a «stead van Saiite epaat de esosn ea weert liet dreigend piaar af I 'T EEN EN T Eetie misdaad In Benemarksn, k ramp van tien Titanic. Achttiende jaargang n' i 22 DA.GBI.aA BestuurderJ. Van Nuft'el-Be Qendt. Kaitielieken van het Arrondissement Aalst en Audonaarda kiest allen onder Nr 2! De geheimzinnige zaak Landfosis wbelangen 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 25 Sfflei 1912a ABONNEMENTEN! Zss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4% 4§| TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. «jj» EUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg van Waterloo, 723, TE AALST 9Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aanlc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® bi adz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 Rek 1 amen (ner i'ege!) fr. 5,GO Gemengd »iieuvvs(per regel) fr. 2,00 Ilechc. hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Woensdag avond had in Brussel de protest meeting plaats tegen het.... spot- printje van de Sifïiet.» Ze konden geene gelegenheid vinden om lawaai en geraas te verkoopen en zoo zijn zij er toegekomen een eenvou dige karikatuur te nemen als voor wendsel tot eene betooging. Het is straf Op die meeting spraken de Heeren Buis, oud-burgemeester van Brussel, contrebaas Hymans en de dresseerder Vandervelde. Van Buis weten wij weinig, de bladen schrijven er enkel van, dat hij gezegd heeft dat M. Sehollaert het onderwijs wilde brengen in de handen van eene onverdraagzame kerk. Eerstens, als gij van verdraagzaamheid spreken wilt, dan moet ge die maar zoeken in de li- beralê partij tweedens, logieman Buis spreekt met eene ware verachting van die oaverdraagzame kerk, om nog maals aan te toonen dat de liberale partij niet tegen den godsdienst is. Contrebaas Paul Hymans heeft langer gesproken dan Buis, maar of hetgene hij gezegd heeft, wel waard is uitge sproken te zijn door een zoo geheeten grooten man, dat betwijfelen wij meer als ooit. Sinds een jaar, zegt M. Hymans, zijn onze zegepralen vermenigvuldigd. Zoo Zoo M. Hymans Waar zijn die zegepralen Is het uwe klopping in het stemmengetal met de laatste gemeente kiezing Zijn het de kiezingen voor de goedemannenraden, waar volgens de roode bladen zelf bekennen, de katho lieke werklieden 100,000 stemmen, de socialisten 127,000 stemmen en de felle liberalen hoop en al 8000 stemmen be haalden zijn dat misschien die veel vuldige zegepralen Of zijn het de on dervragingen in de Kamers door M. Monville en gezel Troclet, over de le- gerinrichting, van heer Franck, over het financiewezen door broeder Van dervelde tegen onze roemrijke mission- narissen door clown Buy] tegen onze •kristen mutualiteiten Zijt ge dan de hamerslagen vergeten, M. Hymans, die als dondergerommel op al die on dervragingen neervielen uit den be voegden mond van kabinetshoofd de Broqueville, van de ministers Levie, Renkin, Berry er, Hubert en Van de Vy- vere Ge spreekt over de ontbinding die de katholieke regeering heeft moeten toe slaan doch weeral zijt ge vergeten ciat gij die ontbinding mordicus hebt geëischt na de gemeentekiezing gij hebt gezegd en verklaard in al uwe bladen, dat het kabinet de Broqueville geen zes weken kon recht blijven en 't is al meer dan 6 maanden aan 't be- siuur, en nooit heeft een ministerie vaster gestaan als dit van dezen hoofcl- minister. Wij wenschen dus uit ter harte, M. Ï-Iymans, dat ge op 2 Juni nog zoo'n soort zegepraal moogt behalen. Wat ge raaskalt over de school kwestie, getuigt dat ge van die zaak niet al te bestigop hoogte zijt. Inder daad, ge beweert dat de schoolhervor ming niet- bestemd was om de studiën te volmaken, de programma's en de methoden te verbeteren, te verjongen, en te moderniseeren, maar dat er enkel spiark was van een partij werk, een wet van politieke veroveringszucht en financiëele speculeering. Zie,M.Hymans,als zoo iets gezegd werd, door den eersten den besten politieken broek vent, dat zouden we nog aanne men maar dat een man, die toch zoo doodgeerne zijne politieke ziel zou verkoopen om eens minister te kunnen worden, dat zulk een man in eene grootsche vergadering zulke zaken durft vooruitzetten, dat gaat te verre. Het is genoeg het wetsontwerp van M. Schollaert even te overlezen om te weten dat hij vroeg1° Schoolverplich- ting tot op 14 jaar. Is dat niet goed voor 't onderwijs 2° De kinderen uit de fabrieken onder de 14 jaar. Ik neem aan dat zulks de liberalen niet al te zeer aanstaat. Die heeren buiten het volk liever uit. 3° Al de onderwijzers en onderwijzeressen moesten voortaan gediplomeerd zijn. 4° In iedere klasse mochten er ten hoogste 50 leerlingen zitten. 5° In iedere school moest er een vierde graad bijkomen. 6° In'j al de schoten werd het beroepsonderwijs op vasten voet ingevoerd. En dit alles, is voor M- Hymans geene verbetering voor het onderwijs, geene verandering, geene volmaking of moderniseering van de methoden!!?? Hoe is het mogelijk, M. Paul Hymans, uwe politieke kortzichtigheid zoo zeer te doen uitstralen Uwe zinspeling op de Kerk die vol gens u al lang loert op die schoolher vorming, bewijst uw haat tegen de kerk en tevens uw volledige kwade trouw. Het is niet de Kerk die deze hervorming vraagt, het zijn de katho lieke huisvaders, die begeeren, die willen, die eischen, die zweren dat zij ook het volte recht en de werkelijke bestaande vrijheid moeten bezitten om hunne kinderen naar de school testuren die zij verkiezen. Kiezen de huisvaders eeneonzijdige school,het staat hun vrij, wij geven, wij erkennen hun dat recht, maar het mag en het zal niet gezegd zijn dat dit zelfde recht zal onttrokken worden aan de katholieke huisvaders, zoo min aan de nederigsten,aan de arm- sten, als aan de rijksten. De goddelooze en hatelijke aanvallen door cle socialisten en liberalen Woens dag avond tegen onze godsdienstige scholen gericht, moeten het land door weerklinken, opdat de vrije, vredelie vende, rechtveerdige burgers en kie zers, met 2 Juni eene klinkende en heerlijke weerwraak kunnen nemen. (8 Dierbare werklie den en burgers, de gewichtig© oogenblik nadert, nog acht dagen scheiden ons van den beslissendcn slag. De strijd is verwoed door ganseh het land. In de goddelooze streken moeton onze vrienden echte heldendaden uitvoeren om hunne propaganda te maken. De zaken staan, God zij dank heel goed voor onze partij, maar toch moet er ruste loos ©n onverpoosd gewerkt en gezwoegd worden. Gave de hemel dat wij in ons zoo door en door katholiek arrondissement tot heil van 't volle en d© kerk, den 4U zetel mochle overwinnen. Oh Dan zal er gezon gen, gejuicht en gejubeld worden. En noch tans, hoe gemakkelijk zal het niet gaan als ieder meewil, man en vrouw, kind en grij saard, oud en jong, klein en groot, arm en rijk. Ja, allen ten strijde togen de loge, allen ten kampe voor onze katholieke Kerk en tot het behoud en de versterking van ons zoo volksminnend katholiek ministerie Mannen, rukt op ter overwinning Hoed af €3®aiaEe&3 De geuzen- bladen voeren een helschen strijd tegen onze kloosters en om ophef te maken hebben zij hut getal kloosters en kloosterlingen gaan optellen. We weten niet of hunne cijfers echt zijn, voor wat het getal kloosterlingen betreft, maar ze zijn heel en al valsch voor 't getal kloosters, omdat zelJ' de stedelijke gast- en godshuizen, ja de gasthuizen loebe- hoorende aan liberale gemeenlebosturen, doch waar enkoio kloosterzusters dienst doen, die gasthuizen worden aangegeven als kloosters Dit gezegd, geven wij de cijfers door de godiiatende partijen opgediseht De provincie Brabant telde or in 1884 te zarnen 316, nu 586 de provincie Antwerpen 273, nu 493 Limburg 167, nu 333 Luik 226, nu 468 Luxemburg 148, nu 33o, Namen 196. nu 341 Henegouwen 289, nu 474 West-Vlaanderen 247, nu 534 Oost- Vlaanderen 263, nu 557. Te zamen 2141 kloosters in 1884 en 4135 in 1912. Nu wat doen de kloosterlingen [Kinderen onderwijzen, weezekens opvoeden, ouderlin gen helpen, zieken verzorgen zetten bij staan blinden, doofstommen, lammen en kreupelen aanhoudend hulp schenken, en vele andere werken van de schoonste lief dadigheid. Wij'zeggen Hood af goddeloos gebroed voor die edele menschenvrienden. En gij. dierbare kristeno eu eerlijke lieden, gij dieu misschien vroeger hebt laten misleiden door die ongelukkige Daensistenpartij, hebt gij al de kleinste verdediging gelezen in de daen- sistonbladen voor onze heiligste klooster vrouwen Neen, niet waar, integendeel, M. Daons heeft onze gasthuisnonnekens leelijk belee- digd en de libéralen, die nochtans zoo de Kerk haten, hebben M. Daens in eene dag orde ten volle geschandvlekt. -V£a,:ra. Eene oude rentenierster in hare woning vermoord. Is het de moordenaar Wij hebben reeds gemeld, dat eenige dagen geleden, 'do 82 jarige rentenierster Rombaut in hare woning, te Duin kerke ver moord gevonden werd. Diefstal was de drijfveer der misdaad niet geweest, want in huis vond men overgrooLe geldsommen, welke schier onverborgen zoo wat overal in huis verspreid lagen. Het onderzoek der policie, om den dader te ontdekken, kon geen enkel spoor vinden. Alleen op oen glas en eeno flesch,op de keu kentafel gevonden konden vingerindrukken waargenomen worden. Evenwel meent men nu tociieen spoor gevonden te hebben. Den laatsten dag dat de oude rentenier- ster gezien werd, dus waarschijnlijk den dag der misdaad, had eena buurvrouw, di© bij de oude reuleiherster een praatje kwam doen, bij deze een persoon gevonden, die bij hare aankomst ijlings vertrok, belovende terug te komen rond den avond. Do buurvrouw kende dezen persoon, die nu sedert den dag der moord spoorloos ver dwenen is. Vruchteloos heeft men hem sinds dien opgezocht. Reeds dikwijls had dezen persoon laten hooren dat hij zich zou zelfmoorden. Men weet nu dus niet, of hij, vooraleer zich te verdrinken, de oude vrouw niet zou ver moord hebben... De policie spaart geene moeite om den vermoedelijke!! dader terug to vinden. De i'utabage of Koolraap. De koolraap is eene plant die niet al te moeilijk is voor den grond zoo komt zij gemakkelijk in kleiachtige zandgronden, zelfs in zure bodems met weinig diepe bouw laag. De soorten die meest aanbeveling, verdie nen,zijn de Garters Elephant Swede de rutabaga «Suttons champion», en de Witte of groene van Woenen Deze voederpianlen zijn veel voedzamer dan de gewone rapen, ©n bewaren ook veel gemakkelijker. Om voornoemde reden, en ook om hunne overvloedigo opbrengsten worden zij op grooto schaal in. Engeland gekweekt. Maar om goede uitslagen te bekomen, is het hoogst noodzakelijk met oordeel en ver stand te bemesten en goede onderhoudzorgen to verleenen. En dat is misschien wel de grootste oorzaak waarom men hier niet altijd goed gelukt bij de teelt van koolrapen. Dg heer De Vuyst, Algemeeno Bestuurder van Landbouw, beeft, in zijne proeven, tot 70.000 kgr. per hectare bekomen. Wij raden dus aan do volgende bemesting toe ie pas sen 30.000 kgr stalmest per hectare deze wordt zoo vroeg mogelijk met den ploeg ondergewerkt, omdat do rutabaga venchen stalmest vreest. Op den omgoploegden akker strooit men dan zoo mogelijk een veertiental dagen vóór het planten en per hectare 400 kgr. super fosfaat, 250 tot 300 kgr. zwavelzuur ammo niak en 200 kgr. zwavelzure potasch. Deze meststoffen worden voorafgaandelijk goed gemengd en na uitstrooiing door grove egging ondergewerkt. Verder zorge men den grond wel zuiver te houden daarom zal men drie weken na het planten reeds eeno eerste ophakking uitvoeren. Drie weken later doet men een© tweede bewerking, en zoo gaat men voort zoolang hot noodig is, ten einde te beletten dat liet onkruid den akker overweldige. Op dio manier ook is er mid del den grond vochtig te houden. Wanneer de bladeren den grond beginnen te bedekken is het geraadzaam de planten aan te aarden. WILLY. Het onderzoek. Ondanks de beste pogingen van het parket van Brussel en de gendarmerién der omstre ken van Saintes, is men er nog niet in gelukt licht te brengen in de geheimzinnige moord, op den ongolukkigen steenkapper Vierendeel gepleegd. In de streek zijn de veronderstellingen over de misdaad, zeer verdeeld. Volgens de oenen is het onmogelijk, dat de man in zijne woning zou vermoord zijn, terwijl anderen beweren, dat de moord daar en nergens anders moet gepleegd zijn. Do kinderen verklaren dat hun vader onmogelijk in zijne kamer kan vermoord zijn. Wat de bloedsporen betreft, die op den muur en de kast gevonden werden, zij veronder stellen dat bun vader dronken zijnde, zich met zijn mes kan gewond hebben aan de hand en dan muur en de kast heeft aange raakt. De man leed ook aan pleuris en daar bij veel alkool dronk, zeggen de kinderen, kan liet goed gebeurd zijn dat hij bloed spuwde. Op de plint en op het onderste paneel van de deur heeft de onderzoeksrech ter sporen van afwassching mot bruin zeep gevonden. De kinders weten niet hoe die daar gekomen zijn. Karei Vierendeel ging voel om, met land- loopers on leurders. Hij gaf hun te drinken en bracht ze soms mee naar zijne woning om zo er den nacht te laten doorbrengen. En, gelijk wij reeds gezegd hebben, liet hij, als hij dronken was, aan iedereen het bankbriefje van 1000 frank zien, dat hij immer in zijn bezit hield. Volgons de lijkschouwing zou Karei Vie rendeel rond 3 ure ten zijnent vermoord zijn en eerst 's nachts naar de weide gedragen en in den poel geworpen, waar het lijk ontdekt werd. De klompen en do muts werden slechts nadien, 's anderdaags, in de weide gelegd om te doen gelooven dat de misdaad aldaar gepleegd werd. Na zich van liet lijk ontlast te bobben, zouden de moordenaars terug naar huis gegaan zijn oin de bloedsporen te doen verdwijnen en alzoo to pogen het ge recht op een dwaalspoor te brengen. De magistraten hebben den getuige onder vraagd, die op O. H. Hemelvaart Vierendeel vergezold heeft tot aan zijne woning, toen deze huiswaarts keerde. Deze getuige hoeft een verhaal opgegeven van het gebruik van zijnen tijd, gedurende gansch den dag. Een ander getuig© hoeft aan den onderzoeksrech ter bevestigd, rond 9 uro's avonds licht ge zien te hebben in de woning van Vierendeel. Het gerecht denkt dat de dieven zich op dat oogenblik in de woning moesten bevinden, terwijl do kinders van het slachtoffer veron derstellen dat hun vador toen opstond, na zes uren geslapen te hebben en zich gereed maakt© om terug uit to.gaan. Ongetwijfeld is het juist bet gewichtigste punt, op te maken waar de man vermoord werd in of buiten huis. Zulks zal echter niol gemakkelijk gaan. Zeker is het, dal de drie kinderen, die nog bij hunnen vader te huis wonen, niet van do misdaad kunnen verdacht worden. Het on derzoek heeft klaarlijk howezon, dat de drie kinderen uitgegaan zijn, nadat hun vader te huis gekomen was, en men heeft ze te Saintes en te Sinte Renilde gezien lot rond 11 1/2 ure en uit de lijkschouwing is geble ken, dat de moord op Vierendeel moei ge pleegd zijn kort nadat de man geëton had, dus kort na zijne tehuis komst, ton ware de man, na geslapen te hebben, nogmaals geëten had en nadien door de moordenaars overvallen weid. Wat er ook van zij, de dikste duisternis omringt deze zaak en algemeen is men van oordeel, dat alleen het toeval hier licht zal brengen. Ook in Denemarken beginnen de bandieten nu al van zich te doen hooren. Een tot hiertoe ongekende schurk, was te Slagelse in het buis gedrongen van een 72 jarige alleenwonende rentenier. Deze sliep rustig in zijne kamer, toen hij gewekt werd door een verdacht gerucht in huis. Eerst dacht hij dat brand in huis was uitge borsten en ging zien. Op de trappen ont moette hij een inbreker, die poogde te vluchten. De ouderling, nog zeer lvloek, greep hem vast en eene vreeselijke worsteling ontstond. Do ouderling gelukte er in don bandiet ten gronde te werpen, doch de schurk haalde een revolver te voorschijn en lost© rakelings een schot op den man,die in't hart getroffen, dood ton gronde stortte. Het gerucht der worsteling on hot vuur schot haduen echter de geburen gewekt. De moordenaar gerucht voor liet huis hoorende, nam de vlucht, achtervolgd door de menigte. Eene ware menschenjacht h-id plaats. Gedu rende twee uren duurde deze voort. De moordenaar vluchtte van den eenen hof in den andere en loste talrijke vuurschoten op zijne achtervolgers. Eindelijk kon hij er in gelukken op straat te geraken en te vluchten. Men heeft sinds dan zijn spoor verloren. Het onderzoek. De getuigenis van Lightoller, den twee den stuurman van de Titanic» is merkwaar dig genoeg om er op terug te komen. Lightoller vertelde van de buitenge wone omstandigheden, waaronder de ramp is gebeurd de maanloozo nacht met geen zuchtje wind en niet de minst© deining in het water. Was er ook maar eenige golf slag geweest, do ijsberg ware bijtijds gezien en vermeden geworden. Nu was de zee als een biljarttafel of ais eon vloer. Niet een van de honderd menschen, die geregeld op den Atlantische Oceaan waren, zal zoo'n kalmte ooit hebben gezien. Lang duurde het zoo niet, want binnen het half uur na liet zinken begon het te golven. Do ijsberg waarop wij geloopen zijn, vertelde Lightoller verder moet kort te voren (niet er na) gekanteld zijn. Daardoor zal hel ijs, dat boven water slak, nagenoég zwart zijn goweest. Of het moet een ijsberg zijn goweest, die van een gletscher was afge broken, met een blauwe zijde en een witten rand. Die witte rand is ook gezien. Was het een gewone ijsberg geweest met drie zijden en con top, zou er weerkaatst licht zijn ge- woest, dat op anderhalve mijl afstauds of verder te zien zou zijn. Getuige moest bekennen, dat, als het schip"langzaam had gevaren, de ijsberg ver meden had kunnen worden. De «TiLanic» had de machine niet, zooals de «Galifornian» stop gezet, omdat zij niet, als deze, ijsveld had gezien. Op de vraag of het niet roeke loos was om met eene snelheid van 21 1/2 knoop te varen, als er ijsbergen gemeld zijn, was het bedenkelijke antwoord Al wat ik kan zeggen,is dat het verwijt van dergelijke roekeloosheid dan geldt voor nagenoeg el- ken gezagvoerder van elk schip, dat den Atlantisch«n Oceaan oversteekt.» Gelukkig voor de reizigers dio naar Amerika gaan, of er vandaan komen is deze beweering, mee- nen wij, niet juist. Reeds heeft een gezag voerder van een der schepen op den weg ge tuigd dat hij de vaart van de «Titanic» on der de gegeven omstandigheden, roekeloos vond. Lightoller zei ook nog, dat hij nooit had bijgewoond, dat or op het bericht van door andere schepen waargenomen ijsbergen vaart werd verminderd. Ook was zijne mee ning dat de «Titanic» mot dio 21 1/2 knoop qiet met haar volle vaart liep. Hij geloofde dat zij 24 knoop kon maken. Getuigen nog achtereenvolgens, Pitman, de derde, Boxhall, de vierde, en Lowe, de vijfde officier van de «Titanic». Het meest van belang was do getuigenis van BoxhaTl. De procureur-generaal Simon las getuige een draadloos telegram vóór, dat door middel van do «Titanic» naarWashing- ton was doorgezonden. In dit telegram stond dat tweegrooic ijsbergen in den Zuidelijken koers dreven. Hieruit scheen to blijken dat de «Titanic» ervan af wist, terwijl men de «Titanic» had gewaarschuwd dat er ook in don Noordelijken koers ijsbergen dreven. Het laatste draadlooze telegram bereikte de «Titanic» van het stoomschip «Massala» oj) Zondag avond. Al doze draadlooze tele grammen bewezen, dat de «Titanic» ijsber gen ten Zuiden en ten Noorden had in een langwerpig vierkant, hetwelk op eene kaart werd aangegeven. Boxhall betwistte, dal do «Titanic, al die draadlooze telegrammen, onlving.Do voorzitter van't Hof verklaarde, dat nog moest worden bewezen, of ze al dan niet ontvangen waren, maar dat hij tocli moest aannemen van wol. Eene gift Ter herinnering aan M.'Wielener,dia hij do ram]! van do «Titanic is omgekomen, heeft zijn vader, de gekende mulli-millionair P. A. B. Widener, tien millioen geschonken aan een tehuis voor gebrekkige kinderen. De overlilijvenden van de Titanic. De burgemeester van Southampton heeft Woensdag aan de leden van het komiteit van hulpbetoon verklaard dat hij van 208 wedu wen, 322 kinderen benedon de 14 jaar, 67 kinderen boven de 14 jaar en 188 nauwe bloedverwanten vragen tot hulpgeld ontvan gen heeft. Sir William Soulsby verklaarde dat 135 families van passagiers eveneens bij stand gevraagd hebben. Tusschen deze pas sagiers zijn er 2 van 1° klas, en 9 van 2® kl. Uit den vreemde zijn tot hiertoe 175 vragen toegekomen, verdeeld als volgt Oostenrijk- Hongaren, 90; Bulgaren, 33; Italianen, 47; Belgen, 4 Russen, 6 Nooren, 4 Fran- schen, 35 en Denen 6. Al de vragen tot hulp betoon moeten voor den 1 Juli aanstaande» ingezonden worden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1