Mijnheer Daens en Baren Lotaijk de Bsthune. Waar dat zij list moeten mw Z88K8I1 GODSDIENSTHAAT ALLEEN IIZÏJN T@CH 26® ZIEK I Vier Madzijieü uit tie geschiedenis van ons leven Verklaring van onderwerping Eerlijke Kiezers, ureenM (Is IMen en ssciaftltn Bet is siist aiser tenen öe 20 miiiisea, maar tej'cn esn sjstprint. ecmte:. Briefwisseling herinnert u den Congo Hoe M. Daens te werk ging tegen den flongo in 1908 en hoe hij den Congo in 1912 stemde als zijn familie er wijn mocht leveren en profijten uit trekken. Eerlijkheid voor alles in het politiek leven! De daensisten zelf zijn beschaamd over M. Daens en durven geen woord meer reppen «ver den Congo, noch over dio zaak van den wijn. Hoe diepeen volksvertegenwoordiger, en «en partij toch kunnen vallen. Kiezers, handelt als eerlijke burgers op 2 Juni, die eerlijken handel willen in de Volkskamer en geen profijtjesmannen Een zegepraal van die bondgenooten bou voor eerste gevolg hebben eene geweldige vervolging tegen den gods dienst, tegen zijne bedienaars, tegen zijne beoefenaars. Christene Kiezers, stemt ge voor de geuzen, liberalen of socialisten, dan helpt gij die vervolgers in bet leven roepen. In Brussel wordt er een hekel- of spotblaadje uitgegeven dat er zich op toelegt de kartelkomedianten uit te borstelen gelijk zij het verdienen. Over een paar maanden, teekent goed aan, over een paar maanden, verscheen er m de Sifflet, zoo heet dit hekel blaadje, een karikatuur over de onzij dige school. Die karikatuur was ver schenen in een Fransch blad, naar aanleiding van de schrikkelijke ban dietenstreken van Bon not, Gamier,- Garrouy, Valet, Bill en nog wel vijf tig andere schurken. Op die spotprint stond geschreven Zoo komt men in de onzijdige school, en dat verbeeldde brave, eenvoudige kinderen, en zoo komt men er uit, en dan was het algeteekend, afgebeeld, door eenige dier schurken. Dat afbeeldsel maakte overal enor- men indruk en de goddeloozen zouden het ook niet onbesproken laten voor bijgaan, juist omdat zij zich van wege het kiezerskorps aan een kolossale davering verwachten In den gemeenteraad van Brussel is tegen dat spotprintje verzet aangetee- kend hetzelfde gebeurde in den gemeenteraad van Antwerpen en die fijne heeren lieten dan op de kosten der stadskas protestbrieven uithangen. Zij maken aldus politieke propaganda met het geld van alle lastenbetalers. En nu heeft de gemeenteraad van Brussel besloten den uitgever van de Sifflet een proèes aan te doen en 100,000 franken schadevergoeding te eischen om de schade te herstellen die het geworpen heeft op de Brussetsche scholen Van dat proces gaat niets in huis komen, voorzeker niet vóór dekftzing. Maar de Brusselsche gemeenteraads leden hopen alzoo den spijtigen indruk weg te nemen, door dat spotprintje verwekt'. De uitgever van de Sifïlet zal nu op zijn beurt de stad Brussel voor 't gerecht sleuren om de schade te be talen, die hij lijdt door de onbesuisde werking van den Gemeenteraad. We vragen ons af Waar haalt de Brusselsche gemeenteraad het uit, een proces in te spannen tegen de Sifïlet, over eene sin.pele karikatuur, die over meer dan 2 maanden reeds is verschenen? Waarom heeft hij daarom juist de 10 dagen vóór de kiezing af gewacht Waarom mag de Sifïlet die kari katuur uit een Fransch blad niet over nemen, en er bij voegen als uitleg, dat zijn de gevolgen van de goddelooze school, die onze antiklerikalen ook in België zullen invoeren, zoo zij ooit meester worden.Wat heeft de gemeen teraad van Brussel daar in te zien? Er is niet eens spraak van de scholen van Brussel. Er is meer Verondersteld dat er sprake ware geweest van de Brusselsche Gemeentescholen,waarom had dan de Antwerpsche gemeenteraad daar protest tegen aan te teekenen, en waarom moesten die protestbrieven dan uitgeplukt op de kosten van de prinses, t. t. z. van de stadskas Dat is loutere komedie, onnoozele kieswerking, schandalige geldverspil- ling. Het schoonste van al echter moet nog komen. De antiklerikalen van Brussel, ook die van Gent, wellicht ook deze-van de overige antiklerikale plaatsen, gaan Zondag of op een anderen dag eene betooging op touw zetten om te pertesteerentegen dit spolprintje Zoudt ge niet omvallen Een persoon maakt eene karikatuur, of neemt eene karikatuur over uit een Fransch blad, een hekel- bladje neemt die karikatuur op, en tegen zulk k irikatuurtje', in een Fransch bladje, protesteert: 1° de stad Brussel 2° de Vlaamsche Stad Antwerpen 3° Verschillende andere steden ten vierde, die steden doen uit allemans- kas, protestbrieven uithangen tegen dat spotblaadje on ten vijfde, groote betoogingen zotten- ze op touw tegen dat afbeeldsel. Welnu, wat zegt g'ervan, gij men schen die uwe vijf zinnen nog alle vijf goed hebt vaststaan. Wat is uw gedacht over die antiklerikale grootsprekers en hardschreeuwers? Moet men waar lijk niet bitter weinig voor den dag hebben te brengen om te protesteeren tegen een eenvoudig spotbeeld. Is dat nu het programma der goddeloozen geworden Bovendien zijn die kerels rap ge stoord. Een Hubin mag in het wezen van een kamerlid spuwen dat is niets; een Vandervelde mag latfelijk onze heldhaftige missionnarissen aan vallen en bemodderen dat is niets een Buyl mag alle verdenking werpen op onze volksvertegenwoordigers dat is niets de katholieke processiën mogen aangevallen de ruiten der kerken en kloosters verbrijzeld de katholieke betoogingen brutaal aan gevallen en uiteengedreven worden. Oh dat is allemaal niets. Maar als er een enkel persoon een spotbeeldje maakt ofnacopiëert, zonder 'tis gelijk wie persoonlijk aan te vallen of nadeel te doen, oh, dan moet geheel het land te zwaard eti te vuur. Dat herinnert ons de historie van een klein ventje dat uit koleire,- omdat het tegen een telefoonpaal was geloo- pon, dien paal wilde omverwerpen met er tegen te wateren. Zoo'n korte, kinderstreek verrichten ook onze tegen strevers. De daensisten van Aalst alleen zijn afge scheurd gebleven, loopon met liberalen en socialisten, en strijden aldus tegen God en tegen de ware belangen van 't volkt Dat is de waarheid I Tweede bladzijde Hier maakt Van den Bruele den lof van priester Daens. Maar waarom herhaalt hij niet liever de laatste woorden van den stervenden priester Daens Wij hebben gezondigdlaat ons vergiffenis vragen aan onzen Bisschoplaat ons terugkeeren tot d3 katholieke partij in dewelke wij geboren zijn Dat is nogmaals de waarheid Derde bladzijde Van den Bruele spreekt over den strijd voor de schoolwet-Schollaept, en toont aan met uittreksels uit do katholieke gazetten dat P. Daens moedig gestreden^ heeft voor die christene schoolwet. Zeer goed Maar waarom schrijft Mj niets van de droeve betooging van 15 Oogst 1911 Daar gingen, met goddelooze liberalen en socialis ten achter schandalige spotprenten tegen kerk en priester, de droeve daensisten met den nog droevoren P. Daens om te manifes teeren SsffjesB diezelfde schoolwet, tegen de christene scholen Dat was de DIEPSTE VAÏi die de daen sisten ooit begaan hebben, en waarover het christene volk zijn veroordeeling zal uitspre ken. Hetgeen De Dender geschreven heeft over M. Woeste, komt van een enkelen persoon, en gaat de katholieke partij'niet aan. Vierde bladzijde Van den Bruele zegt dat er eene geheim zinnige samenztoeering bestaat legen de daensisten sedert de gemeentekiezing van Aalst, omdat de daensisten een liberaal deden stemmen. Neen, Van den Bruele,niets van dat alles! Geen samenzweering geen geheim maar die foutdie misdaad, van een liberaal, een goddelooze te doen stemmen was te groot, deed de maat overloopen en 't volk, 't chris tene volk heeft sedert klaar gezien en gaat overal van de daensisten weg, omdat zij 't volk willen sleuren in de hQeien.van 't god delooze liboralismus en soeialismus. En daarom vallen uwe beste mannen u af, en daarom is 't volk koud voor u, en daarom volgt het de goede democratie der katholieke partij, der heeren baron de Bethune, Cosyns, én alle anderen... DAT !S DE WAARHEID in vier korte en klare bladzijden Maar wie dan toch De klerikalen Zoo leeren de liberalen, maar zij dolen. Ze zouden 't wel willen, dia jon gens, dat we ziek waren. En ze zingen dat liedje reeds sedert zes en twintig jaren. Eiken keer dat het keus is, willen ze ons begraven, en nog al met groot muziek. Ze graven een put.... en ze vallen er zelf in. Zoo was 't vroeger. Zoo zal 't nu NOG zijn LUIBRECHTS. Ik ben een socialist van de pure soortelke mensch heeft evenveel recht op den rijkdom van allen. SPIEGELS. Zoo. zoo Als gij mor gen TWEE M1LLIOEN hadt, zoudt ge deelen SPIEGELS. En moest gij mpreren eigenaar worden van 2 KASTEELEN, zoudt gij er mij een goven LUIBRECHTS. Vast, Spiegels al tijd eer ijk deelen. SPIEGELS. Moest gij eigenaar zijn van 2 KI,'MIJNEN, kreeg ik er dan ook èèn LUIBRECHTS. Neen, dat niet, Spie gels, vriend SPIEGELS. En waarom niet LUIBRECHTS. Omdat ik juist twee vette konijnen VOOR 'T OOGENRLIK in 't kot zitten heb. Onder dezen titel geryi de daensisten een ellenlang manifest uit, gedrukt te Ninove bij Van den Abeele-Van den Bruele, en dat ge, vloeid is uit de pon van Van den Bruele Welke razernij welke woede Welke koloirige verwijtingen arme jongen, weet ge niet dat die zich kwaad maakt ongelijk heeft 1 gij zelf verstaat voorwaar do holft niet der woorden die gij gebruikt, 't ie de eenige verschooning die gij kunt im ospen. Eenige enkele opmerking ekens om uw ronkend gevaarte te doen uiteenvliegen als spaanders. Eerste bladzijde Be christene volkspartij ontstond in 1891 voor God en volk in alle steden, schrijft Van den Bruele, en hij noemt eene reeks mannen die de kristene volkspartij gesticht hebben. Dat was in 1S91. Zeer waar Maar thans waar zijn wij Waar zijn die mannen De Beuclter, Lebon te Antwerpen Pries* ter Pottier en Hoogleeraar Kurlh te Luik De Baets te Gent Helleputte enz., enz., zijn allen strijders geworden der katholieke partij en strijden daar voor God en volk. Onze Katholieke Kandidaten zijn veel meer Demokraat of Volksgezind dan M. Daëns. Vooreerst M. WOESTE was altijd een der eerste om de volkswetten te stem men. Reeds lang vooraleer er een Demokraat in de Kamer zetelde, waren de bijzonderste wetten ten voordeele van het volk reeds ingevoerd en zij hebben in M Woeste altijd eenen stevi- gen steun gevonden. M. Daens, die nu zoo onrechtveerdig M. Woeste aanvalt, heeft het zelf be kend in zijne gazet van 16 Februari 1890. Ziehier letterlijk wat hij van M. Woeste schrijft Sedert lang hee/t M. Woeste de sociale kwestie diep gepeild veel woorden hec/t hij gesprokenveel voetstappen gedaan om wetten te krijgen voor de stoffelijke belangen van 't volk. Mijnheer MOYERSOEN was sedert jaren een ieverige voorstaander van de volkswetten. Duizende menschen, heeft hij met raad en daad reeds 1 bevoordee- ligd en is steeds ten dienste van ieder- Na al de fouten en misdaden door M. Daens bedreven tegen de christene ge dachten,, tegen de belangen van den Godsdienst, en tegen de ware belangen van het volk en de echte democratie, was er nog een fout [die hij kon begaan eene laatste, die hem de laatste gene genheid en het laatste vertrouwen van het werkende volk moest ontnemen. Die fout heeft hij begaan. Ret eijn namelijk zijne schandelijke aanvallen tegen den groot en Volksvriend en Demoeraat heer Earon Lodewijk de Bethune In zijn Land Van Aelst van Zondag 19 Mei, schrijft, M. Datens, bijna eene heele gazet vol aanrandingen tegen Baron de Bethune en tegen dezes werking, hem voorstellende als een valsch n democraat, als iemand die 't volk misleidt en slechte diensten be wijst aan 't volk. In een groot manifest dat de daensis ten komen uit te geven en betiteld Vier bladzijden uit de geschiedenis van ons leven gaan zij nog verder en noe men M. Bethune en Cosyns als SLAVEN mannen |die een ellendigs comedie spelen, Vuige komplatteren Vuige polemiekers.... enz enz... Afschuwe lijke Verwijtingen zelfs in - De Werk man van Vrijdag 24 Mei, staat er een dagorde van den Hoofdraad der daen sisten partij en onderteekend door allen waarin zij zich vijandig verklaren aan Baron Lodewijk de Bethune en tegen hem den oorlog uitroepen 1 In al de meetingen deze week door de Daensisten gehouden, vallen zij ge weldig uit op Raron de Bethuneen een. Hij is voorzitter van verscheidene mutualiteilen en van hetschoone werk: Eigen hcerd is goud iceerdwaardoor er zoovelen reeds eigenaar geworden zijn van lnin eigen huis. Het is hij die de breedere bepaling heeft doen aannemen welke aan de ouderdomspensioenen zal gegeven wor den, doch zijn doel en zijn wensch is het pensioen van eenen frank per dag. dat reeds aan de mijnwerkers-komt ge schonken te worden, te zien uitbreiden aan allen die van hunnen arbeid moe ten leven Mijnheer Baron Lodewijk de BET HUNE, heeft sedert verscheidene jaren zich ten dienste gesteld van iedereen. Met eene buitengewone dienstwillig heid hielp hij de menschen overal waar hij kon, zonder partijschap, zonder hen te vragen of zij katholiek of andersge- zind waren. Het was hem genoeg aan gelijk wien hulp en steun te kunnen verleenen aan ongelukkigen welke door het noodlot beproefd waren of in de eene of andere moeilijkheid zich bevonden. Hoevelen zijn er niet gehol pen door raad en daad door het toedoen van den volksgezinden heer Lodewijk de Bethune. De Kiezers zullen dat wel indachtig zijn en hunne dankbaarheid betoonen. M. VANDER LINDEN en COSYNS zijn ook aan 't hoofd van alle sociale wer ken. Hunne dienstvaardigheid is van elkeen bekend en in gansch de streek zijn zij bemind en geacht om hunne volksgezindheid. Ziedaar in korte trekken de demo- kratie van onze volksgezinde kandida ten der Kamer. Deze van het Senaat zijn het niet minder en verdienen ook de stemmen van elkeen. zelfs voegen zij den onbetamelijksten' laster en de leelijkste leugens bij al hunne aanrandigen met te zeggen dat Baron de Bethune zich doet betalen voor de diensten die hij bewijst aan 't volk. Is er ooit op leelijker wijze gelogen Wie heeft ooit zooveel opgeofferd voor t volk als Baron de Bethune gezond heid, familie, fortuin, zijn jong leven zonder aan iemand te vragen wie hij was, tot welke partij hij behoorde, zonder iets te vragen als belooning "Weldoen, goed doen, was al wat hij verlangde. i De leugens, de aanrandingen, delas ter der daensisten zullen hun beslaat ste gezag benemen. Geen enkele gemeente in ons arrondis sement of er zijn honderden personen die door den heer Baron de Bethune geholpen, ondersteund of getroost zijn geweest, ja, geen enkele familie mag men zeggen van gansch het arrondis sement of zij heeft weldaden ontvan gen van Baron de Bethune. De aanrandingen van de daensisten en van M. Daens tegen den grooten vriend en weldoener van 't volk, Baron de Bethune, zullen noodzakelijk gansch het arrondissement door eene diepe misnoegdheid verwekken, door iedereen streng afgekeurd worden, tot groote beschaming en nadeel der daensisten, en de algemeene vo.ksliefde voor Baron de Bethune zal verdubbelen om hem die lijdt en strijdt voor'tvolk, in die omstandigheden een blijk van trouwe genegenheid en verkleefdheid te geven. Een werkman. De liberalen Zijn aan 't dalen Qeen enkel gcuzenkandidaat Bekwam een plaats in den Werkrechtersraad. van den overleden priester DAENS. Priester Daens, schreef aan Mgr. den bisschop van Gont in zijn laatste ziekte. 1°) Ik betreur ongehoorzaam te zijn ge weest aan mijnen Bisschop. 2°) Ik betreur zoolang in de ongehoor zaamheid te zijn gebleven. 3°) Als ik kom te sterven toil ik geen politieke begrafenis. Democraten, die nog christenen zijt, denk dikwijls aan die woorden van uwen over leden hoofdman Velen zijn door die woorden tot inkeer gekomen Sa, vriend bemint gij vrede En voorspoed en geluk 1 Doe met de brave menschen mede, Dan blijft ge vrij van druk God loont zelfs in dit leven hier De mensch die onder Zijn banier Kloekmoedig slrijdt en zijne plicht Ten allen tijde wel verricht. Meld er t 20 Mei 1912. Verslag gedaan door een inwoner van Meldert zelf). Een ware zegetocht Doment. Zondag 19 Mei had alhier de katholieke meeting plaats bij onzen welge liefden Heer Schepene, Fr. Bruyndonckx. Om 3 1/2 ure trok de Koninklijke Fanfare onder het spelen Zij zullen haar niet heb ben, de schoone ziel van 't kind, enz., er heenwaarls. Een groote menigte volgde De meeting moest gegeven worden in open» lucht, meer dan 250 aanwezigen waaronder een 40 tal vrouwen.M.Petrus Van Laethem sprak als landbouwer over den landbouw, wat liberalen, socialisten en daensisten er hebben voor gedaan en over den christen huisvador. M. Matthieu handelde over de drij partijen, en sprekende over het christen onderwijs hoorde men vele aanwezigen snik ken. Waarlijk prachtige meeting Vandaar trokken wij ondor het geleide van onzen Achtbaren Burgemeesteren onzen welgeliefden koster, Karei Robyns onder liet spelen en hel zingen Voor Kind en Kruis»,naar Nievel. Daar had eene tweede prachtige meeting plaats, weer in opene lucht, voor hot huis van onzen vriend Prosper Baert. De propa ganda liederen klonken einde en verre. Moer dan 250 man aanwezig, waaronder een GOtal vrouwen. Eerst trad M. J. Van Damme op, die ons de 3 partijen, liberalen, socialisten en daensisten voorstelde, doch dikwijls onderbroken werd, door de toejuichingen des volks. Hierna was het terug de beurt aan onzen volksgeliefden Heor Matthieu. Hij legde ons volk vooroogeii wio Pieter Daens is, wat-hij doet in tijd van kiezing, wat bij doet voor den landbouw enz., sprak over hot ontstaan van het daonsismus en zijne werking en bracht de toehoorders in verrukking. Tegenspraak wierd gevraagd, maar geen der aanwezige daensisten durfden vooruit komen. Een storm van toejuichingen, waar aan geen einde scheen te komen, brak los. M. Matthieu werd in triomf weg gedragen. Dank, Waarde Heeren, dank Melder! zal uwe woorden indachtig blijven en op 2 Juni zullen allen doppen van boven op den kop voor de Katholieke kandidaten. Met dit,vragen wij, boerkens van Meldert, onzen Gcachten Vriend, J. Matthieu, binnen eenige dagen nog eens te Meldert te zien. Een boorken van Melder!, A. V. D. B. Mijnheer Woeste en Moyersoen de Bethune en Van der Linden Bcgeeren dat elk een goed pensioen In zijnen ouden dag kan vinden.

De Volksstem | 1912 | | pagina 7