island In !t De ramp van tien Titanic Nsg liet revGlutionnairkomplot 23 CS- ZES L 23 Het oorbel van Mijniieer Daens over de Kiezing. Leert ben kennen,dien droeven man! Als tweede reden van onze overwin ning zegt M. Daens dat bijna al de liberalen tegen het kartel hebben ge stemd. Maar wat weet hij daarvan De stemming in België is geheim, en ik geloof niet dat al de rijke liberalen van België tegen M. Pier komen zeg gen, hoe zij gestemd hebben. Overi gens de rijkste mannen v3n 't land zitten juist in 't kartel heeren Wa rocqué, Solvay, al de liberale en so cialistische senatoren zijn zoo rijk als 't water diep is. Is het dan niet bela chelijk te komen zeeveren dat de rijke liberalen tegen hot kartel hebben ge stemd Hel geen waar is, 't is dat het land niet wil van liberalen en socialis ten met wie M. Daens, altijd samen spant, en dat het land vertrouwen heeft in de katholieke partijdie door M. Daens bestreden wordt, dat het volk dus de ellendige politiek van een M. Daens heeft veroordeeld. Wat was overigens de inzet van den strijd De schoolkwestie de vrijheid van den armen huisvader, en wij zijn ten volste van het gedacht dat wij de meeste stemmen hebben bijgewonnen van de arme huisvaders, die M. Schol- laert en M. de Broqueville goedkeur den, omdat zij aan de arme huisvaders de volle vrijheid willen verleenen in de keuze der school... Volgens Mijnheer Daens, zijn de katholieken zeer arg listig geweest. En weet ge waarom Omdat zij met de gemeentekiezingen hunne mannen in de groote steden hebben geslachtofferd om al zoo de liberalen en socialisten naar 't kartel Als tie fisi'de reden van de verplet terende neerlaag, geeft M. Daens den oorlog tegen de kloosters. Hij schrijft: Is er in de wereld iets beter, iets schooner Zich opofferen voor de wee zen, de armen, de zieken, hoven alle Dat zijn ile 3 redens die hij op- 3 Achttiende jaargang n' 133 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 8 Juni I9IS. A BO NNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 iranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. EERSTE UITGAAF, 4 uren 's avonds. TWEEDE UITGAAF, 7 uren 's avonds. BUREELENi TB BRUSSEL I TE A£LST 728| 5teenweg wan Waterloo, 725. I 9, Kericstraa Telefoon 114 Bestuurder: J, Van Nuf'el-De Gefidt. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3e bladz. (de regel) Ir. 0.50 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Reklamen (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws (per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por x-egel) fr. 2,00 We waren min of meer nieuwsgie rig om te kooren en te lezen wat M. Petrus Daens over de kiezing van 2™ welijks hadden wij zijne gazet in han den, of we vonden zooals altijd, de grootste onnoozelkeid der wereld. Wat er van zij we gaan den afkeer, die in ons zulke bespottelijke politiek teweeg brengt, overwinnen, en trach ten te antwoorden op zijne gezegdens. We zeggen trachten want M. Daens springt aanhoudend van den os op den ezel diepgaande studiën, degelijke beredeneeringen, komen er nooit in voor. De lezers zullen ons verontschul digen dat wij dus genoodzaakt zijn van 'teanepunt op 't andere te springen anders kunnen wij M. Petrus niet in halen.... Hij hekent Do uitslag der kiezing is in 't groot voordeel der Regeering geweest. Zulks weet en zulks zegt iedereen. Dus niets bijzon ders. Maar hoe komt het, dat wij zoo schitterend winnen?Volgens'M. Daens heeft git 3 mieiteil 1") De vooruitstrevende politiek van 't mi nisterie. Dit ministerie heeft geluisterd naar de klachten van 't volk heeft vele verbeteringen gedaan voor't volk. Het ministerie de Broqueville heeft eene schoolwet van vrede aangekon digd. Al dien grooten lof op de regeeriug^ schrijft M. Daens NA de kiezing. Vóór de kiezing za t hij als een razende dui vel op al de katholieken. Stank voor dankNog twee dagen voor de kiezing deed hij met don potsierlijk Van den Bruele nog een beroep op liberalen en socialisten om gezamenlijk het katho liek *bewaardersministerie(!?!) te doen omvertuimelen. Doch ziet ge nu is de kiezing voorhij nu dient er gefleemd en geflodderd om van 't mi nisterie gunsten te bekomen en als de regeering dan voordeelen toestaat, dan neemt M. Daens daarvan gebruik om zijn eigen lief persoontje op te hemelen en des te meer af te geven op diezelfde regeering die hem die gun sten heeft verleend. te jagen. Zoudt ge niet ontvallen De goddeloozen sloten met de laatste ge meentekiezingen kartel, zooals de Daensisten te Ninove met diezelfde goddeloozen ook samenspanden onr den laatsten katholiek uit de stadhui zen dier gemeenten te jagen. En dat de goddeloozen door hun schandalig verbond ons huiten joegen, dat noemt M. Daens eene groote arglistigheid der katholieken Kunt ge nu toch waarlijk, dommer en stommer praat vertellen politiekNogmaals in gansch den kiesstrijd had M. Daens geen tijd om daarvan te spreken en de zoo hate lijk gelastenden te verdedigen. Wij hebben het in onze polemiek doen uit schijnen dat Daens nooit of nooit onze priesters of kloosters verdedigde die zoo laffelijk als schandelijk aangerand werden. Toen zweeg hij, omdat hij moest welstaan, met liberalen en soci alisten, van wie hij eenige stemmen verhoopte. Maar nu is de kiezing voor bij hij spreekt, nu het toch niet meer kan helpen thans kan hij opnieuw den schijnheiligaard spelen geert om den verbluffenden triomf der katholieken uit te leggen. En om te sluiten, begaat hij andermaal een ko- loesalen -fiasco. Fent-oyno—ia volgons hem geen ex-priester, geen gewezen priester. Neen, Font$yno blijft priester in den heiligsten zin van 't woord. Hoort ge dat, lezers Fonteyne, hij, de knecht van den baas der speelkoten, die op een en de zelfde lijst stond met en tusschen framassons Fonteyne die gekozen is met de bloedmülioenen van Marquet. de gekozene der schandelijke geld macht, die door de bisschoppen en den Paus veroordeeld werd die zelfde afgevallen priester wordt door Daens genoemd, een priester in den heilig sten zin van 't"woord. En zulke kerels noemen zich Roomsche kristenen. Zoudt ge'nu toch niet van gewettigde gramschap uit uw vel springen Doch dit is nog niet voldoende. In groote letters schrijft hij om te eindi gen Ik zal hem verdedigen tegen wie ook. Ge verstaat dus goed Fonteyne mag mispeuteren al wat hij wil, hij mag veroordeeld worden door zijne wettige Overheid veroordeeld door zijnen Bisschop veroordeeld door den Paus veroordeeld door God zelve o dat alles doet er niets aan Daens is daar, Daens. de nieuwe paus, de nieuwe messias uit de nieuwere tijden hij, de groote paljasvent hij, de kwakzalver hij uitmuntendheid, hij zal Fonteyne verdedigen tegen wie ook. Hij neemt zelfs de voorzorg niet, te schrijven, in wat hij hem zal verdeüi- gen. Neen, hij mag uitzetten, uitsteken al wat hij wil M. Petrus is daar en deze zal hem tegen weer en wind, te gen iedereen verdedigen, want Fon teyne mag monsteren met het geld van Marquet en M. Petrus zal aldus mis schien mogen likken aan dezelfde gclcl- schotel van den opperbaas der tuiscli- koten. Vrienden, begint ge nu goed geheel dien poli, deken boel te kennen Do president der compagnie eigenares van de Titanic verscheen woensdag voor de onderzoekscommissie, zetelende in do Scot tish Hall te Londen. M. Ismay bekende het telegram in den zak gestoken te hebben, ontvangen door den draadloozen telegraaf, en aankondigende dat er zicli ijsbergen op den weg van de Tita nic bevonden. M. Ismay bekende ook dat de pakelboot zijr.e snelheid niet bad vor- traagd en bij zelfs zinnend was deze snelheid nog te verhoogen. De voorzitter dor onderzoekskommissie, in eene onderbreking, zegde aan M. Ismay dat hij zich niet te bemoeien had met de snel heid van bet vaartuig. Ten slotte boort M. Ismay zeggen, en dit door den advokaat der bemanning, dat hij het schip niet bad mogen verlaten zoolang er nog menschen te redden waren, en bijzon derlijk de 55 kinderen die omkwamen. in België. Eene feestviering. De Ant- werpschekatholieken zijn zinnens eene groot- scho huldebetooging op touw te zeilen. Een reuzenbanket zou gegeven worden, waarop al de katholieke ministers en al onze geko zenen van Kamer en Senaat zouden op uilge- noodigd worden. Wij deelden gisteren reeds eenige regelen mede over een interview, dal onze kabinets overste, M. de Broqueville zou gehad hebben met een opsteller van het blad La Libre Parole. Hieronder laten wij dit intervieuw in zijn geheel volgen Eon opsteller van La Libre Paroleter gelegenheid var. de.,verkiezingen naar België gekomen, heeft lie. r de Broqueville geinter- vieuwd. Ik raad wat u hier heenvoert, zegde hem het cabinelshoofd, half glimlachend, half droevig. Gij vraagt u af of de revolutie in België gaat uitbreken Welnu, neen, stel u gerust, Er zullgsypisschien wel gedeelte lijke oproeren zijn, revolutionaire beloogin gen zooals te Luik, doch er zal geen revolu tie zijn, geen revolutionaire beweging-. Doch het zijn de voorzorgsmaatregelen van de Regeering tcelke de beweging heeft doen mislukken. Bestond er dus een revolutionair kom- plot, lieer voorzitter Wij hebben door onze agenten en op de nauwkeurigste en zekerste wijze vernomen, dat eene poging tot opstand op touw werd gezet voor 't geval dat de katholieken zouden zegepralen. Daarom hebt gij drie klassen van de reserve onder de wapens geroepen? Zeker. De belangrijkheid van dien maatregel bewijst in hoeverre wij den toe stand als ernstig beschouwd hebben. De politiekommissarissen hebben ons verwittigd over den aankoop van wapens, de gestichten opgegeven welke men zinnens was aan te vallen. Ik zou u eene groote coöperatief van het Gentrum kunnen noemen, welke in bïand moest gestoken worden. De oppositiebladen prediken nu de kalmte aan. Le Pewple zelf, trekt d< liberale studenten, die spreken van op straat te komen, in 't belachelijke. Ja, ik weet. Er bestaat in België éene wet, welke streng de aanhitsingen tot opstand, welke gevolgen hebben gehad, straft. Eenige bladen hebben reeds al te groot misbruik gemaakt van ons geduld Wij zijn besloten onzen plicht te doen zonder drift, maar ook zonder zwakheid. Wij zullen ons niet overgeven voor don oproer of er iels aan toegeven. Mag men u vragen, beer voorzitter, welk hol lot zou geweest zijn van de Franscbe kloosterlingen die in België een onderkomen gevonden hebben, in 't geval dat het cartel zou getriomfeerd hebben De eerste daad van het nieuwe gou vernement zou geweest zijn hen uit te drij ven, twijfelt daar niet aan. En de Belgische gastvrijheid dan Ceene tradities vinden genade wanneer de driften ontketend zijn tot het fanatisme, tot de razernij toe. Gij hebt slapeloozo nachten moeten overbrengen vóór de kiezingen, heer voor zitter Ik Den nacht vóór den grooten dag heb ik zonder de minste onrust geslapen. Over eenige weken kondigde ik in den Ministerraad aan, dat onze meerderheid van 6 tol 14 en misschien meer stemmen zou aangroeien. Mijne collegas antwoordden een weinig ongeloovig. Gij wilt ons geruststel len... Welnu, neen, dat was geene tactiek. Ik heb nooit aan den gezonden zin mijner medeburgers getwijfeld ik heb nooit aan België getwijfeld. En nu dat wij overwinnaars zijn op gansch de linie, zullen wij onze tegenstrevers door onze hezudigheid verbazen. Te Brussel Een socialistisch gemeenteraadslid ge kwetst en aangehouden. Woensdag avond werd het socialistisch gemeenteraadslid Goffin, van St-Gillis, in de Zwarte Lieve Vrouwstraat door een sabelhouw gekwetst en dan door de policie aangehouden. Ziellier hoe het proces-verbaal over dit feit luidt Rond 10 ure s'avonds was eene groep van ongeveer 200 betoogers aan den hoek der Kiekenmarkt enSle-Galharinastraten samen geschoold. De policieagent Thielemans, van dienst nabij de Ste-Catharinakerk, - hoorde plotse lings als eene losbranding. Hij liep langs de Zwarte Lieve Vrpnwslraat. zag er rook en wilde de menigte achtoruitdrij ven. Daar zulks niet ging, wilde hij den sabel trekken om de betoogers schrik aan te jagen. Het socialistisch gemeenteraadslid Goffin, van St-Gillis, greep hem bij den arm. Onder- lusschen was ook de policiewacht van de Beurs ter plaats gekomen. De policieagent Vansaevel, ziende dat Thielemans met een onbekende aan 't vechten was, sprong zijn kollega ter hulp doch hij kreeg van Goffin twee vuistslagen in het aangezicht. Nu werd de man vastgegrepen, doch hij bood hevigen tegenstand. Tijdens eene charge der policie kreeg hij een sabelslag in hot aangezicht, men weet niet van wie. Dan riep Goffin tot de agenten Moor denaars!» Hij werd in het policieburoel verzorgd en nadien opgesloten. Hij zal vervólgd worden wegens slagen, opstand en beleedigingen aan de policie. Goffin legt het geval heel anders uit. Vol gens l.ern, werd hij bedreigd door een agent en heeft hij instinktmatig den sabel vastge grepen. De agent moet dan gedacht hebben, t nlen hem ging ontwapenen en dan den sabelhouw toegebracht hebben. Oe fmestand Oonderdag. Donderdag avond was op de Brusselsche Boulevards alles kalm. Er waren vele wan delaars, misschien nog meer dan anders op schoone avonden, mogelijks wel, in de hoop incidenten te zien. Er waren geene burger wachten meer opgeroepen. Op de Groote Markt had een concert plaats en niet het minste incident had plaats. Even wel bleef er in het stadhuis eene policie wacht, in verbinding met de gendarmerie, ten einde onmiddelijk te kunnen optreden indien zulks noodig bleek. Te Donderdag avond hadden de katholieken in het lokaal der Harmonie eene vergadering belegd, ten einde hunne overwinning t»e vieren. Ter dier gelegenheid hadden de socialisten en de liberalen ook betoogingen te houden, mot de afspraak,rond 10 ure bijeen te komen in den omtrek der Harmonie. Er waren bijzondere policiemaatregelen genomen. Een honderdtal policieagenten hadden post gevat aan de drie uitgangen van het lokaal, terwijl de burgerwacht in de Beurs vergaderd was, om desnoods de policie bij te staan. Eenige minuten vóór het eindigen der meeting, daar de menigte al grootor en grooter werd, deed de policie-kommissaris den omtrek ontruimen en do burgerwachten sloten de straten af. Bij het eindigen der meeting hadden geene incidenten plaats. Een kwart uurs na liet einde waren al de katholieken reeds uit den omtrek der Harmonie weg. In sommige straten hadden lichte schermutselingen plaats, tusschen de policie en de geusjes. De agenten chargeerden verscheidene malen en op de Leopoldplaats werden talrijke revolverscho ten gelost door de policie. Zij schoten met looze kardoezen. Do menigte, woedend, ver brijzelde verscheidene lantaarns. Op de Schouwburgplaats kreeg het ge meenteraadslid Louis Strouw oen sabelhouw in het gelaat. Nog verscheidene andere personen werden ook gekwetst doch geen erg. Rond midder nacht was alles wederom kalm. Te La Louvière Donderdag morgend gingen in verschei dene werkhuizen eenige werklieden aan het werk, doch kort nadien lieten zij liet staan en trokken er weer van door. Van af 10 ure komen talrijke stakers uit het omliggende te La Louvière aan. Gezel Mansart, do socialistieche volks vertegenwoordiger is zeer omringd. De man kan het niet te boven komen, dat de werk lieden naar hem niet luisteren willen en zich to onderwerpen, aan de beslissing van den Landelijken Raad. De houding der stakers. Woensdag avond, is zooveel te min verstaanbaar, daar zij twee hunner meest ontzieno prekers [hadden do Broucliere te La Louvière en Anseele to Jolimont. Beiden werden uitgejouwd De stakers zijn hoogst misnoegd over hot besluit hunner leiders. Zij verklaren, dat zij als protest, Zondag, ter gelegenheid der provinciale verkiezingen, witte brieven in do stembus zullen steken. Rond 11 1/2 ure komt eene groep werk stakers 5 tot C00O man sterk, met twee muzieken van Houdeng en Bracquegnies. Daar het marktdag was, verspreidden zij zich eerst in de omliggende stralen. Hot is maar na twaalf ure, nadat de markt geëin digd is, dat de stakers op de markt ver gaderen. De stakers gaan naar huis niet eten. Allen ebben hunne boterhammen in den zak, en weldra lijkt heel de Martelaarsplaats, de binnenplaats eener fabriek tijdeus den schof- tijd. s Namiddags kwam nog eene talrijke groep werkstakers van Deux-Houdeng do nderen vervoegen. Ook van Jolimont, Pa- milleureux, Manage, La Croyere enz. komen betoogers en weldra is heel het center van La Louvière vol betoogers. Verscheidene meetings in opene lucht worden gehouden', door de socialistische leiders. Alles liep kalm af. De .burgemeester van La Louvière heeft «ene proklamatie doen uithangen waarin hij de bevolking en deze der omstreken uit- noodigt kalm te blijven en de hoop uitdrukt, dat men hem zal aanhooren. Te Hbrlanwelz Hier zijn ook zijn eenige werkhernemin-, gen aan te stippen. De burgerwacht is niet meer gekonsig-, neerd, Twee honderd soldaten hebben hun kwar tier opgeslagen, in de katholieke bakkerij Het goede zaad. De burgemeester, M. Raoul Warocquó, heeft een zonderling hevel uitgevaardigd, namelijk heel het personeel der bakkerij te doen onderzoeken, telkeps zij aan het werk gaan. Zoo hoeft men op twee werklieden, revolvers gevonden en proces verhaal werd tegen deze werklieden opgemaakt. Donderdag namiddag ging echter een stoet uit van werkstakers. Hol ware wellicht goed om welen geweest, hoeveel der betoogers, daar verboden wapens op zak hadden. De gewone aanvallers mogen dus revol vers dragen. Dezen, tegen wie de aanvallers gericht zijn, niet Te Charleroi In verscheidene nijverheidsgestichten, wérd het werk Donderdag morgend gedeel telijk hernomen. Men hoopte dat Vrijdag morgend overal als gewoonlijk zou gewerkt worden. In heel de streek ten andere, uitgenomen te Gilly was do beweging lol werkherueming algemeen. Te Gosselies werden twee kerels verrast, toen zij poog den, het vuur aan twee dynamietkardoezen, welke zij op den dorpel der woning van een mijnbesluurder hadden gelegd te steken. Do schurken konden vluchten en zijn niet gekend. In don Borinage Woensdag was het besluit van den Lande- lijken Raad hier ook maar slecht onthaald geworden, daar de werklieden van oordeel waren, dat de werkstaking onmiddelijk moest doorgedreven worden. Donderdag morgend was alles evenwol kalm. Het legér is ter plaats. Eene groep betoogers is een rood vaandel gaan planten, op de grensscheiding der ge meenten Blanc-Missoron en Quiévrain. Te Quiévrain zelf, werden de ruiten van het klooster uitgeworpen en de poort van den beheerder der goederen der familie d'Arenberg ingestampt. Eene botsing had plaats tusschen stakers en werklieden der kalkovens en twee werklieden werden go- kwetst en moesten door een geneesheer ver zorgd worden. To Jemappes werden ook de ruiten van eon klooster verbrijzeld. Een sein toren van den ijzeren weg werd afgebroken. Te Cuesmes is de opgewondenheid bijzon der hevig. De stakers weigeren er den arbeid te hernemen, 'zoolang Ir t algemeen stem recht niet ingevoerd wordt. Te La Bouverie poogden de stakers een tram te doen ontriggelen, door de boordstee- nen der voetpaden op de sporen to leggen. Te Dour worden een dertigtal stakers die gepoogd hadden in de bureelon eener mijn te, dringen, door de gendarmen aangehouden. Het parket is ter plaats geweest.

De Volksstem | 1912 | | pagina 1