Hot Etoiws is socialismus gourdes. Waar dat zij liet 'T EEN EN 'T ANDER OORLOG Vreeseiijk onweder over Oosf-VSaandsren Katholieken van het Arrondissement Aalst en Atsdsnaarde kiest allen onder W Nog een bandiet afgemaakt SelÉhaltip reding aan tie Niapra-watervallen De Baiidieterljen in Frankrijk Achttiende jaargang n' O 21 Vrijdag 24 Mei 1912. el» ID €3r 3E3 X-i J&- ID BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Eet is niet meer tegen de 20 milliaen, maar tegen een spotpriiit. Al spelend. Italië en Turkyë. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4» ij» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. EUREELEN TE BRUSSEL I 728, Steenweg van Waterloo, 723, I TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN: KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2 00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 In Brussel wordt er een hekel- of spotblaadje uitgegeven dat er zich op toelegt de kartelkomedianten uit te borstelen gelijk zij het verdienen. Over een paar maanden, teekent goed aan, over een paar maanden, verscheen er •in de Sifflet, zoo heet dit hekel blaadje, een karikatuur over de onzij dige school. Die karikatuur was ver schenen in een Fransch blad, naar aanleiding van de schrikkelijke ban dietenstreken van Bonnot, Gamier, Garrouy, Valet, Bill en nog wel vijf tig andere schurken. Op die spotprint stond geschreven Zoo komt men in de onzijdige school, en dat verbeeldde brave, eenvoudige kinderen, en zoo komt men er uit, en dan was het afgeteekend, afgebeeld, door eenige dier schurken. Dat afbeeldsel maakte overal enor- men indruk en de góddeloozen zouden het ook niet onbesproken laten voor bijgaan, juist omdat zij zich van wege het kiezerskorps aan een kolossale davering verwachten In den gemeenteraad van Brussel is tegen dat spotprintje verzet aangetee- kend hetzelfde gebeurde in den gemeenteraad van Antwerpen en die fijne ■boeren lieten dan op de kosten der stadskas protestbrieven uithangen. Zij maken aldus politieke propaganda met het geld van alle lastenbetalers. En nu heeft de gemeenteraad van Brussel besloten den uitgever van de Sifflet een proces aan te doen en 100,000 franken schadevergoeding te eischen om de schade te herstellen die het geworpen heeft op de Brusselsche scholen 11 Van dat proces gaat niets in huis komen, voorzeker niet vóór de kiezing. Maar de Brusselsche gemeenteraads leden hopen alzoo den spijtigen indruk weg te nemen, door dat spotprintje verwekt. De uitgever van de Sifflet zal nu op zijn beurt de stad Brussel voor 't gerecht sleuren om de schade te he talen, die hij lijdt door de onbesuisde werking van den Gemeenteraad. We vragen ons af Waar haalt de Brusselsche gemeenteraad bet uit, een proces in te spannen teger. de Sifflet over eene simpele karikatuur, die over meer dan 2 maanden reeds is verschenen? Waarom heeft hij daarom juist de 10 dagen vóór de kiezing af gewacht "Vaarom mag de Sifflet die kari katuur uit een Fransch blad niet over nemen, en er bij voegen als uitleg, dat z in de gevolgen van de goddelooze school, die onze antiklerikalen ook in België zullen invoeren, zoo zij ooit meester worden.Wat heeft de genteen teraad van Brussel daar in te zien? Er is niet eens spraak van de scholen van Brussel. Er is meer Verondersteld dat er sprake ware geweest van de Brusselsche Gemeentescholen,waarom had dan de Antwerpsche gemeenteraad daar protest tegen aan te teekenen, en waarom moesten die protestbrieven dan uitgeplakt op de kosten van de prinses, t. t. z. van de stadskas Dat is loutere komedie, onnoozele kieswerking, schandalige geldverspil ling. Het schoonste van al echter moet nog komen. De antiklerikalen van Brussel, ook die van Gent, wellicht ook deze van de overige antiklerikale plaatsen, gaan Zondag of op een anderen dag eene betooging op touw zetten om te pertesteerentegen dit spolprintje Zoudt ge niet omvallen Een persoon maakt eene karikatuur, of neemt eene karikatuur over uit een Fransch blad, een hekel- bladje neemt die karikatuur op, en tegen zulk karikatuurtje, in een Fransch bladje,protesteert: 1° de stad Brussel; 2° de Vlaamsche Stad Antwerpen 3° Verschillende andere steden ten vierde, die steden doen uit allemans- kas, protestbrieven uithangen tegen dat spotblaadje en ten vijfde, groote betoogingen zetten ze op touw tegen dat afbeeldsel. Welnu, wat zegt g'ervan, gij men- schen die uwe vijf zinnen nog alle vijf goed hebt vaststaan. Wat is uwgedacht over die antiklerikale grootsprekers en hardsckreeuwers? Moet men waar lijk niet bitter weinig voor den dag hebben te brengen om te protesteeren tegen een eenvoudig spotbeeld. Is dat nu het programma der goddeloozen geworden Bovendien zijn die kerels rap ge stoord. Een Hubin mag in bet wezen van een kamerlid spuwen dat is niets een Vandervelde mag laffelijk onze heldhaftige missioimarissen aan vallen en bemodderen dat is niets een Buyl mag alle verdenking werpen op onze volksvertegenwoordigers dat is niets de katholieke processiën mogen aangevallen do ruiten der kerken en kloosters verbrijzeld de katholieke betoogingen brutaal aan gevallen en uiteengedreven worden. Oh dat is allemaal niets. Maar als er een enkel persoon een spotbeeldje maakt of nacopiëert, zonder 't is gelijk wie persoonlijk aan te vallen of nadeel te doen, oh, dan moet geheel het land te zwaard en te vuur. Dat herinnert ons de historie van een klein ventje dat uit koleire, omdat bet tegen een telefoonpaal was geloo- pen, dien paal wilde omverwerpen met er tegen te wateren. Zoo'n korte kinderstreek verrichten ook onze tegen strevers. met het 1Fam5i!ieHewera. Het huwelijk is een der 7 sacramenten. De socialisten willen, betrachten, bewerken de vernietiging- van het huwelijk zij bestrijden dit H. Sacrament ze willen de vrije liefde, de beestenliefde in de plaats, en toch zijn die kerels niet tegen den godsdienst Weet ge wat Le Peuple schroef op 5 Februari 1908? Luistert: «Wat ons socialisten be treft, wij moeten vrankweg bevestigen, dat in de communistische samenleving, waar de kapitalistische belangen zullen verdwenen zijn, de huwelijkswet ook zal geleefd hebben om plaats te maken voor do vrije vereeni- ging, gesteund op de eenige liefde. Het ziet er schoon uit, met onzen toekomstigen beestenwereld VJeg met heft Koningdom Koning Carlos en do erfprins van Portu gal zijn in 4908 Iaffelijk vermoord; op 5 Fe bruari van dit jaar schreef het rood hoofd orgaan van Brussel Wanneer wezen aan wezen, in een tragisch tweegevecht, staan tegenover elkander, een vorst en een volk, dan zijn wij voor het volk en tegen den ko ning... De koning is dood Leve de repu bliek J&llBe middelen zijn goed. In September 1911 werd M. Stolypine, Rus sisch kabinetshoofd verraderlijk gedood. En in zijne meeting van 13 September 1911 bedoelde gezel Meymans dat middel toen hij sprak in de Brasserie Flamande Ik vernam ook dat de toestand van M. Stolypine verergerd was. Dat de aarde hem licht weze (gelach). De socialistische partijen van de lieele wereld hebben gezegd Wij zullen den oorlog met alle middelen bevechten Wat wil dat zeggen, al de middelen Dat wil zeggen Al de middelen ziet Stolypine (Langdurige toejuichingen). Welnu, deftig volk, wat denkt ge van zulke kerels. Als 't er op aankomt, zijn alle middelen goed zelfs moorden en menschen- slachten. En zulke kerels verklaren niet tegen den godsdienst te zijn, hoewel zij regel recht handelen tegen de geboden van God en zijn H. Kerk. Haar verwereldlijken,maar laïciseeren, Kartelmannen In liet krankzinnigenhuis van Bourges zijn er ook wereldlijken om er de ongeluk kige zotten te verzorgen. Die oppassers en oppasters hebben nu gevraagd niet langer meer dan 12 uren per dag in 't zotfenhuis te moeten zijn. Het komileit heeft geantwoord, do vraag eerst eens ernstig te onderzoeken. En weet ge, wat de oppassers en oppasters gedaan hebben Ze zijn in staking gegaan. Daar zitten nu die ongelukkige zotten zonder zorg, gansch aan hun droevig lot overgela ten. Gendarmen zijn terstond moeten komen om het geslicht to bewaken en er voor te zorgen de zotten niet te laten ontvluchten. Dat lfomt van do verwereldlijking. Die schroomelijke' euveldaden geplogen tegen de wet der rechtvaardigheid, zullen wel als natuurlijk gevolg, hunne eigene straf meè- brengen voor het volk dat toeliet dat men de gasthuisnonnekons verjoeg uit hun liefde werk. ©«ermopgen en dagen. Hardi, strijders, houdt' het vuur in do gele deren. De zaken staan wondergoed. Overal zijn de menschen lot bezinning gekomen. Geen twijfel is er mogelijk. Geen enkele tem zal er van do oude partijgenoten verlo ren gaan, maar eenieder bekent het, overal ;al onze volksminnende katholieke partij duizenden en nog duizenden stemmen bij- winnen. Hoera, de wind waait volop in onze zeilen, wij zijn op weg naar een schitterende overwinning Reeds" vroeger schreven wij dat de zoogezegde christene (P) volkspartij den weg baande naar het socialismus en eindigen zou met er zich mede te ver eenigen en hare princiepen te aanvaar den. De socialistische kopstukken hebben meer dan eens beweerd, dat de daen- sisten gingen eindigen met socialist te woiden. Onder andere Anseele, en nu advokaat De Swarte schrijft De groene klokken zal roode eenden hebben ge broeid. n De daensisten zijn socialisten gewor den, dat schrijft nu P. Daens zelf, ja P. Daens die durft dat schrijven in zijn manifest van heden Lezers ziet en oordeeltIk neem zijne eigene woorden: want als Daens valt, wordt er onvermijdelijk de volgende kiezing een socialist gekozen. Is het klaar Als Daens verdwijnt, dusals hij sterft komt een socialist in zijne plaats. Is die socialist misschien Van den Bruele Als Daens valt, wordt er onvermijde lijk de volgende kiezing een socialist gekozen. ±xa. Frankrijk. Het eilandje Elle, in Vendée, werd verle den nacht door een vreeselijk familiedrama in opschudding gebracht. Een daglooner, Louis Bourdin, dronken tehuisgekomen, zocht twist tegen zijne huis genoten en greep een geweer, waarmede hij hen bedreigde. De oudste Z'HV, oen sterke lTiarige jon gen, wierp zich op zijn vader en gelukte er in hem te ontwapenen. Nu kende de woede van den dronkaard geen palen meer. Hij trok een dolkmes en wilde er zijne kinderen mede te lijve. De zoon sprong nogmaals tusschen, doch de vader bracht hem een lichte steek toe, welke enkel zijne Ideederen doorboorde. Zich terecht in gevaar denkende en ook om het leven zijner moeder en dat zijner broertjes en zustertjes te redden vuurde de zoon nu zijn geweer af, zonder evenwel op zijn vader te mikken. De dronken woestaard kreeg evenwel ge heel de lading in het hoofd en moest in hoopeloozen toestand naar het gasthuis voord worden. De jongelingis aangehouden. Men schijnt waarlijk besloten, overal waar het pas geeft onmeédoogend do bandieten, die zich aan moord plichtig gemaakt hebben, zonder anderen vorm van proces af te ma ken en uit te roeien. Sinds een veertiental dagen, zoekt de po- licie van Tunis, vruchtelobs een bandiet ze keren Bechir op. Deze kerel had verscheidene moorden op zijn geweten en'geheel de streek van Ste Marie-du-Zit, leefde als onder een schrikbe wind. Onlangs had men zijn spoor ontdekt en verscheidene policieagenten werden gezon den om hem gevangen te nemen. De kerel liet de agenten eerst naderen, doch toen zij hem gingen vastgrijpen, trok hij schielijk een revolver te voorschijn en schoot. De policieagent Touami werd op don slag ge dood, waarna do moordenaar in het gebergte vluchtte. Do policie richtte eene klopjacht in, doch men kon er niet in gelukken hem to vatten. Hij droef de stoutmoedigheid nog zoover, aan den policieoversto van Tunis te laten weten, dat hij zich gereed moest houden hot lot van den agent Touami te ondergaan. Alsdan werd het hoofd van den bandiet op prijs gesteld en eene belangrijke premie uitgeloofd voor hem die den handiet levend of dood aan de overheden brengen zou. Op die premie verlekkerd, richtten de in boorlingen nu op hunne beurt eene klopjacht in en de bandiet werd als een wild dier op gespoord. Spoedig werd hij door zijne ach tervolgers ontdekt en neergeschoten. Do inboorlingen volgden op de letter de voorschriften van de ovorheden. Zij sneden den gedooden handiet het hoofd af en gingen het aan de policieoverste dragen. Wie zal dien socialist kiezen? Zijn het de katholieken Neen, als een man stemmen allen en zullen blijven stem men voor de katholieke lijst. Zijn het de liberalen of de socialisten die door hunne stem eenen tweeden zetel zullen veroveren Neen daarvoor zijn zij niet machtig genoeg. Wie is het dus die eenen socialist zou willen bij kieken Het zijn de daen sisten, de zoogezegde christene volks partij. P. Daens, gij die het geloof gingt red den, gij hebt scheuring gebracht in de katholieke partijP. Daens Gij hebt eene partij gevormd,die den ondergang van den godsdienst moest voorberei den. P. Daens gij hebt ons christelijk, ons katholiek volk van het arrondisse ment, op het dwaalspoor gebracht, zq in het geloof doen wankelen, bij velen het doen verliezen, en ze allen gereed gemaakt om de socialisten te volgen en den godsdienst te vervolgen. Brave menschen, die nog in 't goed geloof zijt, opent uwe oogen. Verlaat de partij die u tot het socia lismus noodzakelijk moet overbren gen en keert terug tot de echte, de goede Katholieke partij. Uit New-York wordt melding gemaakt van een buitengewoon heldhaftige redding, die in do nabijheid der Niagara-watervallen heeft plaats gehad.'Even hoven deze onstui mige watervallen viel een man in de rivier en werd door den woesten stroom voprtge- sleurd. Hij scheen een zekere dood prijs gegeven. Een drietal mannen echter, die lagerop langs de rivier liepen, zagen den ongelukkige die met de golven lag 10 worstelen en al dichter en dichter naar de gevaarlijke plek werd voortgestuwd. Eensklaps namen ze een kloek besluit. Een der drie mannen sprong in het water, door den tweede gevolgd, die den eerste vastgreep. Ook den derde sprong nu in de stroom en hield den tweeden stevig bij de voeten vast. Zoodoende vormden het drietal een levende keten. Do man, die zich het verst van den oever in de rivier bevond, wist den ongelukkige, die reeds in bewus teloozen toestand verkeerde, te grijpen en in veiligheid te brengen. Een nieuwe aanslag van Bill. I)e stoutmoedigheid van Bill, de onvatbare wreker der bende Gamier, gaat waarlijk al te ver en men vraagt zich thans af, wanneer de policie er zal in gelukken, dezen kerel voor goed onschadelijk te maken. Zeker is het, dat Mej. Bellot, de naaister die bekend gemaakt had waar de bende te Nancy bijeenkwam, zich gelukkig mag achten aan de kogels van Bill ontsnapt te zijn. De schurk had verscheidene schoten gelost, door het venster harer slaapkamer. Gelukidglijk bevond zij zich op dat oogenblik in eene andere kamer. On middel ijk heeft de policie een onderzoek geopend en heel de stad en den omtrek doorzocht, doch Bill was nergens meer te zien. Het onderzoek. De anarchist Cauzy, in wiens woning le Petit-Ivry, M. Jouin door Bnnnot doodge schoten werd, weigort hardnekkig zich te laten ondervragen. Hij moest met Simentoff gekonfronteerd worden, doch hij protesteerde onder voorwendsel dat zijn dossier niet ge heel en gansch zijnen advokaat ter hand ge steld is. Hij weigert hardnekkig te antwoor den op de hem gestelde vragen. In die voorwaarden is het mogelijk dat Gauzy zon der verder onderzoek voor do assisen ver zonden wordt. Dinsdag morgeud heeft M. Gilbert de anarchisten Gardy, Crozat en Pancrazy met elkander gekonfronteerd. De ondervraging liep over een diefstal van ivooron stand beeldjes. Nu heeft Crozat verklaard dat Pan- crazi onschuldig is en dat Gardy de plichtige is. Een geloofwaardige getuige is zulks ko- mon bevestigen. Pancrazy werd voorloopig in vrijheid gesteld. Eenige leerlingen een er school van Gre noble, hadden Dinsdag namiddag verlof en gingen in den omtrek der stad spelen. Hun plan was op voorhand gemaakt. Ecnigen zouden de bende Garnier, Bonnot, enz. ver beelden de anderen zouden do agenten der veiligheidspolicie zijn. Daartoe waren echter pistolen, revolvers, enz. noodig. Tehuis zochten de knapen eerst alles af en wie geen pistool vond, kocht er een om toch bandiet to spelen. Op een gegeven oogenblik, toen de twee benden elkander opzochten, sprongplotseling een veertienjarige knaap naar den lOjarigon André Combe, en riep Gij zijt Bonnot en ik ben policiekommissaris. Ik dood u Terzelfder!ijd loste hij'een revolverschot en André Combe kreeg den kogel in het voor hoofd. Hun makkertje ziende vallen, namen do jonge onvoorzichtigen de vlucht. Het 12jarig broertje van het slachtoffer liep evenwel om een rijtuig- en deed den gekwetste naar hot gasthuis overbrengen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. TUSSCHEN IN DEN ARCHIPEL. Een telegram, dat heden over Smyrna ontvangen is van den Kaimakam van Bo- droem, aan de golf van Kos, ten Noorden van Rhodos, meldt Een Italiaansch slaagsehip en een torpe doboot naderen de haven. Men vreest een bombardement. De gevangenen zijn naar een plaats buiten het bereik van de Italiaan- sche scheepskanonnen gebracht. TE KOSMO. Admiraal Viale seint draadloos dat het linieschip Napoli de overgave van de bur gerlijke en militaire overheden op Kos heeft bewerkstelligd. DE UITZETTING DER ITALIANEN. De koning heeft M. Giolilti 100,000 liro doen toekomen voor de Italianen die uit Tur kyë zijn gezet. Het getal der in Turkyë wonende Italia nen, die nu met weinig uitzonderingen bin nen 14 dagen het land uitmoeten, bedraagt ongeveer 70,000. Daarvan wonen er 12,000 in Gonstantinopel er. Saloniki, meest allo kooplieden. Het meerendeel der Turksclio Italianen is daar geboren en heeft Italië nooit gezien. Een persoon door den bliksem gedood. Woensdag namiddag, tusschen 2 en 3 ure, barstte over Oost-Vlaanderen een lievig onweder los, vooral tusschen de gemeenten Exaerdo en Moerbeke. Aldaar waren in volle veld, op tien minu ten afstand van alle woning, drie landbou wers werkzaam de genaainden Edmond Van de Vijvere, Frederik Dielemans en Jan De Pauw. Toen de eerste bliksemschicht het ruim doorkliefde, werden zij alle drie ten gronde geslagen. Frederik Dieleman en Jan De Pauw bekwamen lichte brandwonden, doch Edmond Van do Vijvere bleef buiten kennis liggen. Naast hem was een boom stukgesla gen. Dieleman richtte zich op en sukkelde tot aan de eerste woning om hulp te vragen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1