Maar cüo m Moorddadige oatploiling onder Nn 2 Mi van Wilkr Wright Eens rentenierstsr vermoord Eese terechtstelling in Fransch-Noordsn De dramas der wanhoop Zondag Z Juni 1912. ID^Grl^ ,AD Voorde Eedlanden vonden Spoorweg te Marseille Arrondissement Aalst Een faniilisïtrama te Luik. Eene ontaards moeder te Templeuve Achttiende jaargang n' f So 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes ffiaanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. 4j5 BUREELEN TE BRUSSEL j TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 72S. Kerltstraat, I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffei-De Gendt. AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot i kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, hers cell, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Bevend van ontroering, zinderend van bezieling, stralend van hoop, schrij ven wij, voor het heil van Land en Volk deze laatste regelen. O! Harte, laat uw gouden gevoelens opborrelen, op dat het ons gegeven zij in een laatste woord onze grenzenlooze liefde en ge negenheid voor het volk lucht te geven en er een laatste maal too bij te dragen onze overwinning w^eerdig te maken van de Groote Zaak waarvoor wij allen lijden en strijden, en desnoods gaarne en gewillig ons leven zouden ten beste geven. Hei uerieden onzer partij. Ieder kent het verleden, het glansrijk verleden onzer partij. Wij gaan het niet herhalen, doch enkel in eenige hel- derklare feiten samenvatten. Het volk:, onderwijs is in de laatste 25 jaren ver driedubbeld de schuld van 59 millioen ons in 84 door de goddeloozen nagela ten, is veranderd in een boni van 216 millioen De gelden op onze spaarkas zijn vervijftiendubbeld de 600 fr. toe lage in 84 aan 29,000 leden in den on- derlingen bijstand, zijn geworden 6 millioen 640,000 fr. en 1 millioen 150 uuizend leden. In 1884 was er geen spraak van pensioen nu zijn er l mil lioen 850.000 menschen aangesloten bij eene pensioenkas. Sinds 1900 hebben de ouderlingen van de regeering den ca deau gekregen van 151 millioen Sinds 1889 zijn er 110,000 kleine men schen eigenaar geworden van hunne woning en 50,000 zijn op weg om be zitter te worden van hun eigen heerd- Aan den landbouw werd aan allerlei verbetering 54 millioen geschonken daar hadden de kerkhaters niets, geen cent voor over. Alles in 't land is op machtige wijze verbeterd in plaats van handel te drijven voor 2 milliard is het nu voor 8 milliard Socialist Picard schreef Zondag nog. op 26 Mei België beleeft een nooit-ge- zienen, een verwonderiijken, een onge looflijken voorspoed..,. Sere aan die mannen, die van België het eerste land van de wereld hebben gemaakt Het programma dsr toekomst. Wij willen de beste pensioenwet van Europa, minstens 1 fr. per dag; doch dat is niet voldoende. In geval van ziekte, in geval van vroegtijdige werk onbekwaamheid moet aan den arbei der, aan den geringen mensch ook een Een uitstekende maatregel Bij bijzonder bevel, Nrs 21 E/23 V T'32 TM/58 R, heeft minister de Broqueville den 15 April 1.1. beslist dat voortaan.een bediende van het beheer in wiens gezin en onder wiens dak een lid zou worden aangedaan door eene aanstekelijke ziekte, als roode koorts, maze len, kroep, pokken, iyphuskoorts, gedurende den tijd der ziekte verlof zou krijgen. Gedu rende dit verlof trekt de bediende zijn volle bezoldiging voor werkelijken dienst (wedde of loon, desgevallend verhoogd met vergoe- din gen voor verlies van premiën). Deze maatregel is voor vele beproefde be dienden eene groote weldaad. Maar naar het schijnt hebben de werklieden van dit nieuw bevel, niet overal kennis gekregen door hunne dienstoversten. Zoo spannen sommige anticlericale ambtenaars tegen de Regeering. samen. Dooden en gekwetsten. Vrijdag morgend bad aan de werken der Vaart van Marseille naar de Rhone een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl men in den tunnel van Rove eene opening wilde boren, ontmoette de boörmachien eene oude dynamietkardocs, welke daar toevallig ver geten was. De kardoes ontplofte met vree selijk geweld. Twee werklieden, Frans Roë. 28 jaar oud en Noël Maggiali, 30 jaar oud, beiden vader van familie, bleven op den slag dood. Verscheidene andere werklieden werden door stoenbrokken getroffen en erg ge kwetst. Een drietal zullen wellicht hunne wonden niet overleven. onderstand gegeven worden van min stens 1 fr. per dag. Wij houden ons aan 1 zoon per fami lie en zullen nooit dulden dat al de zonen van boer, burger en werkman naar de kazerne zullen moeten, 't Is omdat dè goddeloozen maar één zoontje hebben, dat zij er op uit zijn al de jon gens onder den ransel te doen loopen. De antiklerikalen eischen de vrijheid op schoolgebied, enkel voor de rijken wij vragen, wij eischen, wij strijden om dat recht, om die vrijheid ook te verleenen aan den armste onder ons. Wij vragen de rechtvaardigste kies wet van heel Europa. Wij eischen niet enkel aan het ziek bed van de schatrijke goddeloozen, maar vooral aan de lijdensponde van onze verongelukte werklieden, een gasthuiszusterkerj, een engel van liefde en zelfverloochening. Wij eischen eerbied voor onze held haftige missionnarissen voor onze kristene mutualisten, voor ons kristen onderwijs, voor onze godsdienstige overtuiging. Bse arïce^s gsarHjen. Nu gaan we vluchtig de andere par tijen bezichtigen ge kent ze genoeg maar eene algeheele herhaling. Hst KBaesisasDiue. Wat is het daensisme als partij. Niets meer. Het heeft noch politiek, noch programma, noch werking. Het steunt nog enkel op volksvleierij. Te Ninove, te Dendermonde, te Koririjk, te Brugge, strijden ze hand in hand met de frarnassons, met de logeknechten in Aalst deden ze voor een goddeloozen onderwijzerjuezen als ggmeenteraads» lid, zé gingen mee te Brussel mani festeren, tegen het kristen onderwijs ze liepen erachter de roode en blauwe vodden achter opschriften waar onze priesters en kloosterzusterkens op de schandaligste wijze werden aangerand. Zooverre is het gekomen dat al de rechtzinnige, al de eerlijke politieke menschen, van schaamte, uit die droeve partij gaan loopen zijn. Het LiberaËismcis Wat ded^n de liberalen voor 't. volk Niet het allerminst. Dat bekennen ai de socialisten, en al de roode dagbladen. En hier in Aalst moeten de roode sukkelaars voor de volkshaters stem men, Wat deden ze voor de boeren Ze uitschelden, ze uitpersen door belastin gen, er op troefen als zij er kans toe Het bij on& ICa- ;oSiekeei,iste stemmen voor de gansche KathoSóeke Kan didatenlijst* Baarom maken caESen Biet wit pwntje zwart van st vakje boven de namen der Katho lieke Kandidaten. ./V*- Wilbur Wright, een der eersle gekende vliegers is te Dayton (Amerika) overleden aan de tvphuskoortsen. De overledene was de oudste der gebroe ders Wright... In 1867 geboren, was hij op SOjarigen ouderdom rijwielhandelaar te Dayton, zijne geboortestad. Zijn handel bloeide en dus deed Wilbur goede zaken. In 1900 bestudeerde hij do werken van den Franschen uitvinder Mouillard en op de aanwijzingen van den in Amerika wonenden Franschman Octave Chanute, begon hij aan de samenstelling van zijn eersle vliegtoestel. Zijn broeder, Orville Wright, was zijn eenige helper. Op 17 December lukte Wilbur or in, eene vlucht to doen van 260 meters. Eenige hevige polemiek ontstond dientengevolge in de drukpers der gansche wereld. Oin daar een einde aan te stellen, trokken de gebroe ders Wright paar Frankrijk. Zij sloegen hunne tenten op nabij Mans, op het plein van Auvours. Daar deed hij allengskens grooter en grooter vluchten. Hij stichtte er eene klas van luchtvliegers en baalde veel bijval. Toen hij ridder van liet eerelegioen benoemd was keerde hij naar Amerika terug. Onlangs nu werd' bet gerucht verspreid, dat de gebroeders VV right een toestel hadden hadden. Het liberalisme is eene partij die ter dood is veroordeeld. Hefc Ssoiaüsme. Wat deed de roode partij voor de boeren?Niet lietalbrminst. Integendeel, in Gent leenden zij aan noodlijdende buitenmensehen aan 10 percent, en in Leuven aan 30 percent. Echte Joden streken Wat. deden ze voor 't volk Het volk bestelen en berooven van hun duur gewonnen centen.In Gent wel 80 OOOfr.; in Leuven 150.00G fr. in Brussel 45.000 fr. in Gilly 200 CGO fr. De roode werklieden werden op 1 enkel jaar, in 1911, op niet min dan 50 plaatsen door hunne roode kop stukken bestolen. Is dat waarachtig geene volkspartij In 't Wralenland namen ze met geweld al de boter en al de eieren af van de buitenlieden, en smeten ze op den grond en vertrappel den ze. Dat is eene lieve partij, aan wier slippen nu de liberalen hangen. Welk treffelijk mensch zou niet rood worden van schaamte, rood worden tot achter zijne ooreri om voor zulke par tijen te stemmen. Het eenigste doel van de 3 tegenpar tijen is de omverwerping van ons ka tholiek ministerie. Hun gemeenschap pelijk programma is, vervolging van de priesters, vervolging van de Jtloos- ters en kloosterlingen, vervolging van de gasthuisnonnen, vervolging van de kristene onderwijzers, vervolging van dè kristene mutualisten, vervolging van de kristene huisvaders, vervolging van onze heldhaftige missionnarissen, vervolging van alles wat ons lief en dierbaar is, en het nauwst ter harte ligt..; geheel hun programma kan wor den samengevat in een enkel woord PAPEN VRËTERIJ. ftVdicjordt el® sfpijdbanïesv Dierbare vrienden, het oogenblik is plechtig,- het is van het opperste ge wicht voor de toekomst van het Geloof, en den Godsdienst in België, voor de toekomst van ons vaderland voor de toekomst van den handel en de nijver heid in ons land. Daarom, Vlaamsche kiezers, omgordt allen de strijdhamer, overweegt, door peilt en doorgrondt wel uw belang en uw grootschen plicht.doet. ge dat., dan zijn we verzekerd dat gij u aan onze zijde zult scharen en stemmen als een enkel man voor het behoud van ons katholiek en volksminnend minis terie. OTOT>B!R ZTKr*- 235 uitgevonden, toelatende zich vrij in de lucht te bewegen zonder hulp van een motor. De proefnemingen werden in het geheim voortgezet, zoodat men niet weet wat er eigenlijk waar is. In alle geval, zal de naam der gebroeders Wright eene schoone plaats beslaan in het boek der Wetenschappen. TE D'UINKERKE. De moordenaar aangehouden. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen geleden te Duin kerk o^eene oude rentenierster, de weduwe Rombaut in hare woning ver moord werd gevonden. De vermoedens vielen alsdan opeen koffie- huisbediende en deze werd opgezocht. Een drietal dagen lal^r vond men echter zijn lijk in de vaart naar Veurne. De ongelukkige had vernomen dat men hem van de moord verdacht en had zich verdronken. Thans is echter de ware moordenaar ont dekt geworden. De kerel heeft volledige be kentenissen gedaan. De moordenaar is zekeren R... een ketel maker. Hij bekende dat li ij den dag der misdaad in d*e woning der weduwe R... ge komen was om haar eenig geld te ontleenen. Do renteniersier weigerde echter en daarom greep bij haar bij do keel en ver- wurgde haar bij,middel van een banddoek en stopte baar een doek in den mond om haar lo beletten om hulp te roepen. In de worste ling had de vrouw haren geldbeugel ver loren. De moordenaar nam dien geldbeugel, eene som van 30 fr. inhondonde en zonder zich verder om de in buis aanwezig zijnde geld waarden te bekommeren was hij wegge vlucht. De moordenaar, die gehuwd is en vader van drie kinderen, is opgesloten. Voor c2en Senoaf. stemt De Satielee Raepsaet de Kerchove d'Exaerde de Ghellmck d Elseghem Plaatsvervangende kandidaten de Kerchove d'Exaerde de Ghellmck d Elseghem Gheeraerdts De Beer Voor ca© fcCamea*. 1 Woeste lïloyersosn de Bethune Van dei- Linden Cesyns Plaatsvervangende kandidaten Van der Linden Van der Taelen Rol her Vrijdag morgend had te Saint-Pol de terechtstelling plaats van het monster Robert Duperrat, 21 jaar oud. door het assisenhof van Pas-de-Calais den 22 Maart laatst ter dood veroordeeld voor de volgende afschu welijke misdaad. Den 11 Februari laatst begaven zich de echtgenoten Pruvost-Thibaut, landbouwers te Rollencourt, naar de markt van Hesding. Hunne moeder en schoonmoeder, do wed. Thibaut, 72 jaar oud. en hun zoontje Roué, 4 maand oud, bleven thuis met den knecht Robert Duperrat. Toen de echtgenoten Pruvost-Thibaut vertrokken waren, zocht do knecht de weduwe -Thibaut op, .die hij ont moette. Hij greep de ouderlinge vast, sleurde haar ten gronde en poogde haar schandelijk te mishandelen. Het slachtoffer gelukte erin recht te springen. Woedend over baren hardnekkigen tegenstand, greep Duperrat een zwaren knuppel en bracht er de ouder linge verscheidene slagen mee toe op het hoofd.De ongelukkige viel met verbrijzelden schedel ten gronde. Duperrat sleurde het lijk bij de voeten tusschen een mesthoop on een hangaar en ging dan in huis de meubelen doorsnuffelen, waaruit hij geld stool. Daar het kindje in de wieg te vveenen lag, greep hij het wichtje bij de voeten en verbrijzelde bet 't hoofd op den vloer. Daarna nam hij de vlucht. Toen de echtgenooten Pruvost-Thi baut thuis kwamen, vonden zij de lijken van hunne moeder en van hun kind. Zij verwit tigden de gendarmen, die dadelijk op zoek gingen en den moordenaar in hot höftch aan hielden. De guillotien was Donderdag avond te St. Pol aangekomen om 2 ure 's morgens begon men het schavot op te timmeren. T6n 2 ure 50 kwamen do heeren van liet gerecht in de cel van den veroordeelde. Duperrat sliep vast en men moest hem ver scheidene malen schudden eer hij wakker werd. De prokureur der republiek deelde hem mede dat zijne genadevraag verworpen was en zette hem aan moedig te sterven. Hij drukte zijn advokaat de hand on liet zich aankleeden vervolgens sprak hij zijne biecht en woonde de H. Mis bij in de kapel van het gevang. Tijdens bet H. Misoffer verroerde hij niet. Eensklaps hoorde hij een haan kraaien en Lij begon te sidderen en te weenen. Hij kwam spoedig weer lot bedaren en ontving de H. Communie. Terwijl de beulsknechten liern zijn toilet maakten, aan vaardde bij een glas rhum. Wanneer hij het gevang verliet en de guillotin bemerkte moesten de helpers van Deibier hem ondersteunen. De ülmoezenier omhelsde den veroordeelde. De beulsknech ten moesten Duperrat op de plank werpen. De hals van den veroordeelde was slecht gevat in de opening der plank en een helper van Doibler moest het hoofd vasthouden. Ten 3 ure 31 viel het mes. De geneesheoren-leeraars der hoogeschool van Rijssel hebben het lijk van Duperrat opgeëischt. Door zijn vader het Hoofd Ingeslagen. Sinds eenigen tijd leefde een genaamde Ilenold Rwonende Land van Luikstraat, in twist met zijn zoon. Dikwijls reeds wareil er hevige woordenwisselingen tusschen bei den ontstaan Vrijdag namiddag was om eene nietige reden opnieuw twist ontstaan. Ten toppunt van woede, greep de vader eensklaps eenera stok en bracht er zijnen zoon een vreeselijkera slag op het hoofd mede toe. De jonge R...., stortte als eene massa tera gronde en bleef bewusteloos liggen. Een gebuur liep de policie verwittigen en toen dezo ter plaats kwam vond men den zoon in een bloedplas uitgestrekt liggen. De ongelukkige was den schedel gebro ken. Het slachtoffer werd inderhaast naar liet gasthuis overgebracht, waar zijn toe stand als hopeloos aanzien werd. Een onder zoek is geopend. Het parket werd verwittigd. Vader R..is aangehouden. Donderdag namiddag zond de echtgenoole Degand haar zesjarig dochtertje met een.' brief naar den post. Het kind vergat echter eerst een postzegel te koopen en toen liet zicln zulks herinnerde was h°t te laat. Zij ging zulks onmiddelijk aan hare moeder zeggen, doch deze, die juist bezig was aan' naaiwerk, schoot in eene vreeselijke woede, greep eene schaar en wierp ze in de richting'' van haar dochtertje. De punt der schaar drong verscheidene centimeters diep in de rechterzijde van bet arme kind, dat veel bloed verliezend ten gronde ten grondo zonk. Geburen liepen om een geneesheer, dia vaststelde, dat liet kleine slachtoffer zeer erg gekwetst was en er weinig hoop bleef liaar te zullen kunnen redden. De ontaarde moeder werd aangehouden era naar bet policiebureol overgebracht. Men bad de grootsto moeite om liaar tegen da volkswoede te beschermen. Het parket ia verwittigd. Drie gezusters pogen zich te zelfmoorden. Gisteren morgend was de landbouwster Kerstner, van Herserange (Gircourt), zeer verwonderd te zien, dat hare drie dochters, 26, 23 en 19 jaar oud, niet beneden kwamen. Samen met baren zoon ging zij naar de slaapkamer der meisjes. Een lievige brand geur kwam ben reeds op den trap te gemoet. Een ongeluk vermoedend; stampten zij snel do deur in en wierpen ook het venstor opon. De drie meisjes lagen te bed en gaven geen teelten van leven meer. Midden in de kamer stonden twee potten waarin houtskolen brandden. Do oudste dochter keerde weldra tot het bewustzijn terug en dank aan de krachtige hulp van een geneesheer, kon ook de tweede dochter weldra tot het leven teruggeroepen worden. Wat do jongste betreft, dezo had zich ook bijmiddel van een scheermes de keel over gesneden en had reeds opgehouden te leveu. Do drijfveer dezer wanhopige daad is onbekend.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1