v 1 S i pi f; i I Kji j j 0 i DAGBLAD Van een dikken Pater greote flescli cliaÈpagtie T EEN EN 7 ANDER 08 pensioenen Ér solflafen Bloedig drama in Urates Esn ïinneloozs brandstichter Nog tie ramp van den Titanic. Oenderdag 39 E&ei 19(2. BestuurderJ. Van Nuflel-Be Qendt. Arromdissemefit Aalst den Sennat. Vaor i h Schrikkelijk ongeluk in tie statie te AMenaarde Eon droevig drama te üteemtex Achttiende jaargang nr 125 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# 4Ï# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4§» EUREELEN TE BRUSSEL 723, Steenweg ven WaterEoo, 72: TE AALST 9KerlvStraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank, (1 tot 4 kl. teg.) Ir. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (perregel) fr. 2,00 Hecht. hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 bJ» r «sm Zoo stemt men goed k De Sadeleer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde 1 de Glieilinck d'Elseghem 1 Plaatsvervangende kandidaten h d de Kerohove d'Exaerds fe de Giiellinck d'Elseghem Gheeraerdts I De Beer lijmer a woests Moyersoen de Bethune van der Linden Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Cosyns Van der Taelen :1 Rollier ©m. een De antiklerikale politiekers die zich Schijnbaar zoo dik maken om eene simpele karikatuur in een spotblaadje, zien er nochtans zelf niet nauw op. Op vele plaatsen in 't Walenland, ook in Antwerpen, hangen zij plakkaten uit, waarop staat afgebeeld een legendari sche, een ingebeelde dikke pater en daarbij eene flesch champagne. Waarom die plakkaat Wel om het volk tegen onze kloosterlingen op te ruiën en te toonen, beter als wat ter wereld ook,, dat zij niet tegen den godsdienst zijn De liberale «Nieuwe Rotterdamsche Courant» is heftig uit gevaren tegen die schandalige kiespro- paganda der Belgische antiklerikalen. Dit blad wist wel waarom. Ah ja, het is niet een dikke pater die daar diende verbeeld te worden, maar wel onze overvette, onze dikzak gezel Ter- wagne van Antwerpen, of nog de an dere millionnairs der arme socialisten partij, de millioenrijke gezellen, Van- dervelde, Furnémont, Destrée, Max Hallet, Grimard, Coppieters en bin nenkort Anseele, die ook zwierig op weg is arme millionnair te worden. Buiten al die roode kopstukken, zouden we nog eene kollossale collec tie van onze blauw kapitalisten kunnen nemen, en eerst en vooral, Warocqué, Solvay, Braconnier, Marquet en Jood May. Het is uitgerekend dat Waroc qué en Solvay, onder hun getwee, veel meer inkomsten hebben dan al de kloosters in België te zamen welnu tusschen die twee is er dan, op den koop toe, nog een verstokte jonkman die 2 antiklerikalen hebben meer in komen dan onze 85000 kloosterlingen. En 't zijn juist die 2, die honderddui zenden hebben gegeven om ^propaganda te maken tegen de kloosters. We vragen het aan ieder welden kend burger Wie. diende er hier af gebeeld als dikzak moest het een pater zijn, of ware het niet duizend maal juister en doeltreffender geweest er een rooden millionnair, of een ar- chirijken liberaal op te zetten? Dat ware toch nog overeengekomen met de waarheid, met de werkelijk heid. Inderdaad wat doen onze klooster lingen Ziet overal rond u. Hier is 't eene school, om de kinderen te onder wijzen, wat verduiveld geeii gemakke lijk stieltje is, en waartoe eenieder niet is geschikt wat verder is het een weezenhuis daar moeten de ouder- looze kinderen, in de zusterkens, hunne ouders wedervinden wat verder op is het een oudmannekenslmis. Is liet I misschien zoo plezierig u op te offeren aan de verzorging van oude mënschen? Hier staan wij voor een gasthuis, voor een krankzinnigengesticht, voor een gesticht van blinden of doofstommen.. Zijn het antiklerikalen die er hun le ven ten beste geven Dat weet ge beter Dan buiten ons land Wie olfert zijn leven voor de melaatschen wie stort zijn bloed voor de. bescha ving der wilden Zijn het de socialis ten of liberalen? Neen, geen enkele is er te vinden, het zijn duizenden en nog duizenden kristene vrouwen en man nen, die zich ten beste geven aan dat grootsche liefdewerk.' En wat doen die groote liberalen en socialen Maar, in den Zomer trekken zij naar de koele landen, naar de frissche, streelende hadsteden in den Winter verhuizen zij naar het warme Zuiden laten zich koesteren in de schitterende zonnelanden, 's Avonds houden ze feest op feest, en terwijl onze klooster lingen zich afgemat en afgetobd te rusten leggen terwijl onze gasthuis- nonnekens moederlijk waken aan het lijdensbed der zieken terwijl in den vreemde honderden onzer kloosterlin gen de marteldood sterven in al dien tijd zitten de rijke kartelmannen met de voeten onder fijngede.kte tafels ze eten met lust, de stoppen vliegen tegen de plafonds »-niets is er dan weelde en genot in hunne bijeenkom sten et terwijl die schuimers daar met hun wezen zitten voor schuimende bekers, dan nog schuimbekken zij van woede tegen onze kloosterlingen en 't is onder het geknal van het sloppen- vliegen, da-l zij beslissen plakkaarten te laten drukken, waarop een dikke pater met eene flesch champagne staat afgebeeld..., Is het zoo'iiLet, dierbaar volk Kunt gij anders spreken, gij man, die nog een enkel greintje rechtzinnigheid en rechtsgevoel bezit Neen, dat kunt go niet. Wat wij hierboven hebben neergepend, het is de waarheid, die als van zelve uit de bron van ons harte is ontvloeid. Wij wetep niet aan welk gevoel de bovenhand te geven, aan het medelijden of aan de verontwaar diging. Ja, verontwaardigd zouden wij mogen zijn over zooveel valschheid, sluwheid en volksbedrog maar toch het medelijden heeft bij ons de hoven- hand ën wij treuren rechtzinnig over die arme verdoolde werklieden, die zich zoo lichtzinnig, zoo gemakkelijk, door die afschuwelijke volksopruiërs en volksverleiders om den tuin laten leiden. Eerlijke lieden, gij tenminste, suit de zelfverloochening boven de gul zigheid verheerlijken en doen zege pralen. Nogg 5 dafjes!, Koortsachtig wordt de strijd. Krachtdadig, manhaftig, wonder vol houden al onze vrienden voet bij stek. AU Zij heselfen het onmetelijk gevaar dat boven onze hoofden dreigtzij weten dat, met het aankomen van de antiklerikalen,met den val der klerikale» ons zoo dierbaar va derland in een waren- burgeroorlog gaat ge dompeld worden. Ziet toch wat er gebeurt: In 't Walen land worden de processiën, ja, onze bis schoppen zelf aangevallen in de liberale steden, mogen onze vrienden zich niet meer op straat vertoonen. Wat toch zou het wor den, zoo door onze schuld, de antiklerikalen ooit aan 'l bewind kwamen Daarom, gij, o brave Vlaamsclie volk, stemt als één enkel mail voor de katholieken onder eï&SBraaraeP 2. ESelggisch era gipeeratere Laradera* De internationale Tuin bouwtentoonstelling,, die op 22 Mei te Lon den geopend werd, heeft aan onze fruit- en- groentenkweekers gelegenheid gegeven zich op bijzondere wijze te onderscheiden. De Belgische commissie was met een be langrijk lot produ-lUen opgekomen, waar- tusschen de druiven, bloemkoolen en asper- gen vooral ophef maakten. Het algemeen lot'*- fruit ën groenten be kwam een gulden medalie de druiven, die in negen prijskampen voorkwamen, behaal den negen prijzen vijf eerste, drie tweede en een derde. Deze onderscheiding zal voor gevolg heb ben dat het Belgisch fruit en groenten in Engeland nog meer zullen gewaardeerd wor den. Wsjgu liSbsipaüsm© staas® socaa- 55ssrae3 ran ©©Gasiisera© raaasr» Hoe schoon alles toch uitkomt. Furnémont was vroeger liberaal, dan is hij socialist geworden. Anseele zelf verklaarde dat de liberale scholen, kweek scholen waren van socialisten. Van liberaal komt- men van zelf tot sociaal. Furnémont was goed bevriend met anarchist Ferrer Ferrer was wel bevriend met anarchist Fro- mentin, en Fromentin gaf een onderkomen aan Gamier, een van die schurkenben.de van Bonnot. De zaken loopen heel regelmatig van kind wordt men jongeling, dan man, dan grijsaard; van liberaal groeit men tot socia list, ferrerist, anarchist, Bonnotist. IN EEN CINEMA 60 dooden. Talrijke gekwetsten Uit Villareal (Spanje) wordt gemeld dat aldaar, tijdens eene vertooning in eene cine ma brand ontstaan is. De vertooning werd gegeven in een oud magazijn waar slechts een uitgang was. Er waren ongeveer 180 personen aanwezig. Tijdens de laatste voorstelling was.er een velletje in brand geschoten en gansch de kabien stond in eeneh oogwenk in volle vlam. Bij het eerste hulpgeroep ontstond er eene ware paniek onder de 180'toeschouwers. Allen liepen als razend naar den uitgang, vechtend en s too tend, zoodat er slechts wei nigen huiten geraakten. Daar de vlammen al langer boe heviger woedden, werd de paniek steeds grooter en de hulp die van buiten kwam diende tot niets. De herkenning der lijken gaf aanleiding tot hartverscheurende tooneelen. Zoo vreese- lijk waren de lijken verminkt en verkoold, dat op 60 dooden,. er slechts 25 konden herkend worden. Geheel den Dinsdag was bet een onophou dend komen on gaan van personen die een familielid vermissen en kwamen zien of de vermiste zich onder de dooden niet bevond. Uit den omtrek van Villareal zijn ook tal rijke personen zien naar verdwenen familie leden. Het dorp is in rouw gedompeld. Overal hangen rouw vlaggen. Naar het schijnt zouden er 82 gekwetsten ziju waarvan 12 aoodelijk. Dinsdag morgend, om 8 ure, gebeurde er binnen de statie, niet verre van de maneu- verkabien. een afgrijselijk ongeluk. De schilder Richard Roeckbout, oud 31 jaar, wonende te Erwetegem, gehuwd on vader van twee kinderen, was gelast met de schijf van den semaphoor te verwen. Hij klom er op en zat weldra 12 meters hoog. Opeens kraakte de paal, viel om en kwam terecht op de spoorlijnen. De arme werkman werd op de riggels geworpen. De statieover ste en de bedienden snelden aanstonds toe en vonden Roeckbout levenloos in een plas bloed liggen. Een dokter, aanstonds bijge roepen, sLelde vast dat den man de schedel open en erg gekwetst was. De ongelukkige werd naar bet hospitaal gedragen en moest bij dringendheid berecht worden. Hij is zoo slecht dat hij misschien zijn wonden niet zal overleven. Een onderzoek werd geopend. Men heeft kunnen vaststellen dat de paal van onder rot was Het Staatsblad heeft de wet afgekondigd, waardoor het tarief der pensioenen voor de onderofficiers en soldaten gewijzigd wordt. Die pensioenen zijn voorlaan bepaald als volgt Adjudant-onderofficier en gelijk gestelde graden, en onderofficier der gendarmerie S00 fr. 20 fr. meer voor elk jaar dienst. Eerste serjant-major, eerste opperwacht meester, opperwachtmeester, 700 fr. en 15 fr. meer voor elk jaar dienst. Eerste serjant, eerste wachtmeester, ser- jant-foerrier, enz, brigadier der gendarme rie en gendarm, 600 fr. en 10 fr. meer voor elk jaar dienst. Kaporaal en brigadier 500 fr. en 10 fr. meer voor elk jaar dienst. Soldaten, 350 fr. en 10 fr. meer voor elk jaar dienst. In geval van blindheid, andere gebreken of wonden in den dienst opgedaan, zijn de pensioenen veel grooter. Zij kunnen dan be- loopen van 600 tot 1950 fr. volgens de gra den. De pensioenen voor de weduwen en wee zen beloopen van 300 tot 650 fr. Een moordenaar verschanscht zich in zijne kamer Een jong meisje, de 26 jarige G. Gigrang, te Wormeldingen (Groot Hertogdom Luxem burg) wonende, ging verleden Maandag met haar broeder en hare zuster naar een dicht bijgelegen dorp. Aldaar gekomen, ontmoette het meisje er zekeren Krier, 32 jaar oud, een herbergier, die liet meisje ten huwelijk gevraagd had maar van de hand gewezen werd. De kerel sprong op het meisje toe en vuurde zijnen revolver op haar af. Een kogel trof de jonge dochter in de richting van het liart. De dood was oogenblikkelijk. Dinsdag moest het slachtoffer in het huwelijk treden. De moordenaar, na zijne wandaad vol bracht te hebben, liep naar huis. sloot zich in zijne kamer op en grendelde deze. Hij heeft een mausergeweer,, een jachtgeweer, en eenen revolver bij zich. Hij hoeft ver- .klaard zich niet levend te laten vangen en zich te zelfmoorden zoodra zijn voorraad zal uitgeput zijn. De gendarmerie van Wormeldingen heeft reeds versterkingen gekregen. Drie dooden N^ibij Soonara (Italië) had verleden nacht een vreesel'ijk drama plaats. Rond middernacht was brand ontstaan in een huis op een der buitenwijken. Het vuur nam spoedig zulke hevige uitbreiding, dat aan blusschen niet te denken viel. Onder do puinen vond men, bij het krieken van den dag, do lijken van den eigenaar, de landbouwer Degand, van zijne vrouw en zijn '14jarigo zoon. In de puinen der stallen lagen twee verkoolde ossen. Men kon gemakkelijk vaststellen, wat er gebeurd was. Degand bad eonigen tijd geleden een zin neloozengesticht verlaten, alhoewel liij niet genezen was/Ongetwijfeld heeft hij 's nachts wederom een aanval gekregen. Hij moet dan opgestaan zijn, het vuur aan de hoeve ge stoken en dan terug in de kamer gekomen zijn. Verrast door den rook en de vlammen konden vrouw en zoon zich niet meer red den, terwijl de arme zinnelooze den dood af wachtte. De uitslag van het Amerikaansch onderzoek De Amerikaansche onderzoekskommissie der ramp van den Titanic heeft bij monde van haren voorzitter. Senator Smith, in den Senaat verslag gedaan over haar onderzoek. De volgende punten werden vastgesteld 1° Noch de ketels, noch de waterdichte beschotten, noch het koordwerk, noch de uitrusting, noch de reddingtoestellen, noch de signaaltoestellen waren voldoende^nage- zien, vóór het vertrek van den Titanic. 2° De officieren kenden noch hunne mar trozen, noch hunne reizigers. Allen waren vreemdelingen voor elkander. 3° Noch de eenen. noch de anderen ken den het schip of de toestellen aan boord. 4° Tijdens den overtocht werd geena enkele oefening gehouden, om aan de matro zen bij eene gebeurlijke ramp hunnen post aan te wijzen. Er was geen tucht aan boord en toen de ramp voorviel was niemand voor bereid. 5° Een groot deel der verantwoordelijk heid valt op den Engelschen zeevaartbond, wegens zijne nalatigheid. 6° Naar mate de signalen duidelijker zeg den dat er gevaar was, en dan wanneer andere schepen de vaart verminderen "of zelfs stoppen, werd er aan boord van den Titanic nog meer gestookt om de snelheid tö vermeerderen. Kapitein Smith beeft ongetwijfeld bewij zen gegeven van heldenmoed,menschlievend- heid en zelfopoffering, na de ramp, doch hij heeft gezondigd door zijne stoutmoedigheid, zijn al te groot zelfvertrouwen en zijne nala tigheid. 7® De officier van dienst verloor het hoofd op het eogedblik dat de botsing onvermijde lijk was. -Hij deed het schip verkeerd zwen ken, waardoor hij het minst beschutte deel van den sloomer, de zijwanden, aan den naderden ijsberg bood. De waterdichte beschotten konden niet genoeglijk gesloten worden na de botsing, Een inwoner van Ruddervoorde verdronken Een brief, te Zwevezefele uit Southampton ontvangen, meldt dat een der ongelukkig© passagiers van de Titanic waarvan het lijk den volgenden dag der ramp werd opge- vischt, volgens de papieren op hem gevon den, erkend werd door Aehiel Waelens. Het werd begraven op Fairview-kerhof, t© Halifax. In zijne kleederen werd gevonden 25 dol lars, vreemde geldstukken, horlogïe, mes, pijp zijne kleederen, een wollen Jersey-lijf, zwarte schoenen, alles wordt in bewaring gehouden te Halifax, tot dut de ouders of de naaste familie er de aanvraag zullen van doen mits voldoende bewijs dat zij er recht op hebben. De ouders, wonende te Rudder- voorde, zijn reeds verwittigd. Een droevig drama der ellende is te Mo- lembaix voorgevallen. Daar woonden in eene schamele hut, da echtgenooten Rivière-Dupont, met hun vijf jarig dochtertje. Reeds lang werkte de man niet meer. Hij leefde enkel van diefstal en wildstrooperij, verdronk hetgeen hem zulks opbracht en mishandelde zijue vrouw, die liem niet kon te eten geven. De grootste armoede heerschle dus in liet huishouden. Maandag avond werd de onge lukkig© vrouw, die in gezegenden toestand verkeerde, wederom erg mishandeld, waarna de man vertrok, zeggende dat hij naar Frankrijk ging werken. De verlatene begaf zich alsdan naar de gendarmerie 0:1 maakte cr aan den bevel hebber talrijke diefstallen hekend, waaraan haar man zich had plichtig gemaakt. Daarna keerde zij naar haro hut terug. Uitgeput zonk zij er neder en schonk eenigo oogenblikken later het leven aan een meisje. Het 5jarig dochtertje liep in eene naburige woonst hulp balen, doch toen de buurvrouw aankwam, had vrouw Rivière reeds opge houden te loven. Het kindje dat ingoede gezondheid was, werd door liefdadige perso nen opgenomen. Rivière werd Dinsdag morgend door de gendarmen aangehouden in een roggeveld. Kolland. Een slimme hond en een braaf kieken. Honden zijn slimme dieren Op het erf van een landbouwer te Haarlemmermeer ligt een kettinghond, die in zijn liok dagelijks wordt bezocht door een kieken. Zoodra ons hoentje

De Volksstem | 1912 | | pagina 1