TA FT OF ROOSEVELT Oordeelt over de goede trouw van M. Daens. N WETTERE 23 EN 24 JUNI 1912 ROOSEVELT BLIJFT NEERLAGEN LIJDEN AMERIKAANSCHE TOONEELEN. STAAN WIJ VOOR EENE SCHEURING. Tot goed begrip van de ietwat verwarde lelegrammen over de gebeurtenissen op den tweeden dag van de Republikeinsche Con- renlie te Chicago, woze gezegd, dat do Roosevelt-maim en eene voorloopigo ne- Berlaag hebben geloden. Men weet, dat dank zij de beslissingen van bet nationale comiteit, ongeveer SO betwiste plaatsen als gedelegeerden waren toégewezen aan Taft- taannen met wraking van even zooveol Roo- soveltianen. Het is nu het streven van do Roosevelt-partij om 80 aanhangers in de Conventie te krijgen en do SO Taftianen uitte werken. Mocht het den Roosevolt- ïeidcrs gelukken op die wijze de conventie om te zetten, dan zou de meerderheid voor Roosevelt zijn, en niet langer voor Talft. De eerste poging in die richting mislukte, toon do Roosevel-mannen er niet in slaagden de twijfelachtige gedelegeerden uit te slui ten van de stemming over den voorzitter. Dat word dus een Taflman en wel de oud- minister Root. Toen werd van de zijde der Roosevelt-aanhangers gepoogd, de ontwij felbaar gokozon gedelegeerden (onder wio de Roose vel lianen in meerderheid zijn een besluit in bloc te doen nemen over de circa 80 betwiste zetels. Maar ook dat is af geketst. En nu heeft Hadley, die als woord voerdervan Roosevellianon zeer de aandacht trekt, een dorde poging gewaagd, door, na melijk een beroep te doen op het comiteit voor de geloofsbrieven, die do beslissing over toelating en wraking van ket nationale comitoit moet bekrachtigen. Een ander Roo- Bcvoltiaan zou dan do motie-Hadley amen- deeren; in dier voege, dat in het comiteit geen gedelegeerden zouden meestemmen, wier eigen zetel betwist werd. Dat zou bij aanneming den Rooseveltmanuen nog weer kans hebben gegeven. Maar ook dat ballon netje is niet opgegaan. Het opmerkelijke is echter, dat bij de stemming over de motie-Hadley een iets grooter aantal Taflstommen is uitgebracht dan hij de stemming ovor het voorzitter schap. En een tweede merkwaardig feit is, dat aan Hadley een groote ovatie werd ge bracht, en dat hij zelfs genoemd is als moge lijke candidaat voor het presidentschap. Dat laatste schijnt er op te wijzen, dat de Roosff- volt-supporters feitelijk minder vertrouwen in het welslagen van hun held koesteren, dan zij het wel willen doen voorkomen. Wat vorder zal men lezen, dat liet den Roosevelt-niannen al even weinig meegegaan is bij het geloofsbrio.vencomiteit. Amerikaansch. Wij hebben gisteren reeds gewag gemaakt van de dolle betooging welke ter eere van Roosevelt op de conventie plaats greep. De tooneelspeelster Davis was er mee begonnen. Do jonge dame zat op eene gaanderij van de congreszaal. Toen er over het voorstel van Hadley zou worden gestemd, stond zij van haar plaats op, zwaaide een groot portret in de lucht en wierp de afgevaardigden, die voor Roosevelt gesproken hadden, kushand jes toe. Daarmede ontketende zich een waar orkaan van geestdrift in het kamp van Roosevelt. Een half uur lang liiold dit leven aan. Zij werd van eene gaanderij naar bene- deu gehaald, en op de schouders door do zaal naar do tribune godragen. Nadat zij daar ecu tijd lang gehuldigd was, bracht men haar ten slotte weer naar de gaanderij 'terug. De delegaties hielden met hun standaarden vooraan een ommegang door de zaal, -jui- '■chendu en gillende. De aanhangers schreeuw den daar tussclien door Weg met den tiran on meer van dergelijke lieflijkheden Ter illustratie nog hot volgende: Onder de toelichting eenerzijds, en bestrijding ander zijds van do motie-Hadley werdeu voetzoe kers afgestoken. De ledeu van twee vijande lijke groepen uit den staat Indiana scholden elkaar voor «dief-» en «leugenaar» uit. Een afgevaardigde uit Texas begon plotseling zoo geweldig te brullen, dat de voorzitter, Root, dreigde hem er uit te zullen laten gooien. Een neger-gedelegeerde, wien do pntroering te machtig werd, .stak opeens in do zaal een reuzenparaplu op, en had een verba zend lach-succès. Maar liet fraaist was wel een demonstratie voor Roosevelt, door een aantal bejaarde en achtenswaardige godele- goerdon gehouden. Het embleem van Roose velt is de Teddy-beer, feitelijk een spotternij over Roosevelt's hartstocht voor de jacht op groot wild. Alles wat maar beer is of heet, of met beeren in verband slaat, wordt toepasselijk geacht op Roosevelt. Maar nu zijn de laatste maanden de puritcinsch denkende Amerika nen ernstig verontwaardigd geweest over twee uiouwe dansen, don «kalkkoenou-stap» en den «Grisly-beer». Die dansen kunnen hoogst onvoegzaam worden gedanst van daar de verontwaardiging. Welnu, gedele geerden tor conventie bobben, ter moordere glorie van Teddy, den «Grizly-lieor» gedanst, vlak voor den zetel van voorzillor Root... Bryan lacht in zijn vuist. Onder deze rumoerige tooneelon zat voor hol podium, te midden van honderden jour nalisten, stil en bescheiden, Bryan zijn ver slag te maken. Toen het bekend gemaakt werd dat de aanhangers van Taft weer eene overwinning behaald hadden op die van Roosevelt, lachte hij zeer vergenoegd en zond een bemoedigend telegram aan zijn blad in Nebraska. Hij had veel pleizier ovaties voor gouverneur Hadley. Toen men de dame met het portret van Roosevelt door de zaal droeg, juichte hij sterk toe. Eene nieuwe nesrlaag van de Roosevelt manuen in de geloofsbrievancommissie. Het comiteit voor het onderzoek der ge loofsbrieven. dat Hadley's voorstel te onder zoeken had, begon met Devine, een Taflman tot voorzitter te kiezen. Hij kreeg 30, de Roosevelt-candidaat IS stemmen. In den loop van den avond verlieten de aanhangers van Roosevelt het comitoit onder het protest dat hun do vrijheid van spréken werd ontzegd, en nadat de meerderheid in het comiteit verklaard had, dat geen van de betwislo zetels zou worden toegewezen aau aanhangers van Roosêvelt. Roosevelt riep toen zijne volgelingen bij een voor eene vergadering. Hij zelf was van plan in persoon op de conventie te verschij nen in dezelfde zaal, waar de andere zilting houdt, een eigen conventie te openen. De voorzitter van de echte conventie zal natuur lijk' zijne rechten doen gelden. In beide kam pen is de stemming uiterst verbolgen. Laatste tijdingen over de conventie. De nationale conveulie is om 12 ure her opend. Zij werd terstond tot 4 ure verdaagd om de leiders der partijen in staat te stellen over den toestand, overleg te plegen. - De nationale conventie is na haar her opening tót morgen verdaagd. Onder de republikeinen is een groote beuring ontstaan. Deze kwam in de eerste plaats aan het licht, doordat Flynn. een op der. voorgrond tredend leider van van Roosevelt uit Penusylvanië, zijn lid maatschap van het nationale comiteit hoeft neergelegd. Toen het comiteit tot onderzoek van de goloofsbrievon van morgen bijeenkwam, om de betwiste mandaten te behandelen, kwa men eenige partijgangers van Roosevelt, die gisteren het comiteit verlaten hadden, terug, om .aan de werkzaamheden deel te nemen. Zij begonnen terstond met dwarsdrijverij en vroegen verdaging, telkens als een voorstel van een der buuner werd afgestemd. Roosevelt heeft, na?r het schijnt, van ochtend zijn geestdriftigen veldtocht opge geven, toen hij verklaarde, dat hij zijn gedelegeerden van liuu verplichtingen, tegen over zijn persoon ontsloeg. - Roosevelt ontkent dat hij zijn gedele geerden heeft ontslagen van do verplichtin gen tegenover zijn persoon. Het raadsel betreffende de bewering dat Roosevelt zijn gedelegeerden van hun verplichting tegenover zijn persoon had ontslagen, wordt in hoofdzaak opgehelderd door een verwarrende mededeeliug die Roosevelt heeft uitgegeven en welke door Post, den oud-gouverneur van Porlorico. en andere leiders van do Roosevolt-parlij zoo werd opgevat, dat Roosevelt zijn gede legeerden van hun verplichtingen tegenover ziju persoon ontsloeg. Davis, een partijleider uil de naaste omgeving van Roosevelt heeft verklaard, dat hij door Roosevelt gemach tigd was, to zeggen, dat deze opvatting geheel onjuist was. Senator Dixon, een leider van den voldtocht voor Roosevelt, heeft na oen onderhoud-met Roosevelt, definitief medege- 'eeld, dat, tenzij de nationale conveulie de 8 geslolon gedelegeerden uit haar midden bant eu ze vervangt door aanhangers van Roosevelt, do partijgangers van Roosevelt de conventie niet als reglemonlair zullen erkennen. Dixon weigerde te zeggen wat zou gedaan worden, indien de betwiste leden niet zouden worden verwijderd. Do toestand van het oogenhlik is van uiterst groot belang voor do toekomst van do partijregeering in do Vereenigdo Staten en voor het voortduren van het twee-partijen- stelsel. De breuk in de republikeinsche partij zal niet volkomen ziju, voordat de aanhangers DE VOLKSSTEM van Roosevelt inderdaad de conventie hebben verlaten. Het is niet bewezen, dat alle aan hangers van Roosevolt bereid zijn om hun leider door dik en dun to volgen. De houding van senator Borah, .gouverneur Hadloy on andere partijleiders, dio een ambt bekleeden is van verstrekkende consekwentie. Voor dergelijke mannen wil het alles zeggen, om do partij te vorlaten, waaraan zij bun ambt danken, maar weinig of niets wil liet zeggen voor hen, die alleen door politieke eerzucht worden gedroven. Roosevelt verlangt geen nieuwe partij te vormen. Hij hoopte het presidentschap te krijgen, als reglementair gekozen repuhlibeinsohe candidaat. Zijn meer vurige aanhangers zien niet zoo nauw zij stonden al dagen geleden klaar, om het ge- vooht, onder welke vlag ook, te aanvaarden, De kolonel en zijn meer bezadigde volgelin gen zagen het practischo en fiiiancieele ge vaar van zulk een overhaast bedrijf en zij hebben zoo lang mogelijk de waardige hou ding in acht genomen, door aan de bestaande partij en de regels vast te houden. Roosevelt echter is, noch was ooit bereid, tot eau vergelijk over te gaan of te wijken voor wien dan ook. Aan den anderen kant zijn ziju tegenstanders bereid alles toe te geven,behalve de candidatuur van Roosovelt. De zoogenaamde oude garde is beroid, alles in het werk te stellen om to voorkomen dat Roosovel zijn plan ten uitvoer brengt, om zijn veldtocht op vooruitstrevend optre den te grondvesten, want hot weet zeker dat de aard des volks zoodanig is, dat alles wat conservatief kan worden genoemd, gedoemd is te mislukken. Op dit oogenhlik wijzen alle teokouen er op, dat de aanhangers van Taft op het punt zijn om hun houding van lais- ser-faire op te geven en te gaan strijden met een progressist programma, om alles iu hel werk te stellen om de beweging voor Roosovelt afbreuk te doen. Natuurlijk zou Roosevelt in een dergelijken wedstrijd een grooten voorsprong hebben. De aanhangers van Roosevelt ter natio nale conventie te blijven deelnemen, tot blijken zal dat dit onmogelijk langer kan. Roosevelt heeft van middag in een ver gadering van zijn aanhangers medegedeeld, dal hij, indien zijn partij in de conventie eene beweging op touw zou zetten om hem als progressif candidaat voor het prosident- scbap te bonoemen, daarmede zou meegaan, een beroep doende op ieder weldenkend burger. Men zon den strijd ten einde voeren tol hij overwonnen had of verslagen was. Toen de nationale conventie om 4 ure was heropend et» vervolgens verdaagd, werd eene betooging voof Roosevelt gehouden. Deze begon bijna onmiddolijk nadat de hamer des voorzitters was gevallen. Een man hief een portret van Roosevolt omhoog. Iemand op de galerij schreeuwdeWe moeton Teddy hebben De kreet werd op verschil lende plaatsen in het gebouw herhaald. De gedelegeerden van de tegenpartij trachtten t göioep te overschreeuwen door Taft toe te juichen. Er ontstond verwarring, terwijl de menschen uit de zaal stroomden, maar do storm die plotseling opstak,hield do moes ten binnen. Eenigen tijd daarna namen de aanhangers van Lafollette de gelegenheid te baat om te roepen Wij willen Bob hebben. Ande reu schreeuwden voor Gommuns. De afgevaardigden van Illinois hebben in den namiddag vergaderd en met 56 tegen 2 stemmen besloten, om niet moe te doen aan eer. uittreden uit de partij, iudien dit mocht plaats hebben. Men denkt dat ook Ohio en Iowa niet zullen uittreden. Eene vergadering de afgevaardigden van Wisconsin en (!a- liforiiië bobben zich beslist voor het vormen van eene nieuwe partij verklaard. Hoe wordt de president gekozen Wij hebben onze lezers een gedacht kunnen geven over don hevigen strijd welke tus- sclienTaft en Roosevolt geleverd wordt, om als candidaat der republikeinsche partij aan- gevezen te worden voor de presidentskie- zing. Het is op Dinsdag 5 November aanstaando dat die kieziug moet plaats hebben, of beter gezegd, de kieziug der afgeveerdigden van eiken Staat, die den President moet benoe men. Die stemming gobeurt op zoor eigen aardige wijze. Vooreerst, ellc der 48 Stalen van de groote Noord-Amerikaansclie Republiek heeft haro eigen kieswetten, die noch al veel van slreok tot streek verschillen. Voor de kieziug van den President kiest elko Staal zooveel afgevaardigden, als hij senators en volksvertegenwoordigers in het Congres van Washington bezit. Die presidentskiezers mogen geen senators of volksvertegenwoor digers en ook geen staatsambtenaars zijn. 't Is die kiezing, wolko op 5 November aanslaande zal plaats hebben, doch daar die kiezers benoemd worden met uitdrukkelijke!) last van voor deaen of genen kandidaat te stemmen, weet men dus van dan af, wio de aanstaande president zal ziju. Dp een bepaalden dag,— dienzelfden voor gansch do republiek, koiften de afgevaar digden van eiken staat in d'hoofdstadbijeeu en stemmen daar voor den President en dun Onder-President der Veroenigdo Staten; oen van beiden moet tot een anderen staat be> hoorei). De lijsten van al de candidate», waarop ér stemmen uitgebracht zijn voor die Jwee ambten, mot het getal stemmen door elk bekomen, moeten naar don voorzitter van den Senaat te Washington gezonden worden. De voorzitter vereenigt den Senaat en de Kamer der Volksvertegenwoordigers iu Congros, en in openbare zitting worden de omslagen met de lijsten geopend en de stem men opgeteld. Heeft een der oandidaten voor het Presidentschap de meerderheid der stemmen bekomen, dan wordt hij tot Presi dent uitgeroepen voor een tijdverloop van vier jaren, beginnende in de maand Meert. Heeft niemand de volstrekte meerderheid bekomen, dan gaal do Kamer der Volksver tegenwoordigers ovor lot eene balloteoring lussohen de drio moest begunstigde oandi daten. Voor die kioziog heeft elke Slaat slechts recht op eene slem; aan de stemming moeten ten minste de twee derden der Stalen deelnemen, en om gekozen te worden moet do candidaat de volstrekte meerderheid van al de Staten der Republiek bekomen. Voor do kiezing van den Oijder-Preeidont w#dt op dezelfde wijze te werk gegaan, behalve'dat, in geval van balloteering, deze doordo Senaat moet gedaan worden tusschen de twee candidaten, welke het meest getal stemmen bekomen hebben. Do kiezing van den President en den Onder-President door de afgevaardigden der Staten moet plaats hebben op den tweeden Maandag van Januari, en het Congres moet tot de stemopneming overgaan dei; tweeden Woensdag van Februari. Maar gewoonlijk is reeds de definitieve uitslag op voorhand gekend. Bij de kiezing van November aanst.. zullen er 531 afgo vaardigden zijn, en, om tot President geko zen te worden, zal de volstrekte meerder heid dus 266 beloopen. De republikeinsche partij is overtuigd dat zij veel meer afge- aardigden zal hebben en dat dus hare candi daat lot President zal uilgeroepen worden. In den Werkman van 21 Juni 1912 spant M. Daens een zaagskeu over de Kermis wan Aalsi en over de zaak van Hos pitaal- Over de Kermis. M. Daens zegt dat de Kermis affiche van den er-remedie is.... dat de Kermis tlauwkes zal zijn. Waarom is dat, zrg; M. Daens Omdat de katholieken gansch alleen willen besturen, omdat zij alleenheerscliens zijn, ouidat de andere partijen hun woord niet mogen meespreken. M. Daens slaat wederom eens voor do duizendste maal mis. Hij is wederom aau 't in en uit praton. Immers de Kermisfeesten worden inge richt, niet door de alleenheersching, M. Peteris Daens. maar door de hulp van de commissie der feesten, samen. esteld uit. gemeenteraadsleden van al de partijen, waarbij daensisten Is 't nu klaar M. Petrus D'erremedio (volgens u, want ge moet dat op u achten zoowel als wij, wat do kermis zal zijn), komt hier dus niet van de alleen- hecrscliing, maar van de evenredige ver tegenwoordiging, van het stelsel van M. Petrus Daens. Begrepen, M. Petrus Daens Maak dat nu eens wijs aan uwe lezers, of liever aan uw zeiven als nr nog iets gezonds en redelijks in uwen koker lean. M. Daens schrijft verder In de stad elk ziet hetreeds is verbe tering gekomen in markten en straten, en Bestuur en Policie; er koinen vrije Gras- en Bloemperken; men spreekt van 't frisschei en dor Boomen zou dat gebeurd zijn onder alleenheersching Dat, M. Petrus Daens. dat M. Peteris Daens, is het werk alleenlijk en uit- sluafeiijk van hei katholiek Schepencollege, W-aar gij of geen onkel Daeasist in zijten al die verbetering wordt beslist en uitgevoerd zonder u, builen u, zonder dat daarom de lieer burgemeester of schepen aan u raad moetou vragen of hebben govraagd. Dat hebben ZIJ ontworpen. Daarvoor bezorgen ZIJ de gelden. Dat hebben ZIJ uitgevoerd Van dat alles hebt GIJ niets ontworpen. Voor dat alles hebt GIJ 'l geld niet ge stemd. want gij sleuidel tegou de noodige belastingen van den zes per cent, uit kiesbe- lang ('t kiosbelang dat ziju de Lion artikelen van uw geloof). Daarvan hebt GIJ niets uitgevoerd In dat alles zijt gij niet meer dan ket duizendste deel van een groote O. Om te sluiten vraagt M. Daens de samen werking vau <le vier partijen, en vraa'gt hij dus dat de socialisten in don gemeenteraad zouden kotneu. Volgens M. Petrus Daens,den allerchriste- 1 ijken heer Daens, moeten er dus socialisten zijn, socialisten in de.besturen, van die man nen dio, zooals een Dcmblon uitroepen, wij zullen do kerken in meetingzalen vor- anderoo, of gelijk Anseela en Vooruit die zeggen: God is onze vijand, de Godsdienst is logen en bedrog Volgens M. Petrus moeten er socialisten iu 't bestuur komen, van die mannen die zingen Wij zullen 't Kruis op den mest hoop werpen, en 't Lieve Vrouweboeld kapot slaan. Chrislene menschen, wat dunkt u nu Van de leering van AI. Petrus Daens Die man is toch ver gekomen he De feesten ter eere van de HH. Kruisen. De christene bevolking van Assche, dio sedert maanden met zooveel iever tot de voorbereiding der feesten ter eere van de HH. Mirakuleuze Kruissen werkte, wierd Zondag door hel slecht weder erg beproefd. Assche was fier op zijne voorbereide feesten. Helaas De processie, de stoet, de cantate, door wind en rogeu verhinderd, moesten uit gesteld blijven Enkel had er eene indrukwokkonde plech tigheid in de kerk plaats. Z. E. de kardinaal Mercier, woonde pontificaal de plechtige Hoogmis hij. De mis van Soller, op aller- kunsligste wijze gezongen, verrukte al de aanhoorders. Niettegenstaande het slecht weder was er eene overgroote menigte naar Assche toegestroomd. De talrijke vereerders van ouze HH. Kruisen werden wel in liunne ver achting teleurgesteld, daar het grootste deel van 't feestprogramma niet kon uitge voerd worden doch bekloegen zij zich hun bezoek naar Assche niet. Van onze prachtige kerk, in liaar rijkste gewaad gehuld, van onze huizen met bloe men en planten versierd, droegen zij den bosten indruk mede. In bewondering voor het lachend uitzicht der bebloemde gevels riepen velen uit Ik beklaag mij mijnen dag niet zoo eene huizenversiering was er nooit te zien en zij alleen is eene reis naar Assche weerd. De Asschenaars geven hunnen mood niet op. Op Zondag 23 en 30 Juni is er weer feest. De processie door hare pracht en zindelijk heid vermaard,en dit jaar nog merkelijk ver rijkt z^ om 10 u. 30 m. haren gewonen ommeganf doen. De historische en gods dienstige stoot, met hij de 900 rijk gekloedo deelnemers zal om 3 uur stipt vertrekken en de cantate een meesterstuk wordt daarna uitgevoerd, s' Avonds om 9 uur, ver lichting van den kerktoren. Het christen Assche zal van zijne feesten eer halen. Do vreemdelingen mogen gerust opkomen; hunne verwaohting zal ver overtroffen wor den. Bijzondere treinen vertrokken 1) van Brussel naar Assche, pm 8 u. 09, 8 u. 35. 14 u. 15. 2) van Dendormonde naar Assche, om 8 u. 07, 9 u. 34, 14 u. 3) van Aalst naar Assche, om 8 ure en om 13 ure. Vlaamsche Kermis Hot is dus Zondag 23, Maandag 24, Zon dag 30 Juni en Maandag 1 Juli aanslaande, dat do groote en buitengewone Vlaamsche Kermis iu den prachtigen en aangename» Lusthof van Mevrouw Maurits Libbrecht, aan do Schcldcbrug alhier, geopend wordt. Ahvie in den loop der week een eerste be zoek aan deze inrichting gobrachl heeft, taat yerwonderd en verstomd over de puike n welgepaste schikkingen die hot Uitvoo- end Komilcit tol wolgelukken van haar liefdadigheidswerk genomon heeft. Niemand kan zich een gedacht geven van al het aan gename en aantrekkelijke dat men in deze Vlaamsche Kermis .lot stand gebracht heeft, om aan de bezoekors, veel verzot on louto te verschaffen. Men bemerkt cr onder veel meercafó cbantant, cirque, wafelkraam, bier- oil drankhuizen, schiet- en smijtkraniten, post en telegraafbureel, enz., enz. en verschilligo [wigheden die tot hiertoe op weinig Vlaamsche Kennissen te zien waren. In een woord onmogelijk en te lang om te vermel den. Zeggen wij dus enkel om do talrijke bezoekers gerust te stellen dat er niets is verwaarloosd om aan klein en groot, arm en rijk, jong en oud, een deugdelijk ea degelijk verzet en vermaak te verzekeren en van nu af mag er vrankweg gezegd worden dat do aanstaande Vlaamsche Kermis,,iu alles en door alles, al de vroegere zelfde inrichtingen ver zal overtreffen. Allen dus naar de Wettersche Vlaamscho Kermis, al was hot maar uit erkentelijkheid en geuegenhoid voor de talrijke Damen on Juffers die sedert verschillige weken zich noch moeite noch rust getroosten of ontzien hun no liel'dadigheiiisin rich ting met oen weigel ukken te zien bekronen. ergelen wij daarenboven het schoone en treffende einddoel der Vlaamsche Kormis niet en dragen wij allen krachtig hij om dat gene te bekomen waarom deze inrichting tot stand gebracht werd, 't is te zeggen Geld geld om gedurende do aanstaande koude en killige Wintermaanden de noodlijdende en arme mouschen dezer gemeente te lielpon en te ondersteunen. Dq^eene thuisblijvers en allen naar de Vlaamsche Kermis, in den Lusthof van Me vrouw Maurits Libbrecht, aau de Schelde- brug alhier.

De Volksstem | 1912 | | pagina 5