éy Bi fel ran!! Éi pi maar Pil Be gfeii&ifïizïHMige zaak van Saintes. Brandstichting te Brussel freeselljk gitoïnoMelongelak Bood van M, Rudolf Eeman Achttiende jaargang nr 124 Arrondissement Aalst Voan* den Senaat. 1 Pensioenwet Waresqiié, Ontwerp May. Pensioenwet De Lalienx. Verklaring van Minister Hubert. Dat zijn beloften Uit ©nz© te Si-Amandslierg-Wj-Gent. Jl_J C3t E"S TT jO 2 CENTIEMEN HET NUMMER Djjnsdag 23 en Woensdag @2 BIEei 1912. bekentenissen. Zoo stemt men gcezi De Sadeleer Raepsaet h«s «5 'V de Kerchove d'Exaerde - fy> p de Gkellinck d'Elseghem Ft - i f H Plaatsvervangende kandidaten 1 (j de Kerchove d'Exaerde 1 de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdts - i De Beer Voor de Kasiset*. Woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Cosyns Ij Plaatsvervangende kandidaten |j Van der Linden Cosyns Van der Taelen Rollier De Aalstcrsche socialisten hangen ook een plakkaat uit, met de woorden De katholieken gaven u een pensioen van 9'centen per dag wilt ga 1 pen sioen van 1 fr. daags, stemt dan voor de socialisten. Wij antwoorden eerst in algemeenen sin De voorspoed van een land kan enkel bestendigd en gewaarborgd blij ven door orde en werkzaamheid. Vol gens Picard, volgens de Ghronique volgens al de groote dagbladen, be leeft België thans een nooit geitenden voorspoed. Het is zoo duidelijk als 't kan met het kartel, komen de so cialisten aan "t bewind, en met de so cialisten, de wanorde, de anarchie, de burgeroorlog, de baat en de nijd. Onze. tegensprekers wachten er niet naar om de grootste, de domste, de valsc.hste lengens onder het volk te verspreiden, als zij denken dat er poli tieker. munt uit te slagen is. Zoo ook over de pensioenkwestie. Eerst daarover eene vraag Wat doden de goddeloozen voor bet pen sioen, als zij in 1878 tol S4 aan 'troer zaten Niet het allerminst. Wie stemde de pensioenwet van 1900 Wel niemand als de katholieken. En de pensioenwet van 1900, wat is dat voor eene wet Geeft die 9 eens pensioen Maar om den belange niet. Het pensioen hangt af van hel getal stortingen en den duur der stortingen, zoodat hij die van jongsaf stort, gemak kelijk een pensioen kan genieten van 500 tot 600 fr. per jaar. I )at is de wet van 1900. Maar in 1900 waren er, juist als nu, ook oude menschen, en die lieden hadden den tijd niet meer om voor een pensioen te zorgen. En weet ge wat de katholieken deden Zij kwamen die brave ouwkens ter hulp en zij zegden dat al wie 65 jaar oud is en zich in r.ood bevindt, koste loos een geschenk zal krijgen van 65 frank. HolS, grootsprekers, noemt eens een enkel land waar ze zoo milddadig zijn geweest voor de oude werklieden 'l Dat kunt ge niet En sedert 1900 is het geen 9 eens per dag, maar wel tie kolossale reuzensom van 151 millioen frank, die de katholieke regeering aan :le oude menschen heeft cadeau gedaan. 151 Daar de socialistische werklieden toch gedoemd zijn om voor de liberale partij te kiezen, eene partij, die vol gens Recht en Vrijheid niets, ab soluut niets voor het werkende volk, heeft gedaan, zoo gaan wij zien wat de liberale gekozenen zooal weten voor te brengen. De archi-millionnair Warocqué heeft een ontwerp ingediend, waarbij ieder werkman op 65 jaar 360 fr. pensioen krijgt, maar dan moeten de werkman en do patroon jaarlijks 45 fr. storten. Welnu, wanneer de werkman thans de storting wil doen die M. Warocqué wil opleggen, dan zou hij door de be staande pensioenwet van 1900 niet 360 fr. pensioen, maar wel 587 fr. pen sioen genieten. Dat is de wet van 1900 in plaats van 9 eens per dag. Gé ziet, de liberale kamerleden zou den beter doen met zulke stomme wets ontwerpen t' huis te blijven. Jeroboam May, Jood bij geboorte, en Belgisch kamerlid bij genade van 't kartel, stelde ook een ontwerp voor. Hij zegde Ieder Belg moet een frank pensioen hebben, en daartoe moet da werkman noch de patroon geen cent storten dat moet komen van den he- melschen dauwDit Joodsch wetsont werp was zoo bespottelijk dat geen enkele ernstige liberaal het dierf ver dedigen Geheel anders handelen onze vrien den. M. de Lalieux van Nijvel heeft het ontwerp ingediend, en 't is reeds aangenomen in de aideelingen der Kamer, waarbij een pensioen van 1 fr. per dag wordt gegeven aan al de land bouw- en nijverheidswerklieden. Bij dit wetsontwerp zijn opgegeven hoeveel zulks zou kosten, en van waar men het geld zou halen. Dat is ten minste ernstig werk, en met zulke ontwerpen zullen wij duizendmaal verder komen als met al dien onnoozelen rimram. Ik vraag, zoo sprak over een twee tal weken, minister Hubert, 3 jaar om een wetsontwerp in te dienen dat be ter en meer zal geven dan al de andere wetsontwerpen tot hiertoe ingediend. Maar daar alle ernstig werk den noo- digen tijd vraagt, zoo moet ge mij den noodigen tijd geven om die pensioen wet op een vasten, stevigen voet in te richten. Als minister Hubert zulks ook her haalde in de Kamer, toen riep Gavrot: Dat zijn beloften... Noem mij eene enkele belofte die ik niet zou gehouden hebben, wedervoer M. Hubert. En gezel Gavrot was blij ditmaal te kun nen zwijgen. Wij hebben den 9 uren arbeid ingevoerd voor de mijnwer kers, wij hebben het pensioen van 1 fr. ingevoerd in de m ij nn ij verheid wij hadden dit beloofd, en wij hebben onze belofte eer aan gedaan. Thans beloven wij u de beste, eene allerbeste pen sioenwef, docb wij vragen den noodi gen tijd, en evenals wij onze vorige beloften hebben uitgevoerd, zoo zullen wij ook deze belofte gestand blijven... Welnu, eerlijk volk, wat zegt ge van zulke ware, onvervalschte, ja, diepe democratie Een zoon van het slachtoffer wordt aangehouden. Na eene langdurige ondervraging, heeft de onderzoeksrechter, M. Van Damme een aanhoudingsmandaat afgeleverd togen een der zonen van het slachtoffer, de genaamde Ernest Vierendeel. Ziehier wat tot deze aanhouding aanlei ding had ge. even. Tijdens het onderzoek hadden de magi straten van het parket bevonden, dat de zonen Vierendeel in hunne verklaringen veranderden, volgens zij dachten dat hel onderzoek in de eene of andere richting ge leid werd. De zonen deder; zulks t)m alle verden king van hen af te weren, doch het was juist datgeen,dat de vermoedens op hen deed vallen. De vermoedens waren echter niet genoeg gegrond om een aanhoudingsmandaat af te leveren. Een getuige had echter verklaard, dat hij den avond der misdaad den zoon Ernest ge zien hadinde weide waar het lijk van het slachtoffer gevonden werd. Deze getuige voegde erbij, dat drie personen samon schenen te praten in de weide, en dat zij bij zijne nadering scheidden en zich in verschil- lige richtingen verwijderden. Een dezer personen, door den getuigen herkend was Ernest Vierendeel. Hij vluchtte iu de lichting van liet bosch van Tiebeek. Het is nadat Ernest Vierendeel inet den getuige was geconfronteerd geworden, dut een aanhoudingsmandaat tegen hem werd af geleverd. Het is zoo goed als zeker, dat het slacht offer zijne woning niet meer verlaten heeft 3 ure 's namiddags, 't is te zeggen, toen hij half dronken tehuiskwamopO.H. Hemel vaart. Zondag is het parket nogmaals ter plaats geweest en de getuige heeft daar zijne ver klaringen vernieuwd. Een agent door een tijger gedood. Over de dramatische dood van heer Van Heclce, territoraal agent van 1® klas wordt nog het volgende vernomen Vergezeld van eenige soldaten, had heer Van Iiecke besloten op verkenning uit te gaan in zekere dorpen van den omtrek van zijnen post, in het distrikt Slanley-stad, dor pen waarvan de inwoners nog hunne belas tingen niet betaald hadden. Te Baluhua aangekomen, heslnot hij daar den nacht door te brengen hij deed, met dit doel, zijne tent oprichten. De inboorlingen kwamen hem, in groot getal, welkom wen- sclien, en eenige hunner namen de gelegen heid te baat om te klagen dat de streek door lijgerkalten onveilig gemaakt werd, er. dat, sinds korten tijd, verscheidene inboorlingen door deze wilde dieren verslonden waren. Dagelijks ook verdwenen een groot getal kiekens en eenden. Ondanks deze raededeeling geloofde M. Van Hecke niet dat er gevaar voor den nacht bestond hij ging in zijne tent, en viel in slaap. In 't midden van den nacht werd de neger- knecht van lieer Van Hecke door het gebrul van de tijgerkalten en door hulpgeroep dat de tent van zijnen meester kwam, ge wekt. De neger gaf onmiddolijk het nood sein en liep, met tweo soldaten heer Van Heske ter hulp. Een ijselijk looneel ver toonde zich voor hunne oogen de ongeluk kige blanke lag, door eene tijgerkat, die reeds in de duisternis verdwenen was, doode- lijk gekwetst op den grond uitgestrekt. Onmiddelijk diende men het slachtoffer de r.oodige zorgen toe, doch vruchteloos. Hij was wreed aan do keel gebeten en de dood had reeds haar werk verricht. Het lijk werd naar Viembo overgebracht, waar de begrafenis in allen eenvoud, plaats had. De droevige plechtigheid werd bijge woond door heer de Ghinsto, en baron de Gartier d'Yves, sectieoverste, eene afdeeling van de openbare macht, en een groot ge tal inboorlingen, door wie heer Van Hecke zeer bemidd werd en diep betreurd wordt. Twee aanhoudingen. Zondag morgend, rond 3 ure bemerkte eene policieronde, dat brand ontstaan was in het huis nr 17 der Anspachlaan, bewoond door de echtgenooten P., meubelhandelaars. Onmiddelijk werden de pompiers verwit tigd en dank aan hun krachtdadig optreden, kon het vuur weldra gebluscht worden. Toen het vuur uitgedoofd was, gingen de pompiers in huis om te zien of er geen ge vaar was, dat de brand zou herbeginnen. Zij deden er echter zonderlinge vaststellingen. Zij vonden er namelijk op verscheidene plaatsen, onder de meubelen, kaarsen, naphte enz. enz. Het was klaarblijkend dat er hier kwaadwilligheid in 't spel was. De policie opende onmiddelijk een onderzoek. Men 'vernam weldra, dat de echtgenooten P... Zaterdag avond naar Blankenberghe ver trokken waren en Zendag avond zouden te huis komen. Zij werden aangehouden toen zij van den den trein stapten. Zij protesteerden kracht dadig, doch werden niettemin in den amigo opgesloten. Maandag morgend werden zij opnieuw ondervraagd. Ditmaal deed P., volledig# Hij had zich verstaan met een expert in het brandstichten, die zich verbonden had het vuur in de magazijnen te brengen mits een kommissieloon van 10 per honderd opde som welke P... van de verzekeringsmaatschappij zou trekken. De expert kwam Zaterdag avond kort vóór liet vertrek der echtgenooten P..en ontstak de kaarsen, doch verscheidene dezer doofden uit, waardoor het vuur niet overai gelijk verspreid werd. De expert werd ook aangehouden. Ondanks zijn loochenen werd hij toch evenals P. op- Vrouw P.., werd in vrijheid gelaten. Een pasgeborene verpletterd. Zijne groot moeder doodelijk gekwetst. Maandagmiddag om 12 1/2 ure, kwam een doop uit de kerk van het H. Hart, bestaande uit den vader, Theofiel Minnebo, 33 jaar oud, wonende Kouterstraat, 86, St-Amands- barg, de pater, d© meter on de baker (achter- waarster), Marie Burrick, rond de 60 jaar oud. wonende Hospitaalstraat, 14, Gent, moeder van vrouw Minnebo, met het kind in de armen. Het rijtuig waar zij mede toegekomen waren stond rechtover de kerk aan de her berg Het Zonneken gehouden door G. Van Hoecke. Zij gingen le zamen daar heen een auto-taxi, nummer 10966, uit de Verbindingstraat kwam gereden. Allen waren reeds uit den weg van den taxi, uitgenomen de achterwaarster, die het kind droeg. Hoe het nu juist gekomen is zal het parket door de verschillige getuigenissen moeten uitwijzen, maar dit is zeker dat de achter waarster met liet kind gevat werd en onder den auto terecht kwam. Men moest den auto opheften om de slachtoffers er van onder te halen. Het boorlingje, een jongen, was op den slag dood en werd door den vader van voor het achterwiel opgenomen. De achter waarster was aan liet hoofd erg gekwetst. De policie werd aanstonds verwittigd, als ook de geneesheeren Mayens en De Bo, die het slachtoffer de eorsto zorgen toedienden in voormelde herberg, met medehulp van de vroedvrouw BailleuiL en den heer Hye. Het slachtoffer ia later met den ambulan- ciewagen van de stad naar het hospilaal van Gent overgebracht. Algemeen is het gedacht dat het slacht offer hare wonden niet zal overleven. Het parket is om 2 1/2 ure ter plaats ge komen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Onnoodig te zeggen dat dit schrikkelijk ongeluk alhier eene grooto ontroering heeft teweeg gebracht en liet onderwerp aller ge sprekken is. De moeder van hel kind is, op voorzich tige wijze, van het ongeluk verwittigd. De katholieke partij komt opnieuw een diep gevoelig verlies te ondergaan M. Rudolf Eeman is niet meer Zondag namiddag is hij na eene langdurige zielct9 godvruchtig in den Heer ontsla pen, omringd door gansch zijne familie. Dia droeve mare heeft in de stad Aalst en in gansch de provincie de grootste verslagenheid verwekt. Geboren den 2S Oogst 1847, deed M. R. Eeman schitterende studiën in het Collegie te Aalst. Hij studeerde de recli- ten ter Hoogeschool van Gent en ver wierf er op 16 Oogst 1872, met de grootste onderscheiding zijn diploma van doktor in de rechten. Reeds vroeg deed hij aan politiek mede en de katholieke partij vond in hem steeds een ieverigen en kloekmoe digen verdediger. Ook werd hij als kandidaat op de ka tholieke lijst geplaatst voor de gemeen- tekiezingen van 1875 en zegepralend kwam hij uit den strijd. In 1882 werd hij als lid van den Provincieraad gekozen. In Juli 1885 werd hij Lid der Besten dige Deputatie benoemd. Hij gaf alsdan zijn ontsiag als Gemeenteraadslid. M. Eeman was ook Commissaris der Nationale Maatschappij der Buurtspoor wegen enz. Advokaat Eeman was Ondervoorzitter der Katholieke Kiesvereeniging van de Stad Aalst, en Voorzitter der Cantonale Vereeniging van Aalst. Advokaat Eeman was alhier een ge kende figuur, een persoon van groote beteekeuis en gezag. Tot over weinige weken verscheen hij nog in den vollen bloei zijner machtige persoonlijkheid. Sedert eeniyen tijd echter verklaarde zich eene ongenadige ziekte, die zijn sterk gestel ging ondermijnen, en waartegen hij moedig streed, tot op het laatste oogenblik. Advokaat Rudolf Eeman was velerlei begaafd, onder zijn ietwat streng voor komen, schuilde een goed hart en een warm gevoel, en gekend was zijn vrije echte Vlaamsche rondborstigheid. Met ongewone werkkracht bezield was hij daarbij een man van wijs on vast beleid, van helder verstand, van groote wilskracht en onverpoosde werkzaam heid, ook veroverde hij zich weldra een der eerste plaatsen in ons openbaar leven, en wierd hij nog jong een der leiders van de Katholieke partij in ons arrondis sement, met hem verdwijnt een groote figuur uit onz'e katholieke partij. Het aandenken van dezen grooten strijder zal steeds in eer en in trouwe herinne ring bewaard worden in ons midden. Zijn afsterven zal niet alleen in hot Arrondissement Aalst, maar ter Balie der advokatenorde, in de Bestendige Deputatie en in den provincieraad, alge meen betreurd worden. Zijne ziel rust© in vrede M. Eeman was ufficier der Leopolds orde, vereerd met het Burgerlijk Eere- kruis van le klasse enz. enz. De Volksstem biedt aan de beproefde familie, hare innigste deelneming en de betuiging van haren diepgevoelden rouw in liet smartelijk en onherstelbaar verlies dat zij komt te ondergaan. D«i plechtige lijkdienst, en begrafenis zal plaats hebben Donderdag 30 Mei, om "10 ure. in do kerk van St-Martinus. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4* bladz. (de regel! fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 ABONNEMENTEN: Zè9 maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. s"> TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. tg» BUREELEN TE BRUSSEL I TEfiflLST 720, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, @f Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1