Ds klszini van 2 Juni OslieiHizinnige zaak ts Bouctiout Degebeimzinnioe misdaad vanSaiiites Vreeselijk drama nabij Toulon Vreescüjke brandramp van Villarea De Banöieterijen in Frankrijk Achttiende jaargang nr SB Vrijdag 31 Mei 1912. S3 Gr ZO L 33 BestuurderJ. Van Nuffet-Be Gendt. Arrondissement Aalst Voor dsn Senaat. VreeseSijk werkongeluk Verscheidene gekwetsten. Een eigenaar vuurt op twee soldaten voor eenige kersen Een doode en een dcodelijk gekwetst Zij GÜ©esii meSs III w*- 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. (ERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. $j» TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. d§» BUREELEN AANKONDIGINGEN TE AALST 9, Kerlistraat, Telefoon 114 TE BRUSSEL 728, Steenweg van Waterloo, 723, KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3e blaóz. (de regel) fr. 0.50 4® bJadz. (de regel) Ir. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2.00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Orerlijdcn (per regel) Ir. 2,00 Zoo stemt men goed J- De saoeleer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseyhem Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Ghellinck d'Elseghem Gheeraerdts De Beer G n IfOOI* Woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Van der Taelen Rollier Verdeeling der Zetels Eens dit gedaan, hoe wordt" dan de zetels verdeeld Men verdeelt achtereenvolgens het kiescijfer van elke lijst door 1door 2, door 3, door 4, enz.die ondereen worden geschreven tot dat men een even groot aantal kwotiënten bereikt als er zetels te verdeelen zijn. Dit kwotiënt noemt men den Ities- deeler. Ziehier door een voorbeeld verdui delijkt, hoe de kiesdeeler in eene kie zing wordt gevonden. Veronderstellen wij dat er 5 zetels te begeven zijn en dat er 4 lijsten op rang staan. Het kiescijfer van elk der vier lijsten is 24,000, 11,000, 9,000 en 3,000 stemmen. Men verdeelt de kiescijfers door 1, 2, 3, 4, op deze manier Verdeeld door Lijst 1, Lijst 2, Lijst 3, Lijst 4 9.U00 3,000 4,500 3,000 24,000 11,000 12,000 5,500 8,000 3,666 6,000 4,800 Om tot de verdeeling der zetels over Gevoegd bij de 39,000 lijststemmen, vormt dit het kiescijfer der lijst, 't zij 7o,ooo stemmen. In de veronderstelling dat de kies deeler 14,500 zij, dan heeft deze lijst recht op 4 zetels mits 14,500 viermaal in 70,000 gaat. Hoe worden nu de zetels verdeeld De kandidaat A heeft 220 voorkeur stemmen. Om tot 14,500 te geraken moet hij 14,2S0 stemmen van den stam nemen, die er 36,000 bevat. 14,280 van 39,000 blijft dus aan den stam nog 24,270 stemmen. De kandidaat B heelt 2,500 voor keurstemmen. Om tot 14,500 te gera ken neemt hij 12,000 stemmen van den stam, waar er dus nog 12,720 over blijven. De kandidaat G heeft 15,ooo voor keurstemmen gehad. Deze moet niets aan den stam nemen, mits hij meer dan 14.5oo stemmen had. De kandidaat 1) heeft loo voorkeur stemmen. Met wat er nog aan den stam overblijft. 'I Zij 12,72o loo. geraakt hij slechts tot 12,82o stemmen. D bereikt dus den kiesdeeler niet en de kandidaatE, met zijne 13,lSo voor keurstemmen, springt dus D voorhij. Aan de vijf kandidaten worden dus te gaan, plaatst men nu de hoogste vijf onderscheidenlijk toegekend te Rnys3Di*oeclt. Op het grondgebied van Ruysbroeck, langsheen de vaart van Charleroi, nabij de statie, is men thans bezig eene bloempelderij op te richten. Deze moest eene hoogte van 25 meiers bereiken. Reeds waren de muren tot li meters boven den grond gebouwd en verscheidene stellin gen waren geplaatst om de werken voort te zetten. Woënsdag morgend is een der stellingen ingestort, 6 werklieden in de diepte medesle pend. Spoedig werden de slachtoffers opgeno men en in eene naburige woning gebracht, waar een geneesheer hen kwam verzorgen. Twee der slachtoffers Georges De Pvper en Victor Damon, waren zeer gevaarlijk ge kwetst. De eerste had eene schedelbreuk en de tweede had vier ribben en den rechter schouder gebroken. Beiden werden in auto mobiel naar een geneeskundig gesticht gebracht. De vier andere werklieden werden aan het hoofd gekwetst, doch geluklciglijk niet erg. Het parket is Woensdag namiddag ter plaats geweest, om een onderzoek te doen. Twee wetsdokters vergezelden de magistra ten. Zij gingen de slachtoffers ondervragen, doch de toestand van DePyper was hopeloos en deze kon niet onderhoord worden. Eenige inlichtingen om de vaststelling van het kiescijfer der partijen, den kiesdeeler en de verdeeiing der zetels. Bij het naderen der kiezing is het wellicht niet ongepast, eenige inlich tingen te geven over de manier op welke de vaststelling van het kiescijfer der partijen, de vaststelling van den kiesdeeler en de verdeeling der zetels gedaan wordt. Wij hebber, reeds gezegd, hoe men stemmen moet. Ziehier nu hoe. Hoe het Kiescijfer eener partij wordt vastgesteld Dit kiescijfer wordt verkregen door de optelling van al d® geldige stem men op kandidaten eener lijst uitge bracht, 't zij stemmen aan het hoofd der lijst, stemmen op den naam van een titelvoerenden of een plaatsvervan- genden kandidaat. De bijeentelling van al de kiescijfers moet het juiste aantal geldig uitge brachte stemmen opgeven. kwotiënten ondereen met het nummer der lijst tot dewelke zij behooren en men komt tot den volgenden uitslag ie kwotiënt 24,000 (der lijst 1) 2° kwotiënt 12,000 (der lijst 1) 3' kwotiënt 11,000 (der lijst 2) 4" kwotiënt 9,000 (der lijst 3) 5" kwotiënt 8,000 (der lijst 1) Het hoogste vijfde kwotiënt is de kiesdeeler. Elk der lijsten zal dus recht hebben op zooveel zetels als deze kies deeler in haar kiescijier gaat. Daar 8,000 driemaal in 24,000 gaat heeft de lijst 1 drie zetels; de lijst 2 eif de lijst 3 zullen elk een zetel bekomen en de lijst 4 komt niet in aanmerking daar zij den kiesdeeler niet bereikt. Tiet quorum in de wetgevende kie zing wordt vastgesteld door het aantal uitgebrachte geldige stemmen, terwijl in de gemeenteverkiezing dit quorum wettelijk is vastgesteld op een derde, een vierde, enz., der uitgebrachte stemmen. Verdeeiing der Zetels tusschen de kandi daten eener zelfde lijst Voor de verdeeling der zetels tus schen de kandidaten eener zelfde lijst doen zich drie gevallen voor ofwel is het aantal kandidaten gelijk aan het aantal toegekende zetels, ofwel is het grooter of kleiner. Zoo het aantal gelijk is, worden al de kandidaten gekozen uitgeroepen is het aantal kandidaten kleiner dan het aantal toegekende zetels, dan wor den plaatsvervangende kandidaten gekozen uitgeroepen. Is echter het aantal grooter, dan geeft zulks aanleiding tot eene reken kundige bewerking die bij den eersten aanblik zeer ingewikkeld schijnt, doch bij nader toezicht zeer eenvoudig is. Wij zullen dit trachten duidelijk te doen verstaaner bestaan twee soorten stemmingen, zooals men weetstem mingén uitgebracht boven de lijst ei stemmingen uitgebracht naast den naam van een kandidaat; gemeenlijk genoemd voorkeurstemmen Hoe nu die twee soorten «stemmen» benuttigd worden, zal best verstaan worden door een voorbeeld Eene lijst van 5 kandidaten bekomt 39,000 stemmen in het hoofdvak en elk der vijf kandidaten bekomt het volgend aantal voorkeurstemmen A 220 B. 2,500 G. 15,000 D. 100 E. 13,180. Dit maakt te zamen31,000. A B C D E 14,500 stemmen 14,500 15,000 12,820 13,180 De vier zetels der lijst zullen dus toegekend worden aan de kandidaten G, A, B en E. C wordt eerst gekozen uitgeroepen, omdat hij het noodige aantal voorkeur stemmen behaalde om den kiesdeeler te bereiken. E wordt gekozen uitgeroepen alhoe wel hij den kiesdeeler niet bereikt en springt over het hoofd van kandidaat D, dié voor hem op de lijst stond,doch minder voorkeurstemmen bekwam. De vraag is gesteld wat gebeurt wanneer twee lijsten met gelijk getal stemmen den kiesdeeler overtreffen. In dit geval wordt de zetel toege kend aan de lijst, die de meeste zetels of reeds een zetel heeft verkregen bij de verdeeling. Dinsdag namiddag, is het parket van Antwerpen hier afgestapt. De genaamde P. V. d. H., wonende in den Boschhoek, was Maandag avond in dronken toestand thuis gekomen. Een twist ontstond met de vrouw. Deze heeft met hare kinderen het huis verlaten. Dinsdag morgen, bemerkte men rook in de woning en een begin van brand. De geburen die de woning binnentraden, vonden P. V. d. H., verstikt liggen. Het lijk is naar het gemeentehuis overgebracht. De vrouw van het slachtoffer werd door den heer onderzoeksrechter Steyaert onder vraagd. Het is een ongelukkig huisgezin, waar gedurig twist was. De man die zich aan den drank overleverde, mishandelde zijne vrouw en kinderen. De vrouw verhaalde met hare kinderen net huis te hebben verlaten, en in een koren veld den nacht te hebben doorgebracht. De vrouw zegt niet te weten wat er in het huis tijdens hare afwezigheid gebeurd is. Het oordeel van den heer onderzoeksrech ter is. dat de man zelf den brand gesticht heeft. Heden Woensdag, zullen de heeren wetsdoctors Van Bever en Van Deuren de lijkschouwing doen van het slachtoffer. Het Onderzoek -vV- Sinds eenigen tijd werden uit den hof van M. Eugeen Vidal, eigenaar le Pradel-bij Toulon, allerhande soorten fruit gestolen. Hij besloot de wacht te houden en de plun deraars eens goed te straffen. Dinsdag avond bevond hij zich in gezel schap zijner vrouw in den hof, toen hij twee soldalen zag, die zich aan zijne kerssn te goed deden. M. Vidal greep zijn geweer en loste van op 15 meters afstand een schot op een der soldaten, die juist met de handen in de hoogte stond. De soldaat deed een drietal stappen achteruit en plofte dan ten gronde. Een tweede schot weerklonk en de tweede soldaat viel naast zijn gezel. Verschrikt over zijne daad, liep M. Vidal hulp halen bij de geburen. Er was ongelukkiglijk niet veel meer te helpen. Een der soldaten, Jodon genaamd, 19 jaar oud, was op den slag gedood ge worden. De andere Leguillerme genaamd, geboren te Versailles, verkeerde in hoogst bedenkelijken toestand. Deze laalste kon evenwel verklaren, dat hij met Jodon naar liet fort van Colle-Noire terugkeerde, en toen hij tegen het muurtje rond den hof van M. Vidal, aan eene natuurlijke behoefte vol deed, zóó de kersen zag hangen en er eenige plukte. Het lijk van Jodon, alsook de gekwetste soldaat werden naar het gasthuis van Si6 Anna overgebracht. Vidal is aangehouden en opgesloten. Hij verklaarde zijne daad zeer te betreuren Tijdens een nieuw onderzoekende woning van Vierendeel gedaan, deed de onderzoeks rechter een stuk uit eene deur nemen, waarop bloedvlekken te zien waren. Toen dit paneel uitgenomen was, zag men tusschen de deur en "kas eene groote vlek gestold bloed, waarin nog haar van het slachtoffer kleefde. In het fornuis, waarop men het voeder van het vee gereed maakte, vond men ook sporen van een verbranden horstelen van lijnwaad. Men denkt dat de moordenaar, daar het lijn waad van zijn slachtoffer en den borstel, waarmede-hij de bloedvlekken uitwischte. heeft verbrand. Het aanhoudingsmandaat tegen den zoon Vierendeel afgeleverd, werd bekrachtigd. Onze tegenstrevers van alle kleur roepen en schrijven gedurig dat onze katholieke volksvertegenwoordigers en de katholieke ministers niets doen noch voor werklieden, noch voor anderen. Hieronder heeft men nog eens het bewijs, hoezeer onzen achtbaren en onvermoeibaren volksvertegenwoordiger M. Moyersoen, aller belangen verdedigdt. Hij komt namelijk van den heer minister van spoorwegen da volgende tijdingen te ontvangen, die bij de belanghebben met vreugde en genoegen zul len onthaald worden Weerde Kollega, 1° Gij zult zeker met genoegen vernemen, als gevolg op uwe stappen, dit ik besloten heb eene vergoeding te verleenen aan een zeker getal waarnemende seingevers en wis selwachters uit Brussel (Turn Taxis), Schaarbeek en Brussel (Noord), die, zonder rechtstreeks hunne medewerking verleend te hebben aan den dienst der reizigers, niette min verplicht werden buitengewonen dienst te doen gedurende de tentoonstelling van Brussel. 2° Als gevolg op uw vurig aandringen heb ik het genoegen u te laten weten dat ik be sloten heb trein 3434 (S. D), die om 19 u. 33 uit Dendermonde naar Brussel (Turn Taxis) vertrekt van 1 Juli eerstkomend af, om 19 u. 47 te Gysegem te doen stoppen. 3° Als gevolg op uwe stappen heb ik het genoegen u te laten weten dat, met 1 Juli eerstkomend af, trein 2969 te Aalst (Noord) om 10 u. 36 uit Sottegem-Denderleeuw zal aankomen en aansluiten met trein 4749, die om 10 u. 50 uit Aalst (Noord) naar Dender monde vertrekt. Aanveerd, weerde Kollega,de verzekering mijner verkleefde gevoelens. M. de Broquevillb. Brussel, den 25 Mei 1912. M. Moyersoen, volksvertegenwoordiger. Anderzijds schreef hem de Minister van Landbouw en Openbare Werken 1° Als gevolg op uwe aanbeveeling, heb ik de eer Ued. to laten weten, dat een Koninklijk besluit op beden het reglement voor het toekennen der nationale premiën voor voorttelende paarden wijzigt. De Dendervallei zal als vroeger deelma- ken van de eerste omschrijving, begrijpende de provincie Antwerpen min het Bestuur lijk arrondissement Turnhout en de beide Vlaanderen. 2° Gij hebt u wel willen op bijzondere wijze bekommeren met bet lot dor onderge schikte agenten der vaart wegen. Diensvolgens is het mij aangenaam u te laten weten, dat ik het maxima van het jaarloon der sluiswachters, barragewachters, ponteniers, overzetters, bijgevoegde sluis wachters en bijgevoegde barragewachters heb verhoogd met 200 fr. en dat der hulp- ponteniers en hulpoverzetters met 50 fr. Diensvolgens zal de vijfjaarlijksche ver hooging van sluis- en barragewachters voor laan 125 fr. zijn in plaats van 75 fr. terwijl voor do anderen agenten en hulpagenten de verhooging van 50 op 75 fr. zal gebracht worden. 3° Daar gij U op eene bijzondere wijze hebt bezig gehouden met de wachters van Bruggen en Wegen, is het mij aangenaam u te laten weten dat ik bet maxima-jaarloon dezer agenten met 200 fr. verhoogd heb. Er zal dus voortaan eene vijfjaarlijksche verhooging zijn van 200 fr. in plaats van 150 fr ."zooals vroeger. Dat zijn geen woorden in den wind, maar bewijzen, dat M. R. Moyersoen geene gele genheid laat voorbijgaan, om do lotsverbete ring van allen maar bijzonderlijk werklieden te bepleiten. Nog dooden. Vier personen die tijdens de brandramp in een cinema te Villareal erg verbrand werden zijn aan de bekomen brandwonden bezweken Vier anderen bevinden zich thans in hopeloo- zen toestand. De onderzoeksrechter heeft een oproep gedaan tot de bevolking, om zoo talrijk mo gelijk de lijken te gaan bezichtigen ten eindt hunne idenIiteit te kunnen vaststellen. Acht tien lijken zijn tot hiertoe nog niet herkend geworden. Men verzekert, dat de burge meester van Villareal aan den gouverneur der provincie een verslag gezonden heeft, waarin gezegd wordt, dat de cinema draaide zonder de noodige vergunning en zonder bare toestellen aan het nazicht van de overheid onderworpen te hebben. Te Castellon, hoofdplaats derprovincie, zijn alle schouwburgen gesloten ten teeken van rouw. De eigenaar van den cinema is opge sloten. van de HET ONDERZOEK. M. Gilbert heeft gisteren Carouy onder vraagd over do bandieterij van Maesons-Al- forf. Daar waren twee bandieten aangehou den na een hevigen strijd mot de gendarmen, tijdens denwelke talrijke revolverschoten op de gendarmen gelost werden. De derde ban diet gelukte er in te ontvluchten. Een dor aangehoudenen, zekere Gambour- lin, werd nu met Carouy gokonfronteord, en herkende hem ten stelligste. Carouy scheen zeer ontsteld door deze verklaring en zegde dal hij niets meer zou zeggen. Nadien werd ook Soudy ondervraagd over de bandieterij te Ghanlilly. Zooals men weet, werd Soudy door ver scheidene getuigen herkend, als zijnde de man, die voor debureelen der Sooiété Géné rale mei eene karabijn naar dö voorbijgan gers schoot.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1