, bluf M. Petrus M. Woeste had gelijk t« zeggen dat het meeste getal der Franschmans voor hern stemden. Hoe zouden zij voor u gaan stemmen M. Petrus? Nooit hebt gij hun eenen cent uit uwen zak gejond integendeel geven de Katholieken alle jaren met duizende en duizende frank voor het werk der Vlamingen in Frankrijk Diij Katholieke Vlaam'sche priesters zijn te Parijs en omstreken nachten dag .ter hunner diensten zij staan die uitwijke lingen bij met raad en daad. Bij rechts gedingen en loongeschillen zijn onze moedig® vlaamsche priesters daar om hunne landsgenooten te helpen. Gedu rende het jaar 1911 hebben zij uit dien hoofde aan de werklieden een profijt veroorzaakt van meer dan 223,000 fr. En Pie Daens beweert dat die brave menschen, ondankbaar zouden zijn jegens hunne weldoeners en dat zij tegen de katholieken zouden stemmen Prietpraat en volkopmakerij. Gij ziet beste lezers dat men aan alles wat van Chipka komt niet veel weerde mag hechten. Om de wille van het smeer Lekt de kat den kandeleer Om de wille van het geld Heeft Daens al dien bluf verteld. Hecht niet veel geloof aan den zeever van M. Pie. Hij wordt gewaar dat zijnen haring niet meer braadt en hij tracht nog te lachen, maar hij lacht groen. Hij be weert niets op zijn geweten te hebben en zoo goed te slapen als een gezond kind. 'k Geloof het wel, hij vervalt misschien in de kindschheid.

De Volksstem | 1912 | | pagina 6