DewetgevenMiezingen KIEZING VAN 2 JUNI 1912 Overweldigende zegepraal der katholieken Een voorbeeld iusschsn duizend 'T EEN EN 'T De volledige uitslagen O Vo ur fl Riezing Na fie lüGzing 9 .is 3 tS 1 r yy uss uue Hoofdminister van het Hatholiek België Gasontploffing te Gent. Achttiende jaargang n 1 S3 r 2 CENTIEMEN HET NUMMER Dinsdag 4 en Woensdag 5 Juni 108 2. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. tjfr 3§» TWEEüE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 728, Steenweg van Waterloo, 728. I 9, Kerkstraat, I Telefoon 11.4 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN r KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. ide regel) fr. 0,50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Aalst Antwerpen Aarlen-Marche-Bastenaken Audenarrde Bergen Brugge Brussel Gharlero Dendermonde Dinant-Philippevillo Doornik-Alh. Gem-Eecloo Hasselt Hoei-Borgworm Kortrijk. Leuven Luik Mechelen Namen N bufchateau-Virion N ij vel Oster.de-Veurne-Dixmude Rousselaere-Thielt St-Nikolaas Tiiuin Tongeren-Maeseyck Turnhout Verviers Yperen Zoningeii e c 55 30 e m c 5 'o etf c 3 o o O C/2 C3 Q ei O 02 r5 Q 3 1 1 3 1 1 7 5 1 2 8 7 2 1 2 1 2 1 2 1 o 1 3 1 2 1 4 3 1 3 1 9 7 5 5 12 S 6 3 1 5 2 3 8 2 1 1 3 1 o 1 1 2 1 1 3 2 1 3 2 1 6 3 2 1 7 3 2 2 1 3 1 1 2 2 2 3 1 1 4 1 4 1 1 1 4 3 3 3 6 1 4 3 6 3 1 1 3 2 2 1 2 2 3 1 1 2 1 1 2 1 2 2 3 1 1 O 2 4 1 5 3 1 3 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 4 3 1 4 2 1 O 2 3 2 1 2 1 2 1 1 3 "S6~ 44 '5 20 101 1 80 De Kamer is samen gesteld uit 166 leden. 85 De Kamer is samen gesteld uit 186 leden. Gij, koene en ridderlijke de Broqueville, de beslo maar ook de meest door het volk vurig beminde hoofdminister uit geheel Europa; gij, met uw kristen gevoelen, met uw goddelijk ideaal, met uw gouden hart, gij zijt naast God, de eersle oorzaak onzer zoo glansrijke, onzer verbluifendo over winning. UW BESTUUR. In 1912zijt gij, den anderen scliranderen hoofdman, Staatsminister Schollaert, opge volgd, in netelige omstandigheden op een «ogenblik baat gij alles overzien, gewikt en gGwogen on op zijn beste geschikt.De tegen partij riep spottend Dat is het ministerie van likwideering, dat is het ministerie dat wo in 1912 zullen kunnen noemen, het mi nisterie de Broqueville dat in brokken viel. Mot uw goedigen glimlach op uw bevallig wczoii, zegdet gij toen: Go moet het niet golooven, in 1912 zal het volk met ons, het karlel likwideeren en do 2n Juni is de voorzegging van M. de Broqueville komen bekrachtigen. TEGEN DEN TEGENSTREVER. Geen regeering misschien had zulke veld slagen te leveren als het ministerie de Bro queville. Al do voornaamste kopstukken hadden hot onmogelijke ondernomen, om ieder in hun vak. do ministers in hun strop pen to vangon. Masson, Hyinans, Franck, Vandervolde sprongen in 't gelid met on- vorsaagden moed en stoute hardnekkigheid, maar meesterlijk, krachtdadig, worden ze terug gedreven door al de betrokken minis ters. DE TEVREDENHEID DER ONDERDANEN De openbare diensten van een land moeten als model kunnen dienen aan de diensten van bijzondere personen of maatschappijen, en dit vooral ook met het oog op het lot dei- onderdanen. Dit is de groole bekommernis geweest van het katholiek ministerie. De douanen zijn uiterst tevreden over minister Levie, de onderwijzers over minister Poullet es spreekt in 's hemels naam niet van de spoorwegwerklieden on bedienden, want dezen zouden voor M. de Broqueville werke lijk door een vuur loopen. DE AARD DER DE BROQUEVILLE'S Om een persoon in den grond te leeren kennen, wordt het door de zielkunde aange prezen, den aard der familie to doorpeilen. Nu de familie de Broqueville is van een uit muntenden aard. Hetzij u voldoende te zeg gen dat M. baron do Broqueville, twee zus ters heeft, ééne te Thielt en ééne te Leuven, die hoewel barones zijnde, zich aan de-we reld hebben onttrokken, de nederige'non- nenkap hebben aangenomen en nu lusschen de 4 muren van 't gasthuis zitten opgesloten om er jaar-in jaar-uit ziekedienster le spelen, in plaats van op een kasteel als groote dame te verblijven. Dal is de aard van de familie der de Broqueville's. Is het dan to verwonderen dat M. de ba ron de Broqueville de werkende klas zulke echte milddadige liefde toedraagt Meer lof moeten wij van hom niet spreken zijne werken, zijne daden, wijn leven, zijn niets dan liefdevuren ontstoken tot verwarming en opbeuring van het werkende volk 1 IS stemmen meerderheid sast de katholieke partij De inzet van den strijd was verschrikke lijk de verantwoordelijkheid van eiken kiezer was onberekenbaar, de uitspraak van het kiezerskorps is beslissend en laat niet meer toe nog langer te twijfelen aan de in zichten en den wil van het land. Het volk vraagt de hervorming van de schoolwet niet een© wet van fanatismus, van vervolging, van gewetensverdrukking, maar eene wet met d© breedste vrijheidsge- dachten, in overeenstemming met de hoofd zakelijke vereischten van don modernen tijd. Hot is één enkel zegekreet over gansch het land; 't is le nauvvernood te Zoningen dat wij een zetel hebben verloren om er vijf anderen in de plaats bij te winnen. Doch te Zoningen heeft het gouden kalf gesproken, juist zooals het gesproken heeft in 1910 te Nijvel. Twee jaar waren voldoende om eene schitterende weerwraak to nemen M. Maj', de Jood, eem nationaal gevaar, ligt ten gronde. M. Pastur komt in zijne plaats. Zoo ook zullen onze vrienden van Zoningen bij de volgende kiezingen, het gouden kalf vernietigen, zooals Mozes het vernietigde als hij afdaalde van don berg Sinaï. De tegen partij had al hare vergiftige pijlen afgezon den op M. Gravis niets dan persoonlijkhe den in plaats van met een programma te verschijnen om hare politiek te verdedigen Zoo ook deed men hier in Aalst, zoo laf, als onbezonnen,als schreeuwend onrechtvecrdq,. legde de tegenpartij en vooral het daensisme, M. Woeste de meeste waarheidkwotsende woorden in den mond. Onze vrienden zullen er voor zorgen de mensctien wijs te maken dat een programma^niet bestaat, of niet bestaan kan, in aanvaller, op een persoon maar dat er een bepaald opbouwend plan dient voorgebracht. Om samen te vatten de katholieken win nen builen de zetels die haar normaal moes ten toekomen, bovendien nog 1° Een zetel te Kortrijk op den liberaal Van Lsynsele. 2° Een zetel te Tongeren-Maeseyk op den liberaal Neven. 3° Een zetel te Hasselt op den liberaal Peten. 4° Een zetel te Nijvel op den jood Mar. 5° Een zelol te Hoei-Borgworm op den socialist Wauters. 6° Een zetel te Brussel op den liberaal E. Janson, die zelf is buitengewalsd of over 't hoofd is gesprongen door M. Devèze, die eigenlijk de veroordeelde was. De katholie ken hebben, 't is haast niet om te gelooven, 3 zetels gewonnen van de 5 die er te Brussel zijn bijgekomen. Ah, ja, ze moesten de ont binding der Kamers en de vermeerdering van 't getal kamerleden hebben Het schol zeer weinig of we wonnen nog een zetel bij te Gent, le Leuven, en hadden wo nog 14 dagen tijd gehad, we hadden mo gelijk de 2 zetels te Aalst op de daensisten en op de karlellisteu veroverd. Dat is voor later. In Antwerpen zelf, in de stad, winnen we zoo maar do kleinigheid van 6000 stem men op den buiten is liet buiten aller ver dachting en buiten aller verwachting. In plaats van onzen Ssten zetel te verliezen, kwam er al spraak er een negende op bet kartel te veroveren. Dat is ook voor binnen 4 jaar. Onthoudt onze woorden, wij beloven u er ons uiterste best voor te doen. Het arrondissement Borgerhout gaf over 2 jaar 1400 stemmen meerderheid aan ons nu hebben wij 4000 stemmen meerderheid. De sprong is kolossaal, en is in eerste plaats le danken aan Dr Frans Van Cauwelaert, die voor Aulworpe» gaat worden, wat Dr Lueger voor Weenen is geweest. We gaan in Antwerpen ter verovering van het stadhuis. Be toestand van KVt. Cclfs. Maandag was de toestand van den achtbaren heer Colfs merkelijk verbeterd. Bim: eenige dagen zal bij stilaan zijne gewone bezigheden kunnen hernemen. Voor het oogenblik blijft liem de volstreksté rust door de geneesheeren opgelegd. Koning Albert en Koningin Wii he Birrs 5 na, Heden zal koning Al- bert de Koningin der Nederlanden, bij haren terugkeer uit Parijs, te gemoet reizen tot aan Quévy, waar de koninklijke trein ten 7 ure des avonds zal aankomen. De koning zal in dezen trein plaats nemen, die, bij uit zondering, te Laekon sloppen zal. De ko ningin en d© prins-gemaal zullen hunne terugreis naar Den Haag rechtstreeks afleg gen. In- en uitvoer van paarden Gedurende de maand April werden er 2,231 paarden en 57 veulens uitgevoerd 2,883 dienstpaarden, 1,087 slachtpaarden en 152 paarden werden ingevoerd. Naar de Vereenigde Staten zijn 48 paarden recht streeks verscheept geworden. Boter en kaas. De invoer van boter is nog steeds toenemende hij beliep tot 488,144 kilogr. in April, en tot 2,857,756 kilogr. in Januari-April 1912, of ongeveer 300.000 kilogr. meer dan in dezelfde maan den van het vorige jaar. De invoer van kaas bedroeg, in April. 783,394 kilogr., en in de vier eerste maan den des jaars, 3,207,110 kilogr. Gedurende dezelfde maanden van liet vorige jaar, be liep de invoer tot 3.475,000 kilogr, Over enkele maanden werd het toevluchts oord van de stad Roanne (Frankrijk) met een totaal wereldlijk personeel ingericht. Het duurde maar een wijl of het verviel in eenen toestand van volkomen anarchie en kwam er niet meer toe normaal aan zijne bestemming te beantwoorden. Zoo slecht werden de ouderlingen verzorgd, dat het weinig scheelde of zij'moesten zékeren dag zonder eten naar bed. De eerste kwestie die op te lossen viel, was deze van liet personeel. In de vergade ring van verleden Maandag stelde de meier de vraag Nemen wij voort wereldlijke ziekendiensters of roepen wij nonnekens. Hel was een radicaal doctor, Cacariê, die eerst de vraag beantwoordde De ondervinding is gedaan builen Zusters zijn er geene ziekendiensters. Socialist Lauxcrois deed er nog e ajuin te bij Ik wil hebben dat er op gedrukt wor dat de nonnen hier bij algemeene stemmen worden geroepen. Zulks werd dan ook bij algemeene stem men tredaan. Eergisteren namiddag werden de Statie straat en omtrek in opschudding gebracht door eene schrikkelijke outplofling. Toen het eerste oogenblik van ontroering voorbij was, snelden voorbijgangers ter plaats, alsook de verbruikers der talrijke hotels. De ontploffing was geschied in het Hotel de la Gare Statiestraat, 46, gehouden door M. De Mulder. De policie vau de 4° wijk was ook spoedig ter plaats do heer kommissuris verwittigde de pompiers en stolde dadelijk een onder zoek in. Be Quiische universiteiten. De jongste statistieken over de Duitsche hoogescholen opgemaakt, laten vernemen dat de universiteiten bezocht worden door 57.514 studenten, Do vreemdelingen zij© in dit cijfer voor een totaal van 4.932 vertegenwoordigd, ver deeld als volgt 2,199 Russen 843 Oosten- rij kers-IIongaren 341 Zwitsers 153 Bul garen 159 Engelschen 166 Rumeniërs 99Giieken 9-1 Serviërs 54 Luxemburgers; 60Turken 50 Nederlanders 3S Franscben 41 Italianen 39 Zweden en Noren 36 Spanjaards 20 Belgen 7 Denen 5 Porlu- geezen 2 Munten eg rijn en 338 Amerikanen; 155 Aziaten28 Afrikaauders 5 Australiërs. Men had in eene aanpalende plaats eene gaslucliler afgedaan, doch men had vergeten de opening te sloppen. Eene zekere hoeveelheid gas hoopte zich de kamer op en verspreidde er eenen onaangenamen geur. De bedienden maakten den patroon van het hotel opmerkzaam, en men ging dadelijk zien. Ongelukkiglijk had men vergeten deuren en vensters open te zetten men ondorzocht de plaats en om nog beter te zien ontstak nen een fosfoorstekje. waarop eone vreese- lijke ontploffing volgde. M. De Mulder werd ton gronde geworpen, de ruilen uitgeslagen, do deuren uit hare hengsels gelicht en de meubelen omge worpen. Een begin van, brand was ontstaan, dat door tusschenkomst der pompiers spoedig gebluschl werd. M. De Mulder, die erge brandwonden aan bet aangezicht en do handen had bekomen, werd door de toegesnelde bedienden in eene andere kamer gebracht, waar eon ontboden geneesheer hem verzorgde. De schade door do outplofling veroorzaakt is aanzienzijk. VAÏJ I S12 KAIV3ER Provincie Antwerpen Antwerpen. 15 zetels, waaronder twee nieuwe. Bekomen: Katholieken 93,256 st. Karlel 81,348 Handelaars 4,080. Katholieken. 8 gekozenen MM. Do Winter, Segers. Van Reeth, Hendrickx, da Kerchove d'Exaerde, Vandeperre, Van Cau welaert, Demeester. Plaatsvervangers Duysters, Marck, Anthoni, Vermolen. Karlel.7 gekozenen Delvaux, Frauck, Royers, Augusteyns, Pecher (liberalen) eu Terwagne en De Schutter, (socialisten). Plaatsvervangers Vekemans, Strauss, Van Dossolare, Hendrickx, Cools. De liberaal Vekemans moet plaats maken voor Pecher. De katholieken en de socialisten elk een nieuwe zetel. Rlechelcn. 5 zetels, waaronder een nieuwe. Kartel 24,451katholieken 44,134afzon derlijk© liberaal 323. Kartel 2 gekozenen Van de Walle en Lamborelle. Plaatsvervangers Peelers en Van Landeghem. Katholieken 3 gekozenen Van Cauwen- bergh, Ortegat, Lefebvre. Plaatsvervangers: Cammaerls, Nobels, Van Hoorenbeeck. De liberalen winnen den nieuwen zetel. ?&3 5*nhoifit. Vier zetels, waaronder een nieuwe. Katholieken 40.772 liberalen 9038 Katholieken. -4 gekozenen MM. de Broquevillo, Versteylen, Lepage, Verach- tert. Plaatsvervanger Vanhal. De katholieken winnen den nieuwen zetel. Provincie Brabant Bn&sssei. 26 zetels waaronder 5 nieuwe. De juiste cijfers zullen maar Dinsdagavond laat gekend zijn, doch van nu af is het zeker dat de uitslag is als volgt Katholieken. 12 gekozenen MM. Nerinckx, Renkin. Garlon de Wiart, de Lantsheere, De Bne, - Theodor, De Coster, Wauwermans, Leyniers, Golfs, de Jonghe d'Ardóye, de Winde. Plaatsvervangers 't Kint, Fieullien, Goffin, Duplat, Bourgeois, Ferrier. Liberalen. S gekozenen L. Huysmans, P. Janson, Hymans. Lemonuier, Monville, Cocq, Grick, P. E. Janson of Devèze. Plaatsvervangers Maurice Feron, Eug. Hanssens, Bobyn, Defrenne, Delleur, do Marès. Socialisten.6 gekozenen Vanderveldo, Bertram!, Delporte, Gain. Huysmans, Meys- mans, Eibers. Plaatsvervangers Boeck,Fischer, Vinck, Van der Smissen, Maes, de Brouckère. De katholieken winnen drie der nieuwe zetels, de liberalen en de socialisten elk eene. Letauen, 7 zetels, waarondor 1 nieuwe. Bekomen Kartel 36,557katholieken 56,865. Kartel 3 gekozenen Claes, liberaal, Van Langendonck, socialist on Dony, liberaal. Plaatsvervangers Schmidt, Tri au, Do Jaeger. Katholieken 4 gekozenen M.M. Schol laert, Rosseeuw, Poullet, de Wouters d'Op- linter. Plaatsvervangers Caluwaert, Van den Eynde, Delacroix, Halflants. Het kartel wint den nieuwen zetel. RSêjvel 4 zetels. Bekomen Karlel 43,977 katholieken 33.751 stemmen. Kartel 2 gekozenen M.M. Allard, socia list en Jourez liberaal. Plaatsvervangers t Gheude en Lofevre. Katholieken 2 gekozenen; MM. Dö La- lieux en Pastur. Plaatsvervangers Cordier en Van Ham. De liberaal geldman May wordt geklopt en is spoorloos verdwenen. Men veronder stelt dat hij zich in zijn geldkofi'ors opgeslo ten houdt, om zijne teleurstelling te verber gen en misschien ook wel... om de rekenin gen van de mislukte kiespronagande door anderen te laten betalen. Provincie Henegouwen. Bergen. 7 zetels waarander eon nieuwe. Bekomen Katholieken 31.502 liberalen 23.324 socialisten 54.335,

De Volksstem | 1912 | | pagina 1