ii teeele roept i\.| fe| Pi i' S> Arrondissement Aalst i::\ IwH' DAGBLA.D Vreeselijke spoorwegramp JAARLIJKSCHE VERGADERING Katholieke Kiesvereeniging te Geeraardsbergen Met algemeens werking vooruit Achttiende jaargang n' l IB 11 S CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 21 Ifflei 1912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. Moor eüesi Senaat, Zoo stemt men goed De Sadeleer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde Ide Ghellinck d'Elseghem Ghceraerdts De Beer sslEsessbke VcQB* tüö Kamer» Woests L'oyersoen de Bethune Van der Linden Cosyns n Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Cosyns Van der Taelen n Bo„I<r maar heeft er voor gezorgd zijn eigen oogst binnen te hekien vóór flat fle regen komt. Hel sluit tegen 't gemoed van ieder rechtzinnig en welgeaard mensch, te vernemen dat iemand hem voor den aap, voor den zot heeft gehouden. Juist daarom springt het ons legen het lioofd, telkens'wij de razende, dwaze, ongekookte uitvallen hooren of lezen van socialistische lawaaimakers en em- brasverkoopers togen het bij hun in schijn zoo vervloekte, zoo verwenschte, zoo afschuwelijke kapitalisme, en ter wijl zij dit dag aan dag, week aan week, ja jaar aan jaar uitbazuinen, er de hersens van vele eenvoudige en ge makkelijk misleide menschen in ont steltenis brengen, zij intusschcnlijd er volop gebruik van maken, er van profiteeren, om in hun dagelijkschen omgang, ferm te lachen met de snul- ligheid dier verdoolden, d^e toch zoo onnoozel kunnen zijn naar hunnen llauwen prietpraat te luisteren, terwijl zij er voor zorgen niet honderden, maar duizenden franken op te strijken en er duizenden op zij te steken, tegen de slechte dagen die er komen kunnen, maar die voor de roode kopstukken het laatst van al aanbreken, omdat zij zoo plat zijn op tijd en stond de schaap- kens van de heeren kopstukken in den stal te brengen. Bij hen komt hot gezegde wonder wel van pas Luistert naar mijne woorden, maar om de liefde Gods ziet niet naar mijne werken. En inderdaad, daarin hebben zij overschot van gelijk. IToe dikwijls hebben de Gentsche werklieden, overeen vijftiental jaren, den beruchten Anseele niet hooren donderen en bliksemen tegen die ver duivelde kapitalisten, die hongerige en wrekkige en nooit verzadigde geld zakken hoe heelt hij er geen handje van weg om de onr.oozelaards, die weinig verstand bezitten, te doen slik ken, dat zij eerste slimmerikken zijn, met het verstand in pacht te koop loo- pen, en die, terwijl zij zich laten vleien en fleemen met den ronkenden naam van bewuste arbeiders, het beste bewijs geven door hunne handelwijze, zich als nen simpelen snul als een martiko op flesschen to laten trekken. Bekijkt dit beschreven beeld, zoo duidelijk voor den lezer'opgemaakt. Dat is Anseele, dezelfde Anseele die vroeger als eenvoudige werker zich te vreden moest houden met een gewoon werkloon, dfe volgens de verklaring van personal die hem van nabij ken nen, een man is, wiens wetenschappe lijke kennissen zeer zijn beperkt, maar die een ongeëvenaarden durf heeft ge had de menschen steeds appelen voor. citroen dn té vêrkoöpen, en die Hoewel weinig wetenschappelijk opgeleid, en weinig verhevene cultuur bezittend, toch wonderwel de simpelheid der me nigte kende, en die onwetendheid op Xoo'n gróotë schaal wist uit te buiten, niet ten voordeele van den workman, maar eerst en vooral en we zouden mogen zeggen, haast uilsluitelijk, voor zijn eigen persoonliik voördeel. Thans is Anseele eene der meest welstellende burgers van Gent, een kapitalist van 't zuiverste water. Hij trekt als hoofdman van Vooruit, 9000 fr.; een wedde waar velen tevre den zonden mee zijn, doch dit was liern niet genoeg hij snapte persoon lijk nog' de 4000 fr. binnen als volks vertegenwoordiger dat waren er 13000 fr.; dit zou echter voldoende moeten zijn doch Anseele is veel te demokraat daarvoor, en daarom werd hij schepen van Gent, en omdat het. leven voor de roode kopstukken toch zoo bjller duur is, lieten zij de jaar wedde der schepenen klimmen tot tiOOO fr. Voor elk zijner voordrachten laat héér en de meester en de czanr aller Vooruitors, zich prinselijk beta len, zoodat de gemiddelde jaarwedde van den armen, ellendigen gezel Anseele komt op.23000 fr. Vóór dat M. Anseele schepene was, verklaarde hij aan zijne volgelingen, dat 3000 fr. voor een schepene ruim schoots voldoende waren, daar zij er haast niets moesten voor doen. Ook beloofde hij zich met 3000 fr. tevreden te stellen en de rest aan zijne arme medebroeders mee te deel en Nu is hij schepene, hij trekt als dusdanig niet 3000 maar 6000 fr. en op den hoop toe nog 17000 fr. bij. Meent ge nu dat hij als schepene zich gelukkig acht met 3ogo fr., en de rest ervan in de partijkas stort Go zijt er wel mee Toen oen liberaal blad dit fijntjes onder den neus wreef van oiizen nieuwen en vooden kapitalist, schreef hij zelf als antwoord: Niemand ver dient heter zijn geld als ik mijne 23óoo fr. Ge ziet, Anseele, hoewel man der absolute gelijkheidsprinciepen heeft geen klein gedacht van zijn eigen. Hij houdt dus al zijne kapitalen zorg vuldig voor hem. En moest ooit tot ongeluk van 't land, in later jaren, BUtïEELEN TE BRUSSEL J I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 7?.8, I 9Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJSPan Nu ff el-De Qendt. AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 0.50 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstetl. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. 2,00 diezelfde gezel; ininister worden, weest gerust, die21ov/iballekens als minister zou onze ong nukkige verdrukte met evenveel liefd^ fen ievor ©p zak steken En zoo is ei v:.oet hij, zoo zijn en zoo doen vele and/ren. Kijkt rondom u, en ziet of er gn-.n roode kopstukken zijn die op hunk jbeurt volop in zwier zijn zich vet te', mesten met het zweet van den roodenywerkman. Ze zijn de partij der arme'lieden en ze hebben in hunne partij, in evenredigheid, de meeste milliornairs aan. hun hoofd. We kennen z6 allen de roode geld- harons, Vandervelde, Furnemont, Destrée, Terwagne, Hallet, Grimard, die al jaren lang het volk voor den zot houden en Zelf voortdurend met de voelen warm oneer de tafel zitten. Ja, voorwaar,;zij hebben overschot van gelijk Luistert, cnn«ozel8 snullen, luistert naar cnie woorden, maar kijkt niet naar onze werken. ïn Fr inkirijk 14 dooden en 36 gekwetsten. Zaterdag avond, om 9 1/2 ure, is een trein welke de Noondslatie te Parijs verliet en naar Pontoise rt.ed, onder de Marcadet- brug in botsing .gekomen mol een trein, die uit Moiitsoult-Magirer terugkeerde: De schok tussci on de twee treinen was verschrikkelijk. De niachien van den rijden den trein vloog ïn een waggon van 3dc klas, waar talrijke slachtoffers werden gemaakt. Een waggon van lsl" klas en twee waggons 3',u klas van don trein van Pontoise, zijn gansch vernield. sonen gedeod en gekwetst zijn. Onde.r een wiel van de locomotief van trein 434, is hei stuk gereden lijk gehaald van don machinist. De ongelukkige was kort voor de botsing van zijn inachien gesprongen onder do wielen gevallen. De trein 631, om 9 ure 30 uit de Noord- statie vertrokken, ter bestemming voor Pon toise, zat vol reizigers, die zich naar den buiten begaven om er don Zondag over te brengen. Do trein 434 komende van Mont- soult-Maglicr. was ook talrijk bezet. Bij de botsing zag men don eenen waggon zich op den anderen verbrijzelen. De reizi gers, die niet gekwetst waren, vluchtten van schrik w eg in alle richtingen. Als de eerste oogenblikken van schrik voorbij waron, snelde men de slachtoffers ter hulp. Do redding ging met vele moeilijkhe den gepaard. Voorzichtig bracht men do mannen en do vrouwen, die gansch met bloed bedekt waren, weg.Por krank en wagen zijn zij naar het gasthuis van Laribosière ge- voord. Onder do slachtoffers bevinden zich ver scheidene reservisten van het 51° linie. In voornoemd gasthuis zijn ter verpleging opgenomen, zestien mannen en tien vrouwen welke allen een of ander lidmaat gebroken werden. Do policieprefecluur heeft om 1 uur 's nachts, volgende olbcieele nota medege deeld Drie wagens vau don trein 631 zijn door do locomotief van trein 434 letterlijk stuk gemaakt. Tusschen de reizigers, die in deze waggons zaten zalen, zijn er elf gedood, waaronder drie soldaten, en 39 gekwetsten. Hel lijk van een der slachtoffer», dat naar bet dooden huis werd overgebracht, is her kend door het gezantschap van Siam. 't ls dat van een student, Mai-Pherus, oud 2S jaar. Zondag voormiddag zijn twee gekwetsten in liet gasthuis overleden. Eon derde gekwet ste ligt op sterven. Tusschen de herkendo lijken zijn die Van beuren Jules Ledu, mecanicien te Saint-Quen en Barden, wonende te Parijs. De ingenieurs dor maatschappij, hebben een onderzoek geopend en den wissel wachter Lougy ondervraagd, die van dienst was aai posl 14, op liet oogonblik dor botsing. Dezt man, die 40 jaar oud is, en zeer goed aange teekend staat, kan geenen uitleg over het ongeluk geven. Hij kan voor het oogenbiik nog niet zeggen of er iets aan do wisselnaald haperde. Volgens l'Echo du Peuple, zou er kwaad willigheid in 't spel kunnen zijn. Op don trein zat een jong huwclijkspaar dat zich naar Enghien wilde begeven. Het was druk aan het. zingen, als de botsing ge schiedde. Eensklaps slaakte de bruid een gil en zag aan hare voelei het hoofd van haren man rollen De echtgenoot was letterlijk onthoofd. De bruid word met gebroken boenen weggedragen. DER GEESTDRIFTIGE FEESTDAG! Zondag 19 Mei had de jaarlijksche ver gadering plaats der katholieke Vereeuigin, te Geeraardsbergen. Een lange stoet van vreemde deelnemers uit al de gemeenten van het arrondissement toog door de schilderachtige stad en ging naar de groote morgendzitting, belegd door den middenstandsbond voor do burgerij, in het prachtig en ruim lokaal der Breidels- zon en. Rond de 600 personen verdrongen zich in zaal er heerschte eon levendige bewe ging, voorbode eener ieverige werkzaam heid. Vooraan zaten heer staatsminister Woeste met de volksvertegenwoordigers, senators en overheden. Hl. Vincent Büerïckx opent de vergadering met een warm sympa thiek woord en stelt de redenaars voor on der de toejuichingen -van het publiek. Jules PEeraert van Geeraardsbergen sprak namens den mid denstandsbond, en deed een krachtig pleidooi voor de burgerij. Hij vroegmeer bescherming hulp van wegede wetgeving.(Vurigetoej.) VolksveHegenwoopdiger fJoyeusoen, legt breedvoerig pit hoe de burgerij in hare zedelijke en stoffelijke belangen bedreigd is door het kartel en maakt don lof over het financieel bestuur der Katholieke Regeering, (Langdurigo tooj Gsi'ow Lode wijk de Béthune in éeneT;r&TB"sauspnUrer-iounr-.ran witi w Kalholieke partij reeds gedaan heeft voor de burgerij en welk haar programma moet zijn 'ode toekomst (spreker wordt geovalion- neerd). Sdvokaak Eostecls bewijst op grondige wijze de noodzakelijkheid en de zending van den middenstand toont langdurig aan hoe do burgerij tot zelfbewust zijn, tot zelfbetrouwen moei komen, en eindigt met een verheven en geestdriftigen oproep tot de medewerking der burgerij voor le aanstaande kiezingen (die verheveno en begeesterende redevoering wordt met een langdurigo ovatie beantwoord). Het banket. Om 1 ure hal in de ruime zaal van den Katholieken Werkmanskring, Karmelieten straat. hot groot feestmaal plaats. Deze zaal was prachtig versierd met vlaggen en wim- els, doch or waren zoovele inschrijvingen voor do deelneming, dat de inrichters zich hadden gonoodzaakt gezien, tafels te plaat sen op het verhoog, achter het orkest en zelfs tot onder de poort Dat er daar spoedig onder die kloek moedige strijders de hartelijkst*) geestdrift heerschte, hoeft nauwelijksgozogd te wor den Toen onze gevierde staatsminister Woeste, omringd door senators Van Vreckhcm, Raepsaet, do Kerchove d'Exaerde, volks- tegenwoordiger Moeyersoen W de andere kandidaten voor de aanstaande kiezingen de aal binnentrad, werden allen op eene geest driftige ovatie begroet. Aan do Eeretafel namen henevens cleze hoeren nog plaats, de Z. E. H. pastoor deken van Geeraardsbergen, M. Plamant burgemeester van Geeraardsbergen, M. Gheoraordts, burgemeester van Aalst, en vorder nog verscheidene andere geestelijke en wereldlijke overlieden, enz Eon flink orkest bracht eenige prachtvolle muziekstukken ten gehoore en do smakelijk bereide spijzen werden in volmaakte orde opgediend. De heildronken Weldra sloeg het uur der heildronken. De Z. E. H. pastoor dekon stelde een heildronk in op den Paus van Rome. Het is mij in deze omstandigheden dubbel aangenaam, zegde hij, daar ik mij hier omringd zie door do bijzonderste afgevaardigden en strijders van liet katholieke arrondissement Aalst. De Paus is met ons, met ziel en hart, en met woord en daad staat hij ons bij. Wij moeten alle middelen aanwenden om onze faam te bewaren en een vierden zetel bij te winnen. (Langdurige toejuichingen). Het hart van den Paus is geheel met de trouwe Belgen, en in dezen oogenbiik, in dezen belangrijken strijd, heeft hij de oogen op ons gevestigd. Dagelijks sluurt hij da vurigste gebeden Ion hemel, tot het wellukken van don strijd welken wij hebben aangevangen. Er wordt veel gebeden en veel gewerkt. In den kiesstrijd zijn wij als zieke mannen. Bidden wij opdat God onze werking zou zegenen en den strijd tot een goed einde brengen. Sinds 28 jaar is de Paus tevreden en fier over ons. Zal hij deze maal teleurgesteld worden. Vooral het Katholieke Vlaanderen moet zorgen dat zulks niet bewaarheid worde. M. de Broqueville heeft gezegd, dat het Koningdom do hoeksteen is van het nationaal gebouw. Welaan, het Katholieke Vlaanderen moet do hoeksteen zijn van het godsdienstig gebouw. Onze vijanden roepen Weg met de kloos» ters Weg met den godsdienstWeg met den Paus van Rome Wij roepen en blijven roepen Leven do kloosters Leve de gods dienst Leve de Paus vau Rome Toejui chingen. Onze tegenstrevors hebben te Brussel afii- chen doen uithangen waarop de ramp van den Titanic is afgebeeld. Op hot zinkend schip is M. Woeste afgebeeld, die mede in de diepte moet en langs achter op het schip bevindt zich de Paus van Rome, die ook moet verdwijnen... Zij hebben echter een slechten uitleg gegeven aan hunne atliche. Het zijn Hymans en Vander Velde die zich op het zinkend schip bevinden, terwijl op den ijsberg, waar tegen de geuzensloep zich moet verbrijzelen, de Paus van Rome, en de heeren Woeste en Broqueville, ongenaakbaar veilig blijven. Overal wordt mot geestdrift gewerkt. Wij uilen voortwerken voor de welvaart van het land, voor het behoud onzer kerk, legen de partijen van leugen on bedrog. Wij strij den voor en door do waarheid. Voortgewerkt dus! Dat de Slrijdklok hare tonen late voortkliuken over de Denderval lei Dat de Slrijdklok eene doodsklok weze voor de vijanden en eene zegeklok voor onze katholieke partij. Onze zegepraal van 2 Juni moet onzen Paus'verheugen en verrijken. Drinken wij dus op de gezondheid van den Paus. (Toe juichingen). M. de Kerchove d'Exaerde stelt een heil dronk in op den Koning, de Koningin en de Koninklijke familie. Gij hebt daar getoond, zegde hij, trouwe nen te zijn van den Paus van Rome, toont nu dat gij ware zonen zijt van het vaderland, verkleefd aan hot Koningschap. Het Koningsehap is het zinnebeeld van hot hoogste gezag. Moer dan ooit is dit gezag noodig voor do welvaart van het land. Toon Koning Albert den troon beklom, heeft hij beloofd geheel zijnen plicht te ver- uilen en enkel do welvaart dos lands in ogen te hebben. Wij wisten dat hij alle belangrijke vraagstukken bestudeerd had. Nu, na twee jaar regeering heeft hij reeds beloond, dal hij ook een man van de daad is. Laat ons ook dankbaar zijn aan de Konin gin. die ons van op den troon het voorbeeld eofl van alle deugden. Haar leven is een loven van goedheid en liefdadigheid. Overal in de groote staten, is men bekom merd om de toekomst. Ilier hebben wij huiion het buitenlandse!) gevaar ook nog een binnenlandsch gevaar. Onze tegenstrevers willen het Koninkrijk vervangen door eene Republiek, die vernielen zon, al wat wij eeron en beminnen. Strijden wij dus tegen die vergruizers. Mijne Heeren, op de gezondheid van Koning Albert en van Koningin Elisabeth. (Lange toejuichingen). Het muziek speelt de Brahan^onne, welke door aide aanwezigen rechtstaand aanhoord wordt. M. Van Vreckem, senator, stelt vóór, volgend telegram aan Koning Albert te sturen. 450 loden der katholieke Arrondis- scmcutsveroeniging van Aalst, op hun jaar- lijksch feestmaal le Geeraardsbergen ver- eonigd, juichen met geestdrift den heildronk toe aan H.H. Majesteiten en familie voorge- dragen. Dit telegram wordt geestdriftig toege juicht. Hl. Vincent Dierccx op eene ovatie begroet, drinkt aan de geko zenen dor katholieke partij. Uwe toejui chingen. zegt hij, zulleu ook gaan tot dezen wion ik dezen heildronk wil toesturen onze gekozenen ou kandidaten. Do kiezing is weer op handen. Wij katholieke strijders t

De Volksstem | 1912 | | pagina 1