Os politieke apaclisn aan 't weik n in 't Land 'T EEN EN 'T ANDER Bb ramp van den Titanic. 03 Baistlielarijen la Frankrijk ID -Al. Gr 23 X_. -Ak_ ID Er stroomt Woeder vallea dooflen. Eest vaisch gerucht Het Nationaal Drukperscongres Achttiende jaargang n' 131 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 6 Juni 8012. ABONNEMENTEN- Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. 4# TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds, tjit BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST 723, Steenweg van Waterloo, 723. I Kerkstraat, Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Be Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3® bladz. (de regel) fr. 0.50 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1.00 Gemengd nietnvs (per regel) fr. 2,00 Recht, hers cell, (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Het is waarlijk niet om begrijpen hoe sommigen die er zich op roemen zoo fijn en zoo geslepen te zijn, noch tans niet hadden ingezien, tot wat dreigend gevaar een kartelbestuur ons hier in België zou hebben gebracht. De kartel-aanhangers komen er een staaltje van te geven. Ia Gent, in Ant werpen, in Brussel, in Bergen, in Luik, in Charleroi, zijn bij de katho lieke dagbladbureelen de ruiten stuk gegoeid door de antiklerikalen. Welke bureelen van de liberale of sociali stische dagbladen hebben van zulke stomme baldadigheden van onze zijde te lijden gehad? Geen enkele. In Ver- viers, in Seraing, in Charleroi, zijn de socialisten niet aan den arbeid gegaan, en weet ge waarom vrienden Omdat wij voor de katholieken hebben ge stemd. Dat noemen die kerels dan sta kingen uitroepen om het lot van den werkman te verbeteren wijheeten dat, de arme menschen in nood, armoe en ellende zetten, om iet of wat de ra zernij te koelen van de socialistische opperhoofden die er toch zoo op ver zot waren ook eens minister te spelen. In Luik is het erger. De heethoof den hebben er als echte woestaards, als barbaren van den nieuwen tijd, tempeest gehouden. Eerst was het hui len, kelen, dreigen, vloeken, tieren, sakkeren, verdoemen en verwenschen; dan werden zij al hitsiger en heviger. De slagen waren berekend, want de henden waren gewapend met geladen revolvers. De Iantaarnen werden eerst stuk ge schoten toen werd er geschoten naar het leger en de gendarmen. Welnu, wij zijn zooveel als iemand, mogelijk meer als iemand tegen vechten, ge weld plegen en bloedvergieten doch wanneer er onvermijdelijk bloed dient gestort, dan rijst de vraag, welke partij moet gé kiezen De policie, de gen darmen, de soldaten waren opgeroe pen om de orde te handhaven, 0111 te beletten dat kerken en kloosters in brand zouden worden gestoken, dat aanvallen zouden worden gepleegd op den persoon der katholieken, dat de huizen zouden worden bestormd en verbrijzeld. Dit is een maatregel die onder alle opzichten verstandig mag genoemd worden, De gebeurtenissen van Luik komen het te bewijzen. De antiklerikale apachen niet tevreden de Iantaarnen der stad te verbrijzelen, niet voldaan met de vensters van de katholieke lokalen te vernielen, wilden nog slachtoffers maken bij de mannen der openbare veiligheid. Zij aarzelden niet revolvers af te vuren op die kloeke verdedigers onzer openbare rust. Verscheidenen werden getroffen. Welnu, wij vragen aan ieder onzer lezers Wat moesten de gendar men nu doen Moesten zij zich maar goedschiks laten afmaken als slachtvee door de antiklerikale apachen moesten de gendarmen, die t'huis toch ook vrouw en kinderen hebben, zich als honden laten neerschieten door die kerels Niemand van u zal zulks hou den staan. Daarbij nog, de anarchie mag hier in geen geval de bovenhand behalen. Dit begrepen de mannen onzer inwendige landsverdediging. Zij somden tot driemaal toe de apachen hunne aanvallen te staken en uileen te gaan. Voor alle antwoord kwamen er nog talrijke vuurschoten.Toen, zich in de volle noodzakelijkheid bevindend van zelfverdediging, hebben zij op hunne beurt hunne revolvers geladen, nogmaals allen aangezet om te ver trekken, doch geen haat. Om nochtans geene doodolijke wonden toe te bren gen werd bevel gegeven omlaag te schieten, naar de beenen. Dat gebeurde. Op den geitenden roep van Vuurt!! knalden de revolvers en pistolen, niet enkel van de zijde der gewapende macht, maar ook van den kant dei- antiklerikale benden. Dabotsing echter was verschrikkelijk. Op de plaats zelve bleven 3 dooden, twee erg gekwet sten, en twintig licht gekwetst. Vol gens de berichten luiden, zouden er tusschen de slachtoffers kinderen zijn. Welnu, wij zijn verontwaardigd over de harteloosheid van die godde- looze ouders, vooral van die sociali stische samenlevers of samenwoners, die zoo laf en laag zijn, de kin deren daar ten volle van de woeiingen te brengen, ze daar te zetten in het dreigendste gevaar, ze bloot te stellen aan revolver- en pistoolschoten. Neen, 's avonds ten acht en ten negen uren, is de plaats van kleinekinderen, vooral in zulke woelige dagen, niet op straat te midden der menigte; de plaats van de kinderen is" hoegenaamd niet inde rangen der antiklerikale apachen, en zoo die kinderen te Luik door kogels getroffen zijn geworden, dan moet onze verontwaardiging neervallen op het hoofd van die nalatige, van die hartelooze, van die afschuwelijke man nen en vrouwen. cTie hunne kinderen daar geworpen hebben in het vuur van de revolvers doch er zijn nog grooter plichtigen, personen die een veel groo ter deel der verantwoordelijkheid dra gen het zi;,n deze, die de onnoozele dutsen het hoofd op hol hebben ge bracht die de simpele menschen hebben aangevuurd, aangekoekt, op gehitst 0111 zulke barbaarschheden, on waardig van onzen tijd, te plegen. Wat zou ons land er schoon hebben voorgestaan, zoo het bestuur in zulke uiterst gevaarvolle handen ware ge vallen. Iets van Leea^en. Ge moogt niet denken dat staatsminister Schollaert geen goed werk heeft verricht to Leuven ziet maar eens de cijfers der kiezing- In 1910 51219, nu 56165 bijna 5000 stemmen bijge- wonnen het kartel had in 1910, juist 35479, nu 36584 of enkel 1000 stemmen bijgewon- nen, of een verschil ten onzen voordeele van bij de 4000 stemmen. insektendêezinsjen. M. Henri Fabre, die zoowel liet leven der insekten kent, schrijft in zijn werk, dat het muziek of do zang- der insekten voortkomt van het klapperen der vleug-els, of liet tegen elkander ruischen van onderscheidene Iichaamsdeelen. In Japan zijn er lieden die zulke insekten verlcoopen te Tokio zijn er twee. De Japan ners sluiten die op in eene kooi zooals wij onze kanarievogels. Een insekt wordt ver kocht aan 12 tot 35 centiemen. Een zingend insekt leeft enkel 4 a 5 weken. Hoe tSsep ês e!e zee? D. J. Wiese, een specialist komt er een werk over uit te geven. De Atlantische Oceaan heeft als bedding eeno lengte van 15000 kilometers. Daarin zijn 2 groote dokken (natuurdokken) die elkander kruisen, en waar het lood kan dalen tot op 4000 en zelfs op 6000 meters. Op sommige plaatsen is de Oceaan maar 100 meters diep. De grootste diepte van den Atlnntischen Oceaan, tot hiertoe vastgesteld is 7732 meters en 8310 meters. Eoci telefoon doofstom men ©f een speeekiSraad ?eor» dezen die niet kunnen sjptpa- SKeas. William Shaw, vriend vanGraham Bell heeft zulken telefoon uitgevonden. Hij werkt mot licht en verscheidene kleuren. Praktisch is de proef allerbest geslaagd. Het zal in do gestichten van doofstommen gebruikt worden. PJsi lijden kosiat wetrlsBêjaSen en ©csagekeeod. Zondag behaalden onze vrienden te Hoei-Borgworm een schit terende zegepraal Maandag is M. Pitsaer, onze katholieke gekozene voor do Kamer en zoo geerne gezien, gestorven.... De Hoer echter zal hem ongetwijfeld het loon geven dat hij hier heneden heeft verdiend. De onthouders in Zweden - Er zijn 500.000 geheelonthouders in Zweden of bijna 10 ton honderd der bevolking. Van 150 leden der Eerste Kamer zijn er 31 ont houders en van do 230 Kamerleden zijn er 31 onthouders. Wat zouden ze in Aalst zeggen, als er hier in de stad ook zoo veel onthouders moestefi zijn Hef 3s Internationaal Con gres voor de Boerinnen. Dit congres zal gehouden worden te Gent. Afgevaardigden zullen er heen komen uit Canada, Vereenigde-Sta ten, Polen, Hongarië, Oostenrijk, Frankrijk en Ierland. fian onze vrienden.Wij moe ten practisch zijn, en daarom in het goed hier uwe aandacht te roepen op het volgende feit Vóór de kiezing schreven de goddoloo- zen, dat het zeker was, archizeker, zonder den allerminsten mogelijken twijfel, dat onze regeering ging-vallen. Nu Zondag hebt ge gezien wat er van aan is. Het zijn dus wij niet die vaststellen dat er in de goddelooze pers ongelooflijke leugens aan de lezers wor den opgestoofd. Verschillige liberale bladen meldden gis teren reeds, dat M. Schollaert, erg ziek was. Daar is niets van. De achtbare staatsminis ter geniet integendeel de beste gezondheid. Men begrijpt niet, waarom do kartelbladen dit gerucht de wereld inzonden. De dood der muzikanten der Titanic, zal tot talrijke processen aanleiding geven. In de haast van het vertrek uit Engeland hadden de muzikanten het scheepsboek niet kunnen teekenen en, van rechtskundig oogpunt be schouwd, waren zij op de Titanic enkel als passagiers ingescheept. M. Williams, algemeen secretaris van 't Verbond der Engelsclie muzikanten, had zich, in naam der familie van een der ver dronkenen handelend, tot de White Star Line, gewend, waarbij vernam dat de com pagnie al de door de familie uitgebrachte eischen der muzikanten verwierp om reden dat zij deel uitmaakten van de bemanning. Daartegenover bézit het Verbond de ge tuigenis van den Franschen vlieger Maré- chal, die verklaart kapitein Smith aan de muzikanten 't bevel te hebben hooreu geven aanhoudend te spelen. Het Verbond zal dus de rechten van zijne verdronken leden ver dedigen. De ondervraging van Raymond Caüemin. Callemin, gezegd Raymond la Science, werd d-.or den onderzoeksrechter onder vraagd. Hij antwoordde nogal welwillend op de gestelde vragen. Toen de rechter hem vroeg waarom hij zijn haar had gekleurd, zei hij Uit koketterie. Hij beweerde van de opbrengst van zijnen arbeid te leven, Dit legt ons de herkomst der groote som op u gevonden bij uwe aan houding, niet uit zei de rechter, waarop Callemin antwoordde Ik speel op de koersen. Toen de vragen van den réchter zich nauw-~ keuriger af teekenden, werd de handiet onge duldig en kreet Met welk recht ondervraagt gij mij En hij voegde er aan toe Mijne anarchistische grondbeginsels verbieden mij u te antwoorden. Ik zal u niets meer zeggen. En inderdaad, hij bleef zwijgen. Het programma voor dit congres is thans bepaald vastgesteld. Het congres zal plaats hebben, Zaterdag 29, Zondag 30 Juni en Maandag 1 Juli. Den Zaterdag, 29 Juni om 9 ure, ontvangst ten stadhuize. Zondag 30 Juni, zitting van het congres om 6 ure, feestmaal na afloop, feest in de Kuurzaal. Maandag 1 Juli, boottocht naar Dover, waar do Engelsche Dagbladschrijversbond, de Congresleden zal ontvangen, wat aanlei ding zal geven tot eene hartelijke Engelsch- Belgische betooging. Da leden van het congres zullen rond den avond te Oostende terug zijn. Het programma der werkzaamheden van het congres bevat 1. Verslag over het vorige congres. 2. Verordening der Nationa le congressen van do Belgische Drukpers. 3. Het werkcontrakt der dagbladschrijvers. 4. De stedelijke toestand der dagbladschrijvers 5. De rechtsplegingen in zake drukpers. 6. De telegraaf en telefoontarieven. 7. De ver zekering der dagbladschrijvers. TE ANTWERPEN Maandag avond waren te Antwerpen de groepen der jagers-verkenners en der artil lerie van de burgerwacht opgeroepen, om de orde te handhaven. Deze burgerwachten leverden zich echter aan laakbare feilen over en op de Meir wier pen zij hunne sabels in de vensters van een godsdienstig gesticht. Een jager-verkenner werd aangehouden. Rond 10 ure 's avonds waren in de Keizer straat rond de 4000 muiters samengeschoold. Deze gingen manifesteeren voor het huis van M. Delheke en van daar vóór het klooster der Witte Paters van Afrika. Al deze schurken waren gewapend met knuppels, kneukelijzers, zelfs revolvers. Zij poogden het klooster te bestormen en de poort in te stampen, toen de policie ter plaats kwam en er door eene behendige charge in gelukte de muiters te verdrijven. Verscheidene muiters werden gekwetst alsook eenige policieagenten. Vrouwen en kinderen, door de woedende menigte verrast en zich optijds uit de voeten niet kunnende maken werden omgeworpen en vertrappeld. Daar ook waren verscheidene gekwetsten. TE BRUSSEL Over de aanvallen der bureelen van het blad Le Patriate vernemen wij nog het vol gende .- Maandag namiddag was het door de poli cie verboden, voor de bureelen van Le Patriote te blijven staan, om kennis te nemen van de telegrammen welke er uit gehangen waren. Zoolang hel klaar was bleven de policie- mannen daar staan. Rond 8 1/2 ure telefoneerde een policie- agent uit de bureelen van Le Patriote'» om versterking-, daar er gisting onder de voorbijgangers kwam. Eene afdeeling gen darmen kwam dan de betoogers verdrijven. De policie ging mede met de gendarmen en de betoogers en eene tweede groep mui ters was nu meester van de plaats. Voorloo- pig bepaalde alles zich hij oorverdoovend gejouw en geschuifel, doch toen deze bende vernam dat de lokalen van de Patria aangevallen waren, mocht er niet meer ge wacht worden. Een kerel, dragende een studentenmuis, gaf liet teeken van den aanval. Men wilde de deur inloopen, doch deze weerstond. Als dan werd het hevel gegeven de ruiten te verbrijzelen. Beurtelings kwam elk der muiters eenige stokslagen geven op de vensters en het is begrijpelijk dat het niet lang duurde of de vensters waren er geweest. Zelfs werden er revolverschoten gelost, Dat duurde ruim een kwaart uurs. Uit de bureelen van het bestormde blad werd om policie getelefoneerd, doch liet duurde ver scheidene minuten vooraleer men de policie ter oore kreeg. Alsdan werd het hevel gege ven een peloton gendarmen ter plaats te zen den. De bandieten hoorden de paarden in galop naderen en namen ijlings de vlucht. Waarom de policie, na heel den dag de bureelen bewaakt le hebben, er's avonds, toen het gevaarlijk werd, van door trok, is tot hiertoe nog niet uitgelegd. Maandag werden te Brussel een twintigtal aanhoudingen gedaan, waarvan er drie be houden hieven. Te Brussel moest ook zich een burger wacht onderscheiden. Zekere Lowis, van Schaarbeek, die de wacht had. aan het gas- gesticht van Schaerbeek, verliet daar zijnen post en ging naar de Groote Markt, te Brus sel, manifesteeren. Als dekoratiën had hij twee medaliën met de beeltenis van Ferrer op de horst hangen. Daar hij de policie holeedigde werd hij in den amigo gedraaid. Maandag nacht werd hij door den bevel hebber der burgerwacht van Schaerbeek op- geeischt, die hem ter beschikking van den prokureur des ltonings deed opsluiten. Dinsdag morgend telefoneerde vrouw Lo wis langs alle kanten om te weten wat er van den schoonen garde civiele geworden was. De Etoile Beige dnrft dan nog schrijven dat do garde een korporaal is. 't Zou proper zijn moest deze kerel het hevel voeren over eenige burgerwachten. Aan het St. Louiscollege, Kruidtuinlaan, werden do poort en de afsluitingen noodig voor herstellingswerken, met een licht ont vlambaar vocht overgoten. De policie kwam hij lijds om het brandstichten te beletten. Op de Rouppeplaals had ook eene hotsing plaats tussehen policiemannen en de betoo gers. Verscheidene vuurschoten werden op do agenten gelost. Tien aanhoudingen wor den gedaan. Na de botsing vond de policie ter plaats een looden hol, ter groote van een oi en een boksijzer. Drie burgerwachten die de policie beleedigden, werden aangehouden en opgesloten. Nabij de lokalen van dé Patria werd een bevelhebber der gendarmerie, M. Mathieu, die in burgerkleedij was, door een kerel aangerand en met een steen een ergen slag in het gelaat toegebracht. Het slachtoffer verloor veel bloed en moest naar het gast huis overgebracht worden. De aanrander is aangehouden. Eene andere aanhouding werd ook gedaan deze van zekeren M. Do Meis, zoon van een liberaal gemeenteraadslid van Anderlecht en voorzitter van de liberalo Jonge Wacht al daar. Dinsdag morgend rond 2 uren, werden ook ruiten verbrijzeld in het lokaal der Xa- varianen. Spiegelstraat,aan liet klooster der Kapucienen en in de kerk van het Begijnhof. Dinsdag avond herbegon het spel. Rond 9 1/2 ure, kwamen groepen liberalen afge zakt, onder de gewone kreten. Aan do Wol- vengraoht werd een tramrijtuig stil gehou den, en de ruiten uitgeslagen. Een policieraa» die zich op den tram be vond haalt zijn revolver lo voorschijn en be dreigt demenigte die onmiddelijlc terugwijkt onder het geroep Moordenaar De bende trekt langs de Oud Kleerkoo- persstraat. Wij vertalen nu verder uit de liberalo Etoile Beige Terwijl de bende langs een groot magazijn voorbijtrekt, worden ijzeren bouten in do vitiTenen geslingerd. Twee vitrienen werden verbrijzeld. De bende sluit heel den door tocht der Noordlaan af, aldus het tramver keer belettende. De wattmans worden be dreigd. Aan de Finislérekerk kruipen eenige nietdeugen op de traliën der vensters en slaan de kléine groene ruitjes aan stukken. Dan zet desLoet zicli opnieuw in bewo- g» «g- Nu gaat het over do Rogierplaats langs de Brabantstraat. In de Keuleustraat worden de gaslantaarns verbrijzeld. Nu gebeuren er» Enocgst lasfc- bar»e feiten. Men valt langs achter de kerk der HH. Joannes en NikoFaas aan, waarvan den voor gevel in de Brabantstraat uitgeeft. Bij middel van een groot stuk hout, in den omtrek opge nomen, wordt de achterdeur der kerk ver brijzeld. Men dringt zoo in den gang welk© afgesloten is met eene aangevulde deur. Het gewaste lijnwaad wordt afgerukt, het hooi er uit getrokken en in brand gestoken. Bij middel van stoelen, enz. wordt een brand stapel gemaakt. Spoedig slaan de vlammen op. De policie is echter reeds verwittigd en snelt toe. Met den blanken sabel wordt eene charge uitgevoerd. De brandstichters worden achteruilgedreven en weldra zijn ook de pompiers ter plaats eene aideeling als brandweer en eene afdeeling met de wapens, om het werk der band weer te beschermen. Gelukkig-lijk kan het vuur spoedig uitge doofd wordsn. De burgemeester, M. Reyers, vergezeld van don policiekommissaris, de overlieden der burgerwacht en der pompiers, treden in de kerk en onder de leiding van den E. H. Pastoor, doorzoeken zij de kerk om te zien of er nergens nog gevaar is. De brandstichters trokken dan naar den anderen kant der voorsteden. Rond 11 ure werd in de Otletstraat de poort ingestampt eener kapel en bij middel der stoelen daar ook een vuur gemaakt. De pompiers van Anderlecht konden de vlam men uitdooven. Naar het schijnt waren ver scheidene godsdienstige voorwerpen gesto len. In de Huidevetterstraat. werd de kerk dor Capucienen aangevallen. Steenen werden in de ruilen geslingerd. Eene afdeeling policieagenten kwam toe gesneld en kon de menigte uiteen drijven. Eene charge was echter noodig en vier kerels worden gekwetst en aangehouden. Toen de gendarmen te paard Ier plaats kwamen, was den omtrek der kerk reeds kalm. Rond middernacht word alles rustig in Brussel en omstreken. Veroordeeld. Korporaal Lowis, van de Burgerwacht van Schaarbeek, die zijnen post aan het gasgesticht verlaten had, is door den tuchtraad, zetelende in het vrede gerecht der Brichautstraat veroordeeld tot veertien dagen gevang, alleenlijk om zijnen post verlaten te hebben.De andere feiten ten zijnen laste blijven nog bestaan en zullen later geoordeeld worden. TE GENT Een groot getal aanhoudingen werden ge daan wegens dragen van verboden wapens en beschadiging van eigendommen. Ver scheidene dezer MQhoudingea zyn behouden gebleven.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1