Opeo brief aan M. Petrus Daens Vreeselijk drama nabij Parijs onder JX" 2 De onderpastoors van St-Martens, Aalst. Non de ramp van den Titanic. Slag voor slag Oog voor oog Tand voor tand VerschrikkeSijkdramader zinneloosheid Arrondissement Aalst Mijnlieer 33aens, Nog eene goede tijding. Eene oude misdaad Ons kind. Voor de lossers van Turn en Taxis. Achttiende Jaargang n' 127 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag I Juni f912. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. fit TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 72Q, Steenweg van Waterloo, 728. I e, Kerkstraat, Telefoon 11.4 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN 1 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3® blariz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 De tijd is uit dat wij katholieken ons als goedzakkon laten mishandelen, be- leedigen, afrossen. De goddeloozen hebben het vooral gemunt op onze kloosterlingen. Oh we weten het wel het hooge ideaal, de glansrijke levens beschouwing onzer nederige helden en heldinnen, geeft hun den tijd niet, schenkt hun de moeite niet, om zich over zooveel hatelijkheid te bekomme ren. Hun goddelijke Leermeester heeft het gezegd De knecht is niet beter dan zijn meester. Om mij zult ge ver volgd worden.» Doch, dit belet niet, dat met het oog op de hoogere belangen onzer natie, met het oog op de dankbaarheid die wij aan die groote weldoeners verschuldigd zijn, dat wij in de bres springen om de zoo schandelijk fcelee- digden te verdedigen tegen hunne ha telijke en nijdige aanvallers.... Volgens de laatste officieële stati stiek, toegevoegd aan de begrooting der openbare schuld van 1912, lezen wij dat er in België 15228 gepension- neerden zijn van den Staat, die als pensioen het gezamenlijk bedrag ont vangen van 21,942,138 fr. In die cijfers komen 576 geestelijke gepensionneerden, dio als pensioen, de. totale som ontvangen van 695,819 fr. het zij gemiddeld per hoofd 1211 fr. Onze eerlijke tegenstrevers hebben er zoo maar doodgewoon 2000 fr. van gemaakt. Dat is nu eenmaal hunne gewoonte geworden en kwade gewoonten zijn moeilijk om uitroeien. Doch wat is de som van 1211 fr., tegen de groote pensioenen van de liberale personna- ges. Zoo onder meer, ontvangt M. en logiebroeder Royers, als gepehsion- neerde hoofdingenieur der stad Ant werpen een pensioen van 12000 fr. En ondanks dat hij gepensionneerd is, heeft hij nu een mandaat ontvangen als liberaal kamerlid, met denoodige4000 fr. en bovendien een mandaat van 't schepencollege der stad Antwerpen, waarbij nogmaals 6000 fr. als 'l u be lieft De dikke Terwagne weet op dit alles niets te beknibbelen, maar als een ziekelijke oude priester een pensioentje heeft van 1211 fr., och. dan zou hemel en aarde in vuur en vlam moeten schieten Gezel Bertrand van Schaerbeek, heeft 4000 fr. als kamerlid, 6000 fr. als schepene van Schaerbeek, nog vele duizenden als beheerder van eene zeep- maatsehappij. Gezel Furnémont heeft eigendom men te Brussel, te Wenduyne, te Uk- kel, te Elsene, te Sl Gillis, met een huuropbrengst van 54000 fr. en toch strijkt hij fijntjes die 4000 andere bal len binnen Gezel Anseele van Gent, heeft 4000 en 6000 fr. en 9000 fr. plus verschil lende duizenden die er nog bijkomen, en dit alles in zijne hoedanigheid van kamerlid, van schepene, beheerder van Vooruit, partijredenaar, en wat weet ik al. Gezel Grimard heeft een zilveren theeservies van 2o,ooo fr. iets wat zelfs niet eens in het bezit is van onze koninklijke Familie 0 Max Hallet harst van 't geld en toch werd hij vetbetaalde schepene van Brussel gebombardeerd. Hoevele anderen zouden wij zoo niet kunnen opsommen. En het zijn juist de partijen, wier mandatarissen verdrinken in het geld, die zoo laag en laf, als woeste du-ren, qnze kloosters en onze kloosterlingen aanranden, beleedigen en met vervolging en uit roeiing bedreigen. Wij hebben het bij het begin van dit artikel verklaard Voorbij isde tijd dat wij katholieken dit alles onbeantwoord, lieten begaan voorbij is de tijd, dat zulks ongestraft kon gezegd en geschreven worden. Thans volgen wij u stap voor stap in den strijd voet voor voet gaan wij u na en telkens gij antiklerikalen, ons schaamteloos, in den persoon onzer kloosterlingen, een slag toebrengt in volle gelaat, telkens zult gij ons op uwen weg vinden om die slagen te beantwoorden. En gij eenvoudige snullen der hate lijke roode partij en gij sukkelaars van menschen, die u hebt laten inlijven in de liberale partij, de klassieke partij van den volkshaat als gij u dan toch laat opjagen, den kop zot razen met de zoogezegde rijkdommen onzer kloos ters weest eens rechtzinnig, weest eens practisch, en begint dan toch met uwen eigen stal te kuischen. Uwe hoofdmannen zeggen, roepen en tieren dat eigendom diefstal is; welnu, waar om werpt gij u dan niet eerst en vooral op hunne eigendommen, op hunne rijkdommen, te meer dat zij u niet eens zullen kunnen verwijten wat ge doet, daar gij enkel hunne theoriën in de praktijk overstelt. Ja, de burgers- en de kapitalistische klasse moet onteigend, huilen de roode volksbedriegers, en de liberalen loopen er mede meê welnu, onteigent dan eerst in uwe eigene partijen eischt de kapitalen, de coffreforts van uwe tal rijke millionnaire partijgenooten en hebt ge die al gepluimd, slaat dan de hand aan uwe handlangers, aan die schatrijke liberalen, en eens als ge zooverre gekomen zijt. dan kunt ge tot ons komen. Doch dit zeggen wij De rollen mogen niet omgekeerd Eerst uwe eigene partijën zuiveren, eer gij aan de andere, aan de onze beginnen zult Een zoon doodt zijne moeder, kwetst zijnen vader en geburen Te Kergal, dichtbij Moreac (Frank woont op eene hoeve de familie Pasco, be staande uit den vader, GS jaar, de moeder, oud 63 jaar, en den zoon, oud 25 jaar. De beste verstandhouding heerschte in de familie en de zoon had zijne ouders lief. Nochtans sedert eonigen tijd gaf de zoon teekens van zinsverbijstering. Hij wilde vertrekken om het-vaderland te redden, riep hij uit, en was norsch tegen zijne ouders, omdat zij hem te huis hielden. Nu vatte hij een haat op tegen vader en moeder, en heelde zich in dat hij ze dooden moest om zijn voornemen ten uitvoer te kunnen brengen. Gisteren keerde hij van het veld huis waarts. In de keuken greep hij een geweer dat aan den muur hing en bracht met het wapen een geweldigen slag toe op het hoofd zijner moeder. De arme vrouw zeeg neer. Zij vond de krachten om terug op te staan en sleepte zich tot aan den stal, waar zij door haar zinneloozen zoon vervoegd werd. Een afschuwelijk tooneel volgde. De zoon sloeg zijne moeder zoo vreeselijk op het hoofd dat de schedel op verscheidene plaatsen gebro ken is. Nog altijd hield de krankzinnige het wapen op. als de vader naderde en zich verhaastte de hulp van twee geburen, heer La Brazivet en Mme Seveno, in te roepen. De zinnelooze zag hen komen, liet het lijk van zijne moeder liggen en wierp zich al huilende op Madame Soveno. Deze laatste kon naar hare woning vluchten, achtervolgd door den krankzinnigen, die met het wapen zwaaide. Zii werd vervoegd en door een slag- ten gronde geworpen.De woest aard bemerkte haar kindje van acht maanden, dat in zijn wiegsken lag en insgelijks mishandelde hij den kleine. Heeren Paseu en Le Brazide, snelden bij lijds tor plaats om den kraukzinnigen te beletten eene nieuwe misdaad te plegen. Een wanhopig gevecht werd geleverd, de zoon kon aan de twee mannen nog slagen toe brengen, doch ten slotte is hij ueergeveld en gebonden geworden. den Senaat. Zoo stemt men goed De Sadeieer Raepsaet de Kerchove d'Exaerde m dc Ghellinck d'Elseghem jfc Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Giiellinclt d'Elseghem ||^Pf Gheeraerdts De Beer Voos' (lamer. woeste Moyersoen de Bethune Van der Linden Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Van der Taclen Rolliet -vV- Nabij het bosch van Benard, waar in den tijd den koerier van Lyon vermoord word, en onlangs nog de bandieten der bende Bon- not, Garnier en Gle een chauffeur doodden om zijn auto te stelen, is verleden nacht nog een vreeselijk drama gebeurd. Mev. Louchard v as eigenares van ver scheidene voertuigen en een voerman, zeke ren Bernet, was in baren dienst en tevens baren minnaar. Onlangs had Bernet aan zijne meesteres gezegd, dat bij in liet huwelijk ging treden en zinnens was haren dienst te verlaten. De vrouw gelukte erin hem te overhalen nog een nacht in hare woning door te bren gen, en terwijl hij sliep, verminkte zij hem, bij middel van een scheermes op wreede wijze. Daarna vluchtte zij het veld in en ging zich eenige uren later gevangen geven. Dn toestand van het slachlofter is hopeloos. Heft foij ons &a- fthoSiekes7sSst^ sten-amen voon de gansclie Kathotieke ICaai- dicSafteaniijsfr Daarom maken allen keft wit puntje zwari van s4 vakje koven de namen der Katho lieke Kandidaten. In den Werkman van heden Vrijdag schrijft gij dat een der onderpastoors van Sint-Martenskerk zijne beenen afloopt voor Solo's aan M. de Béthune ten einde zóó M. Moyersoen achteruit te steken. Wij teekenen hevig protest aan tegen die vaische beschuldiging. De geestelijkheid werkt niet voor personen, maar wel voor den zegepraal der ckristene gedachten. Al de katholieke Kandidaten zijn ons even duurbaar, omdat zij allen do zedelijke en stoffelijke welvaart van het volk herhertigen, Wij groeten Ued., Onze achtbare heer Moyersoen, volksver tegenwoordiger, komt van den minister van Spoorwegen volgenden brief te ontvangen Weerde Kollega Als gevolg op uw dringend verzoek heb ik het genoegen u te laten weten dat, gedu rende het tijdstip van 1° Maart af, lot 2e November trein 3041 (S.D.) die om 17 u. 42 uit Brussel (T.T.) naar Aalst (Noord) ver trekt tot Gent (Zuid) zal doorrijden, volgens navermelden reiswijzer Aalst (Noord) V. 18.55 Lede V. 19.3 Gherscamp V. 19.8 Scliellebt'lle V. 19.14 Wetteren V. 19.20 Gent (Zuid) A. 19.37 Die maatregel zal toegepast worden met isien juii eerstkomend. Geteekend BROQUEVILLE, Brussel, 31 Mei 1912. Een geldomhater verdwenen. De heer Leopold Pels, wisselhandelaar, in de Bronstraat, te Sint-Gillis, had sedert twee jaar in dienst den genaamden M. R..., oud 30 jaar, wonende te Elewijt, bij Meehe- len, als geldomhaler, en de meester had in R..., alle vertrouwen en had tot hiertoe nog niet over hem te klagen gehad. Verleden Wo.ensdag morgen gelastte M. Pels zijne bediende in verschilligo financieeie richtingen te gaan geld omhalen, ten beloope der somme van 44,000 frank. Rond den middag, bracht een commis sionaire de lederen geldtasch weder van R..., nog gevuld met verscheidene titels, doch zonder eenig geld. M. Pels, die juist zich op de Beurs bevond werd hiervan verwittigd per telefoon. Deze nam oogenblikkelijk inlichtingen bij zijne klanten, en weldra was bij ingelicht datR..., ruim 44,000 frank had opgetrokken. Sedert dit oogenblik heeft men van den geldomhaler niets meer vernomen. Alhoewel M. Pels, aan de eerlijkheid van R..., geenszins twijfelt heeft hij toch dadelijk do policis van deze verdwijning verwittigd, en is daarover een ernstig onderzoek inge steld. M-. R is ongehuwd en men heeft hem te Elewijt niet terug gezien. Het lijk van een handelaar, na tien jaren in een kelder ontdekt Een tiental jaren geloden verdween e§n joodsclie handelaar van Humingen (Elzas) op geheimzinnige wijze. De vermoedens vielen toon op een landbouwer, Slorlz ge naamd, die aan den jood een belangrijke som schuldig was. Er werden echter geene bewijzen gevon den en do man moest diensvolgens vrijgelaten worden. Thans is er toevallig licht in de zaak gekomen. Twee dagen geleden, kreeg Stortz een hovigen twist met zijne vrouw. Deze werd mishandeld on zich losrukkende vluchtte zij buiten, waar zij haren man toeriep, dat hij met haar niet zou doen als met den joodschen handelaar. Deze woorden werden door ver scheidene getuigen gehoord en aan de policie overgemaakt. Een nieuw onderzoek werd gedaan, en dank aan hot instinkt van een policiehond werd de vloer van den kelder opengebroken en doorzocht. Men vond er de overblijfselen van een lijk, ongetwijfeld dat van den han delaar. De echtgenoten Stortz zijn aange houden. Der geuzen kreet is God weg uil de scholen P r kindren ziel zij satan toegewijd. l-p '.mannen op! niet langer meer verholen. Maar schaamt'loos stout.trekt tegen God ten strijd! Dat Godes naam, veracht worde en misprezen Door 't schuld'loos kind, is satans hoog gebod. De hel met ons op broedren wilt niet vreezen^ Tiert onbeschroomd om scholen zonder God!» En 't geusgebroed, in helschen drijft ontstoken Steekt de oproervlag vol haat ten hemel uit. Het heeft gezag en recht vertrapt, verbroken, Door plichtbesef noch eergevoel gestuit. In't Zuiden reeds wordt 't.zeeglied aangeheven, Het lied der hel, door 't vurige geusenrot, Daar wordt de ziel van 't kind ten prooi gegeven Aan satan's klauwen, in scholen zonder God. Docli hoe de hel van razernij moog blaken Hier blijft Gods vlag steeds ongekrenkt geplant, Hier blijven we op aer kindren zielen waken, Door^ndracht sterk, in 't kleine Belgenland En uWar de geus het wage ons aan tè vallen, Daar staat hij dra zijn 'klauw en tanden bot. En zal de kreet hem dondrend tegensclialfen Ons'kindren nooit in scholen zonder God l B. B, M. Moyersoen, heeft meermaals in de Kamer de aandacht van den Minister de Bro- queville gevestigd op de slechte inrichting van den dienst der laders en lossers van Turn en Taxis. Meermaals moesten deze laatslen hun werk s morgens voortzetten tot na 9 ure. M. Moyersoen komt na vele voetstappon den volgenden brief van den Minister ont vangen. Weerde Kollega, Gij geliefdot wel ettelijke malen mijne aandacht te vestigen op den toestand der laders die den nachtdienst uitoefenen te Brussel, Turn en Taxis en die de provincie bewonen. Het verheugt mij u te melden dat ik kom te beslissen het personeel van genoemdt statie met 13 bedienden te vermeerderen. Die maatregel zal voor gevolg hebben werkelijk den toestand uwer beschermelin gen te verbeteren en, inzonderheid, aan degenen onder hen die om 9 uur eindigen, toelaten hunnen dienst tusschen 8 u. en 8u.30 te staken. Aanvoerd, Mijnheer MOYERSOEN, Volksvertegenwoordiger. Brussel, den 29 Mei 1912. Vrienden werklieden, dit zijn geene ij dele beloften, dal zijn daden. Stoeffcn en beloven, wat men weet niet te kunnen houden, is volksbedriegerij. Werklieden-kiezers, herinnert u zulks zondag aanstaando en stemt als een man voor uwe weldoeners ONDER NUMMER 2 Eene roerende plechtigheid le Kerkxken. Woensdag 28 dezer is er in de kerk van Kerkxken een plcchligen dienst gedaan tot zielerustder vijf ongelukkige slachtoffers van den Titanic Jan Van Imp.e, Rosalie Govaert, zijne huisvrouw, Catharina Van Impe, hunne dochterPhilemon Van Melken- beke. 24 jaar oud, en Alfons De Polsmacker, 17 jaar oud. Waren tegenwoordig de familie, do burgerlijke overheden, de kinderen der scholen en eene ontelbare menigte volks, gansch de kerk was vol. Iedereen was ge troffen door de droefheid der familie. Een blik op de twee arme weesjes van Van Impe- Govaert deed menigo tranen uit de oogen ontrollen. Moge dien blijk van algemeene deelneming een weinig de droefheid der familie lenigen en die vurige gebeden strekken tot eeuwige rust der overledenen.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1